P. de Groot CENTRUM-TAXI Rede van den voorzitter van IJmuidens Bloei. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN CASTRICUM ID) eter [qiillijker oPTicm BURGERLIJKE STAND 1JMU1DEN. Notaris W. A. Dólleman, over den toestand der gemeente. Meer visch, IJmuiden los-en laad- haven en garnizoensplaats. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Vereeniging „IJmuiden's Bloei", die o.a. werd bijgewoond door burgemeester Kwint hield de voorzitter, notaris W. A. Dólleman ook nu weer een nieuwjaarsrede. Notaris W. A. DÓLLEMAN. Spreker herdacht allereerst de overleden be stuursleden de heeren B. G. Schuitenmaker en I. S. Hagen. In het bijzonder aan den heer Schuitenmaker is IJmuiden's Bloei veel dank verschuldigd. Voorts memoreerde spreker de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Niet opgetogen over den toestand. Daarna vervolgde spreker: Bezie ik IJmuiden, nadat het voor velen be trekkelijk gunstige jaar 1937 is verloopen, dan kan ik over den toestand alhier niet opgetogen zijn: bij den aanvang van 1937 had ik mij wel wat meer van de verbetering voorgesteld dan achteraf is gebleken het geval te zijn. Zooals men bij het maandelijksch overzicht betref fende de staten der Rijksmiddelen in de dag bladen kan lezen, levert de opbrengst dei- rechten van overdracht in hooge mate een barometerstand op betreffende de welvaart in ons land; is die opbrengst groot, dan be teekent dit veel muntaties van onroerende goederen en een zekeren welstand; is zij laag dan blijkt daaruit van malaise; pas ik dezen meter op IJmuiden toe. dan blijkt het dat het hier nog verre van normaal is, want de over drachten van onroerende goederen zijn hier schaarsch en hebben er overdrachten vooral in publieke veilingen, plaats, dan zijn de op brengsten over het algemeen bedroevend laag bovendien. Het contrast met de hausse jaren in IJmuiden is thans wel buitengewoon groot, toen verdrong men zich, om zoo te zeggen, wanneer er huizen aan de markt kwamen en tegenwoordig wordt er bijna niet naar om gekeken. Dit verschijnsel moest zich in IJmui den door het groote aanbod wel in sterke mate voordoen; er moest in de gemeente Vel- sen wel een belangrijk overschot aan wonin gen komen; reeds het tot ongeveer de helft ingekrompen visseherijbedrijf, met alle ge volgen van dien in de nevenbedrijven, moest oorzaak zijn van het wegtrekken van veel ge zinnen uit IJmuiden en het daarmede ge paard gaand onbewoond raken van een groot aantal woningen. Vast staat dat, wanneer in IJmuiden weer regelmatig nieuwe huizen ge bouwd zullen worden, men er verzekerd van kan zijn dat dan de welstand hier is weerge keerd. Ongetwijfeld wordt er aan dien terug keer gewerkt, de rede, welke Mr. J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Nederlandsche Visscherij Centrale, in de maand October 1937 te IJmuiden heeft gehouden over het getij en de bakens mogen hiervan getuigen. Autarkie en protectionisme brachten achteruitgang, zoo betoogde deze inleider, en wij beamen het allen, in IJmuiden heeft men dit zeer wel sterk aan den lijve gevoeld; doch wat moet hier wer vooruitgang brengen, hoe tegen den zwaren terugdringenden stroom op te roeien. Volgens mijn oordeel hoofdzakelijk door het vischverbruik in Nederland te stimuleeren. Van het op min of meer kunstmatige wijze bevorderen van den export verwacht ik op den duur weinig, al blijf ik onze Regeerïng dankbaar voor elke regeling welke door haar handelsdelegaties getroffen wordt om visch naar het buitenland uitgevoerd te krijgen. Men gevoelt echter dat het ware daar niet in zit. Men moet zijn product kwijt raken omdat het gewild is; is het