Zesdaagsclien. Het einde van de Zesdaagsche wielerwed strijden, althans in Europa, schijnt nabij. Op mislukkingen in Gent en Rotterdam is nu de „ineenstorting" gevolgd van de Brusselsche, die het. na drie dagen opgaf. Toen men het opgaf, vanwege het uitblijven van voldoende publieke belangstelling, hadden al eenige ver maarde renners hun fiets erbij neergelegd. Zij voelden zich niet goed, al of niet na een val, en gingen maar liever naar huis. Tenslotte ging alles naar huis. Er zijn nog twee of drie steden in Europa over die met jaarlijksche zesdaag- schen „werken", opgeluisterd met een totali- satnr Kopenhagen) of met acrobaten, dan seressen en filmsterren en zoo, naar de Brus selsche correspondent van de Tel. opmerkt, maar dat zal ook wel niet zoo lang meer duren. Hij geeft ze nog enkele jaren. Het zou wel eens minder kunnen zijn, want als een genre van openbare vermakelijkheid eenmaal uit de pu blieke gunst raakt is zijn val snel. Het heeft overigens lang genoeg geduurd eer het eruit raakte. Het klassieke spreekwoord omtrent de wereld die bedrogen wil zijn heeft in Zesdaagsche wielerwedstrijden een van zijn meest ontstellende bevestigingen gevonden. Niet dat het op ander en veel belangrijker gebied aan bewijzen voor deze stelling ha pert. Maar vaak geldt het daar illusies, die 's menschen leven min of meer opfleuren of op een hooger peil schijnen te brengen. En dat kon men van de Zesdaagschen wel heel moeilijk aannemen. Van het hoogere peil zwij; ik maar heelemaal Maar de opfleuring? Ik ben een paar maal naar het zonderlinge rond rennen in een groote houten „badkuip" gaan kijken, omdat men als journalist aandacht be hoort te schenken aan alle verschijnselen van zijn tijd en in uren van historische studie, ook aan die van vroegere tijden maar der dan tot verbazing heb ik het nooit kun nen brengen. Natuurlijk gold die verbazing ook wel het uithoudingsvermogen, de snelheid en den durf van de renners, die hun gewaagde evoluties in de badkuip zes dagen lang volhiel den, maar toch betrof zij in hoofdzaak het publiek, dat hooge prijzen betaalde om van deze vertooning te genieten. Als ik mij wel herinner betaalde men weinige jaren geleden in Amsterdam tot zeven gulden voor een plaats voor één avond het kan nog meer geweest zijn en men zag er vele menschen op de duurste rangen zitten waarvan men zich pein zend afvroeg waar ter wereld zij dat geld van daan haalden als hun toch kennelijk de mid delen voor het bekostigen van een redelijk- netten hoed en jas ontbraken. En dan dacht ik aan het noodlijdende Neder- Jandsche tooneel en aan noodlijdende musici, aan de treurige financiëele omstandigheden van een orkest als de H.O.V. bijvoorbeeld, dat iemand voor zeven gulden een heele reeks mooie concerten laat hooren. Nu ja, zult u zeg gen. er is nu eenmaal maar een deel der menschheid dat belang stelt in goed tooneel en goede muziek en we weten allang dat dat niet het grootste deel is. Neen, het is een minder heid je. Maar als de meerderheid dol was op Zesdaagschen moest zij toch weldra ondervin den dat er hoogstens een paar uur opwinding en geen enkele blijvende verhooging van levensvreugde uit te halen was! En dan zou zij het toch wel eens probeeren met volkscon certen en niet te hoogdravende tooneelvoor- stellingen lichte, vlotte blijspelen of zoo? Op volksconcerten zet men den concertbezoe ker niet voor de zware taak, een symphonie van Mahler anderhalf uur lang aan te hoo ren of de raadselen van een Strawinsky of Pijper te ontwarren. Op vele andere concerten trouwens ook niet. En met een beetje volhouden dat is toch