ifM 'ffêM V-E- u DOUWE EGBERTS Electrische treinen ver vangen Diesel-treinen. „Hoe groeien opeens die steeltjes naar boven?" D IN S D A G 5 A r R T L" 1938 Regeling geldt voor enkele treinen. Reusachtig werk door de Spoorwegen verricht. Met ingang van Donderdag 7 April a.s. zullen in de bestaande dienstrege ling op het middennct van de Neder- landsche Spoorwegen de ster Am sterdamEindhovenDen HaagRot terdamUtrechtArnhem enkele dieseltreinen worden vervangen door electrische treinen. Met de vrijkomende Dieseltreinen zullen proefritten worden gemaakt op de lijnen UtrechtGroningen, Utrecht Twente en DordrechtMaastricht. Deze proefritten zijn bedoeld als oefe ningen voor het personeel. De betref fende treinen zijn uiteraard niet voor het publiek toegankelijk. AmsterdamArnhem in 58 minuten. Wanneer men In deze dagen per trein van Amsterdam naar Arnhem reist, dan wordt de afstand van station tot station afgelegd in een uur en 18 minuten. Met ingang van 15 Mei, wanneer het nieuwe electrische mate riaal in gebruik wordt genomen, zal de reis- duur met 20 minuten worden bekort en wordt de afstand centraal station station Arnhem afgelegd>n 58 minuten, dus binnen het uur Rijden stoom- en Dieseltreinen met een snel heid van maximum 90 K.M., de nieuwe elec trische treinen zullen deze opvoeren tot 120 a 125 KM. Aan een vriendelijke uitnoodiging van den heer W. Hupkes. hoofdingenieur bij de Neder- landsche Spoorwegen, chef van den dienst van tractie en materieel, om een proefrit met het nieuwe electrische materieel op het tra ject AmsterdamArnhem en terug mee te maken, hebben we Maandagmiddag gaarne gevolg gegeven. Met 145 K.M. snelheid. Het was een waar genot in de zoo comfor tabel en modern ingerichte wagens met een snelheid van meer dan 100 K.M. door het Hol- landsche landschap te rijden. Aangezien het hier een proefrit en tevens een demonstratie gold, werd de in de nieuwe dienstregeling vastgestelde maximum snelheid van 120 K.M. op enkele gedeelten van het baanvak over schreden en verhoogd tot 145 K.M. per uur. Een ongekende sensatie, vooral wanneer men bij een -dergelijke snelheid het voorrecht heeft een oogenblik in de „stuurhut" bij den wa genvoerder té vertoeven. In den trein zelve merkt men van deze hooge snelheid zeer wei nig. Het materieel, waarbij de modernste principes en de nieuwste technische vindingen zijn toegepast, is in alle opzichten op der gelijke snelheden berekend. De wagens glij den als het ware over de rails en zelfs bij snel heden als 145 K.M. is van schudden of schok ken geen sprake. Soepel en veerend vliegen de wagens door wissels en bochten. In den driewagentrein met kent drie wagen- en tweewagentreinen is een kleine keuken aanwezig, voorzien van koelkast, kof fiemachine, warmwaterketel enz. Enorme getallen. Met ingang van 15 Mei zal het publiek, dat op het middennet van de Nederlandsche Spoorwegen zal reizen, het zelf kunnen erva ren. Op dien datum zal 263 K.M. dubbelspoor en 660 K.M. enkelspoor (emplacementen in begrepen) zijn geëlectrificeerd. Hiervoor zijn aangelegd 1280 K.M. rijdraad, hetgeen be- teekent 1.150.000 K.G. koper, 1280 K.M. op hangdraad en versterkingsdraad, totaal te zamen 2.750.000 K.G. koper. Voor het ophangen van de bovenleiding zijn geplaatst pl.m. 7500 palen met 3750 juk ken, dat is 8.300.000 K.G. ijzer. Gebouwd zijn 14 onderstations en 21 scha- kelstations, waarin behalve schakelaars, lei dingen enz. zijn ondergebracht: 27 gelijkrich- ters en 27 groote transformatoren. Gebouwd zijn voorts 37 driewagentreinen en 53 tweewagentreinen, totaal 217 rijtuigen. Deze hebben gezamenlijk 13.464 zitplaatsen en hebben achter elkaar geplaatst een totale lengte van 5 K.M. Een stroomverbruik wordt verwacht van pl.m. 45.000.000 KWU. De totale kosten hebben bedragen rond f30.00.000, waarvan pl.m. 85 pet in Nederland werd geplaatst-, verdeeld over ruim honderd Nederlandsche firma's. Behalve het toezichthoudend personeel wer den opgeleid 76 wagenbestuurders, 40 electri- ciens en 40 monteurs voor de electrische bo venleiding. Directeur van Nijmeegsche veiling ontslagen. Maandagmiddag werd te Nijmegen een bij zondere aandeelhoudersvergadering gehou den van de N.V. Nijmeegsche veiling. Hoofd punt van de agenda was de voordracht van het college van commissarissen tot ontslag aan den directeur, den heer P. Schellinger hout op grond van: 1. zijn daadwerkelijke medewerking aan het vervaardigen van het bekende pamflet tegen het departement van Economische Za ken afd. Landbouw. 2. het samenspannen met ir. v. d. Veen, waardoor het dezen mogelijk werd tantièmes van de veiling te genieten, hoewel dit van overheidswege niet toegestaan is. 3. zijn eigenmachtig optreden door het stellen van daden, waarvoor hij de goedkeu ring van het dagelijksch bestuur of den raad van commissarissen behoefde. Na langdurige debatten voor en tegen het ontslag, werd het voorstel van den raad van commissarissen met 242 tegen 115 stemmen aangenomen. Het drama te Thorn. Chauffeur ook door Hof tot voorwaardelijke straf veroordeeld. Het gerechtshof te 's-Hertogen'oosch heeft Dinsdag arrest- gewezen in de zaak tegen den 22-jarigen chauffeur W. J. R., wonende te Thorn, die aldaar op 19 November van het vorige jaar zijn schoonvader. H. H. Cober, met een schop den schedel heeft ingeslagen, waarna de dood door verbloeding is ingetre den. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank te Roermond bevestigd en den chauffeur ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twaalf maanden, met een proeftijd van. drie jaar. Prinses Juliana en Prinses Beatrix naar Den Haag. Prinsesje lag' in een rieten mandje. In een rieten mandje, stevig onder dekens toegedekt, is Prinses Beatrix Maandagmiddag om half drie van het paleis Soestdijk naar het paleis Noordeinde te 's-Gravenhage gere den, in de Maybach-Cabriolet van haar vader, het geschenk van HM. de Koningin. Tusschen Prinses Juliana, die gekleed was in een warmen bontmantel, en jonkvrouwe Feith. de verpleegster van het Prinsesje, stond het donkerbruine mandje. Naast den chauffeur zat de kamerdienaar van Prinses Juliana. Toen de wijzers van de klok van de koninklijke stallen op 10 minuten over vijf stonden kwam de lage, lange auto in het zicht en werden de tuinhekken van het paleis door twee stalknechten opengedraaid. In een breede. behoedzaam genomen bocht draaide de chauffeur de auto naar binnen om door den tuin van het paleis naar het achterbordes te rijden. De beide Prinsessen waren aangekomen. Neen, mijnheer, die steeltjes zijn wel goed, maar de heele baan behang zit ten ondersteboven. En nu zit 'ie er op - maar nu moet 'ie er weer af. Want zóó kan men dat niet laten. O, wat een pechWat een lastWat een jammer van Uw behang en allen tijd, dien U voordeeliger had kunnen be steden! Doe dit nu ook nooit, nóóit weer: geloof ons (Adv. Ingez. Med.) Koningin zal Rotterdam bezoeken. Het ligt in het voornemen van de Koningin om Vrijdag a.s. een niet officieel bezoek te brengen aan Rotterdam. H.M. zal zich eerst begeven naar de bloe mententoonstelling „Primavera" en vervolgens de installatie van de N.V. Bataafsche Petro leum Maatschappij aan de Petroleumhaven te Pernis bezoeken om tenslotte de .,-Nieuw- Amsterdam" van de HollandAmerika-Lijn te bezichtigen, welke zich nog bevindt bij de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij aan de Heiplaat. DE VEREENIGING VOOR NATIONALE VEI LIGHEID HEEFT THANS HONDERDDUIZEND GULDEN AAN VRIJWILLIGE BIJDRAGEN. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid deelt mede, dat heden aan vrijwillige bijdra gen sedert de oprichting der vereeniging het bedrag van een ton werd gepasseerd. Het totaalbedrag dat bij de vereeniging is bin nengekomen is thans f 100.620,73, waaronder circa f 6500 aan jaarlijksche bijdragen. Voor de volgende f 100.000 worden de bijdragen gaarne verwacht op gironummer 287177 van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Den Haag. ETALAGEWEDSTRIJD „HET BOEK VOOR DE JEUGD". De jury. bestaande uit de heeren prof. dr. W. Vogelsang te Utrecht, M. J. Visser te Den Haag en A. van Weerden te Haarlem, heeft de prijzen voor den etalagewedstrijd over het geheele land met „het boek voor de jeugd", georganiseerd door de uitgeefster, de Anxster- damsche boek- en courantmaatschappij te Amsterdam,toegekend. De zesde prijs is toe- jekend aan boekhandel W. van Halst, te Haarlem. Abbekerk heeft een pakkend straatdek. Dat het warm was in Maart is reeds uit den treure vermeld, maar zoo warm als in Abbe kerk, een dorpje van een 800 inwoners bij Hoorn is het nergens geweest, aldus schrijft de Crt. Daar is nl. een vierjarig meisje in de stra lende zon letterlijk op het asphalt vastgeplakt, zoodat het kind op straat uitgekleed moest worden en een petroleumbad de teerresten moest verwijderen. Den dorpsschilder, die op zijn gemak op den weg had plaats genomen om een raamkozijn van een nieuwe verflaag te voorzien, verging het niet beter. Hij verspeelde een broek onder hilariteit van zijn mede-dorpelingen, die den man letterlijk van den weg moesten afscheu ren. De weg is kort geleden geasphalteerd en de deklaag ontbreekt nog. Men hoopt, dat die van minder kleverige substantie zal zijn- Een moderne markt te 's-Gravenhage. Kramen gelijk van vorm en grootte. Sedert eenigen tijd is op het in wording zijnde marktterrein aan de Herman Coster- straat te 's Gravenhage, de fundeering in aanleg, waarop, naar men hoopt, in de maand Mei een geheeli moderne markt, met een uni form verlichtingssysteem en een „standaard type" marktkramen, zal verrijzen. De grondgedachte waarvan men is uitge gaan, is het tegemoetkomen aan de behoef ten van de marktbezoekers en het bieden van een ruime, goed verlichte en zindelijke toon- ruimte aan de marktkooplieden, welke boven dien weinig lasten met zich meebrengt. De kramen moeten dus gemakkelijk uit elkaar zijn te nemen, een heldere prachtige verlich ting kunnen hebben en tenslotte den markt- staander niet duurder komen dan de uit gaven, die hij gemeentelijk voor de allicht minder gerieflijke standplaats op de wone" markt besteedt. De uitdenker van het nieuwe systeem is de heer B. J. v. d. StigheL Zooals gezegd zijn alle kramen gelijk van vorm en grootte. Zij staan op lange rijen en hebben dezelfde constx-uctie. Het was evenwel noodzakelijk er een vaste fundeering voor te maken, aangezien de palen, waarop de tent doeken rusten tevens dienen als contactpolen voor de electrische verlichtingsleiding. „VERHUIZER" VAN NIJENRODE BIJ INBRAAK BETRAPT. AMSTERDAM, 4 April. Zaterdagavond heeft een tweetal mannen zich toegang ver schaft tot een bovenverdiepixig vaxx een huis in de Zaagmolenstraat. Omwonenden hadden echter onraad ont dekt exi toen de mannen het huis wilden ver laten, werden zij achterna gezet onder het geroep „houdt dexi dief". In de Marnixstraat kon een hunner worden gegrepen. Hij werd overgebracht naar het bureau Raampoort. Hier bleek men bij verhoor te doen te heb- bexi met den xiegen-en-der tig jarigen Van B„ een van de berucht geworden „verhuizers' van Nijenrode. De man is op het bureau ixigesloten. Naar zijxi medeplichtige; die wist te ontkomen, wordt nog gezocht. Overigens werd in de worxing in de Zaag molenstraat slechts een geringe buit ge maakt: een gouden beursje met wat kleingeld benevens een rijksdaalder. Begrafenis van W. KIoos. Honderden hadden zich Maandag opge maakt de begrafenis vaxi W. Kloos, den grooten dichter van '80, bij te wonen. In de rouwkapel vaxi