De stemming in Weenen. KORT VERHAAL fcede (Mm rijn riet mveêeud! Rubriek voor Vragen CINEMATOGRAFISCHE INVENTARIS. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- Het Korfbal-twaalftal van T. II. B., dat Zondag kampioen van haar afdeeling is geworden. Luchthartigheid verdwenen. Vele kunstenaars vertrokken. Ellende bij de Joden. Velen houden zich sinds 11 Maart schuil. Joodsche cafés en restaurants zijn verlaten. Bijzondere correspondentie.) Weenen, 21 Maart. Er is te Weenen heel veel anders geworden. Weenen is het- oude Wien niet meer, dat lucht hartig, en speelsch was en waarin velen er maar "óp los leefden. Alles geschiedt thans met het een of andere doel of om de een of an dere reden. Er worden verschillen gemaakt en er heerschen opvattingen, die vroeger niet overal ingang gevonden hadden. Joden en niet-Joden gaan bijvoorbeeld zoo goed als. in hefc geheel niet meer met elkander om. Ook wanneer Zij vroeger de beste vrienden geweest zijn mijden zij thans elkaar. De Duitschers, die de stad overstroomd hebben, hebben een vlotter en kordater tempo in het leven ge bracht, maar of dit den Weeners op den duur zal blijven bevallen, is een. andere vraag. Het graeieuse én het „gemütliche", waarop de Weener altijd zoo bijzonder' trotseh. was, en het ;er maar de kantjes af looperidat alles is verdwenen. Ook in de -Weensche radio is een', ontzaglijke ommekeer gekomen. Tal van componisten en uitvoerende kunstenaars zul len I de Weeners wel nooit .meer. te .hooren. krijgen. Zij hebben geen tijd gehad eerst af scheid van hen te nemen. Alles was opeens afgeloopen. Verschillende weeke Weensché liederen zijn verstomd. Men hoort; nit weel Duifssche liederen en veel marséhmuziek! De Oostenrijksche radio is a&n dié van u groote Rij li aangesloten, jméïi'hoort dus ook niest meer den heelen dag de.-oude vertrouwde stemmen van de Weensche omroepers, waar van een ieder de namen wist en die steeds on middellijk door- het publiek herkend werden, zoodra zij hun" mond open deden. Thans hoort mén -nu eens Munchen, dan weer Bres- lau en Koningsberg of de andere Duitsche zenders. In de laatste tijden waren al bui tengewoon veel menschen ontevreden tmet wat de Ravag, de Oostenrijksche radio-om- roepmaatschappij, den luisteraars bood. Men vond dat er veel te veel gramofoQnplaten uit gezonden werden.Herhaaldelijk werd hiertegen dopr de luistervinken -geprotesteerd. Nu is men het grootste deel van. deze ingemaakte muziek kwijt. Maar zullen de brommers van vrqeger nu tevreden zijn? De Joden in Oostenrijk'zijn er beroerd aan toe. Ontelbaar veel Israëlieten zijn opeens broodeloosgeworden. Er heerscht groote nood in hun gezinnen. Er zijn Joden, die zich sedert den elfden nog in het geheel niet op straat hebben vertoond. Zij vreezen uitge jouwd of aan 't „putzen", het wegwasschen van de krukkenkruizen, gezet te worden. Met hun verdiensten is. het uit. Er zijn families, waarin zoowel vader als de zoons geen be trekking meer hebben en ook geen zaken kunnen doen. Natuurlijk heeft men hier een groot aantal zelfmoorden. Men leest er niets van in de kranten, die tegenwoordig alle heel veel op elkaar zijn gaan lijken. Maar de ver halen gaan van mond tot mond. Herhaalde lijk ziet men vlugge zwarte lijkauto's door de straten rijden. Ook meerdere ontslagen Joodsche journalisten hebben zich reeds van kant gemaakt. Een hunner heeft eerst zijn vader en zijn vrouw gedood. De financieele toestanden van de bladen waren veelal van dien aard, dat men den aan den dijk gezetten redacteurs, ook wanneer zij twintig jaren of nog langer aan de krant gewerkt hadden, niet eens wat geld heeft kunnen geven. Naar het buitenland trekken is onmoge lijk, daar de grenzen voor de Oostenrijkers gesloten zijn. Slechts in bijzondere gevallen worden uitzonderingen gemaakt, zooals voor een journalist, die voor een Amerikaansch persbureau werkte. Het schijnt aan