ONDERVINDING is Uw adres! is de beste leermeesteres V»'* a e* e Het Hollandsch Kleedinghuis Kent U Indië? MENU VAN DE WEEK Recept en VtsV. paS „Aett e _~u :te*c vfce«c0::c etéeVX *°ov: ê*o°^ ,aroe >*t*a t«C Hei 2aUetdeven U% de tyvMwde Metsen IN deze rubriek hebben we al vaker een blik geslagen in de positie van de mo derne vrouw in Indië. We hadden het o.a. over het werk van verschillende Euro- peesche en Inlandsche vereenigingen, over het prachtige werk, dat in de laatste jaren gedaan wordt voor de opleiding van het dessa-meisje enz. enz. Een ander, zeer belangrijk, onderdeel van de rijpwording der vrouw in Indië zullen we van daag eens behandelen. We willen u. n.l. iets vertellen van de opleidingsschool voor maat schappelijk werk te Soerabaja, uitgaande van het Ned.-Ind Genootschap voor Philantropi- schen en Maatschappelijken Arbeid, welke on derwijsinstelling zeker in ons land en zelfs in Indië nog te weinig bekend! ten doel heeft, jonge meisjes te vormen tot sociale werksters. Een beroep, dat zeer goed blijkt overeen te komen met aard en aanleg van het Indische meisje uit alle bevolkingsgroepen (Europeesche, Javaansche of Chineesehe) en dat, afgescheiden nog van de ideëele zijde, goede vooruitzichten biedt, omdat aan opge leide vrouwelijke sociale arbeidskrachten in Indië groote behoefte bestaat. Dit is u zult dat direct met mij meevoelen een geweldige voorsprong, dien het Indische meisje op het Hollandsche heeft: de betrek kingen staan nog in grooten getale voor haar open. De school is toegankelijk voor alle landaar den en gezindten. Van de candidaten die zich aanmelden wordt verwacht, dat zij zich uit op rechte overwegingen tot den socialen arbeid voelen aangetrokken. Om tot de school te kun nen worden toegelaten moeten zij bij voorkeur in het bezit zijn van het einddiploma eener H.B.S., 5 j. c., Middelbare Meisjesschool 5 j. c. of minstens het einddiploma H.B.S. 3 j. c. De leeftijd van de leerlingen wisselt van 18-30 jaar; de marge is dus zeer ruim genomen. Nu iets over het leerplan, natuurlijk, „in vogelvlucht". Het omvat drie studiejaren en is hoofdzakelijk ingesteld op de sociale weten schappen. Het leerplan is verdeeld in 4 ge deelten, n.l.: de algemeen-oriënteerende, we tenschappelijke vakken; de sociaal-ethische vakken, noodig als wetenschappelijke grond slag voor socialen arbeid: de methoden en or ganisaties van verschillende takken van so cialen arbeid: de techniek van de verschillen de vormen van socialen arbeid. De theoretische opleiding wordt afgewisseld met practischen arbeid, die plaats heeft in daarvoor geëigende sociale instellingen, die door de leiders der inrichtingen voor de leer lingen der school welwillend zijn opgesteld. Aan die inrichting wordt naast de eigenlijke beroepsvakken o.a. onderwijs gegeven in: op voedkunde, zielkunde, geschiedenis, land- en volkenkunde, godsdienstwetenschap, staats inrichting, sociale economie, psychiatrie, cri minologie, sociologie, statistiek, biologie, ver bandleer, huishoudkunde, handwerken, fröbe len, muziek, woninginrichting, tuinbouwken- nis, boekhouden, administratie, stenografie, machineschrijven enz. U ziet: een veelomvattend leerplan, dat ik enkel even uitvoerig naar voren bracht om u te doordringen van het feit, dat deze opleiding- maar niet „een onderonsje voor Inlandsche meisjes" is. maar kan wedijveren met de aller beste scholen voor maatschappelijk werk in Eurooa en Amerika Alle meisjes die de school bezoeken moeten van tevoren een bepaalde rich ting kiezen, waarin haar opleiding zal gaan. Zoo kan men bijv. worden opgeleid tot maat