dat niet, dan moet men zorgen dat het dat wordt; doch is het wèl gewild en wordt het toch niet gekocht, omdat hooger hand het verbiedt, dan houdt alles op. Van gemanipuleer om dan toch nog wat kwijt te raken, is op den duur geen goeds te ver wachten. Het in de dagbladen voorkomend bericht „Frankrijk verhoogt invoerrechten op visch" spreekt voor zich zelf. IJmuiden ziet het tenslotte toch ook zoo in, anders zouden er in het afgeloopen jaar voorwaar wel meer stoomtrawlers in de vaart zijn gebracht; het bleef er nu bij drie, waarvan één in Engeland aangekocht en twee aldaar gebouwd, terwijl één op een Nederlandsrhe werf gebouwde motorkotter aan de vloot werd toegevoegd; tegenover de vijl uit het visseherijbedrijf af gevoerde stoomtrawlers, waarvan 3 gesloopt, één naar Noorwegen verkocht, en één ge zonken, beteekent dit nog een achteruitgang van 1 visschersvaartuig, Eind '37 telde de vloot 107 stoomtrawlers, 3 motorloggers en 2 motor- Ikotters, alzoo te zamen 112 schepen. Het vischverbruik moet omhoog. Het vischverbruik in Nederland ppvoeren, hierop moet alle aandacht in de eerste plaats zijn gevestigd; gaarne zeg ik Mr. Kiewiet de Jonge in deze na, dat het noodzakelijk is, dat goedkoopene vischsoorten ter markte worden aangevoerd, doch ik voeg hier aanstonds bij „maar zorg dat ze goed zijn", want aan rommel hebben wij in IJmuiden niets. Voor het buitenland beteekent dat per sal do ook niets, aangenomen al dat uitvoer mo gelijk is; slechte visch is ook in het buiten land slecht en als daarbij dan nog belangrijke kosten van vervoer komen, wordt het geheel ondoenlijk en lean aanbrengen van dergelijke visch niet anders dan verlies opbrengen. Ne derland is 'n vLeeschetend volk en zal dit blij ven zoolang hier behoorlijk vleesch te krijgen is; daar is het generatie op generatie een vleeschetend volk voor geweest; alleen duur vleesch zal het Nederlandsche volk meer en meer naar visch doen omzien en zoo het dan goede visch wordt voorgezet, zal het af en toe ook wel visch willen eten de Regeeringsmaat- regel om den keuringsdienst van visch naar IJmuiden over te brengen, zal zijn goede uit werking' zeker niet missen doch het vleesch voor de visch laten staan, men make zich in ons land daarover geen illusies. Een groote vischconserven- fabrïck ïs noodig. Natuurlijk is IJmuiden dankbaar voor de steun, welke de Regeerïng in zake 't visschhe- rijbedrïjf in het hooge Noorden verleende, doch zal dit bedrijf per saldo op eigen beenen kunnen staan, daar gaat het maar om; ik meen, dat dit bedrijf alleen dan blijvend een behoorlijk rendement zal kunnen opleveren, wanneer IJmuiden te allen tijde groote aan voeren van visch zal kunnen opvangen zonder- dat de vischprijzen op funeste wijze dalen; daarvoor is een groot vischconservenbedrijf in IJmuiden noodig; geconserveerde visch is een geheel ander voedsel dan versche visch en de mogelijkheid dat goed en smakelijk geconser veerde visch er bij het publiek ingaat, acht ik zelfs in Nederland groot. De factor „onzeker- hend of de visch er wel is" is bij geconser veerde visch uitgesloten, wat ongetwijfeld van groot belang is. De Regeering, wil zij IJmuiden helpen juist bij de beoefening van de visscherij in het hooge Noorden, ga een stap verder en bonwe in IJmuiden een fabriek waarin de visch op groote schaal geconserveerd wordt; ne vens den enormen steun, welken de Regeering aan landbouw en veeteelt gegeven heeft, acht ik het uitspreken van een dergelijk verlangen volkomen te pas. Behalve het binnenland zul len er dan ook wel andere landen geconser veerde visch uit IJmuiden gaan betrekken, mogelijk niet de ons onmiddellijk