een toto alida tartaud-klein t HEEMSKERK FOTO HERDER Defensie-begrooting en dienstplichtwet goedgekeurd. Geen enkel geheim verdrag BEVERWIJK IJMUIDEN WIJK AAN ZEE PREDIKBEURTEN Mevrouw Alida TartaudKlein. Mevrouw Tartaud gestorven! Dit bericht kwam voor ons niet onverwachts, want wij visten reeds lang, dat er geen hoop op be terschap voor haar meer bestond. Maar toch zal deze tijding zeer velen in den lande diep treffen, omdat met mevrouw Tartaud-Klein een van onze weinige werkelijk groote trage diennes is heengegaan. Vooral in Rotterdam, de stad, waar zij zoo geliefd is geweest en waar zij in de jaren, toen men nog van een bloeiend tooneelleven in de Maasstad kon spreken, zeldzaam populair was, zal dit ver lies diep worden gevoeld. Met haar is een der laatsten der groote figuren van den eens zoo prachügen Rotterdamschen tijd voor altijd van het tooneel getreden en velen, die zoo als ik deze bloei-periode der Rotterdam mers hebben gekend en bewonderd, zullen baar met smart en waarachtigen eerbied her denken. Mevrouw Tartaud was Amsterdamsche van geboorte, maar Rotterdamsche „par droit de conquête". Reeds als heel jong meisje, nauwe lijks 16 jaar en pas van de tooneelschool is mevrouw Tartaud toen nog Alida Klein in de Maasstad gekomen. Haar tooneelloop- baan was vooral in het begin wel heel voorspoedig; weinig actrices hebben zoo vlug carrière gemaakt als Alida Tartaud-Klein. Spelend in het gezelschap van Le Gras en Haspels, naast Derk en Jaap Haspels, Willem van Zuylen, Rosier Faassen, Chrispijn, Jan C. de Vos, Marie Vink allen artisten van den eersten rang, die eens den roem uitmaakten van het Rotterdamsch Tooneel werd zij al heel gauw met Marie Vink de lieveling van het publiek. Het was op een avond in 1893 te 's-Herto- genboseh, dat haar gehiksster onverwachts opging. Toen ik haar voor het laatst in den zomer van 1936 te Scheveningen sprak vertelde mevrouw Tartaud het mij nog, hoe zij toen in enkele dagen de rol van ko ningin Louise in Multatuli's Vorstenschool van Catharina Beersmans, die ziek was ge worden, had moeten opnemen en met welk een spanning zij dien avond had gespeeld. Het leek voor een zoo jong meisje zij was pas 17 in zulk een ensemble een bijna onmo gelijke opgaaf en een zeer gevaarlijk experi ment, maar Alida Klein overwon. De opvoe ring werd een sensationeel succes en de avond was van grooten invloed voor haal verdere carrière. Want van toen af stond het voor de directie van het Rotterdamsch Too- neelgezelschap vast, dat „Alida" zooals zij altijd in tooneelkringen genoemd werd ook andere rollen dan die van ingénue kon spelen en dat zij een sterk ontwikkeld dra matisch talent bezat, een talent, dat door zijn vorstelijke voornaamheid haar voorbe stemd deed zijn voor tragedienne van groo te; aristocratische allure. In de rol van een koningin heeft zij het eerst éclat gemaakt; koninklijk is zij ook als actrice in haar kunst gebleven. Zij was de aangewezen actrice voor Maria 'Stuart, Ma rie Antoinette, Medea en Monna Vanna en niemand heeft haar ooit in de rol van Ko ningin Louise meer overtroffen. Zij bracht het koninklijke voor deze rollen mee in haar vorstelijke gestalte, het edel profiel van haar 'klassiek mooi gelaat en vooral in haar rijk, groot talent. Want Alida Tartaud was een der geestelijk meest ontwikkelden