I Vrouw door schot uit schietmasker gedood. BEVERWIJK jjet Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf. Het contract met het P. E. N. Oo 31 December van dit jaar zal het con tract eindigen, dat de gemeente Beverwijk sanffinS met Iiet P-E-N- omtrent de levering an electrischen stroom. De gemeente exploi teerde zooals men weet een eigen distributie bedrijf. De minister van Waterstaat heeft 'j, dat gemeenten in deze provincie, die ^dig als dïstribuante van electrischen room optreden, haar bedrijven bij het af- ïriooen van het contract aan het P.E.N. die nen over te dragen. In tal van andere J eenten is dit intusschen geschied, Thans iheeft de regeering besloten om de eventueele transacties tusschen het P.E.N. en de daar voor in aanmerking komende gemeenten riet uitsluitend aan het oordeel van beide tijen over te laten, doch harerzijds richt- Len aan te geven. r,e provincie verbindt zich. aldus luidt de rculaire, die aan de daarvoor in aanmer- Pjncr bomende gemeentebesturen is toege- vonden, de electriciteitswerken van de be trokken gemeentebesturen over te nemen er de gemeenten zullen zich verbinden die werken aan de provincie over te dragen op voorwaarden, vast te stellen door een com missie van arbitrage, waarvan de uitspraak bindend zal zijn. Ook zullen bij arbitrage worden vastgesteld de bedragen, die de pro vincie aan de gemeenten voor de tot nu toe door ben beheerde bedrijven zal uitkeeren en ook deze besluiten van de commissie zullen voor beide partijen bindend zijn. pe bedragen zullen worden vastgesteld op de basis van de saldi, welke de laatste jaren met de verschillende bedrijven zijn be haald Aan de gemeenten zal gedurende een aantal jaren een winstuitkeering geschieden in geleidelijke afloopende bedragen. De com missie stelt voor de arbitrage te doen bestaan uit drie leden, waarvan één benoemd zal worden door de provincie, één door de ge meenten en één door de beide partijen. Indien binnen een maand, nadat de nieuwe regeling inwerking zal treden, de beide partijen niet tot overeenstemming mochten gekomen zün betreffende het derde te benoemen commissielid, zal die benoeming door de re- geering geschieden. Reeds zijn namens ons gemeentebestuur in Den Haag de eerste besprekingen omtrent de overdracht van het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf aan de provincie gevoerd. doorgedraaide bloemen. In bet jaar 1937 zijn aan de Bloemenveiling Centrum" 366.000 bossen bloemen doorge draaid. De Sierteelt-Centrale keerde daarvoor nadat 70.000 bossen waren afgekeurd, een be- bedrag van f 7830.56 uit. WEER EEN KAMPIOENSCHAP VOOR D. O. K. G. van Soest kampioen. Zondagavond werden te Zaandam onder groote belangstelling de laatste krachtsport- wedstrijden gehouden om de kampioen schappen van Nederland. Voor onze plaatselijke krachtsportvereeni- ging D.O.K. kwam eerst H. Duin op de mat in midden B-gewicht. Hoewel hij niet in de prijzen kwam verdient hij een woord van lof voor zijn technisch zeer hoog staande par tijen. De eerste partij won hij in 7 minuten van G. van Wijngaarden (S.D.V., Culemborg), 'de tweede partij won hij op punten van G-. de verloor hij de derde partij op touché. Dit ging Jager (K.D.O., Deventer). Van T. Schouten zoo snel, dat Duin zelfs geen tijd kreeg een brug op te zetten. Met 3J4 strafpunten raakte hij uit den strijd. Bootsma, eveneens te licht voor midden-C, verloor zijn eerste partij op touché van Vrees (Hercules, Amsterdam). De tweede partij won hij op touché van Theunissen (Sïmson, Den Haag). In de derde partij toonde Van