KORT VERHAAL pe volkenbondsconferentie voor de duitsche vluchtelingen. De arrestatie van den heer van Alphen -i Rubriek voor Vragen Een nieuwe conventie over den rechtstoestand der Duitsche vluchtelingen. Slechts door 7 staten, van wie 5 nog een belangrijk voorbehoud maakten, onderteekend. Een Nederlandsch initiatief voor de Volkenbondsvergade ring aangekondigd. GENèVE, 12 Februari. (Van onzen correspondent.) EERTIEN staten, die niet uitzondering van Cuba alle tot Europa behoorden, hebben deze week aan de Volken bondsconferentie over den rechtstoe- ,oTu1 der Duitsche vluchtelingen deelgeno- cn Aan het slot der vierdaagsche beraad- nmiieen die onder leiding van dr. Loudon, Srlandsch gezant te Bern, stonden, sprak r W)oCTe Commissaris van den Volkenband mor de'Duitsche vluchtelingen, Sir Neill Mal- nim zijn voldoening over het bereikte resul taat 'uit dat hij als een belangrijken vooruit- an» in het humanitaire werk van den Vol- f nbond beschouwde. Helaas kan men over het bereikte resultaat nnk anders, minder optimistisch, oordeelen. Jn dit ongunstiger oordeel werd niet verzwe- ffPi door de vertegenwoordigers van eenige particuliere organisaties, die zich voor de ver siering van het lot der Duitsche vluchtelin gen beijveren en die hun leiders deze week paar Genève hadden afgevaardigd, om bij de ,'ppeeringsgedelegeerden op radicale verbete ringen van het aan de conferentie voorgelegde nntwerp-conventie aan te dringen. De ver- nWOordigers van deze steunorganisaties waren bij het einde der conferentie, die vrij wel al hun wenschen had van de hand gewe zen allerminst over het verkregen resultaat voldaan! De op 10 Februari 1938 door de conferentie Henomen conventie zal inderdaad den toe stand voor de Duitsche vluchtelingen, zooals hp7p door de voorloopige Geneefsche overeen komst van 4 Juli 1936 was geregeld, niet be langrijk wijzigen. De vluchtelingen behouden het recht, om in de landen, die tot de conven tie toetreden, verblijf te houden in overeen stemming met de wetgeving en de verordenin gen van dat land en daar een identiteitskaart te verkrijgen, die hun het recht verzekeren zal in het land terug te keeren, wanneer zij het voor korten tijd mochten verlaten hebben. De conventie stelt als regel (doch niet zonder uitzondering), dat de vluchtelingen, die ver- hliifvergunning' verkregen hebben, niet uit het land van verblijf zullen mogen uitgewezen worden en in ieder geval niet naar Duitsch- land zull'en mogen worden teruggezonden. De conventie bepaalt verder, dat de bepalingen, die den vreemdelingen het verrichten van be taalden arbeid verbieden, sléchts „met mate" op de Duitsche vluchtelingen zullen mogen aangewend worden en volkomen zullen opge heven moeten worden ten aanzien van die vluchtelingen, die reeds minstens drie jaren in een zelfde land verblijf houden of getrouwd zijn met een persoon, die de nationaliteit van dat land bezit. Deze laatste bepaling, die den Duitschen vluchtelingen een zeker recht op broodwin ning door arbeid verzekert, is nieuw en stond nog"niet in de voorloopige regeling van Juli 1936. Er zou in de kringen der vluchtelingen en him beschermers ongetwijfeld gepote vreugde over deze aanwinst zijn, indien niet een heel ernstige „maar" hun vreugde over deze nieuwigheid moest dempen. Want de conventie bepaalt namelijk, dat de staten het recht zul len hebben bij hun toetreding tot de conventie juist deze bepaling over het recht op arbeid buiten toepassing te verklaren. En het is te vreezen, dat de meeste staten van dit recht gebruik zullen maken, zoodat juist de be langrijkste aanwinst voor de Duitsche vluchte lingen slechts op papier zal blijven bestaan! Inderdaad hebben van de 14 staten, die aan deze Geneefsche