Oostenrijk Bezwijkt. HET NIEUWE BEWIND. Geen mobilisatie in T s jecho-Slowakije SCHUSCHNIGG IN „SCHUTZHAFT". Krachtige protesten te Berlijn. Hitier naar Oostenrijk? Het 'kleine Oostenrijk is gisteren onder de vloedgolf van het Duitsche nationaal-socia- lisme bezweken. In naam vandaag nog een souvereine staat, is het dat i» werkelijkheid al niet meer. Duitsche troepen hebben het bezet, de wil van den Duitschen dictator re geert het in den naam van den nieuwen Bondskanselier, dr. Seyss-Inquart. En de af getreden Bondskanselier dr. Schuschnigg bevindt zich met zijn collega's ex-ministers uitgezonderd twee die vannacht bijtijds over de Tsjecho-Slowaaksche grens gevlucht zjjn onder politiebewaking in de Bonds- kanselarij. In dat gebouw werd in 1934 zijn voorganger dr. Dollfuss vermoord. Stervend gaf hij zijn taak aan Schuschnigg over. Die heeft als eerlijk bekwaam en moedig man ge tracht zijn land te dienen, volgens de grond wet waarop hij den eed had afgelegd. Des wege staat hij nu onder politiebewaking. Verscheidene andere autoriteiten onder zijn bewind zijn al gevangen genomen. Mevrouw Dollfuss, de weduwe van zijn voorganger, is vannacht gevlucht. Een later bericht meldt dat Schuschnigg is gearresteerd. Dat is een verschil met politie bewaking. Het beteekent natuurlijk de gevan genis inplaats van „Schutzhaft". Men weet wat deze man gedaan heeft. Hij heeft een volksstemming uitgeschreven, te houden op Zondag, waarbij het Oostenrijksche volk zich moest uitspreken pro of contra zijn onafhankelijkheid. Dat aanvaardde Berlijn niet. De Oostenrijksche Nazi's aanvaarden het ook niet. Zij begonnen met mede te deelen dat zij zich van stemming zouden onthouden, hetgeen op zichzelf de erkenning inhield, dat zij in de minderheid waren. En het Vaderland- sche Front van Schuschnigg begon een geest driftige campagne voor het plebisciet. Maar die heeft kort geduurd. Nauwelijks een etmaal. Berlijn heeft een ultimatum ge steld: Schuschnigg's aftreden en de vorming van Berlijn's Oostenrijksche regeering, onder bedreiging met geweld. In die hopelooze situa tie heeft Schuschnigg gisteren rapport uitge bracht aan den Bondspresident Miklas en daarvoor is men moeten wijken. Met drama tische snelheid volgden de gebeurtenissen elkaar op. De bedreiging met geweld triom feerde. Er zijn natuurlijk menschen die, in de opwinding van deze gebeurtenissen, het erg heldhaftig van Schuschnigg gevonden zouden hebben als hij „den oorlog aanvaard had" of hoe men dat dan ook wil uitdrukken. Maar wij leven niet in 1638. Wij leven in 1938. Dat zou slechts een bloedige farce geworden zijn en een gruwelijke onrechtvaardigheid tegen over de onschuldige slachtoffers van zulk een strijd van 1000 tegen 1. Er was geen andere mogelijkheid dan toegeven. Natuurlijk had Schuschnigg zelf gemakkelijk kunnen vluch ten." Hij had per vliegtuig binnen een half uur uit het land kunnen zijn. Maar hij bleef en is nü een gevangene omdat hij zijn plicht heeft gedaan als premier van een souvereinen staat... Hij is inderdaad een zeer moedig man, zooals deze laatste dagen al is geconstateerd en zoo- als hier herhaald moge worden. De geschiedenis zal leeren of hij, toen hij de volksstemming aankondigde als een laat ste poging om Oostenrijks onafhankelijkheid te redden, den steun van Engeland had of meende te hebben. Daar zijn geen bewij zen voor. Toen in het Lagerhuis aan den premier Neville Chamberlain vragen werden gesteld betreffende de situatie, door de aan kondiging van de volksstemming