HERZIENING OMZETBELASTING. Ho uitdrukkelijk PRINSES BEATRIX. DONDERDAG 24 MAART 1938 Minister stelt verlenging met vijf jaar voor. Croolere opbrengstvaneenige millioenen verwacht. Bij de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de Omzetbelastingwet 1923 en tot wijzi- gig van de algemeene wet van 26 Augustus 1822. Aan de Memorie van toelichting wordt ont leend: Toen in 1933 de behoefte van 's Rijks schat kist er toe noopte over te gaan tot heffing van een Omzetbelasting, moest bij de keuze van liet stelsel van heffing en bij het ontwerpen van de wettelijke bepalingen de steun worden ont beerd. die practische ervaring, vroeger hier te lande opgedaan bij heffing van een gelijke of daaraan nabij komende belasting, in andere gevallen veelal geeft. De sedert de invoering van de wet opgedane ervaring heeft bij den Minister van Financiën geen twijfel doen rijzen aan de juistheid van de in 1933 genomen beslissing nopens de ver kieslijkheid van een eenmalige omzetbelasting boven het telkenmale belasten van eiken om zet van goederen. Het behoeft intusschen, in het licht van het bovenstaande, geen verwon dering te wekken, dat de practijk van de wets toepassing binnen het kader van het gekozen stelsel van heffing een aantal onvolmaakt heden van de wettelijke regeling aan het licht heeft gebracht, die behooren te worden weg genomen. Vooropgesteld wordt, dat het in overweging nemen van een technische herziening van te meer belang moet worden geacht, nu naar het oordeel van den Minister van Financiën de Omzetbelastingwet met ingang van 1 Januari 1939 niet zal kunnen vervallen, maar het noo dig is de heffing van omzetbelasting ook na dien datum te doen voortduren. De minister ziet niet voorbij, dat deze heffing in het bij zonder op het bedrijfsleven zware lasten legt, maar de eischen van een goed financieel be leid sluiten het prijsgeven van deze voor 's Rijks schatkist belangrijke bate voorshands uit. In het Ontwerp van Wet is in verband daarmede een bepaling opgenomen ingevolge welke de geldigheidsduur van de omzetbelas tingwet van 1 Januari 1939 tot 1 Januari 1944 zal worden verlengd. De motieven voor herziening. Met betrekking tot de in het ontwerp van wet voorziene wijzigingen spelen in hoofdzaak een zestal beweegredenen een min of meer .zelfstandige rol: le. De wenschelijkheid om zooveel mogelijk te voorkomen, dat voor de heffing van de be lasting zekere, al dan niet opzettelijk met het oog op die heffing gekozen, vormen van be drijfsuitoefening zonder voldoenden grond in een meer voordeelïge positie komen dan andere vormen van bedrijfsuitoefening, tengevolge waarvan de belastingheffing de bestaande concurrentievoorwaarden kan verstoren. 2e. De wenschelijkheid om den binnenland- schen fabrikant voor de heffing van de be lasting niet te doen achterstaan bij den bui- tenlandschen producent. 3e. De wenschelijkheid om de opbrengst van de belasting te verhoogen door belastinghef fing ook in die gevallen, waarin zulks thans niet mogelijk is. doch niettemin volgens de bedoeling van den wetgever of in redelijkheid behoort te geschieden. 4e. De wenschelijkheid om, zoowel in het belang van de belastingschuldigen, met name in dat van de kleinere fabrikanten, als in het belang van de belastingadministratie, de thans in vele gevallen plaats hebbende belas tingheffing door middel van aanslagen, waar bij min of meer belangrijke bedragen achter- al nog met groote moeite moeten worden be taald of met dwang moeten worden ingevor derd, te vervangen door een wijze van hef fing, waarbij de belasting bij. althans niet lang na de belastbare levering, in den regel door middel van plakzegels, moet worden vol daan. 5e. De wenschelijkheid om een wettelijken grondslag te geven aan in het belang van zekere takken van het bedrijfsleven getroffen bijzondere regelingen. 