INDUSTRIE-VESTIGINGSWET. CENTRUM-TAXI Onze havens en onze economischeZittinginhetHuisvanBcwaring' politiek. De havens worden niet ten achter gesteld. Rede van minister Steenberghe. De Kamer van Koophandel cn Fabrieken te Rotterdam heeft Vrijdag haar jaardag gevierd met een noenmaal in „De Doelen", hetwelk werd gevolgd door een buitengewone ver gadering. In deze bijeenkomst heeft de minis ter van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, een belangrijke rede gehouden over: „De Nederlandsche havens en de Neder- landsche economische politiek". Hieraan is het volgende ontleend: Economische vrijheid niet de beste politiek. De vrijheid is een kostelijk goed, doch slechts binnen de grenzen, door het algemeen belang getrokken. Het is geen axioma, zeker niet onder de huidige omstandigheden, dat de economische vrijheid het beste middel is tot het bereiken van het hoogst mogelijke welvaartspeil en nooit met het algemeen be lang op economisch en sociaal gebied in bot sing- zou kunnen komen. Komt er echter een dergelijke botsing, dan moet de economische vrijheid zwichten. Wat waar is voor de economische vrijheid in het algemeen, is dit uiteraard ook voor de vrijheid van den handel. Ook deze zal moeten worden ingeperkt ais zij met de algemeene wel vaar tspolitiek in strijd blijkt te zijn. Motieven der economische politiek. Als wij nu nagaan, hoe de ontwikkeling ge durende de laatste jaren is geweest, dan kun nen wij vaststellen, dat de regeering zich ge dwongen heeft gezien op verschillende punten te breken met de Nederlandsche traditie van vrijhandel, welke ons land in het verleden on getwijfeld belangrijke voordeelen heeft ge bracht. Voorzoover het de crisisomstandigheden zijn geweest, welke noopten tot een beperking van de handelsvrijheid, waren de getroffen maat regelen volstrekt onvermijdelijk, wilde men den ondergang van belangrijke takken van productie en het tot de zwartste armoede ver vallen van groote bevolkingsgroepen voor komen. Doch afgezien van deze min of meer inci- denteele maatregelen zijn er nog andere mo tieven, welke tot een beperking van de han delsvrijheid hebben geleid. Sommige hiervan zijn in het buitenland gelegen. Vrije prijsmechanisme faalt. Ongetwijfeld de belangrijkste verandering, welke zich steeds duidelijker afteekent, is het steeds meer falen van het vrije prijsmecha nisme als regulator van het economische leven. De technische vooruitgang dringt in de richting van het grootbedrijf, waarbij de om vang van het bedrijf vaak meer door tech nische factoren dan door het opnemingsver mogen van de markt wordt bepaald.. Het pro ductieproces wordt verlengd en het contact tusschen vele producenten en den consument wordt zwakker, zoodat voor hen de markt minder overzichtelijk wordt. De kapitaalintensiveering der productie Finna Wisbrun cn Liffmann. Bestaat 20 Maart 50 jaar. De heer A. Funke, stichter der zaak van Wisbrun Liffmann, waarvan het 50-jarig bestaan 19 Maart a.s. zal worden gevierd. HAARLEM Vrijdag. Toen wij in December 1936 een onderhoud hadden met den heer A. Funke, eigenaar en stichter der bekende zaak van F. Wisbrun en Liffmann in de Groote Houtstraat, naar aanleiding van diens toen spoedig ophanden zijnden 75en verjaardag, deelde de heer Funke ons o.a. mede, dat in Maart 1938 de zaak 50 jaar zou bestaan. De tijd gaat snel. Weldra is het Zondag 20 Maart 1938 en op dien datum zal het dan 50 jaar geleden zijn, dat de zaak van Wis brun en Liffmann werd gesticht. In Maart 1888 begon de heer A. Funke in het perceel Anegang 3. een zaak in garnee ringen en zijden stoffen. Later kwamen daarbij wollen