VELSEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Winterlezing Vereen, van Vrijz.- Hervormden. Dc heer A. W. Kalff over „Reisindrukken uit Zuid-Amerika". Voor de Ver. van Vrijz. Hervormden hield de heer A. W. Kalff alhier in het Verenigings gebouw een lezing over „Reisindrukken uit Zuicl-Amerika". Dr. A. J. van Leusen sprak een kort woord van welkom, waarna de heer Kalff zijn lezing begon. Hij wees er op, dat het zijn vak niet is te praten, zoodat hij de clementie dier aanwe zigen inriep. Spr. zeide, naar Zuid-Amerika te zijn gereisd met handelsdoeleinden; hij heeft dus slechts een oppervlakkige kennis van land en volk kunnen maken. Spreker begon met Argentinië, dat zich van alle Zuid-Amerikaansehe landen wel het sterkst ontwikkeld heeft. De 12 millioen in woners zijn in hoofdzaak van hetzelfde type als de bevolking van Zuid-Europa. Negers wonen er niet. De Spanjaarden kwamen naar de La Platalanden Argentinië, Paraguay en Uruguay om goud te zoeken, maar dit werd een teleurstelling. Buenos Aires de hoofdstad van Argentinië heeft 3\'z millioen inwoners. Het is geen mooie stad; ze is gebouwd naar het Amerikaansche bloksysteem. Het- is daardoor gemakkelijk, in Buenos Aires den weg te vinden. Het hoofd plein is het Plaza de Mayo, het Meiplein, een herinnering aan de onafhankelijkheid van Spanje in 1810. Er zijn vele hooge gebouwen; het hoogste gebouw is een flatgebouw van 36 verdiepingen, dat toebehoort aan „de arme weduwe". De oppervlakte van de stad is enorm groot; er zijn kilometers lange straten, de Calle Corrientes, de langste straat is 12 K.M. Het Spaansch van Argentinië wijkt veel af van het „echte" Spaansch. Er zijn tal van bios cooppaleizen, die zeer goedkoop zijn. Voorts ziet men er tal van enorme lichtreclames, waarvan er veel bewegen. De Argentijn heeft een rustige natuur: hij is kleiner van stuk dan de bewoners van West- Europa. Van de weinige Nederlanders die in Argentinië zijn hebben velen een vooraan staande positie. Eenige belangrijke buitenland- sche bedrijven staan onder leiding van een Nederlander. Er zijn drie undergrounds. De stad heeft een geweldig druk verkeer, vooral van taxis en op de spitsuren is het op straat levensgevaarlijk. De taxichauffeurs zijn bijna allen Spanjaarden. Het leven voor de vreemdelingen is er duurder dan in andere groote plaatsen. Voor kunst schijnt men er over het alge meen weinig te voelen. Er is een stedelijk museum, maar wat daarin te zien is, is van weinig beteekenis. Gezellige cafés vindt men er niet en het is opvallend, zoo weinig vrouwen men er in deze cafés vindt. Spreker heeft ook den burgemeester van Buenos Aires ontmoet. Een heel merkwaardig man, die gedichten van Shelly in het Spaansch vertaalt en ook zelf gedichten maakt. Hij heeft een eigenaardige manier om met den raad om te springen. Eens kreeg hij het in zijn 'hoofd, op een plein in de stad een obelisk op te wil len richten. Waarom? vroegen de socialistische raadsleden. Waarom niet? was de wedervraag. En de obelisk, een vreeselijk leelijk ding kwam er. De kosten bedroegen 1 millioen pesos. De hobo's van Noord-Amerika kent Argen tinië ook. Waarom die menschen steeds heen en weer reizen, wist spreker niet. De treinen rijden langzaam, maar ze zijn keurig ingericht. Een bewijs van de hoffelijkheid van den Ar gentijn jegens de vrouwen is, dat de spoor- abonnementen voor vrouwen de helft van den gewonen prijs kosten. Spreker