HET NIEUWE AVONDBLAD TAXIBRANDWIJK Onderhandelen. IJMUIDEN VELSEN Visscherij-Snufjes. 23e JAARGANG NO. 93 ZATERDAG 19 FEBRUAR11938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTENper week 1272 ets., per maand 56 cents, p. kwartaal f 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTTëN: 1—6 regels f 0.76. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 1100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger 25—, alle leden anderen vinger 15—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30—, enkelbreuk 15—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. In liet Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Halifax - namens de regeering rustige en bezadigde taal gesproken. De lezer zal zich, hoewel het tempo der gebeurtenissen wel erg snel en dat -der redevoeringen nog veel sneller is wellicht herinneren dat deze Brit onlangs iaai' Berlijn ging om een J achtten to ohstéllin'g te* bezoeken, achter welk voorwendsel lang durige besprekingen met de Duitsche regee ring zich niet konden verbergen. JHalifax liet zich jegens het House of Lords in optimistischen trant uit. Het oogenblik is inderdaad buitengewoon geëigend voor opti misme. want millioenen menschen in Europa zijn tot de ergste zwartgalligheid geneigd. En die verlamt. Men komt er niet verder mee. Halifax is daarentegen vol hoop over een Engelsch-Italiaansche toenadering en ziet blijkbaar nog steeds goede mogelijkheden in de uitwerking van zijn onderhandelingen te Berlijn. Hij zegt ronduit dat Europa op dit oogenblik niet zoozeer in gevaar als wel in verwarring verkeerteen opvatting die naar mijn beseheiden meening niet alleen de zijne is, maar door vele koele beoordeelaars van den toestand in vele landen gedeeld wordt. Als men dit weet is het verstandig, paniekerige beschouwingen achterwege te laten, waarin allerlei bladen tengevolge van de Oostenrijk- sche historie zijn vervallen. Men moet die stukken niet te zeer au sérieux nemen. Zij zullen binnen enkele weken, wellicht binnen enkele dagen grootendeels of geheel herzien moeten worden. Dat is al zoo vaak gebeurd. Het is een catastrofale gedachte", zegt Hali fax, „dat Europa aan den rand van den af grond zou staan".... en ik moge herinneren aan wat ik L °P deze Plaats schreef: dat velen op den langen duur een gevaar zien in de Duitsche overheersching van Oosten rijk, dat op korten termijn dit land' thans evenwel als Europeesche oorlogshaard schijnt uitgeschakeld en dat er zooveel verrassende wendingen in de politiek komen. Zij heeft met logica en wiskunde weinig uitstaande, zij ver rast steeds weer. En een Halifax, pleitend voor „vreedzame herziening daar, waar die terecht vereischt wordt" spreekt over te voeren on derhandelingen in dezen uitermate verstandi- gen geest: „Men moet de onderhandelings objecten niet nauwkeurig tegen elkaar af wegen. Op dezen weg ontmoet men immers slechts verdenking, verbittering en teleur stellingen". Dit is een taal die velen niet verstaan. Ik mag'eraan herinneren dat onderhandelingen in deze wereld, meestal gevoerd worden op de wijze, die Lord Halifax in zoo scherpe en juiste termen afkeurt. Dat gebeurt niet zoozeer uit nijdigheid of kwaadwilligheid als wel uit scep ticisme en gebrek aan vertrouwen. Men meent dat het nu eenmaal niet anders kan. Allerlei onderhandelingen tusschen particulieren, in het kleine en groote bedrijfsleven worden ge voerd op dezelfde wijze als internationale be sprekingen tusschen mogendheden en mis lukken op dezelfde gronden of eindigen in compromissen die niemand bevredigen en veelal, tot nieuwe narigheden leiden. Als men begint met zich, voor men gaat onderhandelen, in de positie der wederpartij te verplaatsen wordt de geheele sfeer totaal anders. Als men zich in zijn toestand gaat in denken en voor zichzelf de rechtvaardigheid en juistheid van sommige van zijn verlangens en ambities eenmaal erkent ontstaat een gansch andere situatie. U meent dat die on uitvoerbaar is? Volstrekt niet. In particuliere onderhan delingen, in belangrijke