BEVERWIJK SANTPOORT CASTRICUM HEEMSKERK Val van Blum. ieder geval zóu liét den economisch en toe stand verbeteren en een tegenwicht vormen tegen mogelijken al te grooten onderne mingsgeest van sommige mogendheden. R. P. Overzicht van de Groentenmarkt. Ruim aanbod van jonge groenten. Ofschoon het koude weer van de laatste da gen den groei van het vollegrondsproduct Spinazie en Rabarber nog al flink temperde, toch gingen de aanvoeren van deze groenten in de afgeloopen week al beduidend in stij gende lijn. Nu naast deze hoofdproducten der jonge groenten ook geleidelijk weer andere artikelen meer naar voren komen, komt hierdoor ook zoo langzamer hand meer drukte en leven in het veiling wezen. Zoo bleek het dan ook al reeds noodig in de week die achter ons ligt dat de veilings- dagen moesten worden uitgebreid en werd op z.g.n. tusschendagen als Dinsdag en Donder dag hiervoor ook de gelegenheid geboden waarvan tevens al ruimschoots gebruik werd gemaakt. Het verloop van den handel was voor de hoofdaanvoeren nogal wisselvallig, de prijzen die Vrijdag en Maandag gangbaar waren konden nog behoorlijk worden ge noemd, doch Dinsdag en Woensdag kwamen vooral voor Spinazie sterke inzinkingen naar voren. De noteeringen waren op de veiling van Woensdag voor Spinazie naar kwaliteit van 2038 met uitzondering voor enkele par tijen iets hoooger. Ook Rabarber moest bij ruimer aanbod met den prijs inboeten en kwam met de noteeringen naar soort te staan van 58 cent per bos. Witlof waarvan momenteel flinke hoeveelhe den worden aangeboden stelden met den prijs weer heel erg teleur. De prijzen die al geruimen tijd op laag peil stonden, konden zich ook deze week niet handhaven en waren midden dezer week sterk gedrukt. Een lichte prijsverbetering die voor dit pro duct bij het begin der week aanwezig was, maakte weer spoedig plaats voor een ge drukte stemming zondat de noteeringen op de veiling van Woensdag niet hooger kwamen dan van 3—6 cent per K.G. Sla was de laat ste dagen al weer wat ruimer vertegenwoor digd. Voor de goede kwaliteit werden behoor lijke prijzen besteed die echter wegens ver schil uiteen liepen van 26y2 cent per stuk. Ook voor radijs waarvan echter het aanbod niet groot is waren de prijzen goed, deze va rieerden van 3y26 cent per bos. Van de winterproducten is het prei die nog in flinke partijen aanwezig is. De belangstelling hier voor schijnt echter ook eenigszins te vermin deren, de prijzen waren in doorsnee aan den lagen kant.' De noteeringen schommelden meestal naar kwal. van 24z/2 cent per K.G". Knollen werden heel wat minder aangebo den. Naar soort werden deze verhandeld van 24 cent per stuk. Voor andere soorten soep groenten zijn de prijzen zeer laag. Uien zijn thans zoo goed als geruimd, het aanbod be staat nog uit restanten van mindere kwali teit. Hetzelfde geldt ook voor roode en gele kool waarvan de aanvoer steeds kleiner wordt en ook de kwal. er niet op vooruit gaat. Enkele partijtjes waschpeen die zoo nu en dan nog aanwezig zijn werden afgenomen voor 79 cent per K.G. De aardappelenhandel onder ging in aanvoer en noteering weinig veran dering en ook de afname bleef zoo ongeveer op hetzelfde peil. Deze week werden als eerstelingen van het fruit de eerste aardbeien aangevoerd die ech ter nu nog maar per stuk werden verhandeld tegen 5z/2 cent per stuk. VEREENIGING „DE CULTUREELE FILM „Grazige weiden". De vereeniging „De Cultureele film" heeft gisteravond in het Kennemer Theater het winterseizoen afgesloten met de vertooning van de film „Grazige weiden". De voorzitter, de heer P. de Bie, heette de aanwezigen hartelijk welkom en deelde mede, dat dit de laatste