UIT HET INTERNATIONALE ARBEIDSBUREAU. Nieuwe boeken over onze vogels. H' BEVERWIJK w PENS PAG 16 FEBRUARI 1938 Winterzitting van den Raad van Beheer. Het uittreden van Italië en een uitnoodiging van Londen. Wat zal Japan °e r0is Van directeur But,er naar Nederlandsch- Indië. Verhoogde belangstelling voor het vraagstuk der volkshuisvesting. Genève, Februari 1938. (Van onzen correspondent.) E gewoonte, dat kort na de winter zitting van den Volkenbondsraad de winterzitting van den Raad van Be heer van het Internationale Ar beidsbureau begint, is ook dit jaar gehand haafd. Nauwelijks had de heer Adlé (Iran) «ie winterzitting van den Volkenbondsraad voor gesloten verklaard, of wij moesten onze schreden naar het thans dicht bij het Vol- henbondspaleis gelegen Internationale Ar beidsbureau richten, waar Woensdag de drie groepen, waaruit de Raad van Beheer be staat (regeeringen, werkgevers, arbeiders), hun voorbereidende onderlinge besprekingen hielden en van Donderdagochtend tot Zater dagavond 6 uur de voltallige Raad van Beheer onder het voorzitterschap van den Engelschen regeeringsgedelegeerde Leggett zijn winter zitting, zijn 82ste zitting, hield. Ook deze Raadszitting was, evenals die van den Volkenbondsraad, de eerste sinds de Italiaansche regeering het lidmaatschap van Italië van de Geneefsche internationale in stellingen had opgezegd. Wat zou de uitwer king van dit Italiaansche uittredingsbesluit op de raadsleden der Internationale Arbeids organisatie zijn? En wat zou in het bijzon der de houding van Japan worden, dat even als Brazilië na het uittreden van den Volken bond toch nog lid van de Internationale Ar beidsorganisaties gebleven, was, in tegen stelling tot Duitscnland en thans ook Italië die bij de opzegging van het lidmaatschap van den Volkenbond gelijktijdig alle betrekkin gen met Genève verbroken hebben? Zou Ja pan thans ook het lidmaatschap der Inter nationale Arbeidsorganisatie opzeggen, op dat ook in dit opzicht de „as" Berlijn-Rome- Tokio een volkomen gelijke politiek zou vol gen? Allen, die onder deze omstandigheden den tuin van het Internationale Arbeidsbureau betraden, zullen zeker onmiddellijk erdoor ge troffen zijn, dat ondanks het uittreden van één en misschien twee groote mogendheden iDuitschland's uittreden valt hier buiten be schouwing, daar dit reeds in 1933 een feit ras) de vergrooting van het gebouw van het Internationale Arbeidsbureau zonder aarze ling is voortgezet. Ons oog viel terstond op den bijna gereed gekomen nieuwen vleugel, die vier verdiepingen hoog, met 20 vensters aan de lengtezijde en 7 vensters aan de breedtezijde, nieuwe arbeidsniimte aan een paar honderd ambtenaren biedt, die wegens de voortdurende uitbreiding van het arbeids veld van het Internationale Arbeidsbureau in het toch eerst een tiental jaren geleden in gewijde nieuwe gebouw geen plaats meer konden vinden. Wie deze aanzienlijke vergroo ting van het gebouw van het Internationale Arbeidsbureau ziet, zal stellig evenmin als de bezoekers der overvolle grootste commissie zaal van het Volkenbondspaleis deze week tij dens de debatten over de Volkenbondshervor ming den indruk krijgen, dat de internatio nale instellingen van Genève zoo al niet reeds heelemaal dood, dan toch „zieltogend" zijn, zooals Mussolini beweerde 1 De vaste wil ook de Internationale Ar beidsorganisatie, evenals den Volkenbond in zijn 'geheel, in stand te houden bleek onmid dellijk bij het begin der winterzitting van den Raad van Beheer, toen de voorzitter Leggett de officieele uitnoodiging der En- gelsche regeering