geschillen tusschen werkgevers en werknemers bijvoorbeeld, is in de laatste jaren al meermalen op die wijze gewerkt en een sfeer van vertrouwen ge schapen, die tot de beste oplossingen leidde. Omdat men begon met eikaars streven naar rechtvaardigheid en eikaars menschenwaar- de te erkennen Het particulier initiatief, nog vrij zeldzaam in deze richting, is helaas dat van onder handelende regeeringen vooruit geweest. Maar de taal van een Lord Halifax is veelbelovend. Het is al heel wat dat er een regeerder op staat die haar durft *ce voeren. Het is een kiem van een nieuw beleid. Als men heusch eens begon met psychologisch inzicht en met goe den wil in onderhandelingen instede van met cynisme en wantrouwen? Ook daar staan slechts mensehen tegenover elkaar, gevoelig voor eikaars waardeering. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de IJmuider Apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de ko mende week. VELSEN ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. In de week van 20—27 Februari is de apo theek Velsen-Noord Wijkerstraatweg 134, tel. o030, belast met den Zondags- en. nachtdienst. Ledenvergadering IJmuiden's Bloei. Aantal leden iets gedaald. Aan het in de gisteravond in Hotel Augusta gehouden jaarvergadering" van IJmuiden's Bloei uitgebracht jaarverslag van den secre taris ontleenen wij het volgende: Alvorens over te gaan tot het meer zake lijke gedeelte van dit jaarverslag gaan in de eerste plaats onze gedachten naar hen, die niet meer onder ons zijn. Onze geachte oud-secretaris, B. G. Schui tenmaker, de zeeman in heel zijn hart, was ook voor onze vereenigïng de loods, die stor men en windstilte trotseerend, het wankele schip steeds in den juisten koers hield. Veel hebben wij aan hem te danken, veel hebben wij in hem verloren. Tegen het einde van dit boekjaar strekte ■de dood nog eenmaal zijn had uit. Ons ge acht medebestuurslid I. S. Hagen overleed na korte ongesteldheid. Twee trouwe menschen zijn ons ontvallen. Dat zij rusten in vrede. Mutaties van leden. Wij begonnen het boekjaar met 219 leden Gedurende het boekjaar traden toe 14 leden is 233 leden Bedankt 25 leden blijf 208 leden Toegetreden per 1 October 1937 5 leden Aanvang boekjaar 19371938 213 leden Verhouding tot het hoofdbe stuur der A. N. V. V. Wij stonden in het afgeloopen jaar in ge regeld contact met het hoofdbestuur. Door uitvoerige correspondentie ontvmgen wij o.a. de toezegging, dat de A. N. V. V. in het door haar uit te geven propaganda materiaal, zoo wel bestemd voor het binnen- als buitenland meer aandacht aan de Gemeente Velsen met haar wereldberoemde sluiswerken en de goed geoutilleerde havens^ rijksvischafslag en groot-industrieën zal besteden. De Federatie van V. V. V.'s in Noord-Holland. Evenals de vorige jaren, werd ook dit jaar verschillende malen door onze afgevaardig den de vergaderingen bezocht. Wij spreken dan ook den wensch uit, dat de aldaar gehouden besprekingen, t.w. het consolideeren van het vreemdelingenverkeer in Noord-Holland, t.z.t. door zichtbare resul taten beloond mag worden. Contact met het Gemeentebestuur. Gezien den slechten financieelen toestand wiaarin de Gemeente nog steedis verkeert, hebben wij gemeend, nog niet te moeten aan dringen op het aanleggen van een grooten toeristensteiger, hoewel deze, zooals de prak tijk dit heeft bewezen, onmisbaar is. Wij denken hierbij b.v. aan de geregelde diensten van de H. A. P. A. G., welke schepen zoowel op de heen- als terugreis onze haven aan doen. Verder herinneren wij nog aan de „Tara- kan"-reizen, in de zomermaanden van 1936, naar het hooge Noorden. De passagiers, wel ke deze reizen maakten, embarkeerden steeds bij de Hoogovens, wat waarschijnlijk niet het geval zou zijn geweest, indien IJmui den de beschikking zou hebben gehad over een grooteren aanlegsteiger. Wij blijven aan deze aangelegenheid echter onze volle aan dacht schenken. Op ons verzoek kwam aan het einde van dit jaar een tweede betonnen pad van het plateau naar het strand gereed, zoodat in het komende