beschreef daarna een vliegtocht dien hij over de Andes maakte. De heenreis was het weer slecht, maar op den terugtocht trof hij het bijzonder. Van 6500 M. hoogte zag men uit de machine duidelijk het op de grens tusschen Chili en Argentinië opgerichte beeld van den „Cristo de los Andes". De grootscbheid van de Andes is aangrij pend. Verder vertelde spreker iets over Chili en zijn bewoners. Hij bezocht er o.a. Santiago en Valparaiso. Het land is veel armer dan Argen tinië. Het Zuidelijk deel is sterk Duitsch be ïnvloed. Nadat een tweetal gramofoonplaten van Argentijnsche zang en muziek waren afge draaid behandelde spreker na een korte pauze Brazilië. Rio de Janeiro de hoofdstad heeft een prach tig strand. De stad is bekend door het suiker brood. dat men met een kabelbaan kan berei ken. Van het suikerbrood af heeft men een prachtig uitzicht op de stad. Op een hoogte buiten de stad staat het bekende 30 M. hooge Christusbeeld. Brazilië kent geen rassenvraag stuk. Er wonen alle rassen, behalve het gele ras en alle rassen zijn Brazilianen met gelijke rechten. Spreker wees voorts op eenige verschillen tusschen Buenos Aires en Rio de Janeiro. Rio is in alles veel langzamer, ook het zaken doen gaat er heel langzaam en gemoedelijk. Terwijl in Buenos Aires de handel in blanke slavinnen tot het verleden behoort, is in Rio de toestand heel anders. Santos is de belangrijkste uitvoerhaven van Santoskoffie. Sao Paulo is een stad met één millioen inwoners en bekend door de slangen farm. waar men slangen houdt voor serum bereiding. Spreker gaf een interessante be schrijving van een treinreis naai* Bello Hori- zonte, een leelijke stad, met veel avonturiers. O]) zijn terugreis naar New York per Pan American Airways kwam spreker o.a. nog in Paramaribo, een plaats van een „tragische ar moedigheid", waar een groote moedeloosheid is en waar de corruptie welig tiert. Het is er zeer warm, er is geen amusement en geen cultuur. Een interessante vlucht was de tocht van Paramaribo naar Miami. De verdere terugtocht legde spreker in een minmum van tijd af. Eenige lantarenplaatjes verduidelijkten de interessante en geestige causerie van den heer Kalff en het verdiende dankwoord van den voorzitter werd met een warm applaus door de bezoekers onderstreept. DE STATIONSWEG IS DE STATIONSWEG NIET MEER. Dit lijkt een ongerijmdheid, maar wie zich den Stationsweg tusschen den Dwars weg en den Van Tuyllweg indenkt zooals deze was voordat met met de verbetering begon en nu eens wandelt op het wandelpad, fietst op het fietspad of rijdt op den rijweg, zal moeten bekennen, dat dat boven dit stukje staat al leszins juist is. Het is nu een fraaie breede weg geworden met aan beide zijden een wandelpad, daarbinnen, eveneens aan zijden, een fietspad en ten slotte is de rijweg aanzien lijk verbreed. Jammer dat de weg niet overal breed genoeg is om hem over de geheele lengte zoo te ver beteren, maar ongetwijfeld wordt ook het andere deel een behoorlijke weg, waarover men zich veilig kan bewegen. En dan blijft er nog de trechter tusschen Dwarsweg en de ponten en aan den anderen kant de tunnel. Maar het zal nog wel eenige jaartjes duren voordat er een behoorlijke verbinding tusschen Velsen (pont) en IJmuiden is tot stand geko men. Voorloopig zal men het wel in het éénrich tingsverkeer moeten zoeken, De nieuwe films van „De Pont" „Menschcnlcvens gevraagd" en „Het recht van den sterkste". „Tiger