j) A Er Nederland wint met 3-2 Mijn kijk op het spel De dames verliezen MASKED A G 2t MAART 193ft |°j T3wf sJl Het voetbal-elf tal van Kemphaan, dat in het afgeloopen seizoen in zijn afdeeling zulk een merkwaardig suc ces heeft gehad. V.l.n.r. eerste lij: De Jong, Röbken, Schouten, J. van Gelder, G. van Gelder. Tweede rij: De dames van Rood Wit II wonnen Zondag met 31 van Amersfoort en verwierven daarmee het kampioen schap van haar afdeeling. V. I. n. v., eerste rij de dames: O. Jongeuecl, M. v. d. Zouwe, E. PaardekoperOver man, M. Bergman, K. Mos. Tweede rij P. v. d. Zouwe, E. Loeb van Zuilen burg, E. v. Mourik Broekman, A. Mei- clxers, P. v. d. Poll, D. SteijnParvé. Nederlandsche verdediging werd toegekend. Daarna ondernam de Hollandsche rechter vleugel een aanval, welke door de uitstekend spelende links-half Lohse werd onderbroken. Even later werd een fraaie voorzet van mej. Leeuwenberg zoowel door de geheele aanvalslinie als door de iDuitsche verdediging gemist. Hierna nam Duitschland het spel weer in handen. Twee corners, welke wederom slecht werden gestopt, leverden niets op, hetgeen voor den Hollandschen aanval aanleiding was om het Duitsche doel te gaan bestoken. Een straf corner werd door Mej. Van Bueren naast gesloten. Kort daarop loste mej. Terwindt die haar laatsten internationalen wedstrijd speelde, 'n schot, dat door de doelverdedigster werd gekeerd; de bal belandde bij mej Van Bueren, die zonder aarzelen inschoot, doch de Nederlandhsche scheidsrechter Simmers floot wegens off-side. Het gevaar was echter nog niet voor het Duitsche doel geweken. Na een hernieuwden aanval werd een lange corner genomen, welke met moeite werd weggewerkt; een goed schot van mej. Van Bueren, die buitengewoon hard werkte, werd gestopt. Het succes bleef toch niet uit; uit een straf corner wist mej. Van Bueren via een Duitsche stick te scoren. C10) Met nog drie minuten in de eerste helft te spelen, ondernam de Duitsche linkervleugel een aanval, waarbij de linksbinnen Bauerle een kans miste. Haar collega Drews deed het beter door een soloren te ondernemen en den bal langs de uitloopende keepster te schie ten. Hoewel de snel teruggetrokken mej. Roos trachtte een doelpunt te voorkomen, ver dween de bal in het net (1—1). Onmiddellijk hierna was het rusten. Na de rust wilde het in het Nederlandsche team niet al te best meer vlotten. Reeds na zeven minuten had frl. Drews andermaal met een schot succes, doordat mej. Heutink den bal onder haar voeten door liet gaan (1—2). Vijf minuten later herstelde onze keepster haar fout door een strafcorner uitvallende corner te werken; bij de uit deze corner voort komende scrimmage werd de bal tenslotte naast geschoten. Mej. Vreede moest ten gevolge van een bot sing eenigen tijd het veld verlaten, waardoor de Duitsche dames in den aanval bleven. De gasten kregen achtereenvolgens twee strafcorners en een lange corner te nemen, welke alle werden weggewerkt. Holland trachtte zich door een snellen aanval over rechts aan den druk te onttrek ken; voor het Duitsche doel werden echter eenige kansen gemist; mej. Van Bueren schoot even later naast. Aan de andere zijde werd een lange cor ner door de Nederlandsche achterhoede on schadelijk gemaakt. Na vijf en twintig minuten, toen Duitsch land een strafcorner gemist had, verscheen mej. Vreede weer in het veld; zij stuwde haar team ten aanval. Een kans ging verloren door off-side van mej. Leeuwenberg; mej. Kruize die geen al te beste partij speelde en haar linksbuiten Exalto volkomen verwaarloosde, sloeg over den Ibal heen. Het Hollandsche team verzwakte nu aan merkelijk, waardoor Duitschland weer over wicht verkreeg. Een