Galen (H. K.S. V., Haarlem) zich evenwel zijn meer dere. Bootsma verloor ook tenslotte zijn par tij om den vierden prijs van Hagen (San- dow. Zaandam). Hierna was de beurt aan G. van Soest, die om te beginnen remise werkte tegen Zwart (Hercules. Amsterdam) Hij won achtereenvolgens op touché van Kuyk (De Halter, Utrecht) en Zuitekom (S. D, W., Culemborg). In de finale verloor hij op punten van de Korver, (Sandow, Zaan dam) Doordat de Beverwijksche worstelaar VA strafpunt had uit 4 partijen en Korver 3 straf punten uit 3 partijen was zijn gemiddelde beter en verwierf hij dan ook den titel kam pioen van Nederland. Voor D.O.K. is de deelneming aan de wed strijden te Zaandam dus zeer succesvol ge weest. Drie van haar leden verwierven den titel „kampioen van Nederland", namelijk de heeren C. G. Tabak, C. Groeneveld en G. van Soest. LEDENVERGADERING A. N. G. O. B. In de ledenvergadering van de plaatselijke afdeeling van den A. N. G. O. B. heeft de voor zitter een uitvoerig rapport uitgebracht van de bespreking van het Blauwe Week-eomité. Mevr. WethKluft en mej. B. Schelvis wer den aan dit comité toegevoegd. Van het hoofdbestuur was bericht ingekomen, dat op 16 en 17 Juli te Bentveld de algemeene ver gadering zal worden gehouden. Voorstellen daarvoor kunnen op de eerstvolgende huis houdelijke vergadering worden ingediend. Bij de herdenking van het zilveren jubi leum van de afdeeling Haarlem zal de afdee ling Beverwijk worden vertegenwoordigd door mevr. Berghuis—De Greef en den heer P. Veth. Voor den sterrit naar Beekbergen gaven zich reeds 8 leden als deelnemers op. OpEeffing Van 3e Flora-Beurs? Qp initiatief van de Bloemenkweekersver- eeniging „Flora" werd destijds een beurs ge sticht, waarop de bloemenkweekers kennis konden nemen van de nieuwste bijzonderhe den in hun vak en waar ook handel kon worden gedreven. Deze beurs, die op de Don derdagavond in het veilinggebouw „Centrum" werd gehouden, trok in het begin de be langstelling van talrijke vakgenooten. Gaan deweg kwam daarin evenwel een ongunstige wending. De beurs wordt tegenwoordig zoo slecht bezocht dat zij zal moeten worden op geheven. NED. TUINDERSBOND. Op Woensdag 2 Maart houdt de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Tuinders- bond een ledenvergadering in het veilingge bouw ,,'t Centrum". De agenda vermeldt o.m. benoeming afge vaardigden naar de Algemeene jaarvergade ringen en een verslag van de controle commissie. FEESTAVOND KENNEMER ZWEMCLUB. De Kennemer Zwemclub heeft Zaterdag avond in de nieuwe zaal van het Kennemer Theater een feestavond gehouden. De voorzitter, de heer H. A. J. J. van der Bergh verwelkomde de aanwezigen en deelde mede, dat door verschillende omstandigheden de datum van den feestavond niet eerder vastgesteld kon worden. Voorts sprak de voorzitter nog woorden van dank tot zijn mede-bestuursleden voor het vele werk, dat zij verricht hebben voor de zwemclub. Na de tombola nog warm aanbe volen te hebben, gaf spr. de leiding over aan den heer Lou Dekker, die op uitstekende wijze de feestvierende zwemmers heeft beziggehou den. Hij werd hierin krachtig bijgestaan door „The Kings of Swing", die de feeststemming onder de leden voor K. Z. hoog opvoerden. In den loop van den avond heeft de bekende goochelaar, prof. Antonini, het groote gezel schap met zijn experimenten in verbazing ge bracht; na ieder nummer moest Antonini dan ook een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Ook als buikspreker oogstte hij een daverend succes. Na deze aangename onderbrekingen werd het feest