6e. De wenschelijkheid om enkele op zich zelf staande gebreken in de wettelijke rege ling weg te nemen en daarin enkele aanvul lende bepalingen op te nemen, daaronder be grepen de wenschelijkheid om zekere wijzi gingen aan te brengen in de tabellen a en b. Ofschoon vrijstelling, van machines in het belang van de industrialisatie van Neder land wonschelijk zou zijn, heeft gezette over weging van dit vraagpunt den minister, in overleg met zijn ambtgenoot van economische zaken, doen besluiten zoodanige voorziening, vooral met het oog op de belangen van 's rijks schatkist, in het ontwerp van wet niet op te nemen. Verschillende overwegingen hebben er toe geleid in het ontwerp met levering krachtens overeenkomst van koop en verkoop gelijk te stellen elke oplevering van een werk in roe renden staat, zulks onverschillig of bij die ge legenheid goederen in eigendom worden over gedragen of niet. Blijkens het voorgestelde artikel 3. eerste lid, letter d, zal het beschikken over roerende goederen ten behoeve van een onroerend goed, waarvan zij deel gaan uitmaken, met levering krachtens overeenkomst van koop en verkoop worden gelijkgesteld. Ter zake van het be schikken door een aannemer c.q. onderaan nemer over in zijn bedrijf vervaardigde goederen, ten einde die bij aanleg, aanbouw, herstelling, verbetering of uitbreiding van een onroerend goed te bezigen, zal derhalve be lasting kunnen worden gevorderd, gelijk ook thans reeds belasting is verschuldigd, indien goederen ten behoeve van dat.doel aan hem door anderen zijn geleverd. Een belangrijke wijzging van de bestaande' wettelijke regeling is ook de uitbreiding van de belastbaarheid van het eigen gebruik. De bestaande redactie van artikel 3 der wet, blijkens welk artikel met levering krachtens overeenkomst van koop en verkoop wordt ge lijkgesteld het beschikken door fabrikanten voor eigen gebruik, voor zichzelf en voor hun gezinnen, over goederen uit hun bedrijfsvoor raad, is, aangezien zij enkel voor oogen heeft het gebruik voor particuliere doeleinden van den fabrikant, te beperkt. Het beschikken over in het bedrijf voortgebrachte, vervaardigde of bewerkte goederen ten behoeve van het fa- brikantsbedrijf zelf blijft aldus onbelast. Zoo kan niet worden belast het in dienst stellen ten behoeve van eigen bedrijfsuitoefening van zelf vervaardigde machines, werktuigen en transportmiddelen, evenmin als het ge bruik van in het bedrijf vervaardigde meube- lep, papier, drukwerk, enz., hoezeer aan den- gene, die genoemde goederen ten behoeve van zijn bedrijf aan anderen betrekt, wel belasr ting, althans een prijs, waarin de belasting is verwerkt, wordt in rekening gebracht. Ten einde het bezwaar van het ontgaan van belasting door de oprichting van afzonder lijke verkoopmaatschappijen op te heffen,, is in een artikel 4 bis het bedrijf van een han delaar, dat ten opzichte van het bedrijf van den fabrikant of van de bedrijven van de fa brikanten, van wie de handelaar zijn goede ren, middellijk of onmiddellijk, in hoofdzaak betrekt, niet als onafhankelijk en wezenlijk zelfstandig kan worden beschouwd, voor de toepassing van de wet en de daarop gegronde bepalingen tot fabrikant gestempeld. Plakzegels. De Minister acht het gewenscht, met be houd op den bestaanden