REEDS NU LANGER DIENSTTIJD. De Misère in Frankrijk In verband met internationale politieke situatie BURGERLIJKE STAND Onze Parijsche correspondent uitte zich in een artikel in ons nummer van Dinsdag in scherpe bewoordingen over de poli tieke misère in Frankrijk, waar men der mate verward is geraakt in de partij - geschillen dat het land zonder regeering was op het oogenblik van Hitler's machtsgreep naar Oostenrijk. Waarna bleek dat zelfs het uitvoeren van den Anschluss, in Fransche op vatting toch wel een zeer ernstige en zelfs dreigende gebeurtenis, niet kon leiden tot een regeering van nationale concentratie. Blurn keerde als premier terug, met het Volksfront. In deze dagen heeft men van rechts de uiterste linkerzijde natuurlijk met verwijten overstelpt en haar beticht van schuld aan Hitler's succes. Ongetwijfeld heeft zij door haar drijven en stoken en door Chautemps te laten vallen Hitier aan een ideale gelegenheid geholpen om zijn plannen uit te voeren. Zelfs is Frankrijk's diplomatieke invloed zóó ver zwakt in Europa dat niet alleen Italië en Duitschland maar zelfs ook Engeland zich van de démarches van Frankrijk's gezanten al heel weinig meer schijnen aan te trekken. Te Rome heeft men den Franschen zaakgelastig de niet eens ontvangen toen hij wou komen praten over Oostenrijk, te Berlijn heeft men de Fransche protest-nota met onverschillig heid bejegend, te Londen is het voorstel van Corbin, om gezamenlijk front te maken ten behoeve van Tsjecho-Slowakije, bejegend op een manier die men op zijn best „reserve" kan noemen. In feite geeft de Engelsche regeering, die nieuwe bewapenings-verhooging heeft aangekondigd den indruk dat zij op dit oogenblik uitsluitend op zichzelf vertrouwt en weer tot het oude isolement geneigd is. Dat zou natuurlijk kunnen veran deren als de regeering-Blum een snelle dui keling zou maken en er toch een nationale eenheid buiten de communisten 0111 ge vonden zou worden. Onze Parijsche corres pondent verwacht dit en er zijn zeker ver schijnselen die het doen denken. In de eerste plaats wel de houding van Blum-zelf, die bij zijn optreden heeft gezegd dat hij liever een regeering op breede basis had gewild en zelfs erkende te beseffen, dat het volk een andere regeering wenscht. Dit laatste is wel heel merkwaardig: het moet zoowel den Engelschman als den Hollan der uitermate verbazen. Stel u een Engelschen of een Nederlandschen premier voor, die bij zijn optreden zou zeggen: ik weet heel goed dat het volk een andere regeering wenscht. Het is ondenkbaar. „Maar", zei Blum, „de om standigheden dwongen hiertoe". Dat zou geen motiveering zijn in een land, waar men in zul ke omstandigheden de Kamer ontbindt. Maar het geldt als een motiveering in Frankrijk, waar men de Kamer niet tusschentijds durft te ontbinden in deze omstandigheden na tuurlijk minder dan ooit zoodat dit lichaam zich kan doen gelden als een staat in den staat of een volk in het volk.zooals u het noemen wilt. Deze traditioneele zwakheid van het Fransche régime, dat veel zwakker dan het Engelsche en het onze is, treedt voor de zooveelste maal duidelijk aan den dag. En zoo ziet de verbaasde buitenlander het schouwspel van een geweldig-bewapende mogendheid die het zoover heeft laten ko men dat zij schier geen gewicht meer in de diplomatieke schaal legt. Hetgeen bewijst dat soldaten, kanonnen, tanks en bommenwer pers op zichzelf niet voldoende zijn om macht uit te oefenen. Vele menschen zijn, in hun ontzag voor de Duitsche en de Ita- liaansche bewapening in den laatsten tijd vergeten dat de Fransche, die sinds den oor log ononderbroken is voortgezet en fantas tische bedragen verslindt, minstens even ge