Ruwe Handen, Ruwe Huid Purol lm Resultaat der besprekingen thans geheel gepubliceerd. D' België. De groote trek is naar 't Heerenhek Marga Graf THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN Op de skilatten. ff ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 De reorganisatie in Oostenrijk. Mededeeling van bondspresident Miklas. Adviseur voor het handels verkeer met Duitschland E Oostenrijksche bondspresi dent Miklas deelde gisteren officieel mede: In een officieele publicatie van den vijftienden dezer werden ver scheidene maatregelen aangekondigd, waartoe in den zin van de overeen komst van 11 Juli 1936 van Duitschen en Oosterurijikschen kant besloten is de bij de ten uitvoerlegging van de bedoelde overeenkomst gerezen moei lijkheden uit den weg te ruimen en nauwe vriendschappelijke betrekkin gen tusschen de beide staten aan te kweeken. Met deze mededeelingen zijn thans alle verdragen openbaar gemaakt, welker uitvoering naar aanleiding van het onderhoud te Berchtesgaden onder oogen werd gezien. De in talrijke persorganen en anderszins gepubliceerde berichten over verdere maat regelen berusten op combinatie en zijn in geen enkel opzicht in overeenstemming met de feiten. In liet bijzonder wordt er op gewezen, dat aan den grondslag" van de Oostenrijksche valuta en economische politiek natuurlijk vastgehouden wordt en dat deze ook niet het voorwerp van eenigerlei bespreking hebben gevormd. Het is niet anders dan in de lijn van de op politiek gebied nagestreefde opheldering van de wederzijdsche betrekkingen, wanneer ook de in het belang van alle betrokkenen sedert geruimen tijd in het werk gestelde po gingen tot intensiveering van het economisch verkeer tusschen Oostenrijk en Duitschland worden voortgezet. De bondsminister voor handel en verkeer heeft den president-directeur van de Oesterreichische Versicherungs A.G., dr. Hans Fischboeck, benoemd tot consulent van het bondsministerie handel en verkeer voor de vraagstuk ken van het verkeer met Duitschland. Dr. Fischboeck zal bij de behandeling van de kwesties verband houdende met de intensiveering, van de weder zijdsche economische betrekkingen geraadpleegd worden. Het bureau van den frontleider van he*t Vaderlandsche front deelt mede: Van het standpunt van het Vaderlandsche front is het belangrijkste kenmerk van de officieele radiomededeeling van heden van den kant van Duitschland het feit, dat poli tieke, legale actie in Oostenrijk slechts bin nen het Vaderlandsche Front en derhalve in overeenstemming met den inhoud van de Grondwet v.an 1934 mogelijk is. De beginselen van het Vaderlandsche front eischen van de leden een eerlijk zich uitspreken vóór den zelfstandigen, onafhankelijken, christelijken, Duitschen, corporatieven. autoritair geleiden staat. De groote taak van het Vaderlandsche Front is het bijeenbrengen van alle staats burgers. die zich uitspreken voor het nieuwe Oostenrijk op grond van het program van Dollfuss. Het vaderlandsche front heeft steeds het beginsel vertegenwoordigd, dat het niet mogelijk is binnen zijn organisatie afdeelingen te vormen. Dit standpunt is van heden af voor altijd opnieuw bekrachtigd. Uit de af-wijzing van een in afdeelingen gesplitst front volgt logisch de ondeelbaarheid van het program. Een eerlijk zich uitspreken van het program is de onverbiddelijke voorwaarde voor een vérgaande politieke tolerantie. Van officieuse Duitsche zijde verklaart men hierover het volgende: Op grond van hetgeen den twaalfden Fe bruari te Berchtesgaden tusschen Hitier en Schuschnigg is overeengekomen, is thans den Oosten rij kschen nationaal-socialist de mogelijkheid geboden van legeale activiteit binnen het kader van het Vaderlandsche Front en alle andere Oostenrijksche instel lingen. Deze activiteit kan echter slechts binnen