Herziening van het Engelsche defensie-program. THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS Een land en een volk worden pasklaar gemaakt voor nieuw regime. DINSDAG IS MAART 1938 Aangekondigd door Chamberlain in het Lagerhuis. Duitschland's optreden scherp veroordeeld. j N zijn gisteren gehouden La- I gerhuisrede zeide de Britsche minister-president Chamberlain o.a. „Dit is niet een oogenblik voor overhaaste besluiten of voor on- overwogen woorden. Wij moeten de nieuwe situatie snel, doch met koele beoordeeling overwegen. Ik vertrouw, dat wij zuilen worden gesteund, wanneer wij zullen vragen, dat niemand, wat ook zijn vooropgezette meeningen mogen zijn, zichzelf beschouwen zal als staande buiten eenige uitbrei ding der nationale krachtsinspan ning die kan worden geëischt. Wat betreft onze defensie-pro- gramma's hebben wij het altijd duidelijk gemaakt, dat deze van soepelen aard waren en van tijd tot tijd zouden worden herzien, in het licht van de ontwikkeling der internationale situatie. Het zou ijdel zijn om het voor te stellen alsof de jongste gebeurtenissen niet zulk een wijziging inhouden. Dientengevolge hebben wij be sloten dit programma te herzien en ter gelegener tijd zullen wij aankondigen, welke verdere stap pen genomen dienen te worden." Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis over de situatie in Oosten rijk gesproken: De premier begon met er aan te herinneren, dat de overeenkomst van Berchtesgaden tot stand was geko men op de basis van Oostenrijk's on afhankelijkheid. Hij herinnerde ver volgens aan Schuschnigg's besluit tot het houden van een referendum, dat voor Duitschland onwelkom was. De zaken bereikten een climax op den morgen van 11 Maart, toen Seyss- Inquart met zijn collega dr. Glaise- Horstenau een ultimatum tot den kanselier richtte, waarop een ant woord vóór één uur 's namiddags werd verzocht. Hierin werd o.a. het opgeven van de volks stemming verlangd. Dr. von Schuschnigg wei gerde dit ultimatum te aanvaarden, doch bood een compromis aan, waarbij later een tweede referendum zou worden gehouden op grond van regelmatig opgestelde stemlijs ten. Later op den dag, toen hij voelde onder bedreiging te staan van burgeroorlog en een mogelijke militaire invasie, gaf de kanselier toe en stemde er mede in, de volksstemming niet te doen plaats vinden, op voorwaarde dat de rust in het land niet door de nazi's zou worden verstoord. Er schijnt weinig twijfel over te bestaan, zoo vervolgde Chamberlain, dat dit aanbod door de twee ministers naar Duitschland werd overgebracht. In ieder geval luidde het antwoord, dat zij mededeelden, dat dit aan bod onvoldoende was en dat von Schuschnigg moest aftreden, om door Seyss-inquart te worden vervangen. Men gaf den Oostenrijkschen kan selier tijd tot half vijf om te antwoor den en deelde hem mede, dat, indien zijn antwoord niet bevredigend zou zijn, Duitsche troepen opdracht zou den krijgen, om vijf uur Oostenrijk binnen te trekken. Dit feit, zeide de premier, schijnt aan te toonen, dat Duitschland achter het ultimatum stond. Later op den dag werd nog een nieuw ulti matum overhandigd, dat per vliegtuig uit Duitschland schijnt te zijn overgebracht. Hierin werd het ontslag van den kanselier verlangd en zijn vervanging door den minis ter van Binnenlandsche Zaken, de vorming van een nieuw kabinet, waarin de nationaal- socialisten een tweederde meerderheid zou den hebben, het toelaten van het Oosten rijksche legioen in Oostenrijk, waarvan de leden de orde te Weenen zouden dienen te bewaren, en de totale rehabilitatie van de nazi-partij. Een antwoord werd vóór 6.30 uur verlangd. Chamberlain herinnerde aan het antwoord, door Schuschnigg in zijn radio-rede op deze eischen gegeven, gevolgd door het binnen rukken der Duitsche troepen in Oostenrijk. Engeland's houding. De Britsche regeering, zeide Chamberlain, heeft gedurende "het geheele verloop de si tuatie ten nauwste