weldig is. Maar al zijn zij het vergeten, toch is het zoo. En men kan zich, dit bedenkend, zoo ongeveer voorstellen wat de Fransche militaire leiders van de Fransche politici zul len denkenen ongetwijfeld onder elkaar ook zeggen. Daarmee zij niet gezegd dat ik hoop op een Fransche militaire dictatuur de hemel beware Europa er voor maar wel dat het eigenlijk verwonderlijk is 'dat die is uitgebleven. Overigens geeft de Fransche oppositie met haar verwijten aan de linkerzijde een een zijdige voorstelling van den gang van zaken. De rechterzijde zelf heeft, in de jaren toen zij aan het bewind was, de sociale wetgeving treurig veronachtzaamd. Frankrijk was in socialen zin achterop geraakt bij alle andere staten van West-Europa. De rechterzijde deed veel aan partijpolitiek maar weinig of niets aan de sociale ontwikkeling der natie. Daarbij deed zich een kenmerkende Fran sche eigenschap gelden, die zich altijd weer op dezelfde wijze in de historie van dit volk doet gelden. Als Frankrijk te rijk wordt en een te sterke positie in de wereld inneemt loopt de boel onveranderlijk mis. Dat was zoo toen de oorlog eenige jaren achter den Dr. Colijn bij het uitspreken van zijn radioredevoering. E minister-president, dr. H. Colijn, heeft Dinsdagavond in een radiorede medegedeeld, dat de regeering besloten heeft den verlengden eersten oefentijd van 11 maan den reeds te doen gelden voor dat deel der lichting 1938, dat 25 Maart a.s. met groot verlof naar huis zou zijn terug gekeerd. Dit omvat 8000 man infanterie en 400 man wiel rijders. Deze maatregel is door de regeering genomen in verhand met de internationale politieke situatie. 1 De tekst van de door dr. Colijn gehouden radiorede luidt als volgt: De gebeurtenissen van de laatste dagen in het buitenland hebben ook op het Nederland- sche volk een diepen indruk gemaakt. Ook ónze zorgen en moeiten zijn er door vermeer derd. Want al is het nu zóó, dat geen onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt, al mag men er voor danken, dat ook deze wolk voorbijdreef zonder ravage over ons werelddeel aan te richten, het is niettemin juist wat de Engelsche mi nister-president Dinsdag in het Lagerhuis ge tuigde, dat de jongste gebeurtenissen een effect moeten hebben, dat men thans nog wel niet met nauwkeurigheid, bepalen kan, maar dat toch hierop neerkomt, dat het gevoel van onzekerheid en onveiligheid in Europa in sterke mate verhoogd is. Juist is ook wat de heer Chamberlain op merkte, dat men zich weliswaar behoort te onthouden van al te haastige besluiten en van achtelooze woorden, maar dat zulks niet mag rug was en het gebeurde in vrijwel- denzelf den stijl als tijdens het bewind van keizer Napoleon ni. Ik behoef maar te herinneren aan de reeks financieel schandalen culmi- neerend in de Affaire-Stavisky. Het is een algemeen menschelijk verschijnsel, dat zijn uitdrukking vindt in het spreekwoord: „het zijn sterke beenen die de weelde kunnen dragen". Fransche beenen zijn in die situatie bizonder zwak; zwakker dan die van andere volken. Met het gevolg dat het buitenland in zoo'n tijd altijd gaat meenen dat Frankrijk heelemaal gedegenereerd en uitgeput is. Dat dacht het in 1914 ook. Maar als de crisis komt, als het gevaar dreigt, zijn de Franschen plotseling één, is geen beproeving hun te zwaar, ontwik kelen zij een verbazingwekkend organisatie vermogen dat hun in de tijden van wel vaart geheel vreemd scheen te zijn beschik ken zij over een onuitputtelijk aantal knappe menschen en komen zij alle moeilijkheden te boven. Zoo toonden zij zich in 19141918 ook. Men kan deze mentaliteit bespotten en af keuren, zooals sommige doen. Men kan haar bewonderen, zooals