HET NIEUWE AVONDBLAD Waardelooze tientjes. Utrechtenaar in Duitschland gearresteerd. 23e JAARGANG No. 92 VRIJDAG 18 FEBRUAR11938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTENper week 12Va ets., per inaand 5*5 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, TeL 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTÜTTGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis OngevaUen verzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee tónen wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdimkmgi^ood °°r °^seval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Nationale Avond. Uitvoering Grin's cantate „Neerland Vrij". Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het vorstelijk huis hebben de heeren P. Grin Jr. en F. A. J. Hunschie een cantate voor gemengd koor samengesteld. De gelegenheid tot uitvoering ervan deed zich voor op den nationalen avond, daartoe in het Gebouw voor Ohr. Belangen Donderdagavond georgani seerd. Aan belangstelling voor dat gebeuren ontbrak het niet; de zaal was geheel bezet. Voor het in studie nemen dezer cantate had zich spontaan een groot aantal zangers en zangeressen aangemeld, die onder leiding van den componist van het werk, den heer Grin ijverig geoefend hadden. De orkestrale illustratie berustte bij een ruim bezet strijk kwintet, gerequireerd uit dilettant-musici uit onze gemeente, die in de plaatselijke orkesten hun sporen reeds verdienden. De heer A. de Waal opende met een wel komstwoord namens de uitvoerenden. Spr. zette uiteen, dat voor het instudeeren dei- cantate met zangers en zangeressen noodig waren dan het koor telde, waar spr. voorzitter van is. Zoodoende was men gedwongen deze uitvoering te geven door een naamlooze com binatie. Twee coupletten van het volkslied werden daarna staande gezongen. De wethouder van Openbare Werken, de heer J. C. Dunnebier, begon met zijn groote lof uit te spreken voor het initiatief der or ganisatoren voor dezen avond. Spr. wees daar na op den omverbrekelijken band, welke Oranje en Nederland samenhoudt en herdacht dankbaar wat dit vorstenhuis, metWillem van Oranje, de Vader des Vaderlands, vooraan voor ons land heeft gedaan. Mej. Nelly Zwaan, begeleid door de heeren p. D. en J. Klut (resp. piano en viool)zong niet veel verve het ter eere van den Sisten Januari gecomponeerde Feestlied en Brands- Buys' al oude lied Mijne Moedertaal. De piano klonk in het acoustisch zoo nauw luisterende zaaltje niet zoo soepel als voor den zag vereischt was. De zangeres oogstte veel bijval voor haar optreden, dat zeer in den smaak mocht val len. De heer Hunsche, die als declamator op trad, zeide, dat niets op aarde mogelijk was zonder Gods hulp en daarom zou spr. begin- 1 nen met een fragment van den dichter Bar- mat: Gods bestaan uit de Schepping ken baar. Daarop volgden Otto Plant van Gogaert en Het hondje van Prins Willem door S. J. v. d. Berg. Na de pauze kwam de eigenlijke hoofd schotel. Laten we vooruit zeggen, dat de uit voering heel goed klonk, zoowel het onderling verband als. het evenwichtig klankgehalte. Met kennis van zaken schreef de componist de .zangpartituur, daarbij op de melodie te recht den nadruk leggende; ook het magi strale in de koren en het breed opgezette, goed doorgewerkte in de partijen bad zijn liefde. ,JMet den dag in donk're nachten", doet het goed, evenals het tusschenspel tot de baritonsolo, welke, laatste gelukkige momenten heeft. Het orkest leverde in deze frase ver dienstelijk werk, dat mede dank zij de instru mentatie gloedvol klonk. „Sta bij ons Heer", zakte qua uitvoering