POOLSCH—LIT AU SCHE SPANNING GEWEKEN. aaana; THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS Politieke betrekkingen worden hervat. PROGRAMMA KREYMBORG MAANDAG 21 MAART 1938 Polen voldaan, Litauen onbevredigd. IN Reval, de hoofdstad van Estland, zijn Zondag de volgende nota's uitgewisseld tusschen de gezan ten van Litauen en Polen: „De Poolsche (resp. Litausche) regeering heeft besloten, van heden af normale diplomatieke betrekkingen tusschen Polen en Litauen aan te knoopen. Daartoe zal zij een gezanschap in Kaunas (resp. Warschau) openen. De Poolsche ü-esp. Litausche) gezant zal zijn geloofsbrieven in Kaunas (resp. Warschau) uiterlijk op 31 Maart over handigen. De Poolsche (resp. Litau sche) rageering verzekert harerzijds aan hat Litausche (resp. Poolsche) ge zantschap in Warschau (resp. Kaunas) een normaal functionneeren van dit gezantschap en garandeert in verband daarmede van 31 Maart af de moge lijkheid eener rechtstreeksche verbin ding te land. te water en in de lucht, door telegraaf en door telefoon, tus schen het gezanschap en de Litausche (resp. Poolsche) regeering. De Poolsche openbare meening heeft, aldus meldt het Poolsche Telegraafagentschap, met voldoening kennis genomen van de Litausche aanvaarding der Poolsche eischen en met vreugde de hei-vatting der normale betrek kingen tuseschen beide landen vernomen. Men is van meening, dat beide landen er belang bij hebben, dat de betrekkingen in dit be langrijke gebied van Europa normaal zijn. Men wijst erop, dat Polen streng het beginsel in acht neemt, dat elke staat volgens zijn eigen beginselen geregeerd wordt. Polen hecht groo- te beteekenis aan de onafhankelijkheid van zijn eigen politiek en weet de souvereiniteit van andere landen te eerbiedigen. Men is van meening, dat de betrekkingen tusschen Polen en Litauen tenslotte nog van hartelijken aard zullen worden. Havas verneemt uit Warschau, dat de Pool sche troepen, die naar de Litausche grens wa ren gezonden, naar hun garnizoenen terugge keerd zijn. „Ceen onrecht beoogd". De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft Zaterdag 200 buitenland sche journalisten ontvangen, die hij inlichtte over de regeling met Litauen. Beek verklaarde, dat Polen Litauen nooit onrecht heeft willen aandoen. Polen heeft zich in de bestaande om standigheden laten inspireeren door de werke lijkheid. In de lange Poolsche grenzen i\ras er een stuk. waar toe toestand abnormaal was, hetgeen een bron van gevaar was. Het Litau sche volk wil zijn eigen staat en de Poolsche regeering eerbiedigt dat recht. In het inter nationale leven kan er uit een voortdurend stilzwijgen geen goed voortkomen. Dit stil zwijgen is verbroken, en de abnormale toe stand is opgeheven. Langs diplomatieken weg, aldus Beek, zal onderhandeld worden over de regeling der na buurbetrekkingen. Generaal Skwarezynski, de leider van het Kamp der Nationale Eenheid, heeft bij een groote betooging te Warschau ter eere van de Poolsch-Litausche verzoening gezegd: „Wij reiken Litauen de sterke broederhand. Het succes, dat Polen op internationaal gebied be reikt heeft zal het eerste van een geheele reeks successen zijn". De ongeveer 100.000 be- toogers zongen het volkslied en trokken, met muziek voorop, naar het huis van Smigly-Rydz die luide werd toegejuicht. Vervolgens werd de nagedachtenis van Pilsoedski geëerd. De be- toogers droegen doeken met de opschriften „Kaunas en Warschau zij aan zij" en „Polen en Litauers zijn broeders". Litausche aspiraties niet opgegeven. De woordvoerder van het Litausche mi nisterie van Buitenlandsche zaken heeft aan Reuter medegedeeld, dat Litauen door een bevriende mogendheid was aangeraden het Poolsche ultimatum te aanvaarden. Hij voegde hieraan toe. dat de opoffering van Li tauen in het buitenland wordt gewaardeerd. Polen voldoet aan de verplichtingen van de overeenkomst, de troepen worden van de grens teruggetrokken. De geheele bevolking van Litauen, van de communisten tot de na tionalisten. zal in verband met de aanspraken op Wilna een andere houding aannemen. Naar volgens Reuter verluidt, is de regeering van