VELSEN Schoonmoederdag. VisscHerij-Snufjes. Velscn's Ziekenfonds. Het jaarverslag over 1937. Het jaarverslag van Velsen's Ziekenfonds vertelt ons, dat de vereeniging, die op 1 Ja nuari 1937 7411 leden telde, dit aantal in den loop van dit jaar met 888 zag stijgen, zoodat het ledental op 31 December j.l. 8299 bedroeg. Herinnerd wordt aan de door de gemeente getroffen regeling, waardoor de werkloozen verplicht waren, lid van een ziekenfonds te worden. De fondsen „Velsen" en „Velseroord' vonden de toelagen te laag, doch de inge diende voorstellen werden door toedoen van „Groot-IJmuiden" (bedoeld wordt vermoede lijk het Maatschappij Ziekenfonds IJmuiden) niet aangenomen. Door deze overeenkomst is het verlies aan contributie teruggebracht tot 1/4 in plaats van de halve contributie. Volgens het verslag van den secretaris het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Ziekenfondsen met plannen gekomen om een fusie tot stand te brengen tusschen „Velsen" en „Velseroord". Een commissie uit beide ver- eenigingen is hiervoor benoemd. Deze plan nen zijn in voorloopig onderzoek. Door de afdeeling Verpleging zijn uitgezon den 231 leden met een gezamenlijken ver- p'-egt-ijd van 6770 dagen tegen in" 1936 4627 cn.gen. Opgenomen werden in het Antoniu's Zie kenhuis 141 leden met. 4857 verpleegdagen, Rooode Kruis Ziekenhuis 61 leden met 1084 dagen, Diaconessenhuis 10 met 251 dagen, Maria Stichting 6 met 227 dagen, Anthonie Leeuwenhoekhuis 3 met 169 dagen, St. Ursula Stichting 1 met 66 dagen, Academisch Zie kenhuis 1 met 71 dagen, Anna Kliniek 2 met 63 dagen, Groote Gasthuis 2 met 45 dagen, Onze Lieve Vrouwengasthuis 1 met 22 dagen, Joannes de Deo 1 met 14 dagen en Gouda 1 met l dag. Voor specialistenhulp werden bijna 2100 kaarten uitgereikt. Verder werd er veel ge bruik gemaakt van hoogtezonbehandeling, diathermie, kankerbestrijding, Röntgenbehan- deling, foto's enz. Deze afdeeling heeft bij zonder ongunstige gevolgen gehad voor de financiën. Er werden 588 brillen uitgereikt. De ontvangsten bedroegen f68.752,66, de uitgaven f72.314,10, zoodat er een nadeelig saldo was van f3561,44. Ontvangen werd aan contributie Velsen- Noord f 37022.09 contributie Velsen f 30137.45 contributie toeslag werkloozen f 948.99, rente Nutsspaarbank f 459.09 enz. Uitgegeven werd voor ziekenverpleging f 20473.98, doctoren f 26432.43, tandartsen f 6715.58, specialistenhulp f 6296.98, Röntgen foto en onderzoek f 1052,10, diathermie en massage f 148,05, hoogtezonbehandeling f 355, brillen f 717.55, afdeeling begraven f 1032,70. ziekentransport f 538.20, sociale lasten f 445.74, verlossingen f 850, salarissen boden f 4268,68, vergoeding secretaris, penning meester, administratie en bodenhulp f 1741,85, contributie Federatie f 283,78, diverse onkos ten f 231,65, onkosten jubileumavond f 221,29. bestuursonkosten f 99.54, bijdrage Witte Kruis f 100, idem tuberculosebestrijding f 50 enz. De balans sluit met een bedrag van f 10509.13. (In den Amerikaanschen Staat Texas heeft men een Schoonmoe derdag op touw gezet, om dezen veelbespotten dames althans eens per jaar tot troost in het zonnetje ie zetten.) Texas, waar cowboys wild en welig tieren Nam plotseling een stout initiatief, Toen men besloot Schoonmoederdag te vieren Onder het motto: heb schoonmoeder lief! Men was begaan in Texas' prairiedreven Met het zoo zwaar schoonmoederlijke lot, Geen ander sterveling wordt in het leven Zoo zwart op wit meedoogenloos bespot. Geen humoristisch tijdschrift kan verschijnen Zonder dat zij er vast in