gevolgd. De Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken had op 10 Maart een onderhoud met den Duitschen mi nister van Buitenlandsche Zaken. Hij richtte een ernstige waarschuwing tot dezen, zeg gende, dat de Britsche regeering het grootste belang er aan hechtte, dat alle maatregelen zouden worden genomen, dat de volksstem ming zonder tusschenbeide te treden of inti midatie zou plaats vinden. De premier vermeldde hierop het Britsche protest tegen het aanwenden van machts middelen, door den Britschen ambassadeur te Berlijn op 11 Maart overhandigd, een po- test, dat ook dienzelfden dag mondeling door hem en Lord Halifax tot von Ribbentrop werd gericht. Op deze protesten antwoordde de Duitsche regeering in een schrijven van von Neurath aan den Britschen ambassadeur te Berlijn, waarin ver klaard wordt, dat de Britsche regee ring niet het recht heeft aanspraak te maken op de rol van beschermer van de onafhankelijkheid van Oos tenrijk, daar de betrekkingen tus- schen Oostenrijk en het Duitsche rijk slechts als een binnenlandsche aan gelegenheid van het Duitsche volk kunnen worden beschouwd, die een derde mogendheid niet raken. Vandaar, dat de Duitsche regeering het Britsche protest als ontoelaatbaar verwierp, als een gevaarlijke poging om invloed uit te oefenen op de ontwikkeling der situatie in Oostenrijk, welke niet in overeenstemming is met het zelfbeschikkingsrecht van het Duit sche volk. Neville Chamberlain. Nadrukkelijk richtte Chamberlain zich te gen dit standpunt. De belangen der Britsche regeering in deze kwestie, zeide hij, kunnen niet op houdbare gronden worden ontkend. In de eerste plaats zijn Groot-Brittannië en Oostenrijk beide leden van den Volkenbond en, met de Duitsche regeering, onderteeke naars van verdragen, waarin wordt vastge legd, dat Oostenrijks onafhankelijkheid on aantastbaar is, tenzij met toestemming van den Volkenbondsraad. Bovendien moet Groot-Brittannië steeds geïnteresseerd zijn in de ontwikkeling in Midden-Europa, ware het slechts alleen, om dat het doel zijner politiek steeds is geweest, een gevoel van grooter veiligheid en vertrou wen in Europa te vestigen en omdat dit doel onvermijdelijk moet worden bevorderd of verhinderd door de gebeurtenissen in Mid den-Europa. Gedurende deze gebeurtenissen is de Brit sche regeering steeds in het nauwste con tact gebleven met de Fransche, aan welker protest Chamberlain eveneens herinnerde. Duitschland's optreden veroordeeld. Het komt ons voor aldus de_ pre mier. dat de methodes, welke gedu rende deze gebeurtenissen zijn toe gepast, de scherpste veroordeeling verdienen en een diepen schok heb ben toegebracht aan allen, die bij het behoud van den Europeeschen vrede zijn geïnteresseerd. Hieruit volgt, dat het gebeurde de pogingen van Groot-Brittannië tot het uit den weg ruimen van misverstand tus- schen de naties en het tot stand bren gen van betere internationale sa menwerking, ernstig heeft geschaad. Omtrent Tsjecho-Slovakije uitte Chamber lain zich uiterst gereserveerd. Hij zeide al leen, dat de houding van dit land een zaak is van algemeen belang en deed voorts me- dedeeling van de verzekeringen, door veld maarschalk Goering en baron von Neurath aan den Tsjechischen gezant te Berlijn ge geven. Chamberlain herhaalde, dat de Britsche regeering de geweldmethodes, die zijn toege past, ten sterkste afkeurde, doch hij voegde er aan toe, dat het noodig is de feiten onder de oogen te zien. Verhindering was niet mogelijk. Het harde feit is, vervolgde Cham berlain, dat niets dit optreden door Duitschland zou hebben kunnen te genhouden, tenzij wij en anderen met ons bereid zouden zijn geweest oni machtsmiddelen aan te wenden ten einde het te verhinderen. De Britsche regeering kan tegenover deze gebeurtenissen uiteraard niet onverschillig staan of deze goedkeuren. Ze zullen noodza kelijkerwijs gevolgen hebben, die nog niet kunnen worden overzien. Hét resultaat, ver klaarde Chamberlain, zal zijn, dat de onze kerheid