wel bewezen door vele muziekliefhebbers, die heusch geen geleerde muziekkenners zijn kan men bij herhaald aanhooren de meeste werken van het klassieke repertoire toch niet alleen gaan begrijpen maar er ook van gaan genieten, tot aanmerkelijke en blijven de verhooging van zijn levensvreugde! Ik kan maar niet begrijpen dat er zooveel men schen bestaan die dat zelfs nog nooit in hun leven beproefd hebben en zooveel anderen, die het blijkbaar na éen of twee concert avonden hebben opgegeven. Duizenden, in steden als Brussel en Parijs tienduizenden hunner hebben vele malen ach tereen dom zitten staren naar een groepje fietsers dat urenlang voor hun neuzen rond tolde en af en toe „joeg". En dan loeiden ze. Ja, ze loeiden! Nu zijn de Zesdaagschen stervende. De finale doodssnik moge spoedig weerklinken Hij zal een <;ultuurwinst zijn. En wij weten dat onze tijd daar niet rijk aan is. Dat het bij deze winst niet blijve! R. P. Het Franschc dorp Aigueblanche in de Alpen wordt bedreigd door een aard verschuiving' langs een berghelling. De neerstortende rotsblokken hebben reeds eenige huizen verwoest. BEVERWIJK Nationaal Jongeren Verbond. „A. D. o." Het programma voor Zondag luidt' A. D. O. 2—D. E. M. 2 2.30 uur S. D. E. b—A. D. O. b 1.15 uur Rede van ds. Bootsma. Gisteravond heeft het Nationaal Jongeren Verbond in het Ned. Hervormd Vereenigings- gebouw een propaganda-avond gehqpden, welke druk bezocht was. Na het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus sprak de voorzitter een kort welkomstwoord, waarin hij speciaal Ds. P. Bootsma. legerpredikant, en Mr. O. Verdoorn uit Rotterdam, lid van het hoofdbestuur be trok. Hierna sprak Ds. Bootsma over het onder werp „Den vaderlant ghetrouwe. Blijf ick tot in den doet". Spr. herinnerde aan de eerste revolution- naire uitbarsting in ons land in 1903. Toen werd er onder de studenten iets gemist, al dus spr., als een verbond, zooals nu het Na tionaal Jongeren Verbond ls. Het N.J.V. ontstond geruimen tijd later en van den beginne af aan had de beweging de sympathie van ds. Bootsma gehad. Na deze korte inleiding wees spr. er op, dat Nederlan ders menschen zijn met eigen aard en karak ter, die zeer sterk spreken. Als het woord va derland wordt gebruikt zal het naar de mee ning van ds. Bootsma het vaderland zijn voor het nageslacht, dus het hangt er van af, wat wij er van gemaakt hebben. Ons vaderland omvat meer dan alleen den grond, waarop wij .leven en in onderscheiding vaak van an dere naties. Nu is het heusch geen opschep perij. aldus spr.. dat ons vaderland een heel groote plaats inneemt in de geschiedenis ver geleken bij de zelfstandigheid van andere naties. Deze geschiedenis is zonder weerga, want de meeste landen danken hun ontstaan aan een vorst, waarvoor het volk streed. Zij .vochten niet voor een land. maar voor een vorst. In Nederland is dit echter juist omge keerd. want Willem van Oranje streed voor ons volk, Degene, die vaderland zegt. noemt Oranje. Zonder Oranje was ons vaderland er niet geweest. Om vrijheid ging het in dien langen, hangen strijd en niet om Oranje dat echter nooit genoeg voor Nederland kan doen. Allereerst ging het in die dagen om de geeste lijke vrijheid van ons volk en daarvoor heeft Oranje groote offers gebracht. Het vaderland getrouw mag geen leus zijn en de werkelijkheid van den tijd vraagt ons. wat wij voor het vaderland over hebben. Het antwoord zal dan natuurlijk zijn. dat wij er voor willen werken om het geestelijk en eco nomisch op een hooger peil voor het nage slacht te brengen. Is dit echter het grootste offer? aldus spr. Overal in