overbracht, dat de Raad zijn herfstzitting in October te Londen zal houden. De Engelsche regeering wilde, al dus, zoo verklaarde Leggett, haar gehecht heid aan de Internationale Arbeidsorgani satie en haar vertrouwen in het nut van re gelmatig overleg tusschen de vertegenwoordi gers der regeeringen, der werkgevers en der arbeiders nogmaals duidelijk doen uitko men. De bijzondere warmte, waarmede de vertegenwoordigers der regeeringen der beide andere groote democratieën, de Vereenigde Staten van Amerika en Frankrijk, deze uit noodiging in verband met haar symbolische beteekenis aanvaardden, evenals dit de woord voerders der werkgeversgroep en der arbei dersgroep deden, mocht a}s een ondubbelzin nig antwoord aan Italië beschouwd worden. Het Geneefsche werk voor de sociale verzoe ning door internationaal overleg zal worden voortgezet! Stilzwijgend nam de Raad de Italiaansche uittredingsmededeeling hierop voor kennis neming aan. Doch toen dit eenmaal geschied was, verrichtte de Raad en daad van recht vaardigheid jegens hen, die bijna 20 jaren lang de Italiaansche vertegenwoordigers in den Raad van Beheer geweest warein en zeker niet zonder persoonlijk leedwezen thans deze sa menwerking hebben moeten verbreken, den regeeringsvertegenwoordiger de Michelis en dien der werkgever Olivetti. Van verschalen de zijde werd hun persoonlijk hulde gebracht voor de groote diensten, die zij in al die jaren de Internationale Arbeidsorganisatie hebben bewezen. Het trok de aandacht, dat onder de vele raaasleden, die hun vreugde over de Engelsche uitnoodiging uitspraken, de Japansche regee ringsgedelegeerde niet behoorde. Trouwens, deze heeft, al was hij dan ook tegenwoordig, vrijwel tijdens de geheele zitting gezwegen. Dit wijst wel erop, dat de Japansche regeering inderdaad overweegt, om aan den Duitschen en Italiaanschen aandrang, om ook in dit op zicht een „gelijkgeschakelde" politiek te vol gen gevolg te geven. Er zijn echter blijkbaar ook tegenstroomingen te Tokio aan het werk. zoolang de regeering nog geen definitieve be- uissmg heeft genomen, is het begrijpelijk, dat ue Japansche regeeringsgedelegeerde wel nog aan de Raadszittingen deelneemt, doch zoo !w zijn voortdurende belangstelling doet blijken. was in deze winterzitting nog een kort p voorloopig debat over de reis van directeur Butler naar hét Verre Oosten, waarbij hij ook «en dagen Nederlandsch-Indië had bezocht. twL1? duideliJk. dat Butler Ln dien korten tijd ean gedeelte van de sociale toe sronden m onze Oost heeft kunnen zien. En w1Sv.0ok begrijpelijk, dat de Nederlandsch- naische autoriteiten Butler nu juist niet naar tno f 'e n hebben gezonden, waar de sociale roestanden het achterlijkst zijn. Niet minder w^P Jk het- dat Butler- die op Java en Sumatra allervriendelijkst ontvangen is, aan p^^egenwoordigers'der Nederlandsche pers ln zijn voorloopig rapport over zijn reis Raad van Beheer al die vriendelijk- aen ook zijnerzijds beantwoord heeft! 00 zou alles in de vriendelijkste stemming yn afgeloopen, indien niet de door Butler uitgesproken woorden van waardeering voor regeering en planters in Neder- na;'Ch-Indië voor de verbetering der sociale toestanden gedaan, hebben en nog doen hin derlijk waren voor den aandrang van sociaal democraten en vakvereenigingen tot nog ver der gaande sociale verbeteringen. Een al te waardeerend oordeel van directeur Butler zou natuurlijk voor de werkgevers van groote waarde zijn voor de beantwoording van klach ten en bezwaren van arbeiderszijde. Zoo kan men het begrijpen, dat het Kamerlid