HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuider Courant De Volkenbond. Het Nieuwe Avondblad 12\ cents per week Verlichte brillen. De schorsing van het W. B.-theater te Beverwijk. 23e JAARGANG NO. 97 DONDERDAG 24 FEBR. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 127a ets., per maand 5T> cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200.—, beide leden duim r 100.—éen lid duim 50.—alle leden wijsvinger 60,— Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2 één of ander®n Jin&er ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartüigen enz.' /400.—bij ^eidr d_door^ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlij voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. In het Engelsche Lagerhuis is de motie van wantrouwen, door Labour tegen de regee ring ingediend, met 330 tegen 168 stemmen verworpen. Dat was te verwachten omdat al in den aanvang der debatten bleek, dat in de meerderheid der Nationale regeering geen verdeeldheid was ontstaan. De premier Neville Chamberlain legde tij dens het debat nog een belangrijke verkla ring af ten aanzien van den Volkenbond. Hij zeide: ,Jk wil er in blijven omdat ik ver trouw dat hij gereorganiseerd kan worden en omdat hij belangrijk werk te verrichten heeft, maar ik betwijfel zeer of de Bond ooit zijn beste ,werk kan verrichten zoolang de leden in naam verplicht zijn sancties toe te passen of geweld te gebruiken bij het toepassen van de Bondsbeginselen. Ik wensch geen enkel artikel te verscheuren, zelfs niet artikel 16 (betreffende de sancties) want ik hoop dat de Bond weer zoo georganiseerd zal worden dat het werkelijk mogelijk zal zijn, die krachten en functies te gebruiken, die de Volkenbond oorspronkelijk had moe ten hebben. Indien de Volkenbond den schijn van zich afschudt, dien iedereen door ziet, en openlijk verklaart wat hij wil doen, zal zijn moreele kracht als brandpunt van de openbare meening in de geheele wereld on middellijk verveelvuldigd 'worden. Dan zal hij misschien weer tot werkelijkheid worden en weer eenigen van lien aantrekken, die het vertrouwen in den Bond hebben verloren. Dan zal de toekomst van den Volkenbond weer verzekerd zijn tot welzijn en redding van de menschheid" Men kan en sommigen zullen dat doen over zulke vooruitzichten glimlachen, of er mee spotten. Het is altijd zoo gemakkelijk te spotten met groote denkbeelden die niet op korten termijn verwezenlijkt worden. Maar het is erg goedkoop en het toont weinig in zicht in de historie der menschheid, die de verwezenlijking van zoovele groote gedachten en idealen bewijst. De Volkenbond heeft van zijn oprichting in 1919 af onder de sombere schaduw van het vredesverdrag van Versailles gestaan. Dat verdrag had zooveel onrechtmatigheden en gevaarlijke onevenwichtigheden gescha pen het is ook op deze plaats in den loop der jaren vele malen betoogd dat de Bond door de slachtoffers steeds als een schep ping werd beschouwd van overwinnaars, die er mee hun wil trachtten op te leggen. Ten slotte is gebleken dat veel herzien zou wor den ondanks het vredesverdrag, maar dat heeft teveel schokken teweeg gebracht om den Volkenbond een rustige ontwikkeling te kunnen laten. Te hevige tegenstellingen ont stonden nevens den Bond. Wat thans een man als Chamberlain wil, en wat ook door velen in "óns land en in andere Volkenbonds- landen wordt ingezien, is een periode waarin men samenwerking zoekt, nieuwe overeen stemming tracht te scheppen tusschen de staten in en buiten den Volkenbond om een nieuwe basis te leggen waarop de kost bare regelen van internationaal recht zullen kunnen worden toegepast. Een Volkenbond is niet alleen een reeks rechtsbegrippen; hij eisoht in de eerste plaats een overwegen de meerderheid