Lord Halifax, jager en landedelman. THIJS IJS EN KWEK-KWAK Krestinski bekent thans weer. fiABIC PROGRAMMA Van adspirant-geestelijke tot staatsman. VRIJDA'G 4 MAART 1938 Het proces te Moskou. Rykof doet mededeelingen over samenzweringen en sabotage. Tijdens de gisteren gehouden zit ting van het proces tegen de „recht- schen en Trotskisten" te Moskou heeft Krestinski zijn volledige schuld bekend aan alle hem ten laste ge legde feiten. Zooals men weet was Krestinski den dag tevoren de eenige van alle be klaagden, die ten stelligste ontkende verraad te hebben gepleegd en te hebben deelgenomen aan het complot der Trotskisten. Rykof. Het Russische persbureau Tass meldt over de zitting van Donderdag: De officier van ju stitie. Wysjinski, richtte des avonds 'n aantal vragen tot Rakofski inzake de activiteit van Krestinski als Trotskist. Rakofski verklaarde' ten aanzien van de mededeeling van Kres tinski, dat hij zich in 1928 van Trotski heeft afgekeerd, dat hij voor'de vijftiende partijdag van de communistische partij te Berlijn een onderhoud heeft gehad met Trotskisten, waar bij ook Krestinski aanwezig was. Hier is niets gebleken van een afkeer van Trotski. De brief van Krestinski aan Trotski waarin hij ver klaarde met hem te breken beschouwde Ra kofski als een poging een alibi te vormen. Krestinski" bevestigde dit. De officier vroeg vervolgens aan Krestinski of diens verklaringen van den vorigen dag een Trotskistische provocatie waren, waarop Krestinski antwoordde, dat hij onder den in vloed van een plotseling gevoel van valsche schaamte, dat was ontstaan door de beklaagdenbank en de voor gelezen aanklacht en versterkt was door zijn ziekelijken toestand, niet in staat was de waarheid te zeggen. Hij kon niet zeggen, dat hij schuldig was. In plaats van te zeggen „Ja. ik ben schuldig", zeide hij bijna automa tisch, „nee, ik ben niet schuldig". Hij durfde niet in alle openbaarheid te bekennen dat hij steeds voor het Trotskisme heeft gestreden. T)e rechtbank ging vervolgens over tot het verhoor voor Rykof. Deze beklaagde bevestig- tigde zijn bekentenissen van het vooronder zoek. Hij heeft in 1930 tezamen met beklaagde Jagoda, die toen plaatsvervangend voorzitter van Gpoe was, onwettige actie gevoerd. Jago da gaf dit toe. Rykof bekende verder in 1930 tot '33 te hebben aangespoord tot opstanden van de Koelakken. Bezetting van het Kremlin voorbereid. Ih 1934 begonnen de samenzweerders een bezetting van het Kremlin voor te bereiden. De groep, die zich hiermede bezig hield stond door middel van Jenoekidze in verbinding met de groep rond Toechatsjefski. Het plan is evenwel mislukt door de eenheid van de com munistische partij en de populariteit van de leiders. De samenzweerders knoopten verbin dingen aan met de Duitsche fascisten. Deze eischten voor hun hulp gunstige handels- voorwaarden en het afscheiden van nationale Sovjet-republieken, welke zij tot hun vazallen wilden maken en tot een opmarschgebied te gen de Sovjet Unie. Rykof deelde verder mede door zijn agent schap in Belo Rusland met de Poolsche auto riteiten te hebben onderhandeld over het afstand doen van Belo Rusland, dat een vazal staat van Polen móest worden. Rykof ver klaarde verder, dat op aanwijzing van den Poolsche spionnagedienst in Belo Rusland vee is gedood en de wegenbouw is gesaboteerd om de landsverdediging aan de westgrens te verzwakken, tenslotte zeide hij, dat de samen zweerders in de Oekraine een agentschap vormden van het Duitsche en Poolsche fas cisme. De vroegere volkscommissaris voor hout industrie, Iwanof, bekende, zonder dat hem in die richting gaande vragen gesteld waren, dat D'Annunzio's uitvaart. Appèl bij de Puglia. In tegenwoordigheid van Mussolini, den her tog' van Bergano, leden der regeering en hooggeplaatste functionarissen uit partij en staatsbestuur is gisteren te Gardone