en onveiligheid in Europa toenemen. De politilek tot het bevorderen van den vre de en van het economisch herstel zal er door worden vertraagd. Wij zullen er op moeten passen, dat geen verdere inzinking' volgt. Chamberlain sloot met de boven aange haalde woorden. Debatten. De Labour-leider Attlee opende de debat ten. Hij bepleitte terugkeer naar de Volken bond-principes. Attlee herinnerde er aan, dat nog slechts enkele weken geleden oud-minister Eden in de rede, die hij bij zijn aftreden hield, be toogd heeft, dat het onmogelijk was toena dering tot de dictatoriale staten te zoeken op basis van gebroken beloften. De gebeurtenissen hebben hem in het ge lijk gesteld. De liberaal Sir Archibald Sinclair zeide: Een groote verantwoordelijkheid rust op de naties, die, toen het nog tijd was er zich te gen verzetten, Duitschland gelijkheid van rechten te verleenen. Vandaar dat het zoo begrijpelijk is. dat het Duitsche volk zoo aan eengesloten achter het huidige regime staat. Herbewapening is ook thans, naar de mee ning. van Sinclair niet genoeg. De collec tieve strijdbaarheid moet z.i. versterkt wor den. Churchill waarschuwde tegen te lang dralen en drong aan op een spoedige en klare omlijning der regeeringspolitiek, opdat het buitenland zou weten, waar het zich aan te houden heeft en het geheele land zich er ach ter kan scharen. Wat het gebeurde van 11 Maart betreft, al dus Chamberlain, de ernst hiervan kan niet worden overschat. Europa staat thans voor een program van agressie. De landen hebben slechts één keus: hètzij zich te onderwerpen, zooals Oostenrijk heeft gedaan, of wel doel treffende maatregelen te nemen, zoolang er nog tijd voor is. Groot verdrag van wederzijdsche verdediging bepleit. Wat zal Engeland moeten doen? Wij zullen onze gemakkelijke gewoonten moeten laten varen en ons op het verzekeren van onze vei ligheid moeten concentreeren met iets van de intensiteit, die andere landen in practijk brengen, aldus Churchill. De premier kan op het volk rekenen, doch de regeerfing moet ook meer doen. Zij moet in de krachtigste bewoordingen haar aan hankelijkheid aan de principes van den Vol kenbond betuigen. Er moet een moreele basis zijn voor de Britsche herbewapening en de Britsche buitenlandsche politiek. Spreker drong aan op het samen brengen der staten, die zich tegenover agressie willen verzetten, in een ver drag tot wederzij dsche verdediging, een groot verbond met directe samen werking tusschen de generale staven, doch berustend op den Volkenbond. Niet voor den Volkenbond. Butler, de onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, heeft in antwoord op de de batten in het Lagerhuis gezegd, dat de Brit sche regeering door middel van den Britschen ambassadeur te Berlijn stappen heeft gedaan inzake het terugtrekken van de troepen uit Oostenrijk ten aanzien van de katholieken, joden en socialisten in Oostenrijk. De Britsche regeering heeft vernomen, dat het Duitsche leger teruggetrokken zal worden nadat den normalen toestand zal zijn hersteld. De Britsche regeering heeft verder stappen ge daan inzake het inlijven van de Oostenrijk- sche troepen bij het Duitsche leger en de re geering hoopt, dat de verzekeringen, welke zij heeft ontvangen, zullen worden uitge voerd. Het toepassen van geweld is niet mogelijk. Uit besprekingen, welke met vrienden van den Volkenbond zijn gevoerd, is gebleken, dat men een stemmig van oordeel is, dat het voor leggen van de Oostenrijksche kwestie aan den Volkenbond noch een rea listische oplossing zou brengen, noch een bevredigend resultaat zou heb ben, doch alleen zou leiden tot een ietwat vernederde positie. Maar Weenen leeft voort in een roes. Versnelde wapenfabricage in Frankrijk. Vakvereeniging zegt haar medewerking toe. Havas meldt uit Parijs 14 Maart. Blum, Vtncent Auriol en Serol hebben hedenavond het bureau der C. G. T„ de algemeene arbei- dersfederatie, ontvangen. Blum gaf daarbij allereerst een uiteenzetting