strafcorner werd door mej Heutink gestopt en mej. Roos wist een lange comer onschadelijk te maken. Duitschland bleef voortdurend in den aanval mej. Heutink wist eenmaal uitloopend ten koste van een corner te redden; overigens wisten de beide backs, uitstekend bijgestaan door mej. De Vletter en mej. Vreede, het Duitsche spel, dat bij den cirkel te kort werd gehouden, te onderbreken. Wegens een vermeende overtreding kende de Duitsche scheidsrechtster aan haar land- genooten een strafcorner toe, welke werd ge mist, waardoor de bal bij onze aanvalslinie terechtkwam. Er restten nog- slechts twee minuten, welke 'jd niet voldoende was om nog een gelijk spel 1 forceeren. Met Holland in den aanval werd het einde angekondigd, waarna de bij het begin ach terwege gebleven volksliederen werden ge- elftallen zich in gelid tegenover elkaar op; aangezien de geluids-installatie weigerde, zoo dat geen volksliederen ten gehoore konden worden gebracht, werden door de Nederland sche dames drie cheers aangeheven, welke door het Duitsche team met een „Sieg heil" werden 'beantwoord. Na den toss stelden de elftallen zich als volgt op: Duitschland: Steelier, Diercks, Vogel, Gensert, Voss, Lohse, Klein, Drews, Keller, Bauerle. Hargus. Nederland: Exalto, Kruize, Van Bueren, Terwindt, Leeuwenberg, Goetink, Vreede, De Vletter, Rollin Couquerque, Roos. Heutink De eerste aanvallen werden ondernomen door de Duitsche dames, die met de zon in den rug speelden. Al spoedig kregen zij een lange corner te nemen die echter slecht werd gestopt, evenals de daarop volgende straf corner, die wegens een overtreding van de Het korfbaltwaalfta! van Oosterkwar tier won Zondagmiddag met 31 van Westerkwartier II en veroverde hier mede het kampioenschap van haar afdeeling. V. 1. n. r. de dames: W. de Korte, R. de Korte, J. Waage, G. Deen, F. Waage, D. Segerius; heeren: Hom mers, Struikelkamp, Vondeling, v. d. Linde, Drogtrop, Poelgeest. HOCKEY Spannende wedstrijd tegen de Belgen (Van onzen medewerker). Na een 3—0 voorsprong behaald te hebben, is Nederland er nog juist in geslaagd, een kleine 32 zege op de Belgen te behalen. De eerste helft van den wedstrijd gaf, wat het Hollandsche 'elftal betreft, de meeste be vrediging'. De verjongde nieuwe middenlmie liet zich toen uitstekend gelden; het waren vooral ook de beide vleugelspelers Esser en Gunning, die voortdurend aanvallen onder namen. Vooral Esser was een telkens weer terugkeerend gevaar voor de Belgen. De Bel gische verdediging en halflinie konden slechts inet moeite deze voortdurende stormloopen onderbreken, waarbij men met groot succes de off-side tactiek toepaste. Keeper v. d. Merghel heeft in de eerste helft meermalen prachtig werk verricht. On danks het feit, dat Nederland veel meer aan vallend was geweest, dan de Belgen, kon toen slechts een magere 10 voorsprong behaald worden; de Belgen waren door hun te korte spel niet noemenswaard gevaarlijk geweest. De tweede helft heeft een geheel ander spelbeeld gebracht. Het duurde niet lang of de Belgen konden het spel in handen nemen, vooral door een beter open spel in het veld. De strijd werd in hoofdzaak op de Holland sche helft gespeeld. Eenige Hollandsche aan vallen brachten succes door schutterscapaci- teiten, welke België in de eerste helft zoo zeer gemist had. In de tweede helft was dat wel niet veel beter, maar de verwoede Belgische aanvallen stichten verwarring in den Neder landschen slagcirkel; van deze verwarring werd tweemaal goed gebruik 'gemaakt. Van de Hollandsche spelers waren de beide vleugelspelers Gunning en Esser zeer goed. Het binnentrio was niet zoo sterk; de geheele aanvul had in de tweede helft te lijden van