Wanorde. De vorige week eindigde niet in grooter ge rustheid dan zij begonnen was. Eerder het te gendeel. Zelfs tot de politiek-onverschilligste lieden, dezelfden die spottend grinnikten, de schouders ophaalden en het zelfs teveel moeite vonden om hun handteekening onder een petitionnement te zetten in de dagen, toen internationale ontwapening een kans had, is thans het besef doorgedrongen dat er internationale wanorde in Europa heerscht. Men weet van geen enkele groote mogend heid meer wat zij van zins is en welke plan nen zij wellicht in het verborgene smeedt. Alleen staat vast dat de Duitsche regeering zeer sterk is en „een programma" heeft, om trent welks omvang tallooze meeningen be staan maar dat in elk geval al voor een goed deel is afgewerkt, dat de Italiaansche regee ring, schoon minder hecht vanwege een zwakker economische basis, zich achter deze zegekar heeft gespannen en er blijkbaar nieuwe voordeelen van verwacht en dat de Fransche regeering zwak is. Die wankelt nog erger dan haar vele voorgangsters. Zij zal wel spoedig vallen en door een kabinet van Nationale Unie vervangen worden. Candida- ten voor het premierschap schijnen te zijn de heeren Flandin, Daladier, Herriot. Num mer twee geldt als de krachtigste. Maar wat zoo'n regeering zou doen weten we niet. Haar optreden zou Frankrijk's financiën zeer ze ker op den weg naar herstel brengen. Maar wat zou zij bijdragen tot het handhaven van den vrede? In Engeland is de toestand geheel anders. Daar staat het parlementarisme even sterk als immer. Maar de premier Neville Cham berlain heeft in de afgeloopen week terrein verloren. De oppositie heeft terrein gewonnen in haar verontwaardiging over zijn afwachtend be leid en zijn zwijgen op haar vragen omtrent Tsjecho-Slowakije. Hij zelf wil blijkbaar ook een regeering van Nationale Unie, met Chur chill en Eden er in en vertegenwoordigers van de Labour Partij. Maar deze laatsten en anderen willen blijkbaar van hem af. Hij wil ongetwijfeld vóór alles den vrede trachten te bewaren. Zal een eventueele vol gende regeering dat ook willen? Het is niet te zeggen. Dan is er Rusland. Dit is het grootste raad sel van alle. Stalin heeft pas achttien ont troonde ex-kopstukken van de Sovjet-Unie om zeep laten brengen en er drie voor het leven laten opsluiten. Hij schijnt nog niet aan het eind van zijn verradersjacht te zijn Hij zit in het Kremlin, heerscht en laat ont hoofden en arresteeren. Hoeveel bekwame medewerkers heeft hij nog op wie hij reke nen kan? Hij heeft laten weten dat hij Litauen niet kan helpen. Dat is veel'beteekenend. Litauen haalt thans bakzeil, wat het beste voor dit kleine staatje (anderhalf maal zoo groot als Nederland, 2l/2 millioen inwoners) schijnt. Tegenover Litauen is Polen (twaalf maal zoo groot als Nederland, 34 millioen inwoners, zwaar bewapend) een geweldenaar tegen wien geen tegenstand baat. Men zou meer symptomen kunnen gaan op sommen, alle gezamenlijk bewijzend dat het diplomatieke evenwicht in Europa totaal ver stoord is. En op dit diplomatieke evenwicht hebben de kleine mogendheden, zooals Neder land, zich sinds vele, vele jaren voor hun vei ligheid moeten verlaten. Het is ineengestort in 1914 en de gevolgen daarvan hebben vele klei ne staten toen aan den lijve ondervonden. Ne derland bleef gespaard. Hoe zou het nu gaan? Maar wij moeten niet te somber zijn. Het kan allemaal nog meevallen. U moet niet teveel waarde hechten aan sombere beschouwingen van allerlei menschen die dit- of-dat van die-of-die gehoord of daar-en-daar gelezen hebben. De meeste van die uitingen zijn