de wereld en vooral in dit wereld deel stapelen zich de onweerswolken op aan den internationalen hemel. Maar als nu eens uit een van die buien, aldus spr., de bliksem sloeg, wat God verhoedde, in ons land? De regeeringsmaatregel, die reeds hiertegen ge nomen is, grijpt enorm diep in. Onder de jongemannen zijn die door dezen maatregel hun toekomst kwijt zijn, maar toch is het hun dat waard, om deze 5r-< maand langer te dienen. En als het er op aan komt is het hun dan ook waard om er voor te vechten en er voor te sterven? Willen wij werkelijk het va derland trouw blijven tot in den dood? Met alles echter wat daarin besloten is. willen wij ons vaderland overleveren aan het nage slacht. Wij willen ons zelf zijn en blijven, al dus spr. N.J.V.'ers zijn menschen van den vrede, j maar geen ontwapenaars en pacifisten. Verre van dat. zoo zei spr., omdat ontwapening in de wereld, zooals deze nu is, een groot ge vaar is. Het beteekent niets anders dan over levering aan bruut geweld. Als wij ons stel len op den bodem der werkelijkheid kan men zeggen: „Daar zijn de volkeren ook niet naar". Het N.J.V. wil het vaderland getrouw zijn tot in den dood. Oranje en Nederland is één. Ds. Bootsma besloot zijn gloedvol betoog met de leuze, die het N.J.V. nu reeds tien jaar voert: ..Oranje boven, leve het vader land!" Na de pauze heeft mr. O. Verdoorn eenige bekende films van het Verbond vertoond, die bijzonder in den smaak vielen. Aan het slot van de bijeenkomst heeft de voorzitter, ds. Bootsma zijn dank betuigd voor zijn interessante rede. LAND- EN TUINBOUWPRA AT JE. t Behandeling der Rozen. Wij kunnen thans een aanvang maken met het snoeien der rozen. Een algemeene regel hiervoor is niet te geven, men moet de soorten en dus het karakter der struiken kennen om precies te weten hoe ze gesnoeid moeten worden. Toch is dit niet zoo moeilijk, als men tijdens den voorafgaanden groei en bloei maar goed heeft opgelet hoe ze zich ontwik kelen. Als hoofdregel kan men aannemen, dat ro zen, welke een fijn gewas maken en zwak groeien, steeds lang moeten worden gesnoeid, b.v. tot op 5 öf 6 oogen, terwijl sterkgroeiende soorten korter worden ingesnoeid. bijv. tot op 3 of 4 oogen. Verder is het van belang dat de struiken, of bij stamrozen de kroon voldoende wordt uit gedund. Alleen wanneer men een beperkt aantal twijgen op de struik laat, kunnen blad en bloem zich naar behooren ontwikkelen. Men kan dit ook bevorderen, door de takken af te snijden juist boven een naar buiten ge richt oog. Uit zoo'n oog ontwikkelen zich de nieuwe scheuten van het centrum der plant af; de takken groeien dus naar buiten, waar door lucht en licht voldoende gelegenheid krijgen tot het midden der struik door te drin gen. Bij sterk groeiende soorten kan men ook eenige twijgen zeer kort insnijden en later de lange uitgebloeide, kort terugsnijden. Daar door ontstaat nieuw bloemhout, dat in den nazomer bloemen geeft, terwijl de scheuten, die uit de in het voorjaar kort gesnoeide twij gen ontstaan, reeds midden in den zomer bloeien. De kleinbloemige, zoogenaamde Polyantha- rozen, welke dikwijls voor randen om groote perken gebruikt worden, behoort men in het voorjaar kort in te snoeien. Deze ontwikkelen dan krachtige scheuten, aan werker uiteinde de groote trossen kleine roosjes te voorschijn ko men. De klimrozen, die meestal op de voorja- rige sterke twijgen bloeien-, worden niet ge snoeid; alleen het zwakke hout en doode tak ken kunnen worden weggenomen. Als de bloeitijd der klimrozen voorbij is, kan men een deel der uitgebloeide twijgen en ook de fijne, minderwaardige scheutjes wegsnijden. Gaat men nu nog rozen planten, dan moet men deze vooral kort insnijden; dit geldt ook voor klimrozen. Dikwijls ziet men dat vooral de klimrozen zoo maar met lange takken wor den geplant, omdat men meent, dat ze dan direct de schutting of muur bedekken. Dit loopt in den regel op teleurstelling uit. De lange scheuten komen moeilijk aan den groei, dikwijls verdrogen ze geheel. Snijdt men de planten kort in, dan ontwikkelen zichdroeg is gelijk gebleven. Ook memoreerde de spoedig nieuwe krachtige scheuten, welke nog denzelfden zomer een flinke oppervlakte be groeien. Bij het opnieuw planten van rozen moet men er ook om denken direct een flinke hoe veelheid kalk en fosforzuur door den grond te mengen. Hiervoor is Thomasslakkenmeel wel de aangewezen meststof, daar deze zoowel kalk als fosforzuur bevat. Hebben op dezelfde plaats reeds eenige jaren rozen gestaan, dan verdient het eveneens aanbeveling het plant- gat met nieuwe, versche aarde te vullen en de oude aarde elders uit te strooien. Tege lijk kan dan de nieuwe aarde met een hoe veelheid slakkenmeel en evenveel patentkali worden vermengd. Ook de bestaande rozenperken kunnen nu nog bemest worden. Men geve per vierkanten meter een half ons slakkenmeel en evenveel patentkali, welke meststoffen ondiep worden ingeharkt. Zoodra de rozen blad beginnen te krijgen, strooit men een half ons chilisalpeter tusschen de struiken en herhaalt dit begin Juni nog eens. Men zal dan bemerken, dat de rozen niet alleen veel dankbaarder en mooier bloeien, doch ook dat ze lang zoo vatbaar niet zijn voor ziekte en ongedierte. Hoe beter gevoed, des te sterker is het weer standsvermogen. De invloed van het klimaat op ver schillende suikerbietenrassen. Hierover schrijft Dr. Ir. J. P. Dudok van Heel o.a. in „Van Zaad tot Suiker": Van vele landbouwgewassen is het bekend, dat de ver schillende rassen aan een bepaald klimaat zijn aangepast. Kleine verschillen gedurende de gi'oeiperiode, die wij als menschen nauwe lijks bemerken, zooals bijv. het verschil in Klimaat tusschen Nederland en Noord-Frank rijk zijn voldoende om geheel andere soor ten tarwe te doen verbouwen. Ten opzichte van de suikerbietenrassen bestaat ongetwij feld een soortgelijke aanpassing. De proefvelden in 1937 zoowel als algemeen de ervaring in de practijk, hebben aangetoond oat in dit jaar met zijn vrij typisch Neder- landschen zomer de goede kwaliteiten van de Kuhn-biet zeer sterk tot uiting zijn gekomen. Dit was niet alleen het geval in Nederland, maar ook in België, Engeland, Ierland en zelfs in Finland. Er hebben dus gedurende de groeiperiode 1937 over practisch geheel West en Noord-Europa klimaatsinvloeden gewerkt, die uitermate gunstig voor de Kuhn-biet wa ren. Welke weersinvloeden wij het komende sei zoen in ons land kunnen verwachten is niet te voorzien, maar voor den Nederlandschen bieten verbouwer kunnen de ervaringen be vestigen. dat hij met de biet Kuhn P, die ge durende bijna 50 jaren onder en voor het Ne- derlandsche klimaat is veredeld, inderdaad de beste kans heeft onder normale en gemid delde omstandigheden het beste resultaat te bereiken. JONGEMANNENVEREENIGING „EXCELSIOR". In een vergadering van de Christelijke Jon- gemannenvereeniging „Excelsior" is de heer H. ter Hoeve, wegens bedanken van den heer K. Wilgenhof, tot penningmeester gekozen. In de kascommissie namen zitting de heeren J. Dalmeyer en C. Talsma. DE HERVORMDE GEMEENTE OVER KERKORGANISATIE. De samenkomst van de Ned. Hervormde Ge meente. waarin het ontwerp tot reorganisa tie der Hervormde Kerk, zooals dat in Januari door de Synode voorloopig is aangenomen, zal worden behandeld, is thans definitief vast gesteld op Donderdag 5 Mei in het Vereeni- gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Het" actueele onderwerp zal worden inge leid door ds. C. M. Krijger en door ds. J. van der Heide uit Broek op Langendijk, die tevens de eventueele vragen, welke gesteld kunnen worden, zullen beantwoorden. LEDENVERGADERING CHRISTELIJKE SCHOOLVEREENIGING. Dinsdagavond hield de vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs een ledenver gadering in het gebouw aan de Meerenstein- straat. Na het zingen van Ps. 123 1 las de voorzitter Ds. Krijger een gedeelte uit Jesaja 63 voor, waarna hij voorging in gebed. Het hoofd der school, de heer A. C. van der Giessen gaf een verslag over het schoolleven in het jaar 1937. Spreker bracht het heengaan van mej. Krijt in herinnering, in welke vaca ture mej. van Ameyde benoemd werd. Het aantal leerlingen, dat verleden jaar 282 be heer Van der Giessen de tentoonstelling, die op 17 Maart van het werk, van de fröbelklasse gehouden werd en welke zeer druk bezocht was. Uit het verslag van don penningmeester bleek, dat het jaar 1937 met een tekort van f578,47 eindigde. Hierna bracht de kascom missie bij monde van de heer Piso verslag uit, waarna den heer Dingier onder dank decharge verleend werd. De heer A. Lotman bracht het financieele verslag uit van het hulpfonds, dat met een batig saldo van f 151,12 sloot. Vervolgens was de bestuursverkiezing' aan de orde. Aan de beurt van aftreden waren Ds. H. Holtrop en de heer C. Slings, die beiden herkozen werden. Na de rondvraag zongen de aanwezigen Ps. 198, waarna Ds. F. Kramer de vergadering met gebed sloot. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB Voor het kampioenschap van de eerste klas- sers van den Ned. Dambond zal de Beverwijk- sche Damclub met haar eerste tiental uitko men tegen Oostzaan, kampioen van de afdee- ling Amsterdam-Noord. COMMISSIE VOOR DE VASTE LASTEN. De commissies voor de vaste lasten in het land- en tuinbouwbedrijf, waarin vertegen woordigers van de standsorganisatiesde vei lingen en de Boerenleenbanken zitting moe ten hebben, is voor Beverwijk als volgt samen gesteld Christelijke Boeren- en Tuindersbond N, Passchier, Beverwijk, plaatsvervanger: A. Mar kerink, Velsen. Holandsche Maatschappij voor Landbouw: G. Hannema, Beverwijk, A, C. Schaap. Bever- wek. plaatsvervanger. R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond: A. M. Aardenburg, Beverwijk; H. Duyn, Beverwijk, plaatsvervanger. Nederlandsche Tuinbouwbond: W. van Dok, Beverwijk; J. Bruyns, Beverwijk, plaatsver vanger. B. E. T.-veiling en Vereenigde Veilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling": N. Ter- voort, Beverwijk; J. P. Nijssen, Santpoort, plaatsvervanger. Coöp. Boerenleenbank, Beverwijk: A. P. A. Kochx, Beverwijk; F. Ph. P. Braun, Beverwijk, plaatsvervanger. Coöp. Boerenleenbank „Wijk aan Duin": E. Swierstra, Beverwijk; A. C. Groeneveld, Bever wijk, plaatsvervanger. R.K. Coöp; Land- en Tuinbouwbank: G. Bak- kum, Beverwijk; Th. Numan, Beverwijk, plaats vervanger. Rijkstuinbouwconsulent ir. G. W. v. d. Helm, Amstelveen. CASTRICUM Scène uit Jean Renoir's anti-oorlogsfilm „De Groote Illusie" met Erich von Stroheim. (Corso Theater, Castricum). HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk, Rott. na Vanc. 28 te San Franc. Blommersdijk, 28 v. N. Orl. te Tampico. Dinteldijk, Vanc. n. Rott. 28 te Balboa. Lochgoii, Rott. n. Vancouver 28 te Bermuda HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (t.) 29 v. Mombassa. Nijkerk, 29 v. Amst. n. Hamburg. Bloemfontein (th.) 28. 