af; het werd hier en daar niet meer be- heerscht (bariton, mannenkoor, violen)Trou wens de forti overtroffen de mf. en p. verre in aantal. Of besteedden de zangeres er geen aandacht aan, dat er soms ook zachter dan forte gezongen moest worden? Mej. Zwaan en de heer Nat namen de sopraan-, resp. baritonsoli vor hun rekening. Mej. Bep de Wiaal zorgde voor een vlotte be- geleiding aan de piano. In het tweede gedeelte is o.a, het couplet „Maakt guirlandes" een aardige vondst; het laatste duet is effectvol geschreven (alleen kon de sopraan het niet geheel aan; (ver moeidheid); de slotkoren zaten stevig in el kaar. Het oude Wilhelmus is een waardig be sluit er voor. Waardeering mogen we hebben voor het geen op muzikaal gebied geworcht is. Daarbij is de strijkkwintetpartij zeker niet in de ver drukking geraakt, hoewel de heer Grin „van huis uit" toch koordirigent is. Alle onder deden heeft hij recht doen wedervaren. Voor het door hem verzette werk zooals het com- poneeren, het uitschrijven der koorpartijen, het arrangeeren en instrumenteeren en uit trekken der orkestpartijen, het instudeeren, kortom alles wat aan deze uitvoering vooraf ging, hebben we onomwonden respect. Jammer, dat de hoedanigheden van den tekst niet equivalent zijn aan de waarde der compositie. - Met volledige toewijding hebben allen zich aan de uitvoering van deze vriendelijke can tate gegeven. De heer Hunsche heeft een goede daad ge daan met den man te huldigen, die in den opzet v&n dezen avond zulk een voornaam aan deel gehad heeft n.l den heer Grin. Daar naast dankte spr. den heer Dunnebier en overhandigde hij de dames Zwaan en de Waal een bloemenhulde en den héér Nat een kistje geurig kruid. W. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. Deze vereeniging heeft Zondag 20 Februari weer een Jeugddienst in de Bethlehem Kerk. James Wattstraat. Deze dienst begint om helf zes. Voorganger 15 Ds. j, a. Kwint uit Rotterdam. Centrale Bond. Herdenking 20-jarig bestaan. De Centrale Bond heeft gisteravond in Thalia, als herdenking van het 20-jarig be staan, een feestavond gehouden die in alle opzichten schitterend geslaagd is. Er was veel belangstelling. De avond werd geopend door den heer W. Dienaar, die een kort openings woord sprak waarbij hij tevens het program voor den avond bekend maakte. Het eerst werd vertoond een film getiteld: „Verhuizen", een propagandafilm voor de coöperatie. Hierna was de beurt aan den VA..R.A.-declamator Willem van Capellen, die voordroeg een fragment uit het hoek van Haase „De soldaat Zweig". Een daverend ap plaus oogste de declamator met dit nummer. Hierna had de vertooning plaats van de Bondsfilm, een film van groote propagandis tische waarde. Vervolgens was het woord aan het hoofdbestuurslid van den Centralen Bond, den heer G. v. d. Meulen, uit Rotter dam, die zeide, dat er wel eens gevraagd wordt: wat heeft de bond gedaan en wat doet de bond. De bond zou zeer veel kunnen doen als allen die nu maar niets doen dan vra gen, zich eens gingen aansluiten en gingen •werken. Naaraanleiding van dit gezegde wierp spreker een blik in het verleden. Hij erkende dat de bond ook terugslag heeft gehad. Hier bij werd herinnerd aan de stakingen dei- havenarbeiders in Rotterdam en Amsterdam. Niettegenstaande dat toen in dien moei lijken tijd velen den bond verlieten, telt deze thans nog 36000 leden en zeide spreker, we gaan vol moed vooruit naar het doelwit: 40.000 leden. Er is, een vertrouwen in den bond. Hierdoor is vastheid in den bond ge komen. Dat het bondsbestuur actief is, en voor de belangen van de arbeiders