omgevende landen, doch juist de verder afgelegene, waar heen versche vischexport wegens de groote af standen op zeer belangrijke bezwaren stuit. Alleen op hoop van zegen van uitvoer naar het buitenland zal men nimmer de visschersvloot mogen uitbreiden, dit kan niet anders dan décepties veroorzaken, wie zal daarvoor trou wens geld in het visseherijbedrijf willen in- vesteeren. Propaganda, zooals ons b.v. de nieu we visscherij-film oplevert, helpt het visch verbruik bevorderen. Ontwijfelbaar heeft de tot heden gevoerde propaganda gunstige re sultaten opgeleverd en heeft medegewerkt om den omzet aan den Rijksvischafslag over 1938 door dien over 1937 zoo belangrijk te doen over treffen; van f 6.230.232 in 1936 steeg dit be drag in 1937 met f 1.346.207 tot f 7.57'6.438, een vermeerdering van ruim 21 pet.; de groote ha ringvangsten hebben van deze verhooging wel een ruim deel gehad, doch ook de versche visch heeft er flink van geprofiteerd; het top jaar 1929 met een omzet van f 16.702.234 is in- tusschen echter nog lang niet bereikt, doch men verge te niet, dat er toen ongeveer 200 stoomtrawlers in de vaart waren tegen maxi maal 83 stoomtrawlers tegelijk in 1937. De oude vloot gaat nooit meer naar zee. Vraagt men mij nu hoe krijgen wij die vloot van 1929 weer in IJmuiden terug en daar mede gepaard een uitgebreide werkende po pulatie, vraag naar woningen en zooveel goeds meer, dan is mijn antwoord: nooit meer of althans in een lange reeks van jaren niet, daar is Nederland te klein voor; IJmuiden is ingesteld en gebouwd op uitvoer; deze is in groote trekken verdwenen en komt niet eer der terug voor de autarkie en het protectio nisme verdwenen zijn, 'hieraan gelooft nie mand, althans zeker niet gedurende de eerst volgende decenniën; IJmuiden moet het dus van iets anders hebben en zoo kom ik, ik waag het er op, dat men zegt tot vervelends toe op mijn oude thema, IJmuiden los- en laadhaven, en thans ook nog IJmuiden- garnizoen. Waarom allerlei kleine plaatsen garnizoen en IJmuiden niet; de bezwaren welke ik tegen IJmuiden als oorlogshaven wel eens heb hooren opperen nl. dat de ha venmond van IJmuiden door een gezonken schip zal worden versperd, kan ik niet aan nemen; de vijand zou evengoed trachten de haven te versperren al ware er in IJmuiden geen militair te vinden; goede mijnversper- ringen in de Nooi'dzee vóór onze haven zullen tegen dat laten zinken van schepen in den havenmond wel waken evengoed als allerlei andere afweermiddelen. Het is of IJmuiden, dat al zoo lang in groote verdrukking ge- leeft heeft, steeds door in die verdrukking moet blijven. Werd ons slechts een los- en laadgelegenheld geschonken, hoe snel zou IJmuiden er weder „bovenop" zijn. De vereffeningsvex-oi-denïng kwam te laat. Tenslotte nog een woord over de door den Raad der gemeente Velsen aangenomen ver- effeningsverordening; een maatregel, welke in 't algemeen zeer is toe te juichen, alleen valt het te betreuren dat deze niet een tien tal jaren geleden in werking getreden is. Thans zijn de goede kluiten uit de bouwex- ploitatie-pap reeds lang verorberd en blijft onze gemeente met veel onverteerbare resten zitten. Tenslotte beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald: er moest worden inge grepen; nu zullen de enkele nog eenigszins exploiteerbare gemeentedeelen moeten bij dragen in de kosten, welke de exploitatie der absoluut niet zonder groote verliezen te ex- ploiteeren deelen met zich mede brengt. Het is een zeer groote en goede arbeid, welke ons gemeente-bestuur en Openbare Werken, met den Directeur van dat bedrijf aan het hoofd, in deze heeft verricht, natuurlijk