Litauen voornemens den Volkenbond mede te deelen, dat zij .niettegenstaande het herstel van de diplomatieke betrekkingen met Polen, haar wettige aanspraken op Wilna niet zal opgeven. In een voor het Litausche parlement ge houden rede. welke werd uitgesproken, ter wijl de straten van Kaunas met een dichte menigte waren gevuld, heeft de waarnemend minister-president, Stanisauskas, na voorle zing van het Poolsche ultimatum o.a. het vol gende gezegd: Deze eischen werden ons opgelegd in een on gekende atmosfeer van opwinding van anti- Li tausche betoogingen, welke tot voorwendsel hadden het incident van 11 Maart, toen een Poolsch soldaat, die de administratieve lijn had overschreden en gevuurd had op een Litausch douane-beambte, gedood werd. Deze beambte handelde overeenkomstig de regels van het recht. De minister herinnerde dan aan de pogingen der Litausche regeering om het incident uit den weg te helpen op vreed zame wijze en vervolgde: De Litausche regee ring wendde zich terstond tot de groote mo gendheden om hun aandacht op het gevaar dat den vrede bedreigde te vestigen en hun verzoeken hun politieken invloed aan te wen den. Dientengevolge vonden herhaalde en dringende stappen plaats, welke echter het af zenden van het ultimatum niet verhinderden, onder die omstandigheden heeft de Litausche regeering besloten zich aan de Poolsche eischen te onderwerpen. Litauen bukte voor geweld. Maar, zoo voeg de ^preker er aan toe, geweld staat niet ge lijk met recht. Een motie, waarin de regee ring vaststelt, dat. zij gedwongen werd het ul timatum te aanvaarden, werd met algemeenr stemmen goedgekeurd. Reuter verneemt voorts uit Kansas, dat de minister van buitenlandsche zaken, Lozorai- tis, zijn ontslag heeft ingediend, wegens het aannemen van het Poolsche ultimatum, doch de president der republiek heeft dit ontslag nog niet aanvaard. Minister Lozoraitis was een voorstander van verzoening met Polen, doch zijn positie is door het ultimatum in gevaar gebracht. Voldoening bij de mogendheden. Uit Londen, Parijs en Berlijn komen be richten, volgens welke het accoord tusschen Polen en Litauen in deze hoofdsteden door de officieele kringen met voldoening is ver nomen. Blijkens een Havasbericht uit Warschau is de opwinding der lataste dagen daar ver dwenen, behalve m zekere lagen der bevol king en in het bijzonder onder de jeugd. Za terdagavond trokken stoeten jongelieden dooi de stad, waar zij betoogingen hielden en de ruiten van Joodsche winkels en restaurants insloegen. Een honderdtal personen werd door hen geslagen. Verscheidene arrestaties zijn verricht. Toen de rabbijn Schorr, die in verband met deze betoogingen stappen bij de regeering ahd ondernomen, het ministerie van Binnenlandsche Zaken verliet, werd hij door een groep jongelui ruw bejegend. Engelaodl. Besprekingen met Italië zouden goede vorderingen maken. Volgens den correspondent van den ..Observer" te Rome zouden de Britsch-Italiaansche besprekingen zeer bevredigende vorderingen ma ken. Men zou zelfs over enkele weken een volledige overeenstemming op alle punten verwachten. Bulgarije. Oud-minister Malinoff overleden. Alexander Malinoff, die vele malen minis ter-president is geweest, is Zaterdag op 71- jarigen leeftijd aan hartverlamming overle den, toen hij te Sofia het woord voerde in een verkiezingsvergadering. Malinoff was sinds 1901 aan een stuk voor zitter geweest van de democratische partij. Framlkrljk. Spion nage-affaire ontdekt. Er is een belangrijke spionnagecentrale ont dekt. welke over het geheele land vertakkin gen had. Te Parijs en Bayonne zijn in verband daar mede vijf personen gearresteerd. Bij een dei- verdachten zijn 145 documenten gevonden, be trekking hebbende op plannen voor de ver sterking van de ZuidooStgrens en de plaatsing- van luchtafweerbatterijen en radiozenders, ge gevens over de bewapening en sterkten der grensgarnizoenen en een mobilisatieplan. Amerika. Regeering erkent den Anschluss de facto. Minister Huil heeft bekend ge maakt, dat de Vereenigde Staten de vereeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk „de facto" erkend