Island" van Gouverneur Morris is door Croeze-Bosman universal verfilmd en deze film ..Het recht van den sterkste" is een der hoofdfilms van het nieuwe programma van „De Pont". De inhoud van deze boeiende film is als volgt: Red Bowers is een Amerikaansch gangster, voor wiens arrestatie een hooge belooning is uitgeloofd. Hij houdt zich schuil in een Brit- sche haven aan de Oost-Afrikaansche kust, doch verneemt, dat de politie hem op het spoor Is gekomen en bespreekt een hut op een verdacht schip, de „Sea Dragon", dat on der commando staat van de Chineeschen kapitein Wong Bo. Het blijkt, dat zijn hut reeds door een dame. Ann Martin, gereserveerd is. doch een be langrijke som gelds sust het geweten van Wong Bo en Ann krijgt de keus tusschen te ruggave van haar passagegeld en een van alle comfort ontbloot verblijf aan dek, waar van zij het laatste verkiest. Aan boord bevinden zich een aantal leeu wen, die aan een gewezen dierentemmer, Mul ler genaamd, toebehooren. Larry Page, ver tegenwoordiger van een Britsche maatschap pij, redt Ann, als zij te dicht in de nabijheid van de verscheurende dieren komt en dit is het begin van een tot innige genegenheid uitgroeiende kennismaking. Bowers, goedgeluimd, staat Ann zijn hut af, doch zijn ongewenschte attenties' zijn voor het meisje aanleiding, haar verblijf aan dek te handhaven, terwijl Larrie zijn rivaal in overweging geeft het meisje met rust te laten. Wong Bo vangt een radiobericht, meldende dat Bowers een voortvluchtige is, op en tracht chantage op den gangster te plegen. Onder bedreiging met een revolver wordt hij echter door Bowers gedwongen op de kust aan te houden, doch een typhoon komt opzetten en het schip wordt op een rif geworpen. Met behulp van Red weten Ann en Larrie zwem mend een onbewoond eiland te bereiken, even als enkele andere opvarenden. De losgebroken leeuwen hebben zich eveneens in veiligheid gebracht en vormen een voortdurende bedrei ging voor hen. Bowers werp zich op als leider en onder steunt zijn argumentaties met zijn revolver. Het voedsel is uiterst schaarsch en de schip breukelingen worden stuk voor stuk door de leeuwen overvallen. Larrie herinnert zich echter, dat zijn vo gel, die hij als geschenk voor zijn patroon had meegenomen, het instinct van een postduif bezit en stelt voor, het dier met een briefje op te laten stijgen, hetgeen geschiedt. Red komt echter te weten, dat Wong Bo buiten hun po sitie, zijn (Red's) verblijfplaats op het briefje had medegedeeld en vermoord hem. De vogel bereikt de bewoonde wereld het briefje, waarop hun positie staat aangegeven, wordt gelezen en een piloot vertrekt onmid dellijk. Boven het eiland vliegend, bespeurt hij geen leven en staat op het punt terug te kee- ren als hij rook en vlammen opmerkt, veroor zaakt door een vuur, dat de wanhopigen op het eiland hebben ontstoken. Het vliegtuig landt en neemt Larry en Ann aan boord. Red vertrekt het laatst, doch de brullende, leeu wen, die hem op den voet volgen, laten hun prooi niet meer ontsnappen. JUBILEUM-AVOND METAALBEWERKERS BOND. De afdeeling IJmuiden van den Algemee- nen Ned. Metaalbewerkersbond hield Donder dag in de Pontbioscoop een herdenkings avond naar aanleiding van haar zilveren jubileum. Te half acht riep de voorzitter der afdeeling de heer R. de Waal den aanwezigen een hartelijk welkom toe, inzonderheid den bondsvoorzitter den heer van den Born, de IJmuider Volksstem. Spreker