BEVERWIJK Luchfmijnen. Gemeentelijke Huishoud- en Industrieschool. Ken voortreffelijke onderwijs-inrichting. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Nu de nieuwe huisvesting van de gemeente lijke huishoud- en industrieschool in gebruik is genomen kan het van belang zijn, nog eens de bijzondere aandacht van de ingezetenen van Beverwijk en omstreken op deze onder wijs-inrichting te vestigen. Het is nog te wei nig bekend, van hoeveel belang een goede huishoudschool voor de vrouwelijke jeugd is. Ook in het huishoudelijk werk moet (vooral in den tegenwoordigen tijd) het economisch beginsel: „met de minste kosten het grootst mogelijke resultaat" tot leidraad worden ge nomen. Zonder tekort te willen doen aan het inzicht en het overleg van vele huismoeders, kan toch worden gezegd, dat de vormini onder leiding van een staf van vakkundig schoolde leer ar essen, als waarover de huis houdschool beschikt, niet zonder schade kan worden gemist. Daarbij komt dat, om een prettige sfeer in het gezin te kunnen bereiken, smaak en inzicht moeten worden gevormd en ontwikkeld. Ook in dit opzicht kan, zooals de ervaring reeds aan velen heeft geleerd, een goede huishoudschool uitnemende diensten bewijzen. Vele meisjes verlaten jaarlijks de huishoudschool, voorbereid tot de haar wach tende taak en in het bezit van een uitrusting, waarvan ze hun leven lang kunnen profitee red Door de gebrekkige huisvesting in het oude gebouw aan de Raadhuisstraat kon het onder wijs niet tot zijn recht komen. Het heeft thans geen zin meer. alle gebreken te noemen, maar er kan niet genoeg op worden gewezen, welk een uitstekende school de gemeente thans be zit. Bij de officieele opening, maar niet minder op den dag daarna, toen openbare lessen wer den gegeven en de school te bezichtigen was, is wel gebleken, dat de school de belangstelling van velen heeft. De twee nieuwe vakonderwijs- lokalen (een keuken en een lokaal voor andere practische vakken als wasschen, strijken e.d.: zijn een lust voor het oog. De nieuwste vin dingen op technisch gebied zijn hierin toege past. Zooals de ïnspectrice van het nijverheids onderwijs bij de officieele opening mededeelde, zijn er niet veel scholen, welke de onze in dit opzicht overtreffen. Zal de school aan haar doel beantwoorden, dan moet zij zich geheel aan de eischen van de practijk aanpassen. Niet alle meisjes zijn in staat, den volledigen dag-cursus te volgen. Daarom is er een avond-cursus met een meer beknopt leerplan (September tot en met April, drie avonden per week). Niet allen zijn ook in staat om dezen avond-cursus te volgen of niet allen hebben behoefte aan het onderwijs volgens het volledige leerplan van den dag- of avond-cursus; voor hen kunnen speciale cursussen worden gevormd. In velerlei opzicht kan de school zich inrichten naar hetgeen ge vraagd wordt, mits slechts voldoende deelname voor een bepaalden cursus bestaat. Tenslotte is de schoolgeldregeling voor de minder-draagkrachtigen, vergeleken bij de vorige, belangrijk verlicht. Onvermogenden (dat zijn zij, die niet zijn aangeslagen in de gemeentefonds- en vermogensbelasting) zijn geheel vrijgesteld van schoolgeld. Zij, die nadere inlichtingen wenschen of be langstelling hebben voor een bepaalden cur sus kunnen zich wenden tot de directrice, die daartoe aan de school, C.H. Moensstraat 5, spe ciaal zitting houdt iecleren Dinsdag van 1012 uur en iederen Donderdag van 24 uur. AMATEURFOTOGRAFENVEREENIGING. De Beverwijksche Amateurfotografenveree- niging heeft gisteravond in het Vereenigings gebouw aan de Oosterwijkstraat een werk- avond gehouden. De