HET NIEUWE AVONDBLAD Eden en Chamberlain. 23e JAARGANG NO. 96 WOENSDAG 23 FEBR. 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 12Vi ets., per maand 56 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - Umuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. j DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTïëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTïëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis ^^pVa^g^01^|tv^^rV<fO9a betalnLd^o^°nné^' Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim r 100.—, een lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60,—, hü verdrinkingsdood dnnr a er®n yiPger ƒ15-—. één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. te veStotoB ma™ van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog af P Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. In een hevig geëmotionneerd Lagerhuis heb ben de pas afgetreden minister van Buiten- Iandsche Zaken Anthony Eden en de premier Neville Chamberlain Maandag hun uiteenzet tingen gegeven omtrent hun geschil betref fende de jegens Italië te voeren politiek. Aan gezien de meerderheid van het Britsche ka binet achter den premier bleek te staan en Eden ondanks den op hem uitgeoefenden aandrang niet tot eenig compromis bereid was, dat zijn aanblijven mogelijk zou maken, trad Eden af. De feitelijke oorzaak van het geschil was uit de berichten der laatste dagen reeds dui delijk geworden en werd volkomen bevestigd. Eden wilde onderhandelingen met Italië over een algemeen accoord pas aanvangen als de Italiaansche bereidheid inzake terugtrekking van „vrijwilligers" uit Spanje eerst in daden zou zijn omgezet. Hij toonde zich buitendien geprikkeld doordat hij den indruk had gekre gen dat Italië een „nu of nooit"-houding had aangenomen. Chamberlain ontkende dit laat ste. Zijn standpunt was dat men, door het Italiaansche verzoek tot het houden van be sprekingen af te wijzen, de achterdochtige meening zou versterken dat het Engeland nooit ernst was geweest met zijn wensch tot En- gelsch-Italiaansche toenadering. Hij voegde daaraan toe: „Die indruk zou uitermate nood lottig kunnen .worden; hij zou kunnen leiden tot een versterkt Italiaansch antagonisme tegen Engeland, dat een oorlog op den duur onvermijdelijk zou kunnen maken". Chamberlain maakte zijn meening verder zeer duidelijk toen hij verklaarde dat de vrede in Europa afhankelijk is van de houding van vier groote mogendheden: Duitschland, Italië, Frankrijk en Engeland en dat, als die vier lan den tot gemeenschappelijke besprekingen en tot bijlegging van hun geschillen gebracht zouden worden, de vrede van Europa voor een generatie gered zou zijn. Eden stelde daar tegenover, dat zijns inziens de rust in Europa niet kan worden verkregen als Engeland in het buitenland de meening laat ontstaan, dat het zwicht voor druk. Op dit laatste standpunt, dat ik gisteren al aanduidde als dat der „prestige-politiek", stel den zich ook de woordvoerders der oppositie, de Labour-leider majoor Attlee en de liberale leider Sir Archibald Sinclair, die den premier in zeer scherpe bewoordingen aanvielen. Attlee zei o.a.: „dat hij nog nooit een zoo jammer lijke overgave had bijgewoond. Hier stond de verantwoordelijke premier van de machtigste regeering der we reld, die zich met huid en haar aan den zwaksten der dictators overgaf op het oogenblik dat deze vrijwel aan het einde van zijn bluf gekomen was. Want Mussolini was en stond zwakker dan ooit. Abessinië was niet onder worpen en kostte handen vol geld, het Spaansche avontuur had niet het vlug ge en gemakkelijke succes voor de Italiaansche „helden" opgeleverd