de per soonlijke - interventie van Hearst te danken geweest te zijn, dat men hem met zijn vrouw en kind naar Venetië heeft laten reizen, van waar hij dan wel elders zal heen trekken. Verschillende buitenlandsche dagbladcorres pondenten hebben het land verlaten en zich naar Praag of Boedapest begeven. Wanneer het groote aantal zelfmoorden ter sprake komt, wijst men er. in nationaal- sochvhstische: - kringen op, dat er onder het vroegere régime ook steeds zooveel dergelijke gevallen geweest zijn. Het gemiddelde aan tal zelfmoorden bedroeg in de laatste jaren te Weénen alleen acht of negen per dag! Nu zijn dé rohéii ..omgekeerd, voegtmen er la- koniek aan tóe! De Joodsche cafés~eh^estaurantg^zijn bijna geheel leeg'. ;,In winlièïs-^vaiiJodèn,die alle gekenmerkt zijn door een- papier, waarop ver meld staat dat het een niet-arisehe firma is, hangen hier en daar ook reusachtige plak katen, waarop met groote zwarte letters te lezen staat „Ariërs, koopt niet bij Joden!'" Het beteekent voor hen, dat zij tot den on dergang gedoemd zijn, net als zoo velen, die opeens hun werk verloren hebben. Er heerscht dus in breede kringen veel treurigheid en ellende. Intusschen heeft het voorjaar te Weenen zijn intrede gedaan en is het over dag stralend mooi weer en zoo warm, dat veel menschen al zonder jassen en mantels op straat rondloopen. Hel blijft onrustig in Palestina. Gevechten tusschen Joodsche kolonisten en Arabieren. HAIFA, 22 Maart (Reuter) In een afge legen streek nabij de Libaneesche grens heb ben Joodsche kolonisten volgens hier ont vangen berichten een groote troep gewapen de Arabieren na een verbeten strijd, die een half uur duurde, gisteravond teruggeslagen. Tijdens het gevecht werd een Jood gedood en een tweede gewond. Men gelooft, dat ook ver scheidene Arabieren verwondingen hebben be komen. Dit kon echter niet vastgesteld wor den aangezien de gewonden door de terugtrek kende Arabieren meegenomen zijn. Ski-idylle De wereldkampioenen schaatsenrijden Maxic Berber en Ernst Baier die een tournee door ons land maken. was 's nachts veel versche sneeuw gevallen in het Tiroolsche dorp, het geen gunstig was voor den ski-wed strijd, die dien dag zou worden ge houden. Madeion"Seymour keerde hier elk jaar weer terug. Na een jaar van hard werken, ze gaf muzieklessen te Parijs, kwam in de eenzaam heid van dit grootsche berglandschap uitrus ten van het woelige leven in de lichtstad. Sedert den vorigen winter was er een reden temeer, waarom zij dit eenvoudige dorp ver koos boven de een of andere wintersport plaats. Zij had toen namelijk kennis ge maakt met Zoltan Gstrein, een knappe ski- leeraar. Ze hadden dagelijks geoefend, eerst maar heel eenvoudige oefeningen in het rem men, glijden enz., daarna leerde zij ook de Christiania en de Telemark-zwaai. Al heel spoedig trokken zij dagelijks de bergen in en nam hij haar mee op steeds gewaagder toch ten. Hij had haar bewonderd om haar durf en uithoudingsvermogen. In keurige lange serpentines slingerde hun spoor naar boven en. met het naar. beneden glijden slaagde Madeion er ook mestal in met een mooi uit gevoerde Telemark weer precies in het spoor van haar partner te glijden. s Avonds gingen zij altijd nog wat dansen en dit jaar was er veel meer initimiteit in hun gesprekken gekomen. Hij had haar verteld van zijn jeugd, kind van de bergen, waarvan hij boven alles hield. Hij vertelde haar van zijn ongelukkig' huwelijksleven-daarna. De eerste jaren waren, goed geweest, daarna was zijn vrouw zwaar zenuwziek geworden, Zij was Ludwig Wiillner overleden. BERLIJN, 22 Maart.De bekende tooneelspeler, zanger en declamator, dr. Ludwig Wüllnër, is op 80-jarigen leeftijd overleden. Ook in ons land is Wlillner verschei dene malen opgetreden, o.a. met het „Hexenlied" van Ernst von Wilden- bruch. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vragervan nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. VRAAG: Ik heb 10 geraniums de wintermaan den binnen gehouden. De meeste daarvan zitten vol nieuwe spruiten. Wanneer ls het de tijd om ze te stekken en hoe is verder de behandeling? Moe ten zij nog binnen blijven? ANTWOORD: U kunt nu de scheuten eraf ne men en afzondérlljlc in potjes gevuld met zand stekken. De plantjes dan in een bakje of in de kamer zetten. U mpet ze zeker tot midden Mei binnen houden. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik uit licht gebeitst eiken hout (stoel- en tafelpooten) zwarte vlekken van voetsehoppen? ANTWOORD: Met terpentijn schoonmaken en met goede was nawrljven. VRA-4G: Hoe moet ik een licht beige peau de pêche manteltje schoonmaken? ANTWOORD: In waschbenzine. (Geen vuur of vlam in de nabijheid). VRAAG: Hoe verwijder ik ijzerroestvlekken uit een witte gummi regenjas? ANTWOORD: Op de vlek een kristalletje zu ringzout leggen en daarop heet water laten drup pelen. Met lauw water nasponsen. DIVERSEN. VRAAG: Wat mag' ik meenemen voor bezoek aan familie In Duitschlarid, zooals koffie, thee, sigaren, enz.? ANTWOORD: Als bagage mag u meenemen 25 sigaretten, 10 sigaren en 50 gram tabak. Voor koffie en thee moet. u hooge invoerrechten beta len, n.l. voor koffie 3 R.M. plus 2 pCt. van de waarde en voor thee per 5 k.g. of minder 5 R.M. per k.g. plus 2 pCt. van de waarde. VRAAG: Moet een politie-agent, wanneer hij zijn examen aflegt, grondig op de hoogte zijn met de moderne talen of is dat geen vereisehte? ANTWOORD: Dit is niet voor alle gemeenten hetzelfde. Voor Haarlem is het bijv. geen ver eisehte maar wel een aanbeveling. VRAAG; Wat was het saldo der wereldjam boree 1937 en welkp,bestemming is aan dit be drag. gegeven? ANTWOORD: Deze zaak ls nog niet geheel af gewikkeld, maar in ieder geval is een eventueel batig saldo in de eerste plaats bestemd voor aan vulling van het Rambonnetfonds, dat oorspron kelijk is ingesteld ter aankoop en installatie van een buitencentrum voor de Ned. Padvinders. VRAAG: 1. Hebben B. en W. van Beverwijk besloten den werktijd van chauffeurs te stellen op 14 uur per dag (84 uur per week)? 2. Hoeveel uur werken chauffeurs per week en waar ligt dan de schuld bij oververmoeidheid? ANTWOORD: 1. Zeer binnenkort wordt deze zaak zoo geregeld: de chauffeur werkt 13 uur per dag, aanééngesloten. Om de 5 dagen een vrijen dag. Dus in 12 dagen mag niet meer worden ge werkt dan '130 uur. Tusschen de perioden van 13 uur komt een rusttijd van 10 uur. 2. Het zal dus nu voortaan niet meer per week gaan. meer z Pils de politie uw fiets zonde* achterlicht ziet ....óf: als 'n automobilist u niet mocht zien Dan kan u dat duur te staan komen, terwijl u voor'n paar kwartjes klaar kunt zijn Maar let op 't „RIJKSKEUR"! 'n ROOD RIJ.WIELACHTERLI.gHT DAARTOE BENT U VERPLICHTtl nu al jaren in een inrichting, volgens den dokter een ongeneeselijk geval, maar toch voelde hij zich nog steeds aan haar gebonden. Madeion dacht er maar niet verder over na, ze hield van dezen man, zoon van de bergen en ze nam deze weken van geluk als iets na tuurlijk. Ze voelden beiden hun samenhoorig- heid, èn door den sport èn door hetgeen zij van elkaar wisten. Deze dag zou een ware triomfdag voor Zol tan worden. Hij had haar gevraagd of zij het goed vond, dat hij deelnam aan de ski-kam pioenschappen en zij, zeker van zijn overwin ning, had toegestemd. De skiërs waren reeds vroeg in den morgen naar boven gegaan, het was een zware tocht maar voor Zoltan was dit een peuleschilletje, Madeion had een plaatsje veroverd vlak bij de finish, een en al spanning of haar favo riet eerste zou zijn, Het werd een opwindenden strijd want er waren zeer veel goede skiërs bij Op en af, met duizelingwekkende vaart gle den zij voort. Daar waren ze bij de laatste helling. Ma deion kon hen nu goed volgen, het was een alleraardigst gezicht, die wemeling van ge kleurde