van de in de wereld bestaan de grootmachten die bereid zijn die rechts begrippen gezamenlijk toe te passen. Anders is hij geen werkelijkheid. Niet alleen de me dewerking van Duitschland en Italië maar ook die van de Vereenigde Staten zal nood zakelijk zijn. Het is wel gebleken dat men liet buiten dien geweldigen bond van achten veertig staten niet kan stellen. Velen zullen op dit moment nog pessimis tisch staan tegenover de mogelijkheid van samenwerking met de dictatoriaal-gere- geerde landen. Maar men moet die beproe ven. Men kan er den vrede „voor een gene ratie", zooals Chamberlain heeft gezegd, mee bereiken. Binnen dertig jaar zijn er geen Mussolini, geen Hitier, geen Chamberlain trouwens ook meer aan het bewind. Binnen dertig jaar zijn wellicht alle dictaturen ver dwenen. Zij zijn altijd maar tijdelijk geweest. Wat men zich thans zal moeten ten doel stellen: samenwerking van menschen met zeer ver uiteenloopende politieke gevoelens en inzichten, is een zeer zware taak. Maar men moet het beproeven als het eenige mid del dat den bodem rijp kan maken voor een werkelijke toepassing van internationale rechtsbeginselen, voor welker invoering ove rigens nimmer vergeefs is gewerkt en zal worden gewerkt, omdat op den duur de geest immer wint over het geweld. Hetgeen Napo leon niet alleen zeide, maar zelf ondervond. R. P. is en blijft hef Dagblad mef den Laagsten abonnementsprijs Alle Andere Dagbladen zijn Duurder IJMUIDEN WEEK-ABONNEMENTEIM dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De resultaten der Oostendsche trawlers en die van IJmuiden. Jaarbesommingen in IJmuiden hooger. „Het Visscherijblad" van Oostende van Za terdag 19 Februari bevat een lijst, vermelden de de opbrengst- der Belgische visschersvaar- tuigen en wel afzonderlijk van de motortraw lers en de stoomtrawlers. Uit deze lijst blijkt, dat de stoomtrawlers verreweg bovenaan staan, wat ook zeer voor de hand ligt, omdat de stoomtrawlers tot ;de grootste schepen van de vloot van Oostende behooren. i Van de 18 stoomtrawlers komen er 15 boven de 50.000 gld. Bovenaan staat de O 163, een trawler van 336 ton met fr. 1.630.000 of ca. f 98.000. Boven 1 millioen francs of ruim f 60.000 komen voorts nog drie trawlers van resp. van 274, 254 en ton. De tonnemaat van de Belgische stoomtraw lers, een enkele kleine en een enkele groote uit gezonderd, varieert van 254 tot 278 ton; het zijn dus schepen als de Adelante (255 ton), En Avant (254 ton). Hercules (254 ton), Glo ria (254 ton), Gerberdina Johanna (254 ton), Utrecht (270 ton), Petten (259 ton) en Ca roline (253 ton) en hun gemiddelde besomming is ongeveer fr. 950.000 of ongeveer f 58.000. Bij een vergelijking met bovengenoemde IJmuidensche stoomtrawlers blijkt, dat de Belgische in 1937 veel minder hebben besomd, immers van de Adelante, En Avant, Hercules, Gloria, Gerberdina Johanna, Utrecht, Petten en Caroline was de gemiddelde besomming over genoemd jaar f 86.000, een aanmerkelijk verschil dus, ook al houden we er rekening mee, dat het geld in België een grootere waarde heeft dan in de koers tot uitdrukking komt. De kampioen der motortrawlers is de O 88, een schip van 188 ton, die in 1937 fr. 1.061.000 of ca. f 64.000 uit de zee haalde. Deze trawler is even groot als de Antje en de Betje, die resp. f 56.000 en f 40.000 besomden. De Belgische kampioen der motortrawlers komt dus boven genoemde Rotterdamsch-IJmuidensche motor trawlers uit. Onder de motortrawlers, die 600.000 a 800.000 francs (f 36.000 a f 48.000) besomden vinden we schepen, niet grooter dan 130 ton van het kaliber der kleinste stoomtrawlers der IJmui densche vloot, als Raaf en Inie, die ongeveer evenveel hebben besomd als de Belgische mo tortrawlers van hun slag'. Bij een vergelijking OostendeIJmuiden kunnen we dus de gevolgtrekking maken, dat de Oostendsche stoomtrawlers veel minder hebben besomd dan die van IJmuiden en dat de resultaten der Belgische motortrawlers minstens even goed zijn geweest, dan die der Rotterdamsch-IJmuidensche VERGADERING R.