avond van het seizoen was. Het bestuur heeft echter toch gemeend, om in de zomermaanden het verkregen contact met de leden te moeten bewaren door eens per maand een uitstapje te maken naar Am sterdam om daar verschillende musea en Ar- tis te bezichtigen. Als data noemde spr. 15 Mei: Koloniaal Instituut; 17 Juli: Artis; 14 Augustus: Hortus; 12 Juni: Veiligheidsmu seum en in September het arbeidsmuseum. Nadat eerst nog een actueel journaal en eenige andere filmpjes vertoond waren werd de hoofdfilm „Grazige weiden" gedraaid. I11 deze hoogst merkwaardige film die wij reeds eerder in onze kolommen uitvoerig heb ben besproken", geeft Rex Ingram, de begaaf de zwarte acteur van de „Lawa", zooals de negers den Heer noemen, een hoogstaand, rijk geschakeerde, uitbeelding. Hij vervult ook op bewonderenswaardige wijze de rollen van Adam en Hezdrel. De zang van de „spirituals", door negerkoren is eveneens in deze film prachtig. Ongetwijfeld zal deze ontroerende film een diepen indruk bij de toeschouwers achter hebben gelaten. „DOOR ONTHOUDING VEREENIGD". Het Geheelonthouderszangkoor ,yDoor Ont- houding vereenigd", dirigent P. J. Potgieser, houdt op Zaterdag 30 April in gebouw Odeon aan de Baanstraat een feestavond. De leden zullen zelf zooveel mogelijk het programma vullen met zang en voordrachten. JAARVERGADERING FLORALIA- 1 VEREENIGING. De Floralia-vereeniging heeft in een der lokalen van de openbare school voor UJL.O. haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Th. Runia, memo reerde in zijn openingswoord dat dit jaar reeds voor de tiende maal planten worden uitgegeven, hoewel de vereeniging nog maar 9 jaar bestaat. Het volgend jaar hoopt de vereeniging dan ook het tweede lustrum fees telijk te vieren. De penningmeester bracht hierna het fi nancieel verslag uit, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f 24.55. De ontvang sten bedroeg f 178.90 en de uitgaven f 154.35. De kaseommissie had de rekening in goe de orde bevonden, zoodat de penningmeester voor tzijn beheer werd gedechargeerd. De levering van planten is voor dit jaar opgedragen aan dë firma Steyn en Co. De kinderen zullen voor twee planten, die be staan uit Begonia's, Geraniums, Afrikanen en Fuchsia's, 15 cent moeten betalen. De uit reiking van de planten heeft plaats in de tweede helft van Mei en de tentoonstelling in September. De tentoonstelling zal evenals vorige jaren weer openstaan voor overjarige planten en vrije inzendingen. De aftredende bestuursleden werden allen bij acclamatie herkozen. UITSLAGEN BRIDGE-CLUB „SANS ATOUT". De uitslag van den wedstrijd Sans Atout I De Kennemers I om de Kennemers Bokaal luidt als volgt: Sant Atout 411 en De Ken nemers 453 matchpunten. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden waren: Noord-Zuidlij 11: 1. C. GeldermansR. Hoen 63 V2 m.p. 2. J. PoolsF. van der Linden 76V2 m.p. 3.. J. Kok—P. van der Werf 77z/2 m.p. 4. G. C. TabakW. G. Kleine 80 m.p. 5. De heer en mevr. Tand 95 m.p. 6. Mevr. DilP. Daalhuizen 96 m.p. 7. Brandenburg—T. Romijn 103z/2 m.p. 8. Mevr. Braam—J. van der Berg 105'/s m.p. 9. De heer en mevr. Van Amstel 113z/2 m.p. Oost-Westlij n. 1. H. SchefferJ. Bornhorn 72'/- m.p. 2. P. van Groningen—N. N. 82 m.p. 3. Mevr. KokC. Nijman 821/» m.p. 4. De heer en mevr. Blokdijk 86 m.p. 5. De heer en mevr. Van Essen 86 m.p. 6. J. N. van LeeuwenA. Tabak 90 m.p. 7. J. de VriesG. Steenbergen 92z/2 m.p. 8. Th. BraamA. Roodzand 105 z/2 m.p. 9. Mevr, SteenbergenJb. Broekhuizen 113 m.p. JAARVERGADERING V.V. „BEVERWIJK". Donderdagavond hield de voetbalvereeni- ging „Beverwijk" in haar clublokaal café Vessies aan den Alkmaarscheweg haar jaar