anderen doen. Men kan er zich ook toe bepalen, haar belangstellend als een feit te erkennen en zich daarmee niet te vergissen in de werkelijke beteekenis van Frankrijk. In dezen tijd vol verandering men vraagt zich af wat dit jaar 1938 nog wel allemaal zal kunnen opleveren aan verrassende en schok kende gebeurtenissen is de naaste toe komst van Frankrijk tot een zaak van groote beteekenis voor Europa geworden. R. P. leiden tot veronachtzaming van de noodzake lijke voorzorgen. Plet is niet nu voor het eerst, dat óók de Nederiandsche regeering zich verplicht achtte om rekening te houden met de politieke spanningen om ons heen en om de voorzorgen te treffen die noodig werden geacht. Het feit, dat we niet het geheele jaar door de beschikking hebben over geoefende mili tairen noopte reeds éénmaal nu 2 jaren geleden tot een buitengewone voorziening van tijdelijken aard. Daarna heeft de regee ring een wijziging van ons legerstelsel in over weging genomen, dat er op gericht was deze zwakke stee in ons defensiestelsel te doen ver dwijnen en in gemeen overleg met de Staten- Generaal is de wet van 21 Februari 1938 tot stand gekomen, waarbij de duur van de eerste oefening voor cle infanterie van 5V2 maand tot 11 maanden werd verlengd. De aldus gewijzig de dienstplichtwet is 5 Maart j.l. in werking- getreden en daarvoor is de weg gebaand om het geheele jaar te kunnen beschikken over een, zij het niet zeer sterke, voldoend geoefen de troepenmacht, die in staat is het eerste verzet te bieden tegen aantasting van ons grondgebied. Tot nu toe waren er vele maanden in het jaar, dat geen enkel verzet tegen plotse linge verrassingen mogelijk was. In het licht van het zeer snelle verloop van militaire acties als thans mogelijk bleek mag zulk een toestand onder de huidige omstandigheden geen dag langer bestendigd worden. Het is daarom, dat de regeering be sloten heeft gebruik te maken van de bevoegdheid, die zij krachtens de ge wijzigde dienstplichtwet bezit, om den verlengden eersten oefentijd reeds te doen gelden voor de lichting 1938, dus pok voor dat deel er van, dat in het be gin van October 1937 voor eerste oefe ning onder de wapenen is gekomen. Het gevolg hiervan is derhalve, dat dat deel der lichting 1938, dat 25 Maart a.s. met groot verlof naar huis zou zijn teruggekeerd, na dien datum onder de wapenen zal b 1 ij v e n. Aanvankelijk was dit de bedoeling der re geering niet. Zij hoopte, om allerlei rede nen, dat zij de verlenging van den eersten oefentijd zou behoeven toe te passen op de lichting 1939, waarvan het eerste deel in Oc tober a.s. onder de wapenen moet komen. De omstandigheden dwingen ons thans dat voornemen prijs te geven. De hoogste belan gen van het land nopen daartoe. Voor sommi gen zal dit regeeringsbesluit ongetwijfeld een teleurstelling zijn, maar ook zij zullen begrij pen, dat de algemeen® politieke toestand niet toelaat om op-zien-komen te spelen; ook zij zullen inzien, dat het treffen van voorzorgen in dezen tijd niet mag worden nagelaten. En voor het overige ligt het in het voornemen van den minister van defensie om met ernstige persoonlijke belangen met inbegrip van die van verwanten, zooveel als 's lands belang toe.