voorzitter, de heer G. Broertjes, heeft in zijn openingswoord medegedeeld, dat de slui ting van de onderlinge wedstrijden en de in zendingen van de foto's van den Bond van Nederlandsche Amateurfotografen voor 19 April geschiedt. Voorts werd nog medegedeeld, dat op 3 Mei het seizoen gesloten wordt. Tevens wordt dan de uitslag van den onder- lingen wedstrijd bekend gemaakt. Op 8 Maart is de laatste werkavond. De heer G. Kleyne uit Assendelft zal dan het verzwakken en ver sterken van negatieven en vergrootingen be handelen. Voorts werd nog besloten om een lezingavond te houden, tezamen met de Haar- lemsche Amateurfotografen over compositie. De vereeniging zal gehoor geven aan de uit- noodiging van de fotografenvereeniging „Zaan land". De heer A. Hens uit Amsterdam zal een lezing houden over portret-fotografie. Tevens werd door het bestuur in overweging gegeven een collectie samen te stellen en deze uit te wisselen met Haarlem. Hierna werd overgegaan tot het vervaardi gen van duplicaatfilms onder leiding van den voorzitter, waarmee de leden het verdere ge deelte van den avond hebben doorgebracht. VASTENAVONDBAL IN ODEON. Onder auspiciën van de Kennemer Orkest vereniging zal op Maandag 28 Februari in de Concertzaal Odeon 'n vastenavondbal worden gehouden. GECOMBINEERD CONCERT. Het Mannenkoor Zanglust en het Doopsge zind Gemengd Zangkoor, beide onder direc tie van den heer H. van Dijk hebben besloten hun tweede winterconcert gezamenlijk te geven. Het Symphonieorkest „Euphonia" uit IJmuiden-Oost, dirigent Marinus Adam zal aan dit concert medewerking verleenen. Dit gecombineerde concert zal op Dinsdag 15 Maart in de nieuwe zaal van het Kennemer Theater worden gegeven. De avond wordt besloten met een gezellig samenzijn. (De Amerikaan Lester Barlow heelt een luchtmijnuitgevon den, waarmede het mogelijk zal zijn, uit voor afweergeschut on bereikbare hoogte in korten tijd heele landstreken te verwoesten.) Er komt bericht uit de Vereende Staten, Het groote land van wondren der techniek, Dat bij de lezing eerbied na zal laten, Bij een oprecht bewonderend publiek. Een Yankee heeft een luchtmijn uitgevonden. Een nieuw idee, tot heden nooit vertoond, Die richt a la minute een stad te gronde, Waar argeloos een vreedzaam menschdom woont, Als men een luchtmacht heeft van honderdtallen Waarover haast wel ieder land beschikt, En deze laat die nieuwe mijnen vallen. Verwoesten zij „op slag" een heel district. Die luchtvloot kan dan zóó hoog vliegen blijven, Dat zelfs het meest ver-dragende geschut. Geen kans krijgt de machines te verdrijven, Die aldus werken voor *t gemeene nut. U ziet in mijnen ondergrondsche groeven, Waaruit de menschheid grooten rijkdom trekt, Amerika speelt hierin nieuwe troeven. Sinds iemand daar de luchtmijn heeft ontdekt. Voor niemand zal het ooit een goudmijn worden. Het breekt alleen, wel ver van dat het bouwt, Maar dat aspect is hier niet aan de orde. Een kniesoor, die het van dien kant beschouwt. O vriend, gij moogt u aan dit nieuwtje laven, Er komt 'n nieuwe lente en nieuw geluid, Wij zijn opnieuw op 't punt van het beschaven. Een luchtige verheven stap vooruit. P. GASUS. CONCERT BEVERWIJKSCHE HARMONIE KAPEL. Dinsdagavond gaf de Beverwijksche Har moniekapel in het Kennemer-Theater haar tweede concert in dit winterseizoen. De be langstelling was aanmerkelijk grooter dan bij het eerste concert. De voorzitter, de heer Scheuer, verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de beschermvrouwe, mevr. Ai A. van Hattum-Dekker. De voorzitter deed tevens een krachtig beroep op de jongeren, om als lid