HET NIEUWE AVONDBLAD De Haarlem IJ.M. 9 gearriveerd Krestinski. Neerland's Roem. J3e JAARGANG NO. 106 MAANDAG 7 MAART 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 56 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - LTmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet ol oog 200.—, beide leden duim r 100.een lid duim 50.—, alle leden wijsvinger i 60.—t één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN HOOGOVEN SCHAAKCLUB. v.90r de onderlinge competitie gespeelde wedstrijden hadden het volgende resultaat Groep i: r. AngermanB. Wulms 10 Groep 3: W. SteemanDr. Rutgers 01 Groep 4: AndreaScherer 01 Groep 6: G. SchmitzF. Uilenbroek 01 Algemeene competitie: v. d. BronkJansen HTM G. SchmitzUilenbroek 10. Vier Partijen werden afgebroken. Om het damkampioenschap van Nederland. De gevolgen der Hnmber-restrictie. Onder groote belangstelling kwam de nieuwe trawler Zondagmorgen de Visschershaven binnenvaren. De „Haarlem" in de Visschershaven. Een prachtige aanwinst voor de vloot van IJmuiden. De Haarlem IJM 9, het nieuwe vlag- geschip van De Vem althans tot zoolang haar zusterschip de Delft nog niet in de vaart is, want dan zal eerst uitgemaakt moeten worden aan welke van beide schepen de eer toekomt, de zen naam te mogen dragen was ook in den werkelijken zin des woords een vlaggesehip, want toen de trawler met zijn forschen grijzen voorsteven uit de wazige verte van de buitenhaven op doemde, bleek hij van onder tot bo ven gepavoiseerd te zijn. Het was Zondagmorgen aan den havenkant al spoedig merkbaar, dat er wat bijzonders zou gebeuren, want er was heel wat volk op den kop van de Visschershaven en bij den vuurtoren en toen de Haarlem omstreeks half elf de Visschershaven binnenstoomde, waarbij geassisteerd door een sleepbootje van de ree- derij, was het, vooral op den kop van de Vis schershaven, „zwart van de menschen". „Fine new trawlers" noemde The Fishing News de beide booten en de redactie van het Engelsche vakblad heeft daarmee niets te veel gezegd. De Haarlem is inderdaad een pracht- schip en het gehalte van de IJmuidensche vloot is met de komst van dezen trawler niet weinig verbeterd. Zooals men er in Engeland over dacht, denkt men er ook in IJmuiden over; de des kundigen, die den trawler hebben zien bin nen komen en dat waren er velen waren het er over eens, dat de Haarlem kan bogen op uiterlijk schoon; dat de innerlijke kwa liteiten dienovereenkomstig zijn, daarvoor zijn de namen der bouwers, Cochrane Sons Ltd. te Selby voor wat het casco, Amos Smith te Huil voor wat de machine en Robinson te Fleetwood voor wat de winch betreft, een goede waarborg. Met een kalm vaartje liet schipper Blok zijn kostbaar vaartuig de Visschershaven instoo- men, waar de trawler vóór het kantoor der reederij werd vastgelegd. Ook hierbij assis teerde het sleepbootje, daar de winch buiten werking bleef. Het zijn niet alleen de afmetingen, waarin de Haarlem met het meest gangbare type der IJmuidensche trawlers verschilt. Ook de bouw wijkt in vele opzichten daarvan af. In de eerste plaats valt wel in het oog de zware achterover gebouwde schoorsteendaar mee evenwijdig loopen de ijzeren masten, zoo dat de wijze van plaatsing van schoorsteen en masten niet modern is. Ook heeft de trawler geen whaleback doch een platte voorplecht. De groote kluisgaten en den voorsteven laten toe, dat de ankers geheel binnenboord ge haald kunnen worden. Het schip heeft een ruime buitenbrug. Vooral nieuw voor IJmui den is het groote sloiependek, dat een groot deel van het achterschip overbrugt. Op het sloependek staan twee booten en desondanks