voet van heffing- van de belasting door middel van zegeling van facturen, de aanslagregeling te vervan gen door een andere wijze van heffing. Deze nieuwe wijze van heffmg is vervat in de on der artikel VI voorgestelde nieuwe lezing van artikel vn der wet. Dit artikel verplicht, voor gevallen waarin tot dusverre een aanslag- werd opgelegd, den fabrikant de belasting' te voldoen door middel van plakzegels. ter waarde van de belasting, welke hij hecht aan een formulier, dat binnen veertien dagen na afloop van het tijdvak, waarover de belasting wordt voldaan in den regel een "kalender kwartaal moet worden ingeleverd bij den inspecteur der accijnzen binnen wiens ambts kring hij gevestigd is of bij een door den minister aangewezen ambtenaar (b.v. ont vanger der accijnzen). Een aanslag behoeft dan aan den fabrikant niet te worden opgelegd. Uiteraard is wel noodig", dat de inspecteur controle uitoefent op de juistheid van het op het formulier vol dane bedrag aan belasting, waartoe dan ook. blijkens het vijfde lid van artikel 11, de fa brikant op het formulier de noodige gegevens verstrekt. Blijkt den inspecteur, dat niet, niet volledig of niet tijdig de verschuldigde belasting is voldaan, dan kan hij ingevolge artikel 12 (nieuw) den belastingschuldige een aanslag opleggen. Bijzondere regelingen blijven bestaan. Teneinde tegemoet te komen aan bijzon dere bezwaren, welke de heffing van omzet belasting, zoo die geheel overeenkomstig het in de wet neergelegde stelsel van heffing plaats heeft, 3n verschillende gevallen mede brengt, zijn niet lang na de invoering van de wet voor sommige takken van bedrijf als slagers-, bakkers-, café- en restaurantbe drijven op verzoek van en na overleg met in die bedrijfstakken bestaande vereenigin- gen van belanghebbenden, door den ambts voorganger van den Minister bijzondere re gelingen getroffen, waarbij met als uitgangs punt het vorderen van belasting tot hetzelfde bedrag als verschuldigd is bij berekening overeenkomstig het wettelijk stelsel, de be lasting op een andere, meer eenvoudige wijze wordt vastgesteld. Bij die berekeningen zijn veelal de teruggaven, waarop ingevolge de wet aanspraak zou kunnen worden gemaakt, reeds dadelijk verwerkt. Zoowel het belang van de hierdoor in aan merking komende bedrijfstakken als dat van de belastingadministratie brengt mede, dat zoodanige bijzondere regelingen blijven gehandhaafd en zoo noodig nog worden uit gebreid, doch het schijnt den Minister noo dig aan zoodanige regelingen een wettelijken grondslag te geven. Daartoe strekt het onder artikel XVII opgenomen artikel 22bis van het Ontwerp van Wet. Ongeoorloofd concur rentiemiddel. Bij herhaling hebben den Minister uit het bedrijfsleven klachten bereikt, dat het ver haal van omzetbelasting op de verbruikers in vele gevallen wordt bemoeilijkt doordat bepaalde fabrikanten en handelaren in hun aankondigingen en aanbiedingen ten verkoop te kennen geven de omzetbelasting niet in rekening te brengen. Zoodanige handelwijze is in strijd met den geest van de wet. Onder die omstandigheden is de Minister, hoezeer er van overtuigd, dat de vraag of de omzetbelasting in werkelijkheid zal worden verhaald in laatste instantie door economi sche factoren en niet door wetsbepalingen wordt beheerscht, niettemin van oordeel dat er in het kader van deze wet plaats is voor een bepaling, welke de strekking heeft te voorkomen, dat al dan niet juiste aankondi gingen omtrent het ,in strijd met de strek king van de wet, niet verhalen van de om zetbelasting worden gebezigd als