heb ben. De Duitsche ambassadeur heeft Huil medegedeeld, dat hij de functies van den Oostenrijkschen gezant heeft overgenomen. De jongste bombardementen in Spanje. Londen en Parijs laten Franco hun afkeuring weten. De Britsche regeering heeft haar agent te Salamanca opdracht gegeven bij Franco uitdrukking te geven aan het afgrijzen van het Britsche volk over de bombardementen op Barce lona. Dit is in tegenspraak met de internationale wetten. De Fransche regeering heeft een ge lijke stap gedaan. Eerherstel voor Dollfuss' moordenaar? Gerucht over proces, waarin Schuschnigg als getuige zal optreden. Naar volgens Reuter te Weenen verluidt zal Schuschnigg een rol spelen in het proces tot eerherstel van Planetta, den nationaal-socia- list. die is opgehangen in verband met den moord op Dollfuss. Men verwacht, dat in dit proces getracht zal worden te bewijzen, dat majoor Fey de hand had in deze geschiedenis en ook, dat de uit spraak van het gerecht een fout is geweest, waarvoor vooral Schuschnigg verantwoorde lijk moet worden gesteld. Het schijnt, dat de autoriteiten niet weten, wat zij met Schuschnigg moeten doen, eerst werden plannen gemaakt om hem te verban nen, doch het schijnt, dat de oud-bondskanse lier zich hiertegen heeft verzet en dat hij ook geweigerd heeft zich niet meer met de politiek te bemoeien. Neustadter Stiirmer pleegt zelfmoord. Tot de Oostenrijkers die zich van het leven beroofd hebben, behooren oud-minister Neu stadter Stürmer, Kurt Sonnenfeld van de „Neue Freie Presse" en de geschiedkundige Friedel. Neustadter Stürmer maakte deel uit van de bondsregeering. toen Dollfuss in Juli '34 ver moord werd. Hij was het, die van het Ballhaus- platz af onderhandelingen voerde met majoor Fey, die zich op het balkon van het regeerings- gebouw bevond met de gewapende nationaal socialisten naast zich. Neustadter Stürmer had troepen laten aanrukken en dreigde met be schieting van het gebouw, doch zoover kwam het niet. Van November '36 tot Maart '37 behoorde hij tot he* kabinet van Schuschnigg. Duitsche waarschuwing aan T s jecho-Slo wakijc. Scheepsramp aan de Koreaausche kust. Onteigening der petroleum maatschappijen in Mexico. Gebouwen door de oakvereenigingen bezet. Na afloop van de zitting van het Mexicaansche kabinet kondigde pre sident Cardenas Zaterdag aan, dat de regeering besloten had de buitenland sche petroleummaatschappijen te ont eigenen. In een radiorede zeide Cardenas, dat dit be sluit genomen was in verband met de houding der maatschappijen tegenover het dreigende arbeidsconflict in de Mexicaansche petroleum industrie. De campagne, door hen gevoerd, heeft tot schade van het bedrijfsleven geleid, aldus de president. Volgens de bewoordingen van het decreet tot onteigening van de petroleummaatschap pijen in Mexico worden, naar Havas meldt, alle bezittingen, roerende, zoowel als onroe rende, die aan de petroleummaatschappijen en aan de tankvaartmaatschappijen toebe- hooren, zooals machines, installaties, pijplei dingen, raffinaderijen, reservoirs, wegen, ver voermiddelen, distributiestations, wagens en tankschepen enz., onteigend ten aigemeenen nutte. De minister van Financiën zal de geëxpro- prieerde maatschappijen schadeloos stellen overeenkomstig de wetten met betrekking tot de onteigening, d.w.z. in contanten en binnen een termijn, die 10 jaar niet zal overschrijden. De middelen, die voor de betaling der schade loosstellingen noodig zijn, zullen, volgens een percentage, dat later zal worden vastgesteld, worden verkregen uit de productie van petro leum en haar derivaten, die van de onteigende bezittingen afkomstig zijn. De vakvereenigingen hebben het kantoorge bouw van de Mexican Eagle Oil Co. bezet en de Engelsche, Nederlandsche en Amerikaan - sche employé"s gedwongen de gebouwen te verlaten. Het parool tot staking is na de bekendma king van het regeeringsbesluit ingetrokken. Protesten komen los. De president van de Standard Oil Co. of New Yersey heeft, toen hij het bericht van de onteigening der petroleummaatschappijen in Mexico vernam, te kennen gegeven, dat hij niet bereid is de confiscatie