-K. VOLKSBOND. Jammer genoeg viel de vergadering van den R.-K. Volksbond IJmuiden-Oost samen niet een vergadering van den R.-K. Bond van Groote Gezinnen in hetzelfde gebouw. Het bezoek op beide vergaderingen zal daaronder geleden hebben. Nadat de voorzitter de heer J. v. Geelen de vergadering had geopend, volgden mededeelingen over het 50-jarig be- staansfeest van den R.-K. Volksbond in het Bisdom Haarlem. Nadat de jaarverslagen van secretaris en penningmeester waren voorge lezen, welke laatste over een tekort sprak om dat de ponden-actie met Kerstmis minder op bracht, volgde een bestuursverkiezing. Aftre dend waren de heeren Geelen, De Hoos en Mulders. Candidaat werd gesteld de heer K. Straatsburg. Bij de eerste stemming werden gekozen de heeren.Geelen, Mulders en Straats burg. De voorzitter, de heer Geelen werd als zoodanig herkozen. De geestelijk adviseur Pater Theodorus I sprak over den dag van den arbeid die het vorige jaar op vele plaatsen zoo treffend gelijk werd en zette in het kort uiteen wat de dag van den arbeid is. Hoe hij gevierd kan worden en waarom wij die moeten vieren. De vergade ring voelde er veel voor en een commissie werd ingesteld om den dag voor te bereiden. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze vlot verloopen vergadering. IJmuiden krijgt een tweede bioscoop. Aan den Groeneweg. Naar wij vernemen zullen de plannen inzake den bouw van een tweede bioscoop-theater, in IJmuiden, waarvan wij reeds eerder mel ding maakten, eindelijk voortgang vinden. Principieel hebben B. en W. vergunning ver leend voor den bouw van een bioscoop aan den Groeneweg, hoek Wilgenstraat, nabij het Vacantiekoloniehuis. Architect is de heer W. Nooriander te Am sterdam de bouwer van de nieuwe Rembrandt Bioscoop te Amsterdam. SPEELTUINVEREENIGING „DE MOERBERG". In verband met het groote succes, dat de tooneelclub van de Speeltuinvereniging „De Moerberg" jl. Donderdagavond met haar uit voering in de Witte Bioscoop heeft behaald, zal hedenavond in dezelfde zaal een herop voering plaats vinden. DE VISCHOMZET IN OOSTENDE. De vischomzet, in Oostende gedurende de week van 10 tot en met 16 Februari be droeg 2317487 francs, of ca. f 140.000. DAMMEN. ONDERLINGE COMPETITIE D.C.IJ. Voor de hoofdklasse wist Dinsdagavond Ligthart door Suyk te kloppen, zijn kleine kans op de bovenste plaats te behouden. Du- kel heeft nog twee partijen nl. tegen Laros en Mertens en heeft twee punten noodig om de finitief den titel van clubkampioen te be halen. De verrassing was dat Mertens van H. La- ros won. In groep B werd de partij Leijte De Boer remise. In de eerste klas is bijna beslist wie de A-groep en de B-groep zullen vormen. Van der Heijden is door zijn remise partij tegen F. Dukel zeker van een plaats in de A-groep. Verder hebben zich nog geplaatst K. de Jong, D. Ott, H. Schaap, J. Kramer en ver moedelijk is de zesde plaats voor F. Dukel. (Een Weener heeft een verlichten bril uitgevonden, die doktoren, verpleegsters en in tal van andere toepassingen zooals bijv. auto defecten in de avonduren goede diensten kan bewijzen.) De menschheid brilt vandaag den dag, Als men de statistiek der staten, Ook op dit punt gelooven mag, In ieder jaar weer sterker mate. Maar wie in 't duister kijken wil, Moet nog een andre hulp aanvaarden, Daarvoor is zelfs de sterkste bril Alleen van nul en geener waarde. Dan komt het kunstlicht in 't geding, Dat men niet alom kan verwachten, Zoo kwam een Weensche listeling