opnieuw voortgezet. De feest stemming nam steeds grooter vormen aan, zoo dat volgens velen het uur van afscheid nog veel te vroeg kwam. Het bestuur van de Kennemer Zwemclub kan op een prachtig ge slaagden feestavond terugzien. SANTPOORT INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Op 7 Februari j.l. zou de Antwerpsche letter kundige Lode van Gent voor bovengenoemd instituut een lezing houden over „Vlaamsche humor". Deze lezing kon toen geen doorgang vinden. Thans vernemen we echter, dat de heer Van Gent bereid is gevonden Donderdag a.s. in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloemen- daal met dit onderwerp op te treden. Mede werking wordt verleend door het gemengde arbeiderszangkoor „Morgenrood", terwijl de heer E. F. Albrecht, lid van het hoofdbestuur van het I. V. A. O. een propagandistisch woord zal spreken. KERKCONCERT Woensdag a.s. wordt in de Ned. Herv. Kerk een concert gegeven, waaraan medewerken: Ankie van Wickevoort Crommelin (sopraan), Henk van Wezel (cello) en Piet Vincent (orgel) land- en tüinbouwboxd. Onder leiding van den heer F. P. Heeremans hield de afd. Velsen van den R.K. Land- en Tuinbouwbond een vergadering in ,,'t Huis te Velsen". In zijn openingswoord wierp de voorzitter een terugblik op het afgeloopen jaar. Spr. con stateerde eenige opleving vooral op bloembol len- en landbouwgebied. Ook de tuinderij was iets gunstiger, doch uit het feit, dat de tuin ders daarvan nog niet veel bespeuren, blijkt wel, hoe diep de tuinderij gezonken was. Verder wees 'spr. op den steiin aan de aard beientelers toegekend, dank zij de activiteit van het kringbestuur van den L. T. B. in sa menwerking met de veilingorganisaties. Voorts memoreerde spr. het harde werken van het hoofdbestuur en vooral het werk van de land- en fcuinbouwafgevaardigden in de Tweede Kamer, de heeren Groen en Van der Weyde, die, aldus de voorzitter, meer hebben- gedaan, dan wij hadden mogen verwachten, vooral inzake hypotheken en vaste lasten, waarvoor de Minister inmiddels een regeling heeft toegezegd. Een woord van dank bracht spr. ook aan Maatsch. Hulpbetoon voor hét wederom ver strekken van mest aan de tuinders. Het jaarverslag van den penningmeester vermeldde een nadeelig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren F. P. Heeremans, G. Maas, Jac. Oudenwijk en C. Post herkozen. Het hoofd der R.K. school St. Liduina, de heer Van Leeuwen, stelde voor in 't vervolg de vergaderingen zoo aantrekkelijk en leerzaam mogelijk te maken, in welk verband hij aan bood een lezing op landbouwgebied te willen houden en den heer Vernooy, leeraar aan den tuinbouwcursus te verzoeken een lezing op tuingebouwgebied te willen houden. Bij de rondvraag had de heer Markerink een ernstige klacht in verband met de wateront trekking aan den bodem door de rioleerings- werken, waardoor verschillende tuinders be dreigd worden met een misoogst in 1938. Hij verzocht daarom het bestuur langs organisa- torischen weg te trachten bij eventueelen mis oogst schadevergoeding te krijgen en nu reeds een onderhoud te hebben met den rechtskun dig-adviseur van den L. T. B. Hiertoé ver klaarde het bestuur zich bereid. CASTRICUM DE GELDLEENING VOOR HET RIOLEERINGSPLAN. In verband met de geruchten, dat Ged. Sta ten de geldleening voor de begrooting niet hebben toegestaan hebben wij informaties ingewonnen bij den burgemeester, die ons machtigde mede te deelen, dat hem hiervan niets bekend was, maar dat hij zich verder hierover ook niet wenschte uit te laten. DE ARBEID VAN DE VROUW. In de zaal van „Odeon" houdt vanavond de plaatselijke afdeeling van de S.D.A.P. een vergadering, waarin mej. mr. R. v. d. Heiden zal spreken over „De arbeid van de vrouw". JAARVERGADERING VAN DE ORANJEVEREENIGING. Hedenavond houdt de Oranjevereeniging in Hotel Bakker haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, vaststelling van de begrooting voor 1938, mede deelingen omtrent dé onthulling van het Oranje-monument en!