en kostte nog meer geld. De spil Rome— Berlijn was geschokt door de gebeur tenissen in Oostenrijk, die zich ont wikkeld hadden zonder dat Mussolini er iets tegen had kunnen doen, de oeconomische toestand van Italië was slechter dan ooit en juist dat oogenbük koos de Engelsche premier om met den hoed in de hand Musso lini te verzoeken alsjeblieft op z ij n voorwaarden te willen beginnen met onderhandelingen over verbetering der Britsch-Italiaansche feetrekkingen. De premier had een nietszeggende nieuwe belofte nopens Spanje ver kregen, maar hoe kon hij daarop ver trouwen, als de talrijke vroegere be loften geen van alle gehouden waren? De premier heeft gefaald als zelden een Engelsch premier voor hem en zijn houding zal een désastreus effect hebben op de betrekkingen met de Vereenigde Staten en met de groote dominions en de vrede en de veilig heid van het land zullen er in geen enkel opzicht mee gebaat zijn of op iets hechter grondslagen komen te staan. En Sir Archibald Sinclair volgde in dezen trant: „dat Eden in het geheele buitenland en vooral in de kleine staten en Frankrijk bekend stond als de kampioen voor demo cratie, vrede door recht en aanhanger van de leer der collectieve veiligheid. Onze vrienden in het buitenland zullen teleur gesteld en gegriefd zijn door wat hier gis teren en vandaag gebeurd is en de regee ring zal dit morgen in de internationale Pers van alle landen kunnen lezen. Wist de premier niet dat tot de geheime in structies van Mussolini aan zijn pers en agenten de eerste en voornaamste zorg luidde: „Zorg dat we Eden kwijt raken" en de Italiaan die daartoe het meest heeft bijgedragen mag met recht vandaag trotsch zijn op zijn succes. We zijn Eden kwijt geraakt tot schade van de geheele goedgezinde wereld. De politiek der totalitaire staten is een voortdurende bedreiging voor den vrede, zooals de Italiaansche propaganda ge noegzaam bewezen heeft, maar zelfs op het ophouden van die lasteringen heeft Engelands premier niet gestaan voor hij nieuwe onderhandelingen wilde beginnen. Abessynië is een zaak van den Volken bond, die geen Engelsch minister eigen machtig kan oplossen en voor de aan vaarding der Britsche formule nopens de vrijwilligers in Spanje geeft spr. niets voor hij resultaten gezien zal hebben. Op ieder terrein heeft Engeland toegegeven en is geretireerd maar zooals de vorige spr. reeds zoo juist heeft gezegd: geen enkele van deze terugtochten heeft ons een stap nader bij de waarborg van den vrede gebracht!" Natuurlijk was het debat hiermee niet ten einde. Conservatieve sprekers volgden, die zich bij Chamberlain's inzichten aansloten en de Labour Party diende een motie van wantrou wen tegen de regeering in waarmee het La gerhuis zich nog een paar dagen bezig zal kunnen houden. Aangezien er tot dusver geen teekenen zijn van een breuk in de Conserva tieve Partij is het alleszins waarschijnlijk dat deze motie verworpen zal worden. Lord Hali fax, thans minister van Buitenlandsche Za ken ad interim, zal daarna Eden's definitieve opvolger worden tenzij Chamberlain nog mocht wijken voor het bezwaar, dat hij geen lid van het Lagerhuis is. De sinds lange jaren gevolg de usance is dat de minister van Buitenland sche Zaken niet tot het House of Lords maar tot de volksvertegenwoordiging behoort, zoo- d&t deze hem steeds ter verantwoording kan roepen. Dit is ongetwijfeld een overweging van belang. In mijn vorige beschouwing, naar aanlei ding van de rede van Hitier, heb ik al te kennen gegeven dat naar mijn indruk de op- vatting-Chamberlain thans beter op haar plaats is dan die van Eden. En afgezien van de in het Lagerhuis tot uiting