HET NIEUWE AVONDBLAD TAXIBRANDWIJK byzondere lagere Theeleut. IJMUIDEN Visscherij-Snufjes. 23e JAARGANG NO. 105 ZATERDAG 5 MAART 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 12V2 ets., per maand 56 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Te1.. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN, j UITGAVE LOURENS COSTER, MLJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis betalen<le abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim r 100.een lid duim 50.—alle leden wijsvinger 60.— een 01 weej g r 7 zo. ane leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. Innr'°le™ maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzon j g onnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN De vergoeding van „administratie kosten" aan het Bijzonder Onderwijs. Sa ruim 10 jaren nog geen uniforme opvatting van het betreffende wetsartikel. Men schrijft ons: Nog steeds bestaat er ton aanzien van de vergoeding voor administratiekosten aan de Bijzondere Scholen van onderscheiden rich ting geen juist inzicht. Een urgent geval deed zich voor bij de vast stelling dier kosten door den Raad der ge meente Velsen. Wij achten het van voldoende belang voor de diverse Schoolbesturen een en ander nog eens te memoreeren en namen daartoe de moeite het punt in kwestie eens wat nader te bezien Het resultaat van ons onderzoek geven wij onderstaand zoo beknopt mogelijk weer. Ondanks deze verkorte weergave echter mee- nen wij toch, dat het onzen lezers niet moeilijk zal vallen een juiste conclusie te trekken. Toen de Gemeenteraad van Velsen in De cember van het vorige jaar het bedrag vast stelde, dat over 1938 aan de Bijzondere Scho len per leerling moest worden uitgekeerd, werden door één der A.R. Raadsleden vragen gesteld met betrekking tot de hierbij in aan merking genomen „administratiekosten", die de gemeente voor het Openbaar lager Onder wijs maakt. Eenige jaren geleden werd de vergoeding Der leerling voor de Gemeente Velsen zoodanig bepaald, dat de genoemde „administratie kosten" waren geschat op f 1.50 per leerling, later is dit bedrag, zonder eenige motiveering teruggebracht tot f 0.80 en nu stelden Burge meester en Wethouders, ook weer zonder eenige motiveering, f 0.50 voor, hetgeen ook door den Raad is aanvaard. Het genoemde Raadslid vroeg hieromtrent inilchtingen en kreeg tenslotte ten antwoord: dat Amsterdam ook f 0.50 gaf, dat Haarlem niets gaf en dat overigens op hem de bewijs last rustte wanneer hij het bedrag van f 0.50 te laag vond. Over het algemeen achtte men in onder wijskringen dit antwoord niet bevredigend. En terecht. Immers t.a.v. de vraag welk be drag aan administratiekosten voor het Open baar Onderwijs de gemeenteraad bij de vast stelling der exploitatie-vergoeding overeen komstig art. 101 der L.O. Wet in de rekening moet opnemen, doet niet ter zake, wat er ten aanzien van dit punt in andere gemeenten geschiedt. Beslissend is alléén, welke kosten de eigen gemeente voor de administratie van het Openbaar lager onderwijs werkelijk maakt, waarbij het tevens onverschillig is, of die kos ten voorkomen onder het hoofdstuk onderwijs dan wel begrepen zijn onder een ander Hoofd stuk der gemeenterekening. Het gaat dus in derdaad alleen om de vaststelling dier wer kelijke kosten. De vraag is slechts, hoe deze bij benadering zijn vast te stellen. Dit laatste voor de meeste Schoolbesturen het groote struikelblok. Pogingen om aan te toonen, dat de gemeente meer uitgaf voor de administra tie zijn in de laatste 10 jaren herhaaldelijk ondernomen, zonder evenwel tot succes te