Wal daetUiaw vtiien ttyd KORT VERHAAL „Eerst mijn huis werk En dan de... poppen" E' ^Vierde antwoord ^op onze vraag r-De directeur van Haarlem's Marionetten- Theater vertelt..".. - P de Lagere School maakten we vroe ger poppetjes van krantenpapier die met 'n beetje lijm bestreken op kunstzinnige wijze door middel van elastiekjes tegen de borden of het plafond werden geschoten. Verder dan twee straf-Zaterdagmiddagen heeft deze liefhebberij me echter nooit ge bracht. Nee, dan heeft Loek v. d. Broek met zijn poppenliefde heel wat meer bereikt. Dat komt zoo. Van zijn prille jeugd af hij is nu H.B.S. er en zit voor zijn eindexamen heeft Loek zich altijd met poppen bezig gehouden. Dat was niet zoo maar 'n manie, 't was ook niet een meisjesachtig verlangen om met poppen te spelen, maar meer 'n uitleven van de kin derfantasie die in deze fraai aangekleede pop pen de tastbare figuren van zijn sprookjes wereld meende te herkennen. Die zucht naar sprookjes heeft zich m late- ren tijd verder ontwikkeld en daardoor ont stond het verlangen om met poppen ook wer kelijk die sprookjes te gaan vertoonen. Het Marionettentheater werd geboren! Geleidelijk wist Loek een aantal prachtige Nürnberger poppen te verzamelen en tijdens zijn H.B.S.-tijd zag hij kans een stel „geest verwanten" om zich heen te verzamelen die gezamenlijk poppenkastvertooningen begon nen te geven. Een leerares hielp 'n handje mee en de eerste trede van de marionetten-ladder was beklommen. Hoofdfiguren in de ontwikkelingsgeschie denis van het Haarlemsche Marionetten theater zijn dus: Loek en 'n stel vrienden en de Duitsche leerares. Nu wordt echter om in stijl teblij ven een derde belangrijke fi guur'het tooneel opgeschoven en wel de heer v. d. Broek Sr. Het poppenkastspelen- begon de H.B.S. ers die hoogere aspiraties koesterden, namelijk spoedig te vervelen en op aandringen van hoofdman, Loek, die al vele marionetten- gezelsohappen had zien spelen, werd tot op richting van een marionettentheater besloten. Er werden hier en daar inlichtingen inge wonnen en tenslotte werd vader v. d. Broek aangesproken om het benoodigde bedrijfs kapitaal te fourneer en. Bemerkend dat dit marionettenvuur met geen drie stralen te blusschen was werd dit welwillend door hem verstrekt en daardoor was de oprichting van het eerste Haarlemsche Marionettengezelschap een feit geworden. Het repertoire was aanvankelijk niet groot: Simrocks „Dokter Johannes Faust" nam er de voornaamste plaats in. Voor het zoover was heeft het echter nog heel wat voeten in de aarde gehad. Maar laat de directeur van „Haarlem's Marionetten Theater" U dat zelf maar vertellen, ziehier wat hij in het gedenk boek over die eerste moeilijkheden schrijft. Met den bouw van het Marionetten Thea ter werd op 3 Augustus '35 een aanvang ge maakt, Er werd meteen hard aangepakt, het geen wel bleek uit de resultaten want 6 Augus tus was het geraamte al heelemaal klaar. Nu konden we met het tooneel beginnen. Ge moet weten, we werkten volgens een teekening! Deze hebben we tot stand gebracht op drie vergaderingen. Terwijl er gebouwd werd schreef Meyjes (met den directeur Kees van Meeuwen en Felix Klein één der marionetten-pioniers B. K.) een passend tooneelstuk. Dit moest passend zijn omdat het gespeeld moest woe den met Marionetten. Bv. Men kan een ma rionet niet zoo goed een telefoongesprek laten voeren als een levend wezen. Dus ook dit was een nieuwe moeilijkheid. Meyjes moest er ook aan denken dat slechts vier personen tegelijk op het tooneel mochten zijn. Hij heeft vol gens mij een keurig tooneelstukje in