vergadering, die zich als gewoonlijk weer in groote belangstelling mocht verheugen. De voorzitter, de heer Kossen opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Spr. richtte een woord van dank tot alle elftallen, in het bijzonder tot het vierde (de vetera nen) dat onbedreigd het kampioenschap be haalde en het vijfde, dat op de tweede plaats eindigde en in het volgend jaar een klasse hooger zal gaan spelen. Met' voldoening ge waagde de voorzitter van den toenemenden groei der vereeniging. Vooral stemde het tot tevredenheid, dat zich zoovele leden voor .Beverwijk" aanmelden. In zijn jaarverslag maakte de secretaris, de heer M. Grapendaa'l, eveneens melding van den groei der vereeniging. Het aantal leden, dat bij den aanvang van het seizoen 86 bedroeg, steeg tot 138. Een vermeerdering dus van 52 leden. Hoewel de financieele positie van de ver eeniging zorgen baarde, slaagde het bestuur er door een voorzichtig beleid in het jaar met een batig saldo af te sluiten. In 'het keurig verzorgde en zeer uitvoerige verslag, dat voor de leden van Beverwijk tal van goede wenken bevatte, dankte de secre taris de leden van de elftalcommissie, de supportersvereniging ..Rood Wit" en de hee- ren Heiligers en J. Maenhout, trainers van de ouderen en van de junioren. Uitvoerig besprak de secretaris de verrich tingen van de elftallen. Het verslag, dat met een langdurig applaus en een dankwoord van den voorzitter werd beloond, eindigde met tal van goede wenschen voor het komen de seizoen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Kaspers, vermeldde een batig saldo van f 138.46. Met het batig saldo van 1936 ad f 318.24 was het bezit der vereeniging geste gen tot f ,456.70. Nadat de kaseommissie verklaard had boe ken en bescheiden van den penningmeester in orde te hebben bevonden werd den heer Kaspers onder applaus décharge verleend. Op het beleid van het bestuur had nie mand eenige aanmerking. De voorzitter kon dan ook terecht een dankwoord spreken voor het in het bestuur gestelde vertrouwen. Alvorens de bestuursverkiezing aan de orde te stellen gaf de voorzitter nog eenige wen ken, die konden leiden tot verbetering van enkele ongewenschte toestanden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden, de heer Kossen en Kas pers herkozen De heeren Bakker en Meijer wenschten voor een herbenoeming niet in aanmerking te komen. Als nieuw bestuurslid werd de heer S. Rumping gekozen. De tweede vacature bleef wegens het ontbreken van candidaten voort bestaan. In de kaseommissie werd als nieuw lid ge kozen de heer H. Beentjes. De voorzitter deed vervolgens nog eenige mededeelingen over de training en over den op 27 April te houden feestavond. Bij de rondvraag vestigde de aanvoerder van het eerste elftal, de heer J. Maenhout nog eens 'de aandacht op de beteekenls van 1 de training. Hij wekte vooral de oudere leden der vereeniging op de trainingsavonden trouw te bezoeken De voorzitter sprak nog een woord van dank tot den heer Meijer, die aks bestuurslid zeer verdienstelijk werk voor de vereeniging heeft gedaan. De secretaris deed een beroep op de oudere leden om zich aan te melden voor een te vormen jeugdcommissie. Aan het slot van de bijeenkomst heeft de voorzitter van de supportersvereenigmg .,Rood-Wit", de heer W. van Vlïssingen, woor den van dank gericht tot het bestuur voor de prettige samenwerking in het afgeloopen seizoen. Hij spoorde de spelers aan eendrach tig samen te werken voor het bereiken van de best mogelijke resultaten. Het aftredende bestuurslid de heer Bakker sprak tenslotte nog een afscheidswoord, waar in ook hij opwekte tot meer geestdrift voor de