tot de Harmoniekapel toe te tre den. Het is nu eenmaal een eerste vereischte voor een vereeniging om over voldoende re serve-materiaal te kunnen beschikken. Aan de capaciteiten van de oudere leden, die nu al zooveel jaren de Haromniekapel 'op peil hebben gehouden komt tenslotte een einde en daarom richtte de voorzitter tot de jon geren de aansporing de plaatsen van de ouderen in te nemen. Na dit openingswoord opende de Harmo niekapel het programma met den frisch en pittig gespeelden marseh „Officer of the Day" van A. A. Maas. Hierna volgde de ouver ture „Preciosa" van C. M. von Weber, een op gave voor blaasorkest, die zeker niet gemak kelijk kan worden genoemd. Vooral van de capaciteiten van het houtregister wordt in deze ouverture veel gevergd. De moeilijkhe den werden evenwel glansrijk overwonnen en men kan slechts bewondering hebben voor de technische kwaliteiten van de clarinettis- ten. Van de „Suite Oriëntale" van den Neder- landschen componist F. Bicknese werden drie van de vier deelen gespeeld. Deze dankbare muziek genoot een goede vertolking. Het was heel prettig, dat het klankvolume af gestemd bleef op de zaal, waardoor het be luisteren van deze muziek werkelijk een ge noegen bleef. Het Doopsgezind Zangkoor, dirigent de heer H. van Dijk verleende aan dit concert vocale medewerking. Het zong voor de pauze .Hymne" van Palmes en een Motet van E. Ruh. Wij hoorden deze composities reeds eer der vertolken en ook nu weer was het een genoegen naar de knappe prestaties van het koor te luisteren. Vooral in Motet, toen de opstelling van het koor wat gunstiger was, klonk de samenzang zeer goed. Het koor uit „Lobgezang" van Mendelssohn Bartholdy en uit „De Schepping" van Jos. Haydn werden na de pauze hoogst verdien stelijk vertolkt. Hierin deed het koor zich wel van zijn sterkste zijde kennen. De heer S. d. Wal Jr. verzorgde zeer verdienstelijk in deze beide composities de pianobegeleiding. Het publiek wist den mooien zang van het Doopsgezzind Zangkoor ten volle te waar- deeren en uitte deze gevoelens in een lang durig applaus. De Harmoniekapel speelde vervolgens de ouverture „Le Barbier de Seville" van Rossi ni, bekende muziek, die steeds veel waardee ring geniet. De kapel speelde deze ouverture dynamisch uitstekend verzorgd en in een pittig tempo, zoodat Rossini's luchtig oeuvre alle recht wedervoer. Met de Strauss-wals „Morgenblatter" be sloot de kapel haar optreden, althans volgens het programma. Na het langdurige applaus speelde de kapel nogmaals den marsch, waar mede het programma ook was geopend. De voorzitter heeft in zijn slotwoord dank gebracht aan het Doopsgezind Zangkoor en zijn dirigent den heer H. van Dijk voor de verleende medewerking. Voorts deed hij eenige mededeelingen over het dezen zomer te houden muziekconcours. Een bal onder leiding van den heer C. van Rooyen en met muzikale medewerking van Roemer's Band hield de concertbezoekers nog geruimen tijd op prettige wijze bijeen. ZENDINGSAVOND IN HET HERVORMD VEREENIGINGSGEBOUW. Gisteravond is in het Ned. Hervormd Ver- eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een zendingsbijeenkomst gehouden waarvoor de belangstelling niet groot was. Na het zingen van Psalm 105 vers 1 en het voorlezen van een bijbelgedeelte ging Ds. C. M. Krijger voor in gebed, waarna hij de aan wezigen welkom heette en zijn teleurstelling- uitsprak over de minder groote opkomst. Hierna was het woord aan zendeling H. van Dijk, die sprak over den zendingsarbeid in Nederlandsch Nieuw Guinea. Spr. behan delde in hoofdzaak het Oostelijk gedeelte van Nieuw-Guinea, waar een groot