elkaar ge draaid waarin hij deze twee moeilijkheden mooi heeft weten te overwinnen. Het tooneel stuk heette „The Green Mystery", een detective verhaal waarbij het publiek zelf den moorde naar moest aanwijzen. Nu begonnen de repetities. Dit was, al hebben we er veel bij gelachen, toch niet het gemakkelijkste, integendeel. Het valt niet mee om, geleund over een plank, met aan elke hand een zware pop, deze ook nog menschelijke bewegingen te laten maken. We heb ben daarom in huis vele vingeroefe ningen moeten houden. Gij hebt dus even een kijkje genomen ach ter de schermen van het Marionetten Theater en bemerkt dat men hier voor vele en dikwijls geheel nieuwe moeilijkheden stond. Na de eerste voorstellingen die ten huize van den directeur werden gegeven volgde al spoe dig de school-première enmet daverend succes. Het tweede jaar van het. bestaan werd het repertoire duchtig herzien en uitgebreid. „The Music Hall" en „De Prijsvraag" beide van den acteur-regisseur-directeur v. d. Broek zélf vormden een niet ongewenschte comple teering van het programma. Ook J, Meyjes liet zich niet onbetuigd en vooral zijn bewerking van den roman „Het Mysterie der Vampyrs" moet een doorslaand succes zijn geweest. In dit stuk worden de „sinistere" mogelijk heden die het Marionetten Theater biedt ten volle uitgebuit en Loek van den Broek vertelt met zichtbaar genoegen hoe de zaal altijd bij het zien van dit stuk waarin vampyrs en doodenkelders een voorname rol spelen grie zelt. Langzamerhand kreeg Haarlem's Marionet ten theater wat meer bekendheid en zoo werd o.m. gespeeld op een feestavond van de afd. Hoorn van het Ned. Padvindstersgilde. Ook in Haarlem werden voor verschillende school- vereenigingen o.a. die van de Meisjes H.B.S. en het Gymnasium voorstellingen gegeven. Met groote belangstelling heb ik de hier naast genoemde voorstelling die van Faust gevolgd. Niet alleen het zichtbare van de opvoering, maar ook de dictie van den tekst stond uit een artistiek oogpunt op een hoog peil. Tegen den vorm van het tooneel, heb ik een klein bezwaar evenals tegen de m.i. min der fraaie voorzijde van de poppenkast. Dit schreef de heer W. v. d. Berg, directeur van de le H.B.S. B in het gedenkboek. Zijn critiek werd ter harte genomen want reeds het volgend jaar werd een nieuw thea ter vervaardigd dat belangrijk grooter, doel matiger en fraaier dan het oude was. Een theater waarop Loek van den Broek en zijn mannen terecht trotsch zijn. Tenslotte nog iets vermeld over de hoogst eigenaardige techniek van het marionetten spel. Worden die poppen nog speciaal gepre pareerd Loek? Ja, de koppen worden meestal gemaakt door de actrice Nel Knoop uit Amsterdam en dan door ons verder van een geraamte voor zien en aangekleed. Uit hoeveel leden bestaat het gezelschap nu? Twaalf leden, 8 jongens en meisjes en 4 ouderen, met mij als algemeen opperhoofd. Maar om nog even op dat prepareeren van die poppen terug te komen, in de armen en de voeten wordt lood gestopt terwijl aan de knieën, het hoofd en de polsen touwtjes zit ten. Bedient ieder van de medespelenden één pop? - Nee, meestal twee maar nu is het eigen aardige, degene die speelt spreekt niet. De spreker staat ergens in een hoekje waar hij het geheele tooneel kan overzien, hij moet zich laten leiden door de bewegingen die de pop pen maken. - En tenslotte nog 'n gewetensvraag: je marionetten vergen natuurlijk veel van je vrij en'tijd', lijdt het'schoolwerk daar niet onder? - Er zijn twee excuses om niet op de repe tities te komen: ziekte en veel huiswerk en omdat, ik vandaag nogal veel van 