vereeniging. De voorzitter, sloot hierna met een woord van dank tot zijn mede-bestuursleden de vergadering. LEDENVERGADERING CHRIST. HIST. UNIE. Gisteravond hield de Christelijke Histori sche Unie een ledenvergadering in het Ned. Herv. vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat. De voorzitter, de heer Runia, opende den avond met gebed, waarna hij een gedeelte uit Joh. 17 voorlas. Hierna volgde het jaar verslag van den penningmeester, den heer Piso. Nadat de kascommisise bij monde van den heer C. Broeze verslag uit gebracht had werd den penningmester onder dank decharge verleend. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden was de heer Runia, die met algemeene stemmen herkozen werd. De heer Van Ham hield vervolgens een rede over het onderwerp: „Het standpunt van de C. H. U. ten aanzien van verschillende actueele vraagstukken als werkloosheid or dening, defensie en ouderdoms voorziening". De diepere oorzaak van de werkloosheid is de zonde. De bestrijding hiervan is de orde ning die niet alleen in dezen tijd, maar die in alle van kracht moet zijn. Ten aanzien van de defensie hebben wij dure plichten. Wij moeten maatregelen nemen tegen aan- en in vallers. Als wij gedaan hebben wat wij konden doen, mogen wij Gods zegen afbidden. De C. H. U. is voor een ouderdomsverzekering omdat het de volksrijkdom verhoogd. Maar wanneer de menschen buiten hun schuld van steun verstoken zijn, ligt het voor de hand, dat zij door den staat geholpen worden. Na dat er nog gelegenheid werd geboden om vragen te stellen, werd de propaganda-com- missie samengesteld. Gekozen werden de heeren Van Ilarn, van der Genugten, van Zomeren en Overman. Als afgevaardigden naar de Kamerkring werden de heeren L. Baas en J. v. d. Ploeg benoemd. Na de rond vraag sloot de heer Van Harn den avond met gebed. 10 JAAR BESTUURSLID. Het was een dezer dagen juist 10 jaar ge leden, dat de 2e voorzitter van B.V.V. „De Kennemers" de heer H. van Dorp in een buitengewone algemeene vergadering tot be stuurslid van de Kennemers werd gekozen. Op den dag van het jubileum werd de heer Van Dorp door 't bestuur verrast door een fraaie bloemenmand terwijl men voorbereidin gen treft om den jubilaris in intiemen kring te huldigen. VEREENIGING VOOR VOLKSONDERWIJS. In de jaarvergadering van de Vereeniging voor Volksonderwijs heeft de secretaris, de heer G. W. F. Mol het jaarverslag uitgebracht waaruit o.m., bleek, dat het aantal leden nog steeds groeiende is. en thans 191 bedraagt. Tijdens de gehouden propaganda-vergaderin- gen konden 43 nieuwe leden worden inge schreven. Het jaarverslag van den penningmeester vermeldde f 588.25 aan inkomsten en f 380.31 aan uitgaven, zoodat het boekjaar sloot met een batig saldo van f 207.94. Voorts werd nog gememoreerd, dat de door de afdeeling gehouden inzameling van klee- dmg en schoeisel, uitstekend geslaagd is. Tientallen gezinnen konden worden geholpen In het bijzonder werd dank gebracht aan mevr. Moens, die aan de inzameling leiding gaf. PROPAGANDA-AVOND VAN COÖP. SAMENWERKING. Gisteravond heeft de Coöperatie „Samen werking" voor den tweeden maal een propa- ganda-avond in het Luxor Theater gehouden, waarvoor de belangstelling evenals den eer sten avond, enorm groot was. De voorzitter, de heer G. Sluis, kon dan ook in zijn openingswoord zijn groote te vredenheid uiten over de belangstelling, die zelfs weer zoo groot was, dat velen teleurge steld moesten worden. Verder wenschte spr. de aanwezigen een prettigen en gezelligen avond toe. En deze wensch van den voorzitter is volkomen in vervulling gegaan, want het Nederlandsche Radio Cabaret Ensemble, bestaande uit