verschil is tusschen den menschen en vooral in het godsdienstig leven in vergelijking met het Noord-Westelijke van dit land. De natuur is voor de Papoea's in dit gedeelte een groote macht die zich in alles openbaart. Dit is op het leven van deze menschen van grooten invloed. De medicijnmannen spelen hierin een groo ten rol. Verschillende voorbeelden gaf spr. hiervan en eveneens van de eigenaardige toe standen. Maar nu de kracht van het evan gelie over deze menschen is gekomen, komt de bevrijding uit het vreeselijke heidendom. In 1923 werd in het binnenland een zen- dingspost gesticht en reeds na 10 jaar wa ren er verscheidene bloeiende Christelijke gemeenten. In 1936 werd al in 50 plaatsen het evangelie verkondigd en nog komen er verder uit het binnenland aanvragen om evangelisten. God heeft daar een nieuw leven gewekt en het evangelie heeft dan ook inder daad een groote ommekeer in Nieuw-Guinea teweeggebracht. Ds. Krijger heeft zendeling Van Dijk dank :ebracht voor zijn causerie. Nadat van de gelegenheid tot vragen stel len gebruik was gemaakt heeft de heer Van Dijk deze laatste zendingssamenkomst in dit seizoen op de gebruikelijke wijze gesloten. LEDENVERGADERING AQUARIUMHOUDERS Dinsdagavond hield de vereeniging voor Aquarium- en Terrariumhouders „Kennemer- land" een vergadering in de bovenzaal van Hotel Ter Burg. Vertoond werd de film „Het Aquarium van Artis" welke door den heer R. van Lunzen geprojecteerd werd. Deze film be stond uit drie deelen. Vooral het derde deel wekte de bewondering op, dit was n.l. het tropische aquarium. De vele bijzondere visch- soorten verwierven de bijzondere belangstel ling van de leden. Na de pauze volgde het verslag van den voorzitter over den Bondsdag welke in 's-Her- togenbosch was gehouden. Na de rondvraag richtte de heer Vermeulen een woord van dank tot den heer Van Lunzen. HET CONCOURS VAN DE HARMONIE KAPEL. Het concours voor Harmonie- en Fanfare corpsen, georganiseerd door de Beverwijksche Harmoniekapel zal thans definitief doorgang- vinden. De wedstrijd wordt gehouden op Hemelvaartsdag en op den Tweeden Pink sterdag. Naar wij vernemen hebben reeds 20 ver- eenigingen, waaronder zeer bekende corpsen, voor dit concours ingeschreven. VEILING „ONS BELANG". Spruiten le soort per KG 812'/2 ct. Spruiten 2e soort per KG 67 ct. Groene kool per KG 56 ct. Boerenkool per KG 21/24 ct. Witlof per KG 5—6 ct. Witlof per KG 3—4 ct. Breekpeen per KG 2V23. Prei per KG 5%—6% ct. Koppenkool per KG 56 ct. HEEMSKERK R.K.V.V. „A.D.O." Het programma voor Zondag luidt: A.D.O. 2D.O.S.S. 2.30 uur. Vitesse 3A.D.O. 3 1230 uur. G.V.O. aA.D.O. a 3.45 uur. W.S.V. b—A.D.O. b 1 uur. STILLE OMGANG. In den nacht van Zaterdag 12 op Zondag 13 Maart zal van hieruit de afdeeling van het genootschap Stille Omgang ter bedevaart naar Amsterdam gaan. SANTPOORT EEN VERBETERING. De keienbestrating van een deel der Hoofd straat is reeds tal van jaren een doorn in 't oog van velen geweest. Thans is men echter bezig de keien te vervangen door klinkers. De vrijkomende keien zullen o.m. gebruikt wor den voor de bestrating van het Spekkenwegje. EEN SIMULTAAN-SéANCE. Hedenavond komt de bekende dammer, de heer Lochtenberg, op uitnoodiging van het bestuur van de damclub „Stabiel" een simul- taan-séance geven in 't clublokaal dezer ver eeniging, gebouw „Spaarnberg" aan de Wüste- laan, waarvan, zooals wij onlangs reeds meld den. de baten ten goede komen aan het Gerrit Bakkerfonds. Het bestuur van Stabiel hoopt op een groote deelneming, omdat de heer Lochtenberg dan hier een merkwaardig jubileum zou vieren. In zijn 27-jarige