HET NIEUWE AVONDBLAD TAXI BRANDWIJK Rataplan Conversie-leeningen der provincie geslaagd. Visscherij-Snufjes. 23e JAARGANG NO. 99 ZATERDAG 26 FEBR. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vï ets., per maand 56 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. j DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratisbetalende ahonnês. Levenslange ongescniktlieifl ƒ2000.-, overlyden ƒ400.-, verlies van Hand, voet ol oog ƒ200.- r«0.-bij verdrinkingsdood" door ongeval tij delLV vaart" SE"n "aff MM. otbeenbreuk/ 30-, enkelbreuk f 15-, polsbreuk 15— Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen ent.' beide leden duim f 100.eén lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60.—, V""'vprzpkprinp- vnnr van j óuuu.—indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzexenng voor aoonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van r - i een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Collectief contract trawl- visscherij opgezegd. De Nedeiiandsche bond van Christelijke fa- brieks- en transportarbeiders, de Centrale hond van transportarbeiders en de Neder landsche R.K. Bond van transportarbeiders. St Bonifacius hebben aan de Reedersvereeni- gino- voor de Nederlandsche haringvisscherij berfcht dat zij het collectieve contract inzake de uitoefening van de trawlvisscherij met mo torschepen met een opzeggingstermijn van veertien dagen opzeggen. De overeenkomst loopt Zaterdag 12 Maart af. geref. evangelisatie. De commissie der evangelisatie van de Geref Kerk IJmuiden-Oost hoop 18 Maart haar 10-jarigen arbeid te herdenken. In een bijzondere samenkomst met de gemeente zal dit jubileum herdacht worden. Ds. Harrenstein uit Santpoort zal uit zijn rijke ervaring als evangelist te Amsterdam vertellen het programma van de strawberries Het programma van de Strawberries voor as. Zondag luidt: Zandvoort 2—Strawberries 2 (dames) 12.15 U H.H.IJ.C. 3—Strawberries 1 (Treslingbeker) 12 uur. Strawberries 2—B.M.H.C. 4 promotie) 2 u. Kieviten 2—Strawberries 3 (degradatie) 12 uur. Strawberries 4—Kraaien 2 (vriendsch) 12 u. Zaterdagmiddag 2.30 uur: comp. Amsterdam b—Strawberries a. zondagsdienst der apotheken De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Ken,nemer Apo theek aan den Wijk a.Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. personalia. De heer W. A. Wamsteeker, die onlangs slaagde voor het candidaats-examen theologie, zal 7 Maart a.s. in Haarlem classicaal examen doen om toegelaten te worden tot de bedie ning van het Woord in de Gereformeerde Ker ken in Nederland. „nederland en oranje". De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" zal Dinsdag 8 Maart a.s. haar feeste lijke jaarvergadering houden in de turnzaal van de Marnixschool. De agenda vermeldt o.a. openingsrede van den voorzitter, den heer H. Homburg, jaarverslagen van secretaris en penningmeester en als spreker den heer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer. „haar andere man". De tooneelclub van de C.J.M.V. „Het Mos terdzaadje" heeft in studie genomen een Ame- rikaansch blijspel, getiteld „Haar andere man" van Larey Johnson. Het voornemen be staat, om half Maart met dit stuk in het Ge bouw voor Christelijke Belangen voor het voetlicht te treden. openbare les insingerschool Gistermiddag vond in de Insingerschool een openbare les plaats, waarvoor groote belang stelling was. Vele ouders woonden