Stella Seemer, Frans Nienhuis en Nel Nïenhuis, heeft voor de pauze zijn cabaret-programma opgevoerd, dat klonk als een klok. De levens liedjes van Kees Pruis en Stella Seemer met de vlotte conferences van Frans Nienhuis zorgden ervoor, dat de stemming er bij het publiek gauw „in zat". De optredenden oogst- sten dan ook na ieder nummer een hartelijk applaus. Na de pauze, waarin eenige taarten wer den verloot en het gebruikelijke propaganda- woord achterwege bleef, doordat de spreker verhinderd was, heeft het heele ensemblf „Beelden uit de studio" opgevoerd. Deze groote humoristische radio-parodie, waarin een geheele radiouitzending ten gehoore werd gebracht, vormde een aardig slot, van dezen tweeden welgeslaagden avond. V. SLACHTOFFERS VAN 'T VERKEER. We zijn er zoo langzamerhand aan gewend geraakt, dat boomen, waaronder zelfs soms mooie exemplaren, als slachtoffers van het verkeer vallen, wat niet wegneemt, dat we hun heengaan betreuren, zelfs dan nog, als het schijnt, dat de tijd de wonden reeds ge heeld heeft, hetgeen we o.a. ondervonden, toen de directeur van Openbare Werken in zijn lezing, welke hij destijds voor „Santpoort's Bloei" hield, eenige gedeelten van ons dorp in hun ouden toestand toonde. Thans liggen er weer een groot aantal dezer, „verkeersslachtoffers" langs den Hagelinger- weg voor den grond en ze zullen, als ze straks opgeruimd zijn, in letterlijken en figuurlijken zin een leege plaats achterlaten. Naast dezen klaagzang willen we echter ook andere klanken laten hooren. Er is destijds heel wat te doen geweest over den Kruidber- gerweg. Men weet het: Het gemeentebestuur wilde pas dan tot verbetering van den on- houdbaren toestand overgaan, als alle eige naars van de aanliggende perceelen ge deelten van hun voortuintjes wilden afstaan. Niet iedereen bleek hiertoe geneigd en zoo bleef de oude toestand langer bestendigd dan wel wenschelijk was. Toen echter de Kruidbergerweg van riolee- ring werd voorzien, nam het gemeentebestuur ook de verbetering van den weg zelve ter hand, al waren alle eigenaren nóg niet bereid aan den wensch van het gemeentebestuur te voldoen. En thans is de weg gereed, óók wat de beplanting met jonge boompjes betreft, en we kunnen niet anders zeggen, dan dat hij een keurigen indruk maakt met zijn mooie trottoirs. R. C. BREDERODE Zondag a.s. spelen: Viiendsch.: Bederode 1Waterloo 1, 10 uur, Comp.: Beverwijk jun.—Brederode jun. 12 u. Beslissingswedstrijd: Haarlem 3—Stormvo gels 3, 2 uur, op terrein Brederode. DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN Met ingang van Zaterdag a.s. zal worden aangevangen met de distributie van levens middelen over het 14e tijdvak. Onvermengde margarine en bak- en braadvet zullen ver krijgbaar zijn bij den heer F. Glorie, Dorps straat te Castricum; gehakt in bliiik bij Mej. de wed. Jenster, le Groenlaan te Bakkum. DIEPSPITREGELING In verband met Goeden Vrijdag, 15 April a.s. zullen de loonen der bij de diepspitregeling geplaatste werkloozen en zelfstandigen wor den uitgekeerd op Donderdag, 14 April a.s., des namiddags te 7 uur. POLDERVERGADERING. J.i, Woensdag vergaderden Stemgerechtigde Ingelanden van den polder „De Noorderbui tendijken" in café van Gebr. Dam, onder voor zitterschap van den heer P. Glijnis. Aan de orde waren een prae-advles omtrent een eventueele peilveriaging. alsmede de re kening 1937 en begrooting 1938. Vorig jaar had een der Ingelanden het verzoek gedaan het peil van den polder te verlagen, welk adres in handen van het bestuur was gesteld om deze aangelegenheid nader te onderzoeken. In ver band met de verschillende ligging der lande rijen, n.l. hoogere en lagere adviseerde het bestuur niet tot peilveriaging over te gaan. welk voorstel werd aanvaard. Inmiddels was getracht een tweede duiker aan te brengen om sneller van het water af te kunnen komen, doch de polder Assen del ft wenschte geen medewerking te verleemen. Vervolgens werd de rekening en verant woording ter onderzoeik aangeboden en vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op respectie velijk f 1698.47 en 1013.09, alzoo een batig saldo van f 685.38, terwijl de begrooting 1938 werd vastgesteld op f 5.50 per hectare. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: een glacé heerenhandschoen. Verloren: 2 colbert-jassen. DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN. In de week van 10—17 April is de winkelier A. Vonk aangewezen tot den verkoop van goedkoope onvermengde margarine, alsmede bak- en braadvet. PRESIDENT VAN UNIVERSITEIT TE SJANGHAI VERMOORD. SJANGHAI. 7 April (Reuter-A.N.P.) De president van de universiteit van Sjanghai, Herman Lioe, is hedenochtend in de inter nationale nederzetting vermoord. In het daarop volgende gevecht met de politie werd een Britsehe brigadier aan den enkel gewond. Een der daders werd gegrepen. Hij zou verklaard hebben, gehuurd te zijn om Lioe te dooden, ..omdat deze een verrader was". De val van Léon Blum's tweede kabinet staat voor de deur. Hij kan heden een feit zijn. En dan zullen éen of meer formateurs opnieuw pogingen gaan aanwenden om een kabinet van nationale eenheid in elkaar te timmeren. Lukt dat werkelijk over de ge heele linie met uitsluiting van de com munisten dan zal men van ..union sacrée" spreken, zooals in dergelijke gevallen in Frankrijk gebruikelijk is. Ofschoon „gehei ligde eenheid" een term is, moeilijk vereenig- baar met de politiek. Mij heeft de uitdruk king altijd profaan geschenen. Léon Blum's nieuwste Volksfront-regee ring zal maar een paar weken hebben ge leefd. Gisteren bleek duidelijk dat het Volks front op zijn laatste beenen loopt en daarom is dan ook niet te verwachten, dat uit de komende kabinetscrisis opnieuw een Volks front-formatie te voorschijn zal komen. Dat is nu wel uitgesloten. Het front is te sterk afgebrokkeld. Bhun's financieele voorstellen haalden nog wel een meerderheid van zestig stemmen, maar de radicaux-soeialistes, vrij zinnig-democraten. bleken geen vaste steun meer voor de regeering. Van deze grootste fractie der Kamer stemden maar 59 leden voor. Vijf-en-twintig onthielden zich en zes- en-twintig stemden tegen. Intusschen lijkt het nog moeilijk genoeg, na Blum's val een kabinet van nationale eenheid te vormen, waarin dus de rechter zijde, het centrum en de burgerlijke linker zijde de medewerking van de socialisten zou den moeten verwerven. Het Parijsche dagblad l'Epoque voorspelde gistermorgen, dat president Lebrun den radi caal-socialist Daladier, thans minister van oorlog, zal uitnoodigen een kabinet te vormen en dat deze dan Léon Blum en maarschalk Pétain, den bekenden legerleider uit den groo ten oorlog, zal aanbieden met hem samen te werken als ondervoorzitters. Dit klinkt wel zeer nationale-eenheid-achtig, maar is zoo iets denkbaar?.komend om zoo te zeggen bovenop groote stakingen en de uitdagende houding van den leider der vakvereenigings- centrale Léon Jouhaux? Daladier, die als een der sterkste figuren in de huidige Fransche politiek wordt beschotfwd, is allesbehalve „per sona grata" bij de socialisten en van maar schalk Pétain kan men dit natuurlijk heele- maal niet aannemen. Alleen een van die plot selinge totale veranderingen van houding, waartoe Fransche politici inderdaad meer dan anderen in staat zijn, zou zooiets kunnen be werