HET NIEUWE AVONDBLAD Bij de Belgen. 23e JAARGANC No. 124 MAANDAG 28 MAART 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTENper week l2Vs ets., per maand 56 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIEP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 A&n n-p Tl7 !pV er zeker ing voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand., voet ol oog 200.beide leden duim 1100.een lid duim J 5ü.—alle leden wijsvinger 60 fann t? ^1JoVir!,sclr 25-— alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. Ltl w°° r 0I^seval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. JNog aizonderiijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad, Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden m het najaar van 1937, toen de Frans Hals Tentoonstelling gehouden werd, bracht een aantal leden van de Rotary Club Antwerpen daaraan en aan andere bezienswaardigheden van onze stad een bezoek en werd natuurlijk door de Rotary Club Haarlem ontvangen en rondgeleid. Eergisteren trok een groot© dele gatie van de Haarlemsche club, vergezeld door den gouverneur en den secretaris van het Nederlandsche Rotary district, naar Ant werpen voor een tegenbezoek dat bij alle deelnemers uitstekende herinneringen heeft achtergelaten. Ik heb het meegemaakt en mijn indruk versterkt gezien dat Rotary een wereldbeweging met ideeële strekking, ook in deze moeilijke en spannende tijden veel kan doen en inderdaad doet om internationale goede verhoudingen te bevorderen. Er zijn nu zoo ongeveer 4400 Rotary Clubs in de wereld, tellend tegen de 190.000 leden. Zij doen niet aan politiek, zij maken geen on derscheid in godsdienst en eerbiedigen elke godsdienstige overtuiging, zij bepalen zich tot een viertal eenvoudige doelstellingen, die als zoodanig eigenlijk door iedereen onder schreven kunnen worden. Dat geldt evenzeer voor de hoofdgedachte: ,,Het doel van Rotary is het aankweeken en aanmoedigen van den wil om te dienen (het Dienst-Ideaal) bij al wat ondernomen wordt". En dan volgen de vier punten. In het bijzonder wekt Rotary op om: 1. Velen te leeren kennen, teneinde velen te kunnen dienen. 2. De toepassing te bevorderen van hoog staande beginselen in het zaken- en beroeps leven; de waarde te erkennen van eiken nut tigen arbeid en eiken werkkring te verheffen tot een middel om de gemeenschap te dienen. 3. Het dienen toe te passen in ieders per soonlijk, maatschappelijk en zakelijk leven. 4. Internationale waardeering, verdraag zaamheid en vrede te bevorderen door een wereldbond van zaken- en beroepsmannen, vereenigd door het dienstideaal. Het is, zooals u ziet, een streven waarvoor in de huidige wereld inderdaad alle aanlei ding bestaat; een aanleiding die er overi gens altijd geweest is. En sommigen, meer geneigd tot directe actie in allerlei zaken des levens, zullen geneigd zijn tot schouderop halen als zij het bovenstaande lezen en tot de vraag: wat kan in zulke algemeene for muleering nu voor werkelijks bereikt worden? Sinds Rotary 33 jaar geleden gesticht werd door den Amerikaan Paul Harris en zich eerst in de Vereenïgde Staten, later in En geland, nog later op het vasteland van Europa en in de andere werelddeelen is gaan vestigen en gaan groeien is gebleken dat het inderdaad veel is, al gebeurt het zonder ophef en sensatieoverigens ook zonder eenige geheimzinnigheid. Gebleken is dat Paul Har- ris, bezield door een groote gedachte, een fijn psycholoog was toen hij het plan vormde menschen uit verschillenden werkkring éen uit ieder beroep in elke club wekelijks aan een eenvoudigen koffiemaaltijd bijeen te brengen en tusschen alle clubs in natio naal en internationaal contact te organïsee- ren. Het bleek op den duur dat de wereld voor een beweging als deze rijp was. Het ge bruik dat alle Rotarians welkome gasten zijn aan de lunches van eikaars clubs bleek geen ijdele phrase, maar leidde inderdaad tot een hartelijk welkom, onderling vertrouwen ade mend, in binnen- en buitenland. De weke- lijksche korte