112 m. Z.W. v. Niton. HOLLAND WES'l-AFRIKA LIJN Reggestroom (uitr.) 28 v. Dakar. Amstelkerk. 29 v. Amst. n. W.-Afrika. HALCYON LIJN. Stad Zaandam, 29 v. Les Falaises te Vlaard. Stad Dordrecht, 29 v. Pt. Ferrajo n. Pepel. Stad Vlaardingen, Narvik n. Vlaard. 31 (1 v.m.) Hoek verw. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Serooskerk v thuisr.) 27 v. Colombo. Meerkerk, 29 v. Japan te Rott. KON NED STOOMBOOT MIJ Ariadne, 29 v. Napels te Amst. Fauna, 28 v. Amst. te Kopenhagen. Ganymedes, 28 v. Piraeus n. Volo. Mars, 29 v. Rott. te Amsterdam. Nereus, 29 v. Stettin te Amst. Hebe, Curacao n. Amst. p. 28 Ouessant. Orion, 28 van Alexandrië naar Jaffa. Pereus, 28 v. Livorno n. Napels. Triton, 27 v. Limni te Thessalonïka. Ulysses, 29 van Bourgas te Rott. Alkmaar, Amst. n. Chili 27, 25 m. W. v. Niton Calypso, 29 v. N.-York n. La Guayra. Medea. 27 v. W.-Indië te New-York. KON. PAKETVAART MIJ Tegelberg', Amst. n. Batavia p. 28 Kaap de Goede Hoop. MEIJER EN CO'S SCHEEPVAAR'l MIJ Helenus. Batavia n. Amst. 29 v. Port. Said. Bellerophon, Rott. n. Japan 29 v. Suez. Protesilaus, Rott. n. Japan 28 te Singapore. Menestheus. Japan n. Rott. 28 te Singapore Glenaffaric. Japan n. Amst. 28 v. Pt. Said. Theseus. Amst. n. Batavia 28 v. Singapore. Perseus. 27 v. Dairen n. Rotterdam. Polydorus, Hamburg n. Amst. 28 te Bremen La omedon, Batavia n. Amst. 28 v. Colombo. Aeneas, Japan n. Rott. 29 v. Kobe. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Inten (th.) 29 v. Djeddah. Tapanoeli (thuisr.) p. 29 Sagres. Weltevreden (uitr.) 29 te Sabang. Soekaboemi (uitr.) 29 v. Suez. Buitenzorg (thuisr.) 29 v. Singapore. Baloeran (uitr.) 20 van Port Said. Kota Nopan, 29 v. Antwerpen te Rott. Dempo (thuisr.) p. 28 Perim. Tjikembang (thuisr.) p. 28 Gibraltar. Kota Agoeng (uitr.) 27 v. Belawan. ROTTERDAM -ZUID- AMI KiKA LIJN Alpherat, 27 v. B.-Ayr es n. Rott. Alwaki (uitr.) 28 te Montevideo. Aludra, 30 (5 v.m.) v. B.-Ayr es te Rott. verw. WIJK LIJN. Stolwijk, 28 v. Bayonne te Newcastle. Winterswijk, 29 v. Baltimore te Hamburg. Randwijk, Rott. n. Bizerta p. 28 Ouessant. Katwijk, Bilbao n. Stettin p. 28 Ouessant. Haulerwijk, Cardiff n. Savona p. 29 Ouess. Om te dokken. Het Noorsche tankmotorschip „Spinanger" passeerde in ballast van Nynashamn naar Amsterdam om bij de Amsterdamsche Droog dok Mij. eenige herstellingen uit te voeren. Het schip heeft ligplaats genomen in dok V Nieuwendam. De visscherij en kerkdienst. Volgens een Koninklijke beschikking kregen de visschers van het Deensche eilandje Bogö in 1865 het recht de jongens, die ter vissche rij zouden gaan. reeds in het begin van Maart in de kerkelijke gemeenschap te doen opne men omdat de Paaschtijd te laat werd voor de aanmonstering. Thans zal deze beschik king voor het laatst in toepassing mogen wor den gebracht omdat bepaald is, dat de con firmatie voor het geheele koninkrijk Dene marken op denzelfden tijd gehouden zal worden. Mooie vangst. Een Zweedsche motorkotter, welke dezer dagen in Esbjerg aan de markt was, had zich in vijf dagen volgevischt en besomde daar voor 5000 Kronen, zoodat de opbrengst dui zend kronen per dag bedroeg. Ertsaanvoer. Het Nederlandsche stoomschip Groenlo en het Zweedsche stoomschip Bjorkö zijn resp. van Onton en van Vesteras alhier aangeko men met ladingen erts voor het Hoogoven- bedrijf. AANGEKOMEN. Falcon s.s. Londen Akershus s.s Oslo Zaanstroom s.s. Liverpool Pollux s.s. Bergen Prowess m.s. Londen 29 Maart: Groenlo sa. Onton Nereus s.s. Stettin Baron Ogilvy s.s. Casablanca Mars s.s. Midd. Zee Ariadne s.s. Midd. Zee