opkomt, toonde spreker met feiten van, recenten da tum aan. Trots al het vele, dat de bond doet en heeft bereikt zijn er nog vele havenarbei ders die nog ongeorganiseerd zijn. De nood zakelijkheid van organisatie toonde spreker aan. Met klem wekte hij de georganiseerden op, om actief te zijn en het belang van den bond te dienen door mee te werken om het ledental der organisatie op te voeren. Spre kende over IJmuiden, zeide de heer v. d. (Te Utrecht is dezer dagen een pak f 10.bankbiljetten, die door een bijkantoor der Nederlandsche Bank met ponsgaten waardeloos gemaakt waren, tijdens het ver voer naar Amstei'dam gestolen. Gewaarschuwd wordt tegen aan nemen van deze biljetten.) Ach, we leven wel in dagen, Die speciale aandacht vragen. Dat men niet in zorgen raakt; Nu is 't zaak weer, goed te letten Op gestolen bankbiljetten, Die zijn waardeloos gemaakt. Die biljetten hebben gaten, Die 't niet twijfelachtig maken, Dat zij hebben afgedaan; Houd dus in verhoogde mate Nu de tientjes in de gaten, Of u krijgt een strop eraan. En vergeet daarbij niet, praatjes, Vullen nooit en nimmer gaatjes, Ook niet in een bankbiljet; Houd het oog op uw belangen, Laat u voor zoo'n gat niet vangen, In dit financiëele net. Vieze kunt u grif aanvaarden, Ook gekreukte hebben waarde. Half gescheurde deren niet; Maar één soort moet u vermijden, U zult leelijk schade lijden, Als u er geen gat in ziet. P. GASUS. Dr. ARTHUR SEYSS INQUART, de nieuwe minister van binnenlandschc zaken en veilig heid in het Oostenrijksche kabinet, is van morgen te Berlijn aangekomen voor het voeren van besprekingen met Hitler, Goering en Von Ribbentrop. Meulen, dat het een minder goed verschijn sel is, dat hier vijf bonden zijn. Dit is een beeld van versnippering. Hierdoor kan men niet de noodige kracht ontwikkelen. Maar voorts zijn er nog vele ongeorganiseerden. Na de pauze kwam Willem van Capellen weer voor het voetlicht die een „futuristisch drama" ten beste gaf, welk stuk een heel andere uitwerking had dan gewoonlijk "bij drama's het geval was. Maar daarom was het dan ook futuristisch. Het daverende applaus was welverdiend. Hierna sprak de heer Dienaar een woord van dank tot de aanwezigen en medewer kenden en voorts sprak ook hij een opwek kend woord tot de ongeorganiseerden om zich als lid bij den bond aan te sluiten. Tot slot van den avond werd de film vertoond: „De Ballade van den hoogen hoed" OUDERAVOND GROEN V. PRINSTERER- SCHOOL. Het bestuur en onderwijzend personeel dei- Groen van Prinstererschool mag op een wel geslaagden ouderavond terug zien. Nadat de bezoekers eerst het werk der leer lingen hadden bezichtigd werd in de ruime turnzaal der Marnixschool de ouderavond ge opend door den heer S. Bos, lid van het schoolbestuur die de talrijke aanwezigen har telijk welkom heette en allereerst aan den heer Roossen gelegenheid gaf om met zijn leerlingen eenige zangnummers ten gehoore te geven. Helder en frisch klonken de mooie meisjes- en jongensstemmen en er werd op gewekt en goed op toon gezongen. De heer T. van Popta hield een inleiding over de be- teekenis van het Christelijk onderwijs, waarna er gelegenheid was tot het stellen van vragen. De heer Bakker, een der mulo-onder wijzers las voor „Een moeilijk geval". Ver schillende mededeelingen omtrent de propa ganda werden gedaan. Het was een mooie avond. De ouderavond der Marnixschool moest wegens ziekte van het onderwijzend personeel voorloopig worden uitgesteld. De heer Jan Visser niet pensioen. Had 37 dienstjaren bij Van Gelder Zonen. De heer Jan Visser, baas van de buitenploeg der papierfabriek, gaat 