is er nog zooveel ruimte dat een aantal passa giers «r gemakkelijk in een ligstoel kunnen luieren, zonder elkaar in het vaarwater te zitten. Zoo is dus de vloot van IJmuiden een prach tige en kostbare trawler rijk geworden. Moge zijn komst voor het visscherijbedrijf een nieuw tijdperk inluiden, en daardoor 1938 een mijl paal worden in de geschiedenis van dit be drijf, dat ondanks alles nog steeds van zulk een groote plaatselijke en nationale beteekenis is. Waarvan getuigt de groote belangstelling bij de aankomst. En mogen reederij, schipper en bemanning vieel plezier van hun vaartuig beleven. (De heer Sydney A. Clark schrijft in een Avierikaansch blad over de onovertroffenheid van den K.L.M.- dienst, de luchthaven Schiphol en het eten daar). Het is altijd een prettig ding, Te lezen van een vreemde hand, Hoe het den schrijver goed verging Bij een visite aan ons land. Als de heer Sydney Clark met klem, Schrijft van verrukking en van vreugd, Beleefd aan onze K.L.M., Dan doet -dat ons niet weinig deugd. Daar ligt zegt hij een stukje grond, Heel klein, ontwoekerd aan de zee, Dat vliegt in 't allereerste front Met aile groote landen mee. Het heeft een luchthaven, Schiphol, Zoo fraai, zoo goed, zoo af in 't kort. Dat op den heelen wereldbol. Geen tweede zoo gevonden wordt. En 't wijntje, dat men je daar schenkt, De keur van spijzen, die hij vond, Als de heer Clark er nu aan denkt, Loopt hem nog 't water om den mpnd. Wij krijgen hier, dat blijkt althans, 't Moderne antwoord op de vraag: Hoe gaat de weg naar 't hart des mans? Via het luchtruim door de maag. P. GASUS. Dc IJmuiden aren klimmen. Vierde en vijfde ronde. Zaterdagvond is in Hotel Parkzicht te Am sterdam de vierde ronde gespeeld om het per soonlijk damkampioenschap van Nederland. Deze ronde leverde de volgende resultaten op: J. H. Vos—B. Dukel 0—2 C. SuykA. Ligthart 02 P. J. v. DartelenC. J. Lochtenberg 02 W. RustenburgR. C. Keller 11 C. KinneginF. Raman 11 A. K. W. DammeA. de Graag 11 Vos kreeg tegen aller verwachting in zijn eerste nederlaag van dit tournooi. En voor de vele aanwezigen die de partij hebben gevolgd, was het géén verrassing, daar Dukel direct be langrijk "voordeel behaalde, toen Vos 3328 als opening speelde. Dukel koos een variant van Damme met 1822 en week met den vierden zet af door 1924 te spelen, een zet die door de theorie nog niet voldoende onder de loupe is genomen. Dukel drong op naar velcl 29, en Vos moest belangrijk nadeel accepteeren. om aan stuk verlies te ontkomen. De moeilijkheden voor Vos waren groot, en de D.C.IJ.er vlocht ver schillende combinaties in de stelling. "Het was dan ook geen wonder, dat Vos onder dezen druk tenslotte in een zeer fraaie combinatie liep. Toen was de stand: Wit, Vos: 28 34 35 36 37 38 39 40 43. Zwart. Dukel: 2 3 12 15 16 17 20 24 25. Vos speelde 36—31. Dukel 16—21!! 38—32? 21—27 31x11 12—17 2429 en 25—30. En Vos gaf op. Ligthart en Suyk speelden een partij, waarm eerstgenoemde door bravourspel van Suyk al spoedig in de opening een schijf won. Doordat de stelling toen weer contactloos was kon Ligthart met een schijf voor krach tig oprukken op Suyk's rechtervleugel. Dit bracht Ligthart tot het gewenschte succes en Suyk gaf spoedig op. De ronde te IJmuiden. Zondagmorgen heette de voorzitter van D.C.IJ., de heer K. de Jong, de deelnemers welkom in Hotel Kennemerhof te IJmuiden. Na de openingsplechtigheid werd de vijfde ronde gespeeld, welke ronde de volgende re sultaten opleverde: B. Dukel—R. C. Keiler l—l A. Ligthart—A. K. W. Damme 1—1 Kinnegin—C. J. Lochtenberg 2—0 C. SuykF. Raman 11 J H Vos—De Graag