GROOTE ZWENDELAFFAIRE TE ROTTERDAM ONTDEKT. Aspirin WEK DE GAL IN UW LEVER OP Complot aandeelenvervalschers ontmaskerd. Kunst in Haarlem en daarbuiten. OpqepMtqftep! VvUüJNSDAG 16 MAART 1938 Oude inbraak ook opge helderd. De Rotterdamsche centrale recherche heeft de hand weten te leggen op een complot, waar van de leden zich hebben schuldig gemaakt aan inbraak, of aan medeplichtigheid daar aan, aan heling, aan allerlei zwendelpractijken en aan popingen om met behulp van nage maakte waardepapieren menschen op te lich ten, een complot, waarvan enkele personen uit de misdadigerswereld üd waren, maar waarbij ook een jongeman van zeer goeden huize en een Rotterdamsch advocaat en pro cureur waren betrokken. In hoeverre deze laatste toen hij eenmaal met het complot in zee was gegaan, verder door den voor het complot ongunstigen loop der dingen is mee gesleurd, en door chantagebedreigingen van zijn bentgenooten steeds verder werd aange zet, om verkeerde dingen te doen, dan wel of hij min of meer als auctor intellectualis, die weliswaar achter de schermen bleef, maar in feite de hoofdpersoon was, moet worden be schouwd, is nog niet duidelijk geworden. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Vast staat, mede dank zij zijn bekentenis, dat hij zich aan strafbare handelingen heeft schul dig gemaakt en dat hij zijn complotgenooten strafbare dingen heeft laten doen, zooal niet hen daartoe heeft aangezet. Voor zoover bekend, bestond het complot uit vijf leden en wel den 37-jarigen kellner C. W. van C., een oude bekende van de politie en een berucht recidivist, den 23-jarigen P. J. B. een jongeman zonder beroep die van goeden huize is, doch door oneenigheid met zijn fa milie aan lager wal is geraakt, den 26-jarigen analyst C. H. V., een vriend van B., den 31- jarigen caféhouder K. van der C., en dan den advocaat en procureur mr. C. Z. De affaire begon met een voorval, op den 7den Januari 1937, den trouwdag van Prinses Juliana. Dien dag was n.l. de familie S., die aan den Beukelsweg woont, naar een kerke lijke plechtigheid gegaan en toen zij daarvan terugkwam ontdekte men, dat er was inge broken. De dief had een groote ijzeren geld- trommel gestolen, welke trommel o.a. voor 1700 aan effecten, meest staats-obligatiën bevatte. Naar thans is gebleken heeft de dief den sleutel van de woning gekregen van den verloofde van de dochter des huizes, deze verloofde was de thans 23-jarige P. J. B., die van heel goede familie is maar die, door on eenigheid met zijn vader reeds vroeg op eigen beenen moest staan en eigenlijk zonder mid delen van bestaan was. Als spoedig bleek, dat anen de effecten niet kon verzilveren, omdat de nummers bekend waren en de papieren dus bij de banken ge blokkeerd zouden zijn. Men gaf ze daarom tot nader order in bewaring bij den caféhouder K. v. d. C. Deze wist dat hij met gestolen waar te maken had maar vond dat geen bezwaar. Eén van de kellners van den caféhouder, nl. C. W. van C. werd in de zaak betrokken en die bedacht een ingenieus plan om toch geld voor de effecten te kunnen krijgen. Voordat C. kellner bij van der V, werd, had hij zelf een café gehad, welke zaak evenwel niet bijster floreerde. Toen hij zijn café op gedoekt had, had hij nog een schuld van f 700 bij een brouwerij in Noord-Brabant. Deze schuld had hij nog steeds niet kunnen afbetalen. Hij zou zich met de brouwerij in verbinding stellen en vragen hem een be drag van f 700 ter hand te stellen. Als onder pand zou hij dan voor f 1700 aan effecten geven. Dit waren natuurlijk de gestolen effecten. Voor de overwaarde moest de brouwerij in de eerste plaats de schuld schrappen en voor het resteerende verschil zou van C. bier be trekken want voor die f 700 die hij in contan ten kreeg, zou hij een nieuwe zaak openen. De caféhouder, de verloofde en de analyst vonden dit een uitstekend plan en van C. trok er op uit. De brouwerij gevoelde er wel wat voor, mits natuurlijk het onderpand goed was. De brouwerij stemde toe in de transactie, mits van een en ander een be hoorlijke acte werd opgemaakt. Toen de zaak eenmaal in dit stadium was gekomen, is men naar inr. C. Z. gegaan, wien men precies vertelde wat er aan de hand was. Deze maak te er geen bezwaar tegen om een acte van onderpand op te stellen ten behoeve van de brouwerij. Inmiddels was de verloving van B. verbro ken. De jongeman was naar Canada gegaan, waar hij in kennis kwam met een zeer ge fortuneerde familie. Al spoedig raakte hij met de dochter van die familie verloofd en toen de combinatie te Rotterdam en hij dus ook, zoo dringend om geld verlegen zat, be sloot men te probeeren den aanstaanden schoonvader van B. een groot bedrag afhan dig te maken. Eerst was er een plan om hier ('Rotterdam) valsche AAmerikaansche aandeelen te laten maken en deze aan den rijken Canadees voor echte te verkoopen. Maar tenslotte vond men dit toch wel wat te riskant en men vond het beter, vooral omdat de Canadees allesbehalve lichtgeloovig bleek te zijn. een ingenieuzer plannetje in elkaar te zetten en zoo kreeg B. op zekeren dag een brief, met een indruk wekkend hoofd, afkomstig van het kantoor van mr. Van Loon. advocaat en procureur en mr. Sehreuder, notaris, welk gefingeerd kan toor gevestigd zou zijn aan een deftig adres te Rotterdam. In dezen brief deelden mr. van Loon en mr. Sehreuder mede, dat een oom van B., die ook al niet bestaan had, was overleden en dat hij hem, B.. een bedrag van f 50.000 had nagelaten, maar dat als gevolg van de Nederlandsche wetten dit bedrag niet mocht worden uitgekeerd alvorens hij 24 jaar oud zou zijn. Hij moest dus nog een jaar op het geld wachten. Natuurlijk vertelde B. dit nieuwtje dade lijk aan zijn aanstaanden schoonvader, waar bij hij liet doorschemeren, dat hij het bij zonder op prijs zou stellen als deze hem een voorschot op die erfenis zou willen geven, maar de Canadees weigerde pertinent eenig Fokker keert een slotdividend van 17 procent uit. In de heden gehouden vergadering van den 'raad van commissarissen van de N.V. Neder landsche vliegtuigenfabriek Fokker is beslo ten aan de binnenkort te houden algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1937 een slotdividend van 17 procent op de gewone aandeelen uit te keeren. voorschot te geven, behoudens reisgeld om zoo snel mogelijk naar Nederland te kun nen terugkeeren. En zoo kwam B. hier aan zonder geld van den Canadees. Weer werd een plan ontworpen. Twee le den van de combinatie stelden zich in ver binding met den drukker, die men aanvan kelijk in de zaak had willen betrekken om de valsche Amerikaansche aandeelen te maken, maar dat niet is doorgegaan. Men vroeg hem of hij ook kans zou zien valsche recepissen te drukken van de Staats- leening 1938 3 a 3;/ pet. De drukker zeide dat hij er inderdaad kans toe zag, maar hij vertelde den heeren niet. dat hij er niet aan dacht zich in zulk een affaire te mengen. Hij vond het verreweg het beste en het verstandigste, de politie mede te deelen. dat er menschen waren, die voornemens waren valsche recepissen te vervaardigen. Toen Donderdag B. met de recepissen bij den drukker kwam, zat een rehereheur op post. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd B. van zijn bed gelicht en bij stukjes en beetjes kwam toen het heele verhaal voor den dag. Aanvankelijk leek het de politie wel haast al te fantastisch, dat een advocaat en procureur zich voor deze praktijken zou heb ben geleend, maar men ontbood hem voor alle zekerheid. Aanvankelijk ontkende hij pertinent, doch al spoedig viel hij door de mand en tenslotte heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Ook de andere leden van het complot wer den successievelijk aangehouden en thans zijn zij alle vijf ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de Inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van /0.75. (Adv. Ingez. Med.) 1III1IIII1I1IIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIII1IIIIIII1IIIIIIIIIIII1IIIIIIIIW Een mooi, klein schilderij van Tholen uit een Haarlemsche particuliere collectie kan aanleiding zijn eens iets te schrijven over een algemeen thema: het onderwerp in de schil derkunst. Het is nog geen eeuw geleden, dat daaraan groot gewicht werd gehecht en dat een voorstelling die niet tot „hoogere gevoe lens inspireerde, niet tot verheven gedachten aanleiding gaf, eenvoudig niet als „kunst" zou erkend zijn of in het gunstigste geval alleen als studie of voorbereiding zou zijn ge duld. Een landschap werd aanvaard zoo het nadrukkelijk de heerlijkheid van er in te le ven demonstreerde, of op romantische wijze de gevaren van een storm of een wolkbreuk voor voor oogen stelde en liever dan landschap was den beschouwer toen het figuurstuk om dat via het menschbeeld een uitbeelding van verheven en (of) uitzonderlijke gevoelens eerder te verwachten was. Het ligt voor de hand dat een doodeenvoudige ducdalf ergens in een Zuiderzeehaven geen gevoelens van dien aard kan opwekken en dat er dus in de kunstbeschouwing zich een ommekeer vol trok. waardoor het mogelijk werd een op zichzelf nuchter onderwerp te aanvaarden, zonder er bijgedachten van anderen dan puur visueelen aard aan te verbinden. Het kunnen „zien" van schilderkunst mag daarmee een zuiverder standpunt hebben in genomen, het valt niet te ontkennen dat voor de ongeoefenden een schilderij met een in houd, met een verhaal nog steeds aantrekke lijk blijft en door .hen boven een zuivere nuchtere waarneming hoe schoon ook wordt verkozen. Het is nu alleen maar de vraag in hoever die nuchterheid schijnbaar of werkelijk en absoluut is,, in hoeverre er in die nuchter heid ook dichterlijkheid nog besloten kan zijn. En nu is het wel merkwaardig dat juist honderdvijftig jaar geleden (in 1788) de groo te Goethe al tot een formuleerende onder scheiding kwam in een tijd dus, die om .Erhabenheit" in de kunst vroeg, waar door hij ook voor de eenvoudigste natuurvoor stelling al in zekere mate een eere plaats in ruimt. Hij onderscheidt dan namelijk al in het beeld der natuur drie gradende eerste is de simpele „nabootsing" der werkelijkheid, waar voor geoefendheid van oog en hand noodza kelijk zijn. Die geoefendheid leidt tot een vaste „manier" bij den nabootser terwijl een derde, hoogste, trap bereikt wordt door den kunstenaar die tenslotte, met het natuur beeld voor den geest en de geoefendheid in de vingers, een eigen vertolking van dat beeld geeft, dat wil zeggen: een eigen „stijl" schept. Die opeenvolging van waarden: nabootsing manier-stijl, is nog zoo gek niet en ook thans nog wel bruikbaar en ze bewijst dat de den ker Goethe hij moge dan als kunstbe oordelaar en liefhebber een beetje ver van ons afstaan terdege de mogelijkheid van een dichterlijke nuchterheid heeft voorzien. Wij hebben in onze kunst der vorige genera tie een paar prachtige voorbeelden dier dich terlijke nuchterheid in Tholen en zijn leer meester Gabriël. Niet steeds, doch vaak treft ons in hun werk die neiging tot verheer lijking van het meest eenvoudige, het meest voor de hand liggende. Van een eenvoudige ducdalf iets zoo boeiende te maken is mis schien verdienstelijker dan een romantisch bosch-interieur bij Wolfhezen te schilderen, daar de natuur slechts na te bootsen is om er iets charmants van te maken. Tholen zag De verlengde eerste oefentijd. De minister van defensie heeft ter uitvoe ring van het door de regeering genomen be sluit betreffende het toepassen van de bepa ling van de gewijzigde dienstplichtwet inzake de verlenging van den eersten oefentijd van 5Yz tot 11 maanden voor de lichting 1938, de volgende aanschrijving gericht aan de korps commandanten. Bij de wet van 21 Februari 1938 (Staatsblad nr. 500) tot wijziging van de dienstplichtwet is de duur van de eerste oefening voor de on- beredenen, voor wie deze duur tot dusver ten hoogste 5V2 maand of ten hoogste 6 maanden bedroeg, gebracht op ten hoogste 11 maanden. Deze wijzigingswet is in werking getreden met ingang van 5 Maart 1938. Daar art. 66 van het dienstplichtbesluit be paalt, dat voor zoover geen uitzondering is gemaakt de eerste oefening even lang duurt