't laatste heb Deze „stille" wenk mag ik niet negeeren en de directeur van Haarlem's Marionetten Thea ter, die tevens een zeer verdienstelijk dilettant acteur en 'n gewaardeerde drummer in de schoolband is, loodst me op vriendelijke maar besliste wijze de deur uit. De deur die 'n geheime wereld afsluit, een wereld in 't klein, met dertig marionetten en één man die aan de touwtjes trekt. Een wereld in 't klein.maar geen vreem de wereld! B. K. De zaak-Hansen voor tie Haagsche Rechtbank. De vooral in journalistieke kringen, zoo ge ruchtmakende zaak Hansen werd Dinsdag voor de Haagsche rechtbank behandeld. Naar men zich zal herinneren verschenen in het ochtendblad van „Het Vaderland" van 21 September 1937 in het gemeenteraadsoverzicht eenige zinsneden betreffende een geheime zitting, waarover de burgemeester van den Haag, mr. S. J. R. de Monchy van den schrij ver van het stuk, den journalist 'C. L. Hansen, nadere verklaring vorderde, hoe hij aan gege vens voor dit artikel was gekomen. Hansen wei gerde toen den naam te noemen van dengene, die hem deze gegevens had verstrekt, waarop zijn gijzeling volgde. Aan Hansen is letterlijk ten laste gelegd: „Dat hij te 's-Gravenhage bij dagvaarding wettelijk als getuige opgeroepsen en op 6 De cember 1937 als zoodanig verschenen voor den heer rechter-commissaris, belast met de be handeling van strafzaken bij de arrondisse- ments-rechtbank aldaar, om als getuige ge hoord te worden in de zaak van den officier van justitie aldaar, tegen N. N„ verdacht van overtreding van art. 272 Wetboek van Straf recht, in welke zaak een gerechtelijk voor onderzoek loopende was, bij dat verhoor, na verklaard te hebben de geheele waarheid en niets dan de waarheid te zullen zeggen, op zettelijk niet heeft voldaan aan de wettelijke verplichting, welke hij als getuige te vervullen had, om te antwoorden en wel in het bijzon der zonder wettigen grond geweigerd heeft te antwoorden op de hem door dien rechter-com missaris gestelde vraag, wie de persoon was van wie(n) hij, verdachte, inlichtingen had ontvangen, welke hij verwerkt had in een pas sage van een door hem in het dagblad „Het Vaderland" geschreven overzicht van het be handelde in een geheime vergadering van den gemeenteraad van 's-Gravenhage en weigering bij het vervolg van zijn voormeld verhoor als getuige op 7 December heeft her haald en toen eveneens opzettelijk in strijd met de wettelijke verplichting en zonder wet tigen grond geweigerd heeft mede te deelen, wat die inlichtingen behelsden". De president van de rechtbank was mr. A. N. Kuhn, het O.M. werd waargenomen dooi den substituut-officier van justitie mr. P. R. Blok. Raadsman van verdachte was mr. G. A. Boon. De belangstelling van de zijde van de colle ga's van den heer Hansen was zeer groot. Van de zijde van het O.M. waren geen ge tuigen gedagvaard, de verdediging had twee getuigen meegebracht, nl. de heeren G. K. Elout, eere-lid van den Ned. Journalisten Kring en kunstrecensent van het Algemeen Handels blad en mr. J. J. van Bolhuis, voorzitter van de Haagsche Journalisten Vereeniging en par lementair redacteur van de Nieuwe Rotter- damsche Courant. De president, mr. Kuhn, las allereerst het proces verbaal van den rechter-commissaris voor, waaruit o.a. bleek, dat Hansen zich op art. 218 Wetb. van Strafrecht (het beroeps geheim) heeft beroepen om niet op hem ge stelde vragen in zake de inlichtingen 'over de geheime raadszitting behoeven te antwoor den. De beide getuigen a décharge werden tevens als deskundigen beëedigd. De heer Elout deelde op een desbetreffende