- laat, ter dege rekening te houden. Ten slotte doe ik een beroep op het geheele vaderland om kracht te toonen door rustige aanvaarding van wat noodzakelijk is. En ik besluit met de bede, dat de almachtige God ons werelddeel en daardoor ook ons vaderland behoede voor een nieuw Armageddon. BEVERWIJK Hel nieuwe winkelpand van Vroom en Dreesmaun. Vrijdagmiddag opening. Vrijdagmiddag zal het nieuwe winkelpand van Vroom en Dreesmann in de Breestraat worden geopend. Het bouwwerk van den Amsterdamschen architect J. Kuyt vormt een imposant geheel, zonder nochtans ook maar in een enkel opzicht storend te zijn in de rij winkelpanden aan den Westkant van de Breestraat. Integendeel het moderne pand past zich met zijn vlottè lijnen uitstekend bij het straatbeeld aan. Het was in het najaar van 1936 dat een aanvang werd gemaakt met het graven van de enorme bouwput waarin de fundeering werd gelegd. Omstreeks Mei 1-937 werd met het optrekken van de muren begonnen en nog binnen het jaar kan de nieuwe zaak voor het publiek worden opengesteld. Het Bever wij ksche publiek heeft met een nimmer ver flauwende belangstelling den bouw gevolgd, maar toen het nieuwe pand eenmaal „dicht" was bleef de nieuwsgierigheid naar de af werking onbevredigd, want slechts weinigen was het vergund een blik te slaan binnen de muren. Lang zal het geduld niet meer op de proef gesteld worden, want van Vrijdagmiddag af zal men in de gelegenheid zijn kennis te nemen van het fraaie interieur. Direct bij de entree aan de zijde van de Breestraat vallen de keurig verzorgde etala ges op, die een overzicht geven van de arti kelen, welke in de afdeelingen worden ver kocht. Een breede trap voert naar de ondergrond- sche etalages. Dit is iets geheel nieuws voor Nederland, waarvan Beverwijk de primeur heeft. Het is zeer de moeite waard met deze nieuwigheid kennis te maken. Jn de verkoopruimte van het sousterrain neemt de huishoudafdeeling een zeer voor name plaats in. De huisvrouwen zullen in deze afdeeling een waar eldorado vinden, Ruim en vooral overzichtelijk zijn hier de tallooze huishoudelijke artikelen onderge bracht. Verder vindt men hier nog de af deelingen kleine meubelen, lampen, schrijf- benoodigdheden en speelgoed. De parterre mag een zeer geslaagd voor beeld worden genoemd van modernen win kelbouw. De lichthal maakt een prachtig ef fect en laat overvloedig daglicht door, een factor van groote beteekenis voor den ver koop. Een mooi gezicht heeft men hier ook op het trappenhuis, dat in glas-in-lood werd uitgevoerd en waarvan de ronde vorm een zeer gelukkig geslaagd contrast vormt met de strakke lijnen van de verkoopruimte. De geheele rechterzijde van de parterre wordt ingenomen door de tapijtafdeeling. Hier vindt men ook de afdeelingen mode vakken voor dames en heeren, manufactu ren, handwerken, wol, parfumerieën en le derwaren. Tenslotte treft men in de parterre het snelbuffet aan, zeer modern ingericht even als de daarachter liggende keuken. Velen zullen hier na het winkelen gaarne even voor het gebruiken van een kopje koffie of een verfrissching vertoeven. De lift brengt de bezoekers in enkele secon den op de eerste étage. Hier zijn ondergebracht de stoffen- en confectie-afdeelingen, die goed gesorteerd zijn. Voorts vond hier de hoedenafdeeling een plaatsje, terwijl voor de baby- en cor- settenafdeelingen een rustig hoekje werd uitgezocht. Een zeer groote ruimte wordt ingenomen door de keurig ingerichte afdeeling meube len. Een fraaie sorteering meubelen is hier geëxposeerd. Vrijdagmiddag om 3 uur worden de deuren geopend en zullen de bezoekers alles gereed vinden. Een groote staf van vakkundig per soneel, dat vele leden telt uit Beverwijk en omgeving staat dan ter bediening van het publiek gereed. Tot de dienstvertrekken als kantoren enz. behoort ook een ruime, fris- sche eetzaal met keuken. Wij wijzen ten slotte nog op de rijwielstalling voor de cliën- tèle aan de achterzijde van het gebouw, in gang Koningstraat. Zooals onze lezers weten was de N.V. Bre- dasche Beton Maatschappij uitvoerster van den houw. 85 pet. van het aantal arbeiders, dat aan den bouw heeft gewerkt, waren be trokken