Defensieversterking ondervindt geen ernstigen tegenstand. Tegenwoordigheid van geest redt telegraafwerker het leven. FORENSENBELASTING OP KOMST? VRIJDAG IS FEBRUARI 193S EERSTE KAMER. Boetpredicaties van prof. de Savornin Lohman en mr. Briët. DEN HAAG Donderdag Achtereenvolgens kregen S.D.A.P. en N.S.B. zoowel van Prof. de Savornin L o h m a (c.h.) als van Mr. Briët (a.r.) heel wat kri tiek te hooren. Ten aanzien van de sociaal democraten klonk ernstige twijfel omtrent de vraag of hun zwenking op het stuk der de fensie wel voldoende en vooral voldoende na tionaal gedacht is. Tweeslachtigheid werd hun verweten, terwijl de heer Lohman de natio- naal-socialisten nog eens in 't bijzonder aanpakte wegens een onlangs in „Volk en Vaderland" ver schenen artikel, dat onze Regeering van beticht had een geheim militair bondgenootschap met Engeland te hebben aangegaan. Mr. Briët nam het de N.S.B. kwalijk, dat zij het evenals Prof. Jbr. Mr. B. de Savornin Lohman (Chr. Hist Unie) de „Völkische Beobachter", doet voorkomen alsof we, wat Duitschland betreft, gerust kun nen zijn en niet op verdediging bedacht hoe ven te wezen, omdat de Duitsche Rijkskanse lier bereid was gebleken een niet-aanvalsver- klaring ten opzichte van ons land af te leg gen. Deze spreker keerde zich echter insgelijks tegen den heer Wiardi Beekman (s.d.) diens vrienden, omdat zij, die eens legeraf- braak voorstonden, thans wel wat voor defen sie over hebben, maar blijkbaar zoo merkt ook Prof Lohman op moet men die bereid heid vooral op rekening van vrees voor het fascisme schrijven. Nadat de heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) invoering van een weerbelasting aanschaffing van Nederlandsche paarden voor het leger had bepleit, zette Prof. v. Embden (v.d.) zijn bekende theorie omtrent de taak van onze weermacht in het kader van collec tieve veiligheid uiteen. Nationale defensie als zoodanig noemde hij onmogelijk en gevaarlijk. Vasthouden aan de collectieve veiligheid dooi de vredelievende landen moest het parool zijn. Erkennend, dat bewapening thans noodzake lijk is en dat kleine landen met een ligging als het onze in 't belang van den vrede aan versterking van de weermacht dienen mee te doen, bleek deze afgevaardigde be paald bezwaar te hebben tegen het stelsel van de Re geering, dat niet op de collectiviteit be rust. Als men de col lectiviteit van zich stoot en den Volken bond verzwakt geeft men de gedachte aan een mogelijke redding dank zij in ternationale samen werking al prijs. Prof. v, Embden zag in de neutraliteits politiek, gelijk de Regeering nu voor- Prof. Dr. D. van Embden (Vrijzinnig Dem. Bond) staat een groot gevaar. Tot besluit van den dag voerde de heer Bruineman R.K.) nog een pleidooi voor een sterkere verdediging van Nederlandsch- Indië. Vrijdagochtend krijgen we nog weer eenige senatoren te hooren. alvorens de Minister van antwoord zal kunnen dienen. Meer en meer vervalt een aanzienlijk deel der senatoren in de fout debatten op te zetten, die, na wat er reeds in de Tweede Kamer gezegd is, volkomen overbodig breedvoerig zijn. E. v. R. Veearts tot critiek op B. en W. verleid Naardensche kwestie voor den Centralen Raad van Beroep. Donderdag werd voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht het -beroep behandeld van den veearts Ter B. te Naarden, wien door het gemeentebestuur oneervol ontslag was verleend als veearts bij de gemeente Naarden. Tegen dit ontslag had de veearts beroep aan- geteekend bij het scheidsgerecht voor amb tenaren te Naarden, welke instantie echter het ontslagbesluit handhaafde. De pleidooien voor den centralen raad van beroep namen verscheidene uren in beslag. Voor de gemeente pleitte mr. Van dei- Hurk, die schorsing noodzakelijk achtte, daar het