1 Maart a.s. na 37 dienstjaren met vervroegd pensioen. De heer Visser, die om gezondheidsredenen vervroegd pensioen heeft aangevraagd, werd 5 Juli 1876 te Winkel geboren en kwam op 22- jarigen leeftijd in dienst bij de Fa. Van Gelder Zonen. Als arbeider begonnen, wist hij zich spoedig bij directie en chefs bemind te maken door zijn voortvarendheid en goed humeur en werd hij spoedig bevorderd tot baas. Al die jaren is de heer Visser baas van één der groot ste afdeelingen aan de fabriek geweest en men kan gerust zieggen, wanneer van de Buitenploeg wordt gesproken, dan spreekt men gelijktijdig over baas Visser. Dat het baas Visser niet altijd heeft mee gezeten, wat ongevallen betreft, moge blijken uit het feit, dat hij zelfs eenmaal met een kraan, die teveel aan gewicht torste, in het Noordzeekanaal terecht kwam. Met ernstige kneuzingen aan schouder en been werd hij uit de vernielde kraan gehaald en thuis ge bracht. Deze kneuzingen, hoewel voor een groot deel hersteld, zijn zeer waarschijnlijk oorzaak, dat hij zich nu uit den dienst moet terugtrekken. Dat men veel vertrouwen in den nu Ver trekkende», baas stelde, bleek wel uit zijn zen ding naar Groningen gedurende de mobili satietijden, waar hij veel werk voor de firma h^eft verzet en geheel alleen als vertegenwoor diger der firma verschillende zaken had te regelen. Baas Visser is ook thans nog altijd ieders vraagbaak, de man met den gullen lach, al tijd opgewekt en het zal niet. alleen hen, die dagelijks omgang met hem hebben vreemd zijn, baas Visser niet meer te kunnen raadple gen, doch ook vele schippers zullen hun vraag baak missen. Dik Trom komt in IJmuiden. Welke jongen kent Dik Trom niet, de echte Hollandsche jongen, die Joh. Kievit heeft doen leven in zijn 'bekende jongensboeken? Deze jongensboeken worden nog steeds dooi de jeugd verslonden. En evenveel belangstelling als voor de boeken bestaat er voor de film, die de be kende Hilversumsche smalfilm-cineast G. B. IT. Niestadt van de guitenstreken van Dik Trom maakte. Deze film wordt Zaterdagmiddag in het Hervormd Vereenigingsgebouw Kalverstraat en Dinsdagmiddag in het gebouw voor Chr. Belangen vertoond. Wat beleven we alzoo in deze film? Wij gaan des avonds mede op pad om ap peltjes te .gappen", maarwij maken ook de diepe verslagenheid van Dik mede, wan neer deze tot de ontdekking komt, dat de zui nig voor zijn zieke moeder gespaarde peer tjes aan den eigen boom, door rakkers uit de buurt zijn geplukt. Wij voelen het, als een waarheid voor het geheele leven, dat „ap peltjes gappen" ook „stelen" is. En wij leg gen mét hen de gelofte af, dat wij voortaan buurmans ooft met rust zullen laten. Wanneer jongens met geheele overgave deze tafereeltjes, spelen, dan is dat geen sen- timenteele poging tot moraliseeren meer, dan wordt dat alles begrijpelijke ethische waar heid. waaraan nooit meer te tornen valt. Daarom heeft de film Dik Trom per saldo zoo'n groote opvoedende waarde. Instinctief hebben onze jongens een afkeer van 't ,bra- ve-Hendrikken-gedoe" dat overgevoelige op- Bij zoeken naar werk. Familie kan geen nadere inlichtingen krijgen. Ongerustheid over het lot van den heer A. van Alphen, gepension- neerd marine-officier-vlieger, die op 31 Januari j.l. naar Dusseldorf vertrok, om werk te zoeken en nog steeds niet is teruggekeerd. Familie weet niet waarom de heer Van Alphen te Coblenz in de gevangenis opgesloten is (Van onzen specialen verslaggever). Op 31 Januari j.l. vertrok de heer A. van Alphen, een te Utrecht, in de J. S. Bachstraat wonende, gepensionneerde marine-officier- vlieger, naar