onder onze actrices. Misschien zou het voor haar nog beter zijn geweest, wanneer zij in een milieu had ge staan, dat zich meer aan klassiek werk had gewijd dan het Rotterdamsch ttooneelge- zelschap deed. Want hoe superieur de tooneel- speelkunst der Rotterdammers ook in dien tijd was, het repertoire was vooral later bij Van Eysden min of meer eenzijdig. Aan de klassieken werd zoo goed als geen plaats ingeruimd en vele „koninklijke" rollen -ik bedoel niet alleen van koninginnen zijn hierdoor Alida Tartaud ontgaan. Ik denk aan een Lady Macbeth en Portia zoowel in Julius Caesar als in De Koopman van Vene tië een Badeloch in den Gysbreght, een Julia in haar jongen tijd in Romeo en Julia, de Koningin in Hamlet, Maria Stuart in Vondel's tragedie, Yocaste in Oedipus en zoovele anderen. Maar ook zonder deze rollen, die voor haar talent als aangewezen waren vooral, omdat zij als weinigen de kunst van verzen zeggen verstond heeft zij ons zooveel schoons geschonken, dat wij haar carrière te Rotterdam met recht „koninklijk" mogen noemen Welk een lange reeks van groote vrouwen rollen heeft zij gespeeld! Was zij niet onze beste Ibsen-speelster? Nora, mevrouw Alving 7- in Spoken Hed'da Gabier, Rebecca West in Rösmersholm, Ellida Wangel in De Vrouw van 'de Zee het noemen v:an deze rollen is al voldoende om de belangrijke plaats aan te geven, die zij als actrice in ons land heeft in genomen. En ik wil hier de moeder in Dr. Hellmuth Unger's Moederlegende aan toevoe gen, een der mooiste rollen door mevrouw Tartaud, ja zelfs ooit op het Nederlandsch tooneel gespeeld. Het talent van mevrouw Tartaud was zeer veelzijdig. Haai- scherp analyseerend verstand ik heb zelden een boeiender, geestiger vrouw dan deze actrice ontmoet en haar synthetiseerend temperament maakten, dat zy zoowel voor de fijne comedie als de trage- üle geschikt was. Zij wist vooral het diep menschelijke en het voornaam vrouwelijke in haar figuren naar voren te brengen en zij was haar kunst daardoor meer verwant aan een weonora Duse dan aan een Sarah Bernhardt. v\ie Marguerite Gauthier van deze drie ac trices heeft mogen zien. zal deze uitspraak zeker onmiddellijk beamen. baat ik hier nog enkele rollen noemen om baar veelzijdigheid in het helderste licht te Plaatsen. In haar jeugd Aleiö van Multatuli, met sprankelend vernuft en fijnen geest ge speeld, later Mathilde in Het laatste Stadium van mevrouw IJsel de SchepperBekkers en Gilberte Boulanger in Verneuii's Fauteuil 47, drie blijspelrollen. waarin zij telkens in een ■acte* tijdvak r— toonde, welk een voortref felijke comedienne zij was. Welk een geestige, puntige en fijne dictie had mevrouw Tartaud, hoe licht en prachtig genuanceerd kon haar spel zijn! Dan als bewijs van haar veelzijdigheid Flora Tosca, Marie Antoinette, Maria Stuart van Schiller Monna Vanna en Medea in het drama van Legouvé. zwaar geladen en breed gespeelde romantische rollen, die wel zeer ver af stonden van het lichte blijspel genre. Daartusschen in lagen de vele rollen van het repertoire uit het midden van haar loopbaan, in de stukken van Bernstein o.a. Het Afscheid Lavedan onvergetelijk blijft voor mij haar hertogin de Chailles in Het Duel met naast haar de indrukwekkende pastoor van Frits Tartaud Willem Schür- mann hoe mooi was haar Therèse Quarles in Paddestoelen