HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN Boom-inhoud. UNIC 23fe JAARGANG NO. 100 MAANDAG 28 FEBR. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTENper week 12Vi ets., per maand 55 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIEP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTïëN: 1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTïëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis. SaiS^SrTw betai?,1de, Jbonnés: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, bi éen of tweei lei^n wijsvingerƒ25.-alleledenanderen vmger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5—, arm- of beenbreuk 30.—enkelbreuk 15| f400-bij verariniongsciood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van fonnnin^;&n ho^iMo „«v. ,>;if nf moor ohrmnpo tonppvrt beide leden duim 1100.één lid duim J 50.—, alle leden wijsvinger 60. *.w* icv»cxx ouuctcu vuivxz j o.—. auu- ui, uccuvicuh j oo.-, 6maWUivUn. 15iÉf-, polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marine vaartuigen enz. 40°.—b0 yetdrm gsd^d ongeval tudens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—. Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengcvc^e mocht hebben. Nog afzonderiijKe ve e ering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Oui liet damkampioenschap van Nederland. Mager resultaat van de D. C. IJ.'ers. Zaterdag is in hotel Parkzicht te Amster dam de tweede ronde gespeeld van het dam kampioenschap van Nederland. Deze ronde leverde de volgende resultaten op: Kinnegin—A. Ligthart 2—0 T RamanDe Graag 11' j H vos—C. Lochtenberg 2—0 C. Suyk—B. Dukel 11 Rustenburg—A. K. W. Damme 2—0 In deze ronde stelde Ligthart wel eenigs- zins teleur. We hadden van hem tegen Kinne gin een overwinning verwacht, althans min stens remise. Naar onze meening heeft hij in deze partij niet gegeven wat hij kan. Suyk en Dukel hebben een partij gespeeld, zoo moeilijk en zoo mooi, als er zelden in dergelijke tournooien gespeeld worden. Terecht merkten eenige deelnemers op, dat deze partij ongetwijfeld de mooiste van het <*eheele tournooi belooft te worden. jn deze -partij hebben beide spelers, na een buitengewoon zwaren strijd bevrediging in de remise gevonden. Het was Suyk die m de opening met wit direct al een korte-vleugelopsluitmg aanbood, om te trachten het spel over veld 24 te ont wikkelen. Dit verhinderde Dukel en deze plaatste op de andere flank zelf een voor post op veld 27. Toen reeds was de partij in een zoo gecompliceerd stadium gekomen, dat zij elk oogenblik door slagspel uit dreigde te zullen ioopen. Dukel bood Suyk een diepen damzet aan die verlies had beteekend. Toch was 'net Dukel die in het vergevor derd middenspel belangrijk voordeel wist te behalen, en als Suyk na een aantal gedwongen zetten geen reserves had gehad in den positie- zet 33—28, dan had Suyk kunnen opgeven Toen was de stand: Wit Suyk: 47, 45, 43, 40, 39, 38, 37, 35 34, 33, 32, 29. Zwart Dukel: 7, 9, 12, 13, 15, 18, 19. 20. 