gekomen partij standpunten blijf ik daarbij. Omdat ook voor een Nederlandsch journalist in dezen tijd de steeds klemmende hoofdvraag moet zijn: hoe wordt de vrede in Europa behouden? Dit einddoel stellen zoowel Chamberlain als Eden zich zij hebben trouwens een waar deering voor eikaars persoonlijkheden en standpunten getoond, die wel zeer verschil len van den toon der op hen volgende de- haters maar hun geschil komt tot uiting in de middelen om het doel te bereiken. Dit gerchil kan ik niet anders formuleeren dan aldus: Chamberlain wil een groot gebaar maken en door vertrouwen te toonen ver trouwen verwerven; Eden wil het Engelsche machtsprestige handhaven en toont onmis kenbaar zijn wantrouwen. De vriendschap jegens Frankrijk en het geloof in de rechtsbeginselen van het Vol kenbondspact komen hierbij niet in het ge ding. Beiden koesteren deze overtuigingen, zooals ook Chamberlain met nadruk beves tigd heeft. Maar de feitelijke toestand is zoo, dat Frankrijk en Engeland in den Vol kenbond zijn en Duitschland en Italië (be nevens de Vereenigde Staten) er buiten. De laatste tijd heeft onloochenbaar bewezen dat de Volkenbond door zijn gemis aan vol doende machtige leden te zwak is om zijn wil in Europa (en daarbuiten) te doen gel den en dat hij bovendien door de buiten staanders Italië en Duitschland als een soort vijandige instelling beschouwd wordt waartoe in het Italiaansche geval schuld besef niet weinig zal bijdragen. In elk geval is de feitelijke toestand zoo. De vraag is nu maar: moet men moet bij voorbeeld een klein volk als het Nederlandsche een voortgezette controverse tusschen Enge- land-Frankrijk eenerzijds en Duitschland- Italië anderzijds wenschen of een overeen komst tusschen dit viertal, dat inderdaad het lot van Europa beheerscht? Het antwoord lijkt mij niet twijfelachtig. Het zou anders luiden als ik eenige hoop had dat de contro verse tot een spoedige toepassing van de be ginselen, in het Pact van den Volkenbond neergelegd, zou kunnen leiden. Maar die hoop zie ik er niet in. De controverse voert kennelijk alleen tot toenemende verbittering aan beide zijden, met al de gevaren van dien. Behoorend tot degenen wie deze loop van zaken in de laatste jaren bitter heeft teleur gesteld meent schrijver dezes dat men nu de werkelijkheden moet durven erkennen en zijn hoop richten op een practische samenwerking, tot vermijding van den oorlog en behoud van den vrede, tusschen de vier grootmachten in Europa. Op basis daarvan kan wellicht in de toekomst, een Volkenbonds-eenheid tot stand gebracht worden die door universeele toetre ding werkelijk rechtsbeginselen kan toepassen. Naar dat doel moet blijvend gestreefd worden en het instituut Volkenbond, dat trouwens op niet-politiek gebied zeer belangrijk werk ver richt, moet dan ook zeker in stand blijven. Maar de hoofdzaak is en blijft, boven alles, de handhaving van den vrede. Oorlog zou een voudig de vernietiging van Europa en de zege praal hetzij van het gele gevaar, hetzij van het bolsjewisme beteekenen. De reactie van de Duitsche pers op het gebeurde in Engeland is niet in triomfante- lijken toon, zooals uit onze berichten in dit nummer blijkt, maar erkent de opvatting van Ohamberlain als „een werkelijke bijdrage tot den vrede". De door Attlee geuite vrees wordt dus hierin niet bewaarheid. Meer dan ooit lijkt het mij noodzakelijk te werken voor de vermindering van het alles-verlammende in ternationale wantrouwen. R. P. UMUIDEN EVAN GELISATIE-SAMENKOMST. In het Herv. Vereenigingsgebouw vindt a.s. Donderdagavond een evangelisatie-samen komst plaats. Als spreker treedt op Ds. Joh. v. Petegem, Vrij