f 25.000 voor bestrijding van epidemieën in China. STUTVOET SALON WAARBORG-KLEEDING Moderne BRILLEN VOOR DEN KANTONRECHTER VLEUGEL 650 GULDEN W. ALPHENAAR BURGERLIJKE STAND VRIJPA"G 4 MAART 1938 TWEEDE KAMER. Verdere behandeling der Indische begrooting. i. E. STOKVIS &Ü.A.P. DEN HAAG Donderdag. tip nat soc. de Marchant et d'Ansembourg Wreed het Regeeringsvoorstel om 25000 gui- Son voor de bestrijding van de epidemieen in Thina uit te trekken; China ligt zoover van rnHië af dat we naar zijn oordeel voor besmet- Keevaar niet bevreesd hoeven te zijn. En manneer men om der wille van naastenliefde t! dergelijk bedrag beschikbaar wenscht te Sen dan kon men daardoor veel beter een «w obiect uitkiezen. Deze spreker haalde er Sr nog Moskou's kwade invloed bij. Ir. Al- hard a (s.d.) liet een geheel ander geluid hnnrpn waarna de communist Wijnkoop het Ünndig vond een pluim op den hoed (of pet?) van ziin partij te steken, wegens de door haar aan de oude Chineesche cultuur geboden red- Snde hand. Minister P a t ij n volstond met Sp opmerking, dat er voldoende zekerheid be staat dat het geld goed zal worden besteed en dat hij over het voorstel, dat slechts een daad van naastenliefde beoogde, geen uitvoerig riebat had verwacht. Met aanteekening, dat de nat. soc. fractie tegen is, ging het ontwerp ^Hierna kwam Minister W e 11 e r aan het woord bij de af deeling Justitie van de Indi sche begrooting. Weer kwam Jantje's nieuwe broek ter tafel, doordat o.m. de heer Stokvis dit kleedingstuk voor Sociale Zaken had op- eeëischt, in den vorm van de instelling van een afzónderlijk Departement daarvoor. Doch er zijn nog andere kinderen behalve Jantje, voor wier kleeding de Regeering eveneens moet zorgen. En dus zou er te veel van de Indische schatkist gevergd worden, als nu zulk een afzon derlijk Departement er bij kwam. Wat het Kantoor van Arbeid betreft, voor 1938 komt er op de begrooting liefst bij kans een ton meer voor dan twee jaar geleden. Men kon toch heusch tevre den zijn, nu de Re geering streeft naar versnelden herop bouw van dat Kan toor. Het door Mr. Joekes opgeworpen denkbeeld om bemidde laars in te stellen bij groote arbeidsconflicten zal ernstig worden overwogen. Over de zaak Margadant zei de Minister niets meer; giste ren had hij tenslotte bij interruptie kenbaar gemaakt, dat z.i. de gewenscht geachte revisie mogelijk zou zijn. Bij de afdeeling Financien kwam de heer Stokvis (s.d.) voor een afzonderlijke hef fing op aardolie op. zienswijze die de heer v Poll (R.K.) niet kon deelen, al vond spr. anderzijds, dat de overheid voor bedreigingen van de zijde der groote maatschappijen niet uit den weg moest gaan. Nu, dat was Minister Weiter volkomen met hem eens. Bij Binnenlandsch bestuur brak R o e s t a m Effendi (commun.) nog eens 'n lans voor het benoemen van inlanders tot burgemeester, had Mr. Joekes (v. d.) het over de bestuurs- hervorming en over de wenschelijkheid op politioneel gebied een terugtrekken van het leger tot stand te brengen, terwijl Dr. Mol- ler 'R.K.) o.a. een leerzaam college over het woord Indonesië gaf. Maar de Minister vindt dit zoowel taal-als staatkundig toch een te vaag begrip en houdt het daarom liever met de grondwettelijke en wettelijke termino logie: Nederlandsch-Indië. Mr. Joekes kon hij verblijden met de mededeeling, dat in be ginsel besloten is het leger aan de politio- neele taak op Java te onttrekken en tot uit breiding van het politiecorps over te gaan. Voorts mocht de v. d. afgevaardigde ten aan zien van de bestuurshervorming vernemen, dat het in de bedoeling van den G. G. en van Mr. Welter ligt om zoo spoedig mogelijk voort te gaan met vorming van groepsgemeen- schappen. De heer Roestam kan gerust zijn. Niet ras, doch geschiktheid beslist bij de vraag wie voor burgemeestersfuncties in aanmer king komen. Naar aanleiding van een pleidooi van den heer Ba jet to (R.K.) 