alleen maar zwartgalligheden. Niemand weet met eenige zekerheid wat tenslotte uit dezen heksenketel te voorschijn zal komen. Zelfs de dictators en de premiers kunnen het onmogelijk met zekerheid weten. Dat is een wonderlijk feit, maar het is waar. Er wordt een soort gokspel gespeeld, met den vrede als belangrijkste inzet. Daarbij moet u wel bedenken, dat niemand thans een oorlog beginnen kan zooals hij dat kon in 1914, want het is veel gevaarlijker voor ieder. Zonder uitzondering voor ieder. De geweldige luchtmachten maken ieder land, iedere hoofdstad, ieder bevolkingscen trum uitermate kwetsbaar. Er zijn wel af weermiddelen tegen, maar men kan er niet te hooge waarde aan hechten. En Spanje bewijst niets; dat is een strijd op nietige schaal vergeleken bij de machten, die de groote mogendheden tegen elkaar kunnen loslaten. De hulp, door sommigen aan Spanje gegeven, is ook maar beperkt geweest. Men zal een oorlog niet vermijden uit ethische of menschelijke motieven of zooiets, dat velen in den tijd van de ontwapeningsconferentie al zoo belachelijk vonden. Maar wel uit on zekerheid en angst omtrent de eigen kwets baarheid, die in elk geval groot is, al is men nog zoo zwaar bewapend. Niet alleen Duitsch- land en Italië maar ook Engeland, Frankrijk en Rusland zijn geweldig zwaar bewapend. Tot de tanden. En nu raad ik u nog aan eens een atlas op te slaan en nog eens na te zien hoe nietig West-Europa is in vergelijking met die an dere groote werelddeelen, die van zijn onder linge vernietiging zouden profiteered Daaraan denkt „the man in the street" zelden. Maar dat weet men in de hoofdste den van Europa ook Er rest nog altijd veel hoop. R. P. BEVERWIJK JAARVERGADERING VAN HET KARPERTJE. Het vischcollege ,,'t Karpertje" heeft in zijn clublokaal, café ,,De Vriendschap" zijn jaar vergadering gehouden. Uit het jaarverslag- van den secretaris, den heer Beumer, bleek, dat het Karpertje zich in een gezonden bloei mag verheugen, vooral nu het zich in het be zit mag verheugen van eigen vischwater. Het bestuur heeft voor de toekomst nog meer plannen. Het medegedeelde werd onder een applausje voor den secretaris goedgekeurd. Ondanks de hooge uitgaven van het vorig jaar kon.de penningmeester, de heer J. Been tjes. toch nog melding maken van een batig saldo. Nadat de kascommissie verslag had uitgebracht van haar bevindingen werd den penningmeester decharge verleend. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden de heeren J. Maenhout, J. Beentjes, T. Dekkers en C. v. d. Waa bij ac clamatie herkozen. Hierna werd aan den „koningsvisscher" den lieer H. Beumer, die de eereplaats op de ranglijst innam, een fraaie wandversiering overhandigd, aangeboden door den houder van het clubgebouw, den heer C. Vessies. Besloten werd in den gesloten vischtijd een voetbalwedstrijd te spel?n tegen een elft.il van de supportersvereeniging van Beverwijk en een vischwedstrijd te houden op de pieren. Naar het congres werden afgevaardigd de heeren J. Maenhout en H. J. Calf. Tot hoofdcontroleur en diens plaatsvervan ger werden benoemd de heeren M. Muis en J. Posch. In de kascommissie werden gekozen de heeren H. J. Calf, N. Grapendaal en J. Bak huis. De heer P. J. Tromp werd als nieuw lid ge balloteerd. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. FILMVERTOONINGEN VOOR WERKLOOZEN. Woensdagmiddag zal in het Kennemer Theater door den Beverwijkschen Bestuurders- bond een filmvoorstelling worden aangeboden aan de georganiseerde werkloozen met hun echtgenooten en gezinsleden boven 18 jaar. Als hoofdfilm wordt vertoond „Men gaf hem een geweer". Een lid van het bondsbestuur zal een pro- paganda-woord Spreken. Donderdag wordt dezelfde voorstelling ge geven voor de ongeorganiseerde werkloozen. STILLE OMGANG NAAR AMSTERDAM. Zaterdagavond zijn 500 deelnemers uit Be verwijk vertrokken voor het houden van den jaarlijkschen Stillen Omgang te Amsterdam. Een aantal deelnemers vertrok te voet of per fiets naar dehoofdstad, maar het grootste deel werd per extra trein naar Amsterdam vervoerd. In de St. Agathakerk werd voor beide groe pen een kort Lof gecelebreerd, waaronder de pelgrims werden toegesproken. Na het volbrengen van den alouden bede vaartstocht werd gezamenlijk de Mis bijge woond. In den vroegen Zondagmorgen bracht de electrische trein de pelgrims weer in Be verwijk terug. DE RESULTATEN VAN DE VOETBAL WEDSTRIJDEN. Onze plaatselijke tweede klassers, de Ken- nemers, hebben Zondag de competitie beslo ten met een uitwedstrijd tegen Z.V.V, De Kennemers hadden bij den uitslag geen en kel belang meer, maar met Z.V.V. was dit wel terdege het geval. De laatste plaats en het spelen van degradatiewedstrijden be dreigden de Zaandammers. Zij stelden dan ook krachtige pogingen in het werk om den wedstrijd tegen de Kenemers in winst om te zetten. Zij slaagden hierin niet ten volle, want zij moesten zich tevreden stellen met een puntloos gelijk spel. Dit resultaat leverde juist een punt te weinig op om uit de gevaar lijke zone te geraken. De degradatiecandida- ten Z.F.C., West-Frisia en O.S.V. slaagden er in zich door overwinningen veilig te stellen. Ook H.R.C. zag geen kans „de roode lan taarn" kwijt te raken. Door een 13 neder laag tegen O.S.V. houdt de Heldersche club thans met 15 punten Z.V.V. gezelschap. De Zaandammers zullen nu met H.R.C. moeten uitmaken wie van beiden degradatiewedstrij den zal moeten spelen. ^e Kennemers kunnen op een bevredigend seizoen terugzien. Met 24 punten uit 9 ge wonnen en 6 gelijk gespeelde wedstrijden ne men de rood-zwarten op eervolle wijze de tweede plaats in. Hoewel het resultaat stel lig nog beter zou zijn geweest, wanneer niet geheel onnoodig kostbare punten verloren waren gegaan, stemt het toch wel tot voldoe ning, dat reeds het tweede jaar in de tweede klasse zoo'n fraaie plaats wordt ingenomen. De 37 in deze competitie gescoorde doel punten werden gemaakt door Heideman 13, Boom 9, Horeman 6, Brethouder 4. Groot 2, Steenman 2 en Veenstra 1. Z. V. V.—De Kennemers (0—0) 1 Met een sterk gewijzigd elftal heeft Ken nemers het tegen het in degradatiegevaar verkeerende Z.V.V. niet verder dan een punt loos gelijk spel kunnen brengen, wat vrij goed de verhouding weer geeft. Dat door beide partijen geen doelpunt gemaakt kon worden moet worden toegeschreven aan de slecht op dreef zijnde voorhoedes en aan de sterke verdedigingen, die volkomen de meerdere waren van de beide stormlinies. De Kennemers hadden Schipper als rechts buiten opgesteld en ondanks dat hij ruim in een half Jaar niet had gespeeld, was hij nog een van de beste van het aanvalsquintet. Zijn spel houdt een belofte in voor de toe komst en ongetwijfeld zullen de Rood-Zwar- ten nog veel plezier van Schipper kunnen beleven. Het bmnentrio van de bezoekers was „ner gens". Een behoorlijk aangegeven bal van het trio hebben wij dan ook niet kunnen no- teeren. Bovendien waren de aanvallen zoo doorzichtig en onsamenhangend opgebouwd, dat de verdediging van Z.V.V. steeds op tiid wist in te grijpen. De voorhoede der Zaandammers ging mank aan hetzelfde euvel en hoewel zij veel meer kansen hebben gehad, dan de Kennemers, wisten zij evenmin het doel te