stoffen en confectie, maar dit was eerst nadat de zaak, die zich 'n uitstekenden naam had weten te verwerven, een flinke uitbreiding had ondergaan, door aankoop van aangrenzende perceelen. Gedurende vele ja ren had Wisbrun en Liffmann ook een zaak in de Anegang, tegenover het oorspronke lijke winkelhuis, maar nadat vijf jaar geleden de kroon op het werk was gezet door de tot standkoming van het ruime, mooie winkelge bouw op den hoek van de Groote Hout straat en de Anegang, werd de winkel aan de overzijde in de Anegang, opgeheven. Vroeger had de heer Funke ook nog zaken in andere plaatsen van ons land. maar nu be staat alleen nog het filiaal te Bloemendaal. Ongeveer 17 jaar geleden werd de heer F. Funke, de zoon van den stichter, als mede eigenaar in de zaak opgenomen. De firmanten, de heeren A. en F. Funke zullen Zaterdagmiddag 19 Maart a s. te 3 uur receptie houden aan de zaak, nadat des mor gens te 10 uur een herdenking voor het perso neel zal hebben, plaats gehad leidt in vele gevallen tot een overheersching der vaste kosten, tot een toenemende kwets baarheid voor prijsdaling en tot een geringen invloed van de variaties in den productieprijs op den omvang der productie. Uit de geschie denis der achter ons liggende depressiejaren weten wij, hoe een conflict ontstaat tusschen de noodzakelijkheid van inkrimping der pro ductie eenerzijds en de tendentie, welke een dergelijke beperking der productie heeft tot het doen stijgen der kostprijzen per eenheid product. Vier aanleidingen voor beperkende maatregelen. Tot het nemen van de economische vrijheid inperkende maatregelen bestaan vier aan leidingen, n.l.: 1. Het opvangen van ernstige crisisver schijnselen. 2. Het reageeren op buitenlandsche maat regelen met het oog op onze export. 3. Het beschermen der binnenlandsche markt tegen abnormale externe invloeden. 4. Het corrigeeren van onevenwichtig heden tengevolge van het falen der vrije prijsvorming. Duurzaamheid der maatregelen. Deze vier motieven tot het treffen van maatregelen verschillen sterk wat betreft de duurzaamheid der regelingen, waartoe zij leiden. De specifieke crisismaatregelen zijn uit hun aard slechts tijdelijk, zoolang men aanneemt dat ook de crisisverschijnselen zelve niet meer dan tijdelijk zijn. Het zal onnoodig zijn te wijzen op verschillende crisismaatregelen welke, nu de meest acute phase der depressie voorbij is, waar tot het verleden zijn gaan behooren. De maatregelen, welke zijn genomen om buitenlandsche maatregelen het hoofd te bieden, hebben een levens duur, gelijk aan deze buitenlandsche maatregelen. Op dit gebied is het noodig rekening te houden met de realiteit, een realiteit, welke heeft ge leerd, dat men binnen afzienbaren tijd niet tot een stelsel van interna tionalen vrijhandel zal terugkeeren. Velen zullen dit betreuren, doch men mag de oogen niet voor de werke lijkheid sluiten. Een der meest in het oog loopende symp tomen der gewijzigde situatie is het streven van vele landen, zich op monetair gebied de noodige vrijheid, tot het voeren eener natio nale economische politiek, voor te behouden. Baten en offers. Als wij ons nu afvragen, welke de conse quenties der economische politiek voor de Nederlandsche havens zijn, dan dient te wor den vooropgesteld, dat daar deze havens een deel van de nationale bestaansbronnen, de Nederlandsche economische politiek evenzeer gericht is op bloei der havens als op bloei van andere bedrijftakken. Echter, bij het voeren van economische politiek, blijken niet steeds alle belangen volkomen parallel te loopen en zal u allen duidelijk zijn, dat het voor hen, die