voordrachten, door de leden ge houden, bleken werkelijk de belangstelling in eikaars beroepen en moeilijkheden aan te kweeken en een bron van algemeene kennis te zijn bovendien. En in later jaren kwam het vele malen voor dat de moeilijkheden tusschen naties werden weggenomen na een indirecte toenadering' van de Rotary clubs die niet dehangende politieke geschillen gingen behandelen maar door hun samen komsten als net ware „de sfeer zuiverden". Het feit dat Rotary International zooveel le den telt die belangrijke posities in het za ken- en beroepsleven innemen droeg daartoe natuurlijk in niet geringe mate bij. De in de laatste jaren zoo sterk verbeterde en thans inderdaad vriendschappelijke ver houdingen met onze Zuidelijke buren, de Belgen, zijn over en weer ook gediend door de Rotary clubs van beide landen. Er be staat een Nederlandsch-Belgische contact commissie in Rotary en de clubs, op eigen initiatief, hebben over en weer al verscheidene bezoeken aan eikaar gebracht. Ook in het dubbele contact van Antwerpen en Haarlem is dat volledig geslaagd; men heeft elkaar heelemaal niet als vreemdelingen maar als goéde vrienden ontmoet en laat ik er meteen bij zeggen dat de bekende hartelijkheid en vroolij.ke opgewektheid van onze Zuiderburen daar wel heel veel toe bijgedragen, hebben. Zoodat, na het Antwerpsche bezoek aan Haarlem het plan voor een tegenbezoek met een vaststond en wij tevoren al wisten dat het een vreugde voor ons zou zijn. Dat werd het dan ook en de Belgische gastvrijheid toonde zich van haar" gulste zijde: een gan- sche groep Antwerpsche Rotarians gaf, na den traditoneelen koffiemaltijd waaraan wederzijds hartelijke woorden gesproken werden, al haar tijd en belangstelling aan de bezoekers. Men liet ons vele merkwaardigheden van Antwerpen zien, die ik hier niet zal gaan op sommen omdat in algemeener zin het con tact tusschen beide clubs en haar indivi- dueele leden toch de hoofdzaak was. Maar, zij betroffen niet alleen Antwerpsche kunst schilder- en beeldhouwkunst en verscheidene staaltjes van de prachtige oude architectuur die de Scheldestad rijk is maar ook de techniek. Wij bezochten de beide Schelde- tunnels en kregen zooveel toelichting daarbij dat ongetwijfeld bij allen nieuwe eerbied gewekt werd voor de energie én ondernemings geest en de technische bekwaamheid die Bel- gië's groote havenstad kenmerken. Niet alleen in een moderne schepping als de tunnelbouw, maar ook in de gansche ontwikkeling van deze groote en zeer mooie stad.door velen onzer landgenooten wellicht te weinig gekend in vergelijking met Brussel. De Rotary Club Antwerpen is bijzonder groot zij telt 130 leden en bezit het voorrecht, in haar cosmopolitisch centrum, op zichzelf een aardig beeld van Rotary International te geven. Want zij- telt tientallen niet-Belgische leden, waaronder Amerikanen, Engelsclien, Hollanders, Franschen, Zwedenen toont daarmee meteen haar ruimheid van geest en haar belangrijkheid als club. Terwijl het ons bezoekers wel treffen moest dat wij in dit internationale gezelschap dezelfde sfeer van onderlinge vriendschap en vertrouwen vinden als in onze eigen clubs. Verscheidene Antwerpsche leden kondigden hun spoedige komst naar Haarlem alweer aan en het bleek- wel dat een blijvend contact gelégd was. Tot aller voldoening. R. P. VELSEN Hel gouden jubileum vau den heer N. F. Allan. Een serenade en een feestavond. N. F. Allan Zooals wij reeds eerder in ons blad meld den zal op Zaterdag' 2 April a.s, een feest avond plaats hebben voor alle employé's der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, waar buiten de employé's te Velsen ook alle employé's van de fabrieken te Apeldoorn, Renkum en Wormerveer, alsmede van de kantoren te Amsterdam en Rotterdam aanwezig zullen zijn. Deze feestavond, wel'ke gehouden WQrdt in gebouw „Concordia" wordt aangeboden dooi den heer N. F. Allan, directeur-generaal der vennootschap, die 1 April a.s. gedurende vijf tig jaren aan de vennootschap verbonden is. Het