compareert, En, zachtgezegd. nu niet bepaald langs lijnen Die demonstreeren, hoe men haar waardeert. Zelfs Texas kan dien stroom van gein niet stuiten Het zegt daarom wij zetten eens per jaar, Voor schoonmama de bloemetjes eens buiten. Dan eeren en vertroetelen wij haar. Dan zullen wij haar overtuigend toonen, Dat in haar onmeedoogend tranendal, Toch nog een plekje is waar menschen wonen. Die medevoelen in haar droef geval. Zij zullen 't ongetwijfeld goed bedoelen, In dat gedeelte van Amerika, Men kan wellicht wat voor het denkbeeld voelen, Maar is het heusch zoo erg met schoonmama? De wijze schoonmama laat zich niet krenken, Zij lacht maar mee, wanneer men haar belaagt, Omdat zij (vrij vertaald uit 't Duitsch) kan denken; Het gaat zoo, wie geliefd is, wordt geplaagd. P. GASUS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage liggen ver zoeken met bijlagen: a. Van de N. V. Drukkerij Sinjewel te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen van haar drukkerij, waarin twee snelpersen, resp. aangedreven door een electromotor van 2 en van V/« P.K., twee degelpersen, elk aan gedreven dooi1 een electromotor van 1 P.K., een vouwmachine en een zetmachine, elk aange dreven door een electromotor van 1 P.K., in het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie I no. 155, plaatselijk bekend Willemsplein no. 16 te IJmuiden. b. Van H. J. Fiege te IJmuiden, om vergun ning tot het uitbreiden van zijn bakkerij, door het bijplaatsen van een deegmachineen van een verplaatsbare speculaasmachine, resp. aangedreven door een electromotor van 1,3 en van 1 P.K., in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M. no. 3125, plaatselijk bekend Kalverstraat no. 176 te IJmuiden; c. Van H. H. Meijer te Velsen om vergun ning tot het uitbreiden en wijzigen van zijn bakkerij door het vervangen van twee heete- luchtovens door een „Probari'-heetwateroven, in het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie C. 110. 70, plaatselijk bekend Wijkerstraatweg no. 16 te Velsen; d en van H. Toeset te Santpoort, om vergun ning tot het oprichten van een bakkerij, waarin geplaatst zullen worden een amandeï- wrijfmachine en een eierklutsmachine, aange dreven door een electromotor van Va P.K. en een gasoven, in het perceel, kadastraal be kend gemeente Velsen, sectie F. no. 4690, plaatselijk bekend Bloemendaalschestraat- weg no. 68 te Santpoort. Op Woensdag 23 Maart 1938, des voor middags te elf uur, zal ten gemeentehuize ge legenheid bestaan bezwaren tegen -deze ver zoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. GEVONDEN VOORWERPEN Hoofdbureau van politie: geldstuk, riem, damestaschje, dameshandschoen, twee regen pijpen. Bureau van Politic IJ muiden-Oost: diverse handschoenen, autoslinger, twee koerduiven, ceintuur, kruis van een rozenkrans, zakmes, kindermuts, damestaschj e. Santpoort-Dorp: handschoen, rijwielhand warmer. Driehuis: dameshoed. Velsen: trekpen met passer en koker. Bureau van Politie Velsen-Noord: handwar mer van e.en rijwiel; twee huissleutels, rozen krans, deel van een autolamp, hond (Bouvier) colbertjas, handschoen. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende orga nisaties voor de week van 14 tot en met 1 Maart zijn als volgt: Alg. Ned. Bouwarbeidersbond 9—9.20 uur Alg. Ned. Metaalbewerkersbond 9.25—9.45 u. Werkloozenvereeniging 9.5010.20 uur; IJmuider Transport Federatie N.A.S. 10.30- 10.45 uur; Ongeorganiseerden 1112 uur; Kleine bonden 9—9.15 uur; R.K. Bonden 9.20 10 uur; Oud-Kath. Vakverbond 10.20—10.35; Chr. Bond van Fabr, en Tr. Axb. 10.40—11.10 uur; IJmuider Federatie 11.15—12 uur. BEURS VAN HET WIJBENGA LEEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen het volgende ter openbare kennis: „Bestuurders-Collatoren van het Wijbenga Leen te Bolsward zijn voornemens over te gaan tot de begeving van een studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van de Stich ters, die naar een beurs wenschen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een ge boorte-acte en met vermelding van 'genoten onderwijs vóór 1 April a.s. schriftelijk moéten aanmelden bij Ds. J. Vink te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te heb ben bereikt en dien van 24- jaren niet te hebben overschreden. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De datum van het vergelijkend examen wordt nader bekend gemaakt." ZONDAGSDIENST APOTHEKEN De apotheek Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 134, telef. 3030, is in de week van 13—20 Maart belast met den Zondags- en nachtdienst. BEVERWIJK DE STEMPELUREN VOOR DE KOMENDE WEEK. Voor de week van 14 tot en met 19 Maart zijn de stempeltijden voor de georganiseerde werkloozen als volgt vastgesteld: Beverwijksche Bestuurdersbond: 10.3011 en 3.153.30 uur. Christelijke Besturenbond 10.30—10.45 en 2.30—2.45 uur. Plaatselijk Arbëids Secretariaat 10.15— 10.45 en 2—2.15 uur. R.K. Volksbond 1010.30 on 2.152.30 uur. Wijk aan Zee 99.30 en 3.303.45 uur. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: S. Speelman en J. R. van Leersum. Getrouwd: H. Kos en Z. Kuiper; C. Pieke- ma en A. P. Eijnthoven. Bevallen: H. J. van der Sluis-van Pelt, z.; M. A. Langendijk--Bakker, d.; E. M. van Bugnumv. d. Heuvel, z.; Chr. F. Wold Penthuim, z.; E. BokhorstJong, d.; S. A. van Roonvan Zutphen, d.; C. DraijerMors, d. Overleden: J. P. Schweitzer, 79 j., geh. met A. H. C. J. van Ameijde, Kerkstraat 4; J. de Waard, 69 j., wedr. van D. J. Admiraal, Gr. Houtweg 4; A. van Prooijen, 76 j., wedr. van A. Visser, Populierenlaan 12; W. van Gro ningen, 75 j., geh. met D. den Braber, IJmui den, Koningsplein 15. NEDERLANDSOJT BIJBELGENOOTSCHAP! Beverwijk-Wijle aan Zee-Velsen. Wij vernemen, dat door de afdeeling „Mid- den-Kennemerland" van het Nederlandsch Bijbelgenootschap plannen bestaan tot het houden van een propaganda-vergadering op 30 Maart a.s. Gelijktijdig wordt een bijzon dere tentoonstelling gehouden van de uitga ven van het Genootschap in het daarvoor welwillend afgestaan gebouw der Doopsge zinde Kerk aan de Meerstraat te Beverwijk De tentoonstelling is ook op 31 Maart geopend. Reeds mocht het bestuur van particuliere zij de de toezegging ontvangen tot het exposee- ren van zeldzame bijbeluitgaven. In de propa- ganda-samenkomst, die eveneens in de Doops gezinde Kerk wordt gehouden, hopen als spre kers op te treden, Ds. J. D. van Calcar, Doopsgezind predikant met het onderwerp „De bron des levens", terwijl Ds. H. Holtrop, Ge reformeerd predikant te Beverwijk in aan sluiting daarop zal spreken over „Heere geef mij dat water". Het bestuur besloot tot het uit'noodigen van de hoofden en onderwijzers der diverse scholen, opdat deze met de leer lingen der hoogste klassen de gelegenheid zul len 'nebben, onder technische voorlichting, de tentoonstelling; te bezoeken. Voorts noodigt het bestuur hen, die in het bezit zijn van verschillende bijbeluitgaven, die als bijzon derheid kunnen worden aangemerkt uit, deze voor dit doel gedurende den duur der ten toonstelling ter beschikking te willen stellen. Men gelieve zich daartoe te vervoegen bij den