vinden. Ook deze linie vond op haar weg naar 't doel een sterke verdediging, met Bos en Van Urk aan het hoofd. De ex-Uitgeester Balder, die Dinkla verving, paste zich goed hierbij aan. Het plaatsen van het leder is evenwel nog een zwak punt van hem. Van Urk heeft zijn doel weer op uitstekende wijze verdedigd, om daarmede tevens één van de beste spelers van het veld te zijn. Daar Z.V.V.. zichtbaar hinder ondervond van de zenuwen en de Kennemers beneden het middelmatige speelden was de wedstrijd, die nog door een vrij talrijk publiek werd bij gewoond, nauwelijks het aankijken waard, hoewel de spanning veel vergoedde. Overi gens maakte Z.V.V. geen oogenblik den in druk van een elftal, dat voor zijn laatste kans vocht. Spil Vessies zal evenmin bevrediging heb ben geschonken. Vooral zijn plaatsen was slecht verzorgd, hoewel het moeilijk is hem te passeeren. De Kennemers trappen tegen den vrij ster ken wind in af. Zij zijn nog het meest aan vallend. Het eenige gevaarlijke moment voor de rust voor het Kennemers-doel ontstond, toen Balder verzuimde het leder voor Van Urk te laten loopen, doch de Kennemers-back her stelde zich prachtig. Aan den anderen kant loste eens Schipper een vleugelschot, dat nog al moeilijkheden voor den Zaanschen doel man met zich meebracht. Zonder dat er iets bijzonders gebeurt komt de rust. (00). Na de rust hetzelfde spelbeeld: een gelijk opgaande wedstrijd, waarbij de beide verde digingen iederen aanval retourneerden. Onder groote spanning kwam het einde van dezen wedstrijd, die Z.V.V. een puntje opbracht, dat evenwel niet voldoende is om een beslissings wedstrijd tegen H.R.C, te voorkomen. Naar onze meening zal Z.V.V. wel het kind van de rekening worden. DE HUISHUREN VAN WERKLOOZEN. Naar aanleiding van de talrijke klachten van huiseigenaren over wanbetaling door steuntrekkenden, is tussehen den Dienst voor Sociale Zaken en het Bestuur van de Bever - wijksche Huurwaarborgvereeniging het vol gende overeengekomen: 1. De huur zal worden ingehouden van de steunbedragen van alle steuntrekkenden, wier namen door het bestuur van de Huur waarborgvereeniging aan .den Dienst voor Sociale Zaken worden opgegeven. 2. De leden, die gebruik willen maken van deze wijze van incasseering doen onverwijld opgave van de namen der betrokken huur ders, onder overlegging van de huurkwitan- ties en vergezeld van verdere gegevens. Deze opgaven moeten bij het bestuur van de Huurwaarborgvereeniging worden ingediend, dat daarvoor des Dinsdagavonds zitting houdt in het K.S.A.-gebouw. 3. Om de werkzaamheden te vergemakke lijken zal het bestuur ten behoeve van den dienst van Sociale Zaken, bemiddelend op treden voor alle huiseigenaren. 4. De verrekening van de ontvangen huren zal bij het bestuur geschieden. De dienst voor Sociale Zaken berekent 5 pet. incassokosten. Voor nadere inlichtingen kunnen de huis eigenaren zich iederen Dinsdagavond in het K.S.A.-gebouw tot het bestuur van de Bever- wijksche Huurwaarborgvereeniging wenden. MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS. Donderdagavond vergaderen in de boven zaal van Hotel „Ter Burg" de vertegenwoordi gers van de leden van het Maatschappij Ziekenfonds. CASTRICUM C. S. V. VERLIEST ONDER PROTEST. C. S. V. heeft met den oneven goal den be langrijken wedstrijd tegen Zaandijk 2, die haar het kampioenschap had kunnen brengen, ver loren. Alle hoop behoeft evenwel nog niet te worden opgegeven, want tegen het Zaansche doelpunt is protest aangeteekend en de kans op toewijzing moet groot worden geacht. Toen namelijk 10 minuten voor het ingaan van de rust een hoekschop moest worden ge nomen en de scheidsrechter daartoe het fluit- sein gaf, floot hij wederom toen de bal in het doelgebied van C. .S V. zweefde. Het opont houd bleek noodig te zijn om eenige jongens van achter het doel te doen verwijderen. Zoo dra dit geschied was liet de scheidsrechter het .spel hervatten, niet met een hootgebal op de plaats, waar de bal zich bevond toen het spel werd gestaakt, maar met het wederom nemen van den hoekschop, waaruit Zaandijk nu scoorde. Het protest is dus gericht tegen het i verkeerd toepassen van de spelregels, Het wachten is nu op de beslissing van de protest commissie. C. S. V. was ook overigens in dezen wedstrijd niet bijster gelukkig, want ondanks een groote veldmeerderheid.. vooral in de eerste helft, slaagden de voorwaartsen er niet in den bal in het Zaansche doel te jagen. Na het hier boven omschreven incident ging de rust in met een 1—0 voorsprong voor Zaandijk. Het was jammer, dat de C. S. V.-aanvoerder wegens een knieblessure het veld moest verlaten. Ook in de tweede helft demonstreerden de Castrlcummers eenigen tijd een meerderheid, maar met stug en vooral forsch verdedigen wisten de Zaandijkers doelpunten te voorko men. Daarna had het C. S. V.-doel een ware belegering te doorstaan, maar de Castricum- sche verdediging stond als een rots in de branding en vooral Prijs weerde zich geducht. Aan den anderen kant slaagde ook C.S.V. er niet in de stevige Zaandijk-verdediging te verschalken. Het laatste woord is nu aan de protestcom missie. Bij toewijzing van het protest zou C. S. V. nog een kansje hebben, want in dat geval is een beslissingswedstrijd O. F. C.— C. S. V. noodzakelijk. R.K. SCHAAKCLUB KAMPIOEN. De R.K. Schaakclub St. Thomas behaalde te Heemstede voor de competitie een fraaie overwinning, waardoor zij kampioen werd van haar afdeeling. De uitslagen waren: St. Bavo St. Thomas P. PolsE. Swienkeling 0-1 H. Rump—W. Briefjes 01 Chr. DiependaalJoh. Lute 01 D. RumpS. de Winter 10 A. KleverlaanG. Cornelissen 01' L. v. d. VoortL. Res 01' N. Hendrix-N. Steeman 01 A. MastelingJ. Rozing 01 E. StolvoortW. Möllman VaVi J. VerbeekJ. Lute 01' DE HAGELTNGERWEG. Aan den put, welken men dempen moet, vóór het kalf verdronken is, dachten wij dezer dagen, toen we den toestand zagen waarin een deel van den Hagelingerweg, dat wederom voor het verkeer is opengesteld, verkeerde. We be doelen hiermede niet de nood-bestrating, want we begrijpen, dat, aangezien straks de aanslui tingen aan de rioleering nog moeten worden gemaakt, aan deze bestrating niet te hooge eischen mogen worden gesteld. We hebben in de eerste plaats het oog op de dikke laag mul zand, die hier en daar op het bestrate deel is achtergebleven en die zeker niet alleen denk beeldig gevaar voor wielrijders oplevert. Tot dusver is het nog gebleven bij omvallen en in onzachte aanraking met de straat komen en eenmaal volgde een lichte aanrijding met een auto, doch ernstiger ongelukken behooren zeker niet tot de onmogelijkheden wanneer op die plaatsen wielrijders een auto moeten pas seeren. En dan wijzen we op een zeer diepen kuil ter hoogte van de Hageveldstraat, die, vooral bij avond zeker gevaar oplevert. Totaal IV28Y2 VITESSED. O. S. 3—1. Vitesse is er in geslaagd de kampioenen van haar afdeeling op gedecideerde wijze een ne derlaag toe te brengen. Onmiddellijk na den aftrap is Vitesse sterker. Kabel geeft Vitesse de leiding, nadat een doelpunt van Tromp was geannuleerd. Van grooten afstand lost Plas een schot, dat eveneens doel treft 20. Met dezen stand gaat de rust in. De tweede helft begint met