leiden. Hiervan getuigen de talrijke beslissin gen die reeds door de verschillende instanties zijn genomen. Reeds in 1926 beslisten Ged. Staten van Zuidholland afwijzend op een be- ïoepsschnft van een schoolbestuur omdat appellant m gebreke was gebleven de onjuist heden van het cijfer der „administratiekosten" aan te toonen. wB-v' j antwoord van Burgemeester en wethouders der Gemeente Velsen niet bevre- °'°end moge hieronder blijken. Immers voor de terugbrenging van het bedrag van 11.50 naar f 0.50 moeten toch motieven heb- 611 deze motieven hadden be- S worden medegedeeld. Dat de ge- Tpf?» fHf^am f 0.50 en Haarlem niets zake Wlj zeiden het reeds, niets ter kunnen nagaan in hoeverre de in- Sontw B" en W"juist is' hebben Wh" de komen ISfn «S* ge™ee?te eens opgeslagen en en dan tot onderstaande gegevens. laeere tnff eentet Velsen ziJ'n 9 Openbare SS1®11 met in totaal 2200 leerlingen, teliikp vice handelsavondschool, één gemeen- SersISheriJSC5001' één RiJks Hoogere vobrmHo!? - geen bewaarscholen en geen ver- SeweSïïf1 -V?de afdeeling onderwijs ter Het owi-ol fiet m totaal ruim f 6000 salaris, van dit npi-2? £ei van de werkzaamheden de exDloitnH 5 betreft uit den aard der zaak maar ai ÏS r °Penbare lagere scholen, dan We hiervoor slechts f 2200, mmistrSwJJl £eeds f 1 per leerling ad- afdeelina pin --- 0vendien heeft ook de allerlei -• en van de Secretarie nog wijsiLb^lln?en met het Openbaar onder- van'ahp i!ff w betreft de betaalbaarstelling Voork fVen ^salarissen, onderhoud enz.) de uithp}?» r no,g de kosten verbonden aan vanSeSg.e,n bet verwerken in de ont houd enz Mp^w f, -voor salarissen, onder ter kompn ^et betrekking tot dit laatste ech- lein tw, ïf op moeilijk te controleeren ter- ministrat???ÏP vat de Kroon het begrip „ad- 1935 S;^ beperkt °P- Volgens een K.B. van van den g€ns bbv- met de salarissen QeftppnfaA e<. der van Onderwijs, van den den wil §er enz- ^en rekening wor- We nnk rf1 Het zou te ver voeren indien vattin» v aangevoerde gronden tot deze op- onva,r zouden bespreken. Deze beperkte ziin behoeft echter geen aanleiding te spn nieuwe Poging op dit gebied te wa- nïnWht oS eerder voorgekomen dat een Ko- van w ^s!.llit werd genomen in afwijking van advies van den Raad van State en •van vroegere Koninklijke Besluiten. (De regeering heeft als een der eischen voor het toekennen van extra subsidie gesteld, dat het gratis kopje thee tijdens raads vergaderingen moet worden af geschaft.) Alkmaar klopt bij de regeering Om extra subsidie aan, Omdat de gemeente nering Zonder hulp dreigt scheef te gaan. De regeering, zorgzaam vader, Is daar ook wel toe bereid Als zoon Alkmaar zich nog nader Aan het zuinig leven wijdt. Vader pruttelt dan bijvoorbeeld, Dat bij zitting van den raad, (Hetgeen vader streng veroordeelt) Gratis thee te pruttien staat. Het is dwaas, zoo uit te halen, Oordeelt vader ontevrêe, Elke gast moet maar betalen Voor zij'n eigen kopje thee. Gaat die raad zich zoo te buiten Op dit thema, vraag 'k me af, Dat de vader moest besluiten, Als een Themis, tot zoo'n straf? Is zoo'n gat, door thee te schenken, In de thesaurie gemaakt? Nooit is toch de raad, zou 'k denken, Boven 't theewater geraakt. Hoe het zij, in den vervolge, Trekt de thee niet gratis meer, Alkmaar subsidiair verbolgen, Legt zich dorstig erbij neer. Groote tijden, groote wetten, 't Een brengt steeds het ander mee, Alkmaar mag geen thee meer zetten, Weg hét potje voor de thee. Ja, men mag er dan mee spotten, Maar men voele tevens mee, Alkmaar's raad komt toch tenslotte Op de koffie met z'n thee. Waarom Bocle-Gymnastiek? Tenslotte