Riviera de begrafenisplechtigheid voor Gabriele d'An- nunzio gehouden. Het stoffelijk overschot werd op het affuit van een kanon geplaatst en na een zegening naar de „altaren der martelaars" gebracht, warna het vervoerd werd naar het oorlogsschip Puglia. Hier hield de secretaris der fascistische partij een appel, waarop een ontzaglijke menigte „present" antwoordde. Een bombardementsvliegtuig van het vlieg veld Guidonia bij Rome wierp een Romein- schen lauwerkrans op de Vittoriale als laat ste hulde van de luchtmacht aan den roem rijken aanvoerder. Een kluit aarde, gedolven nabij het graf van de moeder van d'Annunzio op den St. Sylvester heuvel bij Pescara, zal in een urn naast het stoffelijk overschot van den dichtersoldaat worden begraven. De urn met de aarde is gisteren te Gardone aange komen, gedragen door vertegenwoordigers van het stadje Pescara. Intusschen werden nog voortdurend kran sen en bloemstukken bezorgd. Er waren o.a. kransen van den koning en van den graaf van Turijn, van den Duce, van de regeering en van verscheidene organisatie*. 'hij reeds voor den oorlog agent van de tsaris tische Ochrane was geweest. Uit zijn verdere verklaringen blijkt, dat hij in hoofdzaak Boe- charin beticht van allerlei misdaden. Zoo ver klaart hij, dat Boecharin reeds in 1918 een sa menzwering op touw gezet heeft tegen Lenin. Later heeft Boecharin hem, Iwanof, opdracht gegeven in het noorden van den Kaukasus boerenopstanden te organiseeren. Boecharin heeft Iwanof reeds in 1934 in contact gebracht met den Engelschen inlichtingendienst. Recht streeks heeft hij van Boecharin instructie ge kregen een kader te organiseeren voor een ge- wapenden opstand in het gebied van Archan- gelsk, teneinde'in geval van een oorlog tegen de Sovjet-Unie den Engelschen de annexatie van dit gebied te vergemakkelijken. Als com missaris voor de houtindustrie, zoo verklaart Iwanof verder, heeft hij in 1936 en 1937 om vangrijke daden van sabotage gepleegd. Boecharin, aldus het Russische persbu reau tracht zijn optreden voor te stellen als dat van een in de oppositie zijnd politicus en vermijdt voorloopig rechtstreeks misdaden als spionnage en landverraad te bekennen. Ook de voormalige plaatsvervangende commissaris voor landbouw in de Groot-Russische repu bliek. de RSFSR, Soebaref, legde uitvoerige bekentenissen af vooral ten aanzien van sabo. tage op landbouwgebied. Engeland. De Marinebegrooting. De marinebegrooting voor het komende jaar beloopt in totaal 123.707.000 pond, het geen 18.642.000 pond meer is dan voor 1937. Het bedrag, dat op grond van de Defence Loans Act uit het Consolidated fund zal wor den geput, is 30 millioen pond, tegen 27 mil- lioen pond in 1937. Het netto totaal bedraagt derhalve 93.707.000 pond. tegen 78.065.000 pond in 1937. Dnitschland. Britsche ambassadeur heeft een onderhoud met Hitler Hitler heeft gisteren den Britschen ambassadeur, Sir Neville Henderson, ontvangen voor een algemeene bespre king van de onderwerpen, waabbij beide landen belang hebben. Minister von Ribbentrop was tegenwoordig bij het onderhoud. In diplomatieke kringen te Berlijn verneemt men, dat het onderhoud een vervolg is op Halifax' besprekingen te Berlijn. Men meent te weten, dat de ambassadeur reeds eerder een bezoek aan Hitier gebracht zou hebben, indien zekere onvoorziene gebeurtenissen, zooals die van den vierden Februari, zich niet hadden voorgedaan. De bespreking zou zieh nog beperken tot het uitwisselen van' inlich tingen. De Londensche correspondent van het Fransche blad Figaro schrijft naar aanleiding van het onderhoud: De eischen van Duitschland zijn in aanzien lijke mate toegenomen en zij kunnen door be perkte concessies van Engeland niet bevre digd worden. Het schijnt om te beginnen, dat Hitier eischt- dat voor men begint te onder handelen, de oude Duitsche koloniën in