Dusseldorf om, naar hij zijn vrouw vertelde, te próbeeren in Duitschland werk te vinden. Zijn plan was enkele dagen in Duitschland te blijven en omstreeks 2 Februari weer naar huis terug te keeren. Mevr. Van Alphen ontving op 1 Februari een briefkaart van haar man uit Wuppertal, waar in hij zijn vreugde over de geboorte van prin ses Beatrix uitsprak. Daarna hoorde zij niets meer tot Woensdag 9 Februari, 'toen zij een brief ontving uit Coblenz, waarin de heer Van Alphen zijn vrouw verzocht het huis te ont ruimen, den hond te verkoopen en haar in trek bij haar familie te nemen Dit zonder linge schrijven verwekte groote ongerustheid ook al omdat het papier, waarop de brief ge schreven was. merkwaardig veel overeenkomst vertoonde met het briefpapier zooals het in de Duitsche gevangenissen verstrekt wordt. Bovendien stond als afzender een adres ïn de Carmelieterstrasse te Coblenz vermeld en in deze straat bevinden zich twee gevangenis sen. De gedachte dat de heer Van Alpen gear resteerd was bleek inderdaad juist te zijn ge weest. Gistermorgen ontving mevr. Van Al phen van haar man een tweeden brief uit Coblenz, met precies hetzelfde adres en brief hoofd, waarin deze mededeelde, in arrest ge nomen te zijn. De reden? Daarover stond in dezen brief niets, maar dan ook niets vermeld. Het eenige belangrijke was, dat de heer Van Alphen mededeelde, dat het onderzoek tegen hem aanhangig gemaakt vermoedelijk drie weken zal duren. Maar over de oorzaak van deze arrestatie zwijgt de brief. De schrijver deelt wel mede, hoe zijn dagindeeling is, deelt ook mede nog geen brieven van zijn vrouw ontvangen te hebben zij heeft er twee ge schreven! en maakt er melding van, dat men hem zijn pijp weer heeft teruggegeven. Mevrouw Van Alphen, die thans bij haar zwager inwoont, heeft, toen zij ongerust be gon te worden over het uitblijven van haar man, rechtskundigen bijstand ingeroepen van mej. C. Enthoven, advocate te Utrecht, die thans deze zaak in handen heeft genomen. Voorts heeft mevrouw Van Alphen een re quest gericht aan den minister van buiten- landsche zaken van ons land, waarin verzocht wordt na te gaan wat de reden is van het onverwachte oponthoud van haar man. Ook aan den Nederlandschen consul te Dusseldorf heeft zij een brief geschreven, waarin om in lichtingen gevraagd is. Tot nu toe heeft men echter nog niets vernomen. Ondanks den tweeden brief van den gearres teerde blijft deze zaak in een mysterieus waas gehuld, omdat er nergens een aanwijzing te vinden is, waarom deze arrestatie door de Duitsche autoriteiten noodig geoordeeld werd. En ook het feit, dat toch een arrestatie heeft plaats gehad kan in zooverre alleen maar ge ruststellend werken, dat men weet waar de heer Van Alphen is. Welk lot wacht hem ech ter en wat heeft hij gedaan? Niemand weet het enonwillekeurig gaan de gedachten dan naar soortgelijke gevallen waarbij Neder landsche onderdanen pas na een langdurig onderzoek vrij gelaten werden. De familie, behalve de vrouw wonen ook de ouders van den heer Van Alphen en een zwa ger en schoonzuster in Utrecht, weet alleen dat de oud-marine-officier-vlieger vertrokken en thans gearresteerd is. Wat er, nadat de gearresteerde op 31 Januari uit Wuppertal nog een briefkaart zond, gebeurd is en waarom, is haar totaal onbekend. Wel weet men, dat de heer Van Alphen zich op politiek terrein niet actief bewoog. Voorts mag men aannemen dat hij eerder sympathie voor Duitschland koes terde dan antipathie. De heer Van Alphen, die in 1903 te Utrecht geboren werd, kwam 28 November 1924 als buitengewoon adelborst bij de Nederlandsche