Nieuw Eik en Duinen te 's Gravenhage werd de kist oxxder het spelen van de derde symphonie van Beetho ven opgebaard. Daar sprak allereerst de heer Sxioeck Henkenxans namens het Haagsche gemeentebestuur, die erop wees, dat hier een groot-Nederlandsch burger texi grave werd ge dragen. Velen zullen thans aan Kloos' eigen woorden dexxken: O wat dat luiden beduidt, de klokkexi die luiden, die luiden mij uit" Spr. bracht dank uit voor het schoone, dat Kloos het Nedexdandsche volk heeft gegeven en was er vaxi overtuigd dat zijn werk exx eest in véle harten en zielen zullexx blijven leven. Dr. de Raaff, die een boek over Kloos exx zijxx werken heeft geschxeven, was de vol- exide spreker. Hij memoreerde, dat Kloos, tot zijn laatste oogexifolikken voor de letter- kunde heeft geleefd. De volgende spreker was dr. K. E. de Joxig, die er aan herinnerde, dat, hoe fel Kloos ook in zijn litteraire polemieken was hij, als mensch welwillend exx zachtzinnig was. Joaixxies Reddingius sprak over de laxxg- jarige vriendschap tusschexx Kloos exx hem Ds. Stellweg zeide, dat Kloos de grootste kunstexxaar van Nederland was exx tevens de zuiverste mensch. Hij was een Christen in dexx warexx zixx des woords. De heer Steven de Jong sprak xxaxxxens de jongeren, die zich rond Kloos hebben ge schaard om zijn werk te leereix kexxxxen, Voorts sprakexx xxog de heeren H. Kloos en Koppeschaar, waarna ten slotte de Vlaanx- sche schrijver Emaxxuel de Bon het woord nam. Onder het spelen van de Heroica vaxx Bach, werd de met vele bloemstukken gedekte kist rafwaarts gedragexx. Er waren o.m. kraxx- sen vaxx de Vereeniging van letterkundigen en vaxx de PiE.N.-club. Namens de familie werd aaxx de groeve eexx woord van dank gesproken. Delegatie van R.-K. Staatspartij naar Ned.-Indië. Doel Studiereis. Naar wij van de zijde van het partijsecre tariaat officieel venxeixxexx, heeft het bestuur der R.-K. Staatspartij besloten tot de uitzexx- ding vaxx eexx delegatie der partij naar Ne- derlandsch Oost-Ixxdië. Tot leden van deze delegatie, welke in de maaxxdexx Mei, Juni exx Juli wordt uitgezonden tot het maken van eexx studiereis, zijn aangewezen de heeren M. J. M. van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal exx voorzitter vaxx de commissie xxit de Katholieke Kamerfx-actie voor aangelegenheden betx-effende de ge- biedsdeelexx over zee exx xnr. Fr. Teulings, le secretaxis vaxx het bestuur der R.-K. Staats partij en lid vaxx de Tweede Kamer. De delegatie zal begin Mei haar uitreis met het xxx.s. ..Dexxxpo" aanvaarden, om be- gxxx Augustixs weer ixx het moederland texuxg te keerexx. De opdracht, aan de delegatie gegeven, is eexx studiereis te makexx xxaar Nederlaxxdsch- Indië, aldaar coixtaet te leggen met autori- teitexx. zoowel ixxheenxsche als Nederlaxxdsehe, zich ter plaatse op de hoogte te stellexx van de verhoudingen op staatkundig, cultureel en ecoxxomisch-sociaal gebied door kennis te ixemeix vaxx den arbeid vaxx pei'sonexx exx in stanties op deze gebieden werkzaam. Het werk van de staatkundige orgaixisaties van katholiekexx in Ned.-Indië zal de bijzon dere aaxxdacht van de delegatie hebben en met deze organisaties zal het contact wor- dexx verxxieuwd .exx verstevigd. De delegatie wordt opgedragen aan het partijbestuur uitvoerig te x-apporteerexx over ervaring exx ixxdrukkexx, welke zij tijdens deze studiex-eis zal opdoexx, zulks in direct verband met de taak, welke bij de bevordering van de sameixwex-king tusschen Nederlaxxd en de gebiedsdeelexx over zee. op de katholieken ixx het moedexiand rust, zoowel in de sfeer dei- staatkundige practijk als in die der partij- organisatorische werkzaamheid ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK (Adv. Ingez. Mei.) Nederlandsche Middenstands- bank N.V. Winstsaldo voor afschrijving gebruikt. Aan het verslag