E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen, zich verplicht ge voelde eenigen twijfel uit te spreken, of Butler in zijn waardeering voor de toestanden op Java en Sumatra niet te ver gegaan was. Hij had blijkbaar bij zijn tiendaagsch bezoek slechts de zonnezijden gezien en niet ook de schaduwen, waarvan Kupers eenige in herin nering bracht. Natuurlijk haastte de verte genwoordiger der Nederlandsche werkgevers professor Molenaar zich Butler bij zijn woord te houden en te verklaren, dat diens voor- loopige indrukken volkomen juist zijn geweest! De directeur Butler verwees onze landgenoo- ten naar het definitieve rapport, dat hij in April den Raad van Beheer zal voorleggen, wanneer deze zijn voorjaarszitting houdt. Met belangstelling vraagt men zich reeds af. hoe Butler daarin trachten zal onze beide land- genooten te bevredigen! TT N deze winterzitting heeft de Raad van -11 Beheer vooral de aandacht besteed aan een verbetering der werkwijze der komende Inter nationale Arbeidsconferenties. aan de arbeids- methode der nieuwe „commissie voor openbare werken", die ten doel heeft dat de regeeringen de politiek van uitvoering der openbare wer ken zooveel mogelijk in dienst van de verhoe ding van de nieuwe economische wereldcrisis sen zullen stellen, en aan de medewerking aan het Volkenbondswerk op economisch gebied. Op aandringen van den regeeringsgedelegeerde van Chili Garcia Oldini en van onzen landge noot Kupers heeft de Raad aan het Interna tionale Arbeidsbureau voorts de opdracht ge geven vooral zijn aandacht aan het vraagstuk der volkshuisvesting te schenken. Men zal een studie maken van hetgeen in de verschil lende landen ondernomen wordt, om de ar beidersklasse in staat te stellen gezondere en aantrekkelijker woningen te betrekken. De goede voorbeelden in het ééne land kunnen in het andere tot navolging worden genomen. Later zal dan een Internationale Arbeidscon- ferentie algemeene aanbevelingen over de raadzaamste woningpolitiek in het belang van de verbetering der volkshuisvesting kunnen op stellen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. JAARBOEKJE VRIJZ. HERVORMDEN. Wij ontvingen het Jaarboekje over 1938 van de Vereen, van Vrijzinnige Hervormden te Haarlem. Het geeft weer veel wat voor de leden van genoemde vereeniging nuttig en noodig is te weten, o.a. de lijst van predik beurten, het verslag van de vereeniging over 1937, inlichtingen over den arbeid in de ge meente en over den V.P.R.O. en een volledige ledenlijst lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voortreffelijk werk van Binsbergen c.s. Kostelijk zakdetermineerboek. EBBEN we de vorige maal een paar boeken besproken, waarvan de schrijvers zich tot een enkelen vo gel of tot een enkele vogelgroep beperkt hadden 1), ditmaal zijn het een paar boeken die onze aandacht vragen, waarvan de schrijvers in het eene geval alle Neder landsche vógéls behandelen, en in het andere geval toch een zoo groote groep, dat van be perking nauwelijks meer gesproken kan wor den. Het eerste boekje draagt den suggestieven titel „Zien is Kennen" en is het product van de samenwerking van de drie Zaansche vo gelvrienden Nol Binsbergen, mr. D. Mooy en Rein Stuurman. De eerste is geen onbekende voor hen, die eenigszins in onze vogellitteratuur thuis zijn, want behalve een serie vlotte tijdschriftarti kelen met zeer knappe foto's, heeft hij ook het kostelijk geïllustreerde boekje „Trekvo gels" op zijn naam staan. Ook Rein Stuur man geniet, en zeer terecht, bekendheid om zijn fraaie vogelteekeningen, waarvan dit boekje er meer dan driehonderd toe