uit te voeren programma voor dien avond wordt geheel verzorgd door eigen krach ten, d.w.z. van de verschillende fabrieken en kantoren zijn personen gevonden, die met hun medewerking, hétzij met voordracht, zang of muziek dezen feestavond zullen vullen. Ook de jubilaris zal op dezen feestavond tegenwoordig zijn en aangenomen mag wor den, dat de heeren H. Smidt van Gelder, W. Smidt van Gelder, directeuren, en de heer Joan H. A. Kruimel, directeur te Velsen en gedele geerd commissaris der vennootschap, mede tegenwoordig zullen zijn. Vóór den aanvang van den feestavond zal in den tuin van gebouw „Concordia" een sere nade aan den jubilaris worden gebracht van half acht tot acht uur. Aan deze serenade zullen de verschillende vereenigingenmedewerken n.l. de Personeels vereniging der papierfabrieken „Papyrus", de De Delft IJm. 17 aan de Trawlerkadc. Harmoniekapel „De Eendracht", de Tooneel- vereeniging „Concordia", de Gymnastiekver- eeniging „Sparta" e.a. Waar uiteraard door vele leden der genoem de vereenigingen groote belangstelling voor deze serenade zal bestaan, is het niet moge lijk, dat voor hen, die niet in het bezit zijn van een lidmaatschapsbewijs, toegang zal zijn. VERGADERING COÖP. WONINGBOUW VER. „WIJKEROOG". In café de Tunnel heeft de coöperatieve wo- ningbouwvereeniging „Wijkeroog" Vrijdag avond haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter de heer P. Rem deed mededeeling dat de hypotheek, welke tegen 1939 zou moe ten zijn afgelost, door B. eh W. weder met 10 jaar was verlengd. De rente is evenwel ver laagd van 4 3/4 pCt. tot 4 pCt. Daar ook de extra-aflossing was komen te vervallen, was het mogelijk gebleken reeds op 1 Januari j.l. de huur terug te brengen op 4.50 per week. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, de heeren J. Willemsen en J. Visser, werden goedgekeurd en onder dank aanvaard. De aftredende bestuursleden de hee ren H. Diepgrond 2e voorzitter en J. Bergers 2e secretaris, zagen zich herbenoemd. Tot le den der controlecommissie voor 1938 werden aangewezen de heeren H. v. d. Plas, M. Kit en E. Rinssen. IJMUIDEN Dilettaiiteiiconcert in Belangen''. ,Chr. Piano-avond van leerlingen van den heer en mevr. RiphagenSchol. Het Geb. voor Chr. Belangen bevatte Zater dagavond een groote schare belangstellenden, welke gekomen waren voor den piano-avond van leerlingen, die door den heer en mevr. RiphagenSchol georganiseerd was, In den loop der jaren hebben we op de openbare avonden de vorderingen van velen kunnen toetsen en ook nu deed het prettig aan hoe verdienstelijk allen zich ook ditmaal weer van hun „nummer" kweten. In den loop van deze zelfde jaren hebben we gemeend in het belang van de paedagogen te handelen door niet ieder der eerste en volgende jaars studentjes te bespreken in ons verslag. Een uitzondering maken we ook nu weer voor de meer gevorderden en onder hen be hoorden Greetje Tieman. Nelly Rijpma beiden met composities van Grieg, mej. A. Sieuwert- sen met v. Beethovens variaties zeker tot haar. die met welbestudeerde en muzikale voordracht hun recital cum laude ten gehoore brachten. Van de variaties hebben we dank zij de ge vorderde techniek van de laastgenoemde on verdeeld mogen genieten. Mej. R. Riphagen wist van Chopin's Im promptu opus 36 iets heel kleurigs te maken door de artistieke dynamische schakeeringen. Chabrier's Valse romantique nr. 2 voor 2 vleugels vond in mej. S. Vos en den heer B. Fournier een tweetal bekwame vertolkers, be kwaam m technisch opzicht als wel in samen spel. De vriendelijke Gavotte van Gluck gaf Reineeke aanleiding er een dankbare impro visatie over te schrijven, die de dames H. Hel- lema en M. Coppée ons voorspeelden. Zij deden dit op een wijze, die een waardig sluitstuk van dezen piano-avond was; vlot, goed verzorgd en stevig van ensemble-spel. De beide leeraren mochten van de 2 jongsten hunner pupillen een bloemenhulde in ont vangst nemen als teekenen van waardeering voor hun arbeid als muzikale opvoeders van