kleven er fouten aan. hoe kan het anders, doch laten wij het bosch en niet de boomen zien. Het bouwen in onze gemeente zal voorloopig voorzeker worden beperkt, hetgeen niet zoo erg is, daar er voldoende woningen zün al is het te betreuren dat de werkgelegenheid hierdoor weer beperkt wordt. Intusschen zal er een tijd komen dat er gebrek aan wonin gen komt en dan zal de gemeente moeten ingrijpen om te voorkomen dat onze ge meente haar plaats onder de groeiende fo rensengemeenten rondom Amsterdam en Haarlem verliest. Tot heden heeft zij als zoo danig voorzeker een goed figuur geslagen en is haar bevolkingsaanwas in verhouding tot de andere gemeenten in Kennemerland wel zeer sterk gestegen. Komen de tijden dat die aanwas door gebrek aan woningen stagnatie ondervindt, dan zal de gemeente ongetwij feld werken moeten ter hand nemen om ter reinen bouwrijp te maken en de particuliere bouwnijverheid gelegenheid geven zich ver der te ontwikkelen. De voortschrijdende ont wikkeling van de aan de Hoogovens annex bedrijven vraagt ook woongelegenheid waar van ook de gemeente Velsen haar deel zal moeten hebben. Tenslotte spreek ik gaarne mijn dank baarheid uit aan de besturen der Reeders- vereeniging en vakorganisaties voor de wijze waarop zij ook dit jaar weder een voor IJmuiden zoo funeste staking hebben weten te voorkomen en daardoor onze plaats veel ellende en leed hebben bespaard. Moge de plicht om mede te werken om niet alleen den achteruitgang en het verval van onze gemeente te bestrijden, doch daaren boven haren groei te bevorderen, door allen, die daartoe zijn aangewezen, op gelijke wijze worden gezien en betracht. Moderne Kerkvervolging. Rede Pater de Greve. Gisteravond heeft Pater Henri de Greve in het Patronaatsgebouw gesproken over Mo derne Kerkvervolging" Hiervoor was groote belangstelling zoodat het geheele gebouw be zat was. De avond werd geopend met den Christelijken groet en het zingen van het strijdlied der R.K. Werkliedenvereeniging. Na dat t' R.K. Dubbelmannenkwartet St. Caecilia, directeur de heer H. van Kaam, zich had doen hooren was het woord aan pater Henri de Greve, die er aan herinnerde, hoe er 40 jaren geleden reeds op gewezen werd dat de tijd zou komen dat de leus zou worden aangeheven: voor of tegen God. Ofschoon wij wisten dat dit zou komen, zeide spreker, komt als een plotselinge openbaring de roep: voor God en hier komt tegenover te staan: tegen God. Het geldt hier beslistheid. Er ligt in deze een groote spanning over de wereld. Als God, een idéé fixe is, dan dient deze naam te verdwij nen. Maar het leven met al zijn vragen, loopt op God uit. De levensvragen en problemen vin den hun oplossingen in God. Na deze inlei ding sprak Pater de Greve over Rusland. In Rusland is de vervolging der Christenen een andere dan in het verleden de godsdienstver volgingen waren. In de oudheid werd de Christen vervolgd. Men vervolgde in naam van den God waarin de oude Volken geloof den. In Rusland is dit anders. Hier is het ra dicaal: tegen God. Het Bolsjewisme is en moet een systeem zijn tegen God, omdat hij die in God gelooft geen Bolsjewist kan zijn. Lenin, noemde spreker een hoog ontwikkeld mensch. maar het kan niet anders of Lenin met zijn stellingen moet zich tegen God keeren. Hitier, die zegt het communisme te bestrijden, moet ook om zijn systeem te kunnen redden, dezen weg op. Ofschoon Hitier niet zoo in liet open baar tegen God optreedt, begint deze met wat men kan noemen voorloopende plagerijen. Het gaat er om, God weg te cijferen. Met eenige citaten toonde spreker aan, op welke wijze men in Rusland den Godsdienst bestrijdt. Wat in Rusland