BERICHT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Wordt het Poolsch— Litausche incident bijgelegd? IJMUIDEN BESOMMINGEN. maiKku. TRAWLERS: 75 Amstelstroom, IJM. 91f 1470. 180 Uiver, IJM. 384f 1880 430 Clasina Luther, IJM. 59f 2590 Loggers: KW. 76 f 1300, KW. 18 I 110, KW. 4 f 970. vergadering gaat niet door. Naar wij vernemen kan de vergadering van de Winkeliers- en Handelsvereeniging „Groot IJmuiden", die hedenavond in Hotel Kenne- merhof zou worden gehouden, niet doorgaan in verband met de ziekte van eenige bestuurs leden. stormvogels naar verviers. Naar we vernemen, neemt Stormvogels met de Paschen deel aan een tournooi te Verviers. Mede-deelnemers zijn clubs uit Duitschland (Keulen), Engeland (Durham) en de organiseerende vereeniging zelf een nieuwe meubelzaak. IJmuiden is weer een nieuwe zaak rijker geworden. In het pand Wijk aan Zeeërweg 106 is geopend een meubelzaak die uitslui tend eigengemaakte meubelen in den handel brengt, vervaardigd in eigen meubelmakerij Aan dezen meubelhandel is een speciale af- deeling kano-artikelen verbonden, -zoodat ka nosport-beoefenaars weten waar zij terecht kunnen. Meubelen enz. worden naar teekening uit gevoerd en verder zijn er verkrijgbaar allerlei hout- en ijzerwaren. afscheid van den heer p. de coster. Gisteren heeft de heer P. de Coster, refe rendaris bij P.T.T. en onder-directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, die den dienst met pensioen gaat verlaten afscheid van het kantoor genomen. Dit afscheid geschiedde in tegenwoordig heid van het personeel van het rijksradio- kuststation, zaalambtenaren en bestellers. De heer De Coster werd achtereenvolgens toegesproken door de heeren M. J. Baak, di recteur van het past- en telegraafkantoor, Van Geel, chef, G. Meerman, sous-chef van het radiostation en p. van der Oord, die al len wezen op het belangrijke werk, dat de heer De Coster bij P.T.T. had verricht; ook in den tijd. toen hij bij den radiodienst was. Als aandenken werd den heer De Coster een door den kunstschilder Voerman geschil derde tegel aangeboden, voorstellende het oude kerkje te Velsen. Voorts ontving hij nog bloemen van het personeel van den radiodienst speTeltuinvereeniging „in veilige haven". Gisteravond heeft in „Het Wapen van Vel sen". de jaarvergadering van de speeltuinver- eenigïng ..In Veilige Haven" plaats gehad. De vergadering werd geopend door den voorzitter den heer S. Kluft. Deze sprak zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst der leden. Het aantal leden is hooger dan het vorige jaar, maar niettegenstaande dit, wordt de jaarvergadering steeds slecht bezocht. Gaarne zou het bestuur dit anders zien. Om een druk bezochte vergadering te krij gen weet het besttuur wel een middel, nl. een variété-gezelschap te doen optreden. Maar dan verliest de vergadering haar doel. De voorzitter deelde mede dat hij nu 5 jaar als voorzitter der vereeniging fungeert. De samenwerking .in het bestuur is van dien aard dat hij niet de minste gedachte heeft om heen te gaan. Deze laatste mededeeling wordt met applaus ontvangen. Uit het jaarverslag van den secretaris werd vernomen dat het werk in den speeltuin in opwaartsche lijn gaat. Er zijn 22 bestuurs- en 15 werkers-vergaderingen gehouden. Het aantal leden is geklommen van 178 tot 203. Voorts maakte het verslag melding van de goedgeslaagde zomer- en St.