de les bij en waren zoodoende getuige van de vorderin gen hunner kinderen. maar de politie kan weer voort. want een schipper van een motorboot, liggen de in het Noordzeekanaal deed aangifte van diefstal van eenige scheepslantaarns en van een ankerketting. duitsche trawlers in fleetwood? Uit Fleetwood wordt gemeld, dat als resul taat van gevoerde onderhandelingen de kans groot is, dat een vloot van Duitsche trawlers Fleetwood als basis zullen kiezen voor hun visscherij in IJslandsche wateren. De onderhandelingen werden geleid door A. Jordan en Co., Ltd., grossiers in visch te Fleet wood, wier vertegenwoordigers Duitschland in verband met het afsluiten eener overeenkomst hebben bezocht en men verwacht, dat de vol gende maand de eerste trawler niet IJsland sche visch in Fleetwood aan de markt zal ko men. Het betreft hier schepen van de „Nord- see", de grootste reederij van Duitschland. Het is nog niet bekend, hoeve-el schepen naar Fleetwood zullen komen. De firma Jordan en Co heeft reeds voorbe reidende maatregelen genomen. Reeds heeft zij de beschikking gekregen over een rookerij en in de naaste toekomst zal een conservenfa- briek gebouwd worden, waar 300 a 400 men- schen werk zullen vinden. Ofschoon de vischkoopers in Fleetwood lie ver hadden, dat de visch door Engelsche sche pen wordt aangevoerd, verheugen zij zich over de komst der Duitschers, schrijft The Fishing «ews. „Het is buitengewoon onaangenaam, dat in een tijd dat wij meer visch verlangen, Hull en Grimsby 20 pet. van hun vloot gaan opleggen", zei een vischkooper. „Maar als de Britsche reedërs weigeren, de markt te voor zien kan niemand het de Duitschers kwalijk nemen als ze hier komen en de markt voor •IJslandsche visch veroveren." bitrtvereemging ijmuiden centrum In verband met de steeds grooter wordende uizending van spaarbonnen heeft het bestuur van IJmuiden Centrum besloten, voorloopig voor de eerste 3 weken het totaal der prijzen te i verhoogen van f 18.50 tot f 27. "oor den hoogsten inzender van bonnen van f i één prijs van f 10, voor den hoogste en den daaropvolgenden inzender van bonnen van f 0.50, f 0.25 en f 0.10 respectievelijk 2 pnjzen van f 5, 2 prijzen van f 2.50 en 2 prij zen van f 1. OVERHEMDEN NIEUWSTE DESSINS. ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78. (Adv. Ingez. Med.) Vissclierij-publicaties. Worden uitgebreid. De afdeeling visscherijen publiceerde tot dus ver maandelijks een kort overzicht van de uitkomsten van de zeevisscherij, de kustvis- scherij en de rivier- en binnenvisscherij. Deze drie overzichten werden afzonderlijk aan de pers verstrekt. Bij wijze van proef verschijnen deze drie overzichten thans, te beginnen met de over zichten over Januari 1938, in één publicatie, terwijl daarachter in het vervolg zullen wor den opgenomen korte mededeelingen van het rijksinstituut voor biologisch en van het rijks instituut voor chemisch, microbiologisch en hydrografisch visscherijonderzoek. Op deze wijze worden naast de uitkomsten van de visscherij tevens vermeld resultaten van het visscherijonderzoek en worden voorts mededeelingen gedaan op het gebied van de vischconserveering e. d., welke voor het vis- scherijbedrijf van belang zijn. Het ligt niet in de bedoeling de beschou wingen op het gebied van het visscherijonder zoek van zuiver wetenschappelijken aard te doen zijn. Zij zullen in populairen vorm wor den geschreven. haarl. r.k. dambond. De