seizoen het verkeer aldaar beter geregeld kan worden. Het gemeentebestuur staat sympathiek te genover het door ons op te richten visscherij- museum. Dit onderwerp maakte in de j.i. gehouden gemeentebegrooting een deel der bespreking uit. Op dit onderwerp komen wij in dit verslag nader terug. De Jamboree. Tijdens de wereldjamboree te Vogelenzang heeft ook IJmuiden zich kunnen verheugen in de belangstelling van de padvinders van allerlei nationaliteiten. Telkens kon men groepjes padvinders in tenue zien, die de sluizen, havenwerken en Rijksvischafslag be zochten. Waren dit jongelui, die individueel er op uittrokken door medewerking der „Alk maar Packet" en het reisbureau der Jamboree hebben wij excursies naar de sluizen en ha vens georganiseeerd, waaraan ongeveer 1500 jongelui deelnamen. Aan onzen oproep in de plaatselijke bladen om zich al gids bij de rondleidingen beschik baar te stellen gaven 12 personen, voor het meerendeel H. B. S.'ers, oud-H. B. S.'ers en studenten uit Velsen en omstreken gehoor. Met behulp van geschriften uit ons archief hebben zij zich voldoende op de hoogte ge steld om ook over de technische bijzonderhe den van de sluizen etc. behoorlijke inlichtin gen te kunnen verstrekken. De gidsen hebben zich vol enthousiasme van hun taak gekwe ten. Een woord van dank aan hunne mede werking is in dit verslag zeker op zijn plaats. Ons archief. Door welwillendheid van den heer L. G. van Breen, waterbouwkundige bij den Rijks- .waterstaat, werd aan ons archief afgestaan 'een exemplaar van „De werken van het, Noordzeekanaal te IJmuiden" door Ir. P. J. van Voorst Vader Jr., „The New Lock Entran ce of the Port of Amsterdam" door Ir. J. A. Ringers, benevens een opstel over ,,De ge schiedenis van het Noordzeekanaai in het bijzonder de havens en sluizen van IJmui den" door L. G. van Breen. OVERHEMDEN NIEUWSTE DESSINS. BETERE PASVORM. E L Z E R'S HEERENMODEHUIS. ZEEWEG 78. (Adv. Ingez. Med.) Wij zijn den heer van Breen hiervoor zeer erkentelijk Visscherijmuseum. Zooals waarschijnlijk bekend zal zijn werd door ons in een der bestuursvergaderingen besloten over te gaan tot het inrichten van een visscherijmuseum. Wij ontvingen van het Gemeentebestuur de toezegging, ons hierbij moreel te zullen steunen, wat door ons ten zeerste op prijs werd gesteld. Het museum zal niet alleen een nuttige, doch tevens een belangrijke aanwinst voor de gemeente Velsen in het algemeen en voor IJmuiden in het bijzonder zijn. Onze gemeen te heeft nu eenmaal niet een instelling, waar men zich op de hoogte kan stellen van het visscherijbedrijf en al wat hiermede verband houdt, zoodat wij hopen, dat het museum de belangstelling van al onze plaatsgenooten zal hebben. Het behoeft geen betoog te releveeren, dat het museum in één jaar tijds niet volledig zal zijn ingericht, hiervoor zijn wij te veel afhankelijk van de eventueele schenkingen, doch het begin is er laat ons hopen, dat wij de ingeslagen weg kunnen volgen. Wij doen hierbij dan ook een beroep op onze leden ons voorwerpen, betrekking hebbende op de visscherij, aan onze vereeniging te wil len afstaan; alles hoe gering ook zal door ons in dank worden aanvaard Vreemdelingenverkeer. Bij het Bureau V. V. Willemsplein hoek van de Pollstraat kwamen dit seizoen binnen: 47 schriftelijke aanvragen voor pensioen. 40 mondelinge aanvragen voor pensioen. 9 aanvragen om inlichtingen voor perma nente vestiging'. 19 aanvragen om inlichtingen voor school en clubreizen. 15 schriftelijke inlichtingen van diversen aard. 47 mondelinge inlichtingen van diversen aard. 16 aanvragen om prop. materiaal door an dere V. V. V.'s. 46 personen maakten gebruik van ons kan toor, om met behulp van onze gidsen van andere plaatsen, hunne vacantie- plannen te vergemakkelijken. 28 cliché's werden uitgeleend. 750 viertalige gidsen werden uitgereikt. 