herdacht met enkele woorden het 25-jarig bestaan en gaf vervolgens een beknopt overzicht van de be reikte resultaten. In het topjaar 1933 telde de afdeeling 558 leden, momenteel bedraagt dit 417. Verder deelde de heer de Waal mede dat de IJmuider Volksstem welke zoo vaak hare medewerking aan de afdeeling verleende evenals dezen avond financieele hulp drin gend noodig heeft. Ten einde zoo mogelijk hierin te voorzien zal in de pauze een tombola worden gehouden. Hierna zong de IJmuider Volksstem onder leiding van haren dirigent den heer J. Post een drietal liederen, n.l, .Toekomst", „40 Uur" en „Aan de Strijders". Een hartelijk applaus viel hun hiervoor ten deel. Thans was het woord aan den Bonds voorzitter den heer van der Born, die aller eerst de gelukwenschen van het hoofdbestuur aan de afdeeling overbracht. Spreker vond het een verheugend verschijnsel, dat de afd. IJmuiden aan de landelijke actie, onder het motto „De bond sterker dan ooit" meedoet. Want aldus de heer v. d. Born de arbeiders klasse heeft nog nooit iets gekregen maar heeft er integendeel steeds voor moeten vechten. De Bond zelve bestaat thans 52 jaar spreker brengt van deze plaats een eeresaluut aan de veteranen der vakbeweging die een harden en verbitterden strijd hadden te voe ren tegen domheid, onverschilligheid en voor oordeel, in niet geringe mate zelfs van den kant hunner eigen kameraden. Maar de tijd en de ontwikkeling schrijdt voorwaarts zeide spreker en daarom moet worden voortgear- beid ter voorziening in nieuwe behoeften en nooden der arbeidersklasse. Hier is vooral een taak voor de jongeren weggelegd om straks de taak der ouderen op te vatten en voort te zetten. Het zal aan de jongeren zijn om or dening te scheppen in de tegenwoordige sa menleving immers in ons democratisch staatsbestel bestaat hiertoe in tegenstelling met vele andere landen hiertoe de gelegen heid. De invloed der arbeidersklasse moet worden vergroot zegt spreker. We zijn thans op den goeden weg aldus de heer van der Bom, want waar het ledental van den Me taalbewerkersbond op 1 Januari 1938 40500 bedroeg was dit op 1 Februari van dit jaar gestegen tot 46800. Spreker eindigde zijn met elan gehouden betoog met de aanwezigen op hethart te binden, voor de organisatie te blij ven werken onder het motto „De afdeeling IJmuiden sterker dan ooit". Een hartelijk ap plaus was zijn 'belooning. Nog rest ons te me- moreeren dat de zaal keurig was versierd en het verdere van den avond werd gevuld met Schip van Venn, aankomst Laatste bericht Chili (L'pool) 17 Febr. van de Azoren. Zuid Afrika 17 Febr. te Marseille. West Afrika 15 Febr. te Rotterdam Antiochia (Du.) Curacao 26 Febr. 12 Febr. van Pt. of Spain. Aurora (Ned.) Midd. Zee 5 Maart 15 Febr. van Susak. Ariadne (Ned.) Stettin 22 Febr. vertrekt 19 Febr. Atlanticos (Gr.) Karlshamn 19 Febr. 15 Febr. van Gdynia. Boskoop (Ned.) x) Chili 10 Febr. te Hamburg. Baarn (Ned.) x) Chili 12 Febr. van Cristobal. Boschfontein (Ned.) x) Beira 20 Febr. vertr. 