vat. Mr. Mooy, last tout not least, is een van de stil len in den lande, wiens medewerking aan dit werkje echter ongetwijfeld heeft bijge dragen tot het verrassend goede resultaat. Het is met dit boekje wat wonderlijk ge gaan. De uitgever is reeds geruimen tijd voor het verschijnen met de reclame begon nen, en toen iedereen vreesde, dat er om welke reden dan ook, wel niets meer van zou komen, heeft St. Nicolaas het toch nog vrij onverwacht op onze tafel gedeponeerd. Voor mij zelf was de spanning niet zoo groot, doordat ik bij Binsbergen reeds een groot deel der aquarellen had kunnen be wonderen, maar toch was de verwachting gespannen, omdat de wijze, waarop de druk ker het product van den kunstschilder weer geeft, tenslotte van niet te onderschatten belang is. Laten we hier onmiddellijk aan toevoegen, dat de drukker over het algemeen uitstekend geslaagd is, al zijn er hier en daar nog wel eens enkele reproducties, die de oorspronkelijke aquarellen niet volkomen recht doen wedervaren. De bedoeling van deze plaatjes ruim driehonderd afbeeldingen van vogels, die men dagelijks, of misschien maar eens in zijn leven ziet is slechts geweest, het her kennen van den vogel in het vrije veld, zoo mogelijk op het eerste gezicht, mogelijk te maken. Rein Stuurman heeft er daarbij naar gestreefd, de vogels zooveel mogelijk in hun karakteristieke houding en omgeving af te beelden en hoewel hij daarbij elk streven naar opzettelijke artisticiteit heeft verme den, zijn er desondanks tal van plaatjes bij, die ware juweeltjes zijn geworden, zonder daarbij echter aan duidelijkheid of natuur lijkheid in te boeten. ARBEIDERSVEREEN1GING VOOR LIJKVERBRANDING Dinsdagavond hield de plaatselijke af deeling van de Arbeidersvereeniging voor Lijkver branding een filmavond in Odeon. De voor zitter, de heer A. J. van Groningen heette de aanwezigen welkom. Gezien het feit, dat--er ten opzichte van de crematie veelal verkeerde gedachten bestaan, hebben wij deze film avond belegd om hieromtrent eenige toelich tingen te geven. Spr. uitte de wensch dat deze avond bij mag dragen om de arbeidersvereni ging- voor lijkverbranding te versterken en dat er dezen avond velen mochten toetreden als lid van deze vereeniging. Hierna werd de hoofdfilm vertoond. Deze was vervaardigd door de filmgroep Visie en door de Multifilm gesynchroniseerd. Hierin werd de beschavings geschiedenis van het ontstaan der aarde af tot heden uitgebeeld. Na de pauze werd een korte film vertoond, waarin op onderhoudende wijze in klank en beeld iets omtrent het ontstaan en de ontwik keling van de Arbeidersvereeniging voor lijk verbranding werd medegedeeld. Tot besluit werd de film van J. C. Mol getiteld „Het wonder der bloemen", een bijzonder interes sante film, vertoond. Deze geslaagde avond werd door den voorzitter gesloten. LEDENVERGADERING CHRISTELIJKE DEMOCRATISCHE UNIE. Dinsdagavond hield de Christelijke Demo cratische Unie een ledenvergadering in de kleine zaal van het Nederlandsch Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. De voorzitter, de heer van de Linde, opende de vergadering met gebed, waarna hij een ge deelte uit Openbaringen 13 voorlas. Na het voorlezen van de notulen bracht de kascom- missie bij monde van den heer J. van Dijk verslag uit over het financieel beheer van het jaar 1937, dat in goede orde werd bevonden waarna aan den heer F. van de Winden met dank voor het verrichte werk, decharge werd verleend. Hierna hield de heer van de Linde een lezing over het onderwerp „Kerk en Staat". Is er wel ooit een punt geweest, dat zoo actueel is