Björkö s.s. Vesteras Spinanger m.s. Nynashamn Arend m.s. Langer brugge Corso draait „De Groote Illusie''. Het Corso-Theater vertoont van a.s. Vrij dag af als hoofdnummer Jean Renoir's anti- oorlogsfilm: „De groote Illusie" met Erich van Stroheim en Jean Gabin in de hoofd rollen. Een smalle strook aarde, dor. verschroeid, omgeploegd door de granaten, die dag aan dag neersuizen en de aarde doen opspuiten in hooge zuilen. Van ver, door onzichtbare men schen op dito vijanden gericht komen zij aan suizen, dood en verderf brakend waar zij neerkomen. Aan weerszijden van deze strook aarde Niemandsland is de bittere naam van dit streepje grond liggen menschen. elkaar beloerend, elke beweging bespiedend, steeds gereed liggend, als een roofdier, tot den sprong, Menschen zonder verlangen, met slechts één enkele illusie nog: een illusie van een vrede, die door dezen strijd bevochten wordt... de laatste oorlog De groote illusie Dat is de verbittering aan de fronten, waar een strookje dorre aarde, een streep van tweehonderd meter breedte een nietigheid op den wereldbol de menschen tot vijan den maakt. Vijanden aan de eene, vijanden aan de andere zijde. Maar is men dit strookje grond gepasseerd, niet in stormloop, met de bajonet op het ge weer, maar op een of andere onschuldiger wijze, dan is die vijandschap als bij toover- slag verdwenen. Dan staan er weer menschen tegenover menschen, van verschillende na tionaliteit weliswaar, maar menschen. die elkaar begrijpen en waardeeren. Dan noo- digt de Duitsche eskadercommandant die zoo juist een Fransche machine „naar beneden haalde", de beide inzittende officieren bij zich aan de lunch, dan worden de gewonden met de meeste liefde en zorg verpleegd, Franschman naast Duitscher, Engelschman naast Rus, dan worden zelfs Fransche krijgs gevangenen, die hun gevangenis wisten te ontvluchten, door een Duitsche boerenvrouw, wier man en broers zijn gesneuveld bij Luik. Namen en Verdun „unsrè grössten Siege" zegt ze nog met eenigen trots in huis ge nomen en langen tijd verborgen. En zij ont dekken dat die vrouw, wier man en broers hun vijanden waren, die zij gedood hebben misschien, hen niet haat. zich verheugt over hun gezelschap, en dat slechts de taal het eenige verschil is. P. W. N.-VOETBAL Op het C. S. V. terrein werd een voetbalwed strijd gespeeld tusschen een elftal van het P. W. N. (terrein-afdeeling)' en een elftal van het kantoorpersoneel uit Bloemendaal. Uit de afdeehng'en van de Noord- en Zuidholland- sche Waterleidingbedrijven zijn elftallen ge vormd, die gezamenlijk een competitie spelen, pe wedstrijd te Castricum. waarvoor veel be langstelling bestond, werd verdiend met 5-3 door het Bloemendaalsche elftal gewonnen VERTROKKEN. 28 Maart: Maywood s.s. Cardiff Heluan m-s. Dordrecht Lowestoft Trader s.s. Norwich Poelau Laut m.s. Hamburg Adelaar m.s. Antwerpen Wadai s.s. Hamburg 29 Maart: Blush Rose s.s. Goole Falcon s.s. Harlingen Hubbastone s.s. Harwich Hoogland s.s. Newcastle Schokland s.s. Leith BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 29 Maart Bevallen 24 Maart: E. A. M. de Haan— Jansen, d.; 27 Maart: G. StapelHopman, z E. C. Cramer—Roggeband, z.; J. Drogtrop-1 Roeland, z.; 28 Maart: D. FormanoijTini- mirs, d. Overleden 27 Maart: M. Gosewehr, 84 1. Jansstraat; W. H. de Bock, 41 j., Maarten van HeemskerkstraatJ. M.. 7 j., d. v. K. L. Maus- sen. Gasthuisvest; J. Stouten, 23 j., Hazepa- terslaan; 28 Maart: M. S. van Berkel—Rijn- tjes, 83 j., Sparenbergstraat; M. S. C. A. N. Lindeman—Wassenaar, 57 i.. Ramplaan.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10