ontstaan, weigerde hij antwoord te geven. De Engel- sche regeering koos dus geen partij. Dat was een omineus teeken. Er zijn nu ook weer opgewonden menschen die dat laf noemen. Zij moeten eens nadenken over de uitwerking van een eventueelen oorlog tusschen Enge land en Duitschland. Misschien zal de posi tie van de Nederlanders in een dergelijk con flict hen dan ook te binnen schieten. Kleine landen zijn niet machtig, zij kun nen heelemaal geen machtspolitiek voeren. Maar in 1914—1918 is al getoond dat zij heel bruikbaar zijn als slagvelden. Men kan zich op dit oogenblik de besprekingen, die giste ren te Londen tusschen den premier Cham berlain en den Duitschen minister van Bui- tenlandsche Zaken Von Ribbentrop gevoerd zijn. met eenige belangstelling herinneren. Wij weten niet wat er gezegd is. Dat is ge heim gebleven. Maar het feit van die be sprekingen op zulk een oogenblik stemt op zichzelf tot nadenken. Acht men het van belang te noteeren dat de Duitsche troepen Oostenrijk pas binnen gerukt zijn toen de nieuwe bondskanselier Seyss-Inquart Berlijn „om troepen verzocht had, teneinde bloedvergieten te voorkomen"? Welnu, het zij genoteerd. Voor de statistiek en voor diegenen die meenen, dat deze man onafhankelijk handelde. Interessanter is het voor u, de eerste pa gina van het eerste hoofdstuk van Hitler's boek „Mein Kampf" te lezen, waarop hij ver klaart dat Duitsch-Oostenrijk moet „terug- keeren tot het groote Duitsche moederland" en dat deze vereeniging „zelfs als zij schade lijk zou zijn toch zou moeten plaats vinden". En hij voegde daaraan toe: dat het Duitsche volk geen moreel recht tot koloniaal-politieke daden bezit zoolang het zijn eigen zonen niet in een gemeenschappelijken staat vermag te bevatten. Het volgende programpunt is dus duidelijk. Het werd in den laatsten tijd trou wens al duidelijk genoeg. Kennelijk ontwikkelt de Europeesche situa tie zich nu steeds verder in de richting van een Duitsch machtsoyerwicht. Het is onmo gelijk te zeggen waar dit zijn veroveringstocht zal staken. Het recht van den sterkste is blijk baar weer het eenige in de internationale ver houdingen geworden. Dat Frankrijk zich bij deze gebeurtenissen heeft neergelegd kan geen verbazing wekken. Het is geweldig bewapend evenals Duitschland maar het heeft in de laatste jaren zichzelf niet kunnen regeeren en door zijn verdeeldheid het rijkste land van Europa tot een politieken warwinkel met een berooide staatskas gemaakt. Het heeft op dit oogenblik geen diplomatieken invloed van be- teekenis. Wij hebben onlangs vermeld dat er 200.000 Joden in Oostenrijk zijn. Velen hunner waren al eerder uit Duitschland en Roemenië ge vlucht, Hongarije heeft vanmorgen zijn Oos tenrijksche grens gesloten. Ik weet niet hoe- velen hunner reeds naar Italië en Tsjecho- Slowakije gevlucht zijn. Ik beklaag hen. R. P. (Vervolg van pagina 1.) Duitsche troepen over de grens. Volgens een bericht van het Duit sche Nieuws Bureau uit Linz zijn al daar van de grens berichten ontvan gen, dat „Rijksduitsche troepen", over eenkomstig den wensch der Oosten rijksche regeering op verscheidene plaatsen de grens hebben overschre den. De Duitsche troepen zijn om 11 uur gisteravond Rohrbach (Opper Oostenrijk) gepasseerd. Volgens andere berichten zouden te Kupten, Salzburg en Mittelwald Duit sche troepen aangekomen zijn. Hedenmorgen meldde het Duitsche Nieuwsbureau uit Vinshofen: Sedert hedenochtend half zes zijn Duitsche troepen, waar de Oostenrijk sche bondskanselier dr. Seyss Inquart om verzocht