truien tégen de witte sneeuw. Met ra zende snelheid kwamen ze aansuizen en zie Zolan was vooraan. Hij had een fel oranje trui aan, maar desondanks zou ze hein toch Nabeschouwing van film werken van den laatsten tijd. (m Zooals we reeds in de inleiding tot onze ci nematografische inventaris schreven is het de bedoeling ons zoo nu en dan op ons gemak af te vragen wat we nu wel in de bioscoop ge zien hebben en wat niet. We maken dus weer eens de inventaris op van de goede dingen, die de films ons in den laatsten tijd hebben ge bracht en schrijven de slechte af. Om op die manier op den duur tot een zuiver begrip te komen van wat film was, is en worden kan. Nietwaar, kunst is een schoon d-ing in het menschenleven, en zij, die de gewaarwording ervan kennen op welk gebied ook moeten ervoor zorgen dat ook anderen deze deelachtig kunnen worden. Opdat zij uit het cirkelleven van alledag opgeheven worden tot een niveau waar zij met recht kunnen zeggen zich als mensch van alle andere levensvormen op deze aarde te onderscheiden. Want kunst schep pen en kunst ondergaan beteekent het zich ontrukken aan de materieele wet van vraag en aanbod, beteekent het in 't leven roepen van dingen om hun loutere schoonheid en niet om hun nut. Men mag zich niet vergissen, kunst is niet hetgeen de menschen het liefst doen, een ontspanning, neen, kunst is juist een inspanning, maar niet gebaseerd op de vraag: is het nuttig? maar gericht naar het geloof: het is schoon, het is goed. Kunst is het sym bool van de onvergankelijkheid der mensch- heid. En als zoodanig mogen we in deze tijden nu velen onzer van den eenen dag in den an deren leven, de kunst hoog waardeeren. Ge zult U misschien afvragen: wat heeft dit alles met film te maken? En dan antwoord ik: veel, zeer veel. De journalistiek gaat uit van feiten. En ik baseer mijn bespiegeling over kunst op het feit, dat er ook in de film een streven naar kunstuitingen merkbaar is. Een film, die niet gemaakt werd met de vraag: Hoe verdien ik er liet meest aan? Een film als Willi Forst's „Serenade" zou et telijke jaren geleden nog lang niet het be scheiden succes ten doel gevallen zijn, dat zij thans gehad heeft. Zeker, in vergelijking met de recette van de gemiddelde amusements film heefb ze het er nog slecht afgebracht. Maar in zekeren zin heeft het publiek haar gewaardeerd, en we kunnen lang of kort re deneeren, het feit, dat deze film, die zich ge heel onttrekt aan de vraag: wat wil het pu bliek? en zich alleen presenteert onder het motto: menschen hier ben ik, geschapen is, staat onwankelbaar vast. De wil om films te maken zonder zich af te vragen: hoe krijg ik er het grootst mogelijk rendement van?, be staat ter wereld, en daarom bestaat ook het streven naar filmkunst. De bioscoopexploi tanten hebben tot Willi Forst het verzoek ge richt om den titel van zijn film „Serenade" in „Zijn tweede vrouw" of „Het tweede Huwelijk" te wijzigen, hetgeen Forst onvoorwaardelijk heeft afgewezen. Ik geloof zeker dat de film „Serenade" wanneer deze onder één van die andere titels vertoond was, veel meer geld zou hebben opgebracht. Maar ik weet ook zeker dat de film dan bezoekers zou hebben getrok ken, die verwachtten heel iets anders te zien. Eens temeer zou er een verwarring in de filmwereld gesticht zijn, ten nadeele van het publiek, ten nadeele ook van de bioscoopex ploitanten. Want, ik zeg dit met nadruk tot degenen, die hooren kunnen, het gaat er voor de bioscoopexploitant niet om de kunstfilms, die zij gehuurd hebben (als een soort kat in den zak) nog zoo goed mogelijk te gelde te maken, maar het gaat erom eerlijk te too-nen, wat men heeft om daardoor het vertrouwen van de klanten te winnen. Want, en daar ben ik vast van overtuigd, zoowel de filmschep pers als het filmpubliek zullen zich in de rich ting van 'filmkunst ontwikkelen. Want er is nog nooit een middel geweest, waarin de mensch