Evangelisch predikant te Hil versum. DE DUITSCHE VISSCHERSVLOOT. De Duitsche trawlervloot is de laatste jaren uitgebreid met een 45-tal nieuwe trawlers, alle groote schepen voor de visscherij in het hooge Noorden met een capaciteit soms van meer dan 3000 kisten. De geheele Duitsche trawlervloot telt thans 361 eenheden. Hiervan werden 46 gebouwd tusschen 1904 en 1914, 72 tusschen 1915 en 1918, 120 tusschen 1919 en 1922, 26 tusschen 1923 en 1926 en 50 tusschen 1927 en 1930. In 19311932 werden slechts 4 schepen ge bouwd, maar van 1933 af ging de bouw in een snel tempo. De Duitsche vloot telt 22 schepen van 850 tot 900 P.K., 60 van 700 tot 750 P.K., 22 van 600 tot 650 P.K., 6 van 575 P.K., 61 van 400 tot 450 P.K., 11 van 380 P.K., 9 van 300 tot 320 P.K. en 2 van 277 P.K. De overige hebben een geringere capaciteit. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. E. Seijsener—Entius d., Terras- weg 12, Santpoort; J. M. van Katwijk—Schou ten d., Havenkade 17, IJmuiden; L. Beek manvan Houwelingen d.. Vlierstraat 5, IJmuiden; J. J. C. CaratiKoster z.. Wijk aan Zeeërweg 83, IJmuiden; A. C. M. Heilig Homan z„ Engelmundusweg 5, IJmuiden; M. H. van Burgervan Dorp z., de Ruijterstraat 85, IJmuiden; N. P. HofmanBot z„ Hout- manstraat 36, IJmuiden; A. W. Visser—van der Wal, z., Pr. Steijnstraat 46, IJmuiden; G. A. N. Diederix, d., Harddraverslaan 20. Santpoort. Overleden: C. F. J. de Joode 55 j., echtgenoot van A. H. Buitenman. Meerweidenlaan 1. vel- sen (N.), F. Baart 65 j., echtgenoot van Ch. Roos, Duinweg 42, Santpoort; M. M. Kerkho ven 42 j., echtgenoote van Th. Jonker, Bloem- straat 76, IJmuiden. Handelaar wilde zichzelf recht verschaffen. Ernstige vechtpartij het gevolg. Meisje met stuk ijzer op het hoofd geslagen. Maandagmiddag vier uur werd aan de Haar- lemsche politie medegedeeld, dat in een per ceel aan de Atjehstraat aldaar een vechtpartij plaats had. Het bleek dat een handelaar uit Huizum die per auto hierheen was gekomen, aan een perceel in genoemde straat had aan gescheld en zich toen, omdat de deur niet ge opend werd, met geweld toegang had ver schaft om een radiotoestel, dat hij aan den bewoner had geleverd, maar dat deze niet be taald had, terug te halen. Hij pakte het radio toestel beet en wilde het over de schutting werpen, maar toen verzetten de bewoners zich daartegen. De handelaar was was blijk baar op voorbereid, want hij haalde een stuk ijzer te voorschijn en gaf daarmee de 26-jari ge dochter des huizes een slag op het hoofd, waardoor zij een hersenschudding kreeg en een groote wond aan het voorhoofd kreeg. Bij de vechtpartij die hierna ontstond kreeg ook de handelaar een wond aan het hoofd. Het meisje werd in bewusteloozen toestand naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging werd opgenomen. Hoewel haar toestand niet direct levensge vaarlijk is, kon zij nog niet door de politie worden gehoord. De handelaar werd eerst door een politie agent naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd, waar hij verbonden werd. Toen volgde zijn overbrenging naar het politiebu reau in de Smedestraat, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Hij is Dinsdag aan de Justitie overgeleverd. Het stuk ijzer is in beslag genomen. De man had aan genoemden bewoner een radiotoestel geleverd en een oud toestel mee naar Huizum genomen. Toen het bleek, dat de kooper het toestel niet betalen wilde, kwam hij met hem overeen, het radiotoestel weer terug te nemen en er een kleine voor in de plaats te leveren. Maar ook van dit kleine toestel bleef betaling achterwege. Daarom was de handelaar naar Haarlem gekomen om zichzelf recht te verschaffen. Hij