voor de nationale economische politiek aansprakelijk zijn, juist een der moeilijkste opgaven is tusschen de verschil lende, vaak uiteenloopende belangen, het voor de gemeenschap gunstige compromis te vin den. De regeering kan en mag nu eenmaal geen enkel belang eenzijdig behartigen. Soms zal het noodig zijn, dat door een be paalden bedrijfstak een offer wordt gebracht, waarmede het algemeen belang is gediend. Spreker wil niet ontkennen, dat ook van de Nederlandsche havens wel eens een dergelijk offer moet worden gevraagd. Anderzijds echter zal het evenzeer voorkomen, dat de belangen der havens tot op zekere hoogte praevaleeren boven andere belangen. Het Nederlandsche havenbedrijf is voor een belangrijk deel exportbedrijf, waarbij het Duitsche achterland de verreweg voornaam ste plaats inneemt. Deze exportindustrie nu vindt in de economische politiek een zeer belangrijken steun. Binnen de betalingsrege ling en binnen de betalingscapaciteit der be trokken landen wordt aan de belangen dei- havens de noodige aandacht gewijd en zelfs is het bij de clearing met Duitschland zoo gelegen, dat men van een zekere bevoor rechte positie der havens kan spreken, daar voor den transfer der aan den doorvoer ver bonden inkomsten geen limiet, geen beta lingscontingent, is vastgesteld en deze kosten dus als het ware een zekere preferentie be zitten. In dit verband moge bovendien ge wezen worden op het ruime standpunt, het welk ten opzichte der scheepsvrachten in de clearing wordt ingenomen. Dat deze dienstpraestaties niet zijn gelimi teerd, vloeit voort uit de overwegingen, dat de diensten, welke verband houden met het NederlandschDuitsche goederenverkeer, pa rallel loopen met dat goederenverkeer zelf, terwijl de dienstpraestaties uit hoofde van het transitoverkeer een eigen conjunctuur hebben, welke met het Duitsche transito ver band houdt. De transito-goederen, goederen van vreem den oorsprong dus, heeft men niet in de clea ring kunnen opnemen. Dit is een onvermijdelijk verlies voor den handel. Mede om die reden heeft men het transitoverkeer zoo min moge lijk willen beperken, hetgeen met het oog op de toekomst mogelijkheden van den tusschen- handel toch ook van zeer groote beteekenis is. De gunstige positie in de clearing van het transitoverkeer is een voorbeeld van het prae valeeren van bepaalde belangen, in dit geval van de belangen der havens, boven andere, welke laatste dus een zeker offer moeten brengen. Gelukkig zijn er ook nog verschillende ge bieden van economische politiek, waar van een belangstelling nauwelijks sprake kan zijn. Het Nederlandsche Kostenpeil. Spr. gaf in dit verband als voorbeeld het Nederlandsche kostenpeil. Volgens zijn meening ligt hier, met het oog op het belang, hetwelk Nederland bij een intensieven inter nationalen goederenruil heeft, een der be langrijkste vraagstukken, waarvoor de econo mische politiek zich geplaatst ziet, en spr. kon de verzekering geven, dat dit een dei- punten is, welke zijn grootste belangstelling hebben. Op grond van berekeningen, welke hij heeft doen uitvoeren, had de minister aanlei ding" te veronderstellen, dat heden ten dage het Nederlandsche kostenpeil vrijwel met dat in de belangrijkste vreemde landen is gelijk gemaakt. Hiermede is een basis gelegd voor een gun stige ontwikkeling en een herstel uit de depressie, welke helaas nog niet geheel tot het verleden behoort, „Lamme Consul" in bed gehoord AMSTERDAM, 11 Maart. Een zeldzame gebeurtenis in de annalen van de strafrechts pleging heeft zich vandaag afgespeeld ach ter de sombere muren van het hoofdstede lijke Huis van Bewaring. De