de perken van de grondwet, die politieke par tijen nog steeds uitsluit, in gelijkstelling met alle andere groepen, plaats vinden. Van de zijde van Duitschland wor- Chamberlain, Eden en Granili confereeren. Centraal Europa en Spanje ter sprake. Vrijdag zijn op het Foreign Office te Lon den besprekingen gevoerd tusschen Cham berlain, Eden en Grandi. Naar vernomen wordt zullen deze bespre kingen de volgende week worden voortgezet. Ondertusschen zal de regeering te Rome vol ledig worden ingelicht en zullen Grandi op drachten worden gegeven voor de verdere be sprekingen. Het Foreign Office publiceerde gisteravond het volgende officieele communiqué: graaf Grandi heeft een bezoek gebracht aan Downingstreet 10 en heeft met den minister president en den minister van buitenlandsche zaken den internationalen toestand bespro ken. in zijn geheel, zoowel als in verband met de betrekkingen tusschen beide landen. Men "gelooft volgens Havas, adt de bespre kingen in hoofdzaak betrekking hebben op den roestand in Oostenrijk, op de Britsck- Italiaansche betrekkingen in het algemeen èn over de houding van Italië in de kwestie der terugtrekking van vrijwilligers uit Spanje. Er zou eenige opheldering zijn verkregen over de wijze, waarop de Italianen de over eenkomst van Berchtesgaden en haar gevol gen beschouwen. Kort nadat de besprekingen waren geëin digd, heeft de Fransche ambassadeur te Lon den, Corbin, een bezoek gebracht aan Eden om liem het standpunt van de Fransche re geering ten aanzien van Centraal Europa uiteen te zetten. De Fransche regeering is van meening, dat het een groote fout zou zijn zoowel voor Engeland als voor Frankrijk, een negatieve houding ten aanzien van deze zaak aan te nemen. De Britsche regeering zal vandaag zoowel de Britsch-Italiaansche als de Fransch- Britsche besprekingen moeten behandelen. den ter uitvoering" van het bestaande verbod maatregelen genomen, die inmenging van partij-organisaties in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk uitsluiten, om ook hierdoor tot de bevredigende ontwik keling bij te dragen. De Duitsche pers beschouwt de toelating van Oostenrijksche nationaal-socialisten tot het Vaderlandsche Front als een logisch ge volg van het aceoord van 11 Juli. De „National Zeitung:' (Essen) schrijft: „Het Vaderlandsche Front, tot dusverre een instrument der katholieke politiek in Oos tenrijk, zal thans alle levende politieke krachten in een geest van nationale ge meenschap omvatten. Om de verandering in haar geheelen omvang te begrijpen, moet men weten, dat het Front sedert zijn stich ting in April 1933 dienst had gedaan ter be strijding van het Oostenrijksche nationaal - socialisme". Zeshonderd Oostenrijksche gevan- genen m vrijheid. Men raamt te Weenen het aantal op grond van de amnestie in vrijheid gestelde politieke veroordeelden op zeshonderd. Ongeveer 35 pet. hunner behoorde tot linksche richtingen. Te Linz in Opper Oostenrijk is een duizendtal nationaal socialisten hun kameraden uit de gevangenis van Garsten gaan halen. Zij voer den hen in triomf door de stad in auto's, die met bloemen en de Duitsche en Oostenrijksche vlaggen versierd waren. De deelnemers aan den optocht zongen het Horst Wessellied en begaven zich naar het vroegere Bruine Huis. Seyss Inquart weer vertrokken. De Oostenrijksche minister van binnenland sche zaken Seyss Inquart, is gistermiddag per speciaal vliegtuig van het ministerie van luchtvaart te Berlijn naar Weenen vertrok ken. na o.a. nog een onderhoud met Hess te hebben gehad. De dood van Eduard Anseele. Eduard Anseele, die naar wij gemeld hebben gisteren is overleden, werd op 26 Juli 1856-te Gent geboren en is dus bijna 82 jaar oud geworden. Hij was een der oprichters van de Belgische socialistische partij, van de Gentsche af dee ling der