dammersloopbaan heeft de heer Lochtenberg n.l. tot dusver 958 partijen ge speeld, waarvan hij er 567 won, 275 remise speelde en 116 verloor." Wanneer het aantal deelnemers dus minstens 42 zou bedragen, dan zou de heer Lochtenberg in Stabiels club- ;ebouw zijn duizendste simultaanpartij spelen. CASTRICUM Goede voorstelling van Ons Vermaak. Opvoering van „De Loreley". De tooneelvereeniging „Ons Vermaak' heeft met de opvoering van „De Loreley" ir de zaak van de Rustende Jager getoond, dat zij nog wat anders kan dan blij- en klucht spelen vertolken. En al hadden wij gaarne een minder gecompliceerd geval dan deze „Lo reley" door „Ons Vermaak" vertolkt gezien., dat sluit groote waardeering voor de pres tatie niet uit. De structuur van dit stuk ver toont vooral tooneel-technisch nog al wat hiaten, die den bekwamen leider van de ver eeniging, den heer J. Rossenbacker stellig voor moeilijkheden moet hebben geplaatst. Het was zeker geen geringe verdienste, dat hij den dames en heeren den weg heeft kunnen aanwijzen om deze leemten zooveel mogelijk „weg te spelen". Ook aan het décor en de tooneelschikking hebben de schrijvers Joh. van Gogh en Jac. Braun, hooge eischen gesteld. De drie be drijven eischen een ander décor en wat daar bij behoort. Achtereenvolgens dient te wor den gezorgd voor een kamer van een land huis, vervolgens voor een als hulp-lazaret ingericht vertrek tijdens den oorlog en ten slotte voor een „huurwoning" en wanneer de tooneelruimte dan slechts bescheiden is pleit het niet weinig voor de vereeniging, dat zij ook in dit opzicht het best denkbare resultaat wist te bereiken. Het publiek bleef den geheelen avond ge boeid door het zeer goede spel. Zoowel de spe lers en speelsters van het eerste als van het tweede plan hebben doen zien, dat zij ook in stukken met dramatischen inslag hun plaats waard zijn. Met bijzondere waardeering dient gewag te worden gemaakt van het goede spel van den heer M. Bot als James Catesby, Mevr. N. Jacobs—Haringa (mevr. Catesbay) Mej. A. Kok, die prachtig op dreef was als Magda, mej. H. de Jong (Tilly), de heer J. Casteele, die een goede beurt maakte als Arthur Dale. Voorts verdienen een eervolle vermelding de heeren L. Beentjes, J. Maas kant, G. Grobbe en J. van Putten, resp. als Jim Ayres, Dr. Robinson, Dr. Bood en Donald. Als geheel dus een voorstelling waarop „Ons Vermaak" met voldoening kan terugzien. Een gezellig bal onder leiding van den heer Arendsen hield de bezoekers van dezen avond nog geruimen tijd op gezellige wijze bijeen Zware straf wegens diefstal van auto. In garage gehuurd en daarna verkocht. Twee gevallen van onrechtmatige toe- eigening van auto's werden Dinsdag voor de Haagsche rechtbank behandeld, in het eerste geval vorderde de Officier van Justitie een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den, in de tweede zaak moest de vertegen woordiger van het O.M. wegens gebrek aan bewijs vrijspraak vragen. De 22-jarige aannemer L. M. V. had onder voorwendsel namens een bepaalde garage te komen een auto in huur gekregen van een garagehouder hier ter stede. Tezamen met een kennis, de 35-jarige P. C. M., was hij naar Haarlem gereden, waar zij den wagen inruilden tegen twee andere motorrijtuigen, welke te gelde werden gemaakt. V. eigende zich de opbrengst toe en gaf M. daarvan f 10. Wegens oplichting en verduistering vor derde de Officier tegen V. een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, tegen M. wegens he ling drie maanden. Vervolgens moest terechtstaan de 24-jarige kellner J. A. E., die op 7 Januari 1937 een op de Neuhuyskade geparkeerde