Volkenbondsconferentie heb ben deel genomen, slechts twee (Frankrijk en Spanje) den Duitschen vluchtelingen althans onder sommige omstandigheden een recht wil len toekennen, om arbeid te zoeken om hun levensonderhoud te verdienen. Van de andere staten hebben Cuba, Luxemburg, Polen, Portu gal, Tsjecho Slowakije, Zweden en Zwitserland de geheele conventie nog niet willen ondertee kenen, terwijl België, Denemarken, Engeland, Nederland en Noorwegen, die wel reeds tot de onderteekening der conventie overgingen, daarbij uitdrukkelijk een voorbehoud ten aan zien van dit den vluchtelingen toegekende recht, om arbeid te mogen zoeken, gemaakt hebben. Het is geen wonder, dat juist over dit practised bezien, negatieve resultaat der con ferentie groote teleurstelling heerscht! fivE Nederlandsche delegatie heeft ter ]U toelichting van deze weigering ge wezen op het nauwe verband tusschen ar- beidsmogelijkheid en emigratie van vluchte lingen. Indien gegronde hoop zou kunnen be staan, dat de jonge en gezonde vluchtelingen naar landen van overzee zouden kunnen ver huizen, om daar te werken, dan zou aan de ouderen en aan hen, wier gezondheid het ver richten van zwaren landbouwarbeid overzee niet toestaat, een arbeidsmogelijkheid in Euro pa kunnen worden toegestaan. De heer Loudon deelde in dit verband mede, dat de Nederlandsche regeering op de komende 19e Volkenbondsvergadering van September een voorstel zal indienen, om een internationaal orgaan in het leven te roepen, dat zich met het geheele vraagstuk van vluch telingenzorg en landverhuizing zal hebben bezig te houden, zonder zich daarbij tot de kwestie der Duitsche vluchtelingen te beper ken. Terwijl de ernstigste klacht der particuliere organisaties voor de hulp aan Duitsche vluch telingen op dit onbevredigende resultaat in zake het recht op arbeid betrekking' heeft, zoo is deze klacht toch volstrekt niet de eenige. Zoo heeft men niet nagelaten het barbaarsch te noemen dat de conventie de terugleiding van vluchtelingen naar het land, waaruit zij Jiust ontvlucht zijn, niet geheel en al uitsluit. De conventie schrijft wel als regel voor, dat de vluchtelingen, indien het land van verblijf bmi niet langer wil herbergen, dan niet naar Duitschland mogen worden teruggezonden. Dnnh als uitzondering wordt de terugleiding naar Duitschland toegestaan, indien de vluch- tellng „te kwader trouw geweigerd heeft de noodige maatregelen te treffen, om zich naar een ander land te kunnen begeven, of gebruik u ,?akefl van de voor hen tot dit doel ge troffen regeling", Voor de Nederlandsche regeering gaat deze uitzondering op den regel van „geen terug- lo naar Duitschland" nog niet ver genoeg, zoodat de Nederlandsche delegatie tot ontzet ting van velen ook hieromtrent nog een voor- J heeft gemaakt. „Nederland wil de smentoffers van Hitier aan de Duitsche Gesta po uitleveren!" schreef het Geneefsche socia- "f*Js°he blad „Le Travail" naar aanleiding van dit voorbehoud en het blad van den vrij- pji^tmmistischen Geneefschen socialisten- SNie°h voegde hieraan eenige schimp- «neuten op Nederland toe, omdat de geboor te van een prinses met kanonschoten werd begroet! De Nederlandsche delegatie was zoo vrien delijk mij een toelichting tot dit Nederland sche voorbehoud te geven, die duidelijk maakt, dat in dezen van een verloochening van het ook in Nederland, evenals in de andere demo cratische staten, steeds gehuldigde beginsel van de niet-uitlevering van politieke vluchte lingen geen sprake is. De Nederlandsche re geering denkt er niet aan Duitsche vluchte lingen aan de „Gestapo" uit te leveren, wan neer zij zich rustig in Holland gedragen. Doch wanneer zij hier een opruiende propaganda gaan voeren of zich aan ernstige misdaden schuldig