geeft de begrooting der gemeente Velsen ons nog aanleiding de aandacht te vestigen op het onderhoud der schoolgebou wen, de zorg voor het schoonhouden, verlich ting en verwarming enz. door het Bedrijf Openbare Werken. Dit bedrijf verrekent de ge maakte kosten met de gemeente, zoodat deze ook mede den grondslag vormen voor de ver goeding aan de bijzondere scholen. Gezien het door den Raad vastgestelde bedrag ad f 0.50 blijken buiten beschouwing te zijn ge laten, de kosten van beheer van het bedrijf: salarissen, bureaukosten enz., alsmede het loon van de opzichters en het administratieve personeel. Resumeerende komt men tot de conclusie, dat, nu de Gemeente Velsen f 0.50 per leerling vergoedt, het Gemeentebestuur op het stand punt staat, dat de hierboven genoemde be moeiingen ten opzichte van het Openbaar Onderwijs, de gemeente niet meer kosten dan 2200 maal f 0.50 is f 1100 hetgeen zooals uit het vorenstaande duidelijk blijkt, onaanne melijk moet zijn. Het valt niet te ontkennen, dat na het rechtsherstel voor de bijzondere lagere school, niet alléén de Christelijke, doch dit soort van scholen in het algemeen, ten aanzien van het hierboven besproken punt de besturen veel moeilijkheden ondervinden, en als regel heb ben af te wachten wat hen wordt toebedeeld. Ware hier een nauwkeurig omschreven maat staf te vinden, veel van wat thans zooveel stof doet opjagen, zou achterwege blijven. Thans geldt voor alle gemeentebesturen, nu de pacificatie eenmaal feit werd, te beslissen wat recht is en vooral is een behoorlijke verwer king van de gemeentelijke uitgaven een eerste vereischte. Dat dit in vele gevallen aan het bijzonder onderwijs ten goede komt, doe hen niet op de vlucht slaan voor een zuivere en rechtvaardige wetstoepassing. NAAR HET CONCOURS. De zangvereeniging „Soli Deo Gloria", di recteur de heer S. Wiersma heeft besloten, deel te nemen aan het nationale zangcon cours, dat 2en Pinksterdag te Bussum wordt gehouden. „Soli Deo Gloria" komt uit in de eerste af deeling gemengde koren met als verplicht nummer Het lied der Natuur van Jacob Hamel en als vrij nummer O Gulden Hoofd" van Jac. Bonset. Het diubbel-imannenkwartet „Excelsior" neemt deel aan het in de Stadsgehoorzaal te Leiden te houden concours op Donderdag 19 Mei a.s. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende orga nisaties voor de week van 7 t.m. 12 Maart zijn als volgt: Ongeorganiseerden 910 uur; IJmuider Transport Federatie N.A.S. 10.1510.30 uur; Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond 10.35— 10.55 uur; Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond 1111.20; Werkloozenvereeniging 11.3012 uur. R.K. Bonden 99.40 uur; Kleine bonden 9.45—10 uur; IJmuider Federatie 10.1511 uur; Oud Katholieken vakverbond 11.1011.25 uur; Chr. Bond van Fabrieks en Transport arbeiders 11.3012 xfur. GEVONDEN VOORWERPEN Hoofdbureau van Politie: een brief, reuen- pijp, belastingmerk, broche, ceintuur, sjaal, kindermuts. kinderschepje. toegangskaart Hoogovens, heerenrijwiel. Bureau van Politie IJmuiden-Oost: wel penpet, gymnastiekschoen, glacé-handschoe nen, dekentje, postduif, drie honden. Bureau van Politie Velsen-Noord: hond, hee renhandschoen. zilveren ring, melkbus, fluitje, actetasch, bruin kinderwantje, damesarmband horloge. Driehuis: alpinomuts en zakmesje. Santpoort-Dorp: huissleutels, kinderkarre- tje, ceintuur. Een kort gesprek niet mej. Ruth Stamm. Nu reeds enkele jaren meer en meer, ook in ons land, gymnastiekonderricht wordt ge geven volgens de methode van Dr. Rud. Bode, zijn we eens gaan praten met een der leer lingen van dezen