p J. v. Dartelen—W. Rustenburg l—1 Ligthart speelde tegen Damme een zeer sterke openingspartij en de D.C.LJ'er kreeg een stuk winst doch de Amsterdammers had compensatie in doorbraak naar dam. In het eindspel van vijf om vijf was winst niet mo gelijk. De partij Raman—Suyk had een avontuur lijk verloop. Na een boeiende opening wist Suyk eenigs- zins voordeel te behalen, doch Raman wist een ruil te bewerkstelligen, waardoor het eindspel in eens remise inhield. De partij Dukel—Keller had aller aandacht. Het was een partij met een strijd om het cen trum. Na wisselende kansen werd na vrijwel gelijk opgaanden strijd, tot remise besloten. De stand luidt na deze vijfde, ronde: R. C. Keiler 7 pnt., Dukel. Vos, Rustenburg. Ligthart, Kinnegin 6 p., Raman 5 pt.. A. K. W. Damme, C. Suyk, A. de Graag 4 pnt., C. J. Lochtenberg en P. J. v. Dartelen 3 pnt. Door het D.C.IJ.-bestuur werd na afloop in Hotel Kennemerhof aan alle deelnemers een lunch aangeboden, wat op hoogen prijs werd 'gesteld. DAMCLUB T. O. P. De uitslagen van de voor de onderlinge competitie gespeelde wedstrijden waren als volgt: Groep 1: R. v. d. KooiH. Makx 20; J. AsjesJ. v. d. Aar 20; W. KosterTh. de Reus, afgebroken. Groep 2: P. CastricumL. Ketting 20; P. VeldkampJ. Six 02; J. DiemeerB. Post- ma 02; W. v. d. StarJ. Selderbeek 02; L. KettingP. Castricum 2—0; F. v. d. Laan— J. v. d. Steen 02; H. OortwijnJ. Six 11 L. KettingP. Veldkamp 11. In het kamp tc Waalsdorp worden momenteel verschillende nieuwe uniformen beproefd, waaruit tenslotte een keus voor de algemeene legerdraclit zal worden gedaan. Vischprijzen door beperkten aanvoer gestegen. Nauwelijks is de Humber-restrietie, de overeenkomst van de reeders te Huil en Grimsby, een deel van hun Witte Zeetrawlers op te leggen in werking getreden, of er wordt al druk geklaagd over de stijging der vischprijzen. zoodat deze maatregel van de zijde der reeders bekeken, het gewenschte gevolg heeft gehad, Maar ondanks de stijging', blijken de prij zen in Januari die van voor den oorlog nog niet bereikt te hebben. De gemiddelde prijs der gewone vischsoorten (dus zonder de pe- lagische visch als haring' en makreel) be droeg gemiddeld per cwt. in 1913: 22/5, in 1937: 20 3 en in 1938: 20/6. De totale aanvoer in de verschillende ha vens van Engeland en Wales bedroeg in Januari 1937: 1.045.984 cwts, ter waarde van 994085 en in Januari 1938: 1059344 cwts. ter waarde van 1026730. De aanvoer was in Januari 1938 dus 13000 cwts. grooter dan in 1937; vergeleken bij den geimddelden Januari aanvoer in de jaren 1909—1930 was de aan voer in 1938 419000 cwts. grooter. De aanvoer door buitenlandsche schepen bedroeg in Januari 243000 cwts. of 16 pet. van den totalen Britschen aanvoer. De totale in voer (versch, gezouten of in blik) bedroeg 333000 cwts. De uitvoer van versehe visch bedroeg 113000 cwts. (v. j. 114000 cwts.) en van pekelharing 126000 cwts. (v. j. 179000 cwts.) De totale uit voer bedroeg 310000 cwts. tegen 688000 cwts. in December en 347000 cwts. in Januari 1937. Ds. STARRENBURG NAAR INDIc. Voor vrienden en bekenden zal het onge twijfeld een teleurstelling zijn dat Ds. Star- renburg. de voormalige hulpprediker van de Goede Herderkerk, bij zijn vertrek naar In- dië niet in Amsterdam aan boord gaat en dus hier de sluizen niet zal passeeren. De oorspronkelijke bedoeling van ds. Starren- burg was, om zooals bekend is. Woensdag te vertrekken. Om persoonlijke redenen moest van dit plan worden afgezien. Ds. Starrenburg vertrekt 17 Maart per spoor naar Genua en gaat vandaar met de Marnlx van iSt. Aldegonde naar Indië, Men kan hem dus op de sluizen geen vaarwel toe roepen. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van W. de Jong. van beroep winkelier, wonende te IJmuiden, om een Verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de be- nedenvoorlocaliteit van het perceel Willems plein no. 14 te IJmuiden. Vóór 19 Maart 1938 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. POLOWEDSTRIJDEN IN IIET VELSERBAD. Zondagavond werden de water polo wedstrij den om het kampioenschap van den [Kring Haarlem in het Velserbad voortgezet, Helaas was de belangstelling voor deze wedstrijden nog minder dan dit den laatsten tijd het ge val was. De eerste wedstrijd van dezen avond was K.Z.—V.Z.V. 3. Reeds dadelijk bleek het over wicht van V.Z.V. 3, Bijna voortdurend was de bal voor het K.Z.-doel. doch geregeld mis lukten de aanvallen door het stuiten op den paal. of het werpen over het doel heen. Dc ruststand bleef dubbel blank. Na de rust scheen het eerst alsof K.Z, zou gaan winnen. Herhaalde malen werd de bal op het V.Z.V.-doel geworpen. Doch de kee per was steeds op zijn post en werkte den bal goed weg. Vlak voor het einde zette V.Z.V. 3 nog eens alles op alles, wat niet zonder ge volg bleef. De eindstand werd 10 voor V. Z. V. 3. Hierna speelden spelers van D.A.W., V.Z.V. en H.P.C. een geanimeerden wedstrijd. Vervolgens kwam V.Z.V. 2Nereus III. Bij dezen wedstrijd was de kamp van gelijke kracht. Door een verkeerd begrijpen van den keeper kreeg Nereus III het eerste doelpunt te boeken. Spoedig echter volgden twee doel punten ten voordeele van V.Z.V. 21. Met dezen stand ging de rust in. De doelpunten voor V.Z.V. werden resp. gemaakt door Ko ningstem en v. d. Broek. Direct nadat de bal in de tweede helft in het water was, viel V. Z. V. 2 het Nereus-doei gevaarlijk aan en ternauwernood ontsnapte Nereus III aan een doelpunt. Evenwel maakte V.Z.V. 3 den stand tot 3—1 in haar voordeel. Dit was Nereus te veel. Het volgende doelpunt was dan ook voor haar rekening. 32. Door een fout van den V.Z.V.-keeper ont stond hierna het derde doelpunt voor Nereus III zoodat de stand door v. d. Broek drie om drie was. C. Visman kon dit niet lijdzaam aanzien en ging met een snelle spurt op het vijandelijke doel aan. Met een fraaien worp maakte hij 43. Met dezen stand kwam het einde. Aan het slot van den avond kwam nu nog H.P.C. 2Nereus I. Ofschoon deze wedstrijd zeer veel span nende momenten bevatte, gelukte het pas na veel moeite beiderzijds een doelpunt te ma ken, Toen pas kwam de energie bij Nereus I er in en na een mooie worp maakte Nereus I 21 en na een blunder van den doelverde- diger van H.P.C. 31. Met dezen stand ging de rust in. 1 In de tweede helft zette H.P.C. den eersten aanval direct in een doelpunt om. 32 voor Nereus I. Na verloop van eenigen tijd, waar in duidelijk bet overwicht van H.P.C. 2 aan het licht kwam scoorde H.P.C. 2 het derde doelpunt. Toen was het Nereus genoeg. De laatste minuut voor het einde maakt zij het beslissende doelpunt 4—3. Het Moskousche proces duurt voort en het is vreemder nog dan zijn voorgangers. Toen het begon heb ik herinnerd aan het noodlot van den leider der Terreur tijdens de Fran- sche revolutie, Maximilien de Robespierre, die na reeksen executies-in-zijn-naam, na een maandenlange opruiming van tegenstan ders, tenslotte ten prooi viel aan de men schen, die wanhoopsmoed verzamelden uit de angst voor hun eigen hachje. Die historische herinnering teekent het gevaar dat Stalin thans voor zichzelf oproept. Het proces is vreemder dan zijn voorgan gers. Het schijnt te moeten aantoonen dat de zeven hooggeplaatste officieren met