auto zou heb ben gestolen, doch hardnekkig alle schuld daaraan ontkende. De auto werd later teruggevonden in Hil versum. toen een chauffeur het voertuig wil de verkoopen. Deze chauffeur heeft bij de politie verklaard, dat hij deze gestolen auto van E. had gekocht, bij den rechter-commis- saris begon hij te twijfelen en thans onder eede voor de rechtbank, verklaarde hij, dat hij verdachte niet positief herkende. De chauffeur zelf is wegens heling reeds ver oordeeld. Er werd nog een rij van getuigen gehoord, die in eenig verband tot de trans actie van de gestolen atuo hebben gestaan, doch niemand kon verdachte positief her kennen. Alleen de moeder van den chauffeur ver klaarde, dat verdachte met de auto bij haar aan huis is geweest. De Officier van Justitie kon op één getuige- verklaring geen veroordeeling vragen en re- quireerde vrijspraak. Dr. Henri Polak gelïuldïgj Feestelijke bijeenkomst in „Artis" Op recht hartelijke wijze is Dinsdaeavn^ dr. Henri Polak ter gelegenheid van zijn ventigsten geboortedag in de van Artis gehuldigd door den Algemeen Nederlandschen Diamantbewerkersbond door de Socialistische Arbeidersbeweging 611 Tegen half negen betrad de jubilaris zijn familie de feestelijk versierde en stam611 volle koningszaal. Een daverend a-nni heette hem welkom. P ails De eerste spreker van den avond was heer Bernh. van Praag, penningmeester den A.ND.B. Hij releveerde in het korf d historie van den Bond. die zoo nauw verbn den is aan het jL van dr. Polak, 2 van 1394 af het p° sidium bekleedt n» meesterlijke -wijzé aldus spr. hew to in moeilijke tijden S besprekingen en on derhandelingen S' voerd. even meesg; luk was de leX die gij aan het gaan hebt gegeven»" De nestor van öe. A.N.D3., de heer s Hartogh, SDrat mens de Dr. Henri Polak. dj? zoo reide hij dit feest als bji feest beschouwen. De man, dien wij than?" huldigen heeft jarenlang op den bres gestaan voor de belangen van die diamantbewerker* Namens de leden van den bond bood spr den jubilaris Wagenaar's geschiedenis van Amsterdam aan. Ook mevrouw Polak over handigde hij een geschenk. Ook namens de Jeugdgroep kreeg dr. Polak een geschenk aangeboden. Namens den Bond van Belgische Diamant bewerkers getuigde de heer A. Daems van zijn bewondering voor den figuur van dr Polak. Spr. bood een symbolisch beeldhouwwerk van den kunstenaar Poels aan. Namens het personeel van den Bond sprak de heer Baaaer. Hij deed zijn goede wenschen van een fraai geschenk vergezeld gaan. In de pauze las de voorzitter eenige van de zeer vele telegrammen met gelukwen- schen voor, o.a. van den minister-president dr. H. Colijn. De heer Koos Vorrink was de woordvoerder van de S.D.A.P. Hij getuigde van de genegen heid en de dankbaarheid, die de SD.AJ koestert voor dr. Henri Polak. Vervolgens sprak namens het N.V.V. de heer F. v. d. Walle, die den jubilaris schet ste als bouwer van de moderne vakbeweging. Namens de oud-vakgenooten bood de heer Jan van Zutphen een geschenk aan; als se cretaris van het huldigingscomité uit oud- vakgenooten droeg mr. Is. Coopman (Henri Marchant) een toepasselijk gedicht voor. Als persoonlijke vrienden spraken ir. J. W. Albarda en de heer J. F. Ankersmit. Des middags is in dezelfde zaal een zeer druk bezochte receptie gehouden, waarbij vele hartelijke woorden en gelukwenschen tot dr. Polak zijn gesproken en verschillende ge schenken zijn overhandigd. Film gemaakt van afkondiging gewijzigde Grondwet. Van de officieele publicatie van de verande ringen in de grondwet, welke Dinsdagmiddag in een voltallige zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden is afgekondigd, is een geluids film-reportage vervaardigd. Naast de belangrijkheid van de wijzigingen in de grondwet mag het wel als zeer bijzonder worden beschouwd, dat deze historische ge beurtenis verfilmd is en wel dank zij de bijzon dere medewerking van dit college. De film zal van Vrijdag a.s. af in de jour naals van nagenoeg alle theaters in Neder land worden vertoond. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1938 benoemd tot hoofddirecteur van het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut in vasten dienst de directeur Ibij dat insti tuut dr. H. G. Caimegieter. Prof. dr. E. van Everdingeri, wïén met in gang van 1 Maart 1938 eervol ontslag is ver leend als hoofddirecteur van het Kon. Ne derlandsch Meteorologisch Instituut zal die betrekking blijven waarnemen tot 1 Juli 1938, met ingang van welken datum zijn opvolger, dr. H. G. Cannegieter, in functie zal treden, Bij Kon. besluit van 18 Februari 1938, is benoemd tot ridder in de orde van den Ne derlandschen Leeuw: H. Polak, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor zitter van den Algemeenen Nederlandschen Diamantbewerkersbond, wonende te Laren (N.H.) TAXI TUSSCHEN TWEE TRAMS GEKRAAKT, Op de brug over de Keizersgracht, tusschen de Raadhuisstraat en Westermarkt te Amster dam, is Dinsdag om half zes een blokband- taxi bekneld geraakt tusschen een motorwagen van lijn 17 en de Haarlemsche tram. Het on geluk liep zonder persoonlijke ongelukken af, hetgeen zeer verwonderlijk is, daar de auto geheel werd ingedrukt. Met vele handen werd de tram, waarvan enkele ruiten het hadden moeten ontgelden, in de rails geplaatst. Zij was van voren inge drukt. Van de Haarlemsche tram werd slecht* een lamp vernield. Nadat de auto aan den kant was gesleept, kon het tramverkeer, dat op 'dit drukke uur van den dag een kwartier vertraging had ondervinden, weer normaal plaats vinden. Het autoverkeer was om groote opstoppingen te voorkomen, omgelegd. STAATSCOMMISSIE IN ZAKE WONINGWET WIJZIGING GEÏNSTALLEERD. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeyen, heeft Dinsdag geïnstalleerd de Staatscommissie ter voorbereiding van een herziening der Woningwet (commissie-Frede- riks). Georg Szell dirigent van het Residentie-Orkest De vereeniging van orkestleden van het Residentie-orkest hebben, naar „Het Volk' meldt, den wensch te kennen gegeven, dat de Hongaarsche musicus prof. Georg Szell tot di rigent van het orkest zal worden benoemd. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochkatrine (thuisr.) 20 te Everett. Spaarndam, 22 v. Rott. n. Antw. Dinteldijk, Rott. n. Vanc. 20 te San Franc. Delftdijk, Rott. n. Vanc. 21 te Swansea. Binnendijk! 19 v. Tampico n. Rott. Bilderdijk, 20 v. Rott. te Halifax. Burgerdijk, Rott. n. N.-Orleans 20, 90 m. O. van Land's End. HALCYON LIJN. Maasburg, 22 v. Vlaardingen te Narvik. Stad Maassluis, 21 v. Narvik n. Rott./Vl. Rozenburg, 22 v. Velsen n. Vlaardingen. Vredenburg, 22 v. Narvik te Vlaardingen. HOLLAND-BR.-INDIë LIJN Streefkerk (thuisr.) 21 van Algiers. HOLLAND Of>Sl <Wlo 1JN Meerkerk (thuisr.) 19 v. Singapore. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Meliskerk (uitr.) 20 van Alleppey. Aagtekerk (uitr.) 22 (n.m.) v. Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Jaarstroom 21 v. Rotterdam te Hamburg. Maaskerk, 22 v. Amst. n. Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein, 22 v. Amst. te Rott. Nijkerk (thuisr.) 