èen bestuursverkiezing wegens bedanken, dooj drukke werkzaam heden Van"'burgemeester1 Sloét. Candidal van het bestuur is ds. J. Kruger. a - r i t rc 4* 4 *c> mkmm v<É 'f 1 0: V!« f!,t jjtj vs r ■i Wl WwM rj) 1 TOOK KLEEDING, DEKKING EN SCHOEISEL. Het gemeentebestuur heeft van den minister van Sociale Zaken bericht ontvangen, dat als aandeel in de tweede verdeeling van de collecte, die destijds voor het kleeding-, dek king- en schoeiselfonds werd gehouden, voor deze gemeente een bedrag van f 74.30 beschik baar wordt gesteld. Van de eerste verdeeling werd f 138.28 ontvangen. Wanneer men weet, dat voor de verdeeling 56 gezinnen in samenwerking moeten komen, dan behoeft het wel geen betoog, dat van een werkelijke tegemoetkoming in de bestaande behoeften geen sprake kan zijn. VEILING „ONS BELANG". Spruiten le soort per KG 1017 ct. Idem, 2e soort per KG 59 ct. Boerenkool per KG 23 ct. Groene kool per KG 56 ct. Gele kool per KG 34'/2 ct. Prei per KG 46V2 ct. Witlof per KG 7—12 ct. Breekpeen pea* KG 2V23 ct. Koppenkool per KG 57 ct. C. S. V.-NIEUWS. Hoewel C.S.V. Zondag niet in het veld is ge weest is haar kleine kans op het kampioen schap toch weer iets gestegen, omdat O. F. C. een kostbaar puntje verspeelde aan Alcmaria Vlctrix 4 en daarmede mochten de Oostzaners meer dan tevreden zijn. O. F. C. moet nu nog naar Beemster en ook daar wacht haar een verre van gemakkelijke taak. De Oostzaners moeten in ieder geval winnen willen zij voor komen dat C.S.V. of Zaandam 2 hun voorbij streven. De spanning zit er nog volop in en het is zelfs niet onmogelijk, dat de drie kampioens pretendenten een halve competitie moeten spelen om den strijd om den titel te beslech ten. HEEMSKERK R. K. V. V. „A. D. O." A. D. O. 2—D. O. S. S. Vitesse 3—A. D. O. 3 8—1 G. V. O. a—A. D. O. a 0—3 W. S. V. b—A. D. O. b niet doorgegaan ST. ELISABETH-VEREENIGING. Dezer dagen hield de St. Elisabeht-vereeni- ging haar jaarvergadering. Er werd dit jaar uitgegeven 3456 Liter melk, 92 Liter karne melk, 98 busjes karnemelk, 115 eieren, 96 pond vleesch en voor een groot bedrag aan fruit. Verder zijn 450 stuks kleeren verstrekt. Voor de baby's werden gegeven 12 wiegen- dekentjes, 220 luiers en voorts 154 stuks klee ren en bovendien drie wiegen met toebe- hooren. Een plattegrond van Santpoort, waaromtrent we in ons blad van Zaterdag Interessante bijzonderheden hebben gegeven. raadsvergadering. De Raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Woensdag 2 Maart 1938 des namiddags ten 2 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen. 2. Voorstel tot vaststelling der gemeentelijke vergoeding als bedoeld in artikel 101 der L.O. Wet, over 1935, aan de bijzondere scholen. 3. Voorstel tot het verleenen van een voor schot op de gemeentelijke vergoeding, over eenkomstig artikel 103, 6e der L.O. Wet, over 1938. 4. Vaststelling le suppletoir kohier Vuilnis ophaaldienst en Hondenbelasting, dienst 1937. 5. Voorstel tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting, dienstjaar 1938 —1939. 6. Voorstel wijziging der verordening op de heffing van leges ter secretarie. 