maken, dan zijn zij natuurlijk in het land, dat hun totdusverre gastvrijheid ver leende, niet meer op hun plaats. Vermoedelijk zullen alle andere regeeringen, die tot de conventie toetreden, er net eender over den ken. Voor Nederland is de moeilijkheid nu echter deze, dat Nederland slechts twee nabu ren heeft, Duitschland en België. Indien deze ongewenschte elementen niet naar Duitsch land zouden mogen worden teruggeleid, zou den zij dus naar België moeten worden uit gewezen. Nu hebben de Belgische en de Ne derlandsche regeering elkander echter toege zegd, dat zij elkander dergelijke ongewenschte vluchtelingen niet zullen toeschuiven. Zoodat tenslotte niet anders overblijft dan de terug leiding naar Duitschland, natuurlijk niet zon der voorafgaande waarschuwing, dat dit lot hun te wachten staat, indien zij zich niet be hoorlijker overeenkomstig de wet en de wette lijke voorschriften gedragen. Een dergelijke terugleiding naar Duitsch land kan natuurlijk hard zijn, doch de vluch teling heeft het zichzelf te wijten, wanneer hij door het in den wind slaan der waarschuwing de Nederlandsche gastvrijheid niet langer ge nieten mag. Het is duidelijk, dat tusschen een dergelijke terugleiding naar Duitschland van gewaarschuwde, ongewenschte elementen en de schending van het aloude en nog steeds in Nederland gehuldigde beginsel van het asyl- recht voor politieke vluchtelingen een hemels breed onderscheid bestaat! B. .DE JONG VAN BEEK EN DONK Muntplein te Amsterdam wordt gereorganiseerd. In de Woensdag gehouden vergadering van den Amsberdamschen gemeenteraad is beslo- ten, dat geen afzonderlijke economisch-tech- nologïsche dienst voor de hoofdstad zal wor den ingesteld. Het voorstel van B. en W. inzake het Munt plein behelzende o.a. het uitbreiden van het middenplateau, den grooten vluchtheuvel, waar de verschillende trams stoppen, wijziging van de voetpaden en uitbreiding van de over kluizing van den Singel, terwijl het aan den Munttoren aansluitende deel van het Munt- gebouw zal worden vervangen door 'n overdek ten doorgang voor voetgangers, opdat het voor den Munttoren liggende trottoir bij den rijweg kan worden getrokken, werd door den Raad aangenomen. De Redding door HANS DE LA RIVE BOX. TOEN Pauline de Coubertin van haar Amerikaansche tournée in Parijs was teruggekeerd, wisten slechts enkele insiders, dat zij het fortuin dat haar kunst haar de laatste jaren had opgebracht totaal verloren had. Een ondoordachte spe culatie was daar niet alleen de oorzaak van, Zij was in de eerste plaats een mondaine vrouw, die geen zorgen wilde kennen en geen seconde in de toekomst keek. Zij leef de van den eenen dag' in den anderen en beminde dit leven met den hartstocht van een kunstenaresse, die de waarde van haar schoonheid maar al te goed kende. Boven dien had zij altijd met handen vol gegeven en menig met minder aardsche goederen be deeld artist was door haar hulp op het zadel geholpen. Zij was, toen zij in Parijs was teruggekeerd, misschien nog schooner en charmanter dan vóór haar vertrek. En wij, die haar beter clan ieder ander kenden, hadden niet het minste begrip van haar leeftijd. Omdat zij beweerde, dat zij nog geen dertig was, ge loofden wij dit graag en wat kwam het er trouwens op aan! Pauline de Coubertin was in die dagen de meest gevierde Fransche danseres en er werd vaak gevochten om een plaatsje te bemachtigen om haar op het tooneel te kunnen zien. Denkt niet, dat zij erg in den put zat, toen zij zich armer wist dan den eersten den besten bedelaar. Zelfs na haar onderhoud met haar advocaat, die haar duidelijk maak te, clat zij een kleine zestig duizend francs schuld moest inhalen, waren haar mooie bruine oogen even helder en opgewekt als