Afrika terug worden gegeven en dat hij weigert, ook maar de minste waarborg ten aanzien van midden-Europa te geven. In de eestesgesteldheid, waarin Duitschland op het oogenblik verkeert, is het volgens de verkla ring van een Engelschè persoonlijkheid, moei lijk, veel van deze nieuwe onderhandelingen te verwachten. De „Schutzhaft" van ds. Niemöller Onzekerheid over het lot van den predikant. In een eigen bericht deelt het Duitsche Nieuwsbureau mede: „Naar wij in verband met het in Schutz- haft nemen van ds. Martin Niemöller nader vernemen, moest deze maatregel niet alleen ten uitvoer worden gelegd ter bescherming van ds. Niemöller, maar vooral ook, omdat hij tijdens de behandeling van zijn proces duidelijk te kennen had gegeven, dat hij het voornemen had zijn staatsvijandige en de openbare orde en rust in gevaar brengende agitatie voort te zetten. Het was derhalve te vreezen, dat ds. Niemöller binnenkort zich een nieuwe aanklacht op den hals zou halen wegens dezelfde vergrijpen, waarvoor hij thans veroordeeld is. Naar wij vernemen hield men het voor doelmatig deze nieuwe onverkwikkelijke gebeurtenissen te voorko men door hem voorloopig in Schutzhaft te nemen". Naar een concentratie kamp? Volgens Reuter lijkt het thans waarschijn lijk, dat ds. Niemöller naar een concentratie kamp zal worden gebracht, ofschoon een of- ficieele bevestiging niet verkregen kon wor den. Zelfs in officieele kringen schijnt men niet te weten, wat het lot van den predikant zal zijn. De Berlijnsche correspondent van Havas is van meening, dat ds. Niemöller naar een der gevangenissen te Berlijn is overgebracht. Uit goede bron wordt volgens hem verno men. dat er op het oogenblik geen sprake zou zijn van interneering in een concentra tiekamp, doch in officieele kringen weigert men mededeelingen te doen over den datum van eventueele vrijlating. Een autoriteit der nationaal-socialistische partij heeft gisteravond tegenover den cor respondent van Reuter verklaard: „Wij heb ben Niemöller in Schutzhaft genomen, om dat hij ons heeft gezegd voornemens te zijn door te gaan met te prediken op een wijze, welke in strijd is met de wet". De nationaal-socialist voegde hieraan toe. dat indien Niemöller zou beloven zijn predi katies te beperken tot zuiver godsdienstige onderwerpen en zich niet op het gebied van het staatsbestuur zou begeven, men er ze ker van zou kunnen zijn, dat hij zou worden losgelaten. Niemöller wordt ongetwijfeld naar een concentratiekamp overgebracht, doch voor het oogenblik bevindt hij zich nog in een gevangenis te Berlijn. De nationaal-socialist vergeleek vervol gens het geval Niemöller met het geval Gandhi, Toscanini dirigeert dit jaar niet te Salzburg. Accoord van Berchtesgaden voor hem een onoverkomelijke hindernis. Het genootschap der Salzburger Festspiele deelt officieel mede, dat het de weigering van Toscanini om zijn medewerking te verleenen aan de Festspiele in 1938 aanvaard heeft. In dit communiqué wordt geconstateerd, dat men officieel en door particuliere tusschenkomst getracht heeft de bezwaren van Toscanini uit den weg te ruimen. Toscanini was van meening, dat hij het orkest in Salzburg na het accoord van Berch tesgaden niet meer kon dirigeeren. Hij heeft deze meening niet gewijzigd. ZATERDAG 5 MAART 1938 HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7-30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 1.001.45 VARA- orkest. 2.00 Causerie „Vrouwen van Holland, ontwaakt!" 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Amateursuitzending. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Arbeiders Zangvereeniging „De Stem des Volks" Rotterdam, het Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest en solisten (gr.opn.). 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert (gr.opn.) 5.40 Literaire canuserie. 