van de Be verwijksche Arbeidsbeurs. De architect Kuyt is o.m. de ontwerper van de groote winkelpanden van de firma Vroom en Dreesmann in Haarlem en Den Haag. Het gebouw te Beverwijk werd gesticht op initiatief van den heer W. Vehmeyer. direc teur van de zaak te Haarlem. PROMOTIEWEDSTRIJDEN BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De promotiewedstrijden van de Beverwijk- sche Damclub zullen op Donderdag 24 Maart een aanvang nemen. Op dien datum wordt gespeeld de wedstrijd WormerBeverwijksche Damclub. GEEN CONTRACTTEELT VAN SPERCIEBOONEN. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vereenigde Veilingen een aanbod van de conservenfabrieken voor het telen van sper- cieboonen op contract tegen Ql/z ct. per K.G. afgewezen. De vergadering van 3e Vereenigde Veilingen. Belangrijke mcdcdeclingcn. In de Donderdagavond te houden vergade ring van inbrengers van de Vereenigde Vei lingen zullen belangrijke mededeelingen wor den gedaan omtrent de volgende onderwer pen: a. Verplicht veilen; alle verkoop op den tuin is verboden. Veilen op monster is toegestaan voor spinazie, sla en waschpeen. Deze maat regel wordt ingetrokken voor andijvie en schorseneeren. b. De tuinders moeten hun producten doen veilen bij de veiling, waarbij zij zijn aange sloten. Steun mag door een andere veiling niet worden uitgekeerd, behoudens kans op boe ten. c. Het rapport van den keurmeester. d. In de gebouwen mag niemand de ver kochte producten afgeven aan de koopers op straffe van 25 ct. boete voor tuinder en kooper. e. De regeling voor het inrijden in de veiling blijft als in 1937, één van den Noord kant en één inbrenger van den Zuidkant bij de Meester van Lingenlaan. f. Overeenkomst met de BJE.T.-veilmg om dezelfde wijze van veilen toe te passen, bij voorbeeld andijvie en sla met dubbeltjes, erwten en tomaten per pond enz. g. De Tuindersvereeniging „Kennemeriand" zal geen rekken meer verstrekken, ook niet aan nieuwe tuinders. h. Voor aspergetelers is door beide veilin gen verzocht de keuze voor het al of niet aanhouden van de teelt uit te stellen tot 1 Juli a.s. i. Suikermaistelers kunnen zaad bestellen van Witte Mammouth of Golden Bantam voor 25 Maart. j. Aangedrongen wordt op het voeren van vast en gelijk gewicht in de kisten. Slechts één afwijking op elke partij is toegestaan. HET 20-JARIG BESTAAN VAN DE CHR. VROÜWENVEREENIGING. De Christelijke Vrouwenvereniging „Dient elkander in de Liefde" te Wijk aan Duin heeft in het Verenigingsgebouw aan de Po pulierenlaan haar jaarvergadering gehou den, waarin tevens het 20-jarig bestaan op eenigszins feestelijke wijze werd herdacht. De bijeenkomst, die zeer druk bezocht was, werd door Ds. Hovy na het zingen van Psalm 83 vers 1 en 3, met gebed geopend, waarna hij voorlas 1 Corinthen 13 en de vergadering met een kort welkomstwoord opende. De afgevaardigden van de zustervereni gingen uit Wijk aan Zee, Heemskerk en Be verwijk. de heer Th. Runia namens de Chris telijke School, de heer V. Velthaas voor den Kerkeraad en de meisjes- en jongelingsver- eeniging boden hierna hun gelukwenschen aan. Schriftelijke felicitaties waren ingeko men van de meisjesvereeniging uit Wijk aan Zee en van den heer en mevrouw Boreel. Nadat de secretaresse en penningmeester de jaarverslagen hadden uitgebracht ging men over tot het feestelijke gedeelte van den avond. Muziek, zang, voordrachten en korte tooneelstukjes wisselden elkander af en voor al „Jeugdig Wijk aan Duin" liet zich van de beste zijde zien. Zonder echter de overige medewerkenden maar in het minst tekort te doen viel een voordracht van mevrouw Hovy, getiteld „Overpeinzing van een dominees vrouw" bijzonder in den