'over Nieuw-Guinea, verklaarde de Minister, dat het Nederland- sche kapitaal zich meer en meer voor dat deel van Indië gaat interesseeren, doch hij moest nog eens. herhalen, dat het zich toch heusch niet leent voor massa-immigratie van Europeanen. Daarvoor hebben we heusch wel geschiktere, dichtbij gelegen gebieden. Ten slotte voerden bij de afdeeling Onderwijs de heeren Meyer ink (a.r.), Roestam, Sleen (s,d.) en Dr. Mol Ier het woord, in hoofdzaak om het hunne te zeggen over het inlandsch onderwijs. Morgen antwoord van sultaten daarvan elders (Frankrijk) teleur stellend waren geweest, hoe trouwens de mo gelijkheid van invoering in internationaal verband bezien moest worden. Welaan, inter nationaal zou er niets van terecht komen, want ondanks de internationale conventie, is de 48-urige werkweek zelfs maar in een tien tal landen ingevoerd, terwijl de meesten er niet aan doen, ook al hebben zij geratificeerd. Tenslotte ontwikkelde spr. nog "economische en ethische bezwaren: wat het laatste betreft, betoogde hij dat er geschreven staat, dat de arbeid een zegen is en dus zou men iets willen gaan invoeren, wat ons minder zegen zou brengen. Als Professor, zoo gaf hij op vermakelijke manier te kennen, mocht hij over vacantie zeker niet geringschattend oordeelen, maar hij meende, dat men de verplichte doorbe taalde vacantie bij collectieve arbeidsovereen komst moest vastleggen. Welnu van de 150.000 arbeiders wier rechten enz. door dergelijke contracten worden beheerscht, geniet 99 pet. datgene waarvoor de heer v. d. Bilt was opge komen. De a.r. woordvoerder vestigde er naar aanleiding van het door Minister Romme voorgestane arbeidsverbod voor de gehuwde vrouw, de aandacht op, dat men hier geens zins met een specifiek R.K. ontwerp te doen heeft, doch dat de daaraan ten grondslag lig gende gedachte ook al herhaaldelijk van Christelijk-protestantsche zijde is aanbevolen. De Minister had met zijn ontwerp den knup pel in het hoenderhok geworpen: de haan Diepenhorst stond er echter over het alge meen sympathiek tegenover. Laatste spreker van den dag was de heel de Bruyn (R.K.). Deze nam 's Ministers kwartje en daarmee den Minister tegen z.i. veelal grof demagogische kritiek in bescher ming en zette uiteen, dat deze bewindsman juist heel wat gedaan heeft voor de werkloo- zen. Spr. drong er bij den Minister op aan, het beginsel te willen loslaten, dat er tusschen de steunregeling en het loon per se een marge moet zijn, want waar dit loon reeds hier 'en daar beneden het ethisch minimum is, daar mag de werkloosheidssteun niet onder dat E. v. R. de Ministerstafel. EERSTE KAMER. Vóór- en tegenstanders van korter werktijd. Sociale Zaken. De breedsprakigheid van verschillende se natoren kende vandaag weer geen grenzen, pat was al erg, doch erger nog was het om te luisteren naar het ietwat te doceerend betoog yan den heer de la Bella (s.d.), die ongetwij feld heel wat weet, doch die zijn lust om al zyn wetenschap te luchten maar niet kan be dwingen. Neen,, dan is het tenminste heel wat aangenamer op een rede van Prof. Diepen horst (a.r.) onthaald te worden, die dan ook tot de beste sprekers in de Kamer behoort