partij en verder stichter van de so cialistische verbruiksvereeniging „Vooruit". In de Kamer vertegenwoordigde hij eerst het district Luik en daarna van 1900 tot 1936 het district Gent-Eecloo. Hij was van 1918 tot 1921 minister van openbare werken en van 1925 tot 1927 mi nister voor de spoorwegen. De heer Anseele is vele jaren wethouder van Gent geweest. Op 8 April 1930 werd hij benoemd tot mi nister van staat Roosevelt wenscht evenwicht in de prijsstructuur. In een persconferentie heeft president Roo sevelt toegegeven, dat op de jongste conferen tie op het Witte Huis is gesproken over de oorlogsschulden, doch glimlachend voegde hij hieraan toe, dat dit vraagstuk elke week werd besproken, zonder dat een oplossing tot stand schijnt te komen. Verder verklaarde de president, dat hij een evenwicht tot stand poogt te brengen in de prijsstructuur. Hij is van oordeel, dat de geest van deflatie van het afgeloopen half jaar moet worden tegengegaan. Evenwicht van de prijzen is volgens hem noodzakelijk voor het verschaffen van arbeid en verhooging van het nationale inko men. De politiek van de regeering is er op gericht ■de prijzen een weinig op te voeren en meer overeenstemming te brengen tusschen de vrije en vastgestelde prijzen. Dit beteekent evenwel geen inflatie of verdere devaluatie van den dollar. Het afschaffen van de goudsterilisatie was eveneens op dit doel gericht. Roosevelt verwacht het handhaven van het gemakkelijke crediet met medewerken van de schatkist en het Federal Reserve systeem. Volgens zijn meening moet ten slotte een verlaging van de productiekosten eerder wor den gezocht in een vergroot In g van de pro ductie dan in een verlaging van de loonen. Hel }>roces-!Nieirioeller is hervat. Alle verdedigers weer ter zitting. Gisteren is het proces tegen Ds. Niemoeller voor de speciale rechtbank te Berlijn-Moabit hervat. De drie verdedigers van den beschuldigde waren weer ter zitting verschenen, evenals de toegevoegde verdediger, die de behandeling zal volgen voor het geval Niemoeller zijn verdedigers op nieuw zou wegzenden. In gezaghebbende, kringen verklaart men volgens Havas, dat de duur van het proces zal afhangen van de houding van den predikant. Onder de feiten, die hem ten laste worden gelegd houden vele verband met zijn ambtsbezigheid en de predicaties, die hij in verscheidene Duitsche steden heeft gehou den. Indien, zoo zegt men, de predikant er van zal afzien in vele gevallen zijn onschuld te bewijzen, zal het proces snellen voortgang kunnen hebben, maar het is ook mogelijk, dat talrijke getuigen uit verschillende deelen van het land gehoord moeten worden. De drie voornaamste beschuldigingen, die gehand haafd zijn, zijn de volgende: ongerechtvaar digde aanvallen op de leiders van den staat, misbruik van den kansel voor politieke doel einden, aanzetting der kerkgangers tot onge hoorzaamheid aan de wetten. In regeeringskringen toont men zich ver stoort op Niemoeller, omdat men van mee ning is. dat hij voldoende gewaarschuwd was door de arrestatie van verscheidene predikan ten in zijn omgeving. Ook bij de verdere behandeling blijven de deuren gesloten. HITLER'S REDE OVER ALLE OOSTENRIJK SCHE ZENDERS. De door den Fuehrer in den Rijksdag uit te spreken redevoering zal door alle Oostenrijk sche zenders worden verspreid. Madrid in den broederstrijd. De schrikbarende balans der bombardementen. Reuter meldt uit Barcelona: Sedert het begin der vijandelijk heden, tot 31 December jl., zijn zes duizend personen, onder wie twee duizend vrouwen en zeshonderd kin deren, gedood tijdens luchtraids op Madrid; 1137 gebouwen werden ver nield. Bij artilleriebombardementen werden 3814 gebouwen te Madrid verwoest en ongeveer duizend perso nen gedood. Vliegtuig voor 47 passagiers nadert zijn voltooiing. Toestel