23, 21, 25, 36. Nu is 33—28 mogelijk daar 21—27 faalt. Na een ingewikkeld eindspel forceerde Suyk met stuk achterstand remise. De devde ronde. Zondag is de derde ronde gespeeld. De uit slagen van deze ronde luiden; v. Dartelen—Kinnegin 11 Lochtenberg—Keiler 02 Rustenburg—Vos 1 Dukel—Damme 11 De Graag—Suyk 1—1 Ligthart—Raman 11 Het is Dukel in de eerste drie ronden niet meegéloopen. Ook tegen Damme behaalde hij belangrijk voordeel, maar na een langdurig eindspel met belangrijk overwicht moest hij met remise ge noegen nemen. Ligthart en Raman speelden een klassieke partij, doch zonder eenig overwicht van een der spelers kwam de remise. Suyk had het tegen den taaien de Graag niet gemakkelijk. Het was een gewone over zichtelijke positiepartij, die toch nog wel kan sen bood. De stand na drie ronden luidt: Keiler en Vos 5 p., Rustenburg 4 p., Dukel, Suyk, Ligthart, Raman, Kinnegin ieder 3 p., Damme, v. Dartelen, De Graag ieder 2 p., Lochtenberg 1 p. De vierde ronde wordt in Parkzicht a.s. Za terdag gespeeld, de vijfde a.s. Zondagmorgen te IJmuiden in hotel Kennemerhof, aanvang 11 uur. WEDSTRIJDAVOND VAN DE IJMUIDER REDDINGBRIGADE IN VELSERBAD. Vrijdagavond gaf de iJmuider Redding- brigade een wedstrijdavond voor leden in het Velserbad. Deze wedstrijden bestonden in popduiken en snelheidswedstrijden met hin dernissen. Voor deze avond bestond van de zijde van het publiek zeer veel belangstelling. De uitslagen luidden als volgt: Popduiken: heeren klasse A: 1 'Hinrichs 25 2/5 sec., 2 Zandbergen 25 2/5 sec., 3 Hanepen 27 2/5 sec. Heeren klasse B: 1 P. v. d. Bosch 27 3/5 sec.; 2 v. Beelen 33 2/5 sec., 3 Hartgers 34 4/5 seconde. Dames: 1 A. Bakker 30 sec., 2 M. Bakker 31 sec., 3 Hanepen 37 sec. Hindemiszwemmenheeren klasse A: 1 Hinrichs 29 sec., 2 Koningstem 29 1/5 sec;, 3 v. d. Bosch 29 2/5 sec. Heeren klasse B: 1 v. Beelen 34 2/5 sec., 2 Hartgers 37 4/5 sec., 3 P. v. d. Bosch 38 1/5 Treffende plechtigheid op Westerveld. Dames klasse A: M. Bakker 31 sec., 2 A. Bakker 31 1/5 sec., 3 Hanepen 34 4/5 sec. Dames klasse B: 1 Smit 35 2/5 sec., 2 Schotvanger 35 3/5 sec., 3 Zandvoort 41 3/5 sec. Hierna gaven enkele leden demonstraties van reddend zwemmen met een gewilligen en een onwilligen drenkeling. Veel bijval on dervonden hierna ook „Juffrouw Snip en Juffrouw Snap", die danig de lachspieren in werking brachten. De prijzen, bestaande uit medailles, werden gewonnen door: Popduiken A: de heeren Hinrichs en Zandbergen. B: de heer P. v. d. Bosch. Dames: mej. Jansje Bakker. Hinderniszwemmen: de heer Hinrichs. Verder waren er nog verscheidene troost prijzen. Aan den oudsten deelnemer der heeren, den heer Duider werd tevens een herinneringsprijs uitgereikt. Eveneens werd gedaan aan de oudste deelneemsters dei- dames. Aan het slot werd een verloting gehouden van twee zwemabonnementen beschikbaar gesteld door het bestuur van V.Z.V. Zij wer den gewonnen door den heer Engelhard en foevr. Wijker. Steen op het graf van wijlen Ds. Swaan aan de familie overgedragen. In de aula op de begraafplaats Westerveld is Zaterdagmiddag nog eens gebleken, welk een groote plaats ds. J. W. Swaan in het hart zijner gemeenteleden heeft ingenomen. De in drukwekkende plechtigheid van het overdra gen van den gedenksteen op zijn graf aan de familie vond plaats in tegewoordigheid van vele belangstellenden. Na orgelspel van den heer J. E. Falk ging ds. J. W. Erdman voor in gebed. Hierop ver zocht de predikant te zingen Ps. 73:13. Spreker richtte zich daarop tot de weduwe en de kinderen en herinnerde er aan, dat nu bijna twee maanden geleden vele op deze plaats bijeen waren gekomen om uit te dragen heb stoffelijk overschot van hem, die in haar leven en in dat van haar kinderen en de beide moeders zoo'n groote plaats heeft ingenomen, van hem, die na een trouwen 7-jarigen arbeid een plaats had veroverd in het hart van IJimuiden. Op den avond van den 3en Januari, vervolgde spreker, had als gewoonlijk de ker- keraadsvergadering plaats. Maar op dien avond was het anders dan