had, bij Schaerding nabij Passau de grens gepasseerd. Zij werden volgens het D. N. B, door de bevolking hartelijk begroet. In Weensche Nazikringen heeft men de mo gelijkheid, dat Duitsche troepen via Salzburg en Braunau Oostenrijk zijn binnengetrokken, erkend met de woorden: „Wij hebben ze niet noodig om het politiek gezag te vestigen, doch indien zij komen, zullen zij welkome gasten zijn". Havas meldt nog, dat Duitsche z troepen Innsbrück zijn binnengerukt. Britsche regeering geeft uiting aan haar bezorgdheid. Bij de gisteren te Londen gehouden besprekingen hebben, naar verluidt, zoowel Chamberlain als Halifax tegen over von Ribbentrop uiting gegeven aan hun ernstige bezorgdheid ten aanzien van de toegepaste methoden en de aandacht van den Duitschen minister gevestigd op de gevolgen, die deze toestand voor de Britsch-Duit- sche betrekkingen zou kunnen hebben. Vanmorgen komt het Engelsche ka binet bijeen om de situatie te bespre ken. Chamberlain is gisteravond, te gen zijn gewoonte, dan ook niet naar Chequers vertrokken om er het weekeinde door te brengen. Schuschnigg onder bewaking in de bondskanselarij. Reuter meldt, dat Schuschnigg en de overige leden van het oude kabinet zich onder politiebewaking in de Weensche bondskanselarij bevinden. Van welingelichte zijde wordt uit Boedapest vernomen, dat de oud minister Zernatto (secretaris-gene raal van het Vaderlandsche Front) en Stockinger gisteravond te Bratis lava zijn aangekomen. Talrijke jour nalisten, die lid waren van het Va derlandsche Front zijn eveneens naar Bratislava gevlucht. Te Praag wordt uit Weenen verno men, dat de burgemeester van Wee nen Schmitz is gearresteerd. evenals de leiders van het Vaderlandsche Front, die zouden zijn opgesloten in de politie-gevangenïs. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat ook de weduwe van wijlen Dollfuss.met haar beide kin deren Oostenrijk heeft verlaten. Men geeft evenwel geen plaats op waar heen zij zou zijn gevlucht. Nationaal-socialistisch Weenen betoogt. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat in de uren voor het aftreden van dr. Schusch nigg bekend werd de Weensche bêvolking be toogde. Toen door de radio bekend werd ge maakt, dat de volksstemming zou worden uitgesteld, verzamelde de bevolking zich „in het voorgevoel van een overwinning" op de groote pleinen en optochten met hakenkrui sen trokken door de straten. Steeds weer werd stormachtig „Heil Hitier" geroepen en ook „Heil Seyss Inquart". De politie zette het verkeer stop om de optochten vrije doorgang- te verzekeren. De menigte stroomde naar de Ballhausplatz voor de bondskanselarij en ver langde, dat Seyss Inquart naar buiten zou komen. In de eerste rijen van de betoogers zag men den, uit den wereldoorlog beken den, generaal Kraus en generaal Bardolff. Toen in het voorportaal van de bondskan selarij een transparant met de symbolen van het derde rijk en het opschrift „Door strijd tot de overwinning" werd gespannen, zong de menigte met ontbloot hoofd den gestrekten arm het Duitschland-lied. Ook elders in Oostenrijk werden betoogin- gen gehouden, o.a. in Karinthië, waar de be volking naar de hoofdstad Klagenfurt stroomde en een fakkeloptocht organiseerde. Tegenbetoogingen werden niet gehouden. Vice burgemeester Lahr, oud lid van de Heimwehr, heeft het burgemeesterschap van Weenen op zich genomen. De Weensche politie heeft gisteravond arm banden gekregen, waarop het hakenkruis is aangebracht. De beambten moeten deze banden dragen wanneer zij dienst