belang van den dienst dit vorderde. „Wie als deze hoofdambtenaar aldus pleiter in zijn functie daden van het boven hem ge stelde gezag critiseert, kan deze niet behoor lijk uitoefenen. De verdediger van den veearts, mr. Th. Muller Massis, stelde den persoon van klager m een gunstig daglicht en hekelde de ontij- lige publicatie van de berisping. De veearts verklaarde tegenover den pre sident, dat hij zich niet bewust was van het geen hem ten laste werd gelegd. Bij het verhoor legde een veehouder als getuige a décharge een verklaring af, dat hem door een der wethouders van Naarden was gevraagd den veearts tot critiek op B. en W. te verlokken. Hij had hieraan gevolg ge geven, omdat hem was voorgespiegeld, dat rem -dit voordeel zou kunnen brengen bij de onteigening van zijn boerderij, wanneer tot ontmanteling van Naarden zou worden over gegaan. De uitspraak is bepaald op 10 Maart a.s. Knaapje onder tramwagen gedood Donderdagmiddag te ongeveer vijf uur wil de in de Stuwstraat te 's-Gravenhage, juist nadat een tramwagen van lijn 10 was gepas seerd, het 5-jarig jongetje J. A., wonende in die straat, den rijweg oversteken, waarbij het kind waarschijnlijk niet op het verdere verkeer heeft gelet. Nauwelijks had het nl. eenige passen gedaan, of het werd door een uit de andere richting komenden tramwa gen gegrepen, met het gevolg, dat het onder den baanschuiver terecht kwam. De verwon dingen waren zoo ernstig, dat het knaapje vrijwel onmiddelijk moet zijn overleden. Als tragische bijzonderheid kan nog worden ver meld, dat de moeder van het kind van haar woning uit het vreeselijk ongeluk zag ge beuren. Maatregelen tegen denatureeren van narcissen met aniline? De correspondent van de N.R.Ct. te Leiden schrijft: Ieder jaar roept onze journalistieke plicht ons in het hoogseizoen naar de onvolprezen schoonheid van de bloembollenvelden en even afwisselend als de kleurenpracht welke in dien tijd tusschen Leiden en Haarlem valt te bewonderen, even afwisselend zijn de indrukken welke men op die speurtochten in de bollenstreek telkenjare op doet. Onveran derlijk bij dit afwisselende moesten onze klachten zijn over het vandalisme, door slechts op gewin beluste bloemenverkoopers begaan. Telkens werden wij namelijk ge troffen door het schadelijk bedrijf van het z.g. kleuren beter zou men kunnen spre ken van het denatureeren van bloemen. Het waren meestal narcissen, die het moesten ontgelden. Deze bloem werd in een aniline- kleurstof gezet zoolang tot de kleurstof dooi de stelen de geheele bloem doordrenkt had met gevolg, dat er allerhand pliantastische kleuren te voorschijn kwamen. Vooral vreem delingen steeds erop uit iets „bijzonders" mee naar huis te brengen, waren trouwe koo- pers van deze wanproducten, tot ergernis ech ter van de ware bloemenliefhebbers. In onze jaarlijksche beschouwingen hebben wij er voor gepleit dat aan dit bedrijf paal en perk gesteld zou worden en het ziet er thans naar uit, dat hieraan gevolg gegeven zal worden. In den gemeenteraad van Noordwijk is deze kwestie ook ter sprake gekomen, Men stelde voor bij gemeentelijke verordening te ver bieden aldus gekleurde bloemen ten verkoop aan te bieden, Dat men er niet toe overgin; een dusdanig verbod in het leven te roepen, was slechts te danken aan de gelukkige om standigheid, dat er een regeling voor de heele bollenstreek in de maak is. Moge deze regeling nog tijdig tot stand komen, opdat we reeds tijdens het aanstaande bloemenfeest van den verkoop der gekleurde narcissen verlost zullen zijn. Bij botsing op locomotief gesprongen. Motorlorrie geheel vernield. Ds. H. Faber treedt af als voorzitter van E. D. D. De heer H. D. Louwes volgt hem op. Dr. H. Faber .Schie dam, heeft Don derdagmiddag naar aanleiding van een