en die vandaag zelfs bravo's en handdrukken in ontvangst had te nemen De heer de La Bella kent een paradijs op aarde: Zweden. Daarover heeft hij heel lang gesproken om voorts o.m. voor meer en snel lere invoering van bedrijfsraden te ijveren, zijn partijgenoot v. d. Bilt had ook al iets aanlokkelijks in Scandinavië ontdekt, te we ten in Denemarken een wettelijk verbod van overwerk. Verder bleek deze spreker te voe- 'eh voor een nader onderzoek omtrent de mo- oOlijkheid de 40-urige werkweek in te voeren en als dat niet kan dan toch tenminste een hunimum dalen. 44- of 45-urige werkweek, terwijl hem overi- gwwn. nog wettelijke regeling van ver pachte vacantie met doorbetaling van loon zeerste aanstond. Het tegenovergestelde was het geval met het feit, dat de Regeering nalaat allerlei internationale arbeidsconven- p d°en bekrachtigen. ,ro*- Diepenhorst had tegen een en anaer heel wat ln te brengen. Wat de 40-urige werkweek betreft, wees hij er op, hoe de re Belastingkommies verdacht van smaadschrift. In hooger beroep verlagihg van straf geëischt Een belastingcommies, vroeger wonende te Hoofddorp, schreef het vorige jaar in een plaatselijk blad een open brief aan mr. J. E. G dien hij in dat epistel o.a. aanwreef, dat hij de advocaat terwille van geld leugens over hem had verteld. De Hoofddorpsche advocaat stapte met het beleedigende artikel naai den officier van justitie te Haarlem en de politierechter aldaar veroordeelde den steller van den brief tot f 40 boéte. Thans stond de commies in hooger beroep voor het Hof terecht. Hij gaf toe den open brief aan de redactie van het plaatselijk blad te hebben gezonden. De quaestie waar het om ging speelde zich af in 1936. Mr. G. verdedigde toen voor den politierechter te Haarlem een vader en diens zoon, die terecht stonden wegens mishande ling. Als hoofdgetuigen hadden toen de com mies en een zijner collega's hun verklaringen Den volgenden dag had mr. G. tegen den superieur van de belasting-ambtenaren gezegd dat de commies een slechte beurt had ge maakt voor den politierechter en dat deze hem een standje had gemaakt. Voorts zou mr. G. nog gezegd hebben, dat de commies niet voor zijn werk geschikt was. De ontvanger der directe belastingen deed over dit gesprek mededeelingen aan den in specteur der belastingen, die een onderzoek instelde. De politierechter deelde naar aan leiding van dit onderzoek mede, dat van een standje of berisping geen sprake was ge weest. De inspecteur der directe belastingen ver klaarde thans als getuige nog, dat verd. een schriftelijke berisping van den minister had gehad óver den open brief. Verdachte was overgeplaatst doch dit was geen strafmaat regel geweest. Verdachte gaf toe, dat hij niet in dien vorm had moeten schrijven, doch hij gevoelde zich door mr. G. belasterd bij zijn superieuren. Pres. Mr. Jolles: het was misschien beter geweest, wanner u zich tot den officier van justitie had gewend. De procureur-generaal mr. J. Versteeg zeide met genoegen van verdachte te hebben hoofd, dat deze toegaf niet den juisten weg te hebben bewandeld. Ik kan me echter begrij pen aldus de procureur-generaal dat deze verdachte niet te spreken was over de houding, die mr. G. tegenover zijn verd.'s superieuren had aangenomen. In verband met de gebleken omstandig heden achtte de procureur-generaal de door den politierechter opgelegde boete te hoog hij vorderde thans f 15 boete, subs 5 dagen hechtenis. Horlogemaker vergreep zich aan goed van zijn patroon. Omdat hij een eigen zaak wilde beginnen. De