als in de wet als hoogste duur is vermeld, is de verlengde eerste-oefeningstijd van toepas sing geworden ten aanzien van allen, voor wie deze tijd aanvankelijk S'/ó maand of 6 maan den bedroeg en die de eerste oefening niet voor 5 Maart 1938 hadden volbracht. Dientengevolge zullen de hierbedoelde dienstplichtigen, die thans in werkelijken dienst zijn, eerst na een eerste oefeningstijd van 11 maanden met groot verlof vertrekken. Wellicht zullen enkele groepen van dienst plichtigen buiten toepassing van dezen maat regel blijven. Welke groepen dit zullen zijn, zal nader worden bepaald. Dienstneming van dienstplichtige onderofficieren als capitulant. Gelegenheid weer opengesteld. De Minister van Defensie brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat voor een aan tal dienstplichtigen, sergeanten en fouriers van het wapen der infanterie, van de lich tingen 1934. 1935. 1936 en 1937, (geboren na 31 December 1913) alsnog de gelegenheid wordt opengesteld om in werkelijken dienst te komen op voorwaarden van het capitu- lantenreglement. teneinde na gebleken ge schiktheid als capitulant te worden aange nomen. Tevens heeft de minister bepaald, dat zoo wel voor de thans dienende als voor de aan te nemen capitulanten het zakgeld met in gang van 26 Maart 1938 wordt verhoogd tot f 5.per week voor de eerste drie jaren en daarna tot f 7 per week. Dienstplichtige onderofficieren der infan terie, die niet genegen zijn om als capitu lant te dienen, doch wel gedurende eenigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst willen ko men of blijven, zulks op de voorwaarden be treffende belooning, enz., welke gelden voor capitulanten, kunnen zich eveneens met een daartoe strekkend verzoek rechtstreeks wen den tot hun regimentscommandant. Gegadigden voor opkomst in werkelijken dienst als bovenomschreven, moeten zich ten spoedigste rechtstreeks wenden tot hun regi mentscommandant. De boterprijs in de komende maanden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in de bedoeling van den minister van eco nomische Zaken, onder handhaving van het tegenwoordige systeem van steunverleening, met ingang van 17 Maart, den toeslag op bo ter voor het voorjaar en zomertijdvak zooda nig te bepalen, dat de Leeuwarder noteering plus toeslag ongeveer f 1.30 zal bedragen. Dit bedrag dient zoodanig te worden opge vat, dat dit het gemiddelde vertegenwoordigt van hetgeen de minister zich voorstelt te be reiken. De werkelijke prijs kan wekelijksche schommelingen ve-rtoonen, wijl het in de be doeling ligt, niet meer wijzigingen in het be drag van den toeslag aan te brengen, dan voor het bereiken van een gemiddelde en liet voor komen van prijsexcessen noodig is. Autodief te Rotterdam gearresteerd. Vele geldtasschen uit auto's gestolen. Enkele groote bedragen zijn hem in handen gevallen. Eenigen tijd geleden heeft de politie te Rot terdam een der tig jarigen chauffeur J. H. op heeterdaad betrapt bij het stelen van een fiets. Er waren nog tal van aanwijzingen tegen hem gevonden en op het vermoeden, dat hij wel eens wat meer kon afweten van diverse diefstallen uit auto's, welke den laatsten tijd veelvuldig te Rotterdam waren voorgekomen, werd de man duchtig aan den tand gevoeld. De dief ging als volgt te werk. Hij pleegde eerst de achterbanden door te snijden en wan neer de chauffeur van de auto, vaak betroffen het ook vrachtwagens, dan naar de achter zijde van de auto ging, waarbij liij meestal zijn geldtasch in de cabine achterli.et, ontvreemdde de bandensnijder snel het geld. Na langdurig verhoor gaf H. toe, dat hij op deze wijze heel wat gelukte en niet-gelukte handensnijderijtjes had verricht, waarbij hem telkens bedragen van veertig tot vijftig gulden handen vielen. Tenslotte bekende hij ook de brutale diefstallen in Juli en September 1937 op vrachtauto's, welke respectievelijk stonden voor de Incasso Bank aan de Leuvehaven en de Twentsche Bank aan de Blaak te Rotter dam op zijn geweten te hebben en dat de be dragen van zestienhonderd en duizend