6.00 Orgel spel en zang. 6.30 „De Wielewaal" en toes praak. 7.00 Filmland. 7.30 Causerie „Bijbel vertellingen". 8.00 Herhaling S.O.S.-Berich ten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.15 Cor Sseyn's accordeon-orkest. „De Krekeltjes" en „The Four Blue Stars". 9.15 En nu.. Oké! 10.30 Berichten A. N. P. 10.35 Gramofoonmu ziek. 11.15 Berichten. 11.20—12.00 Souvenir- Orkest HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-Uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkèst en Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 De KRO-Melodisten. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie „Dieren klagen niet aan. 4.25 Gramo foonmuziek. 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gramo foonmuziek. 4.40 Causerie „Onze Taak". 5.05 De KRO-Melodisten en solist. 5.30 Esperanto- nieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek week overzicht 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Dwaling omtrent de rechtvaardige prijs". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededee lingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 8.35 Bont programma. 10.30 Berich ten A.N.P. 10.40 Internationale Sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Het Celebrity Trio. 12.35 Gramofoonmuziek 2.20 Bas en viool. 3.05 Orgelspel m.m.v. solisten. 3.50 Sportreportage. 5.00 Declamatie. 5.20 Roy Fox en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Sport- praatje. 7.05 BBC-Theater-orkest. 7.50 Radio journaal. 8.20 Variété-programma. 9.20 Be- richtena 9.40 Amerikaans,ch nieuws. 9.55 Het Glasgow Orpheus-koor en solist. 10.35 Pa- rijsch halfuurtje. 10.50 Leslie Brid'gewater's kwintet. 11.35 Ambrose en zijn orkest. 11.50 Orgelspel. 12.1012.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.55, 8.55—10.05, 10.40 en 11.20 Gramofoon muziek. 12.00 Pianovoordracht. 12.35 Bailly- orkest en zang. 3.20 en 4.05 Zang. 6.20 Gramo foonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Orkestconcert m. m.v. vocaal dubbelkwartet. 11.201.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Walter Noacks' orkest. 7.50 Gramofoon muziek. 11.20 Orkest van het Oppersilezisch Grenzlandtheater. 1.35 Solistenconcert. 3.20 Omroep-Amusementsorkest en solisten. 5.30 Uit Motala: Omroepkoor en solisten. 5.55 Gra mofoonmuziek. 6.30 Robert Gaden's orkest. 7.20 Omroeporkest en solisten. 9.5012.20 Her- bert Strauss en Herbert Frölich met hun or kesten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Ka mermuziek met toelichting. 3.20 Zang. 3.35 Gramofoonmfuziek. 3.50 Vervolg zang. 4.05 Pianovoordracht. 4.35 en 5.20 Concert. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Gitaarsoli. 8.20 Om roeporkest en solist. (Om 9.05 Radiotooneel). 10.30 Concert 11.3512.20 Gramofoonmuziek. EDEN'S OPVOLGER: Met Lord Halifax is, aan het hoofd van het Britsche Departe ment van Buitenlandsche Zaken, een man gekomen, die onder uiterst moeilijke omstandigheden getoond heeft, over goede kwali teiten als staatsman en onder handelaar te beschikken. In on derstaand artikel volgen over zijn leven en werkzaamheden eenige interessante bijzonderheden. M de beteekenis van Lord Halifax voor Engeland goed te kunnen be grijpen, moet men het milieu kennen waaruit hij afkomstig is. Zijn vader behoorde tot de intiemste vrienden van wijlen koning Eduard VII van Engeland. Tevens was hij een der grootste voorvechters van de reli gieuze beweging, welke ten doel had een toe nadering tusschen de Anglicaansche kerk en Rome te bewerkstelligen. De vader van den tegenwoordigen Lord Halifax bereikte een eer- biedwaardigen ouderdom: hij overleed op 94- jarigen leeftijd. Tal van goede eigenschappen heeft Lord Halifax van zijn vader geërfd: met de grootste liefde is hij aan zijn geboorteland verknocht, hij is een hartstochtelijk liefhebber van de jacht, terwijl hij zich nergens