tusschen hem en de commissie van redactie van het propagandaorgaan gerezen conflict medegedeeld, dat hij het voorzitter schap van de Ne derlandsche bewe ging voor Eenheid Door Democratie neerlegt. De heer H. D. Louwes uit Uirum treedt thans zijn plaats als voorzitter op. H. D. LOUWES Moet caféhouder, die radio laat spelen, auteursrechten betalen? In vele landen zegt men: ja. Om belastingvlucht te voorkomen. Naar wij vernemen wordt momen teel bij de departementen- van Fi nanciën en van Binnenlandsche Za ken de mogelijkheid van invoering eener forensenbelasting overwogen. Dit zou verband houden met de voorgenomen wetswijzigingen om aan sommige gemeenten in bepaalde omstandigheden de bevoegdheid te geven hoogere belasting te heffen dan thans door de wet is toegestaan. De kans bestaat, dat bij verwerke lijking dezer laatste gedachte een massale belastingvlucht zal ontstaan en een forenbelasting zou zulk een vlucht kunnen verhinderen. Doodelijk ongeval in gymnastiek lokaal. In het gymnastieklokaal van de R.-K. U.L.O. te Amersfoort is tijdens een generale repetitie voor een uitvoering van de R.-K. gymnastiekvereeniging ,.St. Hubertus" de dienstplichtige sergeant Vis uit Utrecht bij een oefening aan de ringen zoodanig komen te vallen, dat hij naar het militair hospitaal moest worden vervoerd. Daar is het slacht offer. dat te Amersfoort in garnizoen lag, aan de verwondingen overleden. Wrakstukken op .Ameland aangespoeld. Vermoedelijk van een Duitsch schip. Aan het noorderstrand op Ame land zijn wrakstukken aangespoeld, waarschijnlijk afkomstig van een Duitsch schip o.a. een luik. een ge deelte van een brug, afgebroken wit bordje, waarop staat „Kartenzim- mer", en een deel van een sloep. EEN EAU DE COLOGNE-PROCES. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tusschen de N.V. Eau de Cologne- Tabriek J. C. Boldoot te Amsterdam en de handelsvennootschap onder firma Doyer en Van Deventer te Zwolle. Boldoot dagvaardde de Firma Doyer voor de rechtbank te Zwolle omdat deze laatste firma gebruik maakte van het woord „Veritable" als eau de cologne-merk, terwijl Boldoot be weerde, het alleenrecht daarop te bezitten. Boldoot zet namelijk op haar flesschen: „Extrait Véritable", terwij Doyer haar eau de cologne aankondigt als „Extra Véri table". Boldoot acht dit deloyale concurrentie en inbreuk op haar merkenrecht. Zij eischte 011- rechtmatigverklaring van voorgeschreven handelingen van Doyer, verbod daarmede voort te gaan en vergoeding van de geleden schade. De rechtbank ontzegde deze vordering, in hoofdzaak op grond dat Boldoot niet aan nemelijk had gemaakt, dat het koopend pu bliek de flacons eau de cologne met het woord „Véritable" zonder meer vereenzelvigde met eau de cologne-Boldoot. Het Hof te Arnhem heeft dit vonnis be krachtigd. De Hooge Raad heeft thans het door Bol doot tegen 's hofs arrest ingestelde cassatie beroep verworpen, o.m. op grond, dat het Hof uitgemaakt heeft, dat het etiket van Doyer geen verwarring sticht omtrent de herkomst der eau de cologne, een beslissing van feite lijken aard, welke in cassatie onaantastbaar DE NOODLANDING VAN HET DUITSCHE SCHOOLVLIEGTUIG BIJ BEEK Over de noodlanding van het Duitsche schoolvliegtuig D-ENUZ kan nog gemeld wor den, dat na een uitgebreid onderzoek door de Kon, Marechaussees, in samenwerking met de militaire overheid van Soesterberg, is komen vast te staan, dat de Duitsche militaire piloot, die nog in opleiding was, inderdaad de koers is kwijt geraakt, en zoodoende een noodlan ding op Nederlandschen bodem heeft gemaakt. Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur is het vliegtuig vrijgegeven en door den instruc teur, die inmiddels per auto was gearriveerd, naar Duitschland teruggevlogen. De piloot keerde per auto naar Duitschland terug. DR. DE GROOT NOG STEEDS TE SOESTDIJK. Ter voorkoming van verkeerde gevolgtrek kingen uit een dezer dagen gepubliceerd be richt, verzoekt men ons, mede te deelen, dat dr. J. de Groot nog steeds ten paleize Soest- dijk vertoeft. Fraude bij Posterijen te Dokkum. Te Dokkum is de adjunctcommies bij de Posterijen, S., gearresteerd, verdacht van fraude bij het bedrijf. Het onderzoek dateert reeds van enkele maanden terug en is op het oogenblik nog in vollen gang. Interessante kwestie voor den Hoogen Raad. 'S-GRAVENHAGE, 17 Februrai. Over de geheele wereld wordt thans een strijd gestre den tusschen componisten en caféhouders over de auteursrechten van muziekstukken, welke in cafés door middel van de radio ten gehoore worden gebracht. Ook in ons land is deze strijd aangebonden en wel door den componist Frans Lehar, dié een caféhouder te Rotterdam in rechten aansprak vanwege het reproduceeren van zijn muziekwerk „Der Czarewitsch". De kantonrechter te Rotterdam ontzegde de componist zijn vordering en de rechtbank aldaar heeft in gelijken zin beslist. Lehar teekende beroep in cassatie aan en in deze kwestie werd Donderdag door ons hoogste rechtscollege gepleit. Voor Lehar trad op mr. F. J. de Jong, te 's Graven hage. „In bijiia alle landen hebben de componis ten hun processen gewonnen", deelde pleiter aan het begin van zijn betoog mede, „alleen in Duitschland en Italië zijn ze in het onge lijk gesteld". Het is nu de vraag of de café houder een uitvoering geeft in den zin van de auteurswet. De rechtbank heeft beslist van niet, want de muziek is reeds uitgevoerd door het orkest in de studio van de omroepvereeni- ging. Pleiter is het hiermede niet eens. Een kunstwerk, dat openbaar gemaakt is, kan ze ker nog eens uitgevoerd worden. Vergelijk bijv. een tooneelstuk, dat eerst als boek uit gegeven, daarna opgevoerd wordt. Als men de caféhouder niet aansprakelijk acht voor de auteursrechten krijgt men bijv. deze bezwaarlijke consequentie: als men af stemt op een land, waar Nederlandsche wer ken niet beschermd worden (Rusland, Ame rika) kan men hier te lande zonder auteurs recht deze werken ten gehoore brengen, wan neer de stations van die landen Nederland sche muziek uitzenden. Voorts moet men de zaak sociaal-econo misch zien. De radio vervangt de vroegere pianola of gramofoon, waarvoor de caféhou der wel auteursrecht betaalde. Zooals reeds meegedeeld, heeft de buitenlandsche recht spraak vrijwel algemeen bepaald, dat de caféhouder auteursrechten moet betalen. Pleiter lichtte dit aan de hand van de ju risprudentie toe. Voor de caféhouder trad op mr. E. J. Eg berts te Amsterdam. Pleiter betoogde, dat de auteurswet er van uitgaat, dat een kunstenaar een vergoeding voor zijn geestelijken arbeid toekomt. Maar als hij ten aanzien van zijn rechten een be paalde beslissing gegeven heeft, is hij daar aan gebonden en moet hij de consequenties daarvan dragen. Zoo moet een schrijver dulden, dat zijn boek in een leesbibliotheek door iedereen ge lezen wordt, een kunstenaar, wiens werk dient om in het openbaar tentoongesteld te worden, dat men afbeeldingen van dat werk maakt. Zoo is het ook met den componist, die erin toegestemd heeft, dat zijn werk door de radio zal worden uitgezonden. Overigens meende pleiter, dat de caféhouder het werk niet open baar maakt, maar alleen de gelegenheid, wel ke een radiostation biedt om een muziekuit voering te hooren, vergemakkelijkt. Pleiter meende daarom, dat de caféhouder niet tot betaling der auteursrechten kan wor den veroordeeld. De procureur-generaal zal op 3 Maart a.s. conclusie nemen. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier bevond de 26 jarige telegraafwerker der Nederlandsche spoorwegen E. Hardeveld, wo nende te Den Haag, zich alleen op een motor carrier nabij blok 11 aan de Achterwillens bij Gouda, op het spoor GoudaUtrecht, voor het verrichten van werkzaamheden, toen van Gouda een werktrein aankwam, die de aan den weg werkende arbeiders naar Utrecht ver voert. De machinist van dezen werktrein merkte de lorrie niet op en de telegraafwerker zag den trein eerst aankomen, toen een aanrij ding onvermijdelijk was. De man had de tegenwoordigheid van geest op het moment, dat de lo comotief, die een snelheid had van 45 K.M., de lorrie greep, op de machine te springen, waarbij hij achter de lampen voor den ketel terecht kwam. Door den schrik viel hij neer en bleef daar liggen. De lorrie werd vermorzeld. De machinist, die het ongeluk had zien g beuren, deed den trein onmiddellijk stoppen, Met in de nabijheid werken die spoorarbeiders, die waren toegeschoten, werd het slachtoffer gezocht, dat, naar allen meenden, van de spoorlijn moest zijn gevlogen. Men vond den man echter niet. Ook het dreggen in de spoor- sloot gaf geen resultaat, Bij de machine te ruggekeerd, werd de man achter de lampen, vóór op de machine liggend, ontdekt. Hij bleek niet buiten bewustzijn te zijn. Terstond reed de trein langzaam den korten afstand naar Gouda terug, terwijl een spoor- werker naast het slachtoffer op de voorplaat van de machine had plaats genomen. Aan het station Gouda constateerde een inmiddels daar verschenen medicus, dat de man alleen een schaafwond had aan het hoofd Hij klaagde over pijn in den rug. Per auto van den geneeskundigen dienst werd hij daarop naar het van Iterson Ziekenhuis ter verder onderzoek overgebracht. Uit het door den stationschef van Gouda, den heer J. C. Muren en den commissaris van politie te Gouda ingesteld onderzoek, bleek, dat voor motorlorries op de lijn geen onveilig sein wordt gegeven, daar het arbeidend per- Tuinders gaan actie voeren voor hypotlieekrenteverlaging. De tuinders uit den Kring Langendijk heb- ben een vergadering gehouden in Noord- Scharwoude waar zij moeilijkheden in het betalen van de hypotheeklasten hebben be sproken. Op deze vergadering is het woord gevoerd door den heer W. van Dok, uit Be verwijk. Spreker begon met de bekende uitlating van de minister van Economische Zaken in de Tweede Kamer, waarbij hij zeide, dat bij een onderzoek over 12 bedrijven gebleken was. dat geen dier bedrijven belast was met een schuld van mindere dan 160 procent van de waarde van het onderpand. De toestand is inderdaad zoo, dat de tuin der geen geld en geen crediet meer heeft. Met enkele cijfers toont spreker aan, dat de in komsten van de tuinders meer dan gehalveerd zijn, terwijl de schuldbedragen en de rente- verplichtingen onverminderd zijn. Bovendien zijn de losse schulden drie, vier en vijf maal zoo hoog geworden. Practisch zijn de tuinders reeds onteigend, want hun schulden overtreffen verre hun be zit. Spr. citeert daarna enkele cijfers uit het rapport over 112 bedrijven aan den minister. Uit al die cijfers blijkt, dat stichtingskosten hypotheken en andere schulden veel en veel grooter zijn dan de tegenwoordige waarden der bedrijven. De tuinbouw is gemiddeld belast met 160 tot 175 procent van de huidige waarde. De mi nister wilde op deze cijfers in de Kamer niet ingaan, maar de tuinders kunnen deze zaken niet op hun beloop laten. Men moet zich goed voor oogen stellen, dat de tuinders niet voor hun plezier indertijd de groote schulden aangegaan zijn. Toen de land- prijzen hoog waren, werden ze vaak genood zaakt om land te koopen anders verloren ze hun bedrijf. Spr. zeide tenslotte, dat de tuinders moeten strijden voor inwilliging van den eisch: de rente op 3 procent. De vergadering besloot hiervoor actie te gaan voeren. De situatie in Spanje. Mevr. Nelken vertelt over