gewoonlijk. Allen dachten aan hem en aan zijn graf. Men kwam tot de vraag: „is nu alles afgeloopen, of heeft de kerk van IJmuiden nog een taak te ver vullen?" Het plan een commissie te vormen voor het plaatsen van een gedenksteen op het graf van den overleden predikant vond instemming. Spoedig werd de commissie uit den kerkeraad met eenige anderen uitgebreid, die den overledene hadden leeren kennen, waardeeren en liefhebben. De bijdragen stroomden binnen en in een paar weken was het geld er al en kon de steen besteld en ge maakt worden. Spreker dankt de familie van den over ledene, dat zij de gemeente in staat heeft wil len stellen, door het plaatsen van dezen ge denksteen, de gedachte aan den overledene te versterken, een kleine wederdienst voor al dien trouwen arbeid,waarmee hij onze ge meente heeft gediend. Spreker wees mevrouw Swaan er ten slotte nog op, dat ds. Swaan en de steen bijelkaar behooren, niet alleen omdat op den steen zijn naam staat, maar ook om het schriftwoord, dat bij ds. Swaan. behoort, het. schriftwoord, door mevrouw gekozen, het woord van Job „Want ik weet, mijn Verlosser leeft". Na afloop zijner rede las spreker de oor konde van de overdracht voor, die hij ver vervolgens aan mevrouw Swaan overhandigde. Met eenige gevoelvolle woorden dankte deze daarop. „Met groote dankbaarheid en diepen weemoed aanvaard ik dezen steen", zeide zij. Met het zingen van Gez. 49:5 werd de plech tigheid besloten. Daarna begaven allen zich naar het graf om den steen in oogenschouw te nemen. Ook de gedenksteen spreekt van een een voud, een karaktereigenschap, die den over ledene kenmerkte en die ook heeft gekenmerkt zijn teraardebestelling en deze plechtigheid. In den grooten donker gepolijsten steen is een Antoniuskruis uitgehakt waarin staat het woord van Job: „Want ik weet,mijn Verlosser leeft"; onder het kruis staat de naam van den overledene en de data van geboorte en overlijden. Het ontwerp is van den heer F. J. Heijkoop, de uitnoodiging van de Steenhouwerij Nuijen- Sipkes. UITSLAG MASSA-KAMP DAMMEN. De gedetailleerde uitslagen van den massa kamp T. O. P.—Den en Zet uit Wijk aan Zee luiden als volgt: 1. J. KramerH. W. Meveld 20 2. Th. de ReusJ. van der Wel 02 3. J. H. van der Akker—C. Reinhout 20 4. L. van der Aar—M. Klein 2—0 5. J. SelderbeekW. van der Elzen 20 6. R. van der KooiJ. Zwart 20 7. J. van der Aar-N. Paap 20 8. B. PostmaN. van der Mey Czn 20 9. J. DiemeerJac. Schelvis 20 10. H. MaksM. Brurneberg 20 11. W. Koster—A. Duin 20 12. J. van der SteenP. Mahlberg 20 13. H. OortwijnA. Schelvis Czn. 20 14. P. Castricum—J. Duin 0—2 15. W. van der StarJ. Aardenburg 20 16. J. Zonneveld—A. de Goede 2—0 R.-K. Tooneel Ver. „Kunst Zij Ons Streven". Amor in de pastorie (Bij Heernonkel.) Voor het D.K. dilettantentooneel is Jac. Bal lings een niet te versmaden auteur; op zijn naam staan reeds meerdere werken, die „het doen" en druk gespeeld worden. Ook het spel van ernst en boert, dat den naam van Bij Heernonkel oftewel Amor in de pastorie draagt, heeft ongetwijfeld zijn weg wel ge vonden. Het heeft natuurlijk naast zijn sterke ook zijn minder stevige momenten, maar in zijn geheel houdt het een geheelen avond het publiek zeker wel aandachtig op de intrige en de uitwerking er van wel gevestigd. Het Patronaatsgebouw was weer geheel ge vuld toen K. Z. O. S., de R.K. tooneelvereeni- ging Kunst Zij Ons Streven Zondagavond haar laatste donateursuitvoering in dit sei zoen gaf met bovenaangehaald tooneelwerk. De heer Vrijhoef opende, waarna