zijn gedachten uitdrukte, dat langdu rig beperkt kon blijven voor amusementsdoel- einden. „Serenade" vormt een groote aanwinst voor onze cinematografische inventaris. Het film-zinnebeeld. Ook de Fransche films hebben ons winst ge bracht. „Wilde nachten" ligt al weer een tijd terug, maar blijft als een filmisch kunstwerk onveranderlijk in onze herinnering achter. „De burcht der stilte" is er een prachtig voor beeld van hoe of een film eigenlijk zijn moet. Dit werk werd met een ster aangekondigd. Links: Greta Garbo in .Marie Waleioska", Rechts Annabélla in „De burcht der Stilte Twee in beginsel gelijke rollen. Doch hoezeer verschillend in resultaat! Bij Garbo wordt het een egoïstische demonstratie, en spelprestatic van viomenleele waarde, bij Annabélla wordt het een altruïstische manifestatie, een verzin nebeelding van een eeuwige menschelijke waarde 111111 uit duizenden aan zijn heele houding hebben herkend. Hij was nu nog maar eenige meters van haar verwijderd, er was-nu geen span ning meer in zijn gezicht, zeker als hij was van zijn overwinning. Daar gleed hij door de finish, de andere skiërs nog een flink stuk achter zich latend. Madeion was stralend van blijdschap over zijn succes en s' avonds gingen ze met het heele stel skiërs feestvieren om den nieuwen kampioen te fêteren. Toen opeens de feestvreugde in de danszaal was ten toop gestegen, de vloer was bezaaid met serpen tines kwam er een telegram voor Zoltan. Haastig scheurde hij het open. Madeion be studeerde zijn gezicht om er zijn gedachten af te lezen. Het bericht scheen hem hevig te schokken, althans hij gaf haar een wenk om met hem mee te gaan en samen verlieten ze het feest. Thuisgekomen vertelde hij haar zoo voorzichtig mogelijk, dat hij bericht had gekregen van den dokter van zijn vrouw, dat ze aan de beterende hand was en waarschijn lijk wel heel spoedig weer thuis zou mogen komen. Het was Madeion of ze een slag in haar gezicht kreeg, de eerste oogenblikken was ze niet in staat de feiten onder oogen te zien. Maar toen drong het langzamerhand tot haar door, dat aan dit alles een einde moest komen. Zoltan zei haar ook, dat hij zijn vrouw dit verdriet niet mócht aandoen. Zij zou zeker weer opnieuw instorten. Dit was dus het einde van een mooien droom. Den volgenden morgen namen ze afscheid. Zol tan had haar verzocht het hem niet nog moei lijker te maken en het werd dus een kort af scheid, hoe zwaar dat Madeion ook viel. Zacht maakte ze zich uit zijn omarming los. En zoo keerde ze alleen met haar ellende naar Parijs terug. Nooit kwam ze echter meer in dit heerlijke rustige dorp in de bergen, waar ze zoo van •tad gehouden, maar dat ze nu haatte, omdat liet zoo wreed een einde maakte aan hun skt- ic&lle uiteraard. Annabélla! Maar het zij tot Anna.- bella's eer geconstateerd, dat er in de heele film geen ster was. Er werd in deze film een symbool, een zinnebeeld gegeven. En hetgeen de l'ilm ons met haar beelden beter dan het boek, de muziek of welke andere kunstvorm kan schenken, is juist het zinnebeeld. In „De Burcht der stilte" zagen wij het zinnebeeld van de martelaresse, vorm gegeven in de fi guur van Annabélla. Hier werd een eeuwige menschelijke waarde van de vrouw, die ook in het leven van het groote gezin, dat volk heet, bereid is haar leven te geven voor de toe komst. Deze verzinnebeelding kwam tot ons uit de film „De Burcht der stilte" als een eeuwige menschelijke waarde. Wij werden door deze wezenlijke manifestatie rijker. Een aan winst voor onze inventaris! Het is jammer dat sommige menschen de werkelijke waarde van deze film, vertroebeld door tendenzen van mo- menteele waarde, er niet uit hebben kunnen puren. Greta Garbo en Annabélla. Om tenslotte deze inventaris af te sluiten met een filmwerk, dat wij erniet op zul len kunnen boeken, maar dat ons in zijn ne gatieve resultaat wel helpt positieve werken des te hooger te