doen. Zij Goering-, brengen elkander den Hitlergroet. Manschappen der S.A. en S.S. zijn gewa pend. Zij doen dienst als hulpagenten. In nationaal-socialistische kringen wordt verklaard, dat het bewind is overgenomen zonder wrijving of bloedvergieten. Om 11 uur 20 werd voor de eerste maal voor de Oostenrijksche radio het Horst Wessel-lied gespeeld. Vanochtend heeft Radio Weenen het Duit sche volk in Oostenrijk aangespoord Zater dag de hakenkruisvlag te hijschen naast de rood-wit-roode Oostenrijksche vlag. De bondskanselier heeft gelast, dat alle scholen. Zaterdag vrij zullen hebben. Volgens berichten uit gezaghebben de bron, welke te Londen zijn ont vangen, hebben Duitsche vliegtuigen gisteravond boven Weenen gevlogen. Opmarsch van nationaal-socialisten naar Linz Tegen middernacht waren ongeveer vijf- tigduizend nationaal-socialisten naar Linz opgemarcheerd. Op het stadhuis was een groote hakenkruisvlag gehesehen. Gouwlei der Wolkerdorf heeft het woord gevoerd en maande aan tot kalmte en bezonnenheid. Hij verzocht vervolgens zijn hoorders „geen wraak te nemen op hun onderdrukkers", al dus meldt het D.N.B, De S.A. en de S.S. van Linz doen dienst als hulppolitie. Ook de nacht is te Linz volkomen rustig verloopen. Het centrale bureau van het Va derlandsche front voor Opper-Oostenrijk is te middernacht door de S.A. zonder tegen stand bezet. De S.S. zorgt voor den ordedienst, in sa menwerking met- de politie, die den band met het hakenkruis om den arm draagt. Tot bur gemeester van Linz is benoemd professor Fopper. de eenige afgevaardigde van den Opper-Oostenrijkschen landdag, die in 1934 tegen de grondwet heeft gestemd. Vanmorgen cirkelden Duitsche vliegtui gen boven de stad. Uit Innsbrück: In volmaakte rust hebben de nationaal-socialisten hier de macht over genomen. In de late avonduren werd de ze tel van de regeering van het land Tirol be zet, de leiding van de Tiroler nationaal-so cialisten nam de loopende zaken' in handen, evenals alle staatsbedrijven en de leiding van het Vaderlandsche Front. Overal in Tirol heeft de bevolking zijn vreugde geuit, van alle raadhuizen waait de hakenkruisvlag, aldus het D.N.B. Uit Salzburg: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden alle openbare gebouwen door de nationaal-socialisten bezet. Te mid dernacht begonnen alle klokken een uur lang te luiden, om uiting te geven aan de vreugde van het volk. De eerste auto's uit Duitschland, welke na het openstellen van de grens de stad binnenreden, werden storm achtig begroet. Nieuwe regeering in Tirol. Na middernacht werd medegedeeld dat in Tirol een nieuwe regeering was gevormd. Als stadhouder staat aan het hoofd van deze re geering di'. Knoepfler, advocaat te Innsbrück. Tot directeur van de veiligheid ,is benoemd de Standartenfuehrer der S.S. Fleiss, terwijl dr. Franzelin. de vroegere plaatsvervangen de gouwleider van Tirol werd benoemd tot politie-president. Allen zijn lid van de na tionaal-socialistische beweging. Te Graz hebben gisteravond groote natio naal-socialistische betoogingen plaats gehad. Correspondentiebureau in nationaal- socialistische handen. De directeur van het officieele Oostenrijk sche Nieuwsbureau, Hofrat Weber, is heden voor onbepaalden tijd met verlof gegaan. Dr. Gerhard Aichinger heeft als commissa ris de leiding van het bureau op zich geno men. Dr. Aichinger was medewerker van de Ween sche redactie van het Deutsche Nachrichten Büro. Hij is Oostenrijker. Oostenrijkers in Duitschland betoogen. Tot laat in den nacht