geluk kiger voelt, dan in zijn mooie landhuis mid den in de stille natuur. Ofschoon men hem in ieder kabinet kan terugvinden, ofschoon hij reeds minister van Landbouw, minister van Onderwijs, minister van Oorlog en zelfs onder koning van Britsch-Indië geweest is, toch blijft hij steeds de Engelsche grootgrondbe zitter, die, alleen, wanneer het heel noodzake lijk is. zijn landgoed en zijn boeken in den steek laat, om in Londen aan de welkelijksche Kabinetsconferenties deel te nemen. Indien alles volgens Lord Halifax's wenschen gegaan was. zou hij geestelijke geworden zijn. Maar hij was de oudste zoon in het huisgezin en de traditie wil nu eenmaal, dat de eerst geborene de politieke richting kiest. Reeds als heel jongeman schreef Lord Halifax een bio grafie over John Kebbels, een van de grootste kerkhervormers van Engeland. Groote een voudigheid, een rustig karakter en geduldige bedachtzaamheid kenmerken Lord Halifax' persoonlijkheid. Nog niet zoo heel lang geleden erfde hij den titel van zijn vader, maar reeds veel eerder was hij door den koning van Enge land, wegens zijn verdiensten voor het vader land. tot Lord Irwin benoemd. Want niet zon der humor wordt wel eens opgemerkt, dat Lord Halifax tot die leden van den Britschen hoogen adel behoort, die elke tien jaar van naam veranderen! Want Lord Halifax werd als Ed ward Wood geboren en deed ook als rioodanig zijn intrede in het Lagerhuis. Hij was toen nog maar pas 29 jaar en als iedere voorname Engelsche jongen had hij natuurlijk eerst de Eton-school, vervolgens de Oxford-Universiteit bezocht. Vervolgens bekleedde hij verschillende mi- nisteriëele functies. Eerst werd hij minister van Landbouw, doch in die functie blonk hij nog niet bijzonder uit. Eerst in de twintiger jaren werd hij door Bonar Law en later door Baldwin „ministrabel" geacht en zoo kon het gebeuren, dat hij in 1925 tot onderkoning van Britsch-Indië, als opvolger van Lord Reading benoemd werd. Hij kreeg nu den titel van Lord Irwin of Kirby Underdale. Zijn bewind in Britsch- Indië is een groot succes geworden, daar hij er in slaagde een toenadering tot Gandhi te bewerkstelligen, zonder daarbij iets van de rechten van het Britsche bestuur prijs te ge ven. Het duurde dan ook niet lang, of men noemde hem de „blanke Mahatma", in tegen stelling met Gandhi, die de „Indische Ma hatma" genoemd wordt. Onder vier oogen met den Mahatma HTYPEEREND voor zijn karakter is het ver- haal, dat over de ontmoeting van de beide „Mahatma's" de ronde doet. Lord Halifax, die toen nog Lord Irwin heette, had bevel geger ven, dat tijdens het onderhoud, dat onder vier oogen in het paleis van den Vice-Koning zou ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs liep vooröp, Kwek-Kwak liep zoo goed en zoo kwaad het ging achter hem aan. Het valt heelemaal niet mee voor een eendje, om een trap op te loopen, dat kunnen jullie wel begrijpen. Maar na eenige moeite stonden ze toch naast elkaar op de gang. —Waar zou Kriel zitten? vroeg Kwek-Kwak, terwijl zij om zich heen keken. Ik denk, dat Hoedepet haar wel opgesloten zal hebben! Eindelijk hoorden ze in een kamer, waarvan de deur was afgesloten, een luid gesnik. Thijs wees met zijn vinger naar de deur. Daar zal je haar hebben! zei hij en deed de deur open. Kriel tolde haast de gang in. Ze had tegen de deur staan huilen en toen die plotseling geopend werd, viel ze natuurlijk bijna. Maar Thijs sloeg zijn armen om haar heen. Je behoeft niet benauwd meer te zijn, Krieltje, suste Thijs. Alles is in orde. hoor. Wees maar niet bang! Kriel droogde haar tranen en keek naar Kwek-Kwak. Kunt U weef gewoon worden, oom? vroeg ze angstig Natuurlek! lachte Kwek-Kwak. Thijs, kom mee! plaats vinden, niemand mocht komen stor Vier lange uren gingen er voorbij.. enkel geluid kon men in de werkkamer t den vice-koning vernemen. De