Naar Tafelberg en Duivelspiek Gecombineerde luchtbeschermings oefening in het Noorden. Als het gevreesde „Tafelkleed"gelegd wordt.. IN het jaar 1503 beklom de forsche, baar dige figuur van Anthonio de Saldhanda, het echte type van den vurigen, niets vreezenden avonturier, den Tafelberg langs het ravijn, dat thans in dat wonderlijk mengelmoes van Hollandsch en Engelsch. dat ons hier telkens weer opvalt, „Platteklip- gorge" genoemd wordt. Teruggekeerd bij zijn vrienden, die aan den voet der steilte hadden gewacht, w.erd hij op weg naar het strand aangevallen door een bende Hottentotten. De Saldhanha werd gewond, maar slaagde er in, zijn schip te bereiken. Laten we ons even trachten voor te stel len, hoe dit stukje geschiedenis zich heeft afgespeeld. Zijn de Portugeezen aan land gegaan voor een wandelingetje, om zich eens te vertreden na het wekenlange ver blijf op een klein schip? Dan waren ze waarschijnlijk uitgedost in die sierlijke klee- dij der late middeleeuwen, die wij mannen wel graag weer zouden willen invoeren, maar onze vrouwen geven ons geen kans, haar nog eens door onze grootere „schoon heid" de loef af te steken. Daarom moeten wij ons houden aan saaie colbertjes en on gemakkelijke boordjes en dassen. Maar de Saldhanda zal uitgedost zijn geweest in een mooie marineblauwe fluweelen pantalon, kort natuurlijk, met wit zijden kousen en mooie kwasten aan de sierlijke veters zijner lage schoenen; denk u daarbij eens brons- fluweelen jas, met breeden bontkraag, van voren openhangend om 't mooie geborduur de vest te laten uitkomen. Een breede zij den ceintuur met de Portugeesche kleuren om het slanke middel en een met tinten en veeren versierde wandelstaf van een kleine twee meter lang voltooide het sierlijke ge heel. Zoo'n kerel had nog eens een kans bij het schoone geslacht! Maar om hem in dit tenue, de steile, met rotsblokken bezaaide, hellende weiden te laten opklauteren, of met handen en voeten te laten opzwoegen tegen de laatste, bijna loodrechte rotspartijen, vergt bijna te veel van onze fantasie. Hij kan de zaak ook als een kleine voorpostenverkenning opgevat hebben en gegaan zijn in de wapen rusting, waarin wij ons Al va altijd den ken. Stalen borstharnas, stalen rugstuk, sta len armplaten, stalen beenstukken, allemaal heelemaal niet overbodig als voorzorg tegen de pijlen der Bosjesmannen of werpspiesen der Hottentotten. En dan die helm! Als zijn geest daar nog rondwaarde, toen wij den Tafelberg beklommen, wat zal hij mij dan mijn shorts en licht khaki hemdje hebben benijd. En toch is het goed, ons af en toe, ook wat deze kleinigheden betreft, in te denken, in wat voor ongelooflijk zware en moeilijke omstandigheden onze voorouders vaak hun grootste daden hebben volbracht. Haast elke bergtocht rond Kaapstad be gint op Kloofnek,#den bergpas tusschen Ta felberg en Leeuwenkoop. Het is het eindpunt van een autobuslijn, midden in Kaapstad en toch aan den rand der wildernis. Vandaar gaan vier auto-wegen uit, maar ook een viertal voetpaden, die onder langs de ber gen heen voeren, wat steenig hier en daar, maar zonder belangrijke stijgingen, zoodat ieder er genieten kan van de ongelooflijke bloemenweelde en van de prachtige verge zichten over de stad en baai en berghellingen. Eén pad, de Pipe Track, loopt langs buizen, die drinkwater naar de stad voeren, onder langs de Twaalf Apostelen heen, dus boven Camp's Bay langs, met uitzicht over den Atlantischen Oceaan. Een ander gaat vrijwel horizontaal langs den berg, van het eind punt van den weg naar het station der ka belbaan, tot waar het Rhodes-gedenkteeken pal noordwaarts uitziet over de Hottentot Mountains en het Drakengebergte. Van deze beide paden nu takken smalle, steile voetpaden af, die omhoog voeren naar de bekende opgangen van den berg. Er zijn meer dan honderd mogelijkheden, maar „Kas teelpoort'1 „Blinkwaterravijn" en „Platteklip- gorge" kunnen gedaan worden door iedereen, die vrij van duizeligheid is en over spijker schoenen met de bijbehoorende kuiten be schikt. Een paar uur klimmen met telkens weer dat prachtpanorama achter ons en de steile ritswanden voor en links en rechts, brengen ons boven. Maar juist als we het vrij wel volkomen vlakke hoogste gedeelte van den berg betreden en rust en panorama op ons gemak zullen gaan genieten, komt daar over het plateau een donzig mistwolkje aandrij ven, o zoo licht en zoo sierlijk, maar ik ben ge waarschuwd en weet wat dat beteekent! Achter dat eene komen er meer. Achter dat beetje komt veel en daarin schuilt het groote gevaar van den berg. Als de Tafel plotseling met het gevreesde Tafelkleed bedekt wordt, vindt niemand in de steenwoestenij daarbo ven de weinig uitgeloopen paden terug. En als men er al in slaagt een der bekende afgangen te bereiken, rolt en stuift een gordijn van mist den onvoorzichtige achterna, omhult hem, beneemt hem alle uitzicht, zelfs op de vlak voor hem liggende deelen van het pad, Kaapsch schiereiland, Kaapsche vlakte en Tafelberg, van den Duivelspiek gezien. dat hij zóó maar al te gemakkelijk verliest. De steenen worden vochtig en glibberig, de dunne kleeding van den toerist geeft geen voldoende beschutting tegen de venijnige natte koude en zoo is al menige pleiziertocht op den berg heel treurig, met doodelijke ongevallen zelfs, geëindigd. Daar ligt het groote gevaar van den verraderlijken berg en wij besluiten, hem geen kans te geven door bij het eerste teeken van gevaar rechtsomkeert te maken en naar be neden te gaan. Net- op tijd! We volbrachten de wat onpleizierige steile afdaling nog in bla- kenden zonneschijn en net hadden we den voet van den rotswand bereikt en waren we op het breede pad rond den berg aangeland, of daar kwamen de zware wolken aanrollen vlak over den bergtop heen en stortten zich als een waterval omlaag langs de loodrechte wanden. Gierende windvlagen maakten het nóg dui delijker, dat wij aan een groot gevaar ontsnapt waren. Maar het was een prachtig, onvergete lijk schouwspel, dat neerstormen en weer op geworpen worden der zware wolken-massa's in den strijd van opkomenden noordooster- storm en door zonnehitte opstijgende lucht- stroomen. Maar de storm won. Een uur latei- kletterde de regen neer op de kap van onze auto's en hadden we met eigen oogen gezien, dat een Zondagswandelingetje op den Tafel berg altijd bepaalde voorzorgen vereischt. t Maar we wilden het uitzicht zien en ge nieten en dus ging het een paar dagen latei- weer naar Kloofnek, nu met de Duivelspiek als doel. Eerst gaat de wandeling weer on der langs den Tafelberg, tot bij een brand wachthuisje een zigzagpad steil omhoog gaat naar het zadel tusschen Duivelsberg en Tafelberg. Wij komen omhoog aan den Atlantischen Oceaan-kant en dan is het een groote verrassing als daar, wanneer wij over het zadel komen, plotseling de geheele Kaapsche vlakte met haar kleurige voorste den, haar boschcomplexen en waterpartijen voor ons ligt, aan den noordkant afgeslo ten door de prachtige reeksen der Drakens bergen en Hottentot—Holland-Mountains. Nog vérder rechts loopen deze uit in een bijzonder mooi voorgebergte met als laat ste punt Kaap Hangklip en daarvoor strekt zich False Bay uit, reeds een inham van den Indischen Oceaan, met een mooi wit zand strand en kleurige roode daken van bad plaatsjes er langs. In het zadel bloeien de anemonen en prijkt de heide in allerlei kleuren. Vliegenvangertjes staan er op den zwarten veenbodem en verdorde stengels doen zien, dat gladiolen en asfodil en vele mooie bolplanten meer, hier straks zullen bloeien. Maar het zadel is pas de aanloop tot den piek! Weer gaat het steil omhoog langs een nauwelijks herkenbaar smal paad je over de grootendeels met gras bedekte hellingen; weer waait