van Jan Fabricius haar Djieuwke in De Rechte Lijn en de jonge vrouw in Met den handschoen geti-ouwd. Zij had ook den moed om reeds vroeg moe der- en zelfs grootmoederrollen te spelen en zij gaf ons een zeer goede Kniertje in Op Hoop van Zegen, een innig-zachte grootmoe der in De Scheepsbouwer van John Ervine en de ontroerend mooie oude juffrouw Dowey in De Medailles van de Oude Vrouw. Zij kon tot dit zoo heel ander emplooi over gaan, omdat haar talent zoo veelzijdig was en zij haar kunst boven persoonlijk succes stelde. En welk een voortreffelijke diseuse en voor draagster was ook mevrouw Tartaud! Ook op dit terrein had zij werkelijk koninklijk talent. De laatste maal, dat zij als declamati'ice op trad, was in den zomer van 1936 in het Kur- haus te Scheveningen en haar succes op dien avond was zóó groot, dat zij eenige dagen la ter met mij vol enthousiasme haar plannen besprak om een tournee door ons land met voordrachten te maken. Het is helaas bij plannen gebleven, want al heel spoedig kondigde zich de ziekte aan, die haar ten slotte ten grave zou slepen. Het optreden in het Kurhaus was haar af scheid van het tooneel. Ik wil dit artikel niet eindigen zonder een persoonlijk woord van dank. Ik heb het voor recht gehad mevrouw Tartaud vier malen in stukken van mij te mogen zien spelen en het is met innige dankbaarheid en diepe bewon dering, dat ik daaraan terug denk. Want tel kens weer ik erken het hier gaarne steeg de actrice boven den schrijver uit en bleek zij de ideale colaboratrice van den auteur te zijn. Nu mevrouw Tartaud is heengegaan, blij ven nog alleen maar Marie van Eysden—Vink en Frits Tartaud over van de leden der oude garde, die eens de roem waren van het Rot terdamsch Tooneel. Allen, die zooals ik, dat oude tooneel lief hebben gehad, zullen het heengaan van mevrouw Tartaud dan ook voe len als een zeer groot verlies. J. B. SCHUIL. De teraardebestelling van mevr. Tartaud- Klein zal plaats hebben a.s. Dinsdag om 12 uur op de begraafplaats „Crooswijk" te Rot terdam. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes Hendrika, z. van J. van Tunen en A. Beentjes. BEVOLKING. Ingekomen personen: Joh. W. Groothuijse en gezin, kruidenier, Rijksstraatweg 24, van Amsterdam, Mej. Cath. C. Apeldoorn, dienstbode, Zeelaan 14, van Am sterdam, J. G. HoogerbruggeKolwijnhuis houdster, M. v. Heemskerckstraat 62 van Be- vei'wijk. Wed. H. Vennik-van Asch, zonder be roep, M. v. Heemskerckstraat 631 van Am sterdam. Lud. Schipper-, chauffeur. Hoogdor- perweg 32b, van Beverwijk. GeVONDEN VOORWERPEN Een werkmansjas en een dasspeld. VERLOREN VOORWERPEN Een bankbiljet van f 25. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. DAMMEN. Vrijdagavond speelde D. C. H. tegen haar grootste concurrent O. D. I. uit Hillegom. De wedstrijd had een zeer spannen verloop; zelfs moeten er nog vier partijen worden afgebro ken. De uitslag was als volgt: DCH ODI G. ZonneveldF. Oout afgebr. Th. KloesA. de Haan afgebr! O. BleijendaalP. J. Jong 20 Jc. Beentjes Bzn.H. Scheurs 02 Jc. KoperA. Reeuwijk 2—0 J. PukelJ. Weijers afgebr. P. Bleij endaal—L. v. Schie afgebr. H. Zonneveld—F. Langelaan ii Je. Beentjes—P. Alleman 2—0 Jn. Koper—J. v. Horick O—2 7—5 De vier afgebroken partijen waren in iets hetere stelling voor D. C. H., zoodat voor D. C. H., zoodat er voor de Heemskerkers een zeer behoorlijke whistkans is. A. D. O.