stonden honderden Oostenrijkers in Duitschland op de Wilhelm- platz te Berlijn. Voortdurend zongen zij va derlandsche liederen, onderbroken door Heil- roepen op den Fuehrer en door spreekkoren als: „Eindelijk kunnen wij naar Oostenrijk terug" en „Een groot Duitschland moet ko men, nu mogen wij Oostenrijkers naar huis terug". Toen minister Goebbels zijn ministerie ver liet werd hij hartelijk toegejuicht, Te 1.15 uur in den afgeloopen nacht maakte de nieuwe minister van so ciale zaken, dr. Jury, de samenstelling- van het nationaal-socialistische ka binet bekend. Deze luidde: Bondskanselier: dr. Seyss Inquart. Vice-kanselierGlaise-Horstenau. Buitenl. zaken: Wilhelm Wolff Minister van justitie: Franz Hueber Minister van onderwijs: prof. Menghin. Min. van sociale voorzorg: dr. Jury. Minister van financiën: Rudolf Neumayer. Minister van landbouw: Reinthaler Minister van handel en verkeer: Fischboeck. De portefeuille voor de landsverde diging is eveneens in handen van Seyss Inquart met den vroegeren lei der der politie Skubl als staatssecre taris. De volgende leden van de nieuwe regeering hadden reeds zitting in de oude: De bondskanselier, dr. Seyss Inquart, die mi nister van binnenlandsche zaken was, Vice-kanselier Glaise Horstenau. Dr. Neumayer, die minister van financiën blijft. De minister van buitenlandsche zaken, dr. Wolff, die het ambt van vertrouwensman voor de betrekkingen met de Duitsche pers be kleedde. De minister van justitie, dr. Hueber. Deze komt voort uit de Hei ma t - Sc li u tzbeweging. Hij is een zwager van maarschalk Goering en was sedert jaren een voorvechter van de algemeen- Duitsche belangen. In 1930 is hij korten tijd minister van justitie geweest. De minister van onderwijs, dr. Menghin. is oud-rector van de universiteit van Weenen. De minister van handel, Fischboeck, is een deskundige in economische vraagstukken. Dr. Kaltenbrunner, die de leiding heeft van het veiligheidswezen in de nieuwe bondskan selarij, was tot nu toe leider van de Oosten rijksche S.S.. terwijl majoor Klaussner. die ook tot het ministerie oehoort. de opvolger was van den leider der nationaal-socialisten ka pitein Leopold. Rudolf Hess. Dr. Skubl behoudt zijn functie in het veilig heidswezen. Schuschnigg's laatste rede f,Voor geweld bezweken Te 19.45 trad Schuschnigg gister avond voor de radio en hield de vol gende toespraak tot het Oostenrijk sche volk: „De dag van heden," zeide hij, „heeft ons voor een toestand geplaatst, waar in het moeilijk was een beslissing te nemen. Ik heb opdracht het Oosten rijksche volk in te lichten over de gebeurtenissen van vandaag. De Duit sche regeering heeft den bondspresi dent een ultimatum gesteld, dat op een bepaald uur was afgeloopen. In dit ultimatum werd geëischt, dat de bondspresident op voorstel van de Duitsche regeering een bondskanselier zou benoemen. Indien hieraan geen gevolg zou worden gegeven, dan zou den de Duitsche troepen op dit uur Oostenrijk binnenrukken. Ik stel vast, dat de geruchten welke in Oostenrijk de ronde hebben gedaan, dat arbeidersonlusten zouden zijn uitgebroken, dat stroomen bloeds gevloeid zouden hebben, dat de regeering den toestand niet meester was en dat zij uit eigen la-acht geen orde zou hebben kunnen scheppen,, van a tot z gelogen zijn. De bondspresident heeft mij op dracht gegeven het Oostenrijksche volk mede te deelen, dat wij voor ge weld wijken. Wij hebben, aangezien wij tot geen prijs, ook niet in dit ern stige oogenblik, Duitsch bloed vergie ten, onze weermacht opdracht