schappelijk werkster, als assistente in de op voedingsgestichten en weerinrichtingen, amb- tenaresse bij het Pro-Juventutewerk, leidster van vacantie-kolonies, assistente of leidster van jeugdorganisaties, directrice van een meis jes-internaat, assistente bij een consultatie bureau, leerares voor kinderverzorging en op voeding, assistente bij het medisch-hygiënisch schooltoezicht, informatrice bij de Armenzorg, ambtenaresse bij de Overheids-armenzorg, as sistente bij de Zedenpolitie of een Voogdijraad, directrice van een tehuis voor werkende vrou wen, assistente eener volksbibliotheek of open bare leeszaal, leidster van een maatschappe lijk consultatiebureau, ambtenaresse bij so ciale instellingen van Gouvernement en Ge meente, assistente bij het reclasseerings- en gevangeniswerk enz. enz. (ik doe slechts een greep). Het Ned.-Ind. Genootschap voor Phi- lantropischen en Maatschappelijken Arbeid hoopt met deze betrekkelijk nieuwe opleiding (begonnen in 1933) te bereiken dat Indië in de naaste toekomst de beschikking zal hebben over een degelijk opgeleid keurcorps maat schappelijke werksters. En dit is gezien het ontstellend gebrek aan arbeidskrachten op dit gebied wel zeer noodig. En voor de Europee sche ouders is het een uitkomst dat hun doch ters thans een zoo degelijke opleiding kunnen ontvangen zonder dat uitzending naar Holland noodig is. En opleiding, die niet alleen een goede toe komst biedt, maar waaraan ze ook ingeval van een huwelijk haar leven lang iets hebben! R. TRANEN ALS SCHOONHEIDSMIDDEL. De Amerikaansche schoonheidsspecialist Shuttlewigh heeft uitgemaaktdat huilen niet, zooals we altijd gedacht hadden, leelijk maakt, maar integendeel mooi. Door de spierbewegingen bij het huilen en door de tranen, die langs 't gezicht stroomen en nóg nuttiger met een zakdoek in de huid worden gewreven, heeft een degelijke ge zichtmassage en reiniging van de huid plaats, waar geen crèmes en lotions tegenop kunnen zegt de heer Shuttlewigh. En hij voegt er, als uiting van echte mannensolidariteit aan toe: voortaan behoeft geen echtgenoot zijn vrouw meer een nieuwen hoed te geven uit vrees, dat het ongestild verlangen naar de nieuwste creaties zich zal baanbreken in een stroom van tranen, die haar schoonheid zul len vernietigen. De verstandige man zal voortaan zeggen: „huil maar eens flink uit kind, 't komt je schoonheid ten goede. En wat dat nieuwe hoedje betreft: dat heb je nu heelemaal niet. meer noodig, want zelfs met een hoed van 't vorige jaar ben je nog veel mooier dan alle anderen. Als je je tranen maar zoo nu en dan eens den vrijen loop laat! Maandag: Stamppot van raap- steeltjes Varkenslappen Wentelteefjes Dinsdag: Tomatensoep Rollade Savoyekool Aardappelen. Vruchten Woensdag: Haché Bieten Aardappelen. Vanillevla met bitterkoekjes Donderdag: Kalfsgehakt Winterwortelen Aardappelen. Chocoladevla. Vrijdag: Rijst Gekookte eieren Kerrysaus Griesmeelpudding, met abrikozen Zaterdag: Dikke groentesoep Drie in de pan Zondag: Kop bouillon Ossenhaas Aardappelen. Brusselsch lof Ananaspudding. VEGETARISCHE MENU'S. 1Gebakken eieren Spinazie Aardappelen. Citroenrijst met vanillesaus 2. Bruine boonensoep Bieten Aardappelen. Sinaasappelvla 3. Zuurkoolschotel Pannekoekjes Vruchten 4. Stamppot van rauwe raapsteeltjes Rijstebrij met pruimen EENIGE MAALTIJDEN VOOR DRUKKE DAGEN. Rijst met eieren en kerrysaus Benoodigdheden: 4 ons rijst, 12 d.L. water, zout, 1 L. bouillon van 4 blokjes. 