7. Voorstel goedkeuring begrooting 1938 en wijziging begrooting 1937 van het Burgerlijk Armbestuur. 8. Voorstel wijziging gemeentebegroóting, dienst 1937. 9. Ingekomen stukken en mededeelingen. ST. JOZEPH-GEZELLEN UITVOERING. Zondagavond werd in het K. S. A.-gebouw door de tooneelclub 'der St. Jozeph-Gezellen een uitvoering gegeven. Opgevoerd werd: „Mijnheer Klaproos" blijspel in drie bedrijven van Gerard Nielen. Dé- avond werd geopend door Kapelaan Schouten, met de Kolpingsgroet. Vervolgens kwamen de Gezellen voor het voetlicht met „Mijnheer Klaproos". Aan het einde moesten de spelers een ware ovatie in ontvangst nemen. De avond werd met een gezellig vasten avond-bal besloten. De muziek tijdens de pauze en bij het bal werd gerzorgd door den band van J. Zonneveld. T. A. V. E. N. U. In de groote zaal van Café „Flora" gaf de tooneelvereeniging T. A. V. E. N. U. een vas tenavond-uitvoering. Met het stuk „Oom Nico" werd hier weer een groot succes geboekt. De avond werd geopend door den regisseur den heer P. Fiege welke het talrijk opgeko men publiek welkom heette. Hierna kwam „Tavenu" met „Oom Nico". Het stuk werd op uitstekende wijze vertolkt. Alle rollen waren in goede handen. Bij het vallen van het doek vielen de actrices en acteurs een dankbaar applaus ten deel. De avond werd met een bal besloten. De muziek werd verzorgd door Heynen's Band. AUTO IN DE SLOOT. Zondagmorgen reed een luxe-auto komende uit de richting Uitgeest op den Tolweg. Bij het kasteel Assumburg slipte de wagen te" - gevolge van den gladheid van den weg en kwam in een langs den weg gelegen sloot terecht. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De auto is later met behulp van een andere wagen uit zijn benarde positie bevrijd. INBRAAK IN SIGARENFABRIEK. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben eenige personen zich toegang verschaft tot de sigarenfabriek „Jacob van Heemskerk" Zij hadden echter geen succes. In de fabriek is een soort sirene aangebracht welke bij het betreden van het vertrek waar de voorraad opgeslagen ligt automatisch over gaat. De dieven moesten ijlings het hazepad zoeken. Er werd dan ook niets vermist. Dit is reeds de vijfde maal dat in deze fa briek is ingebroken. De vorige malen werden er geregeld sigaren gestolen. Dank zij de sirene is dit thans niet gebeurd. WIJK AAN ZEE VASTENAVONDVIERING VAN GRAAL EN KRUISVAART. Gisteravond hebben de Graal en de Kruis vaart, ten aanschouwe van een talrijk pu bliek, in „Sonnevanck", op zeer enthousiaste wijze Vastenavond gevierd. Deze avond werd o.m. door pastoor Snelders bijgewoond Na dat de Graalmeisjes onder leiding van me juffrouw Bakker eenige „metamorphosen" met zang en dans, waarvan de dans der „Zigeunerinnen" ons wel het meest kon be koren, voor het voetlicht hadden uitge voerd, was het woord aan de Kruisvaart. Gewapend met z.g. rommelpotten betra den de jongste leden der Kruisvaart het po dium, het door Marius Monnickendam ge componeerde Vastenavondlied zingend. Hierna kwam het hoogtepunt van den avond, de opvoering van „Maskerade" een spel van Drs. W. Snitker. De heer H. Schelvis Azn., sprak woorden van dank tot den baljuw, voor het vele verzet te werk en de eminente leiding. FILMAVOND VAN HERWONNEN LEVENS KRACHT. De R.