verdachte in een geruchtmakende straf zaak is niet per celwagen naar het Paleis van Justitie gebracht om zich daar voor zijn rechters te verantwoorden, doch rechters en Officier van Justitie begaven zich vanmor gen naar het celhuis, om daar, in de regen tenkamer, recht te doen over hem, den zwaar zieken postwisselvervalscher A. de V., bijge naamd „de lamme consul". De regentenkamer in het Huis van Bewa ring, waar de zitting gehouden wordt, is be trekkelijk klein. Tegen den achterwand is de tafel van de rechtbank opgesteld, daarvoor is een getuigenhekje geïmproviseerd en een bank voor de verdedigers. Tegen den zijwand staat een bed, waarop de verdachte rust, naast hem zit een verpleger in een witte jas. Het is half elf als de rechtbank binnen komt, de zitting, die in het Paleis van Justi tie was geopend voor het doen van uitspra ken. wordt heropend. De president stelt de gewone vragen be treffende naam en woonplaats. De verdachte knikt en fluistert. ..Wat is de reden dat u tegen de straf van vijf jaar in verzet bent gekomen?" Verd. stoot onverstaanbare geluiden uit, hij laat het antwoordeh maar liever aan zijn verdedigers over. Het blijkt, dat hij de straf te zwaar vindt. De Officier mr. De Blecourt draagt de dag vaarding voor. In de eerste plaats is hem ten laste gelegd, dat hij te Amsterdam, al thans in Nederland, althans in Frankrijk of België. 15 valsche postwissels valschelijk heeft ingevuld. Voorts is hem aanbieden van valsche postwissels ten laste gelegd. „Geeft u de feiten toe?" vraagt de presi dent. Verd.: Bijna heelemaal, maar ik heb ze niet gemaakt. Pres.: Wie deed het dan? Verd. (aarzelend): Ik had het iemand ge leerd en die deed het. Wie was dat? wil de president weten. Verd.: Dat was mijn vroegere medever dachte. Na dit korte inleidende verhoor van verd. is het getuigenverhoor aan de orde. Mr. de Blécourt requireerde tenslotte be krachtiging van de bij verstek opgelegde straf (vijf jaar gevangenisstraf). De rechtbank zal 25 Maart vonnis wijzen. BERICHT OVER VERONGELUKKEN VAN TWEE BRITSCHE VLIEGTUIGEN TEGEN GESPROKEN. KAIRO, 10 Maart (Reuter). De Britsche militaire luchtmacht deelt mede, dat de be richten over het verongelukken van twee harer toestellen ten Oosten van het Suez-Kanaal onjuist zijn. POLITIE SPORTVEREENIGING HAARLEM. Voorjaarsmarsch 1938. Op Zaterdag 2 April 1938 organiseert de Politie Sportvereenigin* Haarlem een wan deltocht over 25 K.M.," "genaamd Voorjaars marsch 1938, in de prachtige omgeving van Haarlem. Elke deelnemer (ster), die den'tocht vol brengt binnen de daarvoor vastgestelde uren, ontvangt direct na afloop een fraai uitgevoer de herinneringsmedaille, mits tijdig wordt in geschreven. Bovendien worden fraaie groeps- prijzen beschikbaar gesteld. Om voor een greepsprijs in aanmerking te komen, moet de deelnemende burgervereeniging uit minstens 10 personen plus leider (ster), elke militaire en politiegroep uit minstens 6 personen plus leider bestaan, welke den tocht binnen den vastgestelden tijd zonder uitvallers volbrengt. Verder worden na beslissing der jury, fraaie prijzen beschikbaar gesteld voor burgerver- eenigingen, militaire- en politïegroepen, en bovendien ontvangt de grootste burgerver eeniging, grootste militaire- en politiegroep en de verstkomende vereeniging c.q. groep een extra prijs. Inschrijvingen, met bijvoeging van het in schrijfgeld, te richten aan den secretaris van de Wandelcommissie der vereeniging, den heer J. G. Eising, Pleiadenstraat 34, Haarlem-N. alwaar ook verdere inlichtingen zijn te be komen. De start heeft plaats op Zaterdag 2 April i'938, des namiddags te 3 