60 gr. Bloem, 50 gr. boter, y2 eetlepel kerry, l flinke ui, Va kopje melk, 8 eieren. Bereiding: De rijst wasschen en gaar ko ken in hét water mét wat zout. De ui snippe ren, met de kerry in de boter bakken tot ze licht'geel is. De bloem er bijdoen, dan langzaam, onder goed roeren de bouillon er bij kleine beetjes tegelijk bijgieten. De melk toevoegen en de saus 5 minutn door la ten koken. Daarna zeven. De eieren 10 minu ten koken,' pellen en halveeren. De rijst over doen in een kom, die met water omspoeld is. Deze op een grooten schotel keeren, een deel van de saus er over schenken, de eieren er óm heen leggen en de rest van de saus in de jus- kom er bij geven. In den zomer wat tomaten, of komkommersla er bij geven, 's winters wat dunsel of andijviesla. Witte boonen met tomatensaus. Benoodigdheden: 1 pond witte boonen, Va lepel zout, 2 groote uien, 1 blikje tomaten puree, 3 bouillonblokjes, 3/4 L. boonenwater, zout, peper, 4 pns jookspek. Bereiding: De boonen uitzoeken en was schen. Ze 24 uur laten weeken. en met het weekwater en zout. gaar koken. Het spek in dobbelsteentjes snijden, de schoongemaakte, gesnipperde uien ér bijdoen als het spek uit gesmolten is en samen lichtbruin bakken. De tomatenpuree toevoegen, 3/4 L. boonenwater er bijgieten en de massa met maizena binden. Op smaak afmaken met wat peper en zout. De boonen er doorroeren en samen voorzichtig goed warm laten worden. Een kropje sla of wat dunsel er bij geven. Macaroni met poulct en kerrysaus (tomaten saus). Benoodigdheden: 1 pond macaroni. 3 ons kalfspoulet. y2 ons kalfsgehakt, 1 ui, V: eet lepel bouillon voor de saus, peper, zout, be schuit 50 gr. bloem, 50 gr. boter. Bereiding: Het poulet wasschen en opzetten met ruim 1 L. kokend water en wat zout. Pl.m. 1 uur zachtjes laten koken. De in stukjes ge broken macaroni er bijdoen en V* uur mee koken. Het gehakt aanmaken, er balletjes van maken en 1/4 uur meekoken. De bouillon er afgieten (dit moet nu pl.m. 3/4 L. zijn), het vleesch en de macaroni dichtdekken en van de bouillon met uit, kerry boter en bloem een niet te dikke saus maken, zooals aangege ven is in het eerste recept. Als de saus gezeefd is, het vleesch en de macaroni er doorroeren. In plaats van kerrysaus kan men tomaten saus maken. De inhoud van 1 blikje tomaten puree verdunt men dan met de afgeschonken bouillon en maakt met boter en bloem de saus. Op smaak afmaken met wat peper en citroensap. Zuurkoolschotel met ham. (Als toespijs vruchten of compote.) Benoodigdheden: 1 K.G. zuurkool, IV: K.G. aardappelen, 3 ons schouderham, melk, boter paneermeel, zout. Bereiding: De zuurkool afspoelen en gaar koken in weinig water met wat zout. (3/4 uur). Van de aardappelen met melk, wat bo ter en zout puree maken. De ham klein snijden. In vuurvasten scho tel telkens om beurten een laag zuurkool, ham en aardappelpuree leggen. Zorgen, dat de bo venste laag uit puree bestaat. Hierover wat paneermeel strooien, een paar stukjes boter er op leggen, en de schotel in den oven bruin laten worden. BELEGDE BROODJES ALS EXPORTHANDEL. Denemarken is vanouds het land van de belegde broodjes. Hier bij ons houden we natuurlijk van een „aangekleede boterham", maar onze kadetjes met ham, kaas of worst enz. enz. zijn nog niets in vergelijking met het raffinement, dat de Deensche epi-curisten bij de stamenstelling van belegde broodjes aan den dag leggen. In Denemarken hebben enkele fijne bakkers zelfs „Smörrebröd-tabellen" uitgegeven, waar op loodrecht onderelkaar de vele verschalende broodsoorten van het sneeuwwitte „Frans- bröd" tot het pikzwarte roggebrood toe staan aangegeven. Horizontaal vindt men dan een oneindig aantal lekkernijen, waarmee de broodjes of sneedjes kunnen worden „aange kleed" en de besteller zoekt op de lijst precies het punt waar zijn lievelingsbroodsoort zijn lievelingsbelegsel tegenkomt en zet daar een kruisje. Hierdoor kan dus ieder precies zijn zin krijgen. 