19 Febr. v. Hamburg. Bodegraven (Ned.) x) - Chili 14 Febr. te Talcahuano. Berenice (Ned.) West Indië 26 Febr. 5 Febr. v. Pto Barrios. Cottica (Ned.) West Indië 18 Febr. 12 Febr. van Madeira. Chr. Huygens (Ned.) x Batavia 16 Febr. van Batavia. Crijnssen (Ned.) x) West Indië 18 Febr. 16 Febr. van Plymouth. Cordillera (Du.) x) Pto Barrios 5 Maart 16 Febr. van Colon. Eemland (Ned.) Buenos Aires 20 Febr. 13 Febr. van Las Palmas. Eastlea (Br.) W. Afrika 12 Febr. van Lagos. Euterpe (Ned.) Bordeaux in lading. Freiburg (Du.) x) Ned. Indië 15 Maart 16 Febr. van Port Soedan. Gaasterkerk (Ned.) x) Japan 16 Febr. te Rotterdam. Gleniffer (Eng.) x) Japan 20 Febr. vertrekt 19 Febr. v. Londen. Ganymedes (Ned.) Alexandrië 23 Febr. 15 Febr. van Jaffa. Halle (Du.) Ned. Indië 10 April 10 Febr. van Macassar. Jaarstroom (Ned.) W. Afrika 15 Febr. te Rotterdam. Jagersfontein (Ned.) x Beira 14 Febr. te Mombassa. Juno (Ned.) Alexandrië 17 Febr. vertrokken. Kurmark (Du.) Ned. Indië 24 Maart 15 Febr. van Padang. Laertes (Ned.) x) Batavia 25 Febr. 12 Febr. van Pt. Said. Magdeburg (Du.) x) Ned. Indië 20 Febr. 15 Febr. van Gibraltar. M.v. St.Aldegonde (N.) Batavia 15 Febr. van Genua. Madoera (Ned.) Batavia 15 Febr. van Gibraltar. Marslew (Eng.) Buenos Aires 24 Febr. 15 Febr. te Madeira. Myrmidon (Eng.) x) Batavia 24 Maart vertrekt 19 Februari. Maaskerk (Ned.) W. Afrika 19 Febr. 9 Febr. van Dakar. Moena (Ned.) Batavia 13 Febr. van Soerabaya. Montferland (Ned.) x) Buenos Aires 18 Maart 18 Febr. vertrokken. Merope (Ned.) Marseille 17 Febr. 16 Febr. van Ouessant. Mirza (Ned.) x) Curacao heden 16 Febr. van Huil. Nijkerk (Ned.) x) Zuid Afrika 9 Febr. van Kaapstad. Midd. Zee 22 Febr. 16 Febr. van Algiers. Orestes (Ned.) Chili 15 Febr. te Callao. Oberon (Ned.) Zw. Zee 2 Maart 16 Febr. te Calamata. Poelau Tello (Ned.) x) Batavia 20 Febr. 14 Febr. van Gibraltar. Phrygia (Du.) Pto Barrios l Maart 14 Febr. van Trinidad. Poseidon (Ned.) W. Indië (via Antw.) 24 Febr. 15 Febr. van de Azoren. Polydorus (Ned.) x) Batavia 8 Maart 13 Febr. van Colombo. Peik (Noor) New York 25 Febr. 7 Febr. vertrokken. Perseus (Ned.) Danzig 22 Febr. vertrekt 19 Febr. Poelau Roebiah (Ned.) Ned. Indië 5 Febr. te Sabang. Palatia (Du.) Balboa 5 Febr. vertrokken. Radonrshire (Eng.) x) Yokohama 18 Maart 13 Febr. van Penang. Rozenburg (Ned.) Les Falaises (v. IJm.) 18 Febr. 12 Februari van Gibraltar. Rhea (Ned.) Midd. Zee 21 Febr. 17 Febr. van Finisterre. Reggestroom (Ned.) West Afrika 11 Febr. van Takoradi. Simaloer (Ned.) Ned. Indië 16 Febr. van Pt. Said. Soemba (Ned.) Batavia 14 Febr. van Aden. Salland (Ned.) x) Buenos Aires 4 Maart 16 Febr. van Bahia. Stigstad (Noor) x) Houston (via Havre) 18 Febr. 22 Jan. van Houston. Stad Zwolle (Ned.) Les Falaises (v. IJm.) in lading. Stella (Ned.) Zwarte Zee 2 Maart 15 Febr. van Panderma. Sembilan (Ned.) x) Batavia in lading. Singkep (Ned.) Londen. heden 17 Febr. vertrokken. Trajanus (Ned.) Alexandrië 28 Febr. 14 Febr. van Fiume. Taj andoen (Ned.) x) Batavia in lading. Titus (Ned.) Venetië 26 Febr. 14 Febr. van Palermo. Triton (Ned.) Hamburg 18 Febr. 17 Febr. vertrokken. Van Rensselaer (Ned.) West Indië 15 Febr. van Paramaribo. Venus (Ned.) Hamburg 20 Febr. vertr. 19 Februari. Valverde Palermo (v. IJm.) in lading. Zaanland (Ned.) x) Hamburg 20 Febr. vertrekt 19 Febr. x) Schepen van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. een alleraardigste teekenfilm terwijl als hoofdfilm draaide „De Wereld in wording", een toekomstbeeld dat de belangstelling wist gaande te houden. Op Donderdag 24 Fe bruari a.s. wordt de tweede herdenkingsavond eveneens in de Pontbioscoop gehouden. IJMUIDEN FILMVOORSTELLINGEN S.O.V. De afdeeling IJmuiden der Spoorweg Ont houders Vereeniging organiseert op Zaterdag 26 Februari eenige filmvoorstellingen in het Herv. Vereenigingsgebouw met mede werking