we snel in de Vlaamsche sfeer van de pastory van Heer- nonkel gevoerd werden. Mevr. VrijhoefZwa nenburg als de zuster van den pastoor en de heer van Baar als de kerkmeester Gradus zorgden voor een aardige introductie, hetgeen beiden met hun plan ken ervaring rap afging. Mevr. Vrijhoef had zich in het door haar weer te geven type goed ingewerkt, maar kon het toch niet nalaten zoo af en toe weer eens flink op de zaal te spelen. Dat behoeft iemand als zij ,die reeds zoolang op de planken rond wandelt, toch niet meer te doen. Gradus was van Baar als op 't lijf geschreven en zijn rou tine had er niet de minste moeite mede, deze rol relief te geven. De pastoor was een kolfje naar de hand van den heer van den heer van Kuijeren, die deze figuur ten voeten uit schilderde. Vol vriende lijk begrijpen en toch de waardigheid van den priester steeds bewarend was Heernonkel de goede genius van het spel, dat het leven schreef en dat veel echte karakters in zich borg. De driftige heerenboer vond in den heer J. G. Olsthoorn een vaardig vertolker; frisch en vol leven speelde hij dezen dankbaren rol. Zijn optreden in 1 was een belofte voor het verdere verloop yan den avond. Dat werd in 2 bewaarheid, waar z'n tête-a-tête b.v. met Yvonneke en z'n scène met Blom hem gemak kelijk en vlot afging. Van Baas Blom maakte de heer J. v. d. Kolk een vermakelijk type, vol sappige Vlaam sche gulheid en hij was zeker niet de minste van den werkenden kring. „De vroolijke noot" was bij hem in goede handen. Het stiefdochtertje Yvonneke werd door mej. T. Ter voort gespeeld; het was naar wij mee- nen voor het eerst, dat zij in een belangrijken rol was geplaatst. Zij heeft het er, de omstandigheden in aan merking genomen, zeer verdienstelijk afge bracht. Haar vertolking werd met het voort schrijden der bedrijven beter; aan haar heeft K. Z. O. S. in de toekomst zeker een veel belovende ingénue; haar type heeft ze in alle opzichten mee. Haar stiefmoeder Judith kon ik in mej. J. v. Leeuwen nog niet geheel zien. Ten eerste had zij (gelukkig eigenlijk) haar jeugd tegen. Ze was geen weduwe van pl.m. 40 jaar. En in dit verband kon zij deze naar genegenheid snak kende vrouw, welke reeds 20-jaren weduwe is, niet met die overtuiging geven, die met het voortschrijden der jaren groeit. Ongetwijfeld heeft ze deze figuur naar haar beste krachten gegeven en komt de tekortkoming op rekening der rolcommissie. Oom Mathias, de brouwer en de notaris werden door de heeren G. Zwanenburg, P. We ber en J. v. d. Does met meer en minder suc ces navenant weergegeven. Het tempo had nog wel een schepje mogen hebben, want het eerste bedrijf is met zijn uitgebreide monologen van den pastoor vrij lang. Behoudens enkele momenten van hapering in de vlotheid van het rollen kennen gaf men weer, zooals gewoonlijk, den geheelen avond goed samenspel te genieten. We zijn ditmaal geenszins enthousiast over de grime, vnl. van de heeren. Deze was voor 't meerendeel beneden peil. Het stuk, dat geheel in 't Vlaamsch gecchre- ven is, ging er bij het publiek grif in en het applaus was gul. We hoorden in de pauzes een goed inge speeld strijkje, dat zich vaardig en aangenaam van zijn taak kweet; In eere houden. W. (In Zweden is, ten behoeve van den boschbouw, een toestel uitge vonden, dat binnen vijf seconden dén inhoud van een boom met groote nauwkeurigheid kan vast stellen.) Wanneer u van een boom wilt weten, Wat nou precies de inhoud is, Dan moet u 't een en ander meten, Die opgave is lang niet