als dit onderwerp op het oogentolik, aldus de heer van de Linde. Paulus zegt in den Bijbel dat wij de machten die over ons gesteld zijn moe ten gehoorzamen, omdat God deze de macht gegeven heeft. Hieruit ziet men dus dat de staat een Goddelijke ordening is. Toen de wereld geschapen was, was God degene die Spreeuio. Een der knappe teekeningen van Rem Stuurman uit het fraaie zakdetermineer boek „Zien ia kennen". Bij dezen opzet kon de tekst uiteraard kort zijn. Doch naast kortheid, hebben de beide schrijvers gestreefd naar bondigheid en degelijkheid, zoodat in een bestek van vaak nauwelijks twintig regels, toch het allerbe langrijkste vermeld is. Door bestudeering van buitenlandsche vaklitteratuur en het putten uit eigen waarnemingen, zijn on juistheden vermeden, terwijl het boekje „up to date" gebleven is. Ter inleiding van de beschrijvingen bij de gekleurde plaatsjes, heeft Binsbergen een aantal tableaux ge teekend, waarin hij de ka rakteristieke vertegenwoordigers van bepaal de families heeft samengevat, zoodat men met behulp van dezen sleutel, al spoedig bij de familie of zelfs de soort van den onbe kenden vogel terecht komt,waarna teeke- ning en beschrijving dan verder uitsluitsel geven. Dr. G. J. van Oordt, de secretaris van de Ned. Ornithologische Vereeniging, gaf het boekje een vriendelijk voorwoord mee, en nam verder de moeite, de drukproeven door te lezen, teneinde eventuele onjuistheden te voorkomen. Een extra waarborg dus nog, voor de betrouwbaarheid van dit kostelijke werkje. Zoo is een kostelijk determineerboek ont staan, dat door het handige formaat gemak kelijk in de jaszak kan worden meegeno men. en door de steeds groeiende schare van vogelliefhebbers met vreugde en vrucht ge raadpleegd zal worden. Een boekje, dat op kostelijke wijze in een ernstige leemte in onze vogellitteratuur voorziet. Vogels van weide en rietland. "j^" ol Binsbergen, een der samenstellers van -1-™ „Zien is Kennen", heeft bovendien nog tijd gevonden, een ander boek te schrijven dat, geïllustreerd met de prachtige foto's, die hem als vogelfotograaf terecht zoo'n uit stekenden naam bezorgden, op boeiende en leerzame wijze in een tiental hoofdstukken de ..Vogels van Weide en Rietland" behan deld. De foto's van Nol Binsbergen behoeven nau welijks nog eenige aanbeveling, Genoeg zij, te vermelden dal het boekje niet alleen een serie zeer fraaie kiekendieven foto's bevat, doch verder ook kostelijke beelden uit het familieleven van roerdomp, fuut, steltkluut en tal van andere bewoners van een der prachtigste, zij het minst bezochte deelen van ons vaderland. De tekst is, zooals we dat van Binsbergen eveneens gewend zijn. een weinig stroef, doch ongewoon boeiend, frisch en oorspronkelijk, en dank zij de tallooze eigen waarnemingen die er in verwerkt zijn, zeer boeiend voor ieder, die meer dan oppervlakkige belangstel ling voor de vogels heeft. Binsbergen is veel buiten en kijkt dan scherp uit zijn oogen. En wat hij ziet, ver- de menschen rechtstreeks leidde. Maar na de zondeval kwam er ook de overheersching van den eenen mensch over den andere. De staat is zooals Brunner zegt, een zonde ordening. Hoe wel aan den staat de onvolmaaktheid kleeft kan deze een middel zijn om de zonde tegen te gaan. Wij moeten dus gehoorzamen aan den staat wanneer dit niet tegen den wil van God ingaat. Maar wij moeten wanneer dit tegen Gods wil ingaat, Gode meer gehoorzaam zijn dan den menschen. Hiesna volgde een levendige discussie over het gesprokene. Na de rondvraag werd de avond door den heer G. Kamphuis met gebed gesloten. Hollaiulsclie