Op „lumineuze" brilgedachten. De auto heeft haar licht, ;de fiets, Terwijl zelfs schepen ermee varen, De wandelaar heeft echter niets, Waarom geen bril met een lantaren? Het nut spring lichtend in het oog, Voor veel bijzondere gevallen, Maar 't is, dat hoeft wel geen betoog, Zoo nu en dan van nut voor allen. En 't zou gewenscht zijn bovendien, Als men de wereld dezer tijden, Door een verlichten bril kon zien, Dat zou ons van veel zorg bevrijden. GEDEPUTEERDE STATEN. Eerste waarschuwing van B. en W. onjuist MINIMUMVRACHTEN VOOR HOUT. Het schema niet in gevaar. In het Ber. Tageblatt werd Zondag j.l. een bericht gepubliceerd van ongeveer den vol genden inhoud: Op het oogenblik heerscht er in de Noord-Oostzee vrachtenmarkt een uitgesproken gebrek aan lading, zoodat tal rijke voor het vervoer van hout bestemde schepen opgelegd zijn en het aantal der op gelegde schepen nog steeds stijgende is. De varende schepen worden gedeeltelijk tegen vrachten aangeboden, die onder de offcieele door de Baltic Conference voor 1938 vastge stelde minimumvrachten liggen. Het schijnt, dat het minimumvrachtenschema hier op het oogenblik in ieder geval ernstig wordt be dreigd. Bovenstaand bericht wekt, naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, een geheel verkeerden indruk van de situatie. In dezen tijd van het jaar is het steeds moeilijk om in de houtvaart emplooi te vinden, daar er in verband met het seizoen nooit voldoende em plooi is. De reden is dat het grootste deel der havens gesloten is. Met betrekking tot het af sluiten van booten tegen vrachten beneden het minimum, dient opgemerkt te worden dat zulks in wezen onjuist is, daar het minimum schema in de periode 1 Januari—30 April niet in werking is. Dat er echter thans schepen worden gecharterd tegen vrachten die onder de minimumvrachten liggen, welke na 1 April 1938 zullen gelden, ook dit is om dezen tijd'niets buitengewoons en goed te begrijpen. Er is geen sprake van dat het schema in gevaar zou zijn. Voor vervoer na 1 April zijn reeds heel wat zaken afgesloten tegen vrachten, die hooger liggen dan de minimum vrachten van het schema. („De Maasbode") PLATEN VAN DE EWALD AFGEKEURD. De Ewald blijft eenige dagen binnen, om dat enkele platen zijn afgekeurd. De trawler zal zoo spoedig mogelijk zeeklaar worden gemaakt. IS ER IETS VAN U BIJ? Aan het hoofdbureau van politie kan men inlichtingen verkrijgen over een jongen hond 35 c.M., zwart dek, bruine pooten, over een lichtbruinen hond. langharige reu, ongeveer 50 c.M. hoog, beide „aan komen loopen" in Santpoort over een bramen hond met zwart dek, reu, hoog ongeveer 20 c.M., over een bankbiljet van 10 gulden, gevonden in de omgeving van Santpoort en over twee scheepsdynamo's, gevonden aan de Vis- schershaven te IJmuiden. Tijdens dc jongste zitting van het Britsclic kabinet verdrong zich in Downing- streefc een dichte menigte, die een glimp van de ministers poogde op te vangen. Ned. Bioscoopbond meent dat adverten ties niet gekeurd behoeven te worden. Voor het college van Gedeputeerde Staten onder presidium van mr. dr. A. baron Röell is gistermiddag behandeld het appel van den ex ploitant van het W(itte) B(ioscoop) Theater te Beverwijk tegen een schorsingsbesluit van B. en W. van Beverwijk voor den tijd van een week op grond dat de eerste waarschuwing die aan dit schorsingsbesluit voorafging niet juist was. Het W. B. theater te Beverwijk is in 't bezit van het Plaatselijk Comité voor Katholieke Sociale Actie en wordt verhuurd aan een ex ploitant. Deze exploitant had in November '35 van B. en W. een waarschuwing gekregen omdat hij een advertentie in een plaatselijk blad had ge plaatst van de film: The Kid from Spain", waarbij een foto was afgedrukt die velen