't Spreekt vanzelf, dat een rasechte Deen zich vreeselijk ongelukkig voelt, als hij in het buitenland, b.v. in Zweden, vertoeft en dus zijn „Smörrebröd" moet missen. Want in Zwe den zijn natuurlijk wel belegde broodjes te krijgen, maar bij lange na niet zóó heerlijk als in Denemarken. Dit had tengevolge, dat een „Smörrebrödkoning" eens voor de grap een heele mand met belegde broodjes per vlieg tuig aan een van zijn stamgasten in Zweden toezond en uit dit „grapje" ontstond een ge regelde export van deze heerlijkheden van Denemarken naar Zweden. Wie het betalen kan, bestelt zijn broodjes per vliegtuig, de anderen gaan per boot van Kopenhagen naar Malmö. waar ze iederen dag door enthousiaste klanten worden afgehaald. Goudsche moppen. Benoodigdheden: 2 ons bloem, 1 ons witte suiker, Vk ons boter, 1 theelepel bakpoeder, .wat melk, zout. Bereiding: Alle ingrediënten tot een ste- vigen bal kneden, op een met bloem be strooide tafel uitdrukken tot een rol met een een middellijn van pl.m. 4 c.M. dikte. Deze op het bakblik leggen, bestrooien met wat kristal suiker en in pl.m. 15 minuten gaar en licht bruin bakken. Knapkoelcjes. Benoodigdheden: 21/» ons bloem, 1 1/4 ons witte suiker, 11/4 ons boter, l theelepel bak poeder, 1 ei, zout, vanillezaadjes. Bereiding: Alle ingrediënten door elkaar kneden tot een stevigen bal en het deeg uit rollen tot i/2 c.M. dikte. De lap deeg leggen op een met boter ingesmeerd bakblik, met een mes de kanten recht maken. De koek in een matig warme oven lichtbruin bakken. (20 mi nuten) Zoodra de koek uit den oven komt in vierkante stukjes snijden en deze voorzichtig van het bakblik nemen. 2 clichés. EEN MILLIOEN VOOR DE VIJFLING. Hoeveel zaken en bedrijven er in Amerika ook achteruitgaan, één „zaak" staat nog steeds op het toppunt van haar bloei n.l. 't geld- zaakje van de Dionne-vijfling in Callander. Zoojuist verscheen in de bladen een balans over 1937, waaruit blijkt, dat het vermogen van de vijf dametjes thans reeds het millioen dollars heeft overschreden. Op creditzijde staan o.a. de posten: film contract 250.000 dollar, verdiensten met re clame 323.765.05 dollar, radio 300.000 dollar, tantièmes, bezoeken enz. 425.383.34 dollar, di videnden 70.000 dollar, samen 1.126.146.39 dol lar. Op de debetzijde staat o.a. bouw van een huis 40.000 dollar, onderhoud van huis en personeel, algemeene onkosten 75.250 dollar, salaris van dr. Dafoe 4.597.17 dollar, samen dus 119.847.17 dollar. Van een vermindering van de publieke be langstelling, die een teruggang van de inkom sten tengevolge zou hebben, is vooralsnog niets te bespeuren. In 1936 kwamen 450.000 menschen de vijfling bezoeken. (Tweemaal per dag zijn ze een uurtje door een glazen wand te bezichtigen) en in 1937 was het aantal bezoekers, nog. grooter. Toen de kleintjes 't vorige jaar eens acht dagen ziek waren en dus niet konden worden vertoond, bleven de menschen geduldig in de buurt logeeren om haar wederoptreden af te wachten. If/ij melen mq duideèijket rife \Nee te\cO tWe< ">00* eo dat gedurende twee jaren gevestigd was Briniostraat 3 is VERPLAATST naar SiatioHSwm 161 Met de Kleedingzaak, welke thans door onze vroegere depothouder in het perceel Briniostraat 3 gedreven wordt, hebben wij niets te maken. Onze zoo gunstig bekend staande Kleeding wordt daar niet meer verkocht. 1^» Alléén Stoiickswep 161

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 13