Oostenrijk is Nationaal-Socialistisch HET NIEUWE AVONDBLAD Schuschnigg afgetreden na Duitsch ultimatum Duitsche troepen trokken de grens over Nationaal-Socialistisch kabinet gevormd EEN TWEEDE ULTIMATUM TAXIBRANDWIJK - -- - 23e JAARCANC No. 111 ZATERDAG 12 MAART 1938 IJMU1DER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V® ets., per maand 5*> cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers Scents. Kantoor Kennemerlaan 42 - Umuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 3107»! Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. NA enkele dramatische uren is Oostenrijk nalionaal-socia- listisch geworden. Duitschland heeft Vrijdag een ultimatum aan Oostenrijk gesteld, dat als voornaamste eiscli inhield aftreden van den bondskanselier Schuschnigg. Als de gestelde termijn niet zou Morden in acht genomen, zouden eventueel overeenkomstige maatregelen worden genomen. Daarop is de Oostenrijksche regeering afgetreden, verkla rende voor het geweld te zwichten, en is een nationaal-socia- lisliseh kabinet onder Seyss Inquart gevormd. Aan dil alles was reeds voorafgegaan hel besluit de Volkstcmming a.s. Zondag niet te laten doorgaan. Volgens berichten van ver schillende zijden zijn Duitsche troepen de Oostenrijksche grens gepasseerd. Reeds in den loop van den dag wa ren gisteren berichten binnengeko men over troepenconcentraties aan de Duitsch-Oostenrijksche grens, welke berichten een sfeer van span ning teweeg brachten. Voor zoover het tot nu mogelijk is, zijn er aan Oostenrijk twee ultimatums gesteld: één betreffende de volksstemming en één betreffende het aftreden van Schuschnigg. Volgens Havas heeft de Duitsche regeering eerst een zeker aantal voorwaarden gesteld, beoogend het plebisciet een volkomen geheim karakter te geven. Aan deze voorwaarden werd voldaan. Vervolgens eischte men, dat de volksstem ming zou worden uitgesteld. Deze voorwaar de werd eveneens aanvaard; Hierna deelde men van de zijde der leiders van het Duit sche rijk aan de leiders van Oostenrijk in dreigenden vorm mede, dat de aanvaarding dezer voorwaarden niet voldoende was, maar dat de bondskanselier moest aftreden. Bo vendien liet men weten, dat de inwilliging dezer eischen verbonden was met de in acht neming van een zekeren termijn. Voorts eischte men, dat de nationaal-socia- listen in een nieuwe regeering de meerder- Hitlejs. heid zouden krijgen en dat talrijker formaties van het Oostenrijksche legioen in Duitsch land zouden kunnen repatrieeren om. de macht der uitvoerende organen in Oosten rijk te doen toenemen. Indien de gestelde termijn niet zou wor den In acht genomen zouden door de rijks- regeering eventueel oveerenkomstige maat regelen worden genomen. Schuschnigg begaf zich direct naar Miklas om het verslag uit te brengen over den toe stand. De president heeft deze eischen der rijks - regeering niet ingewilligd, doch gaf tegelij kertijd het bondsleger last geen tegenstand te bieden bij een eventueele aankomst van een Duitsch leger op Oostenrijksch gebied. Omtrent dit besluit van bondspresident Miklas meldt Havas nog, dat Vrijdagavond om tien uur nog de volgende mededeeling van de zijde van den bondspresident werd gedaan: „President Miklas heeft het aftreden van Schuschnigg niet aanvaard. De regeering blijft aan de macht en heeft besloten niet te wijken voor de Duitsche bedreiging. De regeering doet een beroep op alle ambtenaren op hun post te blijven. Toen te zeven uur vanavond generaal Muff, militair attaché van Duitschland te Weenen, en Keppler, die optreedt als Duitsche ge zant, president Miklas het ultimatum over handigde, waarin werd geëëischt dat een nieuwe regeering zou worden gevormd vol gens aanwijzingen van Duitschland, heeft president Miklas geantwoord, dat hij niet zou wijken. Hij zeide, dat hij, die door het Oos tenrijksche volk in vrije verkiezing is geko zen, zich voor God en zijn geweten verant woordelijk voelt en geen opdrachten van een vreemde regeering kan aanvaarden. Oosten rijk is en blijft een vrijen en onafhankelijken staat. De Duitsche gevolmachtigden hebben Oos tenrijk tot negen uur in den avond tijd ge geven. Tot nu toe is nog geen beslissing van Duitsche zijde genomen". Schuschnigg treedt af. ]T NTUSSCHEN had dr. Schusch- JL nigg reeds om 19.45 uur meege deeld, dat hij aftrad. Hij nam af scheid van het Oostenrijksche volk en gaf in bewogen bewoordingen een uiteenzetting van de gebeurte nissen van Vrijdag en het hem ge