van het mannenkwartet Orpheus. De avondvoorstelling wordt geopend door den heer C. van Hinte en als spreker zal optreden de heer H. G. Molenaar. BONTE AVOND CHR. GEM. ZANG VER. ..NIEUW HOSANNA". Maandag 21 Februari a.s. geeft „Nieuw-Ho- sanna" wederom een bonte avond. De op brengst komt geheel ten goede aan haar te vieren 10-jarig bestaan in April a.s. Het programma voor dezen avond vermeldt weer voor „elck wat wils". Vóór de pauze hoopt o.m. op te treden een imitator welke in zes ver schillende personen types ten tooneele zal verschijnen. Na de pauze volgt de opvoering van „Als men meisjes fopteen vroolijk spel in één bedrijf. R. K. DAM- EN SCHAAKVEREENIGING „GEZELLIG SAMENZIJN". G. S.—H.R.K.D. „Gezellig Samenzijn" speelde haar laatsten competitiewedstrijd tegen het Haarlemsche H. R. K. D. „Eind goed, al goed" dachten de G.S.'ers en wisten na een spannenden strijd de kleinst mogelijke overwinning te behalen, waardoor ze definitief op de tweede plaats beslag legden. Een bewijs dat het spelpeil nog steeds vooruit gaat. G. S.—H. R. K. D. 1. G. Meijssen—C. Heesakkers 2. P. v. BuurenJac. Bosse 3. L. Haver—G. Zeeuwe 4. P. Balm—M. Herben 5. J. SpeetG. Boxelaar 6. J. JasperseJ. Lucas 7. S. Nanne—H. v. Gastel 8. G. Gj ertsenG. Kraak 9. C. Bakker—P. IJzermans 10. J. Mors—T. v. Wort 1—1 1—1 2—0 2—0 0—2 0—2 1—1 2—0 2—0 0—2 SANTPOORT SERENADE. Het fanfare-korps „Wilhehnina" zal Zon dag a.s. tusschen 4 en 5 uur een serenade brengen aan het gouden echtpaar den heer en mevrouw Van der Einde, wonende aan den Duinlustparkweg. Om 4 uur stelt het korps zich op bij het Klein Stationskoffiehuis. In verband met het feit, dat de goude bruidegom in de Esperanto-wereld een goede bekende is. zal het korps o.m. ten gehoore brengen den Esperanto-marsch van Ferd. Verbeeck.. DRIEHUIS DAGKAARTEN „BEEOKENSTEYN Aan het bestuur van de Vereeniging van Bewoners van den Buurtschap Driehuis is in het uitzicht gesteld, dat het toch nog tot een uitgifte van dagkaarten voor het landgoed „Beeokensteyn" zal komen. LEGITIMATTEKAARTEN „VELSERBAD". Het bestuur der buurtvereeniging heeft zich met de directie van Velserbad in verbin ding gesteld om ook de leden der vereeniging op vertoon van legitimatiekaart in het genot van voordeelig baden te stellen. Het bestuur heeft gericht gekregen, dat dit mogelijk zal zijn als de belangstelling groot genoeg is. HEEMSKERK BOUWVERGUNNINGEN. Door B. en W. zijn de navolgende bouwvergun ningen verleend: F. Huneker, alhier, tot het bouwen van een dubbel wonohuis aan den Rijksstraatweg en J. F. Rumping—Lippens, alhier, tot het bouwen van een garage aan de G. van Assen- delftstraat. WERKVERSCHAFFING. Ook uit deze gemeente zullen een 20-tal arbeiders bij de Ontginnings-Maaschappij „Noordholland" te werk worden gesteld en wel in de duinterreïnen en nabij het Pompstation onder deze gemeente bij Wijk aan Zee. Het werk zal den 7en Maart a.s. aanvangen. REURING VAN TREKHONDEN. Op Dinsdag, 8 Maart as. des middags om 2 uur zal nabij het Raadhuis de jaarlijksche keuring en herkeuring van trekhonden met tuig en kar plaats vinden. R.K. VROUWENBOND. voor de leden van den R.K. Vrouwenbond werd Donderdagavond in het K.S.A.