waardeeren, noemen wij „Ma rie Walewska", met twee sterren Greta Garbo en Charles Boyer. Waar is het zinnebeeld van Napoleon's stre ven, het symbool van zijn leven in deze film? De rol van Greta Garbo in „Walewska" is rechtstreeks te vergelijken met die van Anna bélla in „De Burcht der Stilte", maar waar werd in het filmverloop van „Walewska" de opofferingsgezindheid van de vrouw, die in „De Burcht der Stilte" zoo tot haar recht kwam, verwezenlijkt? Een zeer merkwaardige vergelijking is het, welke men tusschen deze twee rollen kan trekken. Zoowel Annabélla in „De Burcht der Stilte" als Grcta Garbo in „Marie Walewska" spelen de rol van een vrouw, die zich opoffert. Bij Annabélla wordt, dit tot een altruïstische manifestatie, de uit drukking van hefc symbool van een eeuwige fi guur, bij Greta Garbo wordt dit tot een egoïs tische demonstratie, een op den achtergrond dringen van de eeuwige gedachte ten bate van momenteele lauweren van persoonlijk succes, Niet persoonlijk in geestelijken zin (dat is met Annabélla het geval) maar persoonlijk in den zuiversten uiterlijken materieelen zin. Dit ligt niet zoo zeer aan Garbo, dan wel aan het feit, dat er geen man was, die in deze film en met zijn spelers een gedachte tot uitdrukking bracht, geen gedachte in den zin van een ten- denz, maar een gedachte, die van het vroege gisteren tot het late morgen aan het mensche lijke leven ten grondslag ligt. Waar jeering van filmkunst komt andere kunsttakken ten goede. Kunst kent geen grenzen. Kunst vinden we overal. En daarom moeten wij goed begrijpen dat wanneer wij het groote publiek toonen waar het in de film kunst kan vinden de men schen zich ook in het algemeen bewust van de kunst worden. Een mensch, die de film kunst als kunst waardeert, zal ook de muziek, het tooneel en de andere kunsten als zoodanig gaan waardeeren. Het is van groot belang, ook voor het tooneel, de muziek enz. dat het filmpubliek niet aan zijn lot wordt overgela ten maar juist wordt wegwijs gemaakt in hefc doolhof van de cinema, want de resultaten hiervan zullen ten goede komen aan de be langstelling voor de andere kunsten. Tot besluit van deze tweede editie van de cinematografische inventaris nog een opmer king. Men vindt filmkunst vervelend en saai. Sommige mensehen vinden andere kunsten hoewel innerlijk vervelend uiterlijk nog wel de moeite waard om er aandacht aan te be steden want er is altijd nog wel een deftig- cultureel tintje aan verbonden. Maar film kunst is voor hen ronduit vervelend. Het is trouwens een volkskunst dus wat dat betreft is er geen eer aan te behalen. Wij mogen niet en ik bedoel met wij, de menschen, die de filmkunst aanhangen naar deze menschen luisteren. Ik geloof dat zij, die kunst vervelend vinden ook het leven zelf bepaald saai achten. Zij kennen het begrip bezinning niet, en ontloopen het leven door maar zoo hard mogelijk te werken, zonder omzien, zonder stoppen. Zij vinden, zooals gezegd, de kunst vervelend omdat zij het le ven vervelend vinden. Daarom gaan zij naar de amusementsfilms. En dit is juist de cirkel gang, die wij verbreken willen. Want de mensch, die zich in het leven zelf niet ver veelt, kan kunst, en ook filmkunst niet verve lend vinden. v. H. De troepen van Franco zetten opmarsch voort. SALAMANCA, 21 Maart .Havas) Hadio Nacional heeft medegedeeld, dat na een groo te voorbereiding door artillerie en luchtmacht, de nationalistische troepen wederom zijn op gerukt en zich meester hebben gemaakt van een aantal dorpen in het gebied ten oosten van de luadaloupe. De vijand bood hardnek kig tegenstand, doch moest tenslotte terug1- trekken. De bombardementen op Barcelona. Gistermiddag om 6 uur was het aantal dooden tengevolge van de jongste bombarde menten op Barcelona tot 820 gestegen. Er liggen echter nog talrijke slachtoffers onder de pumhoopen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9