smaak. Ds. Hovy kon dan ook in zijn slotwoord te recht gewagen van een buitengewoon ge slaagden avond. AARDBEIEN VEILING EN IN DE MORGENUREN. Het bestuur van de Vereenigde Veilingen overweegt de mogelijkheid om in het komen de seizoen morgenveilingen te houden van versche aardbeien voor het buitenland en eventueel voor export. De eerste 20 wagens, die per slof worden verkocht, zullen voor het veilen in gedeelten worden vrijgegeven, zoodat de kooplieden niet den inhoud van den geheelen wagen behoe ven te koopen. HET BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. t, Water van het P.W.N. Het bestuur van het Witte Kruis schrijft ons: In verband met enkele bezwaren door baders gemaakt hoofdzakelijk over de kleur van het welwater, dat in het badhuis Witte Kruis alhier gebruikt wordt, heeft het bestuur be sloten voortaan waterleiding-water te ver strekken. Zooals bekend is werd door de N.V. Hoe- matimex bij de stichting van het nieuwe bad huis een Sihi-pomp met toebehooren aange boden, welk geschenk dankbaar is aanvaard. Er werd een wel geboord op ruim 30 M. diepte, die voldoende en ook in alle opzichten zuiver badwater leverde. Echter bleek dit nogal sterk ijzerhoudend te zijn, waardoor ook na de grondige reiniging in de daarvoor bestemde ketels, de kleur min of meer brum bleef. Ver wacht werd, dat deze kleur op den duur wel zou verbeteren, doch deze verwachting is niet tot werkelijkheid geworden; eerder Werd de lrieur onaangenamer. Vooral was deze hinder lijk bij kuipbaden. Eenige geregelde bezoe kers bleven daarom weg. Hoewel noode er toe overgaande meende het bestuur dan ook niet langer te mogen wachten om hierin verandering te brengen. Reeds deze week wordt de pomp buiten wer king gesteld en de aansluiting met het P.W.N. tot stand gebracht, zoodat vanaf Donderdag 17 dezer voor alle baden waterleidingwater verstrekt wordt. Hitier en Seyss Inquart spreken op den Weensclien Heldenplatz. WEEfNEN, 15 Maart (D.N.B.) —Op den Heldenplatz voor den vroegeren Hofburg is hedenmorgen om elf uur de plechtige ontvangst van Hitier door de stad Weenen begonnen. Nationaal- socialistische formaties, vereenigingen en delegaties van arbeiders en kan toorbedienden waren in grooten ge tale samengestroomd. Reeds vroeg op dien dag hadden zich tallooze be langstellenden op weg begeven om de ontvangst te aanschouwen. Seyss Inquart door het D.N.B. thans „rijksstadhouder" genoemd begroette als eerste den Führer en rijkskanselier, toen hij na een tocht door 'de straten op den Heldenplatz was aangekomen. In zijn toe spraak zeide de rijksstadhouder o.m.: Als laatste hoogste orgaan van den bondsstaat Oostenrijk meld ik den Führer en rijkskanselier de voltrek king van het wettige besluit, volgens den wil van het Duitsche volk en van zijn leider. Oostenrijk is een land van het Duitsche rijk. Het Duitsche volk en de geheele wereld verkondig ik, dat Adolf Hitler als Führer en rijkskanselier op dit oogenblik bin nengetrokken is in den burcht van de oude rijkshoofstad, beschermster van de kroon des rijks. Waarnaar eeuwen Duitsche historie ge streefd hebben, waarvoor ongetelde milli- oenen der beste Duitschers hun bloed ver goten hebben en gestorven zijn, wat in vuri- gen strijd het laatste doel en in de bitterste uren de laatste troost was, vandaag is het bereikt: De Ostmark te teruggekeerd, het volks-Duitsche rijk is geschapen. Vandaag groeten alle Duitschers uit de eeuwigheid den Führer als voltooier, vandaag groet de Führer het nieuwe, eeuwige Duitschland. Wij weten slechts één ding: wij zeggen den Führer dank. Wij zeggen dank, den dank, die volkomen liefde en onvoorwaardelijke trouw is. Mijn Führer. Hoe de weg ook loopen