—D. E. M. Voor de laatste competitie-wedstrijd welke tegen D. E. M. gespeeld wordt, komt A. D. O. als volgt uit: Bert Beentjes, J. Beentjes, Zonneveld. Rozing, v. d. Kolk, B. Beentjes Hzn., Glorie, Brasser, Koopman Jr. Koopman Sr. Meijer. SPAARFONDS „ST. IGNATIUS". Onder leiding van den heer J. Bekker werd de jaarvergadering gehouden van het spaar fonds „St. Ignatius" in het K.S.A.-gebouw. Bij de opening heette de voorzitter allen har telijk welkom. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer Th. v. Veen bleek dat het fonds 35 spaarders telt. Het financieel verslag meldde een batig saldo van f 5.48. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden de pei-iodiek aftredende bestuursle den de heeren J. Kloes, Th. v. Veen en C. Zonneveld bij acclamatie herkozen. In de verificatie-commissie namen zitting de heeren J. Smit en C. Koedijk. Binnenkort zal het bestuur vei-slag uit- bi-engen van de inkoop-centrale. KOOKCURSUS. Uitgaande van de Ned. Zuivel Centrale zal voor de leden van den R.-K. Vrouwenbond op drie achtereenvolgende Dondei-dagen 310 en 17 Maart een kookcursus worden gehouden in het K.S.A.-gebouw. HARDDRAVERIJ. Op Dondei-dag 1 September zal alhier de jaarlijksche harddi-averij worden gehouden. Dit is ongeveer veertien dagen vroeger dan het vorig jaar. R.-K. VOLKSBOND. Op Woensdag 23 Februari houdt de R.-K. Volksbond voor zijn leden een ontwikkelings avond. Als spreker zal optreden de districts- secretaris, de heer Angenent, uit Haarlem. Zoudt gij uwe verloofde niet willen verrassen met van U zelf in dat aardige Bal-Masqué pakje? Koningstraat 106 - Beverwijk - Telefoon 3379 De Bilt voorspelt: (Adv. Ingez. Med.) EERSTE KAMER. Over weerbelasting wordt gedacht. DEN HAAG Vrijdag. Met 37i nam de Eerste Kanxer de Defen sie-begrooting en met 2813 het voorstel tot wijziging van de Dienstplichtwet aan. Be paalde zich de oppositie tegen Hoofdstuk vni tot 3 socialisten en 1 vrijzinnig-democraat (Mevr. RibbiusPelletier, de heeren de la Bella. Moltmaker en Prov. v. Embden), een stemmig keerden zich de s.d. en v.d. fracties tegen laatstgenoemd ontwerp. Wel mochten Prof. v. Embden en Prof. Kranenburg onder ling van inzicht verschillen wat betreft de krijgskundige waardeering der plannen tot versterking onzer weermacht, zij ontmoetten elkaar tenslotte wat hun afwijzende houding aangaat, doordat Prof. Kranenbu r g on overkomelijke financieele bezwaren koesterde. De jaarlij ksche stijging der defensie-uitgaven zal gelijk zijn aan de totaal-opbrengst van de inkomstenbelasting in haar eentje. Kort om, de noodige dekking voor de uitgaven ont breekt en dit is onder de huidige financieele omstandigheden minder dan ooit aanvaard baar. Van belang was ook nog een onderdeel uit de rede van den v.d. hoogleeraar, n.l. die passages, waarin hij het volkomen verkeerd noemde om gelijk b.v. de heer Lohman ge daan had voortdurend de S.DA.P. wegens haar verleden i.z. het- defensie-vraagstuk, te blijven prikkelen. Waarlijk, het heeft, zoo merkte hij op, geen enkelen zin zich thans nog te verdiepen in de „schuldvraag" ten aanzien van het feit, dat er een aantal jaren op de- Noteering van Beverwijk 18 Febr. 1938. Andijvie per K.G. f 0,20f 0,28 Koolrapen per zak f 0,80 Wortelen per K.G. f0,03—f0,05 