adjudanten v Lord Irwin begonnen zich reeds ongeruit t maken. Toen er een dringend telegram Downingstreet binnenkwam, vatte de nart culiere secretaris toch maar moed en haS i* werkkamer binnen. i! Toen men hem naderhand vroeg, wat zi h binnen afgespeeld had, en of de belanerit politieke gesprekken al eenigszins «--- waren, vertelde hij, dat Gandhi en Lord iH samen op een canapé gezeten hadden een druk gesprek voerden. En toen men rw» vroeg, waarover de beide heeren het dan m druk hadden, antwoordde de particuliere w cretaris: „Lord Irwin legde Gandhi ït Grieksch woord uit den Bijbel uit!" Toch had dit gesprek, al ging het dan nirt over politiek, zeer gunstige gevolgen. Want aan zijn invloed heeft de Britsche Kroon ongetwii feld de consolidatie van de Indische kwesl!» te danken, ondanks de hardnekkige aanvallen van den Mahatma, de groeiende invloed val het communisme en de zwakke steun die d» Labour-regeering hem in het vaderland bond Na zijn terugkeer uit Britsch-Indië trok hii zich weer op het vaderlijk landgoed in Yorkshire terug. De zoon. die het reuzenrir' in Azië bestuurd had, die een groote rol in hat Engelsche politieke leven speelde, schikt» zich geheel naar de wenschen van' zijn üo" jarigen vader. Op een dag, was er een m van zijn vader, die het een en ander van den ex-vice-koning over de Britsch-Indische kwes ties wilde vernemen. Toen Lord Halifax alls nauwkeurig meegedeeld had, zei zijn vader tegen hem, alsof hij een jongen van ne^en jaar was: „Zoo. mijn jongen, nu kun je gaan Ik heb met mijn gast nog tal van zaken te be. spreken!" Lord Halifax. Terwijl het eenvoudige Britsch-Indische volk grooten eerbied voor den eenvoud van den ondex-koning had, bewonderden de Indische aristocraten en Maharadja's vooral zijn jagers- talenten. Toen hij eens tijdens een jachtpartij twee panters geschoten had, vormde dit. avon tuur maandenlang het gesprek van den dag. Na zijn Britsch-Indische ervaringen werd Lord Halifax, die na het overlijden van zijn vader in 1935 dezen titel gekregen had. mi nister van Onderwijs, terwijl hij vervolgens de portefeuille van Ooi-log kreeg. Tenslotte werd hij tot Lord Privy Sea! benoemd en was hij in de gelegenheid zijn uitstekende eigenschappen op het gebied der Britsche buitenlandsche politiek tot gelding te brengen. Op al zijn reizen bege leidde hij Eden, die toen minister van Buiten landsche Zaken was en trad op als diens raad gever en „rem". Eerst toen kwamen zijn kun digheden als onderhandelaar goed aan den dag en het is dan zeker ook niet zonder reden, dat men hem thans in Eden's plaats tot mi nister van Buitenlandsche Zaken benoem: heeft. Algemeen wordt dan ook verwacht, dat hij op kalme en goed doordachte wijze de Euro- peesche moeilijkheden, die zich in den laat- sten tijd voordoen, voor Engeland tot een gunstige oplossing zal brengen. M. V. (Nadruk verboden) Trein rijdt op autobus in. Veertien dooden en tal van gewonden. Bij Elmante in den Mexicaanschen staat Tamaulipasa is een goederentrein op autobus gereden. De bus kwam in een kanaal terecht. Veertien menschen zijn om bet leven gekomen en verscheidene, onder wie seven kinderen, ernstig gewond. Achttien dooden te Almeria. Na bombardement door Franco vliegtuigen. Slachtoffers op den Nationalistischen kruiser Almirante Cervera. Officieel wordt uit Barcelona medegedeeld, dat drie watei-vliagtuigen der opstandelin gen Woensdagmiddag Almeria gebombardee™ hebben, waarbij achttien personen geoo^ werden. Tevens wordt medegedeeld, dat ten gevolge van het bombardement, dat repuoi- keinsche vliegtuigen hebben uitgevoerd op oorlogsschepen der opstandelingen, die op Februari Sagunto bombardeerden, aan W van de Almirante Cervera 12 personen geao en 20 gewond zijn, terwijl het schip aanzie lijke schade zou hebben opgeloopen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6