hen, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Na een volledige piano-school in deze drie uur te hebben bijgewoond sloot met het heen gaan van den laatsten bezoeker het gebouw voor Chr. Belangen voorloopig zijn deuren- Voor het openbare muziekleven is dit een werkelijk verlies, want ook dezen avond heb ben we wederom kunnen genieten van de ver rukkelijke klankvorming, welke deze zaal eigen is. En op dit gebied zijn we in deze ge meente zeker niet verwend! Laten we hopen, dat het mogelijk zal zijn in de toekomst de zaal gunstiger te kunnen exploiteeren en deze voor muziekavonden spoedig weer in gebruik genomen zal mogen worden. W. Ook de Delft IJm. 17 op haar bestemming aangekomen. Zusterschip van de Haarlem. Zondagmorgen vond op denzelfden tijd als drie weken geleden dezelfde gebeurtenis plaats. Een gelijke trawler (alleen de naam verschil de) kwam op gelijke wijze de Vissehershaven binnen, ook weer sierlijk gepavoiseerd en on der veel belangstelling. Alleen het voorjaars zonnetje, dat de binnenkomst van de Haarlem opluisterde, hield zich. ditmaal achter de wol ken verscholen. En ook de belangstelling was minder groot. Zaterdag tegen den middag was de Delft de Humber uitgestoomd, zoodat de zeereis bijna 24'uur heeft geduurd. Maar vanwege de nieu wigheid heeft men natuurlijk met een kalm gangetje gevaren. Zooals wij reeds hebben 'gemeld zal de Delft spoedig het noodige aan, boord nemen om over eenige dagen naar de visscherij te vertrekken. Om liet damkampioenschap van Nederland. BALLETAVOND TILLY SYLON. In den Stadsschouwburg te Haarlem geeft het Tilly Sylonballet Vrijdagavond 1 April a.s. een balletavond met medewerking van de Haarlemsche Orkest Vereeniging onder leiding van Marinus Adam. Het uit te voeren programma bevat o.m. composities van Marinus Adam (De Universi teit), Modeste Moussorgsky (Een nacht op den Kalenbergj, F. Smetana (Dans der too- neelspelers)Chr. Gounod (Ballet uit de opera Faust) en Joh. Strauss (An der schonen blauen Donau). VOOR HET BEROEP BEDANKT. Ds. A. S. Timmer te Bedum heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk te IJmuiden-West, vacature Ds. R. J. v. d. Meulen, bedankt. OPENBARE VERGADERING C.P.N. De af deeling IJmnuiden der C.P.N. belegt a.s. Woensdagavond in „Flora" een openbare ver gadering. De heer Steenbrugge van Amsterdam zal spreken over „Oostenrijk en de onafhankelijk heid van Nederland". JAARVERGADERING GEREF. MANNEN VER. De Geref. Mannen Vereeniging „Petra" houdt Donderdag 31 Maart in de voormalige Geref. Kerk aan de Willebrordstraat haar jaarverga dering. De Eere-voorzitter der vereeniging Ds. van Teylingen zal een referaat houden over het onderwerp„Geloofszekerheid". CONTROLE VACANTIEBONNENBOEKJES. Op Zaterdag 9 April a.s. van 3—6 uur zal in het stempellokaal aan de Lorentzstraat voor alle bouwvakai'beiders gelegenheid bestaan tot controle der vaeaiitiebonnenboekjes. Dit geldt zoowel voor georganiseerden als voor ongeor ganiseerden. Keiler weer een stap dichter bij de overwinning'. Zondag is het damtournooi om het persoon lijk damkampioenschap van Nederland voort gezet. Het was evenals de achtste ronde weer een succesvolle ronde voor R. C. Keiler, daar hij zelf van C, Suyk won, terwijl zijn concur renten allen remise speelden. Door dit resul taat is het zoo goed als zeker, dat Keiler den titel behoudt. En de kampioen verdient dezen titel volko men. Hij is absoluut de sterkste speler van het tournooi. Een bewijs van zijn constant spel is dat hij na 1934 geen enkele partij in een kampioenswedstrijd verloor. De uitslagen van de negende ronde luiden: 1—1 1- 1—1 1—1 0—2 1—1 B. Dukel—Kinnegin A. de Graag—W. Rustenburg A. LigthartC. J. Lochtenberg F. RamanP. J. v. Dartelen C. Suyk—R. C. Keller A. K. W. DammeJ. H. Vos Dukel moest gecompliceerd spelen om met een overwinning op den Rotterdammer, nog een theoretische kans op de eerste plaats te houden. Na een vrij regelmatig begin, nam Dukel het initiatief en drong hij met zijn stel ling op over de