Haagsche politie was er dezer dagen achter gekomen, dat de 42-jarige horloge maker P. J. D., die in dienst is van de juwe liersfirma Kan in de Spuistraat aldaar, een groote hoeveelheid horlogeonderdeelen, arm banden enz. in zijn huis had opgeslagen. Dit feit trok temeer de aandacht, omdat de man zijn werkzaamheden niet thuis, maar op hef atelier van de firma verricht. De politie vond het gewenscht het huis van den horlogemaker te doorzoeken. Men vond een hoeveelheid hor logeonderdeelen en armbanden tot een geza menlijke waarde van circa 1000 gulden. De politie stelde de juweliersfirma met dezen vondst in kennis, waarna een onderzoek het vermoeden bevestigde, dat de materialen aan de firma toebehoorden en dat zij dus uit het atelier waren ontvreemd. De horlogemaker heeft bekend, dat hij de onderdeelen in de 'oop van de laatste twee jaren heeft gesto len. Hij had het voornemen daarmede te rijner tijd een eigen zaak we beginnen. De jolitie heeft den man in voorloopige bewaring gehouden. Hoofdstraat 146, Santpoort, biedt U een ruime keuze in de meest tegen billijke prijzen. RECEPTEN van H.H. Oogartsen, ook voor alle Ziekenfondsen, worden met spoed uitgevoerd Voor een bril naar STUTVOET. Wielrijder door auto aangereden en gedood. Op den Amersfoortschen straatweg, ter hoogte van de uitspanning „De Gooische Boer" bij Bussum, is Donderdagmiddag om vijf uur de 57-jarige wielrijder van der Berg, wonende te Bussum, door een personenauto, welke uit Amsterdam kwam, aangereden. Het slacht offer werd met kracht tegen het plaveisel ge worpen. Met een schedelbasisfractuur is de man naar de Majellastichting te Bussum ver voerd, op weg waarheen hij aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. (Adv. Ingez. Med.) Eerste lentemaanden droog maar crimr Seïzoenvenvachting van het K. N. M. I. Het Kon. Ned. Meteorologisch instituut meldt In het begin van December publiceerden wij de volgende mededeeling: ./Voor den winter geven de berekeningen uitkomsten, die voor de temperatuur niet veel van normaal afwijken, maar voor den neerslag wijzen op een te veel". Deze verwachting is volkomen vervuld. De temperatuur vertoont over December—Fe bruari een afwijking van 0.4 graad Celsius, de neerslag een te veel van 36 m.M. Berekend waren afwijkingen van 0.8 graad en 44 m.M., zoodat ook quantitatief de overeenstemming goed is. Het te veel aan neerslag is echter door Januari veroorzaakt, terwijl de berekeningen dit in Februari de den verwachten. Voor de lente als geheel geven de bereke ningen uitkomsten, die zoowel voor tempera tuur als voor neerslag zeer weinig van nor maal afwijken, terwijl voor de enkele maan den Maart aan den drogen. Mei aan den nat ten kant zou zijn. Men bedenke dat een normale lente voor al in de eerste maanden droog en eenigszins guur is. EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doet. ex. in de rechtsgeleerd heid de heer L. M. A. Tripels; voor het cand. ex. in de economische wetenschappen, de heer H. G. Poser. BLOEMBOLLENKWEEKERS VEROORDEELD. Dat aan de bepalingen van het bloembollen- saneeringsplan thans streng de hand wordt gehouden bleek wel uit de behandeling voor het kantongerecht van verschillende zaken waar bloembollenkweekers die zonder vergun ning bollen geteeld hadden, werden veroor deeld. Drie kweekers uit Hillegom en een uit Be verwijk hadden zich voor dit feit te verant woorden. De eerste verdachte werd veroordeeld tot f 40 of 20 dagen. De tweede verdachte die eveneens geen ver gunning had, doch thans wel aangesloten