stelde ultimatum. Dit ultimatum, dat langs diplomatieken weg werd gesteld en volgens sommige be richten door den plaatsvervanger van Hitier. Rudolf Hess. werd overgebracht, liep volgens een andere mededeeling om 19.36 uur af. Seyss Inquart verzocht om Duitsche troeDen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Seyss inquart den Fuehrer gister avond. vóór de vorming van het nieuwe kabinet het volgende telegram, heeft gezonden* „De voorloopige .Oostenrijksche re geering, die na het aftreden der regee ring Schuschnigg, het als haar taak beschouwt de rust en orde in Oosten rijk te herstellen, richt tot de Duit sche regeering het dringende verzoek haar in haar taak te steunen en haar te helpen bloedvergieten te verhinde ren. Te dien einde verzoekt zij de Duit sche regeering zoo spoedig mogelijk troepen te zenden. w.g. Seyss Inquart." Kort daarna hield deze minister de volgende rede voor de radio: „In verband met gebeurte nissen van heden en met het oog op de ge beurtenissen welke wij tegemoet gaan. stel ik vast, dat ik als minister van binnenlandsche veiligheid nog steeds mijn ambt bekleed en mij verantwoordelijk voel voor het handhaven van de orde. In de komende dagen moet een bij zondere discipline in acht genomen worden. Indien heden betoogingen worden gehoudendan mogen zij in geen geval het karakter van excessen aannemen en derhalve gelast ik de orde- en veiligheidsformaties van de nationaal-socialisten te zorgen dat overal rust en orde beivaard zullen worden en in dézen zin invloed uit te oefenen op hun partijgenooten. Ik herinner in het bijzonder er aan, dat geen tegenstand zal worden gebo den, wanneer het Duitsche leger zou binnenrukken. Houdt u in bedwang en helpt allen mede, opdat wij een ge lukkiger toekomst tegemoet gaan." De rede van Seyss Inquart werd door de Oostenrijksche zenders eenige malen herhaald. „Een volk, één leider". Te vijf minuten over een vannacht heeft de leider van de Oostenrijksche nationaal-socia listen, majoor Klaussner een korte radiorede gehouden. Hij zeide o.a.: „Oostenrijk is vrij, het is nationaal-socia listisch. Een nieuwe regeering is gevormd en zal zich volgens de nationaal-socialistische beginselen aan het werk zetten; zij zal arbeid en vrede voor allen verschaffen." Hij besloot zijn rede met het devies: „Een enkel volk, een enkel rijk, een enkelen leider. Heil onzen leider, heil Hitier." De politieke toestand leek gisteravond nog vrij verward. De afgetreden regeering handelde de loopende zaken af en wachtte af welke con sequenties het Duitsche rijk uit den toestand zou trekken. Met andere woorden president Miklas was voornemens door zijn houding de rijksregeering te dwingen de verantwoorde lijkheid te nemen voor de eventueele tenuit voerlegging der militaire maatregelen welke zij had aangekondigd. Daarmede wilde men, aldus Havas, voor de wereld doen blijken, dat hoewel Oostenrijk geen weerstand bood aan de overweldiging, die het moest ondergaan en zich slechts zou buigen voor effectieve kracht. De nationaal-socialisten eisehten het af treden van bondspresident Miklas, die echter weigerde dezen eisch in te willigen. Miklas kon geen radio-mededeeling doen. Volgens Havas verwonderde men er zich te Weenen over dat president Miklas, nadat hij het ontslag van Schuschnigg had geweigerd. Schuschnigg, de gaande, en Seyss Inquart, de komende man. Seyss Inquart heeft opgedragen een nieuwe regeering te vormen. Het is mogelijk, gezien het karakter van de Duitsche pressie, dat Miklas begrepen heeft, dat het geen zin zou hebben langdurigen tegenstand te bieden. Waarschijnlijk wilde hij de Oostenrijksche onafhankelijkheid redden, voor zoover deze gered kon worden. Het schijnt, dat het feit, dat hij van alle verkeer met de bevolking versto ken was, zijn beslissing heeft beïn vloed. Inderdaad was de Ravag, de Ween- sche radio-omroep, reeds gisteren in den loop van den avond door natio- naal-socialistisch personeel bezet, dat weigerde mededeelingen uit te zen den, die niet voorzien waren van de handteekening van dr. Jury den plaatsvervanger van Seyss Inquart. Het schijnt, dat Miklas hierdoor niet de mogelijkheid heeft gehad het feit, dat hij zich verzet tegen het Duit sche ultimatum ter kennis van de be volking te brengen. Gerucht over komst van Goering en Hess. Het gerucht liep gisteren te Weenen, dat Goering in de hoofdstad was aangekomen. Hij zou te tien uur des avonds een toespraak hou den tot de Weensche