de wind steeds har der en frisscher om onze verhitte lichamen heen, maar tot den verren horizon blijft alles prachtig helder. Na een goed uur staan wij op den top, zoeken een rotsblok om achter te schuilen voor den bergwind en krui pen er telkens weer achter vandaan om te fo tografeeren en te genieten. Langs het steile massief van den iets hoogeren Tafelberg heen, zien wij aan den eenen kant neer op Kaap stad met zijn Leeuwenkop en Signaalheuvel, de uitgestrekte havens en dokwerken. Aan den anderen kant overzien wij het geheele Kaap sche schiereiland met Muizenberg aan False Bay en verder het eene voorgebergte na het andere, tot de bergwereld plotseling afbreekt bij Kaap de Goede Hoop en daar de beide oceanen elkaar raken om gezamenlijk in den gezichtseinder te vervloeien. Maar we zien nu ook langs de hellingen van den Tafelberg, al thans aan de noordzijde. Daar ligt het Rho des-gedenkteeken in de duistere demiengroe- pen van de staatsbebossching, daar staan de geweldige gebouwen van de universiteit en Groote Schuur en de Hollandsche molen, die daar onlangs gerestaureerd is en ingewijd met de bruiloft van Kloris en Roosje. Inge wijd als staatsmonument. want hij is niet meer in gebruik. Dan zien we over de vlakten naar het Noorden, het groote grazige terrein, waar de Hottentotten hun vee hielden en da t. vooral verder oostelijk zulke mooie vlakke weilandstreken heeft, dat het land daar Hot ten tot-Holland werd genoemd. Daar ruilde Van Riebeeck zijn vee in en deze terreinen heeft een andere gouverneur. Van Overbeek, in la ter tijden van de Hottentotten gekocht voor 1600 pond, die echter door dezen braven die naar der Oost-Indische Compagnie niet in geld werden uitbetaald, maar in koopwaren, die geboekt stonden voor een gezamenlijke waarde van negen pond en enkele shillingen. En toch stonden de Hollanders in die oude tijden bekend om de eerlijke wijze, waarop ze handel dreven. De Portugeezen moeten het dan toch wel heel bar hebben gemaakt! Rond den middag beginnen de wolken te spelen langs Drakensbergen en Hottentot Mountains, wat de schilderachtigheid en grootschheid van het beeld slechts verhoo- gen kan. De Tafelberg blijft gelukkig hel der. maar we houden hem in de gaten. En dalen af langs een ander pad, weer langs nieuwe grazige hellingen en rotsachtige ge deelten, met prachtige vergezichten over de weelde van groen in Kirstenbosch en de uit gestrekte wijngaarden van Wynberg ei- Groot Constantia, steeds met het gezicht op de Drakensbergen bij Paarl, waar met ver anderenden zonnestand steeds meer teeke- ning komt in de uitgestrekte vruchtentuinen van Groot Drakestein, die doel van onze eerste tochten het binnenland in zullen zijn. Want de whiter nadert, het regenseizoen aan de Kaap en het dringt ons noordwaarts, naar Oranje Vrijstaat en Transvaal, de oude voortrekkers achterna. Maar we begrijpen nu al wel, dat er hier veel gebeurd moet zijn! Alleen zeer belangrijke, alles over heerschende redenen kunnen iemand doen besluiten, een zoo pleizierig aandoend land als deze Kaapkolonie te verlaten voor een onbekende toekomst. Ernstig ongeluk te Heemstede. Auto in de Leidschevaart gereden, bestuurster verdronken. HEEMSTEDE Dinsdag. Gisteravond omstreeks 6 uur voer een schipper door de Leidsehe Vaart. Tusschen de gebouwen van de Amsterdam,sche Water leiding en de Manpadsbrug stootte zijn schuit op een midden in de Leidsehe Vaart liggend voorwerp. Ook dreef daar ter plaatse olie op het water. Met stokken is men toen het water af gaan zoeken, en uit dit onderzoek kwam vast te staan dat er een luxe auto een meter onder water lag. Direct werd de politie van het ongeval in kennnis gesteld. En ook Openbare Werken verleende medewerking om de auto aan den kant te brengen. Dit geschiedde met behulp van een kraanwagen. Toen de auto tenslotte aan de oppervlakte was, kwam men tot de onstellende ont dekking dat de bestuurster nog achter het stuur zat. Zij bleek te zijn de reeds Zondag nacht vermiste 43-jarige dame R. uit Haar lem. Vermoedelijk is zij langzaam aan van den weg afgeweken, daar de wielsporen aangeven dat de auto eenige meters op de berm heeft gereden, voor dezd* in het water is terecht' gekomen. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje op de openibare begraafplaats over gebracht. De auto, die vermoedelijk door de botsing- met de schuit vrij ernstig beschadigd was, is door de politie in beslag genomen. De ladderwagen der brandweer deed met haar sterke zoeklicht goede diensten. Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn en de Inspecteur van Politie de heer Berendsen, waren op het terrein van het ongeluk aan wezig. ENGELAND'S GROOTSTE OORLOGSSCHIP OP DE REEDE VAN BARCELONA. De „Hood", het grootste oorlogsschip der Britsche vloot is in de Middellandsche Zee op de reede van Barcelona aangekomen. De Britsche vlootautoriteiten treffen de noodjge schikkingen om de Britsche onderdanen, wan neer de omstandigheden dit noodig zullen maken, snel te evacueeren. Ring van f 300.— gestolen. Door een Oostenrijksch dienstmeisje. HAARLEM Dinsdag. Een dame uit de Kruisstraat heeft aan de politie aangifte gedaan van de vermissing van een juweelen ring ter waarde van f 300. Zij verdacht haar 25-jarig dienstmeisje van dezen diefstal. In verband hiermede heeft de recherche dit meisje aangehouden en naar het bureau aan de Smedestraat gebracht. Zij bekende den ring gestolen te hebben. De vorige week gaf zij het kleinood aan haar verloofde, die het beleende in de Bank van Leening te Haarlem. Zij is in verzekerde bewaring ge steld. De politie zet het onderzoek voort. De H. H.B.S. Vereeniging gaf een dezer dagen voor de patiënten van Brederodeduin een cabaretvoorstelling onder leiding van Wim Paauio die bijzonder veel succes had. De slot scène van het programma. Friesland, Groningen en Drente in het duister. De Leeuwenkop van den Duivelspiek Voor de eerste maal sedert in ons land luchtbeschermingsoefeningen op groote schaal worden gehouden, hebben drie pro vinciale besturen zich met elkaar verstaan om in overleg met elkaar een groote, geza menlijke oefening te houden, opdat het ge bied, waarover de oefening zich zou uitstrek ken, een aanzienlijk gedeelte van ons land zou bestrijken. Vooral bij de verduisteringsproeven, die tot nog toe in verschillende provincies van ons land zijn gehouden, bleek het een ernstig be zwaar, dat slechts een betrekkelijk klein ge bied in duister lag. De lichten van de aangrenzende provincies leverden zooveel oriëntatie-punten en moge lijkheden, dat het uit de observatievliegtui gen, die boven het verduisterde gebied vlogen, moeilijk viel na te gaan, of de verduistering in de betrokken provinciën wel voldoende effectief was om vijandelijke vliegers te ver hinderen, zich te oriënteeren. Een zoodanige samenwerking is ditmaal voor het eerst tot stand gekomen tusschen de provinciale besturen van Friesland. Gro ningen en Drente, in welke provincies Maan dag groote luchtbeschermingsoefeningen zijn gehouden en waarvoor autoriteiten en bevol king nauwkeurige en strenge instructies heb ben gekregen, terwijl op velerlei manier is getracht, de werkelijkheid, die zich naar men mag hopen in ons land nooit zal voordoen, zooveel mogelijk té benaderen. Wat de stad Groningen betreft heeft de interprovinciale luehtbeschermiiigsoefeniiig zich vrijwel beperkt tot de verduistering in de avonduren. In de middaguren was in het garnizoen Groningen een luchtverdedigings oefening ingeschakeld. Deze omvatte verde diging van de kazerne aan den Heereweg door zware mitrailleurs, welke losse patronen af vuurden. Voorts waren voor de troepen pas sieve beschermingsmaatregelen getroffen, bestaande uit een alarmoefening, het bezet ten van