bekenden paedagoog. Onze eerste vraag" was, waarin zit nu het verschil tusschen het gewone gymnastiek onderwijs en het onderricht volgens de me thode van dr. Bode? Het gewone gymnastiekonderricht is vol doende bekend, zeide ons mej. Ruth Stamm, tot wie wij ons om inlichtingen hadden ge wend. De methpde van mijn leeraar dr. Bode is gegrondvest op het principe, dat de bewegin gen van kinderen en volwassenen behooren te worden uitgevoerd zoo ongedwongen als maar eenigszins mogelijk is. Mej. Stamm wees er ons nog op dat het toch zóó is, dat in dezen gecivillseerden tijd, be paalde spiergroepen sterk worden ontwik keld. terwijl andere, eigenlijk belangrijker, weinig of niet worden gebruikt. Een methodische lichaamsontwikkeling wordt opgebouwd van het begin tot het einde pp juiste, d.wz. natuurlijke bewegingen. Een beweging is natuurlijk, die tegelijker tijd een beweging van het geheele lichaam is. Van een lichamelijke opvoedingsmethode moet verlangd worden een verdere ontwik keling in organischen zin". Deze uitspraken van dr. Bode omvatten in een paar woorden zijn opvatting van licha melijke ontwikkeling. Dat ook de muziek een voorname rol speelt bij de oefeningen, willen wij nog" even naar voren brengen. Op onze vraag, naar het tot nog toe be haalde succes in onze Gemeente, antwoordde mej. Stamm, dat zij kon eonstateeren dat de dames en kinderen uit Velsen en Beverwijk gaarne de lessen bezoeken en zij reeds een dames- en een kinderclub heeft in IJmui den en een damesclub in Velserbeek. Vereeniging „Ziekenzorg" 30e Ledenvergadering. De deze week gehouden 30e ledenvergade ring der vereeniging „Ziekenzorg" werd be zocht door 9 bestuursleden en 16 leden. De presidente, mevrouw Polderwaard sprak na de opening haar voldoening uit over deze flinke opkomst. Na het lezen der notulen van de vorige ver gadering werd het jaarverslag voorgelezen en deed de penningmeesteresse rekening en ver antwoording. Aan het jaarverslag kan het volgende ont leend worden: In den loop van dit jaar kon aan alle aan vragen worden voldaan, hoewel een zeer voorzichtig beleid noodzakelijk was. Wel moest bij het verstrekken van verster kende middelen aan patiënten die langduri ge hulp behoefden, eens bij een andere ver eeniging en wel bij ,,Hulp in Nood" worden aangeklopt, welke vereeniging gaarne op haar beurt steun verleende en er dus een prettige samenwerking ontstond. Er kwamen dit jaar 362 aanvragen binnen en er werd verstrekt 4312 L, melk, 2172 eieren, 100 pond 41/2 ons boter, 14 L. pap, 44 L. kar nemelk, 8 3/4 L. room. Verder werd 99 pond 1 ons vleesch uitgereikt en er werd een be drag van f 65,36 aan fruit besteed. Er werden 293 warme maaltijden uitge deeld. Behalve in den vorm van versterkende mid delen, is er hoewel op bescheiden schaal, ook nog op andere wijze hulp geboden. Zoo werd o.a. met Kerstmis aan een 14-tal behoeftige gezinnen een Kerstmand geschonken. Uit het verslag van de penningmeesteresse blijkt dat het batig saldo dit jaar veel kleiner is dan het vorige jaar. Hierna nam mevrouw Milatz het woord en deelde mede, dat ze na al deze feiten en cijfers, die uit den aard der zaak toch gauw vergeten worden een paar woordjes wil zeg gen over het resultaat dier cijfers en eens een kijkje wil geven op het „intieme leven" der vereeniging. In gevoelvolle bewoordingen beschreef zij, hoe een huisvader zoo opknapte mede door de versterkende middelen door „Ziekenzorg" verstrekt, dat hij in aanmerking kon komen voor uitzending naar een sanatorium, zoodat hij een zeer goede kans maakte, weer aan zijn gezin terug gegeven te worden. Ook