-K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, „Herwonnen Levenskracht" zal op de filmavond, Donderdag 3 Maart a.s. in „Sonnevanck" als hoofdfilm „Zonnebloemen" vertoonen, naast eenige kleine films o.a. „Schip in Nood" en „Staal" van den cineast Walter Ruthman. Verder zullen nog Braïlowski en Ninon Valin in muzikale films optreden. Sneltrein Amsterdam—Parijs ontspoord. Door botsing met een auto. Geen slachtoffers. Zondagavond is op den Antwerp- schen Steenweg te Kapellen (nabij Antwerpen) een personenauto, be stuurd door mr. C. J. B. du Croo uit Zierikzee door den afsluitboom van den spoorwegovergang gereden, Juist op het oogenblik, dat de sneltrein Amsterdam—-Parijs, welke te 18.51 uur uit Roosendaal was vertrokken, pas seerde. In den trein zaten talrijke be zoekers van den voetbalwedstrijd Nederland—België. De afsluitboom knapte door midden en de auto reed door tot het tweede spoor. De heer du Croo wist nog juist op tijd uit zijn wagen te springen. De auto werd ge grepen door den sneltrein welike met een vaart van 110 kilometer per uur naderde. De schok was zóó hevig, dat De kleine voorste weilen van de loco motief uit de rails sprongen. De trein reed nog 250 tot 300 meter door, voor hij tot stilstand kon worden gebracht Over dezen geheelen afstand zijn de dwarsliggers vernield. De auto lag als een vormlooze massa metaal on der de locomotief. De reizigers van den trein stapten uit en werden met autobussen naar Antwerpen ge bracht, anderen konden met een hulptrein hun reis vervolgen. Het ongeval, waarbij gelukkig geen slachtof fers te betreuren zijn, heeft groote conster natie verwekt. Het verkeer kan langs één spoor gehand haafd blijven. Deze trein bestond uit stalen wagons van de Fransche Spoorwegen, namelijk drie per sonenrijtuigen, en een bagagewagen, alsmede een restauratierijtuig, dat te Roosendaal aan den trein was gekoppeld. Aan de omstandig heid, dat men hier met een stalen treinstel te doen heeft, is het waarschijnlijk toe te schrijven, dat het ongeluk geen ernstiger ge volgen heeft gehad. De trein was druk bezet, mede in ver band met den internationalen voetbalwed strijd te Rotterdam. Hij was echter niet met extra-rijtuigen versterkt, hetgeen eerst met den volgenden uit Rotterdam naar België ver trokken trein het geval was. Het ongeluk oefende geen nadeeligen in vloed op den loop van de te Amsterdam in den avond uit het Zuiden aankomende inter nationale treinen, aangezien deze Kapellen reeds waren gepasseerd, voordat het ongeluk plaats vond. Haar man gearresteerd Zondagochtend omstreeks kwart over tien heeft de slager B. Bouwens te Doesburg mededeeling gedaan van een gruwelijke ontdekking. Hij vond n.l. in de slachtplaats achter zijn woning in de Ooipoortstraat zijn ongeveer veer tigjarige echtgenoote levenloos op den grond liggen met een schotwond in het achterhoofd. De slager stelde zijn dokter hiervan in kennis, die, na den dood te hebben geconstateerd, den burgemeester, jhr. mr. G. A. A. Na- huys, oogenblikkelijk waarschuwde. Deze heeft terstond de leiding van het politie-onderzoek op zich genomen en het parket te Arnhem van het geval op de hoogte gebracht. Aangezien te gen den slager ernstige verdenkingen bestaan, is hij in hechtenis genomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de schotwond veroorzaakt is door een schietmas ker. Het is bijna niet aan te nemen, dat de vrouw zichzelf heeft getroffen, aangezien zij van achteren is geraakt en zulks met een schietmasker vrijwel onmogelijk moet worden geacht. De man heeft pertinent ontkend aan de misdaad schuldig te zijn. Bekend is, dat het echtpaar, dat ruim vijftien jaar gehuwd was, reeds langen tijd in oneenigheid leefde. Goedkoope jiibileumgesprekken met Indië. In verband met de omstandigheid, dat thans 10 jaar geleden de radiotelefonische verbinding met Indië ter beschikking van het publiek werd gesteld, zal