een welkom reclamemiddel in den concurrentiestrijd. In dien gedachtengang wordt in het nieuw voor gestelde artikel 31bis met geldboete strafbaar gesteld de fabrikant of handelaar die aan be lasting onderworpen goederen ten verkoop aankondigt of schriftelijk ten verkoop aan biedt op een wijze geschikt om bij het pu bliek of bij dengene tot wien de aankondi ging of het aanbod is gericht, den indruk te vestigen, dat ter zake van levering of invoer van die goederen geheven of te heffen om zetbelasting of bijzonder invoerrecht niet, of niet geheel, te zijnen laste zal worden ge bracht. De Minister deelt tenslotte mede. dat naar zijn meening met een bate voor 's rijks schat kist van eenige millioenen guldens mag wor den rekening gehouden. Omdat U met MAGGI5 Aroma de zekerheid hebt het beste te gebruiken, dat op dit gebied in de handel is! Bovendien, sinds kort, verlaagde navulprijzen FLACON No. 0 14 CT. FLACON No. 1 27 CT. (Adv. Ingez. Med.) Moeilijkheden bij een schilderijen- transactie. Koopman verdacht van oplichting. Over een transactie tusschen twee kooplie den betreffende een schilderij, voorstellende een landschap van Adriaan Brouwer, ontston den moeilijkheden, welke tenslotte de zaak voor de Haagsche Rechtbank brachten, waar voor één der kooplieden, de 25-jarige W. G. wegens oplichting terecht heeft gestaan en tot één maand gevangenisstraf veroordeeld is. G. kwam van dit vonnis in hooger beroep en Woensdagochtend vond de behandeling voor het Haagsche Gerechtshof plaats. G. deed, zoo bleek ter terechtzitting, voort durend zaken op schilderijengebied voor den hoofdgetuige, den koopman H. te Heerlen, en zoo was hij op zekeren dag met den „Adriaan Brouwer" aangekomen, welken hij wilde ruilen voor een schilderij „Madonna met kind" van den koopman II. Deze voelde er wel wat voor, doch wenschte expertise. Voor dat doel zouden mevrouw H. én verdachte naar Dr. Bredius te Monaco gaan en hem als expert raadplegen. Deze reis sprong af, daar verdachte eenigen tijd later met een expertise kwam. Hij had het schilderij per vliegtuig naar Monaco ge stuurd en het met expertise van dr. Bredius terug ontvangen. De kosten daarvan bedroe gen 550— welk bedrag H. aan verdachte be taalde. Later bleek, dat de expertise allang be stond en het schilderij nooit naar Monaco ge weest was. Verdachte had dus ten onrechte die 550 gekregen. Hij verweerde zich door te zeggen, dat hij het bedrag voor de expertise van een heel ander schilderij had gekregen en dat er nooit sprake was geweest, dat hij met den „Adriaan Brouwer" naar Monaco zou gaan. De getuigen waren op dit punt evenwel zeer positief in 'hun verklaringen en de pro cureur-generaal achtte dan ook geen termen aanwezig het vonnis van de Rechtbank te wij zigen. Mr. w. M. Nathans, de verdediging voerend, verzocht het Hof de zaak naar de instructie terug te wijzen om den datum van de exper tise vast te stellen en concludeerde voorts, op grond van de vele verwarrende getuigen-ver- klaringen, tot vrijspraak. Uitspraak 6 April Wanloesilautlen iii nijverheids inrichtingen. Vragen van mevr. BakkerNort. Het Tweede Kamerlid mevr. BakkerNort heeft aan den minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het bericht, dat eeninge jaren geleden n.l. in 1934 herhaaldelijk op groote vergaderingen van de Katholiekee Jeugdvereeniging zeer ernstig 's geklaagd over misbruik van leidende man nen in inrichtingen van nijverheid ten op zichte van meisjes en vrouwen, werkzaam in 'mn bedrijf? Kap de minister meedeejen, indien deze klachten omtrent zeer