-Nicolaasfeesten. Tevens werden opgericht een voetbal-, een wandel-, een mondorgel- en een tooneelclub. In verband met het vertrek van den tuin- opzichter den heer Broekhuis werd aange steld de heer A. Bos. Door medewerking van B. en W. -zal de ver eeniging binnenkort in het bezit gesteld wor den van een eigen clubgebouw. De penning- meesteresse mevr. Reek, deed hierna verslag. Dit duidelijk gespecificeerde verslag wees een batig saldo aan. Hierna was aan de orde de bestuursverkiezing. Volgens rooster was aan de beurt van aftre ding mevr. Reek, de heeren H. Kwast en D. Krommenhoek. Laatstgenoemde stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd ge kozen de heer Fr. v. d. Braber. Daar geen verdere tegencandidaten waren gesteld wer den mevr. Reek en de heer H. Kwast herko zen. Na de rondvraag werd tot slot opge voerd een éénacter „Gekocht, maar niet. betaald". Deze aardige, vlot gespeelde klucht was een mooi slot voor deze jaarvergadering. marktbericht ijmuiden. (Versche visch IJmuiden, 17 Maart 1938 (A.N.P.) Tarbot 10080 ct. per K.G. Tong 108—72 ct. per K.G. Griet f 28—21 p. 50 K.G. Groote schol f 1917 p. 50 K.G. Middelschol f 1918 p. 50 K.G. Zetschol f 2624 per 50 K.G. Kleinschol f 21—7.40 per 50 K.G. Bot f 7.50—3.20 p. 50 K.G. Schar f 7—3.60 p. 50 K.G. Tongschar f 3616 p. 50 K.G, Poontjes f 4.40 per 50 K.G. Groote gul f 95.70 p. 50 K.G. Kleine gul f 7.505 per 50 K.G. Kabeljauw f 4812,50 per 125 K.G. Leng f 2.501.80 per stuk. de strijd om den kennemerland bokaal. De stand van de bridgewedstrijden om den Kennemerland Bokaal is thans Afd. A. B.C. de Kennemers B.C. IJmuiden B.C. Sans Atout B.C. Santpoort Afd. B, B.C. IJmuiden B.C. Sains Atout B.C. Kennemers B.C. Santpoort H O So O O Q) O h O O) öd be so a 3 1 2 0 4 1256 V2—13351/2 4 1 3 0 5 17061/2—17491/2 3 1 0 2 2 13031/2—12881/2 4-313 I791II/2—16741/2 7 3 2 1 0 3 1220 —1332 3 1 2 0 4 12701/2—13261/2 2 0 1 1 1 8701/2—8571/2 4 1 1 1 3 1783 —1673 schroefas afgekeurd. Van den stoomtrawler Oostzee IJm. 147, die de schroefas afgekeurd. De trawler is in het dezer dagen de Zwarte Zee binnensleepte, is dok gezet. voor de nieuwe haringteelt. De Gorredijk IJm. 490 en Petrus Paulus IJm. 266 zijn voor de werkplaatsen van Hera ge sleept als voorbereiding voor het egreedmaken voor de haringvisscherij vertrokken trawlers. Heden zijn vertrokken de Neptunus IJm. 87, Hoop IJm. 46, Schoorl IJm. 39, Zwarte Zee IJm. 94, Matia IJm. 95, Gloria IJm. 37, Aneta IJm. 82. begrafenis mevr. j. maarschalk— coppenaal. HAARLEM Donderdag. In alle eenvoud en slechts in het bijzijn an de allernaaste familieleden is heden morgen op de begraafplaats Westerveld te De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen meest Zuidweste lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig- of geen regen, kouder des nachts, over dag iets zachter in het Noorden, in het Zuiden zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 772.3 m.M. te Lyon. Laagste 734.9 m.M. te Reykjavik. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 50 F. Laagste hedennacht 46 F. Hoogste heden 48 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 764 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden Velsen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de echtgenoote van den oud-bur gemeester, mevr. J. Maarschalk—Coppenaal. die in den Zomer van het vorige jaar in Duitschland ten gevolge van een auto-ongeval om het leven was gekomen. Het stoffelijk overschot was per auto uit Duitschland naar Westerveld gebracht. BEVERWIJK Noteering van den 16en Maart 1938. Spinazie per kist f0.45f 1. Andijvie per kist 5578 ct. Radijs 100 bos f 5. Koolrapen