van het tiende boekjaar (1937) vaxx de Nederlandsche Middenstands- bank wordt het volgende ontleend In ons verslag over 1936 gaven wij als onze ixxeenixxg te kennen, dat eexx blijvende alge- meene verbetering van het bedrijfsleven af hankelijk zou zijn vaxx de mogelijkheid om, door onderlixxg overleg tusschen de staten, de belemmeringen vaxx den internationalen han del weg te nemen. Helaas moet worden gecoxxstateerd, dat in deze richting nog niets is bex-eikt. Hoewel wij ons genoodzaakt zagen de rente vergoeding op spaargelden bij de Nederland sche Middeixstaixds-Spaai'bank twee keer, nl. op 1 September en 15 December 1937, te verla gen, had dit geen xxoemexxswaardigen terug gang van spaargelden tot gevolg. In het verslagjaar werden ci'edieten verleeixd tot een gezamenlijk bedrag van f 3.607.700 tegexx f 2.582.200 ixx 1936. Daar wij het geheele jaar door voor belang rijke bedragen aan liquide middelen weinig of geen rente konden bedingen eix wij boven dien voor verschillende credieten de rente ver laagden, liep de winst op dit onderdeel vaxx oxxs bedrijf belangrijk terug. De provisie-rekening daarentegen vertoont een geheel ander beeld. De activiteit op de effectenbeurs was gedurende de .eerste vier nxaaxxdexx xxog belangrijk grooter dan in het laatste kwartaal 1936, terwijl ook de overige maaxxdexx van het jaar bevi-edigende resulta ten gave ix. Hoewel de resultaten iix het afgeloopen boekjaar per saldo wederom beter zijxx dan in 1936, meeixeix wij toch xxog geen voorstel tot dividenduitkeerixxg te mogen doen. Het winst- saldo is f 200.012 (v.j. f 178.394). Wij geven er de voorkeur aan de gemaakte winst ixx het bedrijf te houden eix deze, voor zoover niet ïxoodig voor afschrijving en be- stenxmingsresei'ves, aan te wexxden tot het creëeren van een algemeene reserve, terwijl daarnaast een deel kaxx worden bestemd tot vornxing van een personeelsfonds, waartoe wij een afzondei'lijke stichting in het leven riepen. Dr. Ph. C. Visser Nederlandsch gezanl te Ankara. Naar wij vernenxeix, zal binxxenkort dr. Ph. C. Visser, tot dusver consul-generaal der Ne derlanden te Calcutta, worden geaccrediteerd bij de regeering der Turksche republiek als Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd xxxinister. TENTOONSTELLING MUSEUM FODOR. Maaxxdagavond oxxx half tien is onder be langstelling vaxx verschillende vooraanstaan de Amsterdaixxmers en vertegenwooi'digers van de kunstenaarswereld de tentoonstelling ter gelegeixheid van het 75-jarig bestaan van het museum Fodor in het monumentale gebouw aan de Keizersgracht 609 te Amsterdam ge opend. DS. MONTIJN AFGETREDEN ALS DIREC TEUR DER N.C.G.O.V. Met ixxgang vaxx 1 April is ds. A. J. Montijn, die gedurexxde 17 jaar dix'ecteur vaxx de Na- tioixale Chi'isten Geheelonthoudex-s Vexeeniging is geweest als zoodanig afgetreden. In al die jaren is door hem exxornx veel werk verricht, niet het mixxst ook in de belaixgrijke commissies en besturen, waarin hij zitting had. Bij zijn afscheid werd hem een geïllustreerd boek aangeboden, vex-lucht met tal van illus traties. Hierin wordt in de eerste nlaats na een voorwoord van den voorzitter, pi*of. Slote- maker de Bruïxxe geschetst het werk van ds. Montijn als directeur. Boveixdien bevat het een vijftigtal korte bij dragen van draixkbestrijdei's uit alle orgaixi saties waardoor opnieuw het bewijs wordt ge leverd hoezeer ook door anderen zijn werk en persoon worden op prijs gesteld. Centrale Suiker Maatschappij. Netto-winst 1936—1937 ƒ812.956 (v. j. ƒ734.469). Aaxx het jaarverslag over het boekjaar 1936- 1937 der N.V. Centrale Suiker Mij. te Amster- daxxx ontleexxexx wij het volgexxde: Ook in dit perslag is in de algemeexxe om standigheden, die het bedrijf beheerschexx, geexx wijzigixxg van groote beteekeixis ingetre den. Wel werdexx de bepalingexx van het