gemaskeerde schuil-loopgraver. of bescherming biedende gebouwen en het ge reed stellen van brandploegen. Voor de groote, avondlijke verduistering waren door Groningen's burgemeester uitge breide maatregelen en voorschriften, alleen voor de stad geldende en in verschillend op zicht afwijkende van die voor de plattelands gemeenten, getroffen. In hoofdzaak kwamen deze vrijwel overeen met die, welke bij de vorige verduistering hadden gegolden. Op enkele punten waren zij echter ongetwijfeld nog ingrijpender. Het tram- en busverkeer was nagenoeg stil gelegd. Ten behoeve van het particuliere ver keer, dat evenwel, zooals te begrijpen is. niet veel te beteekenen had, waren verschillende noodmaatregelen getroffen. Verschillende cafés, restaurants e.d. hiel den op dezen avond, waar een druk bezoek toch niet te verwachten viel. hun deuren ge sloten. De zaken, die wel geopend waren, hadden de meest uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen om lichtuitstraling te voor komen. De bioscopen hadden hun program ma's zoodanig verlengd, dat de bezoekers eerst na half twaalf, dus toen de straatver lichting weer was ontstoken, naar buiten kwamen. Assen werd in alarm gebracht door het luchteskader, dat via Harderwijk en Kampen naar Meppel kwam vliegen en vandaar via Steenwijk naar Friesland verdween. Dit was wel noodig. want de berichten, die via den zender te Scheveningen over het signaleeren van vliegtuigen werden gedistribueerd werden ongeveer zes minuten na het signaleeren ontvangen, zoodat de toestellen dus op dit tijdstip veel verder waren. Intusschen was het maar goed, dat de alarmtoestand, door dit eskader was veroor zaakt, aangezien van het eskader, dat boven Deventer werd gesignaleerd, eerst nader be richt kwam, toen het bov^n Heerenveen was. Op het moment, dat dit bericht, even voor vier uur doorkwam, waren deze vliegtuigen reeds bij Assen. Om ruim vijf uur, dus nadat de zender-Scheveningen had medegedeeld, dat de uitzending werd gestaakt, kreeg Assen nog een tweeden aanval te verduren, en wel van het eskader, dat van Coevorden, via Veendam en Groningen in zuidelijke richting was gevlogen. De oefeningen te Assen hadden een vlot verloop. Teneinde het effect van de verduistering na te gaan, stegen te 9 uur twee daartoe gechar terde K.L.M.-vliegtuigen van het marine-vlieg veld „De Kooy" bij den Helder op. Het waren de Douglas D.C. 2-vliegtuigen „Edelvalk", bestuurd door van der Sijde, en .Rietvink" bestuurd door gezagvoerder Fuchs. Het eerste toestel volgde de noordelijke route en vloog via den afsluitdijk, waar de rieht- lampen op het Kornwerderzand duidelijk waal-neembaar waren, naar Harlingen, waar nog voldoende verlichting te zien was om het stadje te doen herkennen. Plaatsen als Dok- kum, Bergum, Grijpskerk, Groningen, Lopper- sum, Pekela, Veendam en Hoogezand, toonden vrijwel geen verlichting. De „Edelvalk" cirkelde gedurende verscheidene minuten boven de drie provincie-hoofdsteden Leeuwarden. Gronin gen en Assen. Nog altijd zijn dergelijke uitge breide huizenconglomeraten niet zoodanig te verduisteren, dat uit de lucht niets van hun ligging is waar te nemen. Niettemin was het bereikte resultaat ditmaal aanzienlijk beter dan bij vorige oefeningen. Het zijn steeds en kele lichten, die een stad verraden, lichten die meestal door onnadenkendheid en niet door kwaadwilligheid niet gedoofd zijn, zooals een dakvenster, een vertrek aan den achterkant van het huis, dat van de straat af niet waar is te nemen maar uit de lucht duidelijk zicht baar blijft. Te Groningen kon men duidelijk de tram zien rijden. De lichten waren weliswaar blauw afgeschermd, maar dit bleek niet voldoende te zijn. Hoe weinig licht noodig is om een object te doen herkennen, bleek wel hieruit dat de aandacht van de waarnemers op som mige trams werd gevestigd door het vonken van de beugels tegen