per zak 80 ct. Wortelen per kilo 5 ct. Bieten per kilo 4y2 ct. Aardappelen, klei, per kilo 4'/26y2 ct Spruitjes per kilo 7—14 ct. Boerekool per kilo 56 ct. Savoije kool per kilo 3—4 cL Roode kool per kilo 57 ct. Uien per kilo 14 ct. Prei per kilo 41/2—61/2 ct Sla per 100 krop f 6 Rabarber per 100 bos f 7f 12 Pieterselie pe rbos 7 ct. Selderie per bos 46 ct. Appelen per kilo 1024 ct. Peren per kilo 15 ct. Brusselschlof per kilo 711 ct. SCHIP Amstelland (Ned.) x) Achilles (Ned.) Ajax (Ned.) Amarante (Port.) x) Alkmaar (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Aurora (Ned.) Atreus Agamemnon (Ned.) Bodegraven (Ned.) x) Bloemfontein (Ned.) Bennekom (Ned.) Bridgepool (Br.) Barneveld (Ned.) x) Caribia (Du.) x) Ceres (Ned.) Coen (Ned.) x) Deucalion (Ned.) Enggano (Ned.) x) Express (Ned.) VAN Verm, aankomst LAATSTE BERICHT AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DONDERDAG 17 MAART Thalia Theater: „Buiten de wet" en „I dream too much" 8 uur. Theater de Pont: Cultureele filmavond. 8.15 uur. VRIJDAG 18 MAART Thalia Theater: „Vloeibaar goud". 8 uur. Theater de Pont: „De geschiedenis begon 's nachts". 8 uur. VRIJDAG 18 MAART Luxor Theater, Breestraat: „De Purperen Mantel" en „Artists and Models", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: Nieuw pro gramma. 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 17 MAART Stadsschouwburg: Eresoinka, Baskisch Na tionaal Koor, 8.15 uur. Concertgebouw: Chr. Or. Vereeniging. Mat- thaus Passion, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Een dag op de renbaan" 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Zarah Leander in „La Habanera". Op het tooneel: 17 Dagenham Girl Pipers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Wereldstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De weg terug". 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Bewaakt dat meisje" en „De mijn met de ijzeren deur". Teyler's Museum Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 18 MAART Stadsschouwburg: Gala-voorstelling Lady Windermere's Waaier", 8 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Beethovencyclus. Solist Willem Andriessen, piano 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Friesland (Ned.) Friesland (Ned.) Glenaffaric (Eng.) x) Halle (Du.) Helder (Ned.) Helenus (Eng.) x) Hébé (Ned.) Hermes (Ned.) Hanau (Du.) Jagersfontein (Ned.) x Juno (Ned.) J.v.Oldenbarnevelt (N.) Kurmark (Du.) Kyphissia (Du.) Luneburg (Du.) Laomedon (Eng.) x) Leonian (Br.) Myrmidon (Eng.) x) Meerkerk (Ned.) x) XXIV Maggio (Ital.) Mount Olympos (Gr.) Moena (Ned.) x) Menes (Du.) Melampus (Ned.) x) Mapia (Ned.) Mount Kyllene (Gr.) Mars (Ned.) Midsland (Ned.) Orestes (Ned.) Ootmarsum (Ned.) Oranje Nassau (Ned.) Orpheus (Ned.) Ostmark (Du.) Poelau Laut (Ned.) x) Palatia (Du.) Princ Andrej (J. SI.) Phemius (Eng.) x) Poelau Roebiah (Ned.)? Poelau Bras (Ned.) x) Radnorshire (Eng.) Rhea (Ned.) Reggestroom (Ned.) Sesostris (Du.) Stella (Ned.) Stentor (Eng.) x) Serooskerk (Ned.) x) Saudades (Port.) South America (Noor) x Salland (Ned.) x) Springfontein (Ned.) Trajanus (Ned.) Tajandoen (Ned.) x) Tjisondari (Ned.) Tjikembang (Ned.) x) Tiberius (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Triton (Ned.) Ulysses (Ned.) Uckermark (Du.) Vesta (Ned.) Waterland (Ned.) Buenos Aires Alexandrië Midd. Zee Buenos Aires Hamburg (via Antw.) West Afrika Hamburg Hongkong Midd. Zee Chili Beira Chili Mobile Chili Pto Barrios West Afrika Londen Batavia Kingslynn