zal een snelheid van 385 K.M. kunnen bereiken. Een vliegboot voor 47 passagiers en ruimte voor tonnen mail- en vrachtgoederen nadert haar voltooiing in de Douglasfabrieken te Santa Monica in Californië. Deze Douglas zal een snelheid kunnen bereiken van 385 KM. per uur. Er was voor den bouw 500.000 dollar beschikbaar gesteld, doch er zullen aan de vliegboot nog 1 millioen dollar moeten wor den ten koste gelegd aleer de proefvluchten als geëindigd zullen kunnen worden be schouwd. Twee jaren geleden hebben de des kundigen van vijf samenwerkende maat schappijen er de plannen voor gemaakt. Vanaf heden de Black-Stars met de gevierde radio- en concertzangeres (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLINC Waar ga je dan heen, Thijs? vroeg Sim angstig. Je gaat toch niet ver weg? Maar Thijs knikte. Nee, ik ga eerst even naar Alasius, om hem voor zijn hulp te danken. En dat moet ik toch heusch gauw doen, want per slot van rekening heeft hij me den weg naar Dickie gewezen! En Thijs liep lachend naar buiten. Zoo, jongens en meisjes, is ook dit avontuur weer achter den rug. Maar het was toch spannend, hè? Hij vertelde me anders, dat hij nog lang niet genoeg van al die avontuurlijke vporvallen had. Hij heeft me eens laten zien, wat hij al allemaal voor avonturen heeft gehad. Nou, dat zijn me er wat, hoor! In het bosch-van-hou-je-maar- stil, de booze dwergen, weten jullie wel, die Kobolden, nou, dat was ook niet mis, hoor! En zoo loopt jullie vriendje weer verder.zouden er-weer. andere, avonturen te wachten zijn? (Adv. Ingez. i Japansclie anti-communisten demonstreeren. Gehouwen der groote politieke partijen beset. Politie greep in. Ongeveer 400 leden van het z.g. „Verdedigingscorps tegen het Com munisme" hebben Donderdag de par tijgebouwen van de Minseito en van de Seiyoekai welker afgevaardigden zich in den Rijksdag bevonden, bezet. Zij eischten ontbinding van deze beide partijen en vorming van een groote nationale eenheidspartij, waartoe zij onderhandelingen met besturen dezer partijen wilden openen. Daar onderhandelingen echter werden af gewezen en de bezetting voortduurde, richt ten de partijbesturen zich tot den minister van binnenlandsche zaken, admiraal Soeyet- soegoe, die na overleg met den hoofdcommis saris van politie, de 400 demonstranten liet arresteeren. De Japansche bladen noemen het voorval ernstig. De demonstranten droegen borden met opschriften „Weg met de politieke par tijen". Zij beweerden zelf lid der beide par tijen te zijn en dat het betreden van hun eigen partijhuizen hun niet kon worden ontzegd. De pers maakt er den minister van binnenland sche zaken een verwijt van, dat zulk een de monstratie tijdens een zitting van den Rijks dag mogelijk is geweest. Op grond van het politierapport heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken zich eveneens over dit incident uitgelaten, en ver klaard, dat ongeveer 250 leden van de vereeni- ging „Bokyogogokoedan", welke op 15 Januari j.l. is opgericht en zich uitspreekt voor natio nale verdediging en tegen de Komintern, zich naar de hoofdkwartieren der beide politieke partijen hebben begeven. Het doel van hun bezoek was de beweging voor de vorming eener nieuwe politieke partij als eenheidsfront in den huidigen moeilijken toestand te verhaas ten. De woordvoerder zeide, dat het hier een zuiver interne aangelegenheid der partijen be trof, en dat de zaak geen andere beteeke- nis had. De „Hotsji Sjimboen" meent, dat deze ge beurtenis de voorlooper kan worden van een groote wijziging in de beide politieke partijen en in dit verband wordt herinnerd aan de veelvuldige actie, welke reeds op touw is gezet voor de organisatie van een nationale of to talitaire partij. Vliegongeluk in Italië eischt vier dooden. Watervliegtuig tegen kade gebotst. Een watervliegtuig van de basis te Brin- disi is, blijkens een Havas-bericht uit Rome, bij het dalen tegen de kade van de vliegr haven gebotst. De vier leden der bemanning zijn tengevolge van hun verwondingen over leden. KONING LEOPOLD ONTVANGT IIOOVER. De Belgische koning heeft gisteren in het paleis te Brussel den vroegeren president der Vereenig'de Staten Herbert Hoover, die in België vertoeft, in audiëntie ontvangen. „Een fascistische klucht", noemt Moskou de zaak-Boetenko. Russische beweringen nader toegelicht. „De fascistische klucht, die rondom het verdwijnen van den Russischen zaakgelastigde in Roemenië, Boe- tenko, verzonnen is, is opgehelderd. In de naïeve veronderstelling, dat de eerste de beste Witgardist de rol van Boetenko kan spelen, lieten de organi satoren van dit tooneelstuk een per soonlijkheid voor het voetlicht tre den, die in den geest der fascistische pers en van het monarchistische „Ver bond van het Russische volk" ver schillende anti-Sovjet verklaringen aflegde, welke door de plaatselijke bladen dik gedrukt gepubliceerd werden". Aldus een bericht uit Moskou aan het Rus sische Telegraaf agentschap Tass, da* vervolgt: Tezamen met de verklaringen van den pseudo-Boetenko publiceerden de bladen foto's van een Witgardist, welke zij uitgaven voor de foto's van Boetenko. De organisato ren van deze klucht maakten echter een groote misrekening. In de ambassade te Rome werkt n.l. een secretaris, die in Moskou met Boetenko samen gestudeerd heeft en tegelijk met hem naar het buitenland is vertrokken. Op 17 Februari begaf zich deze secretaris der ambassade naar het hotel, waar de pseudo- Boetenko verblijf houdt Teneinde de grove falsificatie van de organisatoren van de klucht aan het licht te brengen. Ondanks zijn driemaal herhaalde pogingen om in het hotel te komen en on danks het vertoon van zijn diplomatenkaart, werd hij echter door de Italiaansche politie niet in het hotel toegelaten. In verband hier mede wendde de ambassade zich tot de in' Rome aanwezige vertegenwoordigers der we reldpers en stelde hun voor een bezoek te brengen aan de ondergeschoven persoonlijk heid en zich te overtuigen van de weerga- iooze brutaliteit der falsificatie. Vreezende voor de onvermijdelijke ontmaskering haast ten de fascistische autoriteiten zich den pseudo-Boetenko „uit Rome te verwijderen" Op vragen van de vertegenwoordigers der we reldpers verklaarden de fascistische autori teiten dat „Boetenko niet meer in Rome is" Volgens Stefani heeft Boetenko het hotel in het centrum van Rome verlaten om een rustiger woning te zoeken, ten einde zich aan de belangstelling te onttrekken. De Italiaansche zenders deelen mede, dat Boetenko hedenavond om zeven uur in de Fransche taal verklaringen zal afleggen, die door den zender Rome uitgezonden zullen worden. De Daily Telegraph weet nog te melden, dat de Sovjet legatie te Boekarest een foto is voor gelegd van een brief, welke, naar men zegt, door Boetenko uit Boedapest was gezonden. Ambtenaren der legatie hebben verklaard, dat de onderteekening die van Boetenko is, doch;deze deze den-bi;ief niet. heeft geschre ven. De eerste dag is nk[ degemakkelijkste. •oera! we zijn er!! En het is haastniet te gelooven maar de lucht is no» blauwer en de sneeuw ligt nog en de zon schijnt nog stralender^ warmer dan in onze prospectus stond aange geven. Overigens voel je je allesbehalve uitbundig na de uren- en urenlange treinreis. De eer ste zonnestraal (bij Zürich), de eerste sneer (bij de Wallensee) en de eerste skilooper i.bH Ragaz) zijn met gejuich begroet; dan volei het traject van de Rhatische Bahn.. je wor| stiller en dieper in je denken en genieten: ei! al verder en verder trek je de bergen in, pE sneeuw ligt er hoog, smetteloos wit, zonder skisporen of voetstappen. Kleine clorpes