anders. En toch wist ik maar al te goed, dat zij diep in haar hart geschokt was door den ongunstigen samenloop van omstandighe den. Het mooiste was, dat het publiek in de overtuiging leefde, dat „hun Pauline" op z'n minst millionnaire moest zijnMaar zoo gaat het zoo dikwijls in de wereld. Toen op een vrijen Dinsdagavond ontmoette ik haar bij Lenoir, den jongen litterator. Er waren nog andere gasten, ailen artisten. En zoo met een klein knus gezelschap van vier jonge bouwen en zes meest oudere mannen, verbaasde Armand de Bourbon ons op een gegeven oogenblik met de opmerkïlig, dat hij jaren geleden door een jong meisje van een wissen verdrinkingsdood was gered. Armand liep tegen de vijftig en was eige naar van drie beroemde Parijsche kunstza ken. Hij had zich van eenvoudig molenaars zoon opgewerkt en was ongetwijfeld een der hoogst aangeslagenen van de lichtstad. Zijn vermogen had hij voornamelijk in Zuid- Amerika vergaard, waaruit hij trouwens pas enkele maanden geleden was terug gekomen. Ik zelf kende hem al jaren en daar ik toe vallig getuige was geweest van zijn kennis making met Pauline, was het duidelijk clat zij den aantrekkeljjken rijkaard hoogstens van Steun aan noodlijdende gemeenten Wetsontwerp bij den Raad van State ingekomen. 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. Naar wij ver nemen is het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot steun aan noodlijdende gemeenten, waarvan de minister van financiën in de ver gadering van de Eerste Kamer van 10 Febr. 1.1. verklaarde, dat het „in de buurt zwevende was", heden bij den Raad van State ingeko men. EDUARD ANSEELE OVERLEDEN. GENT, 18 Februari (Belga-A.N.P.) Eduard Anseele, de vroegere minister en vroegere af gevaardigde, die tot de oprichters van de so cialistische partij heeft behoord, is overleden. Verdacht van hoogverraad en spionnage COBLENZ, 18 Febr. (Per telefoon). Onze speciale verslaggever telefoneerde ons he denmiddag: Het mysterieuse waas dat rondom de arrestatie van den ex-marine-officier-vlie ger te Utrecht, den heer A. van Alphen hangt, is in zooverre opgeheven, dat ik uit de aller beste bron kan mededeelen dat de heer van Al phen beschuldigd wordt van spionnage van de verdedigingswerken rondom Coblenz. Overal, waar ik informeerde,bewaarde men, wanneer ik den naam van den heer v. A. noemde, een streng stilzwijgen. Het eenige dat men vertelde was, dat de ge arresteerde wel niet zoo spoedig vrij zal komen. Op het Polizeiprasidium verwees men mij naar den rechter van instructie. Deze deelde mij mede dat de zaak van dien aard was dat geen enkele inlichting verstrekt kon worden. Voorts gaf deze mij den raad mij tot het desbetreffend Nederlandsch consulaat te wenden, daar men hier wellicht meer zou weten. Ik heb mij dan ook met het consulaat te Keulen in verbinding gesteld, maar daar wist men alleen dat de heer v. A. gearres teerd was en dat het Nederlandsch departe ment van Buitenlandsche Zaken opdracht had gegeven een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Van de autoriteiten te Coblenz vernam het consulaat tot nu toe echter niets. Een open briefkaart, gericht aan den heer v. A. werd evenmin beantwoord. Uit werkelijk goede bron kan ik thans me dedeelen dat de heer v. A. van hoogverraad en spionnage verdacht wordt. Zijn arrestatie is geschied omdat het hier een zaak van landsverdediging betreft. Ik heb tevens den indruk dat het hier spe ciaal gaat om de verdedigingswerken 'rondom Coblenz in welke omgeving cle- heer v. A. ge arresteerd is. Naar het mij toeschijnt koestert men in Duitsche kringen de veronderstelling dat de heer v. A. met een speciale opdracht uit Ne derland is gekomen. meer J Als de politie uw fiets zonder achterlicht ziet