persoonlijke kampioenschappen van bo- vengenoemden bond, die tevens gelden als voorwedstrijden voor het R.K. kampioenschap van Nederland, zijn deze week aangevangen. In de eerste klasse komen 3 IJmuidenaren uit n.l. de G. S.'ers P. Balm, G. Haver en G. Meijs- sen. De eerste ronde bracht de volgende re sultaten: C. HeesakkersJac. Bosse 11 J. DrayerG. Meijssen 20 J. Lucas—M. Herben 11 G. Haver—p. Balm 0—2 VEREEN. VOOR FAC. LIJKVERBRANDING. De afdeeling Velsen van de Vereeniging voor facultatieve Lijkverbranding hield gis teravond in café Centraal haar jaarvergade ring, die daar den voorzitter, de heer Y. Reitsma, geleid werd. Het jaarverslag van den sècretaris, den heer A. J. van der Weijden, wees uit, dat het leden tal zich op een bevredigende wijze heeft kun nen handhaven. 1 Januari van het vorige jaar telde de afdeeling 378 leden; in 1937 werden 77 nieuwe leden ingeschreven; 43 werden wegens vertrek uit de gemeente, over lijden, bedanken om uit anderen hoofde afge schreven, zoodat aan het einde van 1937 412 leden de afdeeling Velsen vormden. De bestuursleden mevr. J. Schaar-Woud en de heer C. N. Weij moesten wegens drukke werkzaamheden voor hun functies bedanken; de penningmeester, de heer P. Klerk, stelde zich als periodiek aftredende herkiesbaar en werd bij acclamatie in zijn functie herko zen. Het bestuursvoorstel om het afdeelingsbe- stuur, dat uit 7 leden bestond, evenals vroe ger weer tot 5 terug te brengen, werd aange nomen. Het verslag van den penningmeester wees uit, dat de kas over een batig saldo van f 253,11 beschikt. De begrooting voor 1938 werd ongewijzigd goedgekeurd. De kascom- missie bracht rapport uit van haar gunstige bevindengen betreffende het financieele be heer. waarna unaniem besloten werd den pen ningmeester te déchargeeren. De voorzitter bracht den heer Klerk dank voor zijn uitne mend beheer van de geldmiddelen en hoop te, dat de herkozene nog lang voor de ver eeniging zou mogen arbeiden. Een voorstel van den heer Stek, betreffende het stichten van een afdeeling sympathisee- rende, niet betalende leden kon bij de verga dering geen meerderheid vinden. In de kwestie van niet-betalen der contri butie in geval van onmacht neemt het be stuur reeds een zeer ruim en ook soepel stand punt in. De kascommissie voor het loopende jaar wordt gevormd uit de heeren Das, Lijsenaar en Deelder met als reserve de heer Kuiper. DRIEHUIS concert „soli deo gloria" De Harmonie „Soli Deo Gloria" te Driehuis, directeur de heer J. Groot geeft Zondagavond een concert in „Zomerlust" te Santpoort. O.m. zal worden uitgevoerd de Ouverture Fantasti- que van Govaert, de Fantaisie „Martha" van Flotow, Rosen aus dem Süden van Johann Strauss en Danse Hongroise van Joh. Brahms. VELSEN hinderwet B. en W. van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van C. Zwier te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzine bewaarplaats ad. 6000 Liter met bovengrond- sche aftapinrichting op en in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L no. 1647. plaatselijk be kend Kennemerplein no. 1 te IJmuiden,. door hen is verdaagd op grond dat het technisch onderzoek nog niet is afgeloopen. (Het Nederlandsen Rattenbestrij- dingscomité deelt in zijn orgaan „Staatsvijand no. 1" mede, dat in Nederland 8 millioen ratten zijn die voor 20 millioen gulden jaarlijks vernielen. De bestrijding wordt nu gerationaliseerd en