Stettin Stettin Japan Ned Indië Chili Batavia West Indië Bourgas Ned. Indië Beira Alexandrië Batavia Ned rndië West Indië Ned. Indië Batavia West Afrika Batavia Japan La Plata New Orleans Ned. Indië Ned. Indië Batavia Batavia Gdynia Midd. Zee New Castle Chill Buenos Aires West Indië Stettin Hull Ned. Indië Balboa La Plata Batavia. Hamburg Batavia Yokohama Danzig Hamburg Bto Barrios Zwarte Zee Batavia Japan Buenos Aires Pt. Arthur Hamburg Zuid Afrika Alexandrië Batavia Batavia Ned. Indië W. Indië Batavia Alexandrië Bourgas Ned. Indië Buenos Aires 1 April 31 Maart 23 Maart 23 Maart 19 Maart 17 Maart 28 April 10 April 27 Maart 2 April 17 Maart 25 Maart 17 Maart 19 Maart 20 Maart 15 April 11 April 9 April 26 Maart 10 April 24 April 18 Maart 19 Maart 12 April 20 April 12 April 22 Maart 20 April 11 April 16 Maart 27 Maart 20 Maart 15 Maart 2 April 23 Maart 22 Maart heden 17 Maart 10 April 4 April 20 Maart 22 Maart 15 Maart 31 Maart 18 Maart 4 April 4 April 8 Maart 20 Maart 5 April 20 April 20 Maart 15 April 13 Maart van Rio de Janelrc 8 Maart te Messina. 12 Maart van Palermo, in lading. vertrekt 19 Maart. 8 Maart van Dakar. 16 Maart vertrokken. 5 Maart vertrokken. 15 Maart van Triëst. 13 Maart van Curacao. 12 Maart van Kaapstad. 11 Maart van Valparaiso. 19 Maart vertrokken. 14 Maart te Callao. 17 Maart van Cartagena. 13 Maart te Port Bouet. 16 Maart vertrokken. 13 Maart te Tunis. in lading. 16 Maart vertrokken. 16 Maart vertrokken. 16 Maart vertrokken. 12 Maart van Penang. 15 Maart van Port Soedan. 9 Maart van Valparaiso. 8 Maart vertrokken. 12 Maart van Curacao. 15 Maart te Stamboul. 11 Maart van Macassar. 15 Maart te Rotterdam. 15 Maart te Calais. 16 Maart van Colombo. 13 Maart van Gibraltar. 13 Maart van Curacao. 11 Maart van Sabang. v.ertrekt 19 Maart. 13 Maart van Las Palmas. 12 Maart van Port Said. 14 Maart van Port Said. 12 Maart van Rosario. 4 Maart van Charleston. 14 Maart van Aden. 12 Maart van Batavia. 12 Maart vertrokken. 11 Maart van Sabang. 12 Maart vertrokken. 13 Maart van Izmir, vertrekt 19 Maart. 15 Maart te Liverpool. 13 Maart van F. Noronha. 9 Maart van Paramaribo. vertrekt 19 Maart. 15 Maart vertrokken. 15 Maart van Genua. 4 Maart v. Trinidad. 10 Maart van Rosario. 6 Maart vertrokken. in lading, in lading. 12 Maart te Londen, vertrekt 19 Maart. 14 Maart vertrokken. 14 Maart van Trinidad. 11 Maart van Gibraltar. 1 Maart vertrokken. 14 Maart van Manilla. 2 Maart van Santa Fé. 28 Febr. vertrokken, vertrekt 19 Maart. 14 Maart v. Lorenzo Marquei 15 Maart te Antwerpen. 15 Maart van Port Soedan. 8 Maart van Padang. 2 Maart varfl Padang. 14 Maart van Terceira. vertrekt. 19 Maart, in lading. 12 Maart van Jaffa. 14 Maart te Tjilatjap. vertrekt 19 Maart. vertrekt 18 Maart. Poolsche bladen dringen op regeling aan. Ook Litauen tot legale oplossing bereid. WARSCHAU. 17 Maart (Havas. Het Poolsch-Litausche grensgeschil schijnt bijge legd te worden. De officieuze Gazeta Polska publiceert op de frontpagina het volgende bericht: „Kaunas stelt Polen voor te onder handelen. In politieke kringen te Kaunas ver klaart men, dat het Poolsch-Litausche grens incident nog niet geregeld is. Men veronder stelt in Litauen dat Polen gebruik zal maken van het incident om druk uit te oefenen op de regeering te Kaunas. Men merkt op, dat Litauen zich voor het eerst sedert langen tijd officieel tot de Poolsche regeering gewend heeft, met het verzoek onderhandelingen te openen, zoowel met betrekking tot het jongste incident als tot andere belangrijke