van eenige andere treffende gevallen vertelde mevrouw Milatz. Zij wees er nadruk kelijk op, dat juist, met het oog op deze lang durige patiënten, die niet van hulp verstoken kunnen blijven, het zoo noodig is dat er een batig saldo is. Mevrouw Milatz eindigde haar betoog, dat bij alle aanwezigen weerklank vond, met een verzoek tot de leden, zelf nieuwe leden aan te brengen, zooals dit bij andere vereenigin gen ook wel geschiedt. De dames Doevendans en Haver, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij accla matie herkozen. Na de rondvraag liet de presidente een baby-uitzetje dat door het bestuur vervaar digd was. circuleeren en zij animeerde de le den ook eens iets voor „Ziekenzorg" te ver vaardigen. Hierna sloot de presidente de bijeenkomst. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider Apo theek, op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. Stichting „Jong Geluk" Het financicele verslag over 1937. Volgens het financieele verslag der Stich ting „Jong Geluk" over 1937 bedroegen de ontvangsten in 1937: kassaldo f336,21, do naties enz. f 251,51, huuropbrengst clubge bouw 63,50, interest f 2,68, totaal f 653,90. De uitgaven bedroegen: aanschaffing en inrich ting gebouw f 389,89, clublessen f 101,04. ver lichting en verwarming f 43,55, waterleiding f 2,39, porti, telefoon en drukwerk f 6,36, uit stapjes f 18,85, diversen f 24,57. Het kassaldo per 31 December 1937 bedroeg derhalve f 67,25. Hieronder volgt een korte toelichting op de voornaamste posten: Donaties, enz. Ten behoeve van het te vieren St. Nicolaas- feest werd in de gemeente Velsen gecollec teerd en werd een bedrag van f 104,58 bijeen gebracht, hetwelk wij onder dezen post heb ben opgenomen. Bovendien namen wij hier onder op een bedrag van f40,76, hetgeen de Stichting geschonken werd, teneinde een nieuwe vloer in het clubhuis aan te brengen. Het resteerende bedrag ad f 106,17 is derhal ve, hetgeen zoo wekelijks en maandelijks van de donateurs wordt ontvangen. Huuropbrengst clubgebouw. Eenige vereenigingen maken voor het beleg gen van hun vergaderingen gebruik van ons clubgebouw. De opbrengst hiervan bedroeg over 1937 f 63,50. Aanschaffing en inrichting gebouw. De totale kosten voor oprichting en instal latie van het clubgebouw bedroegen f 389,*". waarin begrepen -de in het laatst van 1937 aangebrachte afscheiding van harmonica gaas. Verlichting en verwarming. Deze post betreft grootendeels het eleetri- citeitsverbruik. Hoewel het verbruikte aantal kWh aan den lagen kant is, is door het hooge vastrechttarief deze post bepaald hoog te noemen. Voorloopig behoeft echter niet op een verlaging van het tarief te worden gere kend, daar de Stichting tot heden alleen op het nieuw aangebrachte net is aangesloten. Mochten in de toekomst de gebouwtjes der andere vereenigingen van een aansluiting worden voorzien, dan is misschien wel een verlaging te bewerkstelligen. Uitstapjes. In Juli en Sept. 1937 werd met c.a. 75 kin deren een weekend-tochtje naar de jeugdher bergen te Castricum en Heemskerk gemaakt. Clublessen. Deze post betreft de verwerkte materialen voor de diverse lessen. Zoo bijv. hout, mes sen, beugels, zaagjes, enz. voor het figuurza gen der jongens. Materialen voor het hand werken v. d. meisjes e. d. Diversen. Door een milden gever werd de Stichting een piano geschonken. De kosten aan trans port en stemmen werden door de Stichting gedragen en bedroegen f 10. Bovendien boek ten wij onder dit hoofd een bedrag van f 5 voor zegels en kleine onkosten, gedaan voor onze stichtingsacte. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand Februari 1938 werd ingelegd: a. Kantoor Julianakade f 43.113,49 b. Willebrordstr. f 19.401,05 c. Santpoort f 2.777,64 d. Velsen-Noord f 4.439,53 f 69.731,71 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 25.198,86 b. Willebrordstr. f 10.364,98 c. Santpoort f 2.713,75 d. Velsen-Noord f 2.088.17 -f 40.365,76 Meer ingelegd dan terugbetaald f 20.365,95 Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 Februari 1938 f 1.364.621,43 Het tegoed der spaarders be draagt op 1 Maart 1938 f 1.393.987,38 Uitgegeven werden 30 spaarbankboekjes en afbetaald 11 spaarbankboekjes. DE POLITIEKE VERHOUDINGEN IN FRANKRIJK. Maandagavond 7 Maart a.s. houdt dr. A, Brugmans in „Ons Huis" aan den IJmui- derstraat voor de afdeeling Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing over „De politieke verhoudingen in Frankrijk". DE POLOWEDSTRIJDEN VAN A.S. ZONDAG In het Velserbad zullen Zondag weer vier interessante polowedstrijden plaats vinden. Twee zeventallen van VZV zullen hieraan deelnemen. De eerste wedstrijd brengt al dadelijk een VZ V-zeven tal in de touwen en wel VZV 3. De strijd zal gaan tegen KZ. VZV3 zal zijn beste beentje voor moeten zetten, wil ze tot een overwinning komen, maar niettemin achten wij haar daartoe wel in staat. Dat het echter geducht spannen zal, lijdt geen twijfel. Ver volgens speelt HPC 3 tegen DAW 2 uit Alk maar, en al is D. A. W. 2 een gevaarlijke te genstander, wij achtten HPC 3 sterker. De derde wedstrijd gaat tusschen VZV 2 en Nereus 3. Vorigen zomer gaven deze zeven tallen elkaar al weinig toe, zoodat het onge twijfeld een spannende kamp zal worden. Wil VZV2 haar kans op het kampioenschap be houden, dan zal er gewonnen moeten wor den, wat trouwens ook mogelijk is. De laatste wedstrijd zalongetwijfeld de beste van den avond zijn. HPC 2 en Nereus 1 binden den strijd aan en gezien den stand op de rang lijst moet HPC 2 makkelijk kunnen winnen. Maar juist tegen zulke ploegen is Nereus 1 het sterkst en zou ze winnen dan speelt zij daarmee VZV 1 in haar kaart, daar HPC 2 al tijd nog een gevaarlijke concurrent is. DENNENSTRAAT 12 - TELEF. 5563 (Adv. Ingez. Med.) CCCXLIV. Er is weer heel wat visch geweest deze week: 37 trawlers, 65 loggers, 15 kotters en 3 Engelsche drifters hebben een enorme hoe veelheid allerlei soort (en kwaliteit) aan de afslagers toevertrouwd, maar met de be faamde IJmuidensche vlotheid kon alles weer op tijd aan den man gebracht worden. Vooral Maandag was er enorm veel visch en de omzet bereikte weer een hoogte, die deed denken aan de -dagen van den gr00ten aan voer van trawlhiaring. Ik schat den omzet van dien dag op 70.000. Maar dit bedrag is ook noodig geweest, om den omzet van Februari 1937 te bereiken. Die was zooals men deze week in de IJmuider Courant heeft kunnen lezen 611.000 en op den voorlaatsten dag van de vorige maand ontbrak daar zeker nog een halve ton aan. Maar dank zij den groot-en aanvoer van Maan dag werd de omzet van verleden jaar nog met rond 18.000 overschreden. In de twee maanden van 1938 zijn we nu al weer 107.000 boven de eerste twee maan den van het vorige jaar uitgekomen. Dat houdt een goede belofte in voor den omzet van dit jaar; behoudens onvoorziene omstan digheden kunnen we er wel op rekenen, dat we elke maand boven haar naamgenoote van 1937 uitkomen. Onder onvoorziene omstandig heden reken ik ook eventueele tegenslagen bij de trawlharingvisscherijwant het zal vooral van de resultaten daar vair afhangen, of we den voorsprong zullen behouden. Het spreekt vanzelf, dat door den enormen aanvoer van kabeljauw uit de