het gebrek aan steim van de middenlinie. Deze linie was in de eerste helft zeer "goed, doch in de tweede helft uitgespeeld; het zal geen ver wondering wekken, als hierin wijziging zal komen. Zonder uit te blinken is Van der Veen niet tegengevallen. De Hollandsche verdediging heeft vooral in de tweede helft soms raar staan te schutte ren, waaraan ook de middenlinie schuld had. Over het verloop van den wedstrijd het vol gende: België won den toss, wat geen voor deel beteekende. Na eenige wederzijdsche aan vallen, kwam Nederland in de meerderheid. Een schot van De Roos na een voorzet van Gunning gaat naast. Er wordt in hoofdzaak op de Belgische helft gespeeld. Nadat een Belgische aanval door off-side tot staan is gebracht, slaat De Waal den vrijen slag hard naar voren; de hard werkende Esser loopt toe; hij kan den bal nog halen en geeft een voorzet, waarna A. de Roos scoort (1—0). Er is dan zeven minuten gespeeld. De Nederlandsche meerderheid blijft ge handhaafd. De Belgen kunnen nog niet verder dan tot de Nederlandsche half-linie komen. Esser is buitengewoon actief; hij snelt voort durend lang de lijn. Een schot van Sparen- berg gaat naast. Hierna volgt de eerste straf corner op het Belgische doel, waarbij de bal tweemaal tegen den paal wordt geschoten. De Belgen komen nu ook eenige malen in den Nederlandschen slagcirkel, maar het ge vaar kan telkens bezworen worden. Esser pro beert het dan eens alleen, maar zijn schot is 'te zacht. De Belgen spelen zeer scherp op off-side; het lukt nog al eens, onze landgenooten in deze val te vangen. De Belgische keeper werkt eenige schoten van Esser en de Roos fraai weg. Een straf corner levert geen succes op. Een Belgische aanval heeft bijna succes, als Anjenia mist, maar de bal rolt naast. De eerste strafcorner der Belgen op het Ne derlandsche doel levert niets op wegens het slechte stoppen. De Belgen werken zich nu meer los, maar de Nederlandsche aanvallen blijven gevaar lijker door meer schotvaardigheid. Een shcot van De Roos gaat, naast. Het zijn steeds de Nederlandsche vleugelspelers, die de Belgen te snel af zijn- Bii een uitval van Sparenberg' wordt hjj de vijandelijke achterhoede, waarin de keeper uitblonk, steeds weer kon ingrijpen. Ik ben van meening, dat zelfs met het hier boven omschreven gebrek aan tactiek, Zand- voort de match had kunnen winnen, indien men den snellen linksbuiten Van den Bos re gelmatig in het spel had betrokken en als Andries Weber zijn normale positie van rechts binnen van stonde af aan had. ingenomen. Dan was er nog een beslissende factor, die eveneens aan de tactiek ten grondslag ligt. Wanneer de halfbacks, maar vooral ook de backs van een elftal, zeer zeker als zij den wind in den rug hebben, naar voren gaan, laatstgenoemden desnoods tot aan de midden lijn, zijn de vijandelijke voorwaartsen gedwon gen zich even ver terug te trekken, willen zij zich niet in buitenspel-positie bevinden. Noch Zandvoort, noch Meteoor bleek zich van de mogelijkheid van dit tactische voordeel bewust te zijn en zelfs bij den 1O-achter stand lieten de backs der thuisclub den Am- sterdamschen middenvoor dicht genoeg na deren om hem de kans te geven, met een dooi den wind voortgestuwd hoog schot van buiten het strafschopgebied zijn club in veilige ha ven te brengen. zwaar gehinderd. De toegestane strafcorner gaat echter naast. Even later breekt Gunning door, het schot springt terug en De Roos scoort; het doelpunt moet echter wegen off-side van Gunning af gekeurd worden. Met 10 komt de rust. In de tweede helft zijn de eerste aanvallen voor de Belgen. Een strafcorner wordt naast geschoten. De Belgische voorhoede speelt wat te dicht op