bibliothecaris, den heer F. J. Frölich, C. H. Moensstraat, Beverwijk. Het ter beschikking gestelde wordt eventueel gaarne gehaald en na afloop der expositie weer thuis bezorgd. Met het oog op de ruimte en de voorbereidende werkzaamheden worden deze blijken van sym pathie gaarne spoedig ingewacht. Men hoopt op deze wijze het werk van het Genootschap, dat allerwege zooveel waardee- ring ontmoet en inzonderheid op de zendings terreinen dér kerken van verschillende rich ting zooveel nuttig werk verricht, meerdere bekendheid té geven, opdat het zijn veel omvattend werk zal kunnen blijven voort zetten. Wij komen hierop t.z.t. nog nader terug. VEREENIGDE VEILINGEN Kennemerland en Vrije Veiling. Waschpeen per KG V/o5 ct. Spinazie per kist 6080 ct. Boerenkool per KG 36 ct. Andijvie per KG 1619 ct. Rabarber per bos 1116 ct. Raapstelen per bos V/2 ct. Radijs per, bos 57 ct. Peterselie per bos 23 ct. Selderie per bos 23 ct. Prei per KG 6—14 ct. Uien per KG 10—15 ct. Witlof per KG 7—11 ct. Spruiten per KG 614 ct. Wortelen per KG 33J/2 ct. Bieten per KG 34 ct. Sjalotten per KG 20 ct. Knollen per stuk 1—43/2 ct. Roode kool per KG 253/2 ct. Gele kool per KG 2V/2 ct. Appelen per KG 817 ct. Peren per KG 1214 ct. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: M. G. Gerdes, reiziger, van Kampen, Acacialaan 11. C. H. Röbken,, kantoorbediende, van Haar lem, Lijsterbeslaan 24. L. J. van Essen, verpleger, van Heemskerk, Narcissenweg 165. P. H. W. van Schooten, z, bei'., v. Rotterdam, Boogaardlaan 15. J. H. H. de Jong, z. ber, v. Alkmaar, Bree- straat 72. Th. Diepen, concierge, v. Alkmaar, Strick van Linschotenstraat 4. H. Meijer, melkslijter, van Limmen, Meere- steijnstraat 25. E. M. L. de Graaf, z. ber„ v. Limmen, Meeresteijnstraat 25. K. H. van Ginneken, ingenieur, v. Delft, Zeestraat 90. J. A. E. van Lent, z. -ber., van Bloemendaal, Stuimphiusstraat 3. A. H. Liefting, dienstbode, van Castricum, Breestraat 10. E. van der Wel, z. ber., van Velsen, Gladio- lenlaan 153. R. de Graaf, machinist, van Velsen, Groe- nelaan 31. G. Schotvanger, z, herroep, van Castricum, Rijkstraatweg 365. R. H. Lovink, verpleegster, van Amersfoort, Vondellaan 13. J. Welbedacht, kapper, van Heemstede, Zee straat 46. C. J. Th. Theunisz, dienstbode, v. U-den (N.B) Heliomare, Wijk aan Zee. M. C. van der Peet, dienstbode, van Limmen Kagei'weg 6. C. P. Hensen, winkelbediende, van Wate ringen, Creutzberglaan 35b. H. Palstra, z. ber., van Franeker, Narcis senweg 131. H. S. Reeder, dienstbode, van Amsterdam, Julianaweg 28. E. Wagner, z. ber., van Duisburg, Alkm. weg 346. Vertrokken: H. C. Groen tuinder naar Amerika War wick (New-Yersey) J. Pauw, dienstbode, 11. Amsterdam, St. Anthoniebreestraat 45. J. Griek, bakker, naar Heemskerk, Rijks straatweg 4. J. Kraake, z. bber., n. Heemskerk, Rijks straatweg 4. N. Hommes, bloemb. handelaar, naar Vel sen, Wijkerstraatweg 37. M. Berghuis, winkelbediende, naar Den Hei-der, Spuistraat 2. J. H. Cohen, landbouwer, naar Groningen, Ged. Zuiderdiep 126a. A. P. Eijnthoven,' dienstbode, n. Utrecht, Beverstraat 29. IJMUIDEN Wedstrijd Stormvogels—Haarlem. Maatregelen van orde. Hét bestuur van Stormvogels vraagt de aandacht van leden en publiek voor het na volgende: 1. De voorverkoop van plaatskaarten sluit Zaterdagavond 10 uur. 2. Zondagmiddag van 12 tot 1.30 uur zul len aan de terreinloketten de resteerende zit plaatsen worden verkocht. Het publiek wordt dringend aangeraden zich niet door opkoopers te laten misleiden. 