ko men we voorbij, Tavanasa-Brigels, Surrhein Somvix-Compodials, elk volgend dorpje M weer iets hooger dan het vorige en bij iedere tien meter die we stijgen lijkt het wel of liei taaltje (Romaansoh) ingewikkelder en zan«e- riger wordt. In Disentis staat de „Furka-expresse" klaar één klein spelgoed-stoomlocomotiefje oÜ smal-spoor met één wagen er achter, 's Zomers is hij belangrijk deftiger, dan heet hij „Gh- cier-expresse" maar nu is alleen het korte traject van ongever 10 K.M., de Oberalpstxasê tot Sedrun, sneeuwvrij. In dit Tavetsch-dai stijgen we nog belangrijk, sommige gedeelten met behulp van tandradbaan. Alle dorpjeszija er even klein en even genoegelijk. De „grocd ste" hotels beschikken over 20 of 25 kamers, en of je nu in Sedrun of Ruéras, m Tschamir! of in Camischollaz gaat wonen, het is om het even. De dorpsstraat is schoongeschept, b. geen wil zeggen dat er een „wandelgang" maakt is van 80 a 100 cM. breed en een halve meter diep. Daar skiën wij en de C ners -door heen en de ossen met transport- sleedjes, de donkerbruine varkens en de berg geiten wandelen er door. De eerste dag op de lange latten is niet de gemakkelijkste, ook al gaat het alleen maar om je zwaartepunt. (Dat zeggen mijn drie ski-leeraren tenminste). Na eindelooze mis lukte pogingen om hun namen te onthouden, en dragelijk Romaansch uit te spreken, heb ben Pim en ik ze herdoopt in „Schoor steenveger", „Nik ker" en „Stroo". Het is onmogelijk om, wanneer ik in het spoor van den lan gen blonde naar be neden ski te roepen „Eh, Herr Curschel- las-Ctmischiova Warten Sie bitte, ich bin gestürtzt!" Dan is hij minstens al twee bergen verder voor ik ben uitgesproken, En als ik nu roep „Hé Stroo, ik ben gevallen" dan stopt hij onmiddellijk. „Nikker" geeft ons theorieles. Hij heeft het zwaartepunt aanschouwelijk voorgesteld voor me. Op den vlakken weg lijkt het nog iets en verbeeld ik mij dikwijls dat het perfect gaat. Maar als ik dan van een heilinkje afga, en dan meteen weel een volgend heuvel tje op-glij„ dan wor den, mijn berekenin gen'al weer veel in gewikkelder en dan is het soms nog heelemaal niet steil. En dan gebeurt het nog verscheidene malen, dat mijn zwaartepunt gewoon ergens in een sneeuwkuiltje ligten ik zelf daarbij! Op den vlakken weg lijkt het nog iets En nu is dit nog heele maal niet steil Moerman en Papanin-kamp zichtbaar voor elkaar. IJsbreker op vijf mijl afstand van liet drijvende Poolstation. De kapitein van den Russischen ijsbreker Moerman meldde gisteren, dat zijn schip des middags, in noord westelijke richting stoomend, in het pakijs geraakt is, dat het kamp van Papanin omgeeft. Het kamp zelf, dat vijf mijl naar het westen verwijderd ligt. is goed zichtbaar. Met een verre kijker is de Sovjet vlag te zien, die boven het kamp waait. De overwin teraars hebben radio-telegrafisch aan den Moerman medegedeeld, dat zij den ijsbreker eveneens goed kunnen zien. Amerikaansch stadje ernstig getroffen. Tornado maakt vele slachtoffers- Een tornado heeft het, stadje Ko- dessa in den Amerikaansche staat Noord-Louisiana geteisterd. Volgens de laatste berichten zijn hierbij 2o personen gedood.. Het aantal gewon den bedraagt 41 en dat der vermis ten 4. KONINGIN ELISABETH BENOEMD TOT EERE-KOLONEL. LONDEN 18 Februari. De Koningin benoemd tot eere-kolonel van het eerste ba taljon van het Hertfordshire-regiment. Koningin Elisabeth is in hertfordshire ge boren. NED. MONTESSORI-VEREENIGING. De afd. Haarlm van de Ned. Montessori Ver- eeniging houdt een bijeenkomst op Woensdag 23 Februari in de Lagere Montessori School aan de Louise de Colignylaan. Dr. Alexander Miiller. individueel psycho loog houdt een voordracht over: „Die Erzi" chung des -Einzelnen^-. der Gruppe. und. dei Masese".

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6