195 Hotel en pensionlij sten werden verstrekt. De cijfers van aanvragen voor pension be hoeven, in vergelijking tot andere jaren, niet te verontrusten, daar IJmuiden zijn vaste wederkeerende vacantiebezoekers behoudt die steeds in hun oude pensions terugkeeren. Een woord van lof is hier zeer zeker op zijn plaats aan het Roode Kruis en de IJmuider Reddingsbrigade voor het vele en nuttige werk, dat deze vereenigingen in het belang van de veiligheid aan het strand verrichten. Tevens juichen wij de maatregel van over heidswege toe, om bij slecht weer het wan delen op de Zuiderpier te beletten. Uit de praktijk blijkt steeds, dat het waarschu wingsbord alléén niet voldoende is om vreemdelingen bij ruw weer het gevaar te la ten inzien en van een wandeling te weer houden. Kampeervereeniging „Ons Buiten". Onze verhouding tot deze vereeniging is kerngezond gebleven en hopen wij „Ons Bui ten" nog menig jaar als zomergast in onze gemeente te zien. Algemeen. In den afgeloopen zomer werden door ons ernstige pogingen in het werk gesteld om de regeering te bewegen den erfpachtscanon te IJmuiden te verlagen. Vele bedrijven hier ter plaatse gaan onder deze zware lasten gebukt. Op ons zeer uitvoerig verzoek aan den Minis ter van Waterstaat om verlaging van den erfpachtscanon ontvingen wij het bericht, dat hieraan niet kon worden voldaan. Na ontvangst van dit antwoord zijn wij overgegaan tot het bijeenroepen van een ver gadering van belanghebebnden op 27 Mei 1937 om te komen tot het oprichten van een vereeniging van erfpachters. Deze vergade ring werd door 27 personen bezocht. Na een zeer uitvoerige inleiding van den voorzitter, werd door de aanwezigen van gedachten ge wisseld en besloten, eerst het antwoord der Regeering aan de Kamer van Koophandel te Haarlem af te wachten, welke eveneens op verlaging had aangedrongen. „IJmuidens's- Bloei" verklaarde zich bereid, indien zulks ge- wenscht was wederom een vergadering bij een te roepen. De K. v. K. ontving eveneens een weigering en tot op heden hebben wij verder niets meer van deze aangelegenheid vernomen. NIEUWE PREDIKANT GOEDE HERDERKERK.. Ds. C. Callenbacht beroepen. Het kiescollege der Ned. Hervormde Kerk te IJmuiden-Oost (Goede Herderkerk) heeft in de vacature ds. Wildschut beroepen Ds. C. Cal lenbacht te Hall (Gelderland). VREDESBIJEENKOMST De resp. besturen van den Aig. Ned. Vrouwenvredesbond en de Vereeniging „Kerk en Vrede" te IJmuiden-Velsen wekken onze lezers op, om de samenkomst bij te wonen in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden aan de Stationsweg te Velsen op a.s. Zondagmiddag 3 uur. Voor degenen die in deze tijden van waan zinnige bewapening nog geloof hechten a4n het vredesideaal zal het zeer zeker een leer zame middag zijn. De spreker Ds. G. West- nijse van Rotterdam en zijn onderwerp: „Het gifgas werkt al via kansel en pers", zijn daar voor voldoende waarborg. Vreugde onder de Kievitlaners Ze krijgen eindelijk een behoorlijk trottoir. Eenige jaren geleden kwam de gemeente in het bezit van een groote hoeveelheid van e'en substantie, die veel gelijkt op pannengruis. ,Bij wijze van proef", zooals dat heet, werden er eenige paden in en om Velserbeek mee ver hard. Men had toen nog een flinke party over en daarmede heeft men de bewoners van de Kievitlaan gelukkig gemaakt. Die zaten nog" altijd met onverharde trottoirs en waar zou men het restant beter voor kunnen gebrui ken dan voor de voetpaden van de Kievit laan? De bewoners hadden al meermalen ver zocht om verbetering' van de voetpaden. Ze wilden een tegeltrottoir. Maar bruintje kon geen tegels trekken, zelfs geen klinkers en zoodoende kwamen op een gegeven oogenblik karrevrachten van deze substantie, mannen met schoppen en een wals en eenige weken later lag de rijweg van de Kievitlaan ingesloten door twee keurige rood-bruine trottoirs, die prachtig harmo nieerden met de knusse landhuisjes met de lieve voortuintjes en de lage muurtjes. Vooral als de herfsttinten over de voortuintjes kwa men lag over de Kievitlaan een kleurenhar- monie, die een kunstschilder naar penseel en palet zou doen grijpen. En toch waren de Kievitlaners niet geluk kig -met hun rood-bruine trottoirs, Want als het eens flink had geregend en ook in de