Barentszee de Noordzeebooten, vooral die welke in de Moray Firth hébben gevischt, er niet zonder kleur- scheuren zijn afgekomen. De prijs van de ka beljauw en de groote gul was door dezen mas- salen aanvoer aan den lagen kant. Zoodoende heeft de reis van de Erin, op zichzelf al een strop, ook andere schepen meegesleurd. Maar overigens vielen de besommingen nog niet eens tegen. Vooral onder de loggers kwamen weer eenige heele goede besommingen voor; de hoogste was zelfs 2200Een prachtreis. De betrokken organisaties hebben het col lectieve contract voor de logger-trawlvissche- rij opgezegd. Nog een weekje en dan loopt het ten einde en dus moet er weer geconfe reerd worden. De opvarenden der motorlog- gers hebben vele grieven en ik vrees, dat het moeite zal kosten, voordat beide partijen het met elkaar eens zijn geworden. Eenigen tijd geleden heeft de IJmuider Courant de eischen van de opvarenden gepubliceerd en men heeft kunnen zien, dat er nog al wat verbeterd zal moeten worden, voordat ze tevreden zijn. Na vorige week Zaterdag zijn er geen drif ters meer aan de markt geweest zoodat het nu wel afgeloopen was. Maar er kwamen zooveel te meer Deensche kotters die al weer een groot gedeelte van contingent van Maart en April hebben opgesnoept. De vischhandel zou wat graag willen dat er elke week een 15-tal van deze scheepjes binnen kwamen. En ik ge loof dat de trawlers daarvan minder concur rentie ondervinden dan van dien eenen traw ler van de Barentszee. PIETERMAN. IJZER TEGEN IJZER. Vrijdagmiddag reed de groote truck van den heer O. te IJmuiden-Oost bij de halte Julianakade met een flink gangetje tegen de ijzeren paal waarop de afsluitboom rust. De paal werd uit den grond gerukt. Maar ver dere nadeelige gevolgen had deze botsing van ijzer tegen ijzer niet. STILLE OMGANG. Woensdag 9 Maart a.s. houdt de afdeeling IJmuiden-Oost van „De Stille Omgang" een ledenvergadering in het St. Fidelisgebouw te IJmuiden-Oost. Na de behaandeling van de agenda zal op deze vergadering door Pater Herman een le zing gehouden worden betreffende het H. Mirakel van Amsterdam. Op deze vergadering worden uitgenoodigd alle leden en ook niet- leden met hun dames. Op 20 Maart a.s. zal ook een afdeeling man nen en jonge mannen uit IJmuiden naar Amsterdam gaan om daar den stillen omgang- mede te maken, 's Nachts om 0,15 uur ver trekt de extra trein van IJmuiden station en komt te 0.45 uur in Amsterdam C. S. aan. Terug vertrekt de trein van Amsterdam C. S. te 5.50 uur en komt in IJmuiden station te 6.17 uur aan. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING VOOR GEZINNEN VAN WERKLOOZEN. Op Donderdag 3 Maart j.l. had ten Ge meentehuize op uitnoodiging van den Wet houder voor Sociale Zaken, den heer W. F. Visser, een bijeenkomst plaats van afgevaar digden van in deze gemeente werkzaam zijnde vrouwenverenigingen, ten einde te komen tot- het oprichten van een plaatselijk comité dat zich zal belasten met de instelling en lei ding van cursussen in huishoudelijke voor lichting van vrouwen uit gezinnen, welke economisch het zwaarst zijn getroffen. Na ge animeerde bespreking werd een comité sa mengesteld waarin dames van alle richtingen vertegenwoordigd zijn. I Tot voorzitter werd aangewezen mevr. Tho massen te Driehuis en tot secretaresse mevr. Snoek te Driehuis en tot leden: mevr. Van der Does en mevr. Stam, beiden te IJmuiden, en mevr. Van den Bergh van Eysinga. De bedoeling van het Comité is zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het instellen van naai- en kookcursussen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1