zal weldra ondervinden, dat dit niet mag. 35 jaar Varia. Succesvolle opvoering van „De Jantjes". Het tooneel- en het filmwerk „De Jantjes" hebben beide altijd een soort magische aan trekkingsgracht op het publiek uitgeoefend. Meer dan 2000 maal ging Bouber's volksstuk bij het beroepstooneel en zoo is het geen won der, dat de tooneelvereeniging Varia het in dit jubileumjaar ook eens met zulk een werk, waarbij het succes reeds bij voorbaat verze kerd was, wilde probeer en. Gesteund door een uitgebreiden kring wer kende leden, hetgeen een uitstekende rolbe zetting mogelijk maakte en geleid door een ervaren vakman als Jan van Dommelen (die in Bouber's gezelschap meermalen een actieve rol speelde) kon het niet anders of voor een dilettantengezelschap waren vele factoren aanwezig, die een verdienstelijke opvoering zouden kunnen waarborgen. En wij gelooven niet, dat Varia over de keuze van het werk, dat nu een geheel ander genre was dan men van haar gewoon is, te klagen behoeft te hebben. Het ging er bij haar donateurs in „als koek", Dat vond in de eerste plaats zijn oorzaak in de stevige bezetting der hoofdrollen en daar nevens in de entourage in den ruimsten zin des woords. Er was b.v. het pittige orkest en de deskun dig gearrangeerde begeleidende muziek, waarvoor Varia aan den heer Vlessing ze kei- erkentelijkheid verschuldigd is; er waren door bemiddeling van de zustervereeniging de IJm. Op. Vereen, o.a., de noodzakelijke figu ranten-medewerkers; er waren de zoo onmis bare décors van het kroegje, het straatje, de cantine, de danszaal en vooral niet te verge ten de „beroemde Prinses Amalia" met haar losgesmeten tros. Varia's voorzitter de neer H. Faber zeide het reeds in zijn openingswoord, dat men alle zeilen had bijgezet om van „De Jantjes" een zoo degelijk mogelijke uitvoering te geven. En alle bezoekers zullen dien indruk dan ook wel gekregen hebben. Op de rollijst vindt men personen, waarvan men bij Varia prachttypes heeft weten te ma ken. We denken b.v. aan de Schele (Boeree) die zichzelf overtrof, aan Na Druppel (mevr. Boeree) die van deze ongure vrouwspersoon een figuur ten tooneele bracht waarin velen haar niet herkend zouden hebben. Tante Piet en oome Gerrit- (mevr. Neve en Jan van Dom melen) waren niet minder een succes; hoe klapten zij rad en onvervaard hoog-Mo- kumsch. Wat er van kleine rollen gemaakt kan wor den toonden de heeren v. d. Borg als Zwaan de orgeldaaier en de sergeant-majoor (A. P. Roza), die op en top „de" militair was. Joop Dammers als de Mop, gemaal van Na Druppel, was zeer verdienstelijk ai was zijn stem voor dezen ouden bedelaar nog te jeug dig; hij heeft zich anders reeds aardig too- neelroutine weten eigen te maken. Mej. de Waal wist van de verschoppeling Doortje een creatie te geven met sentiment. Een extra vermelding is den vertolker van Mooie Leendert waard; Dick Heere hebben we de jaren, dat hij bij Varia is, nog niet zoo goed op dreef gezien als gisterenavond. Hij voelde de figuur van dit ongure sujet heel goed aan en gaf hem eveneens op loffelijke wijze gestalte. Met een gevoeligen rol als van moeder Betje had mevr. List geen moeite; fijntjes af gestemd en geheel als van binnen-uit komend werd deze moederfiguur een van de tragisch geaccentueerde personen in deze volks schets. Blauwe Toon had bij den heer de Back geen betere vertolker kunnen vinden; hij was er als 't ware geknipt voor. Men voelde levendig in zijn liedje in de Ind. cantine de tragiek van den „gedallesde" jongen-van-beter kom af, die bij de kolonialen zijn toevlucht zocht. Er was in zijn spel niet het te veel of te wei nig, waartoe minder