ernstige wantoestan den bekend waren, of er naar aanleiding daarvan een grondig onderzoek heeft plaats gehad, en zoo ja, welke, resultaten dit heeft gehad? Clandestiene broedmachines opgespoord. BARNEVBLD, 23 Maart. De Barneveld- sche politie heeft vandaag in samenwerking met ambtenaren van den Crisis-Opsporings dienst een vijftal clandestiene broedmachines in beslaggenomen, met een gezamenlijk ver mogen van 5500 eieren. Hoe moeilijk zulk een opsporing kan zijn bleek aan een adres, waar men terecht kwam in een slaapkamer, die keurig gemeubeld was en waarin zich o.a. een onopvallende kleerkast bevond. Slechts de aanwezigheid van een kleinen thermometer aan die kast bracht de ambtenaren op het idee, dat zij wel eens iets anders dan linnen goed e.d. kon bevatten. Bij nader onderzoek bleek dan ook. dat er hier 3000 eieren op uit komen stonden. In tal van woningen zijn dezer dagen huis zoekingen verricht. Daarbij is de politie een maal op verzet gestuit, zoodat zij zich genood zaakt zag eerst de bewoners in verzekerde be waring te stellen, voordat men huiszoeking 'kon verrichten. EERSTE KAMER. EEN VOORZITTERLIJK STANDJE. President de Vos van Steenwijk heeft zijn medeleden een standje gegeven, toen zij Dinsdagavond nogmaals moesten stemmen over de begrooting van Sociale Zaken, door dat ongeveer 14 dagen geleden, op het uur, waarop Mr. v. Vessem (Nat.-Soc.) hoofde lijke stemming aanvroeg, er heel wat minder dan 26 leden minimum noodig voor een gel dige hoofdelijke stemming aanwezig wa ren.. Thans bleek men wel beseft te hebben, dat een bewijs van beter gedrag niet over bodig was. Want nu waren er liefst 46 senato ren opgekomen, van wie alleen de vier nat.- socialisten tegenstemden. Intusschen wees de voorzitter er op, dat het lang en veelvuldig vergaderen, waarvan dan een gevolg is. dat tegen het eind van den middag al te veel hee ren door afwezigheid gaan schitteren, voort aan bepaald vermeden zou moeten en ook zou kunnen worden. Namelijk door reeds bij het afcleelingsonderzoek niet noodeloos veel ondergeschikte kwesties aan te roeren, door vervolgens kortere mondelinge beschouwingen te houden en door tevens meer beperking aan den dag te leggen wat het aantal sprekers be treft. Mogen de heeren het zich nu voor gezegd houden en niet voortgaan in het hier trouwens eenige malen reeds vermelde euvel, dat de Eerste Kamer in den laatsten tijd al te zeer de neiging ging' vertoon en o m nog eens te herhalen, wat al in de Tweede Kamer was gezegd. Woensdagmorgen was men in elk geval heel gauw met de agenda gereed. Alleen de aan voerder van de nat.-soc. fractie, Mr. v. Ves sem, bleek nog behoefte te hebben om wat alweer, na de behandeling aan de overzijde van het Binnenhof, ten eenenmale overbodig was om te vertellen, waarom hij en zijn partijgenooten tegen de mede door ons land te verleenen financieele hulp aan de burger bevolking van China gekant waren. Minister Patijn maakte duidelijk, dat er voor zulk een verpolitiekt bezwaar in feite niet de minste reden bestond. Met aanteekening, dat de nazi's tegen warén, ging ook dit agendapunt er z.h.st. door. E. v. R. Groolc luclitbeschermiiigsoefening iii de provincie Utreclit. Op 28 April a.s. UTRECHT, 23 Mrt. Op initiatief van den Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr, dr. H. L. N. Bc-sch, ridder van Rosenthal, had 21 en 22 Maart j.l. een tweetal bijeenkomsten plaats in het gebouw voor het provinciaal bestuur te Utrecht, waarin inlei dende besprekingen werden gevoerd na. ver band met de groote luchtbeschermingsoefening op 