een serie aanvallen van D. O. S. Keeper Bleyendaaal laat zich echter niet verschalken. Dan trekt Vitesse weer ten aan- van en Zonneveld slaagt er in den stand op 30 te brengen. D. O. S. stelt krachtige pogingen in het werk om althans de eer te redden. Zij slaagt hierin, zoodat met 3—1 het einde aanbreekt van deze interessante ontmoeting. De andere uitslagen waren: Vitesse a A. D. O. a (vriendschappelijk) 3—2; H. S. V. b —Vitesse b 14 (Vitesse b kampioen). Tijdens hevig noodweer stortte in Rio de Janeiro een geheel blok huizen in. Twintig personen kwamen hierbij om het leven. SANTPOORT JE MOET MAAR BOFFEN. De heer S., die zich met het rondbrengen van reclame-meteriaal belast had, werd, toen hij zijn hand door een brievenbus stak, door een hond in zijn vinger gebeten, tengevolge waarvan hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. NAAR HET CONCOURS. „Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet' directeur Henk Arisz, dat op tal van concour sen zulke mooie successen boekte, maar de laatste jaren in dit opzicht niet meer zoo van zich deed spreken, doordat het op geen con coursen uitkwam, zal dezen zomer aan den wedstrijd door „Haarlem's Zanggenot" uitge schreven. deelnemen. PERSONALIA. Tot vertegenwoordiger van den Noordh. Wandelsportbond voor Haarlem en Omstre ken is onze plaatsgenoot, de heer J. Martens benoemd. HEEMSKERK „A, D. O." De uitslagen van Zondag waren: Vitesse aA.D.O. a 23 W.S.V. b—A.D.O. b O—O S.D.E. 2A.D.O. 3 niet doorgegaan Adspiran ten-voetbal: KievitenOoievaars 60 De particuliere belangen van dienstplichtigen. Minister van Defensie doet beroep op werkgevers. 's GiRAVENHAGE, 19 Maart De Regee- ringspersdienst meldt: Sommige dienstplichtigen, die langer in werkelijken dienst moeten blijven dan waarop zij hadden gerekend, hadden uitzicht, dat zij bij vertrek met groot verlof in hun burger betrekking zouden kunnen terugkeeren of spoedig werkgelegenheid zouden vinden. De langere afwezigheid maat het echter onzeker, of elke werkgever in staat zal zijn, tot het ein de van de oefeningstijd de voor den dienst plichtige bestemde plaats voor hem open te houden. De Minister van Defensie meent een beroep te mogen doen op de goede egzindheld en vooral op den nationalen zin van de werk gevers, voor zoover het in hun vermogen ligt, in hun bedrijf de maatregelen te willen tref fen, die er toe kunnen leiden, dat.de dienst plichtige landgenooten, als zij eenige maan den later uit den dienst komen, zoo weinig mogelijk nadeelen ondervinden van de ver plichtingen, welke zii in het algemeen belang hebben te volbrengen. DE STILLE OMGANG. AMSTERDAM, 20 Maart. Sedert de Stille Omgang wegens overstelpende belangstel ling over twee Zondagen moest worden ver deeld, was de tweede Zondag hoofdzakelijk aangewezen voor de Amsterdammers. De deel neming in den lande werd echter zoo groot, dat ook deze aanvankelijke indeeling niet kon worden gehandhaafd. Rotterdam en Arnhem, Utrecht en Friesland, Maastricht en Haarlem, Noord-Limburg en West-Friesland, Maastricht en de bollenstreek, Oost-Brabant en Oost-Gelderland, het Gooi en Alkmaar werden met kleinere plaatsen ingedeeld op den tweeden Zondag, terwijl verleden week reeds een drietal Amsterdamsche parochies den omgang maakte. Dezen prachtigen nacht bracht ruim 40.000 mannen en jongelingen op de been. Reeds vroeg, de klok van eenen had nog niet gesla gen, hadden de eersten den bidweg aange vangen. Onafgebroken ging het voort, met grooten regelmaat, tot na zessen, toen het alweer klaar dag was. Onder de pelgrims bevonden zich ditmaal de bisschoppen