3. Leden, werkende leden, junioren en adspi- ranten hebben slechts toegang op vertoon van geheel afgestempelde lidmaatschapskaarten. Aan het terrein is geen gelegenheid tot beta ling van contributie. 4. Den leden wordt verzocht zeer vroegtij dig hunne plaatsen op de overdekte tribune in te nemen. 5. Werkenden leden, junioren en adspiranten wordt verzocht niet op de tribunes plaats te nemen. 6. Kinderen mogen op geen enkelen rang worden medegenomen, tenzij zij in het bezit zijn van een voor dien rang geldend toegangs bewijs. Volle entreeprijs is op alle rangen voor kinderen verschuldigd. 7. Houders van ringkaarten moeten zorgen te 1.45 uur hun plaats te hebben ingenomen. 8. Een zeer ruime, extra vergroote rijwiel stalling is op het Stormvogelsterrein aanwezig. 9. Het publiek wordt verzocht te letten op de aan de ingangen en verder op het terrein geplaatste aanwijzingen. De orders van politie en orde-commissaris sen moeten stipt worden nagekomen. HANDWERKCLUB S. O. S, De Handwerkclub S.O.S. (Steunt ons Stre ven) der afd. Velsen-IJmuiden der Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen, die een mooi maatschappelijk werk doet door het vervaardigen van kleedmgstukken voor t.b.c.- patiënten, die naar een sanatorium moeten, houdt a.s. Donderdagmiddag een feestelijke jaarvergadering in Kennemerhof. Er wordt in deze vergadering verslag uit gebracht van wat er in het afgeloopen jaar alzoo is gedaan. DIPLOMAZWEMMEN VOOR DE IJMUIDER REDDINGBRIGADE. Vrijdagavond werden in het Velserbad al hier de examens afgenomen voor het diploma Reddend zwemmen, voor de leden der IJmui der Reddingbrigade. Dit examen bestond uit het redden van drenkelingen, in theorie en practijfc, het af- standzwemmen onder water, ontkleeden ir het water enz. Alle candidaten slaagden. Het diploma ver wierven: Mej. A. Bakker, N. C. Haanepen, mevr. A. CornetValkenier, mej. A. W. Haa nepen, J. P. v. cl. Bosch, D. Cornet, A. Koning stem, H. G. Will ems, N. D. Warmerdam (Haarlem). Na afloop reikte de heer Rohlfs de diplo ma's uit Tevens feliciteerde deze de IJ.R.B. en vooral den heer A. P. Bakker met dit succes. De heer Meijering prees eveneens het streven en den arbeid van de IJ.R.B. In antwoord hierop overhandigde de heer A. J. Bakker den heer Meijerink een maquette van de reddingsloep „Adriaan" van de IJ.R.B. De heer Rohlfs sprak hierna nog namens de Bonds-technische commissie en dankte voor de ontvangst. Ook de beide trainers Kammer en Rijnder- man oogstten dank, want hun werk is het geweest, waardoor wederom eenige diploma's konden worden uitgereikt. STORMV. SUPP. VER. BLAUW-WIT. Naar Antwerpen BelgiëHolland. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging verzoekt ons te melden, dat zij een tocht zal organiseer en naar den wedstrijd België—Hol land te Antwerpen geldende voor de wereld kampioenschappen. De led-en der vereeniging genieten een vrije reis en logies. Alleen voor een terreinkaart zal zorg gedragen moeten worden welke hij den penningmeester verkrijg baar zijn. Br zal des Zaterdags 2 April om 4 uur van het Willemsplein worden vertrokken. Nadere inlichtingen bij den penningmees ter, Jac. Hoogendijk, de Wetstraat 24. NED. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. Op Dinsdag 15 Maart om 2.30 uur houdt de Nederlandsche Bond van Gepensionneerden uit Overheidsdienst een openbare vergadering in Hotel „De Prins". Op deze bijeenkomst zal de heer Baarda uit Amsterdam als spreker optreden. VROUWENACTIE VOOR DE NIEUWE GEREFORMEERDE KERK Het comité, bestaande uit de dames mevr. Wesbonk presidente, mevr. van Rijn, secre taresse, mevr. ten Napel, penningmeesteresse, mevr. Homburg 2e secretaresse en mevr. de Groot-Kramer alg. adjuncte, dat de vrouwen actie voor de nieuwe Gereformeerde Kerk leidt, stelt zich voor, met deze actie gelden te verzamelen voor deze kerk door het plaatsen van busjes onder het motto „Steunt de vrou wenactie voor de Nieuwe Kerk." In de j.l. Donderdag gehouden vergadering waren aanwezig behalve de comitéleden 25 dames. De presidente opende de vergadering door te laten zingen Ps. 73:6 waarna zij voor ging in gebed, om daarna een gedeelte uit den Bijbel te lezen. Het bleek, dat 300 busjes waren geplaatst. Het plan is, deze busjes om de twee maanden te lichten. De secretaresse, mevr. van Rijn, Wilhelmi- nakade 67 neemt gaarne adressen in ont vangst van degenen, die alsnog bereid zijn, een busje te plaatsen. CCCXLV. Een belangrijke week voor het visscherij- bedrijf van IJmuiden ligt achter ons: Donder dag 10 Maart vertrok de 445 bruto ton meten de stoomtrawler Haarlem IJM. 9 voor zijn maiden trip naar de visscherij op de Noord zee. Dat is de eerste supertrawler, die het merk van IJmuiden en de Nederlandsche driekleur voert; want een supertrawler mogen we de Haarlem wel noemen, al bezitten Engeland, Duitschland en ook Frankrijk er grootere. Wij zijn in dat opzicht niet zoo verwend en een trawler, die 50 ton grooter is dan de Erin, waar we toch ook al tegenop gekeken hebben, is in onze oogen een supertrawler en niets minder. De IJmuider Courant heeft heel uitvoerig over deze belangrijke -aanwinst voor onzê trawlervloot geschreven en daarom volsta ik met het nieuwtje, dat de Haarlem 50 ton groo ter is dan de Erin, die 395 ton bruto meet. Over de boot zelf zwijg ik dan verder, maar over haar beteekenis voor IJmuiden wil ik toch nog wel iets zeggen. En wel in de eerste plaats, dat de reederij met dezen trawler zich voor altijd heeft verbonden aan de visscherij in het hooge Noorden, hetzij in de Barentszee, bij de Lof0den of IJsland. Want voor de vis scherij op de Noordzee zal, behoudens in het haringseizoen, de Haarlem wel te groot blijken, want daar zal een boot van haar capaciteit te veel tijd noodig hebben, om met een behoor lijke vangst thuis te komen. En dus wordt de visscherij in het hooge Noorden een blijvert' wat wel weinigen gedacht zullen hebben, tc de Erin van haar eerste reis uit de Barents? terugkwam. Als ze nu maar vangt, was een opmer king, die men nog al eens te hooren kreeg. Maar dat is de grootste zorg niet. Vangen zal ze ze wel. Vraag no. 2 is: hoe raakt men de visch behoorlijk kwijt? Als we in aanmerking nemen, met welke vangsten de Erin, de Norma Maria en de Alkmaar tot dusver uit de Ba rentszee terugkwamen, zullen de Haarlem en de Delft, willen ze een behoorlijk figuur ma ken, elke reis met minstens 2000 a 2500 kisten visch thuis moeten komen. We weten nu al, dat we op het buitenland niet behoeven te rekenen. Engeland heeft deze visch van ons niet noodig; daar kan men alleen onze „best plaice" gebruiken. En Duitschland zou de visch misschien wel kunnen hebben, maar daar wil men ze niet, van wege den deviezennood. Er blijft dus maar één weg open, n.l. dat we zelf Witte Zeevisch leeren eten. En dat leeren we alleen wanneer de visch gefileerd bij ons komt en dan het liefst nog gebakken. Dit is natuurlijk iets, wat iedereen wel weet. Ik ge loof dan ook vast en zeker dat wanneer het Rijk visch gaat bakken, daarvoor geen dure schol of piepers genomen zullen worden, maar gefileerde Witte Zeevisch. Een kwestie van wennen, maar eerst nog