geroutineerden zich zoo gauw laten verleiden. Van Toffe Jans wist mej. Peek met haar gul en gemakkelijk spel een vlot type te ma ken, dat zich waardig bij de anderen aansloot. Van het trio Jantjes heeft elk voor zich een eigen karakter; dit is door den auteur fijn tjes uitgestippeld. Blauwe Toon vertegen woordigt het tikje weemoed, de Schele de evenzoo groote dosis humor; en daar heeft men bij Boeree met volle teugen van kunnen genieten. Hij toonde ermede, dat zijn tooneel- spelkunst vele facet-ten heeft! En de derde van het trio is een van de ron de Hollandsche jongens die eens het terrein tusschen Nes en Zeedijk het hunne noemden. Gul, eerlijk, vol temperament, ziedaar Dolle Dries, de hoofdpersoon van De Jantjes. Met als zijn tegenspeelster de sympathieke figuur van Blonde Greet. Zonder aan de andere Varianen ook maar iets te kort te doen mo gen we zeggen, dat het echtpaar Roza—Peek het succes, dat het van de zijde van het pu bliek gewerd, ten volle verdiend heeft. Uit stekend was het samenspel der hoofdperso nen, maar daarboven van Greet en Dries. Frisch en natuurlijk gaven zij hun scènes weer. En hoe hebben we daarbij genoten van de gemakkelijke, de losse wijze waarop beiden hun liedjes zongen. Dat de heer Roza het kon wisten we reeds van de uitvoering der operet- te-vereeniging, maar we zullen er niets mede miszeggen als we van oordeel zijn. dat het Blonde Greet nog gemakkelijker af ging. In de massa-scènes had het verband tus schen figuratie en spel hier en daar beter mogen zijn, maar er was in de uitvoering zelf weer zoo veel goeds te waardeeren, dat dit er tegen wegvalt. De herinnering aan deze geslaagde voor stelling zal een ieder nog lang bijblijven. Burgemeester Kwint woonde als Varia's j eere-voorzitter de uitvoering bij. VERLOTING IJMUIDENS BLOEI. In de betreffende advertentie staat, dat een prijs is gevallen op no. 2370. Dit moet zijn: no. 2270 Instituut Middenstands- ontwikkeling. Opening door den Burgemeester. Gisteravond heeft in de turnzaal van de M.UL.O. School Tiberiusplein de opening plaats gehad van het Instituut voor Midden standsontwikkeling. Dit instituut, dat ge opend is door den Burgemeester, is in het leven geroepen door de Winkeliers- en Han- delsvereeniging Groot-IJmuiden en heeft ten doel middenstanders op te leiden ter ver krijging van de vereischte diploma's die noo- dig zijn ingevolge de Vestigingswet Kleinbe drijf. Alvorens de opening hiervan plaats had, richtte de voorzitter der Winkeliers- en Handelsvereeniging Groot-IJmuiden, de heer G. J. van Telgen, zich tot de aanwezigen die hij, in het hijzonder den (Burgemeester en de heeren W. Ch. Suwerink hoofd afdeeling on derwijs der gemeente-secretarie. Koster en H. H. Meyer als vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, het welkom toeriep. De Burgemeester werd hierna in de gele genheid gesteld den cursus te openen. De Burgemeester zeide dat hij met veel genoe gen de ruitnoodiging. den cursus te openen, had ontvangen. Dat veel mogelijk is blijkt wel uit het feit dat vele ouderen bereid zijn om weer eens op de schoolbanken plaats te nemen. De nijvere middenstand geeft blijk, om waar het noodig is, aan te pakken, om nog eens het practisch geleerde theoretisch te voltooien. Ingevolge een ministerieel be sluit, in verband met de saneering van het bedrijf, worden diploma's vereischt. Deze maatregelen zijn ten bate van den midden stand; en om zoon' diploma te verwerven is voor de jongeren eenvoudig en de oude ren willen zich eveneens de moeite, om de vereischte kennis te verkrijgen, wel getroos ten. Waar de afdeeling onderwijs onder hem ressorteert, spreekt de Burgemeester