28 April a.s. in de provincie Utrecht. Voor deze oefening is inmiddels de goedkeuring ver kregen van den minister van binnenlandsche zaken. Op deze bijeenkomst, welke door den Com missaris van de Koningin werd geleid, waren op de beide dagen ruim honderd burgemees ters en hoofden van gemeentelijke luchtbe schermingsdiensten aanwezig. Generaal De Ridder uit Den Haag, inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, hield een interessante voor dracht. De heer De Gaay Fortman gaf als ver tegenwoordiger van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtbescherming een uiteenzetting over het doel van deze vereeniging. De a.s. luchtbeschermingsoefening op 28 April zal bestaan uit een middag- en avond oefening. de avond-oefening zal uitsluitend een verduisteringsoefening zijn. De oefening zal zich niet uitsluitend bepalen tot het ge west Utrecht, doch zich ook over zes en dertig Geldersehe gemeenten in de Betuwe uitstrek ken, waaronder de gemeenten Culemborg, Gel- dermalsen, Tiel en Zaltbommel. Het ligt in de bedoeling nog vóór 28 April een persbijeenkomst te houden om op deze wijze de bevolking nog nadere bijzonderhe den te verstrekken over hetgeen op dien dag gaat gebeuren. Tegen voorstellingen van omroep- vereenigingen buiten de studio. Oprichting van een bond van werkgevers in het amusementsbedrijf. 's-GRAVENHAGE, 23 Maart. Door de Nederlandsche Artisten Organisatie worden pogingen gedaan, een wettelijk verbod te ver krijgen voor het organiseeren van voorstellin gen door omroepvereenigingen buiten de studio. Met het oog op ditzelfde doel is thans ook door eenige werkgevers in het betrokken be drijf een voorloopige commissie gevormd, be staande uit de heeren Henri ter Hall, oud revue directeur, A. Wunnink, directeur van het Theater Carré, A. Defresne, directeur van de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, Bob Peters,, directeur Natiónale Révue, H. Bouber, directeur gezelschap Bouber en C. Faveur, directeur van het variétégezelschap Faveur, teneinde een bond van werkgevers in het kunst- en amusementsbedrijf op te richten. Het eenige doel dezer organisatie zal zijn het optreden van omroepvereenigingen bui ten de studio en het maken van reclame in den aether van hoogerhand te doen verbieden. De oprichtersvergadering wordt gehouden op Maandag 28 Maart in het Theater Carré te Amsterdam, des voormiddags te 11 uur. OUDE VROUW GESTIKT. LEIDEN, 23 Maart. In een perceel aan de Kruisstraat alhier is de alleenwonende 74-jarige weduwe J. C. van R., dood te bed gevonden. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat een houten- balk onder het hoofdeinde van de bedstede, waarin de oude vrouw sliep, dusdanig vermolmd was, dat hij is doorgezakt, met het gevolg, dat de vrouw is afgegleden, waarbij het bedde- goed zoodanig op haar hoofd terecht kwam, dat zij zich niet meer kon bevrijden en is gestikt ROB. GERAERDS VERLAAT DE NEDER LANDSCHE TOONEELGROEP. AMSTERDAM, 23 Maart. Naar wij ver nemen heeft Rob. Geraerds kortelings de leiding van de Nederlandsche Tooneelgroep neergelegd. Ook als acteur en regisseur maakt hij geen deel meer uit van dit gezel schap. VROUWEN VREDESGANG. 