zal, wij volgen. Heil, mijn Führer. Tijdens den toespraak van Seyss Inquart cirkelden vliegtuigen boven de menigte. „Dit land is Duitsch". Na de toespraak van Seyss Inquart nam Hitier het woord voor een rede. Hij zeide o.a.: In enkele dagen heeft zich binnen dc Duit^ sche volksgemeenschap een omwenteling vol- trokken, die wij thans wel in haar omvang zien, welker beteekenis echter eerst latere ge slachten geheel zullen afmeten. In de laatste jaren is door de machthebbers van het thans opgeheven regime vaak ge sproken over de bijzondere missie, die in hun oogen dit land moest vervullen. Volgens hen was de taak van deze zoogenaamde zelfstan digheid van het land Oostenrijk, die in de vredesverdragen opgelegd en van de genade van het buitenland afhankelijk was, de vor ming van een waarlijk groot Duitsch rijk te verhinderen en daarmede den weg naar de toekomst van het Duitsche volk toe te gren delen. Ik proclameer thans voor dit land zijn nieuwe missie. Zij is in overeenstemming met het gebod, dat eens de Duitsche kolonisten uit alle gouwen van het oude rijk hierheen geroe pen heeft. De oude Ostmark van het Duitsche volk aioet het jongste bolwerk van de Duitsche natie en daarmede van het Duitsche rijk worden Ik spreek uit naam van de mil- lioenen menschen van dit wonder - schoone Duitsche land. uit naam van Stiermarkers, van de Neder- en Op- pcr-Oostenrijkers, van de Karin- thiërs, van de Salzburgers, de Tirolers. en vooral uit naam ven de stad Wee nen, wanneer ik op dit oogenblik aan 68 millioen toehoorende andere Duitsche volksgenooten in ons uitge strekte rijk. de verzekering geef: dit land is Duitsch, het heeft zijn missie begrepen, 't zal haar uitvoeren en het zal door niemand overtroffen worden in trouw aan de groot-Duit- sche volksgemeenschap. Het zal thans echter onze taak zijn in ar beid, ijver, en gemeenschappelijk optreden schouder aan schouder de groote sociale, cul- tureele en economische taken tot een oplos sing te brengen, vooral echter Oostenrijk steeds meer te ontwikkelen en op te bouwen tot een weerstandsburcht van de nationaal socialistische opvatting en de nationaal- socialistische wilskracht. Ik kan deze oproep tot u echter niet sluiten zonder de mannen te gedenken die het mij mogelijk gemaakt hebben de groote ommekeer in zoo korten tijd met Gods hulp tot stand te brengen. De wonderbare orde en discipline van dit geweldige gebeuren vormt echter ook een be wijs voor de kracht der idee welke deze menschen bezielt. Ik kan derhalve op dit uur aan het Duit sche volk het grootste eindrapport van mijn leven uitbrengen. Als Führer en kanselier van de Duitsche natie en van het rijk meld ik voor de historie thans het toetreden van miin Heimat tot het Duitsche rijk. Hitier besloot zijn rede met een „Sieg Heil" op Duitschland en zijn nieuwe onderdeel, op de nationaal-socialistische partij en op de weermacht van het rijk. HAARLEM, 15 Maart. Getrouwd 15 Maart: J. A. Bach en C. A. Dei- num. Bevallen 13 Maart: M. M. M. L. Herben— Meijer, d.; E. GrootHartsuijker, z.; 14 Maart: G. van Waard—Kox, d.; H. C. J. Voets—Nijs, d.; M. C. Rutte—Sintenie, d.; G. E. Vlug Albers, z.; 15 Maart: E. C. M. Peperkamp— v. Beek, z,; Overleden 13 Maart: T. Blansert—Ouweneel 80 j., Gr. Houtstraat; C. v. d. Poel, 83 j., Wes- terhoutpark; H. C„ 25 d„ z. v. J. B. Bakker, Kamperlaan; C. Buis—Bouman, 72 j., Wester- houtpark; 14 Maart: P. A. de Maat, 70 j., Dubbelebuurt; J. W. C. Verheul, 76 j., v. d. Vinnestraat; M. Halderman, 57 j.. Rozen- prieelsbraat; A. J. Krijt, 72 j., Hazepaterslaan; 15 Maart: A. C. M. H., 2 j„ d. v. G. A. v. d, Veldt, H Roozenlaan

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5