Bieten per K.G. f 0,05 Aardappelen, klei, p. K.G. f 0,04%f 0,06% Boerenkool per K.G. f 0,05%f0,03% Spruitjes per K.G. f 0,08f 0,16 Roode kool per K.G. f 0,06f 0,07 Savoije kool per K.G. f0,02f 0,05 Uien per K.G. f 0,09—f 0,14 Prei per K.G f 0,06—f 0,06% Rabarber per 100 bos f 8—f 24 Pieterselie per kistje f 0,28 Selderie per K.G. 0,07f 0,09 Appelen per K.G. f 0,10—f 0,24 Peren per K.G. f 0,10f 0,35 Brusselsch lof per K.G. f 0,11f 0,13 VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomeiïde voor de Maandagmarkt: Ewald IJM 41. Vangst 180 m. gul, 10 m. platvisch, 10 m. varia, totaal 200 m., benevens 2300 ijskabeljauwen en 380 stijve kabeljauwen. Catharina Duyvis IJM 60. Vangst: 200 m. gul, 20 m. braadschelvisch, 18 m. platvisch, 30 m. koolvisch, totaal 268 m„ benevens 2700 ijskabeljauwen en 400 stijve kabeljauwen. Beatrice IJM 118. Vangst: 14 m. tong en tarbot, 18 m. groote schol, 25 m. kleine schol, 35 m. varia, totaal 92 m. Sumatra IJM 253. Vangst: 15 m. tarbot, 40 m. platvisch, 25 m. varia, totaal 80 m., bene vens 800 stuks ijskabeljauwen en 400 stuks stijve kabeljauwen. Gerberdina Johanna IJM 38. Vangst: 85 m. schelvisch, 270 m. braadschelvisch, 50 m. gul, 270 m. kolovisch, 10 m. hake, 80 m. poon en rog, 15 m. haaien, 50 m. vai'ia, totaal 830 m„ benevens 80 stuks stijve kabeljauw. Witte Zee IJM 167. Vangst: 90 m. schel visch, 80 m. braadschelvisch, 150 m. blanke koolvisch en gul, 60 m. wijting, 5 m. diversen, totaal 385 m., benevens 160 stuks stijve ka beljauw en 40 stijks stijve leng. Voorwaarts IJM 83. Vangst: onbekend. En Avant IJM 8. Vangst: 65 m. schelvisch, 70 m. braadschelvisch, 130 m. gul en blanke koolvisch, 40 m. wijting, 15 m. radio, 5 m zwarte koolvisch, 5 m. platvisch, 5 m. diver sen, toitaal 325 m., benevens 170 stuks stijve kabeljauw. UITSLAG VERLOTING „IJMUIDEN'S BLOEI" De gisteravond gehouden verloting van „IJmuiden's Bloei" had tot ï-esultaat, dat de hoofdprijs viel op no. 1790. Verder vielen prij zen op 316 (2e prijs). 4835 (3e prijs), 323 (4e prijs), 2648 (5e prijs), 576 (6e prijs), 4370 (7e prijs), 2357 (8e prijs), 230 (9e prijs), 46 (10e prijs). De volledige lijst ligt ter inzage aan ons kantoo Kennemerlaan 42. Scheveningen, Tarbot 150 cent. per K.G. Griet 5070 cent per K.G. Tong 90130 cent per K.G. Middel schol f 12,14—f 14 per 40 K.G, Kleinschol f 4,30f 9,80 per 40 K.G. Schar f 5,40—f 6 per 40 K.G. Bot f4,50—f7 per 40 K.G. Wijting f2—f 2,60 per 40 K.G. IJmuiden 19 Februari 1938. Tarbot 140—114 cent per K.G. Tong 130100 cent per K.G. Heilbot 3816 cent per K.G. Groote schol f 16.50f 14 per 50 K.G. Middel schol f 21—f 17,50 per 50 K.G. Zetschol f 29—f 19 per 50 K.G. Kleinschol f 24,50f 17 per 50 K.G. Bot f8,20—f4 per 50 K.G Schar f 7,50f 6 per 50 K.G. Kleine gul f 9—f 7.50 per 50 K.G. Wijting f 5—f 1 per 50 K.G. Kabeljauw f35—f 13,50 per 125 K.G. Leng fl,70 per stuk Manden TRAWLERS 100 Holland IJM. 197f 1500 60 Maria Elisabeth IJM. 114 f 1510 Besomming loggers met versche visch: RO 1 1 790, IJM. 204 f 360. KW 48 f 490. KW 75 f 470 KW 135 f 780, KW 39 f 1240, KW 65 f 19. fensiegebied bezuinigd is, In tweede instantie heeft trouwens de heer Wiardi Beekman (s.d.), die zich bij dit debat als een helder, knap spreker ontpopte, die het aanhooren alleszins waard is. ook nog eens de onjuist heid aangetoond van dat