vraag van den verdediger mede. dat het een vaststaande meening onder de journalisten was om, wanneer iemand iets hoort, den zegs man niet te noemen, tenzij deze nadrukkelijk zijn toestemming daartoe geeeft. President: „Natuurlijk, wanneer het een in discretie betreft, maar ook als men voor dén rechter-commissaris in strafzaken gevoerd wordt?" De heer Elout: „Het zou een verraad jegens ons beroep zijn, als enen zijn zegsman, tegen wien ook, zou noemen". De heer van Bolhuis deelde als zijn meening mede, dat een journalist alleen zijn zegsman mocht noemen, wanneer hij het slachtoffer was geworden van een geraffineerden leuge naar. In de kwestie Hansen was dit niet het geval. Nadat de officier van justitie, mr. P. R. Blok in zijn requisitoir in het kort een uiteenzet ting van den gang van zaken had gegeven, kwam hij op de kwestie van het vei'schoonings recht van den journalist. Spreker bestreed ook de meening, dat de beroepseer van den journalist aangetast zou worden, wanneer hij aan zijn verplichting tot spreken voor den rechter-commissaris zou vol doen. Rechtsorde en rechtszekerheid in ons land eischen, dat die plicht tot spreken ge handhaafd blijft. Ten slotte kon spieker dit geval niet als een principieele zaak bezien en rekening houdend met den in gij zeling doorgebrachten tijd al stond die gijzeling geheel buiten de onder havige strafzaak vorderde spreker een geldboete van f 300 subs. 100 da gen hechtenis. Kardinaal Innitzer naar Rome. WEENEN, 5 April. (Reuter-A.NiP.) Kardi naai Innitzer bevindt zich op weg naar Rome, waarheen hij door het Vaticaan is ontboden. Vliegramp in Engeland. LONDEN 5 April. Een bombardementsvlieg tuig, dat een nachtvlucht maakte, is heden morgen vroeg te Tipthorpe nabij Driffield in Oost Yorkshire neergestort. Vijf personen zijn hierbij om het leven ge komen. Mej. v. Bueren. Een der succesnummers van Haarlem's Marionetten Theater is het optreden van de band. Aanvankelijk, bestaande uit een kleine bezetting is deze later uitgegroeid tot een dans-orkest dat onder de marionetten reeds 'n uitstekende reputatie bezit. Een Treinavontuur. door K. RAUWERDA. heerschte een ongekende drukte op het perron van het anders nogal rustige Zuid-station te Brussel. De trein voor Amsterdam werd bestormd door een gezelschap vroolijke feestgangers, waardoor Frank de Groot zich geamuseerd trachtte heen te werken. Het deed hem goed, na zijn verblijf in Italië zijn eigen taal weer eens in al zijn kernach tigheid te hooren spreken. Een oogenblik stond hij nog in tweestrijd om zich bij het gezelschap aan te sluiten, maar na eenige vergeefsche pogingen zag hij van dit voornemen af. Er klonk een doorrdin gend signaal, portieren werden dichtgewor- pen, de trein stond op het punt te vertrek ken. Vlug meneer, hierinriep een con ducteur. Iemand pakte zijn koffer aan, een sprong.... Frank stond in de coupé. Over het perron klonk tot afscheid de nationale hymne „wij zijn niet bang", terwijl de trein zich in be weging zette. Frank schoof zijn koffer in het bagagenet, ontdeed zich van jas en hoed en keek om zich heen. De coupé was bezet met een viertal druk gesticuleerende heeren, daarachter bij het raampje zat een meisje. Het eerste wat hem opviel waren een paar mooi gevormde slanke beenen in snoezige donkergrijze schoentjes. Dan kwam een re genjas in dezelfde kleur en daarboven, half verborgen in den kraag een frisch gezichtje niet een uitdagend neusje. Een slappe, don kere vilthoed waaronder een weelde van bruine lokken schuilging, vormde het eind punt van zijn onderzoek. Juist wendde zij het hoofd