systematisch ter hand genomen.) De familie van Mus Rattus Telt in ons land acht millioen Vrienden leest en bedenkt dat 'es, Daar moet men wat tegen doen. Zooveel mensehen zooveel ratten, Is de situatie hier, En wij derven jaarlijks schatten, Door de roofzucht van dit dier. Want die drommen ratten eten Ieder jaar fortuinen op, Als u het precies wilt weten, Wel voor twintig millioen pop. Mogen wij ons laten temmen? Neen, dat nooit, geen kwestie van. Dreunt het machtig koor van stemmen. Op ten strijde rataplan! Men zal 't knaagdier mores leeren Met een aanvalsplan en hoe. Men gaat rat-ionaliseeren, 't Wordt niet maar zoo'n ratjetoe. 't Rattenkruit is drooggehouden, 't Wacht op het commando slechts. Als de ratten 't weten zouden, Vluchtten zij met rotten rechts. Groote menschen, kleine dieren, Het lijkt niet zoo'n dapper ding, Tja, maar als ze zoo gaan tieren. Wordt het zelfverdediging. Waarlijk het gaat zoo niet langer, In 't belang van 't algemeen, Op ten strijde, rattenvanger. Weert staatsvijand nummer één. P. GASUS. Wol uit't Kleuterhuis" Vindt men in ieder huis Velserduinplein - IJmuiden-Oost (Adv. Ingez. Med.) v. s .v. 2—kennemers 2. Morgen om 12 uur ontvangen de V.S.V.- reserves het tweede elftal der Kennemers. Na de onverwachte nederlaag der roodwitten tegen H. F. C. 2 heeft deze ontmoeting nog aan belangrijkheid gewonnen, want de situa tie is thans zoo, dat V.S.V. 2 met nog 2 wed strijden voor den boeg één punt bij het lei dende Ajax 3 ten achter is. Met het volgende elftal zullen de V.S.V.'ers trachten de Kennemers er onder te hou den: Demmers, Van Straten, Rschsteiner, Van der Gevel, De Boer, De Haas, Karrebelt, Michel, Van der Kuil, Glas, Carton. wie mist een hondje? Bij de politie te Velsen-Noord kan men in lichtingen verkrijgen over een langharig, don ker gestroomd hondje met staande ooren van het mannelijk geslacht, hoog ongeveer 30 cM., heeft een halsband om en bij de politie te Santpoort-Dorp over een jong bruin-grijs hondje van het vrouwelijk geslacht, hoog on geveer 20 cM. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. M. Schelvis—Bruins, d., Bever wijk. B. J. de Wilde—Olthof, d., Hofdijklaan 35. Driehuis. E. H. v. d. BoogaardKneppel, d., v. Ostadestraat 38, IJmuiden. J. Pointl Groeneveld, z., Driehuizerkerkweg 87, Velsen. R. Kraak—Broers, d., Zeeweg 87, IJmuiden. F. Scheelbeek—v. d. Berg, d.. Terrasweg 51, Santpoort. A. F. C. v. Ouwel—Sweering, d.. W. de Zwijgerlaan 13, Santpoort. J. C. M. BroekKuijpers, d., Alex. Bellstraat 31, IJmui den. E. S. Vogelzang—v. Wijngaarden, z„ Fa zantenlaan 38, IJmuiden. V. VessiesMans- hande, z„ Wijk aan Zeeërweg 82, IJmuiden. M. Groenendijk—de Ronde, z., Planciusstraat 73, IJmuiden. A. M. SmitsRosier, z., Schoon- oortstraat 1, Velsen N. Overleden: C. Spits, 56 jaren, echtgenoote van A. Krijger, Frogerstraat 12, IJmuiden. Ondertrouwden: J. Dekker en J. Jonkman, Kennemerlaan 23, IJmuiden, Alex. Bellstraat 9, IJmuiden. W. Ackerman en J. G. Schroder, Amsterdam. J. de Jonge en C. J. de Groot, Amsterdam, Kompasstraat 53. IJmuiden. H. Vingerhoed en P. Roos, Amsterdam. L. Groen en L. S. Lammers, J. v. Heemskerkstraat 76: IJmuiden, J. P. Coenstraat 35, IJmuiden. D. Kosters en A. Boer, Hyacintenstraat 3, Sant poort, Schulpweg 3. Velsen N. Gehuwden: J. Stam en J. M. Blum, Platanen- straat 13, IJmuiden. C. Mooijekind en A. Wub- ben, Bloemendaal. B. Oldenburg en M. P. J. Kossen, de Weerdstraat 