elkaar. Een lange corner op het Nederlandsche doel wordt slecht gestopt (cor ners nemen bleek geen specialiteit der Belgen te zijn). Bij een Nederlandschen aanval krijgt Gun ning een vrijen slag even huiten den slag cirkel. Hij plaatst uitstekend naar Sparenberg, die fraai in het doel schiet (20). Even later mist De Roos een mooien voor zet van Gunning. De Belgen komen echter weer terug. Eenige corners worden genomen, maar gemist. Caviët probeert het dan alleen, maar met vier Belgen om hem heen is succes uitgesloten. De Belgische keeper redt tweemaal achter een op fraaie wijze. Sparenberg, die door klap tegen zijn knie wat hinkt, werkt den toch nog in den cirkel; De Roos wringt zich tusschen drie Belgen door en scoort na 20 minuten (30). Direct daarop weer een moeilijk moment door Criticus Zandvoort—De Meteoor. Er was eens een man, die een prachtige re genjas had gekocht, waarop hij erg trotsch was. Zoo bang was hij, dat het kleedingstuk vuil of beschadigd zou worden, dat hij zoo min mogelijk risico nam en het maar liever thuis aan den kapstok liet hangen.De gevolgen bleven niet uit, een onverwachte regenbui overviel hem en bedierf zijn costuum zoo grondig, dat hij het met goed fatsoen niet meer kon dragen. Zandvoort had een prachtige kans op het kampioenschap en zou in puntenaantal met Bloemend aal gelijk zijn gekomen, als op eigen veld van de Meteoor was gewonnen. De geelblauwen waren echter zoo bevreesd, dat de tegenpartij een doelpunt zou maken, dat ze, zelfs met den kraehtigen wind en de zon in den rug, teveel aandacht aan de verde diging besteedden en de voorhoede vrijwel aan zichzelf overlieten. Een onverwachtseh hoog schot van den Amsterdamschen links buiten vloog, kort voor het einde, over het hoofd van den keeper in het doel en ondanks alle defensieve voorzorgsmaatregelen werd Zandvoort voor den titel practisch uitge schakeld. Vóór den aanvang van deze match was de Meteoor twee punten op Zandvoort ten ach ter, zoodat ook deze club slechts baat bij een overwinning kon vinden. Het merkwaardige in dezen wedstrijd was nu, dat de halfbacks van beide partijen gedurende de volle anderhalf uur een volkomen afwachtende houding aan namen, angstvallig op hun eigen speelhelft bleven en de eigen backs op het doel terug drongen, zoodat de achterspelers zelden ver der kwamen dan den rand van het strafschop gebied. Het harde veld en de levendige bal in den bollen wind maakten vlot combinceren al leen dan mogelijk, als het leder door de half backs uit de verdediging werd opgebracht en over den grond aan de voorwaartsen werd toe gespeeld. Daar geen der middenspelers het 'initiatief tot een opbouwende dribbel durfde te nemen en zij alle zes te weinig bewegelijk waren om hun steunende taak eenigszins naar behooren te volbrengen, is het duidelijk, dat dc hooge verre passes, waartoe men zijn toe vlucht namen, mede door den wind, zeer on zuiver werden geplaatst en welhaast regel matig bij een tegenstander dan we! buiten de zijlijnen terecht kwamen. Het resultaat was derhalve een van weers kanten eenzijdig, afbrekende spel. waarbij techniek en tactiek grootendeels werden ver waarloosd. Dc techniek ging ten onder in de zenuwachtige sfeer, daar de spelers zich niet den tijd gunden, den ba! behoorlijk onder controle te krijgen en de situatie te overzien terwijl wat de tactiek betreft, men vergat dat een bepaald systeem, welk dan ook, alleen doelmatig kan zijn, als het inderdaad syste matisch en volgens de regelen der kunst wordt uitgevoerd. Spelen in de W-formatie kan nuttig zijn, ais de beide binncnspelers contact houden met de halfbacks en de overige voorwaartsen; komt men echter met een sterken wind