-gebouw een zuivel-demonstratie met filmvertooning gegeven uitgaande van de Ned. Zuivel Cen trale. De avond werd geopend door de presidente van den Vrouwenbond, mevr. v. Lieshout die allen welkom heette en hierna het woord gaf aan den leider van de demonstratie den heer Hoogerduin. Na een duidelijke uiteenzetting van den heer Hoogerduin, bereidde mej. Piet op vlotte wijze enkele smakelijke zuivel-gerechten. Aan de aanwezige dames werd vooregzet Keray-soep, een melkdrank uitstekend voor de zomer en een smakelijke stamppot die met kaas bereid was. Een tweetal films zorgde voor de nodige afwisseling. Als attractie werd nog een karnemelk-pud- ding verloot. De avond werd gesloten dor mevr. v. Lies hout die den her Hoogerduin en mej. Piet bedankte voor hun demonstratie. GEMEENTE-AVOND. In het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw werd Donderdagavond de z.g. gemeente-avond ge houden. Op dezen avond werd door de Chr. tooneelvereeniging een tooneelstuk opgevoerd genaamd „Branding" een spel van dezen tijd in vijf bedrijven door B. de Nie. De avond werd geopend door Ds. IJzerman welke voorging in gebed. Na het zingen van het lied „Lof zij den Heer", werd het tooneel stuk opgevoerd dat veel applaus oogstte. Ds. IJzerman sprak tenslotte eenige dank woorden. Na het zingen van het lied „De kans gegre pen die God ons geeft", vroeg spreker de aan dacht van het publiek voor den bijbelavond welke hedenavond wordt gegeven en waar als spreker op zal treden de oud-zendeling Van Hasselt. Haarlemsck Verzekeringsagent voor de Rechtbank. Ongeveer f 28.000 verduisterd. Eisch: lVs jaar gevangenisstraf. IJMUIDEN Donderdag, De 53-jarige verzekeringsagent N., die zijn maatschappij, de Algemeene Friesche Levensverzekering Maat schappij te Leeuwarden voor een be drag van f 28000 benadeeld heeft en die na een overhaaste vlucht tenslotte in Spaarndam gearresteerd werd, had zich hedenmorgen voor de Haar lemsche Rechtbank te verantwoorden wegens valschheid in geschrifte. De zaak was aan het licht gekomen door dat een polishouder die geld wilde opnemen tot zijn verbazing hoorde dat hij reeds drie honderd. gulden had geleend. De agent liet het namelijk voorkomen als of verschillende polishouders gelden wilden opnemen. Hij stak deze gelden echter zelf in zijn zak en zond het hoofdkantoor kwitanties waarop hij valsche handteekeningen plaat ste. Een hoofdopzichter van de Nederlaiidsche Spoorwegen verklaarde nooit geld op zijn polis opgenomen te hebben ofschoon de ver dachte een schuldbekentenis van f 1500 van hem naar het hoofdkantoor had gezonden. De volgende getuige een houthandelaar had evenmin geld van de Maatschappij geleend, ook een trambeambte legde een verklaring in gelijken zin af. Verdachte had van hem een schuldbekentenis van f 480 nagemaakt. Een volgende getuige had evenmin geld ge leend, van deze getuige was een schuldbe kentenis van f 5200 vervalscht. Het zou eentonig worden om alle getuigen verklaringen in deze zaak op den voet te vol gen want telkens bleek dat niemand geld ge leend had en tóch schuldbekentenissen op hun naam naar het hoofdbureau werden ge zonden. Dit werd ten overvloede nog eens bevestigd door een bur^-^bef van de Algemeene Friesche: „Is het niet verwonderlijk, vroeg de president, dat er nooit eenig direct contact tusschen 'de maatschappij en de cliënten be stond". Getuige: Neen alles gaat óver den agent, dit is de eenige manier om vlug te werken, als er te veel controle wordt uitgeoefend worden de menschen ongeduldig. De Officier van Justitie: Hoe groot is het bedrag dat op deze manier verduisterd is? Getuige: Ongeveer 28.000 gulden. De Officier zeide in zijn requisitoir