van Roermond en Haai'lem, mgr. Lemmens en mr. Huibers. Per spoor werden 17.000 bedevaartgangers aangevoerd in 17 treinen. DREIGEND CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. EINDHOVEN 19 Maart. Heden hebben de vertegenwoordigers der vier arbeidei-s- organisaties in de sigarenindustrie de huidige situatie in deze nijverheid onder oogen ge zien. Vastgesteld werd dat, indien de werkgevers van 1 April a.s. af geen zeer belangrijke ver betering invoeren, tegen dezen datum de sta king zal worden geproclameerd. Verschillende maatregelen, hiermede ver band houdend, werden voorloopig vastgesteld. De organisaties zullen begin volgende week opnieuw bijeen te komen, teneinde dan defini tieve besluiten te nemen. GEEN GOEDE BERG PLAATS De Tel verneemt uit Dieren: Een schipper deponeerde een bedrag van f 300 aan bankpapier in een houten kistje in een fornuis. Zijn knecht, hiervan niet op de hoogte, stak later het fornuis aan. Toen de schipper zich herinnerde, dat zijn geld zich in den oven bevond, bleek het kistje ge schroeid en de biljetten geheel verkool te zijn Met de droeve resten heeft hij zich naar het kantoor der Nederlandsche Bank begeven waar thans een onderzoek wordt ingesteld, of het verlies geheel of gedeeltelijk zal kuxinen worden vergoed. EERSTE KAMER. Begrooting A an Economische Zaken. Je Minister over zijn algemeen economisch beleid. De meening van ettelijke leden, dat op het oogenblik op economisch gebied door de re geering zou worden gevolgd een politiek van lijdelijkheid, kan de Minister in geenen deele onderschrijven. Het feit, dat de regeering zich bij het bestrijden van de werkloosheid niet heeft gebaseerd op het in het voorloopig ver slag genoemde „Plan van den Arbeid" wettigt niet het verwijt van lijdelijkheid. Zooals be kend, zijn de bezwaren van de regeering tegen dit plan niet slechts gelegen in het feit, dat de uitvoering er van de draagkracht van ons volk zou te boven gaan en dientengevolge on getwijfeld gezien op eenigszins langeren termijn, het gevaar in zich sluit dat de werkloosheid zou worden vergroot, doch te vens in het feit, dat de in het plan aanbevo len middelen zich niet keeren tegen de oor zaken van de werkloosheid. In de eerste plaats moet naar dê stellige overtuiging van den Minister worden getracht het euvel der werkloosheid te bestrijden, door het opwekken van de regeneratieve krachten waarover ons bedrijfsleven zelf beschikt. Op dit; gebied zijn thans alle krachten inge zet; de overheid treedt op velerlei gebied sti- muleerend, een enkele maal zelfs initieerend op. Uiteindelijk zal echter moeten worden ver trouwd op de eigen kracht van het bedrijfs leven, om, zij het dan met medewerking in ve lerlei vorm van de overheid, het arbeidsover- schot weer op te nemen. Het eerste punt waarbij de overheid zal moe ten helpen, is de poging tot herstel van de rendabiliteit van de productie, hetgeen mo gelijk is door beïnvloeding zoowel van de kos ten der productie als van haar opbrengst. Voor zoover een verlaging van de kosten van levensonderhoud niet valt te bereiken, moet thans hoofdzakelijk doel zijn een stijging te voorkomen. Zonder dat dit behoeft te gaan ten koste van den levensstandaard van den boe renstand, is een der middelen daartoe gele gen in het wijzigen der crisisheffingen en ac cijnzen. Dit middel is herhaaldelijk met succes toegepast. Een verbetering van de rendabiliteit, welke uitgaat van de beïnvloeding van de opbreng sten der productie, wordt vei'wezenlijkt en in deze richting wil de minister met kracht doorgaan door de hanteering der bevoegd heden. welke hem zijn gegeven door de Cri- sis-invoerwet. de Tariefmachtigingswet, de Wet op de Ondernemingsovereenkomsten en de Vestigingswet Kleinbedrijf. Het streven van de regeering is bij voortdu ring gericht op uitbreiding van den export. Verkoop door middel van automaten Ook de minister is van meening dat de ver koop door middel van automaten kan leiden tot ontduiking van de winkelsluitingswet 1930, zoodat een wettelijke regeling wellicht niet zal kunnen uitblijven. Bij nadere bestudeering van het aanhangige wetsoxxtwerp betreffende dit ondei'werp is hem gebleken dat nog uitvoerig overleg met belanghebbenden en deskundigen zal moeten worden gevoerd alvorens de zeer vele moeilijkheden van verschillenden aard, die zich bij dit vraagstuk voordoen, zullen zijn opgelost. Afbetalingsstelsel. Met de opvatting, dat uit het afbetalings stelsel ongunstige gevolgen kunnen voortsprui ten, kan de minister instemmen. Hij is echter niet overtuigd dat die geheel zullen kunnen worden weggenomen door strengere voor schriften. De huidige wettelijke regeling ls eerst sedert kort in werking en hij geeft er de voorkeur aan de resultaten daarvan, eventueel in samenwerking met zijn ambtgenoot van Justitie, nog eens nauwkeurig na te gaan al vorens zich over verder gaande wettelijke voorschriften te beraden. P. J. DE KANTER 70 JAAR. 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. Ter gelegen heid van den zeventigsten verjaardag van den heer P. J. de Kanter, algemeen voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, voorzitter van „Neder land in den Vi'eemde", directeur van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en oud-lid van de Tweede Kamer, is vanmiddag in Hotel Wittebimg een druk bezochte receptie ge houden. Opgemerkt werden o.m. dr. H. Colijn, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, mr. J. A. de Wilde, minister van Fi nanciën, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bniïne, minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, mr. P. Droogleever Fortuyn, bur gemeester van Rotterdam en voorzitter van de vereeniging van Nederlandsche gemeen ten. De heer J. N. Pattist, rijksinspecteur van het onderwijs, sprak den jubilaris toe namens het Alg. Ned. Verbond. Namens dat verbond bood spr. dexx jubilaris zijn door Piet van der Hem geschilderd portret aan. De heer Zuyderhoff, spiekende namens „Oost en West", xnemoreei*de met waardee- ring de samenwerking, die sinds twintig jaar tussehen zijn vereeniging en het A.N.V. be staat. Als voorzitter van de Algemeene Reken kamer stelde hij de verdiensten van den heer De Kanter in het licht. Genei-aal A. Hoogeboom bracht voor de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" den jubilaris hulde. Mevr. VeenBrons (Famkejoud-hoofdbe stuurslid van het A.N.V., u;tte haar geluk- weixschen in dichtvorm. De jubilaris dankte in een kort woord, Er waren vele bloemen en telegrafische ge- lukwenschen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit van 18 Maart j.l. is bevor derd tot commandeur in de orde van den Nederlandsche Leeuw: mr. L. C. Besier, pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad dei- Nederlanden. Eveneens bij Kon. Besluit van 18 Maart is op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s. aan mr. L. C. Besier eervol ontslag verleend als procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen en is benoemd tot pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden: mr. w. J. Berger, thans advo caat-generaal bij voormeld college.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3