gulden, welke daarbij waren ontvreemd, hem in. han den waren gevallen. Het bezoek aan tie bioscopen. Het Centraal Bureau voor de statistiek heeft in samenwerking met den Nederland- schen Bioscoopbond een statistisch onder zoek ingesteld naar het bioscoopwezen in ons land. De statistiek bevat gegevens van drieërlei aard: aangaande de bioscopen, het bioscoop bezoek en de filmkeuring. Het bioscoopbezoek kon nog slechts voor de 7 groote gemeenten worden vastgesteld: niettemin zijn de gege vens hieromtrent bijzonder belang wekkend. De thans gepubliceerde cij fers toonen aan, dat gemiddeld 20 pet. der inwoners van de genoemde gemeenten eenmaal per week de bios coop bezoekt. De vraag, in hoeverre van de beschikbare zitplaatsen gebruik wordt gemaakt, wordt hier beant woord: gemiddeld is 30 pet. der zit plaatsen bezet. Sportvliegtuig afgegleden. Geen persoonlijke ongelukken. Dinsdagmiddag te ruim half vier is aan den rand van het vliegveld Schiphol een sport vliegtuig van de Nationale Luchtvaarschool afgegleden, waarbij het toestel gedeeltelijk vernield werd, doch waarbij zich geen persoon lijke ongevallen hebben voorgedaan. De sportvlieger Judel had een oefenvlucht gemaakt met een Koolhoven F.K. 46, de P.H. A.P.N. van de N. L. S. en wilde te ruim half vier landen. Hij kwam van den kant van Sloten op het vliegveld toe en heeft blijkbaar zijn landing iets te kort berekend, want met het landings gestel raakte hij de daklijst van een tegenover Schiphol staande villa en vervolgens kwam- hij op den weg terecht, waar hij met moeite er in slaagde het lichte toestel juist op den berm van den sloot, die den weg van het vliegveld scheidt, tot staan te brengen. De schroef, de rechter ondervleugel, en het landingsgestel waren vernield, terwijl de be stuurder zelf niet den schrik vrij kwam. Ducdalt Zuiderzeehaven. de natuur nuchter en scherp doch geeft ze weer op een eigen manier, die in haar bij zonderheid een eigen stijl werd. Een stijl vol poëzie: anders had hij dat- logge balkengevaarte niet zóó kunnen geven alsof hij een levend wezen voor zich had gehad. Noch het athmospherische rondom de kusten onzer vroegere binnenzee zoo prik kelend zilt kunnen suggereeren. Met enkele van zulke eenvoudige gegevens wist hij te woekeren tot er een gaaf en hoogst voornaam kunstwerk uit ontstond. Doch ook behoort hij, zoowel als Gabriël, tot die kunstenaars uit de Haagsche school, die begrip en aandacht vragen en niet, als de Marissen, op het eerste gezicht de massa veroverden. Vandaar dan ook, dat het bij hen langer geduurd heeft vóór zij in de alge meene waardeering die den kring der Ma rissen toevloeide, waren opgenomen. Gabriël's fijne en zuivere werken er was bij hem van massa-orocuetie nooit sprake zijn nog steeds door de fijnproevers zeer gezocht al waren zij nimmer een beursartikel met de daaraan verbonden hooge prijzen. Voor Tholen geldt in iets mindere mate het zelfde. Door zijn verbindingen met vooral een paar Engelsche bewonderaars is er nog al wat van zijn werk buitengaats geraakt. Maar ze komen nog vaak genoeg voor en worden, naar mijn inzicht, bij lange na niet genoeg gewaardeerd. Hij is een fijne schilders geest geweest, die temidden der roemruchte Hagenaars een eigen „stijl" in zijn werk ver toont. Hetgeen al voor den ouden heer Goethe het kenmerk der hoogste kunstwaarde in de natuurafbeelding bleek te zijn. W. B. Tholen is in 1860 geboren, was dus van hetzelfde jaar als Witsen met wien hij bevriend was en stierf in December 1931 in Scheveningen. Over zijn leven vertelden wij Moeger, bij de reproductie van werk uit Tey- ïét's bezit. J. H. DE BOI5. Nu is het opletten en on middellijk ingrijpen, dus bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Adv. ingez. Med.) Weer een Rembraiultleiitoon- sielling te Amsterdam. Ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het aanstaande regeeringsjubileum van H.M. de Koningin geeft aanleiding tot de or ganisatie van tal van kunstuitingen in den lande. Amsterdam zal hierin niet achterblij ven. aldus schrijven B. en W. aan den raad. Verschillende tentoonstellingen en andere manifestaties zijn in voorbereiding. Onder meer bestaat het plan, in het rijksmuseum een Rembrandttentoonstelling te houden, waarop uitsluitend werken, welke in 1932 en 1935 niet zijn geëxposeerd, zullen worden tentoongesteld. Voor deze tentoonstelling zal een garantie fonds van f 24.000 worden gevormd. Hierin wordt door het rijk voor f 6000 deelgenomen. B. en W. stellen voor de gemeente eveneens voor f 6000 te doen deelnemen in het garantie fonds. Het resteerende bedrag wordt door in stellingen en particulieren bijeengebracht. K. L. M.-toestel landt vanwege rookenden passagier. Flink optreden van Von Weyrother. Het K. L. M.-vliegtuig „PH-AKJ", het Dou- glas-vliegtuig dat in aansluiting op den dienst Malmö—Amsterdam, vanmiddag tegen vier uur uit Amsterdam naar Parijs vertrok, heeft te Brussel een niet in de dienstregeling opge nomen tusschenlanding gemaakt. Het- was zoowel een veiligheids- als een dis ciplinaire maatregel van gezagvoerder von Weyrother, die daarmee heeft getoond, dat hij aan boord van zijn vliegtuig geen onregelma tigheden duldt. Door de luchtstroomingen, die in de kajuit van een verkeersvliegtuig tijdens de vlucht optreden, bemerkte men voor in de cabine, dat in het vliegtuig gerookt werd. Het bleek, dat een der passagiers zich naar het toilet achter in de kajuit had begeven en daar in het verborgene een sigaret had opgestoken, geen acht slaand op de voorschriften, die het rooken aan boord van Nederlandsche vlieg tuigen streng verbieden en geen rekening houdend met de veiligheid van zijn mede passagiers. De rookende passagier zag zich tegen zijn verwachting in en tot zijn groote verrassing betrapt en moest zijn sigaret natuurlijk weg gooien, maar von Weyrother meende, dat te gen een zoo onverantwoordelijke overtreding der reglementen maatregelen genomen moes ten worden en weigerde met dezen passagier de vlucht voort te zetten. Het toestel maakte een tusschenlanding op het Brusselsche vliegveld Haeren, waar de passagier uit het vliegtuig werd gezet, en rap port werd uitgebracht aan de Belgische luchtvaartautoriteiten, die den onverantwoor- delijken luchtreiziger een verhoor afnamen, terwijl het K. L. M.-vliegtuig met geringe ver traging zijn tocht voortzette. Het spoorwegongeluk te Culemborg. Tegen stationssasistent een maand hechtenis geëischt. Op den avond van 1-4 Januari jl. geschiedde op het stationsemplacement te Culemborg een spoorwegongeluk, dat gelukkig goed is af- geloopen, doch ernstige gevolgen had kunnen hebben. Dinsdag had een 44-jarige assistent van den Culemborgschen stationsdienst zich voor de meervoudige kamer van de Utrechtsche recht bank te verantwoorden wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat gevaar is ont staan voor het verkeer met mechanische kracht over den spoorweg Utrecht's-Her- togenbosch. Het ongeluk geschiedde, doordat de diesel- trein, welke uit Utrecht kwam en in Culemborg moest stoppen, vlak na het passeeren van de spoorbrug ontspoorde. De achterste wagen van den dieseltrein versprong op een wissel, die ontijdig was overgehaald. Het kwam vast te staan, dat de assistent den wissel te vroeg had omgegooid. Uit het onderzoek, dat was ingesteld bleek, dat de ver dachte reeds eerder een vergissing had ge maakt op het station. Het was in 1929, toen een goederentrein ongeveer op dezelfde wijze ontspoorde. Verdachte had toen een lichte straf gekregen: zijn salaris werd voor drie weken ingetrokken. De officier van justitie eischte een princi pale hechtenisstraf voor den tijd van een maand. OPKOMST BIJ HET REGIMENT WIELRIJDERS Bij het regiment wielrijders zou op Maandag 21 Maart a.s. voor eerste oefening moeten op komen de tweede ploeg van de lichting 1938, versterkt met een gedeelte van het extra-con tingent van deze lichting. De minister van defensie heeft nader be paald, dat de opkomst van deze ploeg wordt uitgesteld tot Donderdag, 31 Maart a.s.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2