maar schalk Toechatsjefski als hoofdschuldige, die verleden jaar als slachtoffers vielen, terecht veroordeeld zijn. Want vele verdachten in het huidige proces leggen verklaringen af om trent hun samenspanningen met die offi cieren. Maar alles is op losse schroeven gezet door de ontkenningen, op den eersten dag van het proces, van den ex-volkscommissa ris Krestinski. Deze Krestinski had in de in structie al de hem ten laste gelegde euvel daden bekend. Op den eersten dag. in de openbare zitting, ontkende hij alles. Op den tweeden dag trok hij dat weer in en keerde tot zijn bekentenissen terug. Wat was er in middels gebeurd? Het geval-Krestinski is de eerste breuk ge weest in de eentonige reeks bekentenissen waardoor de politieke processen van de Sovjet-Unie zich kenmerken. Er is een man geweest die aan Stalin en aan den openbaren vervolger Wisjinski. wiens houding zoo sterk herinnert aan den Fouquier-Tinvilïe der Fransche revolutie, het hoofd heeft geboden. Het heeft maar even geduurd, maar het heeft diepen indruk in de geheele wereld gemaakt. Er waren er tenslotte nog altijd velen die aan de echtheid van die bekentenissen min of meer geloofden. Dat Slavische ras,is zoo anders dan de West-Europeanen, het schijnt zoo'n vreemd fatalisme te bezitten, het is in zulk een zon derling complex van begrippen beland boven dien. Maar Krestinski heeft deze onwaar schijnlijke aanvaarding van een theorie, waarbij een gansche reeks met-doodstraf- bedreigden zou afzien van eenigerlei pogingt het veege lijf te redden, doorbroken. Als men hem gedwongen heeft zijn ontkenningen te herroepen heeft dat den in het buitenland erdoor gewekten indruk toch niet meer teniet kunnen doen. Het heeft in dit opzicht althans niet meer gebaat. En in Rusland heeft het natuurlijk ook zijn uitwerking gehad, want ook al zullen de Russische bladen Krestinski's ontkenning en zijn mededeeling, dat de eerste bekentenis hem afgedwongen was, wellicht niet hebben mogen vermelden, het gebeurde moet wel uitgelekt zijn. Teveel menschen, te veel buitenlanders buitendien, zijn bij de be handeling van het proces tegenwoordig en bovendien komen natuurlijk buitenlandsche kranten in het land. En er is de radio. Even als de buitenwereld moet het geheele Russi sche volk nu weten wat Krestinski heeft ge zegd en men huivert bij de gedachte, hoe deze man wel zijn dood zal vinden. Volgens verklaringen van Trotski, Zaterdag gemeld, is het gansche proces gebaseerd op „inquisitie-methoden, waarmee de verkla ringen der ongelukkige slachtoffers hun zijn afgeperst". Velen zullen niet geneigd zijn bij zondere waarde aan uitlatingen van Trotski toe te kennen. Maar het treft dat hij zich op de wetenschap van Fransche en Amerikaan- sche autoriteiten beroept als hij zegt dat hij Krestinski op 10 October in 1933 n i e t in Italië heeft kunnen ontmoeten, omdat hij toen in Frankrijk was. En daar is de in het proces genoemde Duitsche journalist Paul Scheffer, correspondent van het Berliner Tageblatt te New-York, die aan zijn blad mededeelt dat hij den verdachte Tsjernof nimmer gezien heeft. Tsjernof heeft „bekend" dat Scheffer hem in 1930 tweemaal in Rusland bezocht zou hebben. Toen woonde ik niet meer in de Sovjet-Unie, bericht Scheffer, en ik heb nooit met hem in eenigerlei verbinding gestaan. Het is te verwachten dat er.nog wel meer ontkenningen van met name genoemde bui tenlanders zullen komen. Als dit proces een rechtvaardiging van de justitieele methodes der Sovjet-Unie had moeten brengen, schijnt dat nu reeds volkomen mislukt R. P.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1