van leeren. Proefkonijntjes zijn de werkloozen en als het product bij deze categorie in den smaak valt, kunnen ze niet alleen proef konijntjes maar ook gangmakers zijn. „Het visscherij bedrijf in nieuwe banen" zou de titel kunnen zijn van een artikel, waarin heel wat te schrijven zou zijn. En hoe was het deze week met de vissche rij? Dat kan in weinig woorden gezegd wor den; dure visch, schrale vangsten der kunst booten, middelmatige tot goede vangsten der Noordbooten. Tal van Noordbooten maakten mooie reizen; 14 kwamen boven de 3000 gul den. De reederij Groen had deze week drie boo ten aan de markt, die in totaal f 13,600 be- somden. Maar de kustbooten kwamen in den regel niet boven de 1500 gulden. Er kwamen deze week binnen 40 trawlers, 54 loggers, 1 kotter en toch nog 5 Engelsche drifters. In alle categorieën kwamen mooie besommingen voor. PIETERMAN. CASTRICUM LEVENSMIDDELENDISTRIBUTIE. Met ingang van Zaterdag a.s. zal worden aangevangen met de distributie van levens middelen over de 10de week. Onvermengde margarine en bak- en braadvet zullen verkrij gbaar zijn bij den heer C. de Whiter Heereweg te Bakkum; gehakt in blik bij mej. de wed. Jenster, Ie Groenelaan te Bafekuim. SPAARREGELING. Gedurende de afgeloopen week zijn aan een aantal gesteunde werkloozen bonnen af gegeven ingevolge de spaarregeling en wel in kleuren oranje en groen. De plaatselijke leve ranciers worden er op gewezen dat op de oranje gekleurde bonnen door hen moet wor den ingevuld, welke, goederen zij voor het aangegeven bedrag hebben geleverd.. Nog zij opgemerkt, dat bonnen van een zelfde kleur op één verzamelnota aan de af deeling Sociale Zaken kunnen worden inge leverd. Men verzoekt ons voorts er de aandacht op te willen vestigen, dat de bonnen tijdig moeten worden ingezonden. C. S. V.-NIEUWS. Hoewel C. S. V. zelf niet speelt zijn de in haar afdeeling vastgestelde wedstrijden toch van groote beteekenis voor den stand op de ranglijst. De twee kampioenscandidaten O. F. C. en Zaandijk 2 spelen een inhaalwedstrijd resp. tegen Beemster en Vrone. Vooral de uitslag van Beemster—O.F.C. is voor C.S.V. van groot belang omdat daarvan C. S. V.'s laatste kans afhankelijk is. Voor het vervoer van de C. S. V.-supporters, die Beemster wil len aanmoedigen vertrekt om 12.45 een autobus. /CHEEP/ 1 T'Jfcl NCIN3 HOLLAND—AMERIKA LIJN Maasdam Baltimore n. Rott. 10 te New York. Loehmonar Vanc. n. Rott. 10 v. Glasgow. Narenta Vanca n. Rott. 13 te Havre verw. HALCYON LIJN. Vredenburg 11 v. Narvik te Vlaardingen. Flensburg 9 v. Narvik n. Rott./Vlaardingen. Stad Vlaardingen 10 v. Rott. te Narvik. Stad Dordrecht Vlaard. n. Pto Ferrajo p. 10 Ouessant. Stad Arnhem Ergasteria n. Rott. p. 11 Gibr. St. Haarlem Morphoubaai n. Rott. 11 v. Oran. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitreis) 11 te Calcutta. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland (thuisreis) 11 van Santos. Salland 10 van Amsterdam te Hamburg. Waterland 10 van Amsterdam te B. Ayres. Montferland (thuisr.) 11 van Las Palmas. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitreis) 10 v. Aden, Almkerk (thuisreis) 10 v. Lissebon via Lvp. Meliskerk (uitreis) 11 te Adelaide. HOLLAND—OOSÏ-AZIe LLJN. Meerkerk (thuisreis) 11 v. Port Sudan. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk 11 van Bremen naar Hamburg. Jagersfontein (thuisr.) vertr. 15 v. Antw. Springfontein 11 v. Beira n. Rotterdam. Heemskerk (uitr.) 11 te Mombassa verw. KON. NED STOOMBOOT MIJ Aurora 11 van Amsterdam te Hamburg. Baarn Chili n. Amst. 10 te Duinkerken. Costa Rica 10 v. Curacao n. Pto. Cabello. Perseus 11 van Amst. n. Rott. Ganymedes 11 v. Amst. n. Rott. Van Renselaer 11 v. Adam n. W.