Maatschappij van Landbouw. Gisteravond heeft de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afdeeling Velsen en Omstreken, een flink bezochte ledenvergade ring in Hotel „Ter Burg" gehouden. Na een woord van welkom door den voor zitter, den heer G. Hannema, waarin hij spe ciaal de heeren A. van der Stelt. J. Beugel, J van Leeuwen en ir. C. C. Klijnhout betrok, gaf de voorzitter het woord aan ir. Klijnhout. waarnemend secretaris der Maatschappij, die een lezing hield over: „De Pachtwet". Al wordt er verschillend geoordeeld over de pachtwet, aldus spr., is deze van groote be teekenis voor den landbouw. Immers er zijn voldoende belangen aanwezig, die een wettige pachtregeling noodzakelijk maken, daar er nog de noodige verbeteringen tusschen pach ter en verpachter kunnen worden aange bracht. Reeds in de vorige eeuw zijn er voorstellen geweest om in die richting te werken, totdat in Mei 1935 de wet in een geheel afzonderlijk en nieuw stadium gekomen is Op 21 Mei 1937 kwam echter de nieuwe pachtwet tot stand, wat zeer noodzakelijk was omdat de vroegere maatregelen al zeer verouderd waren. Het is vooral het Tweede Kamerlid De Geer geweest die zich op dit gebied heeft onderscheiden. De zorgeloosheid in den landbouw had tot gevolg, dat de minst draagkrachtigen de dupe werden. De nieuwe Pachtwet zal trachten hier in echter verbetering te brengen en om te ko men tot een economisch beteren boerenstand. In de nieuwe pachtwet, die waarschijnlijk 1 Juni in werking zal treden, zijn de maatrege len zoo streng mogelijk toegepast. Op uitvoerige wijze behandelde ir. Klijnhout de artikelen van de wet, die hij in groepen in deelde en waaruit ook nog bleek, dat er eenige zijn die voor herziening in aanmerking komen. Een hartelijk applaus beloonde de inleider voor zijn duidelijke uiteenzetting van dit moei lijke onderwerp. Nadat er van de gelegenheid van vragen stellen druk gebruik was gemaakt heeft de voorzitter den inleider dank gebracht voor zijn leerzame en interessante causerie. Tijdens de pauze heeft de heer G. Hannema den heer A. van der Stelt die dezer dagen zijn zilveren jubileum als bedrijfsleider op An na's Hoeve van den heer A. Barendregt heeft gevierd, met eenige warmgestemde woorden, die gewaagden van groote plichtsbetrachting en de samenwerking tusschen den jubilaris en den heer Barendregt, gehuldigd. Spr. overhan digde den heer van der Stelt een fraai uit gevoerd diploma met lijst van de Maat schappij. De zilveren jubilaris heeft hiervoor zijn har- telijken dank betuigd. Ook de heer Barendregt schètste riog eens 'de samenwerking met den jubilaris en hoopte dat de heer Van der Stelt nog vele jaren zijn beste krachten aan het bedrijf zou geven. Namens het hoofdbestuur heeft ir. C. C. Klijnhorst den jubilaris en den heer Baren dregt nog voorspoedige jaren in dienstverband toegewenscht. Na de pauze heeft de heer J. Beugel, leider van het boekhoud-bureau. een inleiding ge- houden over .Js boekhouden voor land. bouwers noodzakelijk?" Op duidelijke wijze betoogde spr. dat een goede boekhouding een van de eerste vereisch- ten is voor een bedrijf. Met eenige voorbeel den illustreerde de inleider deze noodzakelijk heid. Na de rondvraag heeft de heer G. Hannema de vergadering met een dankwoord aan beide sprekers, gesloten. werkt hij in zijn artikelen en boeken, die in plaats van goedkoope lyriek, die een gebrek aan kennis moet verbergen, tal van gege vens bevatten, die ook voor de menschen der wetenschap de moeite van het overdenken waard zijn. Dr. Jac. P. Thijsse schreef een inleiding bij dit