gege ven in geval van het binnenrukken van troepen zonder tegenstand te bieden, terug te trekken en de beslis singen van de komende uren af te wachten. De bondspresident heeft generaal der in fanterie, Schilliawsky, belast met het bevel over de weermacht. Hjj zal verdere opdrachten aan de weer macht geven. Ik neem op dit oogenblik af scheid van het Oostenrijksche volk met een Duitsch woord en een hartewensch „God besch^rme Oostenrijk". Fransche regeering vroeg inlichtingen te Rome. ,,Op het oogenblik geen gelegenheid voor samenwerking Donderdag reeds waren aan den Fran- schen zaakgelastigde te Rome instructies ge geven te informeeren of er mogelijkheid be stond van samenwerking tusschen Frankrijk en Italië ten aanzien van Oostenrijk. Dit heeft aanleiding gegeven tot het antwoord, dat „voor het oogenblik een dergelijke mo gelijkheid niet bestaat". Italië neemt diplomatieke discretie in acht. De woordvoerder der Italiaansche regeering heeft Vrijdagavond tegen over de buitenlandsche persverte genwoordigers, doelende op de be richten uit Oostenrijk, verklaard: „De gebeurtenissen zijn ernstig en delicaat en de Italiaansche regeering is verplicht de diplomatieke discretie en het stilzwijgen, dat in dergelijke gevallen gebruikelijk is, in acht te nemen". Nadat de minister-president van Tsjecho- Slowakije, Hodza, vernomen had, dat voorbe reidingen werden getroffen voor troepencon centraties van het Duitsche leger aan de grens tusschen Duitschland en Oostenrijk, heeft hij Vrijdagavond omstreeks negen uur alle leden van het kabinet, die te Praag aan wezig waren, bijeengeroepen. Sedertdien zijn de ministers bijeen gebleven en beraadslagen zij over de gebeurtenissen in Oostenrijk en Duitschland. De minister-president staat voortdurend in verbinding met de Tsjechische legaties in het buitenland. De Tsjechische regeering volhardt in haar houding van kalmte en voorzichtigheid en wordt hierin volledig gesteund door de open bare meeding, na de rede, welke Hodza on langs over de buitenlandsche politiek heeft gehouden. Geruchten over mobilisatie in Tsjecho- Slovakije werden formeel tegengesproken. Geen annexatie". Meening der Duitsche pers. BERLIJN. 12 Maart (DNB-ANP.i Alle Duitsche ochtendbladen berichten groot op gemaakt, het overnemen van de macht in Oos tenrijk door het nationaal-soeialisme. De Voelkische Beobachter schrijft, dat de beslissing thans is gevallen. Het was te dwaas van Schu-chnigg te meenen, dat hij de Duitschers ten oosten en ten westen van ae Salzach dacht te scheiden. De daad van elf Maart zal in de geschiedenis voortleven Woning van den Oud-kanselier onder bewaking der S.A. In een bericht uit Parijs meldt Reu ter, dat Schuschnigg in arrest is ge steld. Ook Havas meldt de arrestatie van Schuschnigg. De voormalige bonds kanselier is in „Schutzhaft" ge nomen. Een nader bericht van Havas meldt, dat de woning van Schuschnigg, wel ke in het Belvèdere-kwartier is ge legen, bewaakt wordt door een hon derdtal S.A.-lieden met het geweer aan den voet, en om den arm een band met het hakenkruis. In de na bijheid staat een politieauto. Deze feiten wettigen de conclusie, dat de oud-bondskanselier vastgehouden wordt. als een bewijs, dat de Fuehrer zijn land niet heeft vergeten. De Berliner Boersenzeitung schrijft, dat overeenkomstig den wensch van de Duitsche menschen een nieuw Duitsch georiënteerd Oostenrijk zal ontstaan. Duitschland denkt er niet aan Oostenrijk te amiexeeren, het wenscht dat het Oosten rijksche volk vrijwillig en onbeïnvloed