9, IJmuiden. L. Donatz en W. K. Dijk, Bik en Arnoldkade 30rd., IJmuiden. L. A. Stekelinck en B. Heijens, As sendelft. A. P. Bruisschaard en K. v. d. Meij, Visseringstraat 12rd., IJmuiden. J. A. v. d. Kolk en M. C. Smit, Duinvlietstraat 89. Vel sen N. wanneer stempelen? De stempeluren voor de verschillende orga nisaties voor de week van 21 tot en met 26 Februari zijn vastgesteld als volgt: IJmuider Transport Feredatie (N.A.S.) 9—9.15. Ongeorganiseerden 9.2010.20 uur. Werkloozenvereeniging 10.30—11 uur. Alg. Ned. Metaalbewerkersbond 11.10—11.30 u. Alg. Ned. Bouwarbeidersbond 11.40—12 uur. IJmuider Federatie 9—9.45 uur. Chr. Bond v. Fabr. en Transp. Arb. 9.50—10.20. Oud-Katholiek Vakverbond 10.25—10.40 uur Kleine bonden 10.55—11.10 uur. R.K. Bonden 11.20—12 uur. lijst van gevonden voorwerpen. Gevonden te IJmuiden: een ceintuur, een mute, een portemonnaie, een kinderschoen, een wieldop, een zwart grijs gestreept colbert- costuum, een heerenportemonnaie, een wol len handschoen en een kindermuts. Gevonden te IJmuiden Oost: een kinder handschoen, een vulpenhouder, een huissleu tel, een kinder jasje, een mantelceintuur, eenige handschoenen en aan komen loopen twee honden. Gevonden te Velsen Noord: een pet, een schetsboek, een dop van een benzinetank, een sjaal, een sleutel, een kinder portemonnaie, een stofbril, een dames polshorloge, een kin derhandschoen en aan komen loopen een hond. Gevonden te Santpoort dorp: een huisslutel, een twee nummerplaten van een auto. Gevonden te Velsen: een vulpotlood en een damestasch met inhoud. Ned. Ford maakt een goed jaar 1937. Netto-winst bijna verdubbeld. Met de con junctuur-verbetering nam de verkoop van Fordproducten, volgens het jaar verslag der N.V. Nederl. Ford Automobiel fabriek te Amsterdam over 1937, belangrijk toe, wat uit den aard der zaak op de resulta ten der Maatschappij een gunstigen invloed had, terwijl daardoor tevens de arbeidsgele genheid werd verruimd. Met genoegen kan dan ook, zoo ontleenen wij verder aan het verslag, worden geconstateerd, dat de in het vorig jaarverslag uitgesproken gunstige ver wachtingen, in vervulling zijn gegaan. Gedurende de crisisjaren verouderde het Nederlandsche wagenpark meer en meer. Het was daarom verheugend uit de officieele sta tistische gegevens te kunnen constateeren, dat het jaar 1937 in dit opzicht een keer punt heeft gebracht en dat vernieuwing in meerdere mate heeft plaats gevonden. Op grond van het bovenstaande mag, vol gens het verslag, worden verwacht, dat ook in het nieuwe jaar een bevredigende afzet zal kunnen worden bereikt. Een bedrag van f 200.000 werd geboekt op een bijzondere rekening „Personeelbelangen" teneinde een voorziening voor die belangen te treffen. Het ligt in het voornemen die voorzie ning te doen aanvangen op 1 Januari 1938 en daarvoor een zelfstandig fonds in het leven te roepen. Uit de Balans en Verlies- en Winstrekening blijkt, dat de netto-winst over 1937 bedroeg f 846.405 tegen f 469.000 over 1936 en f 402.000 over 1935. Voorgesteld wordt een slotdivïdend van 14 pet. (v.j. 7) uit te keeren, hetwelk met het in December 1937 betaalde interim di vidend a 6 pet. (v.j. 3) een jaardividend van 20 pet. (10 pet.) zal vormen.) Verlies- en winstrekening. Volgens de balans per 31 December 1936 bedroeg de winst tot en met dien datum f 1,248, 216 (1,157,949). Hiervan werd naar di videndrekening overgeboekt f 300.000 (210.000) Aan dividendbelasting betaald f 30.150 (21.105) samen f 330.150 (231,105), Saldo vorige boek jaren f 918,066 (916.844) Krachtens art. 12 der statuten werd gebruikt voor extra af schrijvingen op nieuwe aanschaffingen, welke gedurende dit jaar werden gebracht ten laste van Straat- en Wegenaanleg enz.. Gebouwen. Machines, Werktuigen. Gereedschappen en Inventarissen f 163,301 (138,029), resteert f 754.764 (7778.814) waarbij gevoegd moet worden de winst over het afgeloopen boekjaar volgens Verlies- en Winstrekening, groot f 846.405 (469,401), zoodat de totale onver deelde winst tot en met 31 December 1937 bedraagt f 1,601.170 (1,138,216). Hiervan werd op 8 December 1937 reeds een interim-divi dend van 6 pet. (3) op rekening van het jaardividend uitgekeerd, waarvoor noodig was f 180.000 (90.000). Dividendbelasting a 10.05 pet. f 18.090 (9.045), samen f 198.090 (99.04o). Wordt overeenkomstig het voorstel van het bestuur een slotdividend van 14 pet. (7) op de aandeelen uitgekeerd, dan is daarvoor noodig f 420.000 (210.000), Dividendbelasting a 10.05 pet. f 42.210 (21.105) samen f 462,210 (231,105). Totaal f 660.300 (330.150), en zal naar nieuwe rekening worden overgebracht f 940.870 (918,966). de inbraken te apeldoorn en omgeving De Zutfensche rechtbank heeft Vrijdag uit spraak gedaan in de zaak tegen een aantal dieven en inbrekers, die het vorige jaar Apel doorn en omgeving onveilig hebben gemaakt T. A. H. werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, H. H. tot drie maanden en C. B., W. V. en K. J. M. ieder tot twee maanden. b. van L„ de timmerman, die het terrein van de inbraken niet alleen tot Apeldoorn had beperkt, maar ook in Gorssel en Zutfen zijn slag trachtte te slaan, werd tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld Bij de inschrijving op de 3VA pet. obigatieleening Noordholland groot f 34.883.000 is dermate van het voor keursrecht gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen slechts een ge ring percentage zal kunnen worden toegewezen. De toewijzing op de 2'A pet. 8-jarige obligatieleening Noordholland groot f 8.895.000 zal wegens de enorme overteekening slechte minimaal zijn. DENNENSTRAAT 12 - TELEF. 5563 (Adv. Ingez. Med.) cccxliii. Het is nu bijna Maart en het loopt weer naar den tijd dat we de eerste berichten mo gen verwachten over de regeling der haring visscherij, teelt 1938. Nou ja, het duurt nog wel even en het is nog lang geen Mei of Juni, maar als eenmaal alle kalenderbriefjes van Februari in de prullemand zijn terecht geko men, beginnen we weer te zorgen voor en zor gen te maken over nieuwen oogst en nieuwe teelt. En zoo, met deze gedachten aan het nieuwe, frappeert het bijzonder, dat ook het oude ons nog niet met rust heeft gelaten, want de jaar gang 1937 van den clupea harengus schijnt nog steeds rustig in het Zuidelijk deel van de Noordzee rond te zwemmen. Zeven- Engelsche drifters hadden we deze week nog aan den afslag met een vangst van ongeveer 2000 kisten, die in totaal ongeveer f 8500 opbrachten. Het spreekt vanzelf, dat de kwaliteit niet best was en als er dan nog 4 a 5 gld per kist voor betaald wordt, ligt hierin het bewijs, dat de rookerijen nog wel wat konden gebruiken. Je ziet trouwens tegenwoordig in de winkels overal veel bokking geëtaleerd. Nederland is dan ook meer een haring- en bokking-etend, dan een vischetend land. Als ze het heele jaar door haring