boekje, waarin hij o.a. zegt: „De vraag is gesteld of er niet reeds veel te veel over „de natuur" is geschreven en of er nu nog altijd weer meer foto's moeten komen van vogels en hun nesten. Dit nieu we boek van Binsbergen geeft een antwoord op die vraag. Nog altijd kan nieuwe schoon heid omtrent de vogels geopenbaard wor den. En vast staat het, als zoo vele palen boven water, dat wie in de natuur verkeert, jaar in jaar uit. dag en nacht, waakzaam en liefdevol, niet alleen in staat, om de bekoring van deze dingen nog dringender te doen ge voelen, maar ook om de wetenschap te verrij ken met nieuwe feiten. Hoe sober is nog onze kennis van de levensgeschiedenis van zelfs heel gewone vogels. Binsbergen vertelt uit eigen ervaring, uit eigen overdenking. Hij houdt niet veel tijd over om veel te lezen, wordt dan ook niet van de wijs gebracht door stoute, voorbarige beweringen. En nu is het voor iemand die wèl veel gelezen heeft een groot genoegen om hier in Binsbergen's boek bevestiging of weer legging te vinden van sommige vraagstukken, waar de ornithologen het nog niet over eens zijn. Voorwaar geen overbodig boek: een prach tig plaatwerk, een eenvoudige, maar vaak treffend beeldende tekst, een heerlijke op wekking". Een aanbeveling, waaraan wij niets meer behoeven toe te voegen. Misschien slechts dit. dat dit boek naar meer smaakt! Wandelingen langs heg en steg. np enslotte nog een boekje, waarin de vo- gels wel niet de hoofdschotel vormen, maar toch ook een voorname plaats inne men. NI. een vervolg op de beide boekjes „Door hei en polder" en .Langs veld en beemd, van Rinke Tolman en ds. Van Schaick, ditmaal alleen door den eersten verzorgd, en onder den titel Langs heg en steg". Den lof, dien wij aan het werk van Bins bergen moesten toezwaaien, kunnen wij dit boekje helaas niet geven. Het werkje maakt door de slordigheid den indruk, eenigszins overhaast te zijn geschreven, en we missen de degelijkheid, die het werk van Binsber gen kenmerkt. Tolman wijdt zijn aandacht in sommige hoofdstukken aan de insecten, die in de natuur-historische lectuur nog al verwaar loosd worden, en als zoodanig kunnen we het boekje nog eenigszins waardeeren, al komt het geheel ons vrij overbodig voor. Een verrassing zijn de foto's voor het meerendeel van den heer R. A. Maas Geeste- ranus, waaronder zeer fraaie vogelfoto's Jammer is evenwel, dat de tekst niet het peil van de beide vorige boekjes van deze serie heeft. KO ZWEERES. Nol Binsbergenmr. D. Mooy en Rein Stuur man Zien is kennen. Zakdetermineerboek van alle in Nederland voorkomende vogels. Uitg. A. G. Schoonderbeek. Laren. Nol Binsbergen Vogels van weide en riet land. Uitgeverij Boot N.V., Voorburg. Rinke Tolman: Langs heg en steg. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. AMSTERDAMSCIIE VEEMARKT. Amsterdam, 14 Februari. 1938. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 438 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 7280, 2e kwaliteit 66—70, 3e kwa liteit 52—64 ct. per K.G. slachtgewicht. 89 Melk- en kalf koeien 180—250 per stuk; 32 vette kalveren: 2e kwaliteit 7280. 3e kwaliteit 6068 per K.G. levend gewicht. 