aan stoot gaf. Op advies van de Plaatselijke Com missie van Toezicht op de filmkeuring hadden B. en W. deze waarschuwing gedaan. De foto was namelijk niet door de Centrale Commissie voor Filmkeuring goedgekeurd. Voor den appellant trad op de heer A. de Hoop, directeur van den Nederlandschen Bios coopbond. Deze begon met vast te stellen dat een schorsing alleen kan volgen indien eerst een waarschuwing is gegeven en binnen 5 jaar een nieuwe overtreding volgt. In de tien jaren dat de Bioscoopbond thans bestaat is er nog nooit een geval van schorsing behandeld. De vraag doet zich voor: Is de eerste waar schuwing van B. en W. juist geweest? Deze vraag meende spr. ontkennend te moeten beantwoorden. Alleen die reclame foto's en litho's moeten door de Centrale Com missie voor de Filmkeuring gekeurd worden die bij de vertooning van de film voor het theater worden geëxposeerd. Deze Commissie heeft echter nog nooit om een advertentie ge vraagd, zou dat ook niet kunnen doen omdat dit in strijd zou zijn met het in den Grond wet bepaalde omtrent de vrijheid van druk pers. Bovendien is het volgens de bioscoopwet on mogelijk dat men publicaties in de pers voor af laat keuren. Spr. concludeerde dus dat de eerste waar schuwing ongegrond is geweest en dat daar om het schorsingsbesluit vernietigd moet worden. Mr. J. Kale die namens B. en W. van Bever wijk optrad wees erop dat elke daad van den exploitant om reclame te maken voor een film onder de filmkeuring behoort te vallen. Na de waarschuwing van '35 is op 14 Nov. en 21 No vember '37 geconstateerd dat zich in het W, B. theater personen bevonden die niet den vèr- eischten leeftijd hadden bereikt. Een schorsing was hier dus zeker niet onrechtmatig. Spr. meende bovendien dat het beroep niet tijdig was ingesteld; mocht het college meenen dat dit wel het geval was dan concludeerde hij tot niet-ontvankelijkverklaring. Mr. J. B. Bomans vroeg hoe het standpunt van den bioscoopbond zou zijn indien deze foto's als strooibiljetten voor het theater waren verspreid. De heer de Hoop antwoordde dat er dan in derdaad sprake zou kunnen zijn van een han deling in strijd met de goede zeden. Mr. Bomans: Welk verschil is er dan als men de foto's' in een courant plaatst en op die manier verspreidt? De heer de Hoop meende dat men zich dan kon beroepen op het bioscoopbesluit en de vrij heid van drukpers. Mr. dr. A. baron Röell concludeerde ten slotte dat men hier eigenlijk in beroep komt tegen de eerste waarschuwing, terwijl de wet een dergelijk beroep niet kent. Gedeputeerde tSaten zullen hun beslissing in deze principieele zaak later bekend maken. VELSEN Het kwartje van minister Romme. Pas deze week met het uitvoeren der bestellingen begonnen. Voor veel werkloozen, die deelnemen aan de bekende spaarregeling, ingevoerd door minister Romme is het een teleurstelling ge weest. dat eerst deze week met het uitvoe ren hunner bestellingen kon worden begon nen. De meesten hebben warme onderklee- ding voor hun gezin besteld en deze komen nu het koude jaargetijde zoo goed als voorbij is, wel wat als mosterd na den maaltijd. J.l. Maandag is met het verstrekken der gevraagde artikelen begonnen. In de laatste week van de maand Decem ber hebben de sparende werkloozen het ver zoek gekregen, hunne bestellingen op te geven. Er werd hun daarbij medegedeeld, hoe groot hun tegoed was en tevens dat het be stelde eind Januari tegemoet gezien kon worden. Bij in formatie vernamen wij, dat de ver strekking een paar weken vertraagd is, door dat men eerst de inschrijvingen der leveran ciers moest afwachten. Een en ander ging minder vlot dan men gehoopt had. Maar nu wordt de zaak zoo spoedig mogelijk afgewik keld.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1