gebeurt is een Satanswerk. Toon el, film, onderwijs en wetenschap, alles wordt ondergeschikt gemaakt aan de Gods- bestrijding. Met eenige voorbeelden trachtte spreker te illustreeren wat hiervan de gevol gen zijn. Sinds 1918 is de weg van het Bolsje wisme bevlekt met bloed. Na de pauze, waarin St. Caecilia zich nog eens deed hooren en waarmee deze een wel verdiend applaus oogstte, gaf Pater de Greve een overzicht van de Kerkvervolging. Ook in Duïtschland blijft men niet achter Uitspra ken van Rosenberg worden hierbij geciteerd. Uit dit alles, zeide spreker, blijkt dat Duitsch- land tegen den Godsdienst is om eigen diep verdorven ellende waarin men in Duitschland verkeert, te camoufleeren. Spreker wil de kerk niet als volmaakt aandienen, maar de beschuldigingen zooals die in Duitschland en Rusland worden aangedaan, wijst spr. af. Het wezen van het Russisch Communisme is gelijk aan het Nat. Socialisme. Alles wordt door beide opgeëischt en al het andere er aan ondergeschikt gemaakt. Ook in dit alles is een zin en beteekenis. Ook dit geldt in be trekking tot den strijd, in Spanje. Dat de Kerk in Spanje niets voor het volk deed in betrekking tot cultureelen arbeid wees spreker van de hand. Spreker gaf hiervan eenige be wijzen. In 1928 is men begonnen het Godsdienst onderwijs te beknotten. Hierdoor werd het volk opengesteld voor de leer van ongeloof en communisme. Spreker's conclusie is dat de Christen niet anders te verwachten heeft, im mers de volgeling is niet meer dan zijn mees ter. Het kruis heeft plaatsgemaakt voor re volver- en geweerkogel. De Romeinsche sol daat heeft plaats gemaakt voor den rooden gardist. Aan het eind van zijn betoog, zeide spreker, dat waar vervolging losbreekt men dient te zorgen dat dit niet door eigen schuld geschiedt. De schande der Christenen is, dat deze in het begin van de opkomst van het communisme hiertegen geen front hebben ge maakt. Met een opwekking, om vast te staan voor het beginsel en om in een levenswandel te toonen wien men toebehoort, eindigde spre ker, onder luid applaus zijn rede. Havengeld wordt duurder. Te Bordeaux zijn met ingang van 15 dezer de kosten voor het gebruik der haveninrich tingen, zooals kranen, loodsen, enz. met 17 pet. verhoogd. De dokkosten werden 12 pet. omhoog gebracht. Schip Alkmaar (Ned.) Algorab (Ned.) Antiochia (Du.) Aurora (Ned.) Ariadne (Ned.) Boskoop (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) Boschfontein (Ned.) x) Bodegraven (Ned.) x) Berenice (Ned.) Cottica (Ned.) Chr. Huygens (Ned.) Crijnssen (Ned.) x) Cordillera (Du.) x) Colombia (Ned.) x) Eemland (Ned.) Eastlea (Br.) Euterpe (Ned.) Freiburg (Du.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Gleniffer (Eng.) x) Ganymedes (Ned.) Glierfels (Du.) x) Halle (Du.) Jaarstrooni (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x Juno (Ned.) Kurmark (Du.) Laertes (Ned.) x) Lotte Halm (Du.) Magdeburg (Du.) x) M.v. St.Aldegonde (N.) Madoera (Ned.) Marslew (Eng.) Myrmidon (Eng.) x) Maaskerk (Ned.) Moena (Ned.) Montferland (Ned.) x) Meerkerk (Ned.) x) Nijkerk (Ned.) x) Orion (Ned.) Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Odysseus (Ned.) Poelau Tello (Ned.) x) Phrygia (Du.) Poseidon (Ned.) Polydorus (Ned.) x) Peik (Noor) Perseus (Ned.) Poelau Roebiah (Ned.) Palatia (Du.) Radnorshire (Eng.) Rozenburg (Ned.) Rhea (Ned.) Reggestroom (Ned.) Simaloer (Ned.) Soemba (Ned.) Salland (Ned.) x) Stad Zwolle (Ned.) Stella (Ned.) Sembilan (Ned.) x) Stals (Noor) Trajanus (Ned.) Tajandoen (Ned.) x) Titus (Ned.) Van Rensselaer (Ned.) Venus (Ned.) Valverde Vulcanus (Ned.) Zaanland (Ned.) x) Chili (L'pool) Zuid Afrika