-Indië. Agamemnon 11 van Crotone naar Venetië. Odysseus 11 van Oporto naar Vigo. Achilles 11 van Mersina naar Piraeus. Ajax 10 v. Messina naar Palermo. Hennes 10 van Bourgas naar Constantza. Mars 10 van Samos te Izmir (verb.) Oberon 11 van Hamburg te Amsterdam. Orion 11 van Amsterdam te Rotterdam. Orpheus Amst. n. Kopenh. p. 11 Holtenau. Trajanus 10 v. Lissabon naar Antwerpen. Vesta 11 van Piraeus te Amsterdam. Flora 11 van New York naar Haiti. Stuyvesant 11 v. N. York n. Port-au-Prince. Crijnssen Ams. n. Barbados 10 v. St. Mich. Helder 9 van Corral te Valparaiso. MEYER CO'S SCHEEPV. MIJ. Sencruachon 9 van Honkong n. Rott, Alcinous Amst. n. Macassar 11 v. Sabang. Radnorshire, Japan 11. Amst. 11 v, KONINKLIJKE SHELL. Agatha 7 te Soesoe. Agnita 5 v. Purfleet n. St. Kitts v.o. Mirza 15 te Curacao verw., n. Rott. Eurymedon, Liverpool n. Java p. 9 Gebr. Antenor, Japan n. Rott. 11 v. Marseille. City of Singapore Japan n. Rott. vertr. 12 van Havre via Londen. Ajax, Dairen n. Rott. 10 v. Port Said. Myrmidon, Batavia na Amst. 10 te Port Said ROTTERDAMSCHE LLOYD. Siantar (thuisr.) pass. 11 Galle. Sibajak (thuisr.) 11 v. Port Said. Kota Agoeng (uitr.) 11 v. Port Said. Blitar (uitr.) p. 11 Pt. de Galle. Sitoebondo (thuisr.) 10 v. Liverp. via Havre. Tapanoeli 10 v. Port Said. Buitenzorg 10 van Sabang. Kertosono 11 te Marseille. Kota Gede 11 te Lond. vertr. n. Rott. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Marnix v. St. Aldeg. (uitr.) 11 v. South. Poelau Laut (thuisr.) 11 v. Port Said. Poelau Tello (uitr.) p. 9 Gibraltar. WIJK LIJN. Beverwijk 11 v. Rott. te Malta. Randwijk, Bayonne n. Rott. p. 10 Ouessant, Naaldwijk Londen 11. Stamboul u. 10 Ouess. Stolwijk 10 v. Bilbao n. Rotterdam. AANGEKOMEN. 10 Maart: Presto s.s. Shoreham Tubo m.s. Rotterdam Vechtstroom s.s. Huil 11 Maart: Escaut m.s. Rotterdam Amstelstroom m.s. Fowey Oberon' s.s. Hamburg Vesta s.s. Midd. Zee Nestos s.s. Hamburg Enid Mary s.s. Goole Luga s.s. Gent Rudolf s.s. Caen Tebro s.s. Bona Reggestroom s.s. W. Afrika VERTROKKEN. 10 Maart: Cremon s.s. Koningsbergen Elgö s.s. Emden Berenice s.s. West Indië Ousel s.s. Liverpool Rhea m.s. Danzig Orion s.s. Midd. Zee Monica m.s. Harburg 11 Maart: Wallace Rose s.s. Goole Harriet s.s Rotterdam Tegelberg m.s. Batavia Escaut m.s. Parijs IJzerverscheping. Het Engelsche stoomschip Presto is in bal last van Shoreham aangekomen 0111 bij de Hoogovens een lading ijzer voor Engeland in te nemen. De groote reis aanvaard. Het nieuwe passagierschip Tegelberg van de Koninklijke Paketvaart Mij. heeft gisteren de groote reis naar Ned. Indië aanvaard. Zoo als bekend zal het schip in den dienst Japan -Ned. IndiëAfrika gebracht worden. Om te dokken. Het Grieksche stoomschip Nestos is in bal last van Hamburg en het Russische stoom schip Luga van Gent naar Amsterdam ge passeerd om aldaar te dokken en te repa- reeren. Ertsaanvoer. Het Italiaansche stoomschip Tebro is van Bona en het Zweedsche stoomschip Rudolf van Caen aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Verkochte schepen. De motorboot Doggersbank, welke in Al- blasserdam thuis behoort en in 1933 na zijn tewaterlating naar Indië vertrok voor de kustvaart, is thans aangekocht door de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij. Deze zal het schip opnieuw in de vaart brengen met den naam Semarang.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10