Marine. Een jaar later volgde zijn benoeming tot officier-waarnemer 3de klasse, als hoedanig hij op 6 October 1925 eervol ontslagen werd met gelijktijdige benoeming tot officier-vlieger 3de klasse. In 1927 vertrok hij, als officier vlieger 2de klasse, naar Indië, teneinde daar het dienstverband, dat 6 jaar duurt, te ver vullen. Op 1 Augustus 1930 werd hij, bij herkeuring, ongeschikt bevonden zoodat hij met een, in verband met het gering aantal dienstjaren, klein pensioen den dienst verliet. Met zijn vrouw keerde de heer Van Alphen vervolgens naar Nederland terug. Hij vestigde zich te Eindhoven waar hij als tijdelijk ambte naar bij een crisisinstelling werkzaam was. Toen zijn werkzaamheden aldaar beëindigd waren, vestigde hij zich eerst in 's-Graven- hage om vervolgens naar Utrecht, waar zijn familie woonde, te verhuizen. Gezien het zeer kleine pensioen keek de heer Van Alphen steeds naar een betrekking uit. Hij hoopte deze thans in Duitschland te vinden. Het is niet zeker hoe hij op deze ge dachte is gekomen. Ook zijn vrouw weet alleen, dat hij vertrok om eens poolshoogte te nemen. Bij een reisbureau in Utrecht heeft hij een reis in orde laten maken en, zooals dit bureau aan een Utrechtschen inspecteur van politie verzekerde, ook betaald. Deze reis ging via de plaatsen Dusseldorf, Wuppertal, Barmen, Keulen, Duren, Keulen, Lindz, Keulen Bar men. Dusseldorf en grens, Tijdens deze reis nu is de heer Van Alphen door de Duitschers gearresteerd. Waarom? De familieleden, die over dezen gang van zaken ernstig ongerust zijn breken zich tevergeefs het hoofd over de reden. Zij weten het nieten de Duitsche autoriteiten, die het we] weten, achten het klaarblijkelijk beter, dat de heer Van Alphen daaromtrent niets naar huis schrijft. (Nadruk verboden.) voeders hun wel eens trachten voor te pra ten. Dat glijdt langs hen af. Maar de echte levens-ervaring van een dapperen kornuit zooals Dik Trom, waartegen ze in hun hart opzien, die zégt hun wat. Er zou nog veel meer te vertellen zijn over deze Nationale film, die momenteel haar triomftocht maakt door geheel Nederland. Maar wij willen hiermede volstaan, om het plezier niet te bederven van oud en jong, die haar zonder twijfel zullen gaan zien, wanneer zij te dezer plaatse zal draaien. Naar wij ver nemen, zal de heer Niestadt persoonlijk de geluidsfilm „Dik Trom en zijn dorpsgenoo- ten" hier komen vertoonen. VELSEN Celliilosefabrieken werken weer normaal. Meer werk bij Van Gelder Zonen. Aan het personeel der cellulosefabrieken van de firma Van Gelder Zonen te Velsen is gisteren medegedeeld, dat van a.s. Maandag, 21 Februari af wederom normaal zal worden gewerkt. Zooals bekend waren in verband met het geringe aantal orders en dus ook de terugge- loopen afname van het product cellulose de beide fabrieken 1 dag per week stopgezet, waardoor het betreffende personeel dus 1 dag minder loon ontving. Deze stopzetting heeft gelukkig slechts en kele weken geduurd en door het normaal laten werken, ook in continu-dienst zijn de vooruitzichten weer wat beter geworden, Het is voor de arbeiders te hopen, dat het bijvoegsel „tot nader order" geen werkelijk heid zal worden. VERGADERING VAN BIJENHOUDERS In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Velsen en omstreken van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland bracht de secretaris zijn jaarver slag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het is thans ongeveer een jaar geleden, dat de afdeeling werd opgericht met 19 leden. Oorspronkelijk bedoeld als studieclub, bleek al spoedig, dat het plaatselijk