mis. En als u dan, na veel gereken, Tenslotte komt tot een totaal, Dan is natuurlijk, strikt bekeken, De uitkomst nog maar zeer globaal. U zult niet gauw een taak aanvaarden, Die zoo zwaar en omvangrijk is, Maar voor den boschbouw heeft het waarde, Die uiteraard belangrijk is. Nu is een toestel uitgevonden, In Zweden, dat dien inhoud meet, In korter tijd dan vijf seconden, Dat spaart den Zweed een massa zweet. Er dient met nadruk op gewezen. Dat dit merkwaardig apparaat, Terecht als ingenieus geprezen, Alleen op houten boomen slaat. Men zal er niet erg ver mee komen En 't heeft ook niets te maken met Het meer figuurlijk soort van boomen, Dat overal wordt opgezet. Men mag dat een geluk verklaren, Want werkte 't ook op dit terrein, Dan zou men meestentijds ervaren, Dat d' inhoud nul punt nul zal zijn. P. GASUS. PROPAGANDA FILM S.O.V. De afdeeling der Spoorweg Onthouders Ver- eeniging (S.O.V.) organiseerde Zaterdagavond een propaganda-filmavond in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. Des morgens was voor 360 leerlingen der hoogste klassen en des middags voor 360 an dere kinderen een filmvertooning gegeven. De propaganda-avond werd gegeven met medewerking van het Haarlemsche solokwar tet Orpheus en het filmbureau De Groot uit Hilversum. Als spreker trad op de heer H. de Groot.treinmachinist te 's-Gravenhage. Na opening door den voorzitter, die mede deelde, dat de S.O.V. op het oogenblik een oefenwedstrijd houdt, waarin de afd. Velsen 49 punten heeft behaald, kwam Orpheus op het tooneel en bracht een drietal liederen ten gehoore, welke met een daverend applaus be loond werden. Daarna was het woord aan den heer De Groot, die tot onderwerp had „Steeds Onver moeid Verder". „Wanneer ik", aldus spreker, „een enkel woord mag spreken op vergaderingen als deze, spijt het mij, dat ik niet lang kan blijven. Maar na afloop dezer rede moet ik direct in dienst. Maar ondanks een druk bezetten dienst hebben wij nog wel tijd voor den geheelont- houdersstrijd." Velen, ook in deze zaal aanwezig, aldus spr., hebben wel sympathie voor geheelonthouding, doch missen den moed om zich aan te sluiten. En deze krijgen „een blauwe pil te slikken". Dat is wel eens gezond. Een spreker is wel eens een kwaad nummer op een vergadering, maar het is toch noodzakelijk. Waarom, aldus spr., is onthouding een der eerste eisehen bij snel verkeer? Dat is niet alleen in het belang van de personen die daaraan werkzaam zijn maar een algemeen belang. Drankgebruik kan bij het snelverkeer niet gedoogd worden. Wij leven in moeielijke omstandigheden. Werk loosheid, moedeloosheid e.d. werken remmend op onzen strijd. Alles rondom ons is grauw en ruw. Als men ziet wat zich in Spanje en China afspeelt en wat in Abessynië afge speeld is, vraagt men zich wel eens af of drankstrijd nu nog wel van zoo'n groot belang is. Juist in dezen tijd van verruwing is het juist dubbel noodig om de menschheid te ver heffen. Werd het zelfs door het werk der geheel- onhouders „Had je me maar" niet mogelijk gemaakt zijn laatste levensdagen in rust en vrede te slijten? De drankstrijd wordt met zeer bescheiden middelen gestreden. Wij be schikken niet over groote kapitalen, gelijk het drankkapitaal. Toch zijn door het werk der S.O.V. thans in behoorlijke cantines kof fie, thee en ander alcoholvrije dranken ver krijgbaar voor gereduceerde prijzen. Ook is daar een behoorlijke leestafel. Dit is sociaal werk dat niet onderschat moet worden. On danks de bescheiden middelen wordt ook mee