hakken op hetgeen sociaal-democraten, vrij zinnig-democraten enz. vroeger ten opzichte van de defensie ge zondigd zouden hebben. Een aantal jaren gele den was de internationale toestand, was ook de positie van den Volkenbond en de kans op het voor elkaar ki-ijgen van een overeenkomst tot internationale ontwapening zoo gansch anders, dat dr. Wiardi Beekman zich over het socialistisch verleden in deze aangelegenheid geenszins schaamde. Men mag wel eens niet vergeten dat niemand minder dan de Minis ter-President eerlijk erkend heeflt, dat er voor verwijten over wat er in 't velleden verzuimd zou zijn geen gegronde reden bestaat! Intusschen belette dit alles Mr. v. V e s s e m (nat. soc.) niet, om een groot deel van zijn rede te gebruiken om toch vooral te doen uit komen, hoe de vei-schillende politieke partijen metDr. Colijn voorop, zich eertijds aan „onverantwoordelijke afbraakpolitiek" heb ben schuldig gemaakt. Mr. v. Rappard (lib.) liet dit verwijt, wat de liberalen aangaat, die destijds tegen de Vlootwet hebben gestemd niet om af te breken, doch wegens finan cieele bezwaren niet op zich zitten. Naar aanleiding van hetgeen de nat. soc. spreker nog vragend had opgemei-kt omtrent geheim militair overleg met Engeland ver klaarde Minister Van D ij k met klem, dat er schijn noch schaduw was van een militair verdrag in welken vorm ook. De Minister verzekerde ook dat het bezoek van de Belgische reserve-officieren ook dit had de woordvoerder der N.S.B. gevraagd uitsluitend een beleefdheidsbezoek was ge weest. Minister van Dijk, die o.m. mededeelde, dat er pogingen gaande zijn om een eigen natio naal type metalen bommenwerpers te ont wikkelen, en voorts den heer v. Voorst tot Voorst kon verzekeren, dat een weerbelas ting nog in onderzoek is, vei-mocht eigenlijk niets nieuws meer te vertellen. Opnieuw ver namen we dat defensie-uitgaven thans pri mair moeten zijn, dat belastingverhoog'ing, ter bekostiging daaiwan, op den duur tot de mogelijkheden behoort, dat de maritieme weermacht er zijn mag, haar taak zal kun nen vervullen (lil. aanvallen der verbindings lijnen van den tegenstander) maar dat er een grens is aan wat financieel mogelijk is. Prof. v. Embden kreeg te hooren. dat de col lectieve veiligheid ontbreekt en dat aan dat ideaal-in-de-verte de nationale veiligheid niet mag worden opgeofferd. Wat de sociaal-democraten aangaat, over hun ommekeer verheugde zich de Minister, maar hij verlangde nog naar waarborgen te gen de aantasting van den geest in het leger; intusschen zijn die wellicht op andere wijze dan door midder der z.g.n. „verbodsbepalin gen" van thans, te bereiken. Tenslotte kan nog vermeld, dat na repliek van dr. Wiardi Beekman, deze afgevaardigde en de Minister, aan wie de s.-d. spreker aanvankelijk „ge brek aan ridderlijkheid" verweten had, het eens werden, dat dit verwijt van 't tapijt was verdwenen. Dit was tenminste een vreedzaam besluit van een debat over maatregelen, die uit vrees voor oorlogsgevaar worden getrof fen. Het is te hopen, dat in de praktijk deze vrees niet gegrond zal blijken te zijn en dat dus de maatregelen, waarvoor men thans de uitgaven heeft goedgekeurd, louter en af doende preventief zullen werken. E. v. R. Meest matigen, in het Zuiden tijdelijk toenemenden Noordoostelijken wind. licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Noordelijken wind met toenemende bewolking, aan vankelijk nog weinig of geen neerslag. O. I. v.