van den ernst van den huidigen toestand en van de verplich tingen, die op de regeering rusten en ver klaarde vervolgens aan het bureau der C.G.T., dat de regeering in overeenstemming met den minister van Defensie dringend de Kamer goedkeuring zou vragen van aanvullende credieten ten behoeve van uitbreiding van het bewapeningsprogram. Blum wees op de noodzakelijkheid van een versnelling der fa bricage van oorlogstuig en verzocht de arbei dersklasse hem te helpen om die te verkrijgen. Het bureau der C.G.T. antwoordde, dat de arbeidersklasse bereid was tot deze inspan ning, met eerbiediging van de rechten en waarborgen, die haar verzekerd zijn, op voor waarde, dat het hier niet gaat om een eenzij dige inspanning, Teneinde de practische maatregelen te bestudeeren, die genomen moesten worden om dit doel te bereiken, zal Dinsdag een nieuwe bijeenkomst gehouden worden, waarbij de minister van Defensie aanwezig zal zijn. Delegaties der betrokken arbeidersorganisaties zijn voor deze bijeen komst opgeroepen. Een dergelijke conferen tie zal terstond gehouden worden met de in dustrieën, die voor de nationale defensie wer ken. „Gemütlichkeit" wijkt voor „Gründlichkeit". (Van onzen specialen verslaggever). WEENEN Maandagavond. Per telefoon. ALS bij tooverslag is Weenen's aanzien veranderd. De specifieke „Wienerische Gemütlichkeit". wijkt voor de Gründlichkeit" van het Duitsche systeem, dat aanstonds in zijn vollen omvang in gang is gezet. Men kent in het Duitschland van thans nu eenmaal geen halve maatrege len en de officieele mededeeling b.v. dat de Weensche politie niet meer van de gummi wapenstok gebruik zal maken, is er, alhoewel slechts maar gedeeltelijk, een juiste weergave van en, zooals vandaag bij Hitiers intocht, voorloopig als decor bedoeld. Streng gedisci plineerde Schupo's hebben de taak van de po litie reeds overgenomen en de bezetting van vandaag verschilde hemelsbreed van die van Zondag, toen in Weenen de generale repeti tie maar zonder den hoofdrolspeler - houden werd. De charmante jovialiteit der Weensche agenten, die niet weinig aan populariteit heb ben gewonnen, sedert zij gisteren in de over valwagens een plaatsje aan het publiek had den aangeboden, om Weenen in feestroes te zien, heeft vandaag plaats gemaakt voor het strenge optreden van de Duitsches ordebe wakers volgens het beproefde schema en be teuterd stonden de Oostenrijksche politie mannen achter de afzetting, gaven zich een air nog van bedrijvigheid, maar trachtten zich in werkelijkheid zelve een goed plaatsje te bemachtigen om iets te zien van het schouwspel, waarbij zij vroeger zeker voor aan hadden moeten staan. Zoo is de tendenz van heden, nu de prac tijk zal moeten uitwijzen, welke koerswijzi gingen -Hitler's maatregelen zullen hebben voor het volk dat gisteren nog Oostenrijksch was. „Er zullen nog heel wat veranderingen moe ten plaats hebben, zei mij vandaag een hoog geplaatst ambtenaar, die niet onder stoelen of banken stak, dat de hooge functies en lei dende posities van stonde af aan reeds door de Duitschers zijn bezet. En de weinige beza- digden, die reeds door den feestroes hebben heengekeken trekken de schouders op, wan neer men daarover met hen praat en zij kij ken zonder teveel durf naar de Schupo's. Het enthousiasme der massa domineert on tegenzeggelijk en daar zal men niet gemak kelijk bovenuit kunnen komen. Een schouw spel als dat van vanavond voor Hitler's hotel, waarbij men spreekkoren aanhief, verwekt bij de meesten juist datgene wat men met be geestering aanduidt, een uitdrukking, die hier thans op veler lippen ligt. De Duitsche machthebbers overheerschen in alle opzichten: Duitsche Schupo's regelen het verkeer, Duitsche militairen hadden de wachten betrokken, de hal's der groote hotels zijn nog slechts bedrijvige mobilisatiebureaux en de gasten in deze hotels wachten alleen nog maar op het consigne plaats maken voor de militaire overheid, want nog immer groeien de Duitsche