óf als 'n automobilist u niet mocht zien Dan kan u dat duur te staan komen, terwijl u voor 'n paar kwartjes klaar kunt zijn Maar let op 't„RIJKSKEUR"l 'n ROOD RIJWIELACHTERLISHT DAARTOE BENT U VERPLICHTll een portret kende. Zeker, Armand zag er on danks zijn leeftijd aantrekkelijk uit. Hij was slank en knap en er liepen slechts enkele grijze draden door zijn dik blond haar. Hij was een vrijgezel om werkelijk jaloersch op te worden! „Ja", vervolgde hij glimlachend, „als dat aardige blonde meisje mij niet uit dien af schuwelijken put zou hebben getrokken, zou ik vijftien jaar geleden geen gebruik hebben kunnen maken van mijn plaatsbewijs op de boot, die mij naar Amerika bracht. Het ge beurde namelijk twee dagen vóór mijn ver trek. Ik had mijn oude moeder, die nabij Nantes woont, een bezoek gebracht en middags wandelde ik doelloos in de omgeving van de ouderlijke woning. Ik was daar in geen jaren geweest en dikwijls had ik heim wee naar dat plekje grond gevoeld. Hoe het precies gebeurd is weet ik niet meer, vijftien jaar is in een druk menschenleven als het mijne zeer lang, maar ik ontdekte een ver vallen waterput en terwijl ik mij over den steenen rand boog, stortte het lage muurtje in en ik plofte in de diepte. Doornat natuur lijk en wat leelijker was, ik zag geen kans er uit te komen, terwijl mijn voeten hoe langer hoe dieper in den modderigen bodem wegzakten. Ik schreeuwde mijn keel schor. Een half uur verliep en toen stond ik tot mijn keel in het stinkende water, terwijl mijn lichaam verstijfd was van kou en angst. De redding daagde op in den vorm van een hijgend en buitengewoon aantrekkelijk meis je van een jaar-of vijf, zes en twintig. Ja, zij kon zeker niet jonger zijn, vernam ik later van mijn moeder. Zij zag het gevaar waarin ik mij bevond en wierp mij een touw toe. Met inspanning van al haar krachten kreeg ze mij na ontzaglijk veel moeite op het droge. Dien avond, toen ik over de ellende heen was zocht ze mij in den ouden molen op en stel de zich aan mij voor. En 's nachts, toen ik aan haar lag te denken, verwenschte ik mijn reis naar Amerika, doch ik kon die onmoge lijk uitstellen en zonder haar terug te zien, keerde ik Frankrijk twee dagen later den rug toe." Armand tikte de asch van zijn sigaret glimlachte opnieuw bij de herinnering. Wij zaten in een kring om hem heen en had den zwijgend zitten luisteren. Vreemd, wij zwegen nog alsof we verwachten dat. het verhaal niet uit was. „Dat is alles", merkte hij grappig op. De nieuwe Oostenrijksche minister dr. Arthur Seyss Inquart tijdens zijn onder houd met Adolf Hitler, dat Donderdag' te Berlijn plaats vond. Prachtig resultaat der pest- vaccinatie. Geen toeneming meer geconstateerd. Uit de grafieken, welke worden bijgehouden door den dienst van de Pestbestrijding te Ban doeng blijkt, dat tot nog toe ieder jaar in Januari het aantal pestgevallen toenam. Vóór de pestvaccinatie werd aangevangen, zoo schrijft Aneta uit Batavia vertoonde de curve een zeer groote toename, daarna echter werd dit geleidelijk minder. In Januari 1937 was de toename al zeer ge ring, terwijl uit de jongste gegevens blijkt, dat er géén toeneming van pest in deze beruchte periode is voorgekomen. Het is voor het eerst in de geschiedenis der pestbestrijding, dat dit feit zich voordoet. Het resultaat, dat geboekt is, is geheel te danken aan de vaccinatie met het vaccin-Otten. Gelijk bekend, werd in September van het vorige jaar aangevangen met de jongste pest vaccinatie. Deze vaccinatie is 15 Februari geëindigd en zal in September a.s. worden hervat. Hoewel in enkele onderdistricten zware rattenpest heerscht, is toch, dank zij de vac cinatie, de menschen-pest in deze districten zeer laag gebleven. Voorts valt