vijandelijke, ruiten. Dit ging niet zonder gevaar en aanvankelijk leek het er op dat schijfverlies voor Dukel moest volgen. Deze had echter goede hulp bronnen in de positie, zoodat hij zijn belang rijke terreinwinst kon behouden. Zoo naderde het eindspel, doch liet voordeel bleek niet vol doende voor winst te zijn, zoo was remise het slot van deze mooie partij Ligthart wist Lochtenberg in de opening in het nadeel te drijven, doch de Amsterdammer loste dit in het middenspel weer op.. Het eindspel was een gelijkwaardige remise. Voor Suyk kan de nederlaag tegen Keiler nog ernstige gevolgen hebben. In de opening leek het er heelemaal niet op dat Suyk zou verliezen, in tegendeel Suyk wist het betere spel te verkrijgen. Hij moet dan ook in het middenspel foutief voortgezet hebben, want Keiler kreeg in een yrije stelling gelegen heid, Suyk als het ware onder den voet te loopen. Nog een fout en Suyk capituleerde. Suyk moet nog spelen tegen Damme en Van Dartelen. Uit deze twee partijen moet hij min stens drie punten halen, want als hij geen 8 punten behaalt moet hij met het volgend tournooi beslist 40 pet. behalen, daar anders zijn rechten, met het winnen van den mees tertitel veroverd, vervallen,, en hij niet meer aan de kampioenswedstrijden mag deelnemen. Ook van Dartelen moet geducht oppassen. De stand na de negende ronde luidt: R. C. Keiler, 14 p. B. Dukel en J. H. Vos, 11 pnt. W. Rustenburg, 10 pnt. Damme, Kinne gin Raman 9 pnt., Ligthart. De Graag'. Loch- tenburg 8 pnt.. v. Dartelen 6 pnt.. C. Suyk 5 punt. Keiler moet nog spelen tegen Damme en Ligthart. Dukel nog tegen Lochtenberg en De Graag, Vos tegen Kinnegin en Raman. EEN „CONCERTGEBOUW-TREIN". AMSTERDAM, 26 Maart. Teneinde ook de bewoners van de provinciale hoofdsteden in ons land in de gelegenheid te stellen, ge durende het seizoen een of meer concerten van het Concertgebouw-orkest te Amster dam. bij te wonen, overweegt de directie van de Spoorwegen in samenwerking met het bestuur van het Concertgebouw in de toe komst op verschillende trajecten speciale „Concertgebouw-treinen" in te leggen. De directie heeft het initiatief genomen, op Zondag 3 April (het laatste Zondagmid dag-concert in dit seizoen onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg) bij wijze van proef een extra „Concertgebouw-Dieseltrein" van Zutphen, Deventer—Apeldoorn naar Am sterdam in te leggen, waarvan de reizigers op vertoon van hun spoor-biljet toegang tot het abonnementsconcert hebben. GOEDE VANGST VAN DE AMSTERDAMSCHE POLITIE. Naar de Tel., meldt zijn twee brigadiers rechercheurs van de Centrale Recherche, de heeren Kno.l en Dobbe, er Vrijdag middag in geslaagd drie inbrekers op heeter- daad te betrappen bij een poging om in de Honthorststraat te Amsterdam een huis bin nen te dringen. Alle drie werden gegrepen en achter slot en grendel gezet STAKENDE SCHOENMAKERS TE WARSCHAU. WARSCHAU. 26 Maart. (D.N.B.). Het aan tal stakende schoenmakers te Warschau is tot 25.000 gestegen, De stakers houden meer dan 120 schoenfabrieken in de Poolsche hoofdstad bezet. Zij zullen deze pas ontrui men, wanneer hun looneischen zijn inge willigd. Onderscheiding voor prof. dr. E. van Slogleren. Prof. Dr. E. van Slogteren. HAARLEM Zaterdag. De Royal Horticultural Society te Londen heeft de Peter Barr Memorial Cup toegekend aan Prof. Dr. E. van Slogteren. Directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, voor zijn werk betreffende de Nar cissen. Deze Cup, welke de hoogste onderscheiding is in de Nareissenwereld, werd in 1912 inge steld. Het is de eerste maai dat deze aan een niet-Engelschman is toegekend. Deze Cup zal worden uitgereikt door Lord Aberconway, Voorzitter van de Royal Horti cultural Society, aan het diner ter gelegenheid van de Narcissententoonstelling op 12 April te Londen. Prof. Van Slogteren is uitgenoodigd, deze onderscheiding persoonlijk in ontvangst te komen nemen en een voordracht te hou den over zijn werk.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1