naar hem toe en Frank keek in de mooiste oogen die hij ooit gezien had. Het speet hem geweldig dat het toeval deze vier drukke heeren in de coupé had gebracht, het liefst zou hij alleen met haar geweest zijn. Om zich een houding te geven haalde hij een krant te voorschijn, maar noch de gebeurtenissen in Oostenrijk, noch de verklaring van Engeland's eerste mi nister, waren in staat zijn belangstelling te boelen; telkens dwaalde zijn blik af naar het meisjes aan den overkant. Verstrooid sloeg hij de bladen om totdat zijn oogen eensklaps wijd open gingen van verbazing. Hij staarde op een foto: keek naar het meisjeer was geen twijfel mogelijk, de gelijkenis was sprekend. Snel las hij het onderschrift: Joan Durban, verdacht van mëdepuigtigheid aan den juweelen-diefstal te Brussel. Het is de politie nog niet mogen ge lukken haar te arresteeren. Een oogenblik bleef Frank bewegingloos zitten. Kon het mogelijk zijn dat iemand met zulke oprechte, eerlijke oogen een die vegge was? In zijn verbeelding zag hij haar reeds tusschen agenten weggevoerd, naar de gevangenis.... het was afschuwelijk. Hij bespeurde een hevig verlangen haar te beschermen, een verlangen dat hij niet pro beerde te onderdrukken. Intussehen raasde de trein voort naar Antwerpen en Frank ver bleekte bij de gedachte wat er aanstonds zou kunnen gebeuren of 'anders wel bij het pas- seeren van de Hollandsche grens. Het meisje scheen zich niet in het minst van haar gevaarlijke positie bewust, rustig zat ze in haar hoekje een tijdschrift te lezen. In Antwerpen verlieten de vier heeren de coupé en met een zucht van verlichting con stateerde Frank dat de trein zich weer in be weging zette. Nu zou hij haar met een ernstig woord kunnen toespreken, haar waarschuwen voor het dreigend .gevaar. Hij haalde zijn si garettenkoker te voorschijn en vroeg veront schuldigend of ze bezwaar had. De vraag klonk een. beetje overbodig: de coupé stond nog vol rook van de pasvertrok- ken reizigers. Weineen, zei ze. een beetje meer of minder, dat maakt geen verschil. Frank besloot er nu maar geen gras over te laten groeien; de grens zou over luttele mi nuten bereikt zijn en voor dien tijd moest hij haar spreken. Hij schoof een eindje in haar richting, kuchte eens en begon. Neemt u mij niet kwalijk dat ik mij met uw particu liere aangelegeheden bemoei, maar éh... ik zou u graag iets vragen. Ze zag hem zoo rustig aan dat hij een beetje van zijn stuk raakte. Kan het mogelijk zijn dat ik uw foto in het avondblad gezien heb? Er blonk een guitig lachje in haar oogen terwijl zij antwoordde: Dat kan Juist, hernam Frank snel terwijl hij nog een beetje dichterbij schoof. Ik wilde u graag ernstig waarschuwendat werk lijkt mij absoluut ongeschikt voor u. Zou u het niet liever opgeven, het is toch veel te gevaarlijk. Haar mooie oogen bleven met dezelfde onbevangen blik op hem rusten. Bedenk toch, ging Frank verder. den een of anderen dag loopt het misen wat dan? Hebt u daar wel eens over nagedacht? Zeker wel, verklaarde ze. Zeker heb ik dat. Maar dat is nu eenmaal het risico dat elk beroep met zich meebrengt. En dar, vergeet u nog iets, namelijk waar zou ik van moeten leven als ik het opgaf? Inderdaad, Frank moest toegeven dat hij daar geen moment aan gedacht had. Maar u zou allicht een andere werkkring Ze maakte een snelle beweging met haar hand. Uitgesloten. Er zijn duizenden veel beter onderlegd dan ik, die niets kunnen vin den. Het was een hopeloos geval. Nog enkele minuten en de grens zou bereikt zijn. De douane zou de passen controleeren, natuur lijk was haar foto daar