re glement suikerbietensteim 1936 wederom ver zwaard. Ovei'igexxs konden de moxxetaire maatregelen, juist voor dexx aanvang dezer campagne gexxomeix, op de uitkonxstexx van het beetwortelbedrijf geen invloed hebben. Bij beschouwing der Amsterdamsche sui- kerixoteeringeix blijkt, zelfs ixxdien men de muntcorrectie ixx aanmerkiixg xxeemt, het ge leidelijk prijsherstel te zijxx voortgegaan. Het gemiddelde der maaxxdxxoteerixxgexx, biedprijs was f 5.63 (voorgaande jaren resp. f 3.78J4 en f 3.46). De exploitatierekeixing sluit met een saldo- winst van f 839.893. Hierin is begrepexx de uitkeering op aaixdeelexx ixx andere oixderne- iningen alsmede het provexxu van arbitrage exx andere handelstransacties. De winst- en verliesrekening geopeixd xxxet het saldo. ao. po. f 73.193, gecrediteerd met het saldo der exploitatierekeixing exx het voordeelig slot der rekening iixterest en koersverschillen, gedebiteerd xxxet de hierbo ven voorgestelde afschrijving op fabrieken, tei'reiixeix, machines, enz., sluit xxxet een whxstcijfer van f 812.956 (734.469). Voorgesteld wordt hieruit een uitkeering te doexx vaix f 21 (onv.) per nieuw aandeel, f 100.000 te bestemmen tot het vornxexx van een reservefonds en na statutaire uitdee- lingen een bedrag van f 39.202 (73.193) op xxieuwe rekening over tp brengen. Nieuw raadhuis te Hoogeveen. Plannen van architect Blaauw aan den Raad vooi'gelegd. In de raadsvergadering van 4 November 1937 werden B. en W. van Hoogeveen gemach tigd den architect C. J. Blaauw uit Haarlem uit te noodigen nieuwe plaxxnen te ontwerpen voor den bouw van een raadhuis. Thaxxs hebben zij deze plannen den raad ter goedkeuring voorgelegd. Een toren is ixx de as van den ontworpen weg HoofdstraatRaadhuisplein geplaatst. Ter eexxe zijde daarvan zal het gebouw het repx-e- seixtatieve gedeelte bevatten en ter andere zijde het dieixstgedeelte. Het ontworpen plein geeft aanleiding tot een langwerpigen hoofdvorm, welke aan het gebouw is gegeven. De frontbreedte bedraagt p.l.m. 45 M. Het achter het gebouw gelegen terrein zal door een eenvoudig ijzex-en hek en eexx ligus terhaag van het overige terrein worden afge scheiden. Door een laag muurtje wordt aan de voorzijde van de conciei'gewoning die eenige meters zijwaarts is gelegexx, met het hoofdge bouw vei'boixden. Voor de bouwkosten is een bedrag van f 70.000 uitgetrokken. Vragen over de Kon. Marechaussee te Oss. De heer Wijxxkoop heeft de volgende vragen gericht aaxx den minister van Justitie: Is het juist dat de Koninklijke marechaussee te Oss door de justitieele autoriteiten van haar functie is ontheveix exx dat deze marechaussee haar dienst te Oss niet langer mag uitoefenen? Is het ook waar, dat het onderzoek dei- marechaussee in zake zekexe te Oss loopende justitieele zaken zoodoende is gestaakt, en dat eventueeje klachten over misdx-ijven aldaar niet meer tot de marechaussee maar enkel tot de plaatselijke gemeente-politie kunnen wor den gericht? Indien een en ander geheel of gedeeltelijk juist is, wil de minister dan mededeelen waar op dit optx-eden tegen de marechaussee te Oss berust, waarom zij van haar functie is ont heven en zij haar plaatselij ken dienst niet meer mag uitoefexxen, waarom aan haar ac tiviteit ter plaatse een eind is gemaakt en spe ciaal waarom de justitie haar in het algemeen en juist nü desavoueert? BEKENDE DANCING IN DEN HAAG DOOR BRAND VERWOEST. Hedenmorgen vroeg is de bekende dancing „Claridge" aaxx de Laxxge Voox-houtstx-aat te Dexx Haag door brand verwoest. Het vuur werd omstreeks half vier in den morgexx ontdekt door een nachtwaker De brandweer rukte met groot materiaaluit, doch kon het pand en het meubilair niet meer redden. Zoowel de danszal als de daarbo ven gelegen bar werden in eexx puinhoop ver anderd. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2