belang er mee gebaat was, wanneer deze studieclub zou wor den omgezet in een aparte afdeeling. Het ge regeld toenemen van het ledental wijst er op, dat dit juist was ingezien. Op 29 April 1937 werd door een voorloopig bestuur een regle ment samengesteld en aan de eerste vergade ring voorgelegd; het na de bespreking ontsta ne reglement werd naar het hoofdbestuur op gezonden ter goedkeuring. In het bestuur wer den gekozen de heeren J. F. G. Cramer, voor zitter, S. Boerema, 2e voorzitter, H. Verweij, secretaris, H. Bosman, penningmeester, J. J. Jak Jr., commissaris. Den 28en Mei werd een excursie gemaakt naar Thijssen's Hof onder leiding van den heer Volmer, die ons op prettige wijze en bijge staan door den heer Jansen, omtrent vele bloe men en planten inlichtte. Verder werd een excursie gemaakt, bedoeld als practische les, naar den bijeenstand van den heer de Meza, die, gastvrij als steeds, ons daar hartelijk heeft ontvangen en ons van zijn kennis heeft laten profiteeren. Plannen om gezamenlijk een uitstapje naar de hei te maken zijn door bijzondere omstan digheden helaas niet verwezenlijkt. Door de afdeeling werden wel volken naar de hei bij Soerel gezonden en wel totaal 41 volken. Geen slecht aantal voor den eersten keer. De honingopbrengst was in doorsnee be vredigend. Het weer was matig gunstig, ech ter moest geconstateerd worden, dat de mees te volken onvoldoende vliegbijen hadden. Er valt dienaangaande nog wat te leeren. Onze wintercursus is de aangewezen gelegenheid om de noodige kennis op te doen. Op 30 September werd te Velsen een bazar gehouden, waarop onze afdeeling uitkwam met een keurige vitrine in den vorm van een bijen kast, van binnen versierd met bloemen en planten, waartusschen verschillende honing- producten, alles electrisch verlicht. Deze pro paganda heeft wel de aandacht getrokken. Op 11 November werd een propaganda-avond gehouden ter inleiding van onzen wintercur sus. Deze avond, door 55 personen bezocht, is een zeer interessante avond geworden, Op zijn bekende, onderhoudende wijze hield de heer de Meza een voordracht over het bij eenleven, verduidelijkt door film en lantaarnplaatjes. Het hoofdbestuurslid ter Brugge woonde de zen avond bij en hij vertrok niet, na hulde ge bracht te hebben aan onze afdeeling voor haar mooie werk. De heer Joustra heeft dien avond in onze omgeving rondgedwaald, doch het padvin dershuis helaas niet kunnen vinden. Door schenking van Mr. v. d. Flier werd de afdeeling in het bezit gesteld van een jubi leumbord, benevens verschillende tijdschrif ten als begin van een bibliotheek. Wij stellen dit zeer op prijs en hopen, dat dit navolging moge vinden. Een voornaam punt heb ik tot het laatst be waard en dit is onze wintercursus. Zoowel winter 36/37 als 37/38 zijn wij als kleine afdeeling in de gelegenheid geweest een cursus in den bijenteelt te houden, dank zij den heer Koning, die zich belangeloos als leeraar beschikbaar stelde. Op deze lessen drijft voor een groot deel ons afdeelingsleven en de goede samenwerking is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de banden, die op deze lessen onder de leden worden verstrekt. Een woord van dankbaarheid voor dezen .ko ninklijken" steunpilaar mag in dit jaarverslag niet ontbreken. Aan suiker werd dit jaar 744 K.G. verstrekt. We zijn begonnen met 19 leden en eindigen het jaar met 40, met 104 volken. Een toene ming van 100 pCt. dus. Zij die gemeend hebben dat deze afdeeling geen levensvatbaarheid bezit zullen hun in zicht thans wel hebben gewijzigd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1