—V. V. E. V. V. E. zal met het volgende elftal een be zoek aan de Velsenaren brengen: N. de Boer, L. Snijders, N. Durge, G. v. d. Mey, W. Schelvis, A. Duin, P. de Winter, P. Durge, W. Snijders, A. Schellevis, A. Schelvis. G. V. O. 2—V. V. E. 2 Met het volgende elftal zal V. V. E. 2 den strijd tegen G. V. O. 2 te Krommenie aan binden: G. Snijders, J. Warmenhoven. P. de Boer, J. v. d. Mey. J. Duin, J. Snijders, N. v. d. Linde, P. de Goede, J. Starmans. B. Zuiderduin, J. Dirks. HET EMMA VACANTIE KOLONIE HUIS. Hoewel aanvankelijk het plan bestond dit Vacantie Koloniehuis 25 Februari a.s. te her openen, werd deze heropening inmiddels uit gesteld tot later datum. UITSLAGEN „DENK EN ZET". Schaken, gi-oep A. F. v. d. MeyW. v. Klaveren 01 L. ZuiderdüinN. Durge 10 J. C. C. v. d. Aar—J. v. d. Putten 1—0 W. G. Zuiderduin—F. J. A. Duykens 0—1 Groep B. C. Iskes—A. de Winter 0—1 B. ZuiderduinJ. de Boer 10 OUDERAVOND O. L. SCHOOL. In de O. L. school aan den Relweg heeft gis teravond een goed geslaagde „Ouderavond" plaats gevonden. De heer v. d. Kolk, voorzitter der Ouder commissie opende en sprak sympathieke woorden tot het scheidende Hoofd dezer school, de heer L. v. Brakel, terwijl hij tevens zijn groote voldoening uitte over de aanwe zigheid van het toekomstige Hoofd, de heer B. P. M. Wortman. De seci'etaris, de heer Schoos las de notulen voor, tei-wijl ae heer v. Brakel rekening en verantwoording aflegde van het schoolreisje en St. Nicolaasfeest. Na de pauze, waarin de werken der kinde ren bezichtigd werden hield de heer v. Bra kel een causerie, welke tot onderwerp had „Rondom en in de School". De toestand, waar in het huidige L. O. verkeert werd uiteen gezet terwijl spreker het gunstige ï-aadsbe- sluit tot behoud der O. L. school in de bad plaats ten zeerste toejuichte. De heer van Brakel i-ichtte eenige advisee- rende woorden tot de ouders inzake geza menlijke jeugdopvoeding. De heer B. P. M. Wortman zeide groote waarde te hechten aan het contact school huis, wat de vorming en opvoeding van het kind betreft. IJSHOCKEY. De Wereldkampioenschappen ie Praag. Uit Praag: Onder groote belangstelling zijn Vrijdagmiddag de wedstrijden in de tus- schenronde van het tournooi om het wereld kampioenschap ijshockey te Praag voortge zet. Engeland bezette de eerste plaats in zijn groep door een 71 (31, 4—0, 00) zege over de Polen. Een zeer bijzondere prestatie leverde de Hongaarsche ploeg, door tegen Canada een 11 gelijk spel te bevechten. Canada eindigde dus ook als eerste in zijn groep. Canada, Engeland, Tsjecho- Slowakije en Duitschland in de eindronde. Ruim 10.000 toeschouwers, waaronder ook president Benesj, waren Vrijdagavond aan wezig, toen de lataste wedstrijd in de tus- schenronde tusschen Tsjecho-Slowakije en Zwitserland begon. Het gelukte aan de Tsjechen op verrasen- de wijze na verlenging een 32 overwinning op de sterke Zwitsers te behalen. Een verlenging was noodzakelijk. Na vijf minuten gaf P. Cattini zijn land opnieuw de leiding, maar een minuut later reeds had Kucera de partijen weer op gelijken voet ge bracht. Vier minuten later scoorde Ti'ojak voor de tweede maal en toen was het uit met de Zwitsers. Het einde kwam met