vraag stukken". Uit een ander bericht in de Gazeta Polska blijkt, dat de gezanten van Letland en Est land er den Litauschen minister van Buiten- landsche Zaken Lozoraitis op gewezen heb ben. dat het wenschelijk is. dat Litauen zijn betrekkingen met Polen normaliseert". Hoewel geen officieel communiqué is gepu bliceerd omtrent de besprekingen, die giste ren op het kasteel van den president en in het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Warschau zijn gevoerd, wijzen voorts de bla den van alle richtingen hedenmorgen op de noodzakelijkheid, een einde te maken aan den abnormalen staat van zaken tusschen Polen en Litauen. Zoo schrijft de Kuryer Polsky: ,,1-Iet is tijd om de Litausche kwestie te rege len". De nationaal-democratische Warzawski Dziennik Narodowye bespreekt de voorwaar den voor een eventueel accoord tusschen de beide landen, dat niet slechts zou bestaan uit het herstellen van de diplomatieke betrek kingen. doch dat tevens zou kunnen leiden tot ..vriendschappelijke samenwerking tusschen de beide legers, een vlootbasis voor de marine te Memel of Polonga, groote ontwikkelingsmo gelijkheden voor de Poolsche bevolking in Litauen, tenslotte een toestand, welke zou waarborgen, dat het Litausche grondgebied in geval van oorlog" voor Polen niet een bedreiging doch een zekerheid vormt. Reuter meldt verder uit Kaunas dat de Polen den Litauschen politiebeambte, die Dinsdag j.l. aan de Poolsch-Litausche grens ontvoerd was, weder uitgeleverd hebben. De minister van Binnenlnadsche Zaken Dirmantas heeft in den landdag verslag uitgebracht over het incident en erop gewezen, dat de Litausche regeering bereid was, het incident op een le gale basis uit de wereld te helpen. „toestand en toekomst der joden". Op initiatief van het Bondsbestuur van den Ned. Zionistenbond zal Maandagavond 21 Maart a.s. in de Beurs voor den Diamanthan del te Amsterdam een groote openbare ver gadering worden gehouden, waar het woord zullen voeren de heeren: Menachem Ussisch- kin, Jeruzalem: Boekman, wethouder van Am sterdam; mr. Abel J. Herzberg en M. H. Max Bolle. Besproken zal worden het onderwerp: „Toe stand en toekomst der Joden". x) Schepen van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. Engeland en Tsjecho-Slowakije. Chamberlain zegt weinig nieuws in het Lagerhuis. In antwoord op de vraag of de regeering eenige waarborg heeft gegeven of voornemens is te geven aan Tsjecho Slowakije, dat zijn on afhankelijkheid zal worden geëerbiedigd in- ;eval tegen dit land een gelijke actie op touw zou worden gezet als tegen Oostenrijk, zeide Chamberlain gisteren in het Lagerhuis, dat hij niets had toe te voegen aan de verklaring op 21 Februari in deze aangelegenheid afge legd door Sir John Simon, doch dat de tegen woordige toestand de grootste aandacht zal blijven hebben. De Labourafgevaardigden maakten eenig rumoer, toen Chamberlain weigerde iets na ders omtrent deze verklaring te zeggen en van de hand wees overijld en voorbarig over deze zeer ernstige aangelegenheid verdere mededeelingen te doen. De regeering, aldus voegde Chamberlain hier aan toe, heeft een groote verantwoorde lijkheid te dragen en het is daarom op dit oogenblik onredelijk, dat Attlee probeert ons te dwingen verklaringen af te leggen (ap plaus op de ministerbanken en protesten der Labour-afgevaardigden Politiek van non-interventie voortgezet. Sprekende over Spanje, zeide Chamberlain- Wij zullen het best de Britsche belangen die nen, wij zullen het best den vrede en de