ook bekend en dan. hij moest er niet aan denken. Maar is er dan geen enkele kans om dat verwenschte werk te laten schieten, vroeg hij wanhopig. Het klinkt u misschien een beetje dwaas in de ooren, maarwerke lijkik zou wenschen dat u het liet. al deed u het maar alleen voor mij. U lijkt mij niet het geschikte type voor zoo'n leven. Opgaande in zijn verlangen dit meisje te beschermen had hij' onbewust haar hand ge grepen en zag haar smeekend aan. Plotseling verhelderde zijn gezicht. Laat mij u een kans geven, ging hij snel verder. Ik trek aan de noodrem en zoo spoedig de trein stilstaat tracht u ongemerkt te verdwijnen. De rest laat u maar aan mij over. Waarom wilt u in hemelsnaam dat ik de trein verlaat....?, vroeg ze verbaasd. Frank stond preplex. Omdat uw signalement natuurlijk aan alle stations bekend is. Wilt u dan met alle geweld gearresteerd worden? Met een haastig gebaar trok hij de krant te voorschijn en duwde haar het bericht on der den neus. Zoo goed als ik kan een an der dat ook lezen Hij stond op en rukte aan de noodrem Vlug, voor het te laat is. Hier is-'mijn adres in Rotterdam.... telegrafeer mij onmiddellijk. We kunnen dan verder zien. Knarsend en steunend minderde de trein vaart. Maar dat is een vergissing, riep ze wan- honig. Kijk maar in deze krant. En daar zag de verbaasde Frank eenzelfde foto met het onderschrift: Helena Duncan, die duizenden in verbazing brengt met haar gewaagde acrobatiek, is gisteren voor de laat ste maal in Brussel opgetreden Dus u bent niet Weineen. Er moet iets niet in orde met die foto zijn, klonk het hem lachend tegen. De trein stond nu geheel stil, er klonken van alle kanten vragen en uitroepen. En toen de conducteur even daarna het portier open de zag hij tot zijn verbazing 2 lachende men schen, die het schijnbaar heelmaal niet er vonden dat hij proces-verbaal opmaakte Maar zijn verbazing kende geen grenzen toen hem ook nog een fooi in de handen werd ge stopt die buitensporig hoog was. Enfin. hij was genoeg menschenkenner nm te be°Tiioen wat die fooi beteekende. En rif;"- tou hij voor zorgen. (Auteursrecht voorbehouden. W,adruk verboden). DAMES-HOCKEY. WALES—NEDERLAND (0-1)' Uit Neath: Maandagmiddag kwart voor zes alhier de landenwedstrijd Dameshockey ge speeld tusschen de ploegen van Wales en Ne derland. welke in een welverdiende 10 over winning voor de Nederlandsche dames is ge ëindigd. nadat zij reeds bij rust een 10 voor sprong hadden verkregen. Na voorgesteld te zijn aan den burgemees ter van Neath, stelden de volgende ploegen zich op: Wales: Doel: Smith. Achter: J. Da vies en James. Midden: G. Davies, Edwards en Bowden. Vóór: Rose, Jones, Williams, Thomas en Edmunds. Nederland: Doel: Heutink (P. W.). Achter: Roos (B.D.H.C.) en Rollin Couquer- que (H.O.C.) Midden: De Vletter (B.D.H.C.), Vreede (Rood Wit) en Offerhaus (H.D.M.). Vóór: S. Kruize (Amsterdam), S. Broese van Groenou (Kieviten), Van Bueren (B.D.H.C,), E. Kruize (Amsterdam) en Exalto (H.H.IJ.C.). Dadelijk na het begin oefenden de gast vrouwen een zwaren druk uit op het Neder landsche doel. De Nederlandsche speelsters hadden in den beginne groote moeite, het ware spel te vinden. Zij bleken ook de ver moeienissen van de reis naar Wales nog niet geheel te boven, te zijn gekomen. Bovendien was het terrein, dat overigens in zeer goeden staat verkeerde, eenigszins hellend; de Ne derlandsche dames moesten in de eerste helft tegen, de glooiing op spelen. Langzamerhand werd het evenwicht tus schen de ploegen echter hersteld; toen kwam Nederland in den aanval. Typeerend was het evenwel, dat, na