Curacao Midd. Zee Stettin Chili Chili Beira Chili West Indië West Indië Batavia West Indië Pto Barrios West Indië Buenos Aires W. Afrika Bordeaux Ned. Indië Japan Japan Alexandrië Hamburg Ned. Indië W. Afrika Beira Alexandrië Batavia Danzig (v. Velsen) Ned. Indië Batavia Batavia Buenos Aires Batavia W. Afrika Batavia Buenos Aires Japan Zuid Afrika Midd. Zee ChUi Zw. Zee Oporto Batavia Pto Barrios W. Indië (via Antw.) Batavia New York Danzig Ned. Indië Balboa Yokohama Les Falaises (v. IJpi.) Midd. Zee We^t Afrika Ned. Indie Batavia Buenos Aires Les Falaises (v. IJm.) Zwarte Zee Batavia Huelva Alexandrië Batavia Venetië West Indië Hamburg Palermo (v. IJm.) Izmir Hamburg Verm, aankomst 26 Febr. 5 Maart 22 Febr. 20 Febr. 26 Febr. 18 Febr. 18 Febr. 5 Maart 20 Febr. 22 Febr. 15 Maart 20 Febr. 23 Febr. 21 Febr. 10 April 24 Maart 25 Febr. 22 Febr. 20 Febr. 24 Febr. 24 Maart 20 Febr. 18 Maart 24 Febr. 2 Maart 20 Febr. 1 Maart 24 Febr. 8 Maart 25 Febr. 22 Febr. 2 Maart 19 Maart 18 Maart 20 Febr. 21 Febr. 2 Maart 4 Maart 2 Maart 28 Febr. 26 Febr. 2 Maart 20 Febr. 20 Febr. 20 Febr Laatste bericht 17 Febr. van de Azoren. 19 Febr. van Marseille. 12 Febr. van Pt. of Spain. 17 Febr. te Dubrovnik. 19 Febr. vertrokken. 10 Febr. te Hamburg. 12 Febr. van Cristobal. 19 Febr. van Hamburg. 14 Febr. te Talcahuano. 5 Febr. v. Pto Barrios.,, 17 Febr. van Plymouth. 16 Febr. van Batavia. 16 Febr. van Plymouth. 19 Febr. van Curacao. 16 Febr. van Barbados. 13 Febr. van Las Palmas. 12 Febr. van Lagos. 18 Febr. vertrokken. 16 Febr. van Port Soedan. 16 Febr. te Rotterdam. 19 Febr. van Londen. 15 Febr. van Jaffa. vertr. 20 Febr. v. Antwerpen. 15 Febr. van Soerabaya. 15 Febr. te Rotterdam. 16 Febr. van Mombassa. 17 Febr. vertrokken. 15 Febr. van Padang. 12 Febr. van Pt. Said. 18 Febr. vertrokken. 15 Febr. 17 Febr. 15 Febr. 15 Febr. 19 Febr. 17 Febr. 13 Febr. 18 Febr. 14 Febr. van Gibraltar, van Algiers, van Gibraltar, van Madeira, vertrokken, van Havre, van Soerabaya. vertrokken, van Manilla. 9 Febr. van Kaapstad. 18 Febr. van Gibraltar. 16 Febr. van Callao. 16 Febr. te Calamata. 17 Febr. vertrokken. 14 Febr. 14 Febr. 15 Febr. 13 Febr. 7 Febr. 19 Febr. 18 Febr. 5 Febr. van Gibraltar, van Trinidad, van de Azoren. van Colombo, vertrokken, vertrokken, van Pt. Said, vertrokken. 17 Febr. van Colombo. 12 Februari van Gibraltar. 17 Febr. van Finisterre. 11 Febr. van Takoradi. 16 Febr. van Pt. Said. 14 Febr. van Aden. 16 Febr. van Bahia. in lading. 15 Febr. van Panderma. in lading. in lading. 14 Febr. van Fiume. in lading. 14 Febr. van Palermo. 15 Febr. van Paramaribo. 19 Febr. vertrokken. in lading. 18 Febr. te Antwerpen. 19 Febr. vertrokken. x) Schepen van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton VERL. WIJK AAN ZEEëRWEG 14. (VELSERDl'INPEEIN) TELEFOON 5456 (Adv. Ingez. jfeiJ Nieuwe zaak van Unie. Een jaar geleden werd door de Handels, onderneming Unie een zaak geopend in dè Houtmanstr.aat. Deze onderneming heeft zich, dank zij de stelselmatig gevoerde ie- clame, een groot debiet weten te verwerven zoodat thans in de Meeuwenlaan 2—4, tegen- over den spoorwegovergang naar Velserbeek Unie een tweede zaak geopend heeft. Dejjj laatste is wat ruimte en omvang betreft, veel grooter. Beneden is ruim 100 M2. verkoop- ruimte beschikbaar. Men komt binnen en wandelt rond als op een expositie en beziet de artikelen zooals Erres radio, stofzuigers waschmachines, rijwielen, kinderwagens be nevens haarden en kachels, van alle kanten En "behalve deze groote benedenzaal bevinden zich boven nog twee groote toonzalen. De?e royaal opgezette zaak biedt een enorme keuze en wij twijfelen niet of