over zijn toekomst zal kunnen beslissen. De vrede in Europa is meer verzekerd naarmate de wil van het volk op de brandpunten van het po litieke leven van Europa duidelijker tot uiting komt, derhalve is het tot uitdrukking komen van den wil van het Oostenrijksche volk een groote bijdrage tot den algemeenen vrede. De Deutsche Allgemeine Zeitung is van meening, dat de Fuehrer vast besloten is de orde en rust in Oostenrijk te garandeeren. Ook dit blad schrijft dat er geen sprake zal zijn van annexatie van Oostenrijk. De regeering Sey Inquart zal een vrije volksstemming in Oostenrijk houden, waarin het volk zal be slissen over zijn toekomst. De Berliner Lokalanzeiger schrijft, dat de Fuehrer loyaal heeft gehandeld. Dit kan even wel van Schuschnigg niet gezegd worden, hij en zijn helpers hebben den Duitschen vrede gesaboteerd. Thans zullen alle Duitschers hand in hand over hun lot beslissen. Dit richt zich evenwel tegen niemand. Van Britsche en Fransche zijde. Vrijdagavond werd volgens Reuter te Londen vernomen, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn in opdracht van zijn regeering, met het oog op den inhoud van het tweede Duitsche ultimatum aan Oostenrijk in zoo krachtig mogelijke bewoordingen heeft geprotesteerd tegen een derge lijk gebruik van dwang, steunende op kracht, tegenover een onafhanke- lijken staat, ten einde een toestand te scheppen, welke onvereenigbaar is met de nationale onafhankelijkheid van dien staat. Een dergelijke actie, aldus wordt uit eengezet, is er toe bestemd ernstige reacties teweeg te brengen, waarvan de afloop onmogelijk te voorspellen zou zijn. Te Londen wordt vernomen, dat Frankrijk een zelfde protest bij de Duitsche regeering zou indienen als Groot-Brittannië. Vanmorgen per vliegtuig naar Munchen vertrokken. BERLIJN, 12 Maart (Havas-A. N. P.) Hitler is vanmorgen per vliegtuig uit Berlijn naar München vertrokken. Er is alle reden om aan te nemen, dat hij zich onverwijld naar Oostenrijk zal begeven. De mogelijkheid hiervan wordt althans in Berlijn niet ontkend. Nader meldt Reuter: Gelijk ook door het Duitsche Nieuwsbureau bevestigd wordt, deelen officieele kringen mede dat Hitlel- zich naar München heeft be geven en daar voor het oogenblik zal blijven. Officieel wordt voorts bekend gemaakt, dat hij Goering heeft aangesteld om hem te ver vangen tijdens zijn afwezigheid uit Berlijn, welke door de gebeurtenissen noodzakelijk is geworden. Himmler te Weenen. WEENEN, 12 Maart (D.N.B.-A.N.P.) Rijksleider Himmler, de chef der Duitsche Staatspolitie, is hedenochtend om vijf uur per vliegtuig uit München te Weenen aange komen. WIJK AAN ZEE „DENK EN ZET". In verband met de schaakles op Vrijdag avond 18 Maart door den heer Zoontjes aan de schakers van „Denk en Zet", zullen de dam-competitie wedstrijden op Maandag avond a.s. plaats vinden. GEVONDEN VOORWERPEN. Eer roodbruine kindershawl; een kinder- portemonnaieeen groene dameshoed met witte knoop. HEEMSKERK MISSIE-FILM. Op Zondag 20 Maart zal in het R.K. Ver- eenigingsgebouw een Missie-avond worden gehouden. Een film zal worden gedraaid van het missiewerk in Mill Hill. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. De Vereeniging Voor Vreemdelingenverkeer houdt op Maandag 28 Maart haar jaarverga dering in café Henneman. De agenda vermeldt o.a. bestuursverkiezing- Er zijn vier vacatures: twee wegens bedanken van de heeren D. Schipper en Nic. Mudde en twee wegens aanvulling' in het bestuur.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5