een bombardement van Barcelona. De Spaansche zaakgelastigde, de heer J. M. de Semprun y Gurrea, heeft in een bijeen komst met de Nederlandsche pers te zijnen huize te 's-Gravenhage de situatie van het huidige Spanje uiteengezet, waarna mevrouw Marguarita Nelken, lid van de Spaansche cortes, een en ander vertelde over het bom bardement van Barcelona op 30 Januari j.l., dat zij persoonlijk meemaakte en waaraan zij als door een wonder is ontsnapt. De heer Semprun vestigde er de aandacht op, dat de kansen van den strijd den laatsten tijd ten gunste van de regeering keeren en dat behaalde successen een progressie vertoonen. Spr. achtte daarom de militaire situatie niet ongunstig en geloofde niet, dat de zaak voor het republikeinsche Spanje verloren is. Mevrouw Nelken schetste daarna in korte trekken de geschiedenis van de Spaansche re publiek. Spr. is getuige geweest van het bombarde ment van 30 Januari j.l. op Barcelona. Heele wijken zijn verwoest door Duitsche bommen van een nieuw model, welke pas ontploffen als zij tot in den grond zijn doorgedrongen. Zoo is hun verwoestende werking zoo inten sief mogelijk. Op een plaats zijn 80 kinderen, die in een kerk ondergebracht waren, omge komen. Spr. betoogde, dat de vliegers met op zet op vrouwen en kinderen hun bommen heb ben gericht. Toen n.l. een vlieger een trein wilde bombardeeren, zag hij, dat alle vrouwen en kinderen daar uit waren gevlucht. De vlie ger wendde zich toen van den trein af en ïclitte zijn munitie op de weerlooze menschen. Dat is de totalitaire oorlog, waaronder de •Spaansche bevolking lijdt. soneel in het bezit is van de volledige dien regeling op de lijn en tijdig, vóórdat de t»i nen komen, moet zorgen, dat de lorrie van T baan is. Hier geschiedde het ongeval met werktrein, welke facultatief rijdt en aan de? trein had de telegraafwerker niet g~' Dit verzuim had hem bijna het leven Sociale Verzekering wordr doof een film gepropageerd. Première te Amsterdam gegaan. De Vereeniging van Raden van Arbeid heeft naar een hulpmiddel gegrepen om de Neder landers op de hoogte te brengen van hoe belang de sociale verzekeringswetten voorheb zijn en om de werkgevers kennis te laten ne men van de plichten, welke deze wetten him opleggen. Dit hulpmiddel heeft men in 2 film gevonden en Dinsdagmiddag is de r>r! mière in „Krasnapolsky" te Amsterdam gaan, in het bijzijn van den minister van ciale Zaken, prof. mr. C. p. M. Romme dl! vergezeld was van een staf van hooge ambt! naren van zijn departement, den directeur generaal van den Arbeid, directie en ambt!" naren van de Rijksverzekeringsbank verte genwoordigers van werkgeversvereenbinJ' en arbeidersbonden. b Vooraf heeft de voorzitter der Vereenisin» dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hooelanri in een rede gewezen op de taak van zijn or ganisatie, er toe mede te werken, dat de v>" ciale verzekeringswetten goed functionneeren De film zelf, met goote vaardigheid en vak kennis vervaardigd door „De Multifilm" tê Haarlem, vangt aan met een uiteenzetting'van den voorzitter. „Het doel van deze film" z<w zegt hij in zijn inleidend woord, „is duidelijk te maken van hoe groot belang de sociale ver zekeringswetten zijn voor ons land." in doel is men voortreffelijk geslaagd. Men heeft de muzikale begeleiding niet versmaad om de werking der beelden nog meer tot haar recht te doen komen. Er wordt sporadisch cijferma teriaal in de film verwerkt. Maar dat ziin „sprekende cijfers", die de groeiende beteeke nis dezer wetten slechts onderstreepen. Zoo begint het dan met de ongevallen wet ten. De cameraman geeft ons een visie op de gevaren, die den arbeider bedreigen op ziin weg naar zijn werk. En dan gaat het met filmsnelheid door de bedrijven, waar het lied van den