velen zullen -ebruik maken om eens een kijkje te nemen Van belang is zeer zeker, dat Unie thans iii het centrum van de gemeente is gelegen en van Zuid en Noord, Oost en West gemakke. lijk bereikt kan worden. Leiden als zeehaven Het Nederlandsche motorschip Jaba kwani hier van Klaipeda binnen met een ladiiv hout voor Leiden, waarheen het binnendoor via Haarlem vertrokken is. VEILING „ONS BELANG". Spruiten le soort per K.G. 10—18. Spruiten 2e soort per K.G. 6—9. Groene kool per K.G. 26. Boerenkool per K.G. 24. Witlof per K.G. 8—10. Breekpeen per K.G. 22y2. BONTE AVOND VAN BAKKUM S BELANG. De Buurtvereeniging „Bakkum's Belang' geeft op Woensdag 23 Februari in de to neelzaal van den heer Borst een bónten avond waaraan een 25-tal dames en heeren hun me dewerking, benevens een flink bezet orkest medewerking zullen verleenen. In een revueschets zullen o.a. voor het voetlicht worden gebracht het ontstaan van Bakkum als badplaats, een episode van 20 ja ren geleden, het tuindersleven in Castricum, een ode aan den middenstand enz. Ook eenige oudjes uit Bakkum zullen voor het voetlicht verschijnen. De avond wordt besloten met een bal onder leiding van den heer Jaap Smit. ISAt RILLEN KENNEMERLAAN 30 IJMUIDEN. Leverancier Ziekenfonds. (Adv. Ingez. Mei.) VELSEN Bevallen: G. J. Scheenaard—de Graaf, i, Overbildtweg 29, Santpoort; F. J. v. d. Glina- Korver, z., Trompstraat 8 rd., IJmuiden; W. ScholBezooijen, d., Zeeweg 86 rd., IJmui den; C. v. d. Horst—Borgman, d., Groeneweg 38. IJmuiden; C. Tegeler—de Jong, d., Schulp weg 128, Velsen N.; H. de Pijper—van Eig.d, Cederstraat 21, IJmuiden; E. van Pel—Stam, z., Enschedéstraat 22, IJmuiden; R. van der Werff—Schoffelmeer, z., Achter Stationsweg 69, IJmuiden; E. van Slooten—van Duijn, a, Torricellistraat 34, IJmuiden; G. Zonneveld- Weidijk, d., Zeeweg 231, IJmuiden; E. A. C. KruitwagenDetermeijer, d., Hofdijklaan 29, Velsen Ondertrouwd: C. Mets en J. Wiersma, Den Helder; C. P. Bekker en M. de Jager, Tromp straat 66. IJmuiden, Sm. v. Gelderstraat 1 rd., Velsen N.; C. J. Rob en A. Wegman, Rem- brandtlaan 3, Velsen, Conradstraat 16 rd., IJmuiden; L. Bakker en N. Post, Eikenstraat 5, IJmuiden. Gehuwd: G. Ros en C. R. Smit, Kennemer- laan 41, IJmuiden; G. C. Rutte en P. A. A. van Egmond, Ger. Doustraat 1, IJmuiden; W. c. Terhorst en M. Demmers, Loggerstraat 2, IJmuiden; A. Thijssen en M. A. Heeremans, Walravenstraat 15, Velsen N.; J. M. Lendfers en E. G. Popken, Ger. Doustraat 69, IJmui den; W. van der Vijver en C, Klein, Vleet straat 16, IJmuidenH. Michel en I. van Breu- gel, Platanenstraat 17, IJmuiden; J. H. Offerhaus en A. A. van 't Slot, Brederoodscüe* weg 74, Santpoort; A. C. van Dongen en CU VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Buitenhaven Nederl. m.s. Helene Kolding paling A. van Prenen, W. Barendszstraat 21, IJmui den; M. Kistemaker en E. Nukoop, Elzen- straat 34, IJmuiden; M. A. P. Lanser en J. van Os, Ahomstraat 34, IJmuiden; Ch. Visimm en A. A. Landeweerd, Houtmanstraat 28, IJmuiden. HAARLEM, 18 Februari- Bevallen 17 Februari: A. Glasvan Neste, z.; p. H. WildschutBijtenhoom, z.; A. van SoestWildeboer, d.; C. J. L. Hugtenburg- Gosen, d.; P. GerritsNiessing, z.; 18 Febr.: C. H. van KordelaarMeijers, z.; M. J. Paesie Mann, d.; H. J. A. C. Westerman—van Sloo- ten, z. Overleden 16 Februari: J. van de Reep, 89 j., Gasthuisvest; 17 Januari: J. van Bankers, 63 j., Zijlweg; M. Smit—Krijgsman, 49 j. Oost- vest; T. W. van Dort, 4 maanden, Hazepaters* laan: A. C. H. VergersBeksvoort, 65 j-, Ha- zepaterslaan; A. Chr. Bruinier—Vossen, 84 j.j Ruijsdaelstraat.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10