uur, bij het gebouw Olympia aan den Kinderhuissingel te Haar lem. De tocht moet volbracht worden in 4 1/2 uur, waarin een verplichte rust van 30 minu ten is inbegrepen. De leider van den wandeltocht is kenbaar aan een rood-witten armband; de regelings commissie aan een witten armband. Ongeval- lendienst en een auto voor uitvallers zijn aan wezig. Britsche regeering kan half ïnillioen vrijwilligers oproepen. Uit Londen: In het Lagerhuis heeft Hore Belisha, de minister van Oorlog, bij het in dienen der legerbegrooting verklaard, dat het aantal vrijwilligers, die in tijd van nood kunnen worden opgeroepen, meer dan een half millioen bedraagt, niet medegerekend de troepen, die door de dominions worden onderhouden en het Indische leger. Vergeleken met de vestigingswet Kleinbedrijf. Evenals het overeenkomstige ontwerp voor het Kleinbedrijf destijds, telt ook dit ontwerp, dat thans door de Tweede Kamer is aangeno men, slechts een zeventiental artikelen. Er is overigens buitengewoon veel overeenstem ming tusschen deze beide wettelijke voorzie ningen. Onder het vestigen van een Groot-bedrijf een onderscheiding, die we gemakshalve maken wordt in dit ontwerp beschouwd: het in een bedrijf doen aanvangen van het voortbrengen van goederen, of het verrichten van werkzaamheden, terwijl een overeen komstige redactie is vastgesteld voor de uit breiding van de capaciteit van een bedrijf. Indien nu het algemeen belang zulks vordert kan door een Algemeenen Maatregel van Be stuur worden bepaald, dat vestiging of uit breiding van capaciteit verboden is voor het desbetreffende bedrijf. Het daarbij aanvaar de criterium: algemeen belang, is in het ge wijzigde ontwerp van den huidigen Minister van Economische Zaken te vinden, aanvan kelijk stond er: economisch landsbelang, te gen welken maatstaf van vele zijden bezwaar werd gemaakt. Ook in dit ontwerp zal dooi de nijverheid zelf een verzoek tot den Minis ter gericht moeten worden om dezen vorm van vestigingseischen gesanctioneerd te krij gen. Het concept dezer eischen zal een vaste commissie uit den Economischen Raad moe ten passeeren, ter fine van advies, terwijl de Minister de beslissing neemt. In dit geval is er dus een afwijking, vergeleken bij de rege ling der Vestigingswet Kleinbedrijf. Daar worden de vergunningen verstrekt door de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Bij de regeling van de vestigingswet in het Grootbe drijf speelt voorts het landsbelang een over wegende rol, zoodat het behoefte-element is geïntroduceerd, terwijl bij de Vestigingswet Kleinbedrijf het behoefte-element geen rol speelt en de drie criteria: handelskennis, vak bekwaamheid en credietwaardigheid den doorslag geven. Naast vele punten van over eenstemming zijn er dus ook uitermate prin cipieele verschilpunten. Het is van groot belang zich rekenschap te geven van de gevallen, waarin de Minister eventueel zou willen ingrijpen. Als eerste groep van gevallen, waarvoor de bewuste ver leening van bevoegdheid aan de Regeering wenschelijk zou zijn, behelst het ontwerp het voorkomen van óngeweschte uitbreiding of het tegengaan daarvan, tengevolge van het bestaan eener ondernemersovereenkomst, welke voor den betrokken bedrijfstak van overwegende beteekenis moet worden geacht. Daardoor wordt, naar het oordeel der Regee ring, een juiste aanpassing verkregen aan de op het stuk der ordening door de Regeering voorgestane zienswijze, dat de bedrijf sgenoo- ten eerst zelf moeten trachten, door onderling overleg tot samenwerking te geraken en dat de Overheid zich daarbij moet beperken tot het steunen, aanvullen en bevorderen