's-GRAVENHAGE, 23 Maart. B. en W. van 's-Gravenhage hebben toestemming verleend, dat de Vrouwen Vredesgang op 18 Mei aldaar gehouden zal worden. De duizenden vrouwen, die uit alle oorden van het land verwacht worden, zullen zich opstellen op de Prinse gracht. Om half drie zal de zwijgende stoet zich in beweging stellen, die in de groote ten toonstellingshal op Houtrust ontbonden zal worden. Ook in het buitenland bestaat groote be langstelling. VIJF DER GEVLUCHTE SPANJAARDEN IN NEDERLAND TERUG VLÏSSINGEN, 23 Maart. Met het Portu- geesche stoomschip Almirante Alexandrine zijn hedenavond te Vlissingen aangekomen de 5 Spanjaarden, die indertijd uit ons land zijn gevlucht en door de regeering van Franco zijn teruggezonden. De commissaris van politie, de heer Gasinjet is vergezeld van een zestal politieambtenaren per sleepboot naar het schip gevaren en heef t de Spanjaarden overgenomen. Onder streng politiegelelde zijn deze na aan komst aan den wal per auto's naar het politie bureau overgebracht, vanwaar zij morgen on der politiegeleide naar den Haag zullen ver trekken. Conflict in de sigarenindustrie. Staking bij zeven firma's. EINDHOVEN, 23 Maart. In aansluiting aan de voorloopige besprekingen van j.l. Zaterdag hebben de hoofdbesturen der vier werklieden- organisaties in de sigarenindustrie vandaag in hun bijeenkomst eenparig besloten tot het proelameeren eener per 11 April a.s. ingaande werkstaking bij de firma's: Karei 1 te Eind hoven en Reus el. ..Velasaues" te Meerveld- hoven en Reusel, „Schimmelpenninck" te Wa- geningen. „La Bolsa" te Kampen, „Dejaco" te Culemborg. Bijdendijk en Ten Hove te De enter en Lokin en Weisz te Amsterdam. Dezer dagen zal m et de personeelen dier firma's worden vergaderd, teneinde stakings- ijjsten te teekenen. Doopplechtigheid 12 Mei in de Groote Kerk te 'sCravenhage. Ons wordt verzocht te melden, dat de doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal plaats vinden in de Groote Kerk te 's-Gravenhage op Donderdag 12 Mei a.s. Er is nog geen uitnoodiging gericht tot den predikant, die de doopplechtig heid zal verrichten. Dc verpleging" der prinses Zooals gemeld zal binnenkort Zuster Boon stra, de verpleegster van Prinses Beatrix, het Paleis Soestdijk verlaten. In haar plaats zal voorloopig als verpleegster in functie treden 'jkvr. S. C. Feith te Hilver sum. Jonkvrouwe Sophia Christina Feith, zoo meldt de Tel.. is een 26-jarige Hilversumsche. die zich reeds jong tot het verpleegsterschap aangetrokken gevoelde. Zij is geboren te Gro ningen en kwam met haar ouders, jhr; Henri Feith en jkvr. Feith-Kretschmar van Veen, als kleuter te Hilversum, waar haar moeder, dochter van den toenmaligen. directeur-ge neraal der spoorwegen, ook was opgegroeid. Van haar zesde tot haar achttiende jaar is zij leerlinge geweést van de Godelinde-school, een particuliere instelling voor lager- en U.L.O.-onderwijs aan de Mozartlaan. Onmiddellijk nadat jkvr. Feith haar eind diploma had behaald, begon haar opleiding in het kinderziekenhuis te Utrecht, waar zij de lessen volgde van prof. Haverschmidt en dr. Carstens. Later is zij werkzaam geweest in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam en de laatste jaren, aan de Emmakliniek te 's-Gravenhage. Jkvr. Fëith is in het bezit van liet diploma ziekenverpleging en heeft juist Woensdag in Den Haag haar diploma kraamverpleegster behaald. Zij kwam eerst tegen middernacht in de ouderlijke woning te Hilversum. Zij heeft niet gesolliciteerd, doch is voor de be langrijke functie van verpleegster der kleine Prinses gekozen op aanbeveling van 'dr. De Groot en dr. Carstens, haar tegenwoordigen en haar vroegeren directeur, die beiden de medische raadslieden van Prinses Juliana zijn. Jkvr. Feith zou reeds heden. Donderdag ochtend vroeg ten paleize Soestdijk haar ver antwoordelijken post betrekken. PIET VAN EGMOND, HOOFDLEERAAR ORGELSPEL AAN IIET MUZIEK- LYCEUM. AMSTERDAM. 