vrij heid dienen, wanneer wij ons uit Spanje houden en de politiek van non-interventie voortzetten. De Britsche regeering, aldus de premier, heeft nimmer het standpunt ingenomen dat op overwinning van Franco zou beteekenen, dat Spanje aan de facsistische mogendheden, wordt uitgeleverd. Hij herinnerde aan de woorden van minister Eden, slechts enkele maanden geleden uitgesproken, waarin deze zeide, dat er geen reden is om aan te nemen, dat Spanje in de toekomst in een verbond zal treden met de mogendheden, die Engeland vijandig gezind zijn en de premier beaamde ten volle Eden's verklaring, dat er geen reden voor Engeland is, zijn vingers aan den Spaan- schen brandstapel te branden. Nauw contact met Frankrijk wordt gehandhaafd, doch ook nu wenscht Engeland zich niet de vingers te branden. In antwoord op een vraag van Attlee of de Fransche regeering eenige stappen had ge daan ten aanzien van den toestand in Spanje, zeïde Chamberlain, dat de Britsche ambassadeur te Parijs gisteravond van de Fransche regeering de aanwijzing kreeg, dat zij bezorgd was over den tegenwoordigen mi litairen toestand in Spanje. De Britsche regeering blijft in déze aange legenheid in nauw contact met de Fransche regeering. De oppositie gaf uitdrukking aan haar onvoldaanheid over dit antwoord Geen dienstplicht. Chamberlain antwoordde voorts op een vraag inzake de wenschelijkheid of op eeni- gerlei wijze een nationale militaire opleiding moest worden ingesteld, dat, voor zoover de tegenwoordige regeering betreft, in vredes tijd geen dienstplicht zal worden ingevoerd. Duitschland voldaan over de rede van Mussolini. De Duitsche ochtendbladen noemen de giste ren door Mussolini gehouden redevoering een staatsstuk van het hoogste belang. Zoo schrijft de „Berliner Boersenzeitung": de duce heeft zijn rede, welke een onvoorwaar delijk „ja' beteekent tegenover de hereeni- ging van Oostenrijk met het Duitsche vader land, opgebouwd op onweerlegbare bewijzen van historische en politieke beteekenis en voor de geheele wereld heeft hij op overtuigende wijze aangetoond, dat er tusschen Duitsch land en Italië een vriendschap bestaat, welke niet slechts op materieelen. doch in het bij zonder op ethischen bodem rust. De „Voelkischer Beobachter' schrijft: deze rede bevestigt hoe juist de volgorde was der groote politieke lijn, welke het nat. socialis tische Duitschland en het fascistische Italië stap voor stap zijn gegaan om Europa te be veiligen voor de bolsjewistische bedreiging. Fransche persstemmen over Mussolini's rede. „Hij toonde zich een goed verliezer," schrijft de Echo de Paris. PARIJS, 17 Maart (Havas). Over de rede van Mussolini schrijft de Epoque: Mus solini verzekert, dat Italië en Duitschland trachten, aan ons continent een nieuw even wicht te geven, dat vreedzame en vruchtba re samenwerking der volken mogelijk zal maken. Het gaat er om te weten, hoe men te Berlijn en Rome dit nieuwe evenwicht denkt te verwezenlijken. Indien het is door herzie ning der verdragen, moet men ernstig vree zen voor de vreedzame toekomst der volken. De Petit Parisien schrijft: Na Duitschland in midden-Europa de vrije hand te hebben gelaten, kon de Duce niets anders doen. dan de overweldiging van Oostenrijk door Duitsch land voor te stellen als een natuurlijk proces, gerechtvaardigd door de geschiedenis en ge- wenscht door de Oostenrijkers. Na den slag zonder blikken te hebben geïncasseerd, wachtte hij zich er wel voor, dit te erken nen en. toonde hij zich uit naam van de „as" een