van hetgeen uit het bedrijfsleven zelf is opge komen. De tweede groep van gevallen, waarvoor de Regeering de beschikking over deze bevoegd heid zou willen hebben, houdt verband met de omstandigheid, dat in de praktijk is ge bleken, dat genomen contingenteeringsmaat- regelen kunen leiden tot ongewenschte uit breiding van de capaciteit in bepaalde be drijfstakken. De derde groep van gevallen, waarvoor de Regeering deze bevoegdheid wenschelijk acht, houdt verband met de gevoerde industrialisa tie-politiek en waarbij moet worden voorko- VERL. WIJK AAN ZEEëRWEG 14. (VELSERDUINPLEIN) TELEFOON 5456 (Adv. Ingez. Med.) De ontslagen kenringsveearts te Naarden. Schorsing en ontslag nietig verklaard. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van den ontslagen keuringsveearts te Naar den, H. ter Beek, die in beroep was gekomen van een beslissing van het scheidsgerecht aldaar, waarbij zijn schorsing door B.^en W. op 19 Augustus en het hem op 24 Augustus daaraanvolgend door den gemeenteraad niet eervol verleende ontslag werden gehandhaafd. Zoowel in de zaak van de schorsing als in die van het ontslag heeft de raad klager ont vankelijk verklaard in zijn beroep. Beide uit spraken van het scheidsgerecht werden ver nietigd en de sehorsings- en de ontslagbeslis sing werden nietig verklaard. Verder krijgt klager vergoeding uit 's rijks kas van de kosten gemaakt tot meebrenging en schadeloosstelling van twee getuigen. VERLOVINGSRINGEN MONOGRAMRINGEN ZILVER - MARQOSIETRINGEN. P. DE GROOT, KENNEMERLAAN 30 IJMUIDEN. (Adv. Ingez. Med.) men, dat de bevordering dezer politiek schip breuk zou leiden, omdat zich in ons land aan stonds meerdere bedrijven zouden kunnen vestigen met een capaciteit, welke het bin- nenlandsch verbruik verre zou overtreffen. De kritiek is tweeledig. Eensdeels is zij van principieelen aard, anderdeels is zij op te vat ten als detail-kritiek. Zij, die van meening zijn, dat geen regelen getroffen moeten wor den, ten aanzien der industrieele bedrijven, zijn uit den aard der zaak tegenstanders van dit ontwerp. Zij meenen, dat op dit gebied voor de centrale Overheid geen taak is weg gelegd en dat de gevaren groot zijn, dat door een dergelijke voorziening een zekere ver starring zal plaats hebben. Voorts spreken zij als hun oordeel uit, dat zóóveel bijzondere factoren bij een nieuwe vestiging een rol spe len, dat de juiste beoordeeling daarvan on mogelijk is voor buitenstaanders en dat het risico van het al of niet slagen aan den be trokken industriëel zelf overgelaten moet worden. Het is duidelijk, dat de principieele tegenstanders ook detail-kritiek doen hooren, maar daarnaast zijn er principieele voorstan ders, die het alleen met onderdeelen uit het ontwerp niet eens zijn. Zoo wordt er van die laatste zijden de aan dacht op gevestigd, dat beperking van de vestiging alleen mogelijk is, indien de betrok ken ondernemers daartoe een verzoek indie nen. Waarom worden de werknemers niet ingeschakeld bij een dergelijke vraag? Ook zij hebben belang bij uitbreiding en inkrimping van het productieapparaat. Centrale beoor deeling wordt daarbij door velen niet juist geacht; alleen de organisaties der eerst- betokkenen zijn in staat daarover een juiste beslissing te nemen. MOLLERUS. Nederlandsche Reisvereeniging. De heer J. Panman benoemd tot algemeen directeur. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Mei a.s. de heer J. Panman, voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche Reisvereeni ging, benoemd tot algemeen directeur van deze vereeniging. In verband hiermede zal de heer Panman van genoemden datum af als voor zitter van het hoofdbestuur aftreden. De heer Panman, die 14 Mei 1898 geboren werd, is thans werkzaam bij het openbaar on derwijs te Haarlem, en maakt sedert de reor ganisatie van de N. R. V. in 1930, deel uit van het hoofdbestuur der Ned. Reisvereeniging. De heer Panman is. ridder in de kroonorde van Italië en voorts begiftigd met het ridderkruis le klasse van de orde van verdienste van Oos tenrijk Ongetwijfeld zullen vele N. R. V.-ers met genoegen van deze benoeming kennis nemen. De heer Panman kan zich van nu af met zijn geheele persoon wijden aan het werk dat zijn belangstelling reeds zoo vele jaren heeft gehad en de N. R. V. zal zeker voordeel trek ken van haar nieuwe functionaris. De aanlokkelijke auto hierboven afgebeeld, zal ten deel vallen aan de(n)gene, die den hoofdprijs wint in de groote verloting ten voordeele van Haarlem's Bloei, waarvan de trekking zal plaats hebben op 29 Maart a.s. Er is reeds mede gedeeld, dat er behalve deze mooie hoofdprijs nog tal van andere prijzen zijn aangekocht, die alle het „winnen" overwaard zijn. Wie het goed met den bloei van Haarlem meent, vergete deze verloting voor Haarlem's Bloei niet! Voedselvoorziening aan Spaansdie kinderen. Oproep van het Nederlandsche Roode Kruis. Warm eten voor een kwart millioen kinderen Aan het Nederlandsche Roode Kruis is me dewerking verzocht ten behoeve van de kin deren, die in Spanje uit de oorlogszone geëva cueerd, in hun vaderland blijven, doch gebrek lijden ten gevolge van de voedselschaarschte. Het gaat om 250.000 kinderen, waarvan de normale groei en lichamelijke ontwikkeling, zoo al niet het leven, ernstig wordt bedreigd, indien niet tijdig voldoende maatregelen kun nen worden getroffen om hun het hoog noo dige voedsel te verschaffen. Berekend is, dat om aan die 250.000 kinde ren tot het begin van den zomer dagelijks een warmen maaltijd te kunnen verstrekken, de Internationale commissie voor de hulp aan geëvacueerde kinderen in Spanje een bedrag noodig heeft van 147.000. Hiervan is 25.000 reeds toegezegd door de Britsche Regeering onder voorwaarde, dat de rest van andere zij den zal worden bijgedragen. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is van oordeel, dat dit humani taire werk ten behoeve van deze kinderen, slachtoffers van den burgeroorlog, zijn volle sympathie verdient en richt zich daarom tot de in menig opzicht nog zoo bevoorrechte be volking van Nederland met het verzoek een gift voor bovengenoemd doel te willen storten op de postrekening 22120 van het Hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage, onder het motto: Spaansche Kinderen. Wij voegen aan dit communiqué toe, dat de Internationale Commissie haar werk op vol maakt onpartijdige wijze ten bate van de kinderen „uit beide kampen" verricht. Nie mand kan dus eenig bezwaar opperen. Wij bevelen deze Inzameling gaarne en van harte aan. Nederland is nimmer in gebreke gebleven als het gold kinderen te helpen. En al zijn er vele nooden in ons land te lenigen, in vele andere landen (en wel in het bijzonder in Spanje is de toestand oneindig erger. De kin deren zijn daar volmaakt onschuldige slacht offers vanevenals indertijd de Hongaar- sche en Oostenrijksche en Belgische kinderen, voor wie Nederland toen zooveel heeft gedaan. Laat ons tevens herinneren aan den bijzon deren naam, dien Haarlem in ons land geniet ten aanzien van de leniging van nooden van medemenschen. KAASMARKT ALKMAAR. Aangevoerd 31. stapels 49.000 K.G. Fa- briekskaas kleine f 25 per 50 K.G.- Boeren kaas f 22 per 50 K.G, Handel matig.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2