95 Nuchtere kalveren 611 per stuk; 40 schapen 2032 per stuk; 476 varkens: vleesch varkens, wegende van 90110 K.G. 7071. zware varkens 6869 vette varkens 6667 per K.G. slachtgewicht; 5 paarden 100150 p. stuk. Aangevoerd 5 wagons, geslachte runde ren uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen ruimer aan voer, handel stug en prijshoudend; Melk koeien behoorlijke aanvoer, matige handel en constante prijzen. Vette kalveren korte aan voer, gedrukte handel en vaste prijzen: Nuch tere kalveren behoorlijke aanvoer, vlugge handel en vaste prijzen; Schapen korte aan voer. gedrukte handel en prijshoudend; Var kens ruime aanvoer, zeer trage handel, prijzen iets lager. Paarden weinig aanvoer en han del. aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet 'teruggegeven. Duinlandschap bij Wijk aan Zee bedreigd. Een enkel woord in de plaatselijke .bladen over het in gevaar zijn van het natuurschoon van Tusschenwijk is voldoende geweest om eenige belangstellenden bij elkaar te brengen, die al'.e krachten in willen spannen om dit kostelijk bezit te behouden. Ieder ingezetene van Groot-Beverwijk en de aanliggende gemeenten kennen den weg van Rooswijk naar Wijk aan Zee en de zeldzaam mooie en verrassende duingezichten, die iedere bocht van den weg brengt. Velen hebben ge noten van het typische duinrand weg je, dat we het Gaasterboschje noemen en ook weer iedereen kent in het landschap van den Zee weg den langzaam tot de hooge duinen van Wijk aan Zee oploopenden duinkam, die op zoo'n fraaie wijze het vlakke land naar het Zuiden afsluit. De bladen hebben gemeld, dat deze terrei nen gekocht zijn door de Hoogovens en de Papierfabrieken en in ons aller ooren klinkt dit als een doodvonnis. Wilt gij met ons samenwerken om te trach ten dit doodvonnis niet alleen opgeschort te krijgen, maar veranderd, juist in een uit spraak, die het leven van dit stuk natuur be waren zal voor volgende geslachten. Er is nog kans, maar er moet snel gehandeld worden. Het is onze plicht onze provinciale overheid en ook de nieuwe eigenaren van den grond te laten zien, hoe velen dit stukje natuur een onmisbaar deel van onze omgeving achten. Wij krijgen den steun van betrokken ver- eenigingen en zoeken samenwerking met over tuigde vrienden van onze streek. Stuurt dus Uw kaartje als blijk van instem ming, als het kan met de mededeeling. dat U ook werkzaamheden op U wilt nemen, aan: HET COMITé „BEHOUD TUSSCHENWIJK" te Wijk aan Zee. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 Februari. Ondertrouwd 15 Februari: D. de Wit en H. Mooiman. Bevallen 11 Februari: H. M. van Asselt Meijer, d.; 12 Februari: G. A. Methorst—Vos, d.; 13 Februari: P. J. M. BatenBieseman, d.; 13 Februari W. M. van Wooning-de Jong, z.; 14 Februari: C. J. Admiraal—Betjes, z. Overleden 12 Februari: J. Kolk, 68 j„ Rijks straatweg; 13 Februari: B. WoudaSpoelhof, 75 j„ Jan Steenstraat; A. W. Schalekamp, 84 j., Gierstraat; C. Comelisse—Hessels, 57 j., Kleverlaan; E. Smits, 79 jaar, Lange Wijn gaardstraat; 14 Februari: M. A. van der Vos sen, 68 J„ Zomerstraat. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg: Voordrachtavond Muziek school Toonkunst. 7.15 uur. Gem. Concertzaal: Jeugdfilm Dik Trom, 2, 4 en 8 uur. Palace Filmac: 115 uur; Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Die Fledermaus. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De Tijger van Eschma- poer. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: M'n man is detective, met William Powell en Myrna Loy. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Irene Dunne in: Theodora maakt schandaal. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Menschen in een boot en Stan Laurel en Oliver Hardy. 8 uur. Krelagehuis, Leidschevaart: Tentoonstelling Winterflora, 1010 uur. DONDERDAG 17 FEBRUARI Gemeentelijke Concertzaal: Uitvoering' Haarlem's Muziek Instituut, 8.15 uur. Krelagehuis, Leidschevaart: Tentoonstelling Winterflora, 1010 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3