het een ernstige zaak te vinden en eischte een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger mr. A. G. H. Roeffen noemde het een psychologische fout van verdachte om zijn vaste betrekking bij de Spoorwegen op te geven en verzekeringsagent te worden. De controle van de verzekeringsmaatschappij liet de mogelijkheid tot fraude wel over. Verd. komt uit een milieu waarin men nog nooit met politie en justitie in aanraking is aange komen. Iedere straf die wordt opgelegd zal hier vooral de vrouw en de kinderen van verd. treffen. Spr. bepleitte uiterste clementie. Uitspraak 3 Maart. DR. HENRI POLAK WORDT A.S. DINSDAG 70 JAAR. Dr. Henri Polak, de voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond en oud-lid der Eerste Kamer, viert Dinsdag a.s. zijn 70sten verjaardag. De heer Polak heeft groote ver diensten voor de vakbeweging gehad, maar zijn arbeid heeft zich niet uitsluitend daartoe beperkt. Groote activiteit legt hij aan den dag, waar het geldt natuur- en stedenschoon voor den ondergang te behoeden, evenzoo heeft de die renbescherming zijn aandacht, terwijl hij voorts op de bres staat voor een zuiver taal gebruik. Van plantkunde heeft hij een bijzondere studie gemaakt en muziek be hoorde jarenlang tot zijn bijzondere liefheb berijen. De Amsterdamsche Universiteit heeft zijn bijzondere verdiensten geëerd, door hem ter gelegenheid van haar derde eeuwfeest in 1932 het eere-doctoraat te verleenen in de facul teit der letteren en wijsbegeerte. Tenslotte zij nog vermeld, dat dr. Polak lid is van de Rijkscommissie tot bevordering van de toonkunst en voorzitter van het scheids gerecht voor trampersoneel en van de com missie van beroep voor pensioenzaken van het trampersoneel. KROMMENIE ZONDER SOCIëTEIT. Ons Genoegen" door 'brand verivoest. Woensdagavond te kwart over zeven is brand uitgebroken in de sociëteit „Ons Genoegen te Krommenie, eigendom van den heer JBog- te. De brandweer uit Krommenie slaagde er niet in ook maar een gedeelte van het circa vijftig meter diepe en zes meter breede, geheel uit hout opgetrokken pand, te redden. De koffiekamer en de ouderwetsche kort geleden gerestaureerde kolfbaan, welke ook als verga der-, tooneel- en danszaal dienst deed, bene vens het woonhuis, brandden geheel af. Veie vereenigingseigendommen, vaandels en tro feeën gingen mede verloren. De belendende perceelen wist de brandweer met moeite te sparen. Verzekering dekt de schade. A. N. W. B. sticlit grenskiosten. Naar wij vernemen, treft de Kon. Ned. Touristenbond A. N. W. B. voorbereidingen voor den bouw van informatie-bureaux bij de voornaamste Nederlandsche grenskanto- ren, waar vreemdelingen, die per auto, motor fiets, touringcar, of op andere wijze ons land binnenkomen, assistentie zullen ontvangen bij het vervullen der grensformaliteiten. Bo vendien zullen hun ook andere kleine diens ten bewezen worden, welke hun het binnen komen van Nederland gemakkelijker zullen maken en hen ertoe zullen brengen, langer in ons land te blijven dan in hun aanvanke lijke voornemen lag. Tot dat doel zal de A. N. W. B. samenwerken met de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (A- N. V. V.) welke o.a. propaganda-drukwerken zal verstrekken ter verspreiding onder de bui- tenlandsche bezoekers en ook op andere wijze bij de vervulling van haar taak gebruik zal maken van deze gebouwtjes aan de grens.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8