van een kapitaal van 450 millioen dollar te aanvaarden en dat de voorwaarden der Mexicaansche regeering onmogelijk aangenomen kunnen worden, om dat zij den ondernemingen het bestuur ont trekken en de exploitatiekosten met ongeveer 41 millioen per jaar verhoogen, hetgeen onge veer het dubbele van de opbrengst in de laat ste drie jaar zou zijn. De directie van de Mexican Eagle heeft ver klaard, dat de maatschappij nooit geld, wape nen of munitie heeft verschaft aan opstan delingen in Mexico, zooals gezegd is. De maat schappij is er alleen op uit geweest zich zoo goed mogelijk te ontwikkelen in het belang van het land. haar geëmployeerden en haar aandeelhouders. Sinclair, de president der Consolidated Oil Corporation, zeide, dat de eischen der Mexi caansche vakvereenigingen en de beslissing der rechtbanken betreffende de onteigenings decreten onaanvaardbaar zijn. Hij zeide alle reden te hebben om te gelooven, dat men een grondslag zou vinden voor voortzetting van den arbeid in Mexico. Diplomatieke actie. Volgens de „Daily Telegraph" wordt het waarschijnlijk geacht, dat Engeland en Ame rika diplomatieke stappen zullen ondernemen om te protesteeren tegen de onteigening der Britsche en Amerikaansche petroleummaat schappijen in Mexico. Haar beleggingen en concessies hebben naar schatting een waarde van 99.000.000 pond. DINSDAG 22 MAART 1938. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. AVRO-uitzending. 8.— Gramofoonmuziek. 10.— Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Piano en viool. 11.Huishoudelijke wenken. 11.30 Ensemble Jetty Cantor en Grammofoonplaten. 2.45 Knip- les. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoor zang. 5.Voor de kinderen. 5.30 De Palla- dians. 6.30 Gramofoonmuziek.. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten A.N.P. mededeelingen. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.15 Gr .muziek. 9.45 vervolg Bonte Dinsdagavondtrein. 10.30 Schaak les. 11.Berichten A.N.P., hierna: het Avro- dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KIRO-Orkest. (1.00—1.20 Gramofoonmuziek). 2.Voor de vrouw. 3.Modecursus. 4.KRO Melodisten-, solist en Gramofoonmuziek. (Om 5.45 Felicitatiebezoek)6.40 Esperanto- les. 7.Berichten. 7.10 KRO—orkest en so list. 7.35 Sportpraatje. 8.— Berichten A.N.P. en KRO-Medeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 KRO-tSymphonieKRO-Symphonie-orkest m. m. y. José Rosenberg en zijn orkest. 11.1012 Gramofoonmuziek DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel 11.45 Causereie „History in the making". 12.05 Het Viani-Sextert 12.35 Radiotooneel. 1.20 Piano-syncopations. 1.35 2.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Vaor de vrouw. 4.50 Het Arthur Dulay-kwintet m.m.v. solisten 5.20 Fluitvoordracht, 5.40 Montague Brear- ley en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.445 BBC- Midland-orkest.. 7.20 Zang bij de vleugel. 7.30 Medische causerie. 7.50 BBC-Variété-orkest, BBC-Revue-koor en solisten. 8.50 De Hill-Billy Band m.m.v. solisten. 9.20 Berichten 9.40 Causerie „Ameirca speaks". 10.Mantovani en zijn dansorkest.. 10.35 Radiotooneel met muziek. 11.35 Joe Kaye en zijn orkest, 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 8.559.40 en 10.40 Gramofoonmuziek 12.40 Bailly-Orkest (Om 1.50 Zang) 3.05 Viool voordracht. 3.20 Zang. 4.20 Vocaal-ensemble en solisten. 5.30 Derveaux-orkest. 8.35 Pasquier Trio en solisten. 9.5011.50 Radiotooneel. KEULEN, 456 M. 5/50 Militair orkest. 7.50 Omroep-Amuse- mentsorkest. 11.20 Omroeporkest. 1.30 Gramo foonmuziek. 3.20 Omroepsextet m.m.v. soliste. 5.20 Instrumentaal concert. 6.35 Gramofoon muziek. 7.5011.20 Omroep-Amusementsor- kest, Orkest van de Rijksarbeidsdienst, Om- roepschrammel-ensemble en solisten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Gevarieerd concert. (8.208.35 Berich ten en Politiek Dagbladoverzicht). 9.20 Be richten. 9.50 Viool en piano. 10.05 Berichten. 