de voedingslijnen. In alle drie genoemde provinciehoofdsteden waren ook de statïonsemplacementen duidelijk te herkennen. De „Rietvink" volgde een Zuidelijke route en vloog via Staveren en Lemmer naar Mep pel, Hoogeveen en Coevorden, steden die nau welijks vielen waar te nemen. Een duidelijk oriënteeringspunt vormde de punt van Over- ijsel, die tusschen Drenthe en Gaasterland dringt en waar Steenwijk een helder verlichte plek vormde. Teneinde te voorkomen dat het waarnemingstoestel boven Duitsch grondge bied zou komen, was de grens gemarkeerd door een aantal zoeklichten van de genie. Het verduisterde gebied vormde in het alge meen een uitgestrekte donkere vlakte, waarin zeer weinig lichten schenen. Opvallend was echter, hoe het licht van den smallen sikkel van de maan in het eerste kwartier voldoende was om al het water, van de smalle tochten en slooten en de talrijke kanalen in het Gro ninger veengebied tot de plassen in het Frie- sche merengebied toe. als zilver te doen glan zen en fonkelen. Merkwaardig was ook, hoe enkele treinen, die geen enkel licht uitstraal den, herkend konden worden door het effect van het maanlicht op de witte rookpluimen der locomotieven. In het algemeen waren uit de lucht weinig auto's waar te nemen, hoewel eenige militaire colonnes met afgeschermde lichten onderweg waren, een belangrijke ver betering bij vroegere oefeningen, toen de kop lamp van een enkele auto voldoende was om een geheelen weg en daardoor vaak een ge heele streek te markeeren. Mgr. N. L. A. AMMERLAAN TOT KANUNNIK BENOEMD. Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-gene raal van den bisschop van Haarlem, is door dezen tot kanunnik van het kathedraalka pittel benoemd. De vorige kanunnik mgr. Th. W. Pichot werd tot eere-kanunnik benoemd. De kwestie der marechaussee- brigade te Oss. De Tel. schrijft o.m. over het besluit om de marechaussee-brigade te Oss op non-ac tief te stellen: Verwonderlijk is de wijze, waarop men deze zaak behandeld heeft. Het is alsof het den minister van Justitie er om te doen is, aan een eenvoudige overplaatsing een reliëf te geven, dat gemakkelijk had kunnen worden vermeden. Men heeft vaak, in ministerieele bureaux, de neiging om opvallende gebeur tenissen in een zoo simpel mogelijk kleed te steken. Hier gebeurt het tegenovergestelde. Was de schorsing want zoo kan men dezen maatregel noemen zoo urgent, dat er geen tijd overbleef tot voldoende overleg tus schen de ministers Goseling en Van Dijk? Minister Goseling kan de marechaussee ver bieden justitieel werkzaam te zijn dat heeft hij gedaan. De overplaatsing had hij niet in de hand, die ressorteert onder den minister van Defensie. Dit ministerie kon blijkbaar deze „haast" niet bijhouden en vandaar deze zonderlinge vorm van over plaatsing. De vraag rijst, waarom deze overplaatsing door justitie zóó urgent werd geacht, dat men daarvoor niet schroomde een geheele brigade op non-actief te zetten. Het commu niqué gewaagt van de belangen der burgerij, die in het gedrang dreigden te komen. Het moeten wel eminente burgers zijn, die tot dit openlijke conflict tusschen Justitie en Defen sie aanleiding konden geven. De verhouding tusschen marechaussee en gemeentepolitie was slecht. Er was meer dan een rivaliteit: er heerschte een toestand op voet van oorlog. Wie de marechausseeka zerne betrad, werd van gemeentewege be- spionneerd. De gemeentepolitie verdenkt er de marechaussee nota bene vaneen man te hebben doodgeslagen en stelt daarnaar een officieel onderzoek in. Het eene corps tegen het andere! Volgens het blad is het aanpakken van en kele zaken en het instellen van verschillende onderzoekingen den autoriteiten niet welge vallig geweest en dit zou naar het oordeel van het blad mede aanleiding zijn geweest tot den thans genomen maatregel.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10