Kievitlaan gebeurde dit nog al eens werd de pannengTiiisachtige substantie een mod derige massa, die aan de schoenen bleef vast kleven en via de schoenen in de huizen werd geïmporteerd, waar ze zich verspreidde in de cosy corners, op de aardige vloerkleedjes en de keurige heldere matten, de trots van de Velser huisvrouwen uit de Kievitlaan. Tranen met tuiten zijn er gehuld over de bruine modderklodders. die naar binnen wer den geloopen en heel wat zweetdroppels zijn er gevallen om die klodders weer te verwijde ren. Er werd geklaagd en nog eens geklaagd maar niets hielp. Jaren verliepen. De Kievitlaners hadden berust in hun lot en de hoop op beter opge geven Maar wie nu door de Kievitlaan wandelt zal ontdekken, dat op de kleverige voetpaden stapels straatklinkers zijn neergezet. En nu is er vreugde onder de Kievitlaners. Ze krijgen ten slotte nog een beter trottoir, wel niet van tegels, maar waar reeds alle hoop was opgegeven dat ooit het bruine goedje voor hun deur zou verdwijnen, zijn ze nu gelukkig. Niet het minst terwille van hun cosy cor ners, hun Smirnaatjes en hun Chineesche matten. HET LEDENTAL VAN DEN CHR. BOND. Het ledental van de afdeeling IJmuiden van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders bedroeg op 1 Januari 1937: 315 en op 31 December 1937: 302 zoodat het in den loop van het jaar met 13 verminderde. Het ledental van de afdeeling Velsen steeg in hetzelfde tijdvak van 56 op 67. POLO WED STRIJDEN IN HET VELSERBAD. A.s. Zondagavond zullen in het Velserbad de volgende polowedstrijden gespeeld worden: V. Z. V. 2Neptunus 2 K. Z.—D. W. R. 3 V. Z. V. 3Velserend Nereus 1-V. Z. V. 1 OPENBARE VERGADERING C. D. U. De afdeéling IJmuiden der Chr. Dem. Unie belegt op 24 Februari a.s. een openbare ver gadering in het Gebouw voor Christelijke Be langen. Spreker is de heer H. van Houten, lid van de Tweede Kamer. VEREEN. V. FAC. LIJKVERBRANDING. De afdeeling Velsen der Vereeniging voor facultatieve Lijkverbranding houdt haar jaar vergadering op Vrijdag 25 Februari a.s. in café „Centraal", Zeeweg hoek Tusschenbeeks- weg. Behalve de gebruikelijke agendapunten als de jaarverslagen van den secretaris, den penningmeester en de kascommissie,zal er een bestuursverkiezing moeten plaats vinden. In het bestuur zijn drie vacatures, n.l. wegens het bedanken van den heer Weij en wegens het periodieke aftreden van mevr. Schaar en den heer Klerk; de laatste stelt zich herkies baar. Het bestuur stelt den leden voor het aan tal bestuursleden wederom van 7 tot 5 teru; te brengen. HOOGOVENSCHAAKCLUB. Het eerste tiental van de Hoogovenschaak club, dat nog slechts een punt noodig had om het kampioenschap te behalen, kon het tegen de Pion 1 niet bolwerken en verloor den wed strijd met 53. De kampioenskans is door deze nederlaag veel kleiner geworden, maar als het de Hoogovenschaakclub gelukt om van de „Rochade" te winnen komt het kam pioenschap toch nog terecht bij de Hoog- ovenmenschen. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: 1. J. LichthartR. Angerman 10 2. W. van Kleef—J. Beentjes 0—1 3. Th. de SmalenJ. C. de Haas 10 4. G. W. Koch—Ir. W. van der Vegte afgebr. 5. J. van RavenzwartB. Wulms 01 6. P. BoschC. van Krimpen 10 7. J. Santifort—G. L. de Haas afgebr. 8. D. KeetbaasP. A. Veldheer 01 GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE EN GEZONDHEIDSDIENST. De Directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen en gezondheidsdienst zal, in gaande 21 Februari a.s., zijn werkzaamheden weder hervatten. DENNENSTRAAT 12 - TELEF. 