gewerkt aan de uitzending' van kinderen. Ook dit werk verdient sympathie. Vroeger werden geheelonthouders beschouwd als gevaarlijke menschen in de samenleving. Thans is de ont houder de vraagbaak in vele gevallen. In dienst is het, door de controle, practisch niet meer mogelijk drank te gebruiken. Waar zou het heen moeten als we straks 130 K.M. gaan rijden? Als er dan een ongeluk gebeurde, gelijk thans bij Amsterdam plaats vond, wat zou er dan van terecht moeten komen? De drankhandel gebruikt alle middelen voor re clame, zelfs het portret van Prinses en Prins. Steeds weer doet hij het voorkomen alsof de verlaging van de accijns een landsbelang Is. De drankhandel is evenwel doof voor het ar gument, dat de accijns o.p voedingsmiddelen ook verhoogd is. Sprekende over den moord van twee Maastrichter jongens op hun vader deelde spreker mede dat „Pa" v. d. Steur aan de rechtbank een telegram zond met het ver zoek Genade voor Recht te laten gelden, daar deze jongens het slachtoffer van de drank zucht van hun vader waren. De S.O.V. heeft in vele gezinnen geluk en vrede gebracht. Ook in IJmuiden. Spr. zag te rug op het vele werk in zijn vorige stand plaats Apeldoorn gedaan, te samen met den heer Visser. Op één der vergaderingen troffen zij een kind aan dat huilde omdat de toover- lantaarn beelden liet zien zooals thuis her haaldelijk gebeurden. Laat het tot u door dringen hoe gij deze mooie beweging het meest kunt steunen. Gij krijgt er zeer veel voor terug: kindergeluk en kindervreugd. Steunt het werk der S.O.V. daadwerkelijk. RIJWIELEN 75 CENT per week, zonder vooruitbetaling, 1 jaar gar. HOUTMANSTRAAT 4. MEEUWENLAAN 2—4. (Adv. lngez. Med.) GYMNASTIEK EN ATHLETIEK VEREENI- GING „OLYMPIA". In de onder voorzitterschap van den heer P. Smit geschreven jaarvergadering van de gymnastiek- en athletiekvereeniging Olympia werden de agendapunten vlug afgewerkt. Hierbij kwam in het jaarverslag tot uitdruk king dat „Olympia" thans 310 werkende leden heeft en 90 donateurs, totaal dus 400 leden een vooruitgang van 56 leden bij het vorig jaar. Het verslag van den penningmeester eindigde met een batig saldo waarbij de kas- commissie zich aansloot, die den heer Jonker voor het gevoerde beleid dechargeerde. De voorzitter bracht namens de vereeniging hulde en dank aan den penningmeester voor het vele en moeilijke werk door hem verricht. Door het bedanken van den heer Stertefeld moesten er eenige wijzigingen in het bestuur worden gebracht. Op voorstel van het bestuur werd besloten den heer Jonker, die aan de beurt van aftreden was in zijn functie te her kiezen. Den tweeden voorzitter den heer F. Faber werd verzocht het secretariaat te ver zorgen, terwijl als nieuweling in het bestuur gekozen werd de heer J. Wilderom. Het bestuur bestaat dus thans uit de heeren P. Smit, voorzitter; F. Faber, secretaris; J. H. Jonker, penningmeester; J. Wilderom en de dames S. Braams en A. Bakker leden. Bij de bespreking „onderlinge wedstrijden" werd besloten deze voor de dames te houden op Dinsdag 8 Maart en voor de heeren op Vrij dag 11 Maart. De voorzitter drong er op aan dat allen aan deze wedstrijden zouden deel nemen. Daar het groote aantal werkende leden niet meer toelaat op de gewone wijze één zaaluit voering te geven werd besloten dit jaar twee uitvoeringen te geven, en hierbij tot aange name afwisseling van de gymnastieknummers de hulp in te roepen van een conférencier. De jaarlijksche openlucht uitvoering zal de le den in de gelegenheid stellen massaal