arbeid hoogtij viert. Verder worden behandeld de Ziektewet de Invaliditeitswet, de Ouderdomswet, de Land en Tuinbouw Ongevallenwet. De vertooning, die ruim een uur duurde werd door de aanwezigen met groote belang stelling evolgd. Met het vervaardigen van deze film heeft de Vereeniging van Ra den van Arbeid een goed werk verricht. De be- langstelling voor de Sociale Verzekering zal er ongetwijfeld allerwegen door worden ver hoogd. Het vraagstuk' der luclit- bescherming. Verschillende kwesties in vergadering te Amsterdam besproken. De Jongeren Vredes Actie heeft Woensdag avond in samenwerking met de Studenten Vredes Actie in „Krasnapolsky" te Amster dam een openbare vergadering belegd, in hoofdzaak ter bespreking van het rapport van de oorlogsgassencommissie der Neder landsche Chemische Vereeniging. Naar men zich zal herinneren, heeft deze commissie, welke op 18 Juli 1935 in het leven is geroepen naar aanleiding van eenige door de twee eerstgenoemde organisaties aan de vereeni ging gestelde vragen over het luchtbescher mingsprobleem, een onderzoek ingesteld naar de vraag of de burgerbevolking vol doende is te beschermen tegen aanvallen met chemische strijdmiddelen- De commissie kwam tot de slotsom, dat een directe beantwoording met ja of neen niet te geven is, vooral omdat zeer waarschijn lijk zulke aanvallen in de meeste gevallen vergezeld zullen gaan met brisant- of brandbommen, zoodat een bescherming tegen de chemische aanvallen slechts moge lijk zal zijn voor hen, die gasmaskers bezit ten of zich in goed geconstrueerde schuil plaatsen bevinden. Voor een binnenkort uit- brekenden oorlog zou bedoelde vraag echter ontkennend moeten worden beantwoord. Rede ir. K. J. Hondius. ir. K. J. Hondius uit Rotterdam constateer de, dat een groot gedeelte van de openbare meening omtrent het vraagstuk van oorlog en luchtbescherming wordt misleid. Het is spreker's overtuiging, dat men wil trachten de uitwerking van de luchtaanval len te verdoezelen. De vredesbeweging acht het zich een plicht ten deze waakzaam te zijn en het Nederlandsche volk voor te hou den, dat de oorlog iets anders is dan meest al wordt voorgesteld. Het rapport bovenbe doeld achtte spr. een goeden steun in dezen. Hij wijdde vervolgens aandacht aan de hoofdpunten ervan. Dr. J. c. Brandt Costius uit Utrecht, be handelde de samenhang van het luchtbe- schermingsvraagstuk, met het geheele pro bleem van oorlog en veiligheid. Spreker vestigde de aandacht op de psy chische oorlogsvoorbereiding en -oorlog welke het doel heeft de menschen een oorlog te doen doorstaan en te weerstaan. Dit be langrijke middel is er altijd geweest. Voor 1914 wilde men den oorlog vooral als recht vaardig beschouwd zien. De tegenpartij moest als aanvaller gedoodverfd worden. Spr. betoogde, dat het geloof in de kracht van de wapenen na 1918 is afgenomen. De psychische oorlogsvoorbereiding dient om het moreel van de burgerbevolking en van de troepen zoo hoog mogelijk op te voeren. Toegepast zijn vooral de suggestie en de leugen, naast, alle andere massa-psycholo gische middelen. De luchtbescherming speelt hierbij een voorname rol. al is zij ook op het tegengaan van de economische ontreddering gericht. De luchtbescherming kan een valsch ge voel van veiligheid doen ontstaan en leidt de aandacht af van de oorzaken, die tot oor log leiden, zoo zeide spr. Alles wordt gericht op dood en doodslag. Er is geen afschuwe lijker woord dan „gastucht". De vorm van samenleving wordt meer en meer een „sa men trainen" De oorlogsattributen dringen steeds meer het dageliiksche leven binnen. Vrede en veiligheid moeten weer begrip pen worden, die nauw met elkaar verbonden zijn. Dit is de taak van de vredesbeweging.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10