troepencontingenten in de ex- Oostenrijksche hoofdstad. Blijkbaar niet zonder genoegen heeft Oostenrijk zich weten aan te passen aan de enorme vraag naar hakenkruisvlaggen. De legerauto's brachten die tenminste uit Duitsch land vandaag mede. Heden werden, in ver band met Hitler's komst, met groote propa ganda auto's papieren vaantjes onder de be volking uitgedeeld. Een zonderling schouw spel bood de krioelende menschenmenigte om deze auto's op de historische Ballhausplatz, waar de dragers van hakenkruisen nog maar kort geleden werden gearresteerd Duitsche troepen waren op alles voorbereid. Zooals gezegd, nog immer stroomen Duit sche troepen Weenen binnen en dat men voorbereid wilde zijn op letterlijk alles moge blijken uit het ontelbare aantal vrachtwa gens beladen met brood en stroo, alles in den stijl van de beproefde-strategie. Een der groote problemen is natuurlijk d« valuta geweest voor de tienduizenden solda tenhet zullen er zonder overdrijving thans wel meerdere honderdduizenden zijn die thans met rijksmarken het land van de Schil ling zijn binnengetrokken. Zij moesten eten, drinken, prentbriefkaarten versturen en post zegels koopen. Doch aanstonds werd per ra dio de wisselkoers bekend gemaakt: 1 Reichsmark is Schilling 1,35. En blijkbaar werd voor de politietroepen een andere koers vastgesteld, want ik hoorde een pooti- gen Schupo overtuigend beweren, dat een Reichsmark twee Schilling waard was, volgens zijn instructies, waaraan men zich maar te houden had. Voor de eigenaars van etablissementen is het er niet zakelijker op geworden. Immers, zulk een verscheidenheid van uniformen verlevendigden het stadsbeeld vandaag, dat men niet meer weet, of men met een stafmu zikant, een tramconducteur, met iemand der Stormtroepen of een ambtenaar der gemeen telijke diensten te maken had. En vaak zelfs niet of men met Oostenrijkers, dan wel met Duitschers te doen had. Zoo men officieel thans nog van eenig ver schil spreken moge veel is al veranderd in het oude Weenen maar de humor is zeker de stad nog niet uitgejaagd. In één der groo te restaurants vroeg de kellner beleefd, of een der gasten uitheemsche of Oostenrijksche kaas prefereerde, en gevat merkte een der aanzittenden, met den vinger dreigend in de hoogte geheven, op: „Junger Mann, Oster- reichische Kase gibt's nicht mehr....!" Een sprekend voorbeeld van Weensche luchthar tigheid, die oppervlakkig zou doen vermoe den, dat men geen zorgen kent. Maar mis schien is het ook wel de berusting, het gela ten toezien bij alles wat er thans gebeurt. Er worden met koortsachtige haast overal nieuwe telefoonlijnen aangelegd om de ver schillende, als uit den grond gesproten leger- bureaux met elkaar te verbinden. Op de reus achtige bureaux verdringt zich het publiek voor de toonbank om inlichtingen, want vele vreemdelingen willen naar huis. De schaar- sche berichten, die door particuliere telefoon gesprekken naar hier zijn overgebracht, zijn alarmeerend genoeg. Een zekere ongerustheid heeft zich van de vreemdelingen meester ge maakt. Velen immers, ook onder de Oostenrij kers, hebben het gevoel, dat het einde der verrassingen-reeks nog niet in zicht is. Er wordt wel in een ongekend tempo geschie denis gemaakt, hier in Oostenrijk. Onwillekeu rig wekken Hitler's methoden gedachten- associaties, Vandaag passeerde hij Schön- brunn, het historische milieu, dat namen als die van Napoleon en Metternich weer doet herleven Intusschen heeft half Weenen vacantie. De scholen en andere onderwijsinrichtingen zul len vandaag gesloten blijven en zij zullen dat morgen ook nog wel zijn. De winkels en be drijven mochten vandaag tot niet langer dan 12 uur geopend zijn, en men verwacht niet anders, dat morgen en wellicht de volgende dagen deze order wordt herhaald. Begrijpe lijkerwijze zijn de telefooncentrales overbe last. Maar de Weensche Messe blijft onbe zocht. Wie heeft er hier nu nog tijd voor zaken? En zoo leeft Weenen voorloopig nog voort in de roes van een feeststemming, terwijl de Duitsche autoriteiten confereeren en verder werken, onderhandelen en ingrijpen, organi- seeren en wetten opstellen, kortom, een land en volk pasklaar maken voor het nieuwe regime. (Nadruk verboden! ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Toen ze zoo een eindje hadden doorgeloopen, zag oom een klein huisje staan. Het stond niet ver van den weg, maar het was achter verschillende vreemde boomen verborgen. Toen ze bij het huisje waren aangekomen, duwde Slim oom met een harde zet de deur door en de trap op. Oom viel heen en weer en had overal pijn. Maar het ergste was, dat toen hij voor de deur van zijn kamer stond, hij plotseling een harde klap kreeg, gewoon van den grond werd opgenomen en weer keihard op den houten vloer terecht kwam. Oei! brulde oom, terwijl hij door de lucht vloog..Nou moeten jullie toch even ophouden] Wat heb ik jullie gedaan, leelijk gespuis? En wat is dat voor ruischen, dat ik hoor? De mannen lachten gemeen. Dat is de zee, jawel, meneer, de zee! Je wist niet. dat je vlak bij dat groote water was, wel? Maar het is zoo! Met deze woorden verdwenen de twee boeven uit de kamer, oom met zijn gedachten alleen latend. En dat die gedachten niet zoo erg prettig waren, kunnen jullie je wel voorstellen, hè? LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVER ZENDING T/M. 20 MAART 1938, HAARLEM Dinsdag. Nederlandsch Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Baloeran 16 Maart gewone stukken 2.15; mail via Genua per m.s. M. van St. Alde- gonde 17 Maart gew. st. 7.00; luchtdienst Am sterdamBandoeng 17, 19 Maart gew. st. 2.15, Suriname, luchtdienst DuitschlandZuid- Amerika 16 Maart gew. st. 3.25; luchtdienst FrankrijkZuid-Amerika 19 Maart gew. st. 10.40. Aruba, Bonaire, Curacao, mail en zeepost over Amsterdam 18 Maart gew. st. 3.25. Aruba, mail over Southampton/Curacao 16 Maart gew. st. 3.25. Bonaire, Curacao, mail over Southampton 16 Maart gew. st. 8.55. Luchtdienst aLs Suriname. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, via Cherbourg 15 Maart gew. st. 19.10; via Southampton 16 Maart gew. st. 16.45. Uitsluitend Canada via Glasgow 18 Maart gew. st. 8.55. Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay, via Lissabon 16 Maart gew. st. 16.45: via Lissabon 19 Maart gew. st. 16.45; (Rio de Janeiro en Santos) via Lissabon 20 Maart gew. st. 2.15; luchtdienst als Suriname. China, Hongkong en Japan, via Siberië 18 Maart gew. st. 9.30. Phillippijnsche Eilanden en Mantsjoerije 18 Maart gew. st. 9.30. Luchtdienst naar Hongkong en Phillippijn sche Eilanden via Amsterdam—Bangkok Hongkong—Manilla 17 Maart gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië)via Istanbul/Adana Damascus 18 Maart gew. st. 3.25. Luchtdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua 16 Maart gew. st. 22.30; via Piraeus 18 Maart gew. st. 22.30; via Pi raeus 20 Maart gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Napels 17 Maart gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Genua 17 Maart gew. st. 7.00; via Napels 18 Maart gew. st. 10. Luchtdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Genua 16 Maart gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 17 Maart gew. st. 7.00 Luchtdienst als Ned. Indië. Egypte, via Genua 16 Maart gew. st. 22.30; via Piraeus 18 Maart gew. st. 22.30; via Piraeus 20 Maart gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille/Aden 17 Maart gew. st. 10.00. Zuid Afrika, via Southampton 17 Maart gew. st. 16.45; luchtdienst Amsterdam/Alexandrië/ Durban 19 Maart gew. st. 2.15. Australië, via Napels 18 Maart gew. st. 10. luchtdienst Amsterdam/Singapore/Brisbane 19 Maart gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Cherbourg/San Fran cisco 15 Maart gew. st. 19.10: via Southampton 16 Maart gew. st. 8.55; via Napels 18 Maart gew. st. 10.00. Luchtdienst als Australië.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5