nationaal-socialisten bij een betooging op een der pleinen. Duizenden nationaal-socialisten waren reeds naar het station West getrokken, daar het gerucht verbreid werd, dat Goering en Hess te 22.20 uur zouden aankomen. Ten aanzien van deze berichten werd van welingelichte Duitsche zijde verklaard, dat geen Duitsche delegatie naar Weenen was ver trokken. Alle leidende personen van Duitschland be vinden zich volgens deze mededeeling, in Ber lijn of elders in Duitschland. In welingelichte kringen bleef men van- Reuter verneemt, clat in het tweede Duitsche ultimatum, dat per vliegtuig uit Duitschland was overgebracht, werd geëischt: 1) Schuschnigg moet aftreden en worden vervangen door Seyss Inquart. 2) Het nieuwe kabinet moet voor twee derden uit nationaal-socialisten be staan. 3) Het Oostenrijksche legioen moet weer in Oostenrijk worden toegelaten. 4) Het Oostenrijksche legioen moet tot taak hebben de orde in de hoofdstad te handhaven. 5) De nationaal-socialistische partij moet weer in haar geheel worden toege laten. DENNENSTRAAT 12 - TELEF. 5563 (Adv. Ingez. Med.) HOEDEN NIEUWE VOORJAARSMODELLEN. ALLE PRIJZEN. Elzer's Heerenmodehuis, Zeeweg 78 (Adv. Ingez. Med.j nacht te Weenen -volhouden, dat ondanks de ontkenningen uit Berlijn Hess, de plaatsver vanger van Hitier, te Weenen was aangeko men. De komst van Goering bleek inderdaad op een onjuist bericht te berusten-. (Vervolg op pag. 3). Engelsche pers verontrust. „Duitsche diplomatie heeft weer den aanval tot wapen gekozen." Ten aanzien van de gebeurtenissen in Oos tenrijk schrijft de conservatieve Daily Tele graph and Morning Post in een hoofdartikel, dat Duitschland tegenover een toestand, welke het dreigde te berooven van zijn dierbaarsten wensch, niet heeft geaarzeld het zwaard te trekken. Deze annexatie bij ultimatum kan niet worden verontschuldigd door eenigen regel van internationale inmenging. De bewering, dat Oostenrijk om reden van ras een binnenlandsche kwestie is, kan niet ver dedigd worden en is ontoelaatbaar. De uiteindelijke gevolgen van dezen stap kunnen nog niet worden voorspeld en het is ook niet prettig deze te moeten voorspellen. De liberale Manchester Guardian is van oordeel, dat de kleine staten van Europa thans zullen moeten erkennen, dat vriend schap met Duitschland beteekent gehoor zaamheid aan Duitschland. Zonder twijfel heeft Duitschland der wereld een les geleerd. Oostenrijk is slechts een klein land, doch laat niemand denken dat hiermede een bevredi ging is gevonden. Men staat tegenover een groote mogendheid, wier klaarblijkelijke be doeling- het is de kleine mogenheden, welke haar omringen onder haar macht te brengen. Europa kan thans evenwel niet langer on wetendheid voorwenden. De imperialistische Daily Express is van meening, dat Oostenrijk een waarschuwing is voor Engeland om van zijn regeering te eischen, dat de Britsche luchtmacht .de sterk ste van de wereld wordt. De Daily Herald wijst: erop, dat de Duitsche diplomatie - wederom den aanval tot wapen heeft gekozen. Tenzij paal en perk ton wor den gesteld - aan deze verschrikkelijke heer schappij van het geweld, zal een oorlog in Europa losbarsten, een oorlog, welke in de geheele wereld zal worden gevoeld. Het blad dringt aan op het vormen van een collectief systeem. De Times verklaart, dat deze laatste en ergste uiting van de methode van de Duitsche buitenlandsche politiek in Engeland alleen het wantrouwen ton verdiepen en het brengt een slag toe aan de vredespolitiek. Het is meer dan twijfelachtig of vrede mogelijk is in een werelddeel, dat is blootgesteld aan geweld. Italfaansche Ders tevreden. De vorming van een nationaal-socialisti sche regeering in Oostenrijk wordt door de Italiaansche pers begroet als de „nationaal- socialisitsche oplossing in Oostenrijk". De Messagero schrijft dat de groote be toogingen hi Weenen onmiddellijk na het be kend worden van het aftreden van Schusch nigg, erop wijzen wat het Oostenrijksche volk eigenlijk verlangde en dat het zijn moreel en politiek evenwicht vindt in een ideale be- weging, welke niet bleek tegen te houden. Italië heeft een absoluut objectieve houding aangenomen en zich onthouden van iedere inmenging in de binnenlandsche aangelegen heden van Oostenrijk. Italië heeft den loop der geschiedenis niet willen tegenhouden, het ziet in de huidige gebeurtenissen in Oosten rijk de oplosssng voor dén binnenlandschen toestand

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1