de in Folkestone opgedane ervaringen, de Neder landsche aanval zich ook ditmaal strikt hield aan de W-formatie, waar door de gastvr uwen ge spaard bleven voor een groo- tere nederlaag. Nog in de eerste helft, bij een der Ne derlandsche aanvallen, ver oorzaakte de verdediging van Wales een straf corner, welke op fraaie wijze werd ingeschoten door mej. Van Bueren (01). Zoowel m de resteerende minuten van de eerste helft, als in de tweede helft wist Ne derland dezen voorsprong te behouden. De partijen wogen geheel tegen elkaar op; beide verdedigingen waren de voorhoedes vol komen de baas, al dient gezegd te worden, dat de Nederlandsche aanvalslinie meer kansen gehad heeft, dan die van Wales. -Een mooie kans kreeg mejuffrouw Van Bue ren in de tweede helft, toen zij geheel alleen voor de doelverdedigster van Wales kwam te staan, doch de bal ging recht op de doelver dedigster af. Met onveranderden stand kwam het einde van dezen wedstrijd. Bij de gastvrouwen was vooral de doelver dedigster Smith zeer goed, evenals trouwens de beide achterspeelsters. De meeste Neder landsche aanvallen strandden op dit sterke trio, waaraan grootendeels te wijten is, dat de Nederlandsche voorhoede niet meer doelpun ten kon scoren. De middenlinie van Wales maakte een zwak ken indruk. De voorhoede van Wales speelde evenals Zaterdag j.l. de Engelsche, op één lijn aanvallend; hierbij blonk vooral de midden voor mejuffrouw Williams uit, die het spel zeer goed open wist te houden en een flinke snelheid bleek te kunnen ontwikkelen. Van de beide vleugels was de linker, bestaande uit de speelsters Thomas en Edmunds, het ge vaarlijkst. Het spel van de Nederlandsche ploeg is over het algemeen niet meegevallen, vooral niet ten aanzien van de voorhoede. Wie gedacht zou hebben, dat onze aanval zijn spelwijze zou hebben herzien, nadat toch te Folkestone ge bleken was, dat de gebruikelijke Nederland sche tactiek tegen de Engelsche dames niet gemotiveerd was, kwam bedrogen uit. Wel werd door wisselen van de dames S. Kruize en Broese van Groenou de aanval eenigszins versterkt, doch deze omzetting bleek toch nog niet voldoende. In de voorhoede was het spel van de dames Exalto en Broese van Groenou het meest be vredigend. De overige drie speelsters toonden wel het noodige enthousiasme, doch in den slagcirkel traden zij niet doortastend ge noeg op. In de middenlinie trad mej. Vreede niet zoozeer op den voorgrond als in den wedstrijd tegen het Engelsche elftal. Mejuffrouw Of ferhaus was Maandag beter dan Zaterdag, terwijl mejuffrouw De Vletter ditmaal de beste speelster van de half- linie was. De achterhoede in haar geheel was zeer goed voor haar taak berekend. Mejuffrouw Heutink kan op een goeden wedstrijd te rugzien; mejuffrouw Roos was ditmaal beter dan mej. Mej. De Vletter. Rollin Couquerque, doch als geheel heeft dit drietal op 'volkomen afdoende wijze weerstand kunnen bieden aan de tal rijke aanvallen. Tegen het einde werd goed spel nogal be moeilijkt door de invallende duisternis. Woensdagavond zal de Nederlandsche ploeg van haar trip naar Engeland in Nederland terugkeeren. ZWEMMEN. Nieuw wereldrecord 500 M. borstcrawl. Ralph Flanagan. Uit New-York: Te Coral Gables in den staat Florida verbeterde de bekende Amerikaansche zwemmer Ralph Flanagan het wereldrecord over 500 meter borstcrawl, door dezen afstand af te leggen in 5 min. 56.5 sec. Het oude we reldrecord stond op naam van zijn landge noot Jack Medica met een tijd van 5 min. 57.8 sec., geyestigd op 1 Juni 1933 te-Seattle.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9