23 Maart. Als hoofd leeraar in orgelspel aan het Muzieklyeeum is de heer Piet van Egmond benoemd. Piet van Egmond werd in 1912 te Amster dam geboren. Hij studeerde orgel en piano aan het Amsterdamsch conservatorium en verkreeg daar in 1932 het solisten-diploma. In 1933 werd hij benoemd tot organist van het Concertgebouw te Amsterdam. Hij maakte studiereizen voor orgelspel en dirigeeren in Engeland en Oostenrijk. Als solist trad hij meermalen op in het Con certgebouw en voor de radio. Des zomers geeft hij geregeld kerkconcerten. MEVR. MR. N. S. C. TENDELOO LID VAN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. AMSTERDAM. 23 Maart. De voorzitter van. het Centraal Stembureau ter verkiezing van leden van den gemeenteraad heeft ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer M. M. Cohen, be noemd verklaard tot lid van den gemeente raad van Amsterdam, mevr. mr. N. S. C, Tendeloo. DE KONINGIN ONTVANGT HOOFDEN VAN ZENDING. 's-GRAVENHAGE, 23 Maart. De Ko ningin heeft hedenmiddag ten Paleize Noordeinde ontvangen de alhier geaccredi teerde hoofden van zending met hunne echt- genooten, ter aanbieding van hun gelukwen- schen met de geboorte van Prinses Beatrix. Nationale Film 1898—1938. Verschillende comités gevormd. •s-GRAVENHAGE, 23 Maart. In het eere comité voor de Nationale Film in verband met het veertigjarig regeeringsjubileum van de Koningin hebben zitting als voorzitter de Mi nister-President dr. H. Colijn en als leden de Ministers van de onderscheidene Departemen ten, de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, de Gouverneurs van Suriname en van Curacao, de Vice-President van den Raad van State, de Commissarissen der Koningin in de elf provin ciën, de President van de Nederlandsche Bank. de President van de Javasche Bank en de burgemeesters van Amsterdam, 's-Graven hage en Rotterdam, zoomede die van de pro vinciale hoofdsteden. Het dagelijksch bestuur van het comité is als volgt samengesteld: voorzitter is jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude. secretaris Ph. C. A. J. Quanjer, alg. secr. Alg. Nederl. Verbond, pen ningmeester mr. E. E. Meuten, directeur van de Bank van Heldring en Pierson, lid mr. D. G. W. Spitzen, administrateur chef afd. B.B., en gedelegeerd lid D. van Staveren, voorzitter van de Ned. Ver. voor Cultureele Films. Het algemeen comité bestaat uit de leden van het dagelijksch bestuur van het comité, zoomede uit de volgende ondervoorzitters: ir. M. H. Damme, voorzitter Ver. Nederlandsch Fabrikaat, M. B. van der Jagt, voorzitter. Ver. IndiëNederland; P. J. de Kan ter voorzitter hoofdbestuur Alg. Nederl. Verbond; C. R. T. baron Krayenhoff, voorzitter Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer; K. E. Oudendijk, voorzitter Kon. Ver. Ons Leger; J. N. Pattist. voorzitter groep Nederland Alg. Ned. Verbond, N. van Zalinge. voorzitter Onze Vloot en R. Zuyderhoff voorzitter Kon. Ver. Oost en West. Plaatsvervangend secretaris H. F. R. Snoek, secr. Ned. Fabrikaat, plv. penningmeester F. Reysenbach, alg. penningm. Alg. Ned. Verbond, lid de heer D. Hamburger, voorzitter Bioscoop bond. De financieele commissie heeft de volgende samenstelling: voorzitter: mr. E. E. menten, leden: mr. D. Crena de Iongh. Amsterdam; dr. F. H. Fentener van Vlissingen. Utrecht; prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. Maastricht; Arthur Hartög. Wassenaar; ir. G A. Kessler IJmuiden; mr. K. P. van der Mandele, Rotter dam; Ph. van Ommeren, Wassenaar; en A. G, Verbeek, Den Haag,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2