22 v. Dakar. Bloemfontein (uitr.) 22 te Port Natal. KON. NED. STOOMBOOT MIJ Tiberius, 21 v. Pto Barrios n. Ciudad Trujillo. Deucalion, 22 v. Palermo n. Messina. Titus, 21 van Lissabon naar Amst. Ganymedes, Haifa n. Rott. p. 22 Malta. Odysseus, 22 v. Vigo te Amst. Achilles, 21 v. Oran n. Alexandrië. Berenice, Pto. Barrios n. Amst. 21, 200 m. N. van Azoren. Crijnssen, 21 v. Amst. te Hamburg. Fauna, 21 v. Catania n. Messina. Hercules, 22 van Hamburg n. Amst. Hermes, 21 v. Algiers n. Tunis. Irene,21 v. Amst. te Port of Spain. Nereus, 21 v. Amst. te Gdynia." Orion, Stamboul n. Amst." p. 21 Ouessant. Stella, 21 v. Varna n. Bourgas. Alkmaar, Chili n. Amst. 21 te Liverpool. Saturnus. Rott. n. Tanger p. 21 Ouessant. Juno, 22 van Beyrouth n. Thessalonika. Perseus, 22 van Danzig te Amst. Breda, 22 v. Antwerpen te Amst. Euterpe, 22 van Bordeaux te Amst. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat. 22 v. Rott. n. B.-Ayres. KON. HOLL. LLOYD. Amsteiland (uitr.) 21 te Montevideo. MEIJER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ. Gleniffer, 22 v. Dalren n. Amst. te Rott. Aiax, Japan n. Rott. 22 te Singapore. City of Canton, Kobe n. Rott. 21 v. Pt. Said. Diomed, Japan n. Rott. via Londen p. 21 Pr. Point. Myrmidon, Batavia n. Amst. 22 v. Belawan. Glenaffaric, Japan n. Amst. 22 v. Kobe. Maron, 21 v. Batavia en Amst. te Liverpool. Glenapp, Japan n. Rott. 16 v. Hongkong. Laomedon, 19 v. Liverpool te Batavia. Polyphemus, Hamburg n. Java p. 21 Gibr. ROTTERDAMSCHE LLOYD Baloeran (thuisr.) 22 te Marseille. Tapanoeli (thuisr.) 21 v. Belawan. Kertosono (thuisr.) 21 v. Colombo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Bintang (uitr.) 21 v. Padang. Simaloer (thuisr.) 22 te Marseille. Marnix van St. Aldegonde. 22 v. Batavia te Amst. Singkep, luitr.) p. 20 Beachy Head. Joh. van Oldenbarnevelt (uitr.) 21 v. Bela wan. WIJK' iJN Randwijk, Bayonne n. Tyne p. 21 Dover. Vlootbezoek. Naar gemeld wordt zal Hr. Ms. „Java" be gin volgende maand alhier binnenkomen en daarna een kort bezoek brengen, van 4 tot 7 Maart a.s. aan de hoofdstad. Scheepvaart Noordzeekanaal. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 75 schepen, waarvan er 68 voor Amster dam bestemd waren, 5 voor IJmuiden en 2 schepen voor Zaandam. AANGEKOMEN 21 Februari: Prowess m.s. Londen Ek s.s. Oslo Orpheus s.s. Aarhuus Ariadne s.s. Stettin Anbeja m.s. Colchester Mary m.s. Havre Ousel s.s. Liverpool 22 Februari; Cleopatra m.s. Gothenburg Marslew s.s. La Plata M. v. St. Aldegonde m.s. Batavia Rigmor s.s. Kopenhagen VERTROKKEN. 21 Februari; Alchymist s.s Hull 22 Februari: Santa Lucia m.s. Esbjerg Britanica s.s Londen Gleniffer s.s Rotterdam Boschfontein m.s. Rotterdam Recina s.s. Schiedam Wereldvlootverminderiiu Naar Bureau Veritas meldt zijn er in de maand December j.l. 59 schepen afgeschrever van de wereldvloot. Hieronder bevonden zich 49 stoomschepen met een tonnenmaat var 158.797 bruto ton, waaronder het Nederland sche s.s. „Aldabi" (4946 br. ton), dat naa* men weet op de kust van Brazilië is vergaan Verder 10 motorschepen met een inhoud var, 7362 bruto ton, waaronder het Nederlandsche m.s. „Hebe" (635 bruto ton) hetwelk voor den sloop is verkocht. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 December Bevallen 18 Februari: E. J. F. Overste- Nieuwenhuis, z.; M. E. Boesmans—Bel. z.; D van den Dool—Zwaan, d.; 19 Februari: L. de WitBuisma, z.; H. RoversBeukers, d.; E. J. van Aert—van Kampen, d.; 20 Februari: A. M. BruijnsSelhorst, d.; H. M. Dorlandt- Brits, d.; G. van de KlokEbbenhorst, z.; G. Prins—Koning, z.; J. E. Overes—van der Geest, d.; 21 Februari: P. Joosten—Rlegen, i-\ 22 Februari: C. Koster—Bras, d.; L. M. van Veen—Koning, d.; J. M. Huis—Smit, d.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6