van 2-8 Februari tot en met 5 Maart a.s. gelegenheid worden ge geven tot het voeren van gesprekken met In dië tegen een zeer bijzonder tarief, nl. van f 5 met Java, Madoera en Bali en van f 6.50 met Sumatra en Makassar. (De normale prijs is f 15 resp. f 18). Aanvrage voor de gesprekken waarvoor de eenige beperking is dat de duur beperkt is tot 3 minuten en dat geen zakelijke aangele genheden mogen worden behandeld, kunnen op alle kantoren worden ingediend, waar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Grootste tinbaggermolen ter wereld gereed gekomen. „Karimata" vanmiddag te water gelaten. Vanmiddag is van een der hellingen van de N. V. J. en K. Smif s Scheepswerven te Kin derdijk de zee-tinmolen „Karimata", ge bouwd in opdracht van de N.V. Gemeen schappelijke Mijnbouwmaatschappij „Billi- ton" te 's-Gravenhage te water gelaten. De doopplechtigheid geschiedde in te genwoordigheidyan vele autoriteiten door mevrouw A. Pan—Born, echtgenoote van den gedelegeerd-commissaris van den raad van beheer van de N.V. Billitón'Maatschappij. De „Karimata" heeft een lengte van 75 me ter, een breedte van 23 meter, een holte van 4 meter en een baggerdiepte van 30 meter. De inhoud van elk der emmers bedraagt 400 liter. De molen kan per jaar ongeveer 2.400.000 M3 grond verzetten. De aandrijving geschiedt electrisch met 380 volt draaistroom, waartoe een Diesel-centrale aan boord geplaatst is. In totaal zijn drie Diesel-motoren, elk 600 e.p.k., opgesteld, direct gekoppeld met draai stroom-generatoren van 540 k.v.a. elk. De grond welke door de emmers wordt opge baggerd, wordt door een stortgoot in een draaiende zeef trommel gevoerd. Het grove materiaal dat de zeefgaten niet kan passee- ren, wordt via een steenen goot op c.a 40 me ter achter het schip gestort. Het tinhoudende fijne materiaal, dat door de gaten in de zeef- tromel heengaat, wordt naar de wasch- inrichting gevoerd, welke op het achterdek is opgesteld. Reis voortgezet. De te Algiers binnengeloopen baggermolen Adrianus II heeft een bewijs van zeewaardig heid verkregen en is nu, gesleept door de sleepboot Oostzee, van daar naar hier ver trokken. Vlootuitbreiding. Het voor de Koninklijke Petroleum Maat schappij door de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam gebouwde tankmotorschip Carelia is met goed gevolg te water gelaten. Opgelegde schepen. Te Rotterdam waren op 1 Maart vier sche pen opgelegd, van welke twee onder Neder landsche, één onder Noorsche en één onder Engelsche vlag Herstellingen uitgevoerd Het Nederlandsche tankmotorschip Mirza heeft in één- der. droogdokken .te Amsterdam eenige herstellingen uitgevoerd en is gisteren opnieuw naar Curacao uitgevaren om aldaar een lading stookolie in te nemen. Groote diepgang. Het met stukgoederen beladen Engelsche stoomschip Theseus passeerde het Noordzee kanaal uitgaand met een diepgang van 8,3 Meter. ÏJzerverscheping. Van Rouaan is hier in ballast aangekomen het Joego-Slavisch stoomschip Tsrat, dat een lading ijzer bij de Hoogovens zal innemen voor Swansea. Ertsaanvoer. Het Deensche stoomschip Soborg is hier van Bilbao aangekomen met een lading erts voor het Hoogovenbedrijf. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier 83 sche pen binnen, van welke 7 voor IJmuiden, 6 voor Zaandam, 1 voor Wormerveer en 69 voor Amsterdam. Vliegtiiigenfabriek in Ned.-Indië. In Oost-Indië zal de heer Koolhoven een /liegtuigfabriek oprichten, die den naam van Eerste Nederlandsch-Indische Vliegtuigfabriek zal dragen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9