blijven visschen zal deze in het voorjaar gevangen haring die daarom nog geen voorjaarsharing is een goede plaats vervanger kunnen worden voor de Zuiderzee- haring, die we toch op den duur wel kwijt zullen raken. Echte haringplaatsen zijn er in dezen tijd van het jaar feitelijk alleen maar aan de kusten van Schotland (Oost- en West kust). Deze haring is echter, wat de kwaliteit betreft, niet te vergelijken met de rijpende haring, die de Zuiderzee opzocht. Weer hadden we deze week een boot uit de Barentszee en wel de Norma Maria. Ook deze reis is een mislukking geworden; de trawler besomde slechte f 6100. wat veel te weinig was voor zoo'n reis. En de volgende week hebben we de Erin weer met een paar duizend man den visch uit de Barentszee, en dan komt weel de Alkmaar en dan komt wellicht de Haarlem aan de beurt, spoedig gevolgd door de Delft, als deze trawlers ten minste ook voor de vis scherij in het hooge Noorden bestemd worden. Zoodat het niet lang meer zal duren, of we hebben elke week een boot van het hooge Noorden aan de markt. Ik vind deze heele Barentszee-visscherij een eigenaardig geval, maar dat zal wel aan mij liggen. Er kwamen deze week aan den afslag 44 trawlers, 50 loggers en 7 drifters en er werden in alle drie categorieëen mooie besommingen gemaakt. Maar de visch blijft dan ook duur. PIETERMAN. De actie in de Metaalnijverheid te Amsterdam. Arbeiders aanvaarden bemiddelings voorstellen. De Amsterdamsche arbeiders, georganiseerd in den Algemeenen Nederlandschen Metaal bewerkersbond, hebben zich met 1016 stem men voor, 767 tegen en 9 blanco, uitgesproken ten gunste van de voorstellen van den rijks- bemiddelaar, mr. S. de Vries Czn. Van de dertien ondernemingen, welke bij de gezamenlijke actie zijn betrokken, heeft het personeel van tien bedrijven de voorstel len met een vrij groote meerderheid aanvaard. De arbeiders van drie bedrijven, n.l. de Ne derlandsche Dokmaatschappij en Verschure en Co.. verzetten zich met een kleine meerder heid tegen de voorstellen. Ook vergaderingen van den Christelijken Metaalbewerkersbond hebben een groote meerderheid voor de voorstellen opgeleverd. Rijkstuinbouwconsulent geschorst. Naar wij vernemen heeft de minis ter van Economische Zaken met toe passing van artikel 90 van het alge meen rijksambtenarenreglement den rijkstuinbouwconsulent te Nijmegen geschorst en aan de administratieve hulp van dien ambtenaar ontslag aangezegd. GARAGEHOUDERS EN AUTOMOBIEL HANDELAREN VOEREN ACTIE. Dezer dagen werd te Utrecht de zeer druk bezochte algemeene vergadering van den bond van automobielhandelaren en garage houders „Bovag" gehouden. Na de ope ningsrede van den voorzitter der ontvangen de afdeeling, den heer Wortman te Utrecht, gaf de waarnemende bondsvoorzitter, de heer Jansen uit Arnhem een uitgebreid over zicht van de velerlei acties door den bond ondernomen, dan wel ingeluid. Ter sprake kwamen daarbij onder meer de saneering van den automobielhandel, waaraan dringend behoefte bestaat, het streven naar een unifor men benzineprijs voor het geheele land en een verdere gezondmaking van den handel in olie, banden en accessoires. Voor de Neder landsche garagehouders vormen deze kwesties een levensbelang, terwijl uiteindelijk ook de automobilist er de vruchten van zal plukken. De heer Jansen werd met algemeene stem men tot bondsvoorzitter gekozen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1