en de zon in den rug tegenover een tegenpartij te staan, die voornamelijk op verdedigen is ingesteld, dan is het zaak om zoo goed moge lijk van de omstandigheden te profiteer en en dus zoo krachtig mogelijk en voortdurend op den aanval te spelen. Vijf voorwaartsen. goed gesteund door de middenlinie en den wind, zullen dan meer resultaat bereiken dan drie verspreide en door de tegenstanders gedekte aanvallers, die geduldig blijven wachten op een min of meer zuiveren pass, die echter van een zoo grooten afstand komt, dat de verde digers genoeg tijd hebben om het gevaar in de kiem te smoren. De pauze kwam, zonder dat er gescoord was, doch hoewel beide elftallen natuurlijk ten vol le begrepen, dat zij slechts door een overwin ning in de running voor het kampioenschap konden blijven, werd er na de hervatting op precies dezelfde wijze gespeeld als in de eer ste helft. Het eenige verschil was, dat de beide Amscerdamsche buitenspelers, door op hun lijn te blijven, zich tegenover de steeds naar het midden afdwalende Zandvoortsche kant- halfs van een zoo groote mate van vrijheid verzekerden, dat daarin de kiem van een doelpunt en van de overwinning school. Want ook de backs der thuisclub bleven dicht bij elkaar en de vraag was nu maar, of het een der rniddenspelers der tegenpartij zou ge lukken, eindelijk eens een goed gerichte pass aan een der vleugelspelers te geven. Dat lukte inderdaad en toen doelman Kemp de ernstige fout beging, zich bij 'n schot van den linksbui ten vóór in zijn doel op te stellen, liet hij, weliswaar gehinderd door de zon, den hoogen bal over zijn hoofd in het net vliegen. Dat was de beslissing, want ofschoon de Zandvoort-halfbacks thans een weinig meer naar voren kwamen, werd er zoo lang ge treuzeld en het spel zoo kort gehouden, dat voor het Belgische doel, maar de keeper weert zich prachtig en houdt eenige schoten vallen de uit zijn doel. De Belgen komen nu verwoed aanvallen. Een strafcorner wordt echter weer slecht ge stopt. Maar Delvaux weet bij een verwarrende situatie langs den uitgeloopen keeper te scoren (31). België blijft nu sterker; de Nederlandsche spelers gunnen zich geen tijcl meer, den bal te plaatsen. Steeds worden de ballen door Belgische spelers opgevangen en weer naar het Nederlandsche doel geplaatst. Als er nog twee minuten gespeeld moet wor den, maakt Delvaux op fraaie wijze het twee de Belgische doelpunt (32). De Belgen blijven nog sterk in den aanval, maar weldra klinkt het eindsignaal. Nederland heeft nog juist de zege kunnen behalen. De opstelling der elftallen was: Nederland Anjema, De Waal, Overing, De Looper, Berghuis, v. d. Veen, Gunning, Sparenberg, De Roos, Caviët, Esser. België: v. d. Branden, Portielje, Waterkeyn, Delvaux. Delaval, Putz, Enderle, De Boon, Rens, Croonenberghs, v. d. Merghel. DAMES-HOCKEY met 12 van Duitschland Op het fraaie terrein van de Gooische Hockey Club te Bussum, werd Zondagmorgen de internationale wedstrijd Nederland— Duitschland gespeeld, die een kleine, doch alleszins verdiende overwinning voor de gas ten heeft opgeleverd. Aanvankelijk waren beide partijen vrij goed tegen elkander opgewassen; er werden aan weerszijden min of meer gevaarlijke aanval len ondernomen. Na de rust vertoonde het spel van de Nederlandsche dames echter een zekere matheid; het Duitsche team beschikte over meer ausdauer, het was dan ook niet te verwonderen, dat in deze periode het be slissende doelpunt werd gscoord. Het was tien minuten over elf, toen het Duitsche elftal op het veld kwam, gevolgd door ons nationale team. Na front gemaakt te hebben voor de eere-tribune, stelden beide

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5