het op, dat degenen, die tegenwoordig aan pest sterven: meestal tot de niet-gevaccineerden be-hooren, Dat de inheemschen vertrouwen hebben in de vaccinatie, blijkt duidelijk uit het feit. dat 96% der bevolking zich heeft laten vaccinee ren. Het aantal Chineezen dat zich liet vacci neeren, is veel geringer; het aantal Europea nen dat er toe overging, nóg veel minder. Veel schade aangericht. DJOCJA, 18 Februari (Aneta/A.N.P.) Gistermiddag heeft een windhoos ernstige schade aangericht aan. de suikerfabriek Tjokrotoeloeng nabij Klaten. Het zinken dak van een loods wercl vernield. 40.000 zakken suiker, welke daa-rdoor aan regen blootgesteld dreigden te worden, konden in den loop van den nacht in veiligheid worden gebracht. De muren van het suikerhuis zijn gescheurd. Bo vendien werden nog' ten locomotievenloods en een molenhuis beschadigd. In de omliggende dessa's zijn 40 huizen ver nield, waarbij één inlander zwaar werd ge wond en vier lichte verwondingen bekwamen. DE FOTO'S VAN PRINSES BEATRIX. AMSTERDAM, 18 Februari. Wij vernemen dat uit het ingestelde politie-onderzoek met zekerheid is komen vast te staan, dat de on tijdige publicatie in een Engelsch dagblad van de door Z.K.H. Prins Bemhard beschikbaar gestelde foto's van H.K.H. Prinses Beatrix niet te wijten is aan eenige indiscretie of slor digheid van de zijde van hen, aap wie de "ont wikkeling en distributie van die foto's was toevertrouwd. „Neen, neen, er is geen „happy ending", hoor. Ik ben tot vandaag toe ongetrouwd ge bleven". „En dat meisje?" klonk de welluidende stem van Pauline. Ze leunde achterover en sloeg haar handen om een opgetrokken been. En omdat ik (ik beken het openhartig) naar dat welgevormde lichaamdeel keek, zag ik niet de uitdrukking van haar bekoorlijk ge laat. „Dat meisje?" herhaalde Armand en streek langs zijn voorhoofd. „Ik vergat haar natuur lijk. Maar toen ik op weg was om rijk te worden, herinnerde ik mij het avontuur en nam mij voor, twintig duizend francs te re serveeren, wanneer het lot haar nog eens op mijn pad zou 'brengen. Die twintig duizend francs was ik zeker waard en zou voor haar een wellicht welkome belooning beteekenen". „Wat eenig!" merkte Marian Poquet op. Zij zat naast haar verloofde en tuitte haar roode lippen. „Ben ik het niet geweest, Ar mand?" „Jij?" vroeg de Bourbon hoofdschuddend. „Neen kindje, het is vijftien jaar geleden ge beurd en je zou dan nu in de buurt van de veertig moeten zijn. MaarHij schoof wat rechter en stak een wijsvinger omhoog. "Ik wil jullie wel iets verklappen! Dat meisje van toen bevindt zich op het oogen blik inderdaad in dit vertrek Stemmen en verwarde uitroepen klonken op. We staarden elkaar aan en bestormden Armand met vragen die hij echter lachend afketste. „Hoffelijkheid is altijd een mijner deugden geweest", verzekerde hij. „Ik zal beslist geen naam noemen. Maar ik zal een chèque uit schrijven en in een blanco enveloppe in de hal op den kapstok leggen. Op de chèque schrijf ik natuurlijk den naam van mijn red ster, zoodat een ander haar toch niet verzil veren kan. En verder verklap ik geen letter meer". Terwijl wij aan de grootste opwinding ten prooi waren, schreef hij in de voorkamer een chèque, sloot die in een enveloppe en bracht .haar naar de hal. Er kwam natuurlijk nog al wat critiek op deze gebeurtenis los. Onge veer een uur later, toen Pauline een van haar nieuwste dansen ten beste had gege ven en ik de hal passeerde, viel het mij op dat de enveloppe reeds was weg genomen Armand had zich dus niet vergist. Na vijftien jaren had hij zijn redster herkend. Eenige weken later bracht het toeval ons in het kasteel van een overleden Bretonsch kunstkenner. Terwijl we in een zijkamer op den notaris wachtten, die