was kreeg een boete van f 5 of 3 dagen. De derde kweeker was niet verschenen en werd bij ver stek tot f 20 of 10 dagen veroordeeld terwijl aan den kweeker uit Beverwijk die vroeger wel een teeltrecht bezat doch wiens vergun ning was ingetrokken, een geldboete van f 50 subs. 20 dagen dagen werd opgelegd. Tentoonstelling wordt van 716 April te Rotterdam gehouden. De Primavera, die van 716 April te Rot terdam wordt gehouden, zal een beeld geven van wat de geheele Nederlandsche tuinbouw biedt. Dit wordt zooveel mogelijk in land- ichappelijken aanleg aan het publiek getoond. Men vindt er groepen rozen, orchideeën, Bos- koopsche culturen, bolgewassen, Aalsmeersche culturen, onderbroken door een frisch groen grastapijt, dat zorgt voor de rust van het ge- leel. Een waterpartij levert een welkome afwisse ling tusschen de gazons en een drietal brug getjes over het beekje geeft een intiem lan delijk karakter, hetgeen versterkt wordt door enkele heuveltjes, die zich hier en daar ver heffen en zich bijzonder leenen voor een ar tistieke beplanting. De oorsprong van het beekje is bij een wa termolen, die door toestroomend water in be weging wordt gebracht. Met de molenaars woning en de-bij beplanting van dennen om het huisje geeft het een aardig beeld uit den achterhoek. He.t beekje, waarlangs wilgen met afhangende groene takken zijn geplant, kron kelt zich door het landschap, en eindigt in een groote waterpartij tegenover den ingang. Daar wordt de rozentuin aangelegd. Een van de mooiste punten van de tentoon stelling wordt een heuvel, waarop een koepel met indirecte belichting in een zeer fraaie omgeving van de schoonste bloemen wordt ge plaatst. Ook het buiten-terrein zal zoo artistiek mo gelijk worden ingericht. KLEIN MODEL Zeer mooi van toon, als nieuw 10 iaar garantie KRUISWEG 49, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Bij goed kijken en vergelijken zal U de'beste blijken WAARBORG-KLEEDING ALLEEN BIJ KREYMBORG. (Adv. Ingez. Med.) De Economische Raad geïnstalleerd. Hedenmiddag heeft de minister van Eco nomische Zaken. mr. M. P. L. Steenberghe, den nieuwen Economischen Raad geïnstal leerd. Zooals men weet, is één der leden van dezen Raad Z.K.H. Prins Bernhard, en in zijn installatierede zeide mr. Steenberghe, zich tot den Prins richtend: Het is mij een bijzonder groot genoegen Uwe Koninklijke Hoogheid als lid van den Economischen Raad te installeeren. Reeds op den gedenkwaardigen dag, waarop H.M. de Koningin door de radio aan haar geheele volk mededeeling deed van uwe verloving met H.K.H. Prinses Juliana, mochten wij ver nemen, dat u een groote belangstelling hadt voor economische vraagstukken. Nadien heeft U herhaalde malen getoond, dat Uw interesse in groote mate uitging naar de economie van ons land en van de overzeesche gewes ten. Het is voor onze regeering en ons volk van groote beteekenis, dat U door aanvaar ding van het lidmaatschap van den Econo mischen Raad nogmaals duidelijk te kennen heeft gegeven, hoezeer de economische be langen van ons land Uw aandacht hebben. Voor het feit, dat Uwe Koninklijke Hoog heid thans in het hoogste economische ad vies-college van de regeering daadwerkelijk wilt medewerken aan de handhaving en ver deren opbouw van de welvaart van ons va derland, ben ik zeer erkentelijk De minister zeide verder o.m. nog: Naar de bedoeling van den wetgever wordt de Economische Raad samengesteld uit des kundigen en is het beginsel van vertegen woordiging daarbij niet toegepast. Toch ligt het voor de hand, dat de regeering