zijn voldoening uit, dat hij deze cursussen, bij de onder hem ressorteerende afdeeling, kan in- Iasschen. Vervolgens bracht hij dank aan het bestuur van „Groot-IJmuiden", voor het tot stand brengen van dit instituut en gaf de verzekering, dat het dagelijksch bestuur dei- gemeente hier mee sympathiseert. De Bur gemeester sprak den wensch uit. dat dit in alle opzichten aan het beoogde doel zal vol doen. waarna hij het instituut als geopend verklaarde. De heer Van Telgen dankte den Burge meester, eveneens voor den reeds ondervon den steun van de zijde van het gemeente bestuur. Vervolgens herinnerde hij er aan, dat er nog middenstanders zijn die. vanwege de financiën, moeilijk den cursus kunnen vol gen. Hij hoopte dat ook voor hen een weg zal worden gevonden, om aan deze moeilijkheid te ontkomen. Spreker wees op de noodzakelijkheid van het behalen van een diploma. Hij deelde mede dat voor den spoedcursus, waaraan kan worden deelgenomen door personen bo ven de 25 jaar, zich 60 deelnemers hebben opgeseven. Voor het eerste leerjaar van den 3-jarigen cursus zijn er 30 cursisten. De heer Van Telgen zeide, niet te twijfe len dat deze cursussen zullen slagen. „Groot- IJmuiden", heeft drie goede onderwijskrach ten weten te krijgen, nl. de heeren A. Wiede- mever, T. van Popta en A. Ballast. Hierna sprak de heer H. H. Meijer Vel- sen-Noord namens de Kamer van Koop handel. Hij feliciteerde het bestuur met den cursus. De Kamer van Koophandel ziet, als praktische zakenmensehen, het groote nut •van dezen cursus voor het Kleinbedrijf. In de toekomst zal men hierdoor prakti sche zakenmenschen met de noodige dosis kennis verkrijgen. Het is voor velen niet ge makkelijk om weer op de schoolbanken te moeten plaats nemen. Maar kennis is macht. Met een opwekkend woord tot de cursisten en het bestuur van Groot-IJmuiden besloot de heer Meyer zijn toespraak. De heer Jac. Groot bracht als voorzitter van de Winkeliersvereeniging Wijkeroog dank aan het bestuur van Groot-IJmuiden en in het bijzonder aan den voorzitter, den heer Van Telgen, voor het moeilijke voorbereiden de werk dat door hem is verricht. Hij ver heugde zich over het reeds verkregen succes. Ook namens de Veis er Middenstandscentrale feliciteerde hij het bestuur, met den wensch dat de cursussen goed mogen slagen. Als laatste in dë rij der sprekers kreeg de heer A. Wiedemeijer het woord. Deze dankte in de eerste plaats, mede namens zijn twee collega's, voor het vertrouwen door het be stuur in hen gesteld. Zich richtende tot de cursisten zeide hij, dat velen van hen hem niet onbekend zijn. Er zullen ongetwijfeld onder de cursisten zijn, die tegen het opnieuw plaats nemen op de schoolbanken opzien. Hij erkende de moeilijkheid hiervan, maar hij vertrouwde, dat allen hun best zullen doen. Tenslotte vertelde spreker nog iets over den cursus. Wie dezen trouw bezoekt, kan met vertrouwen het examen tegemoet gaan. Hij wekte de cursisten op om vertrouwen in hun leeraren te stellen die te allen tijde bereid zijn hun in alle moeilijkheden bij te staan. Na deze toespraak; was het officieele ge deelte afgeloopen en werd overgegaan tot de indeeling der klassen. GRIMSBY IN 1937. Thans zijn de officieele cijfers bekend van den vischomzet in Grimsby en daaruit blijkt dat 1937 een recordjaar is geweest. De to tale aanvoer bedroeg 3.814.720 cwts., tegen 3554005 cwts, in 1936 en 3.147,275 cwts in 1935. De waarde der aangevoerde visch bedroeg in deze jaren: 1937: 3685666, 1936: £3629605 en 3680335. SANTPOORT PERSONALIA. De heer J. van Lit, alhier is geslaagd voor het machinistendiploma C.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1