ons eenige verlang de mededeelingen over verschillende kunst schatten zou doen, herinnerde ik mijn vriend aan het avondje bij Lenoir. „Je belooning' was al gauw van eigenaar veranderd, hè?" lachte ik. „Precies", knikte hij. grinnekend bij de herinnering. „Praat er niet over, maar lees dit krabbeltje. Het lag in een gesloten en veloppe in de plaats van de chèque". Ik nam het papiertje verbaasd van hem aan. Er stonden slechts enkele woorden op: Beste vriend, Uw moeder vergiste -zich. Ik was toen pas 12 jaar. Pauline. Windhoos teistert liet Djocjasclie. EXAMENS. Gcm. Universiteit Amsterdam. Geslaagd voor het cand. ex. in de econo mische wetenschappep de heer M. F. Bax: voor het cand.-ex. rechten: W. A. van Lidth de Jeude, DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten loorden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden fpTvwfl p nplpnri De namen der vragers blijven redactie geheim De antwoorden loorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Allean die vragenwelker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, ivorden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Is het mogelijk, hij mijn achternaam dien van mijn vrouw wettelijk te voegen? Wat zijn de kosten? Tot wien moet ik mij wenden? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Voor zegellcosten 250. 3. Tot een advocaat. VRAAG: Door den storm zijn de palen van mijn terreinschutting bezweken. Die palen staan aan mijn ltant. Moet ik nu alleen niepwe palen be kostigen of moeten de kosten door mijn buurman en mij gezamenlijk gedragen worden? ANTWOORD: Door beiden gezamenlijk. VRAAG: Mijn werkster, die ik éénmaal per week heb, kan een paar weken niet komen wer ken, omdat haar moeder ziek is. Moet ik haar nu toch betalen? ANTWOORD: Neen. RECEPTEN. VRAAG: Hoe verwijder ik een koffie-vlek (mei melk en suiker) uit een glanzend satijnen roode avondjapon? ANTWOORD: Met warm water afsponsen, daar na met leeren lap zoo droog mogelijk kloppen en dan de plek bedekken met magnesia, dat na een uur verwijderd wordt. VRAAG: ITpe maakt men heet© bliksem? ANTWOORD: Benoodigd 1 kg. zure appelen, 1/2 kg. zoete appelen, 3 kg. aardappelen, 10 gr. zout, 1/2 kg. mager spek. Schil de appelen, snijd ze In vieren, haal het klokhuis er uit. Schil de aardappelen en halveer ze. Snijd het spek in dobbelsteentjes. Zet alle in grediënten met zooveel water op, dat ze half on der staan. Roer of stamp alles dooreen. PLANTEN. VRAAG: Ilc heb mijn geraniums op de vliering in het donker staan en geef ze eenmaal per week wat water. Ze loopen nu al uit. Wat moet ik doen? De uitloopers afknippen of de plant in het licht zetten. ANTWOORD: U moet de plant volop in het licht zetten. Als over eenige weken de scheutjes meer ontwikkeld zijn kunt u deze stekken. De planten kunnen nu wel meer water hebben, als ze maar volop in het licht staan. VRAAG: Wat kan ik doen tegen wolluis in cactusplanten ANTWOORD: Zeepwater. waardoor 'een scheutje spiritus. VRAAG: Ik ben pas verhuisd en heb mijn ro- zeboómen overgeplant. Wanneer is het nu de beste tijd voor snoeien en bemesten? ANTWOORD: Bemesten kunt u nu wel doen, doch met snoeien is het beter te wachten tot de tweede helft van Maart. VRAAG: Hoe verwijder ik harsvlekken uit een winterjas, ontstaan door het druipen van fak kels? ANTWOORD. De vlek eerst tusschen de na gels der duimen zgn. breken. Daarna de vlek rnet perchlooraethyleen betten on afwrijven. DIVERSEN. VRAAG: Waar stamt de Amerikaansche uit drukking O.K. van af? ANTWOORD: Deze uitdrukking vindt haar oorsprong in de eigenaardige Amerikaansche uit-, spraak van de Engelsche uitdrukking „all cor rect", welke veel lijkt op „Oo-Kee".

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5