hij de keuze der leden moet trachten ln den raad deskundigheid niet alleen practisch en theo retisch, maar ook zooveel mogelijk verdeeld over verschillende gebieden, tot uiting te brengen. Dit is ook in 1933 geschied. Bij de huidige samenstelling is bij de keuze der leden een nieuw element in zekeren zin als een proefneming en op bescheiden schaal ingevoerd. De regeering toch is doordrongen van de groote beteekenis, die toegekend moet wor den aan de organen, die in het bedrijfsleven zijn gegroeid en uit de kringen der betrok kenen in eenigen bedrijfstak zijn opgekomen en die tot doel hebben bijzondere belangen in het kader van het algemeen belang te be hartigen. De regeering heeft gemeend deze gedachte ook tot uiting te moeten brengen bij de sa menstelling van haar hoogste adviescollege op economisch gebied. In verband hiermede en om tevens hei beginsel te handhaven, dat in den Economischen Raad geen afgevaar digden van eenige belangengroep als zooda nig zitting kunnen hebben, is bij de samen stelling van den Economischen Raad aan eenige organen uit het bedrijfsleven om een voordracht gevraagd voor personen, welke op hun gebied voldoende deskundig en ge oriënteerd zijn om als zelfstandig lid in den Economischen Raad te kunnen worden op genomen. Ik wil er uitdrukkelijk op wijzen, dat de be trokken leden niet als mandatarissen of ver tegenwoordigers van groepsbelangen zitting hebben, doch als personen, die in de orga nen. door welke zij zijn voorgedragen, het vertrouwen hébben' van een groot gedeelte van ons bedrijfsleven, zoowel wat de onder nemers als wat de arbeiderszijde betreft en die geacht kunnen worden in het bijzon der op dit terrein deskundig te zijn. De voorzitter van den Raad. prof. Is. de Vooys, heeft de rede van den minister be antwoord. Alleenverkoop voor IJmuiden en Omstreken JOH. DE WAARD Modemagazijnen KANAALSTRAAT 46-48 - Tel. 4054 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM. 3 Maart. Bevallen 27 Februari: C. A. G. Vogelvan der Veldt, d.; 28 Februari: E. J. Hovenierde Vries, d.; 1 Maart: M. van Bragtvan der Ham, d.; W. M. C. van de WerkenZuuren- donk, d.; H. J. Hooglandin de Berken, d. 2 Maart: J. de JongBlaauw, z.; S. van Dam- Veenhof, z.; J. C. BeunderHekkema, z.; M. Th. J. E. DekkerJacobs, d.; N. A. Rijnek'er Hubert, d. Overleden 2 Maart J. Schrama, 71 j., M. van Heemskerkstraat; H. A. de Nieuwe, 65 j., Ar- nulfstraat; G. Meijer—van Twuijver, 62 j Pegasusstraat; H. van Amerongenvan der Kuijl, 82 j., Orionweg. J. Lourenburg, 87 j., Barendsestraat; P. Koppen, 73 j.. Zomerstraat; J. MuijsVroon land, 53 j., Staringstraat. Ondertrouwd 2 Maart: W. A. Staphorst en K. H. Seeder. De Primavera belooft weer heel wat. Fietser rijdt tegen oplegger. Doodelijk verkeersongeluk te Rotterdam. Omstreeks half negen Donderdagavond is op den hoek van de Oostmolenstraat en het Boerensteiger te Rotterdam een ernstig on geluk gebeurd, dat den 24-jarigen concert zanger P. de Visser, wonende aan den Heem raadsingel. het leven heeft gekost. De V. fietste in de richting Groenendaal, toen er plotseling uit de Oostmolenstraat een tractor met oplegger naderde, die het Boerensteiger in de richting Valkensteeg overstak. Hoe het ongeluk precies in zijn werk is gegaan kon nog niet worden vastgesteld, maar de fietser reed tegen het achterste gedeelte van den op legger, waarna hij kwam te vallen. Met tal van ernstige hoofdwonden is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij kort na aankomst reeds bleek te zijn overleden. Het onderzoek wordt nog voort gezet. AUTO MET GOEDEREN VERDWENEN. Van het Roode Zand te Rotterdam is Woens dagmiddag een auto van de firma Nijman spoorloos verdwenen. Op den wagen bevonden zich koopmansgoederen tot een totale waarde van f 3000. Direct werd in alle richtingen een onderzoek ingesteld. Dit had tot resultaat, dat een uur later de wagen onbeheerd aan de Linker Rottekade werd aangetroffen. Er ontbraken van de 30 pakken goederen 11 stuks, ter waarde van ruim f 1000. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Van de dieven ontbreekt tot dus verre elk spoor. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 2 Maart 1938 is met ingang van 15 Maart 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Ooststelliogwerf mr. G. A. Bontekoe. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Sleen. Moet caféhouder, die radio laat spelen, auteursrechten betalen? Volgens advocaat-generaal bij den Hoogen Raad wel. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Wijnveldt heeft Donderdag conclusie ge nomen in de procedure tusschen den compo nist Franz Lehar en een caféhouder te Rot terdam over de vraag, of laatstgenoemde ver plicht is auteursrechten te betalen voor mu ziek, welke hij door middel van de radio in zijn café laat hooren. De kantonrechter te Rotterdam ontzegde den componist, die auteursrecht eischte voor het op deze wijze reproduceeren van zijn mu ziekwerk „Der Czarewitsch", zijn vordering en in hooger beroep heeft de Rotterdamsche rechtbank in gelijken zin beslist. Thans heeft mr. Wijnveldt in zijn conclusie echter als zijn meening te kennen gegeven, dat de caféhouder, die door het inschakelen van een technisch apparaat de per radio uit gezonden muziek in zijn café .doet weerklinken, welke muziek zonder dat inschakelen daar ter plaatse niet hoorbaar zou zijn, wel degelijk de uitvoering van het werk openbaar maakt en dus de daarvoor verschuldigde auteursrechten moet betalen. De advocaat-generaal concludeerde dan ook tot vernietiging van het bestreden vonnis en tot terugwijzing der zaak naar de Rotterdam sche rechtbank. De Hooge Raad zal op 21 April arrest wijzen. K. L. M. laat aan arcliaeologen Perzië zien. „Oeverzwaluw" wordt voor vlucht gereed gemaakt. De K. L. M.-vlieger Frijns zal binnenkort met een gezelschap Amerikaansche arcliaeolo gen een groote rondvlucht maken over Iran en Perzië. Voor deze bijzondere reis wordt op het oogenblik de Douglas DC2 „Oeverzwaluw" in gereedheid gebracht. Het ligt in de bedoeling, dat het gezelschap ongeveer zes weken on derweg blijft. De eigenlijke vlucht begint te Cairo, waar het gezelschap zich aan boord zal begeven, vermoedelijk reeds 15 Maart a.s. De bemanning van de Oeverzwaluw is voor deze extra-vlucht als volgt samengesteld: G. M. H. Frijns, gezagvoerder, P. Blok, werktuig kundige, en G. Overweg, radiotelegrafist. Ge durende de vlucht over Iran zal de bemanning worden ter zijde gestaan door den Perzischen piloot Farsin. Men zal zich herinneren, dat in 1934 een dergelijke vlucht is uitgevoerd, eveneens met den heer Frijns in de stuurhut. Dit was met de Fokker F 18 „Uil", welk toestel op 5 April uit Nederland vertrok en op 7 Mei weer op Schiphol neerstreek. Toen bestond het gezel schap, dat op uitnoodiging mrs. Moore uit Boston de vlucht maakte, uit leden van het Institute for Persian art te Chicago, onder lei ding van professor Arthur Upham Pope. De Oeverzwaluw zal met een gezelschap van het zelfde instituut naar Perzië vliegen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5