10.20111.20 Iersch-Europeesch concert (gr. opn.) Sudeten-Duilschers worden geprovoceerd, zegt de Völkische Beobachtcr. De Völkische Beobachter richt een waar schuwing tot Tsjeclio-Slowakije ln verband met „communistische en chauvinistische Tsjechische provocaties tegen de Sudeten Duitschers." Volgens dit blad zouden deze pro vocaties „gemakkelijk aanleiding kunnen ge ven tot ernstige botsingen". Het Nationaal So cialistische orgaan noemt incidenten, die zich zouden hebben voorgedaan te Popaja. waar Henlein gemolesteerd zou zijn door een com- munistischen betooger, „waaruit bijna een ernstige botsing was voortgekomen tusschen Duitschers aan den eenen en Tsjechen en communisten aan den anderen kant". Tenslotte sommeert het blad Tsjecho Slowa kije zich ten spoedigste met deze incidenten bezig te houden. De Sudeten Duitschers zijn niet van zins zich te laten provoceeren door communisten en Tsjechen langs de grens. Wanneer dezen niet energiek tot de orde worden geroepen zouden daar ernstige botsin gen uit kunnen voortvloeien. De verantwoor delijkheid zou daarvoor niet ten laste van de Sudeten Duitschers komen. Engeland—Nieuw Zeeland in recordtijd. Record van Jean Batten verbeterd. De vliegers Clouston en Ricketts zijn Zon dag te 16.27 uur plaatselijke tijd te Blenheim op Nieuw Zeeland aangekomen. Zij hebben hiermede het -record Engeland— Nieuw Zeelanw verbeterd, door den afstand af te leggen in vier dagen acht uur en zeven minuten. Het record van Jean Batten is daar mede verbeterd. De vliegers zijn voornemens vandaag terug te vliegen. 43 opvarenden van Japansch schip omgekomen. Havas meldt uit Tokio, dat Zondag bij de Koreaansche Zuidkust het stoomschip Jintsenmaroe is gezonken Slechts zeven van de vijftig passagiers konden worden gered. Dochter van Bruno Walter gearresteerd. In verband met verklaringen van haar vader? AMSTERDAM, 20 Maart. Naar wij ver nemen is Woensdag of Donderdag j.l. te Wee nen in een bridgeclub, waar zij op dat oogen- blik vertoefde, gearresteerd Frau Lotte Walter, dochter van Bruno Walter, die in de afgeloo- pen weken een serie concerten van het Con certgebouworkest in ons land heeft gediri geerd. Frau Lotte Walter was de eenige van de familie, die tijdens de ingrijpende gebeurte nissen van de laatste dagen in Oostenrijk in de woning van den' dirigent te Weenen ver toefde. De directe aanleiding tot de arrestatie is niet bekend, doch kan gemakkelijk veronder steld worden en wellicht in verband worden gebracht met de verklaringen die Bruno Wal ter heeft afgelegd omtrent zijn definitief ver trek uit Oostenrijk, nu dat land in het Duit sche Rijk is opgenomen. De dirigent zou, na Zaterdagavond ln Den Haag zijn afscheidsconcert te hebben gegeven, heden naar Frankrijk vertrekken, waar hij aan de Rivièra een paar- concerten zou diri- geeren en vervolgens eenige weken rust nemen. Waarom zoudt ge Uw jongen niet lievei 'n Waarborg pakje geven? Voor het geid behoeft U het niet te laten, want Kreymborg concurreert scherp. i Héén bij (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Neusopius ging op de bank zitten. Staarde zonder een woord te zeggen voor zich uit en keek toen Thijs en oom Mopperniet aan. Ja, kijk eens, ik geloof toch, dat het maar het beste is, dat we vrienden worden. Dan kunnen we tenminste met z'n drieën pro- beeren. of we hier niet uit kunnen komen. Hij schudde zijn vuist in de lucht. Wacht maar. als ik die lui te pakken krijg! Wat zullen ze er dan van lusten! Neusopius heeft gelijk, oom, zei Thijs, zich tot oom wendend. We moeten alle vijandigheden tusschen ons maar vergeten en vrienden worden. Want dan bestaat de mogelijkheid. dat we er uit kunnen komen.zónder kleerscheuren! En ook oom was het met dit idee volkomen eens. Ik vind het best, hoor, want we moeten er uit, koste wat het wil! Maar op dit oogenblik zou ik niet weten hoe! Thijs heeft zelf gezegd, dat er beneden een paar lui op wacht staan, zoodat we toch niet ont snappen kunnen op het oogenblik. Heusch, laten we nu doen, wat ik gezegd heb en kalm onze beurt afwachten. Buitendien weten we heelemaal niet, wat die lui van ons willen! Nou, dat zal wel niet veel goeds zijn! bromde Thijs. -- Laten we er in alle geval maar het beste van hopen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2