op te treden. De heer A. J. v. Niekerken had reeds eerder vernomen dat Olympia 310 werkende leden had en dit feit had hij verwerkt in een mooi stuk huisvlijt voorstellende het met volle zei len varende schip „Olympia" in haar zeilen voerende het getal 310. Hij bood dit pracht stuk aan de vereeniging aan met den wensch dat Olympia met goeden moed en vol ver trouwens de toekomst tegemoet zou gaan. De voorzitter dankte hem en beloofde dit mooie werk een plaats in de gymnastiekzaal te zul len geven. Nadat in de rondvraag de athle- tiek-beoefening nog ter sprake was gekomen, sloot om pl.m. half elf de voorzitter de ver gadering. FEESTAVOND VEREENIGING VAN JONGE OUD -KATHOLIEKEN. De eerste feestavond van de Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken „D. G. S." welke in „Cycloop" werd gegeven voor een stamp volle zaal mag buitengewoon geslaagd heeten. De voorzitter der vereeniging, Kapelaan P. J. Jans, heette leden, donateurs en vereeni- gingsbesturen welkom, terwijl hij een speciaal welkomstwoord richtte tot den heer W. D. Wiljouw, die einde Januari zijn voorzitter schap had neergelegd. Pastoor Th. Moleman kon wegens een lichte ongesteldheid dezen avond niet bijwonen. Na het zingen van het Vereenigingslied werd deze bonte-avond geopend met de komi sche één-acter „De bonte Kakatoe" waarin vlot spel en aardige tafereelen te zien werden gegeven. De mondaccordeonclub „D. G. S.-Boys" kwam vervolgens met eengeheel nieuw pro gramma en opende het optreden met een aar dige openingssong, waarbij Johnny Wijker, de leider van de band, zijn virtuositeit liet blijken. Mej. A. van Pel als „pompadoure" zong een drietal liederen, w.o. „'t Waaiertje" van Anna de Wijs Mouton en Een vrijage in 1849, welke zij leuk voordroeg. De heer C. v. d. Plas gaf vervolgens op de hem eigen en bekende wijze de voordracht „De Weddenschap", welke veel bijval oogstte. Onder leiding van Annie Stol, werden door een zestal dames uitgevoerd een pittige revue- dans, die qua rhythme af was en een rhyht- mische dans, die vol gratie was. Een stemmingsvolle boerendans mocht ook gezien worden. De heer D. Wijker had de mu zikale leiding, ook van het door alle medewer kende dames opgevoerde tableau. Een door Kapelaan Jans vervaardigde ver lotingssong kondigde de verloting en daar mede de pauze aan. Na de pauze werd opgevoerd een „Opera Comique" waarin mej. A. Blok en de heeren C. v. ~d. Plas, H. Gravemaker en E. Grave- maker het werk van den auteur, den heer C. v. d. Plas, alle eer aandeden, wat bleek uit de darende iachsuccessen en de op het slot ge brachte ovaties. Een solo-dans met begeleiding van den heer D. Wijker werd op gratievolle wijze door Annie Stol uitgevoerd. De heeren Chr. Broek en A. J. Weimar wa ren de gangmakers van eenige damesleden en tot slot ook voor allen in het bekende lied ,Wij gaan de wijde wereld in". De heer C. v. d. Plas droeg na het marsch- lied „Heidewitzka", wat ook insloeg, achter eenvolgens voor eenige oude nummers in nieuwen vorm gegoten. Het tweede optreden van de „D. G. S.- Boy's bracht met de leuke muziek den neger- tap-daneer, Eddie Tapjoe" (E. Vis) die veel bijval had. Tot besluit van dezen avond werd onder lei ding van den heer C. v. d. Plas nog opgevoerd een pantomime, die griezelig aandeed door een schijnbare onthoofding, maar waar tenslotte de slachtoffers in gezonden staat verkeerden. Kapelaan Jans sloot den avond met een woord van dank aan alle medewerkenden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1