een 3—2 overwinning voor de Tsjechische ploeg, die een grootsche huldiging in ontvangst had te nemen. In de eindronde hebben zich thans ge plaatst de winnaars van de drie groepen, Ca nada, Engeland en Tsiecho-Slowakije, be nevens het land, dat zich het beste achter eln niet-Europeesche ploeg plaatste. Aange zien de Amerikanen niet meer in aanmer king kwamen, bleef dus alleen nog Canada als niet Europeesche deelnemer over. Daar Duitschland achter de Sudbury Wolves twee de werd, plaatste dit land zich eveneens in de eindronde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. H. Visser, Tei'borg. NED. HERVORMDE KAPEL. V.m. 10: Ds. W. M. A. Kalkman, Amsterdam. Nam. 5: H. W. Hofmeester, Hilversum. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND, ge- bouw Bethel. Wüstelaan, Santpoort. V.m. 10: K. v. d. Berg. Voorber. H. Avondmaal. IJMUIDEN. LEGER DES HEILS. V.m. 10: Heiligingsdienst. Nam. 8: Verlossingssamenkomst. Dinsdag nam. 8: Soldatenmeeting. Donderdag nam. 8: Heiligingsdienst onder leiding van kap. M. Souverein. HERV. EVANG., Oranjestraat 8. Vjn. 10 en nam. 5: Leesdienst. GEREF. KERK. Wilhelminakade. V.m. 10: Ds. Boon, Duurswoude. Nam. 5: Ds. S. E. Wes- bonk. HULPKERK, Marnixschool: Vm. 10: Ds. S. E. Wesbonk. Nam. 5: Ds. Boon. CHR. GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. Zwiep; nam. 5: Dezelfde. DOOPSGEZ. en AFD. NED. PROT. BOND, Helmstraat 9. V.m. 10.30: Ds. Milatz. OUD-KATHOLIEKE KERK. V.m. 10: H. Dienst. Nam. 7: Vespers. IJMUIDEN-OOST. VER. VAN VRIJZ. HERV., Vereenigingsgeb. Stationsweg, Velsen. V.m. 10.30: Mevr. Da. J. M. Moll v, Charante —v. Leeuwen Boomkamp, Haarlem. GER. KERK, Velserduinweg. V.m. 10: Ds. v. Teylingen. Nam. 5: Dezelfde. BAPTISTENGEM., Evang. gebouw J. P. Coen- straat. Donderdag en Vrijdag nam. 8: Evan- gelisatiesamenk. Spr. Ds. J. de Jong, pred. te Stavoren en Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem Met medewerking van het Haarl. Zangkoor. HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. Willebrordstraat 10. V.m. 10.15: Godsdienst oefening. Nam. geen dienst. VERGADERING VAN GELOOVIGEN, Wiüems- beekweg 22. V.m. 10: Broodbreken. Nam. 5: Openb. bijeenk. Spr. K. Rozendal, den Haag. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP, Stations weg 65, Velsen. Zondag v.m. 10.30: Tempel dienst. Donderdag nam. 7.15: Genezings dienst. BEVERWIJK. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Parklaan V.m. 10: Ds. J. L. Faber, ,van Zutphen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Meerstraat. V.ra. 10: Ds. J. D. van Calcar. 12: Zondagsschool. EVANG. LUTH GEMEENTE. Koningstraat. V.m. 10.30: Ds. J. A. Haumersen, van Kampen GEREF. KERK, C. H. Moensplein. V.m. 10 en nam. 5: Ds. H. Holtrop. EVANG. „MARANATHA", Dr. Schuitstr. 31. Geen opgave ontvangen. LEGER DES HEILS, Zeestraat 26. V.m. 10: Heiligingsdienst. Nam. 3.30: Verblijdingssa- menkomst. Nam. 8: Verlossingssanvenkomst. Maandag nam. 2.15: Gezinsbond. Donderdag nam. 8: Verlossingssamenkomst. CASTRICUM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. v. Poelgeest. GEREF. KERK. Beverwijkerstraatweg 32 V.m. 10 en nam. 5.30: Ds. Krüger. WIJK AAN DUIN. NED HERV KERK V m 10 Ds J. A L. Hovy. WIJK AAN ZEE. NED. HERV. KERK. V.m. 10: M. Foeken, Hulo- prediker,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11