5563 (Adv. ingez. Med.) CCCXLII. De besomming van de Alkmaar, ruim f 8300 is me niet meegevallen. En toch ook weer wel. Ik schreef de vorige week. dat de trawler wel boven de 10.000 gulden uit zou komen, behalve wanneer er veel visch van de Moray Firth was.Er was veel visch, zeer veel zelfs van de Moray Firth. Ongetwijfeld zal er zelden of nooit zooveel kabeljauw aan de markt zijn ge weest als j.l. Maandag. De markt was er let terlijk vol van: prachtige kabeljauw in kisten en in rijen van de Moray Firth, maar ook honderden kisten mindere kwaliteit van de Barentszee. En door deze massa-aanvoer van kabeljauw moest de Alkmaar een veer laten. Als de groote concurrentie er niet was ge weest, zou men ongetwijfeld een paar gulden per kist meer hebben gemaakt en op die massa is dat een aardig bedrag. En nu is de Alkmaar al weer ergens in de buurt van de Noordkaap, waarvan we tegen woordig zulke fantastische plaatjes te zien krijgen. Gelukkig dat onze Barentszee-booten daar niet behoeven te visschen. Dan zou er weinig van terecht komen. Neen, dat valt wel mee; ijs krijgen onze menschen op de vis scherij weinig te zien. Een kind kan trouwens begrijpen, dat men niet kan visschen op plaat sen waar drijf ijs zit. Maar sommige men schen houden van „een beetje fantasie." Er zijn deze week heel wat mooie reizen ge maakt. Niet minder dan zeven booten kwa men boven de 4000 gulden; de Alkmaar was de achtste; de Libra kwam zelfs boven de 5000. En behalve dat viel er voor de man schappen heel wat verval te verdeelen, want er werd voor honderden en honderden gul dens lever en kuit aangevoerd. Ook vele log gers maakten mooie reizen; acht hadden 1000 tot 1900 gld. en boven de 700 gulden kwamen er, niet minder dan twintig. Er kwa men deze week binnen 32 trawlers, 65 loggers en een verwaaide kotter. De loggers zijn bijna alle Katwijkers, maar er varen toch ook nog enkele Scheveningers bij, zoodat dus niet de heele Scheveningsche vloot den winterslaap is ingegaan. Er kwamen dleze week nog 10 Sche veningers aan den afslag en die maakten lang geen slechte reizen, zoodat die er geen spijt van behoeven te hebben, dat ze op de trawlvisscherij zijn gegaan. Spoedig begint de vastentijd. Voor den han del is het te hopen dat er wat meer visch is dan thans, want anders is het weer misère. PIETERMAN. Inbrekers die Veluwe onveilig maakten, staan terecht. Groot aantal diefstallen gepleegd. Voor de Zutfensche rechtbank hadden zich Vrijdaag drie Apeldoornsche arbeiders: T. A, H., J. M. en H. H. te verantwoorden wegens een reeks inbraken en diefstallen, tegen het einde van het vorige jaar te Apeldoorn ge pleegd. Het drietal zit thans in voorarrest. De mannen ontkenden. Tegen T. A. H. en J. M. luidde de eisch een jaar en tegen H. H. acht maanden gevange nisstraf. Voorts stonden vier Apeldoornsche mannen, n.l. de arbeider C. B., A. B., zonder beroep, W. van V., arbeider, en J. N„ slagersknecht, te recht wegens inbraken in de zeepfabriek van de N.V. de Haas en van Brero te Apeldoorn in den nacht van 28 op 29 December van het vo rige jaar. De eisch luidde tegen C. B. acht maanden en tegen de andere verdachten elk vier maan den gevangenisstraf. Wegens heling werd tegen den Apeldoorn- schen koopman H. J. B. een gevangenisstraf van acht maanden gevorderd. Tegen den gedetineerden timmerman D. van L„ die Apeldoorn, Zutfen en Gorssel onveilig heeft gemaakt door op verschillende plaatsen in te breken, werd drie jaar gevangenisstraf geëischt. Den man wachten voor inbraken el ders in den lande nog verschillende straffen. De rechtbank deed uitspraak in de zaak te gen J. P. H., koopman te Amsterdam, A. G. de L., timmerman te Hilversum, J. W. B„ zee man te Amsterdam en H. S,, chauffeur te Soest, allen gedetineerd, die wegens diefstal met braak te Apeldoorn ieder werden veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. OVERLEDEN ZWERVER LIET RUIM f 1800 NA. In het R.K, ziekenhuis te Raalte is een zwerver overleden een zekere K„ die, voordat hij werd opgenomen, bij een boer uit de om geving een kistje in bewaring had afgegeven. Toen dit, na 'smans overlijden, werd onder zocht, bleek het f 1875 aan geld te bevatten. MAATSCHAPPIJ „ARTI ET AMICITIAE". H. M. de Koningin stelt wederom gouden medaille beschikbaar. H. M. de Koningin heeft wederom een gou den medaille ter beschikking gesteld van het bestuur der maatschappij „Arti et Amieitiae" ter uitreiking aan den kunstenaar, die zich door blijken van groot talent, heeft onder scheiden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1