goede verliezer. Wij merken echter op, dat zijn woorden gisteren niet werden ge sproken op den toon der schaterende redevoe ringen, waaraan de Duce ons had ge wend. De Figaro schrijft: Wij verlangen van Ita lië zeker niet, dat het zijn „as"-politiek wij zigt. Naast deze is echter plaats voor „.zuive ring" van de Fransch-ótaliaansche betrek kingen, Een feit is, dat de vergissigen der bei de landen elkaar de hand kunnen geven. Zullen zij elkaar niet de hand geven om ein delijk verstandige dingen te doen? De Echo de Paris vraagt zich af of Musso lini, nu Midden-Europa voor hem verloren is gegaan, compesaties zal vinden. Plotseling, zoo schrijft het blad, richt de aandacht der kanselarijen zich meer dan ooit naar Spanje de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. Veehouder stichtte brand. Om aan een Cadillac en een modelboerderij te komen. 0 ALKMAAR 16 Maart. Vanmiddag heeft voor de Alkmaarsche Rechtbank terecht ge staan de veertigjarige veehouder C. W. ter zake, dat hij tot tweemaal toe zijn boerderij te Nibbixwoud nabij Hoorn in brand heeft gestoken. Den eersten keer in 1934 heeft verd. den brand zoodanig gesticht, dat niemand vermoeden kon, dat het een misdrijf was en de verzekeringsmaatschappij hem zelfs der tien duizend gulden uitbetaalde. In October van het vorige jaar heeft hij op nieuw den brand gestoken in zijn hofstede, doch de vlieger ging in dit geval niet op. De justitie had n.I. lont geroken en steide een onderzoek in. Toen kwam aan het licht, dat de brand op precies dezelfde wijze was gesticht als de eerste maal, n.I. ook in den nacht van Zaterdag op Zondag, eveneens bij westelijken wind en toevalligerwijze ook met een vuurhaard op den hooizolder. Verd. wilde graag in een „Cadillac" rijden en na den tweeden brand een modelboerderij bouwen, zoo verklaarde de getuigen. De officier van justitie eischte in verband met den ernst van het feit, mede als afschrik wekkend voorbeeld voor andere boeren, die „eventueele plannen" tot brandstichting had den, een euvel, dat den laats ten tijd nogal eens voorkomt, een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar, en gaf bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 Maart. Ondertrouwd 16 Maart: J. van Wissen en S. Willemse; G. E. J. Haack en A. M. J. Nij- huis; J. H. van Puivelde en G. Dijkstra; f. Boes en C. Zut; C. J. Vos en A. N. Hoeben; C. C. Maarleveld en E. J. Jordan; H. J. Zweers en A. Stroker; J. Drost en H. Prins; O. Th. M. Kint en M. W. Stokman; f. C. A. Schipper en H. M. W. Mulder; H. A. van der Meij de Bie en A. M. Hermsen; P. F. Spoor en D. Roode; J. Bruins en M. van Luijn. Getrouwd 16 Maart: W. A. Staphorst en K. M. Seeder; J. de Graaff en E. Heving; H. Stegeman en A. M. Bronkhorst; W. de Mes en A. M. Th. Hogerhuis; J. H. Wijts en A. M. scheffer; P. H. Paulsen en G. Th. M. van den Berg; G. Verhagen en H. B. Müller; G. P. Eysker en T. Mulder. Bevallen 13 Maart: C. M. Ligthart—Mosch, z.; H. ter SmittenHasselmann, d.; 14 Maart J. C. BrouwerMeiman, z.; E. Korevaar—v. Raaij, z.; 15 Maart: J. C. D. MaasJoustra, d.; M. M. Suasso de Lima de Prado—Neder- koom, d.; G. R. van Wijk—v. d. Pers, d.; 16 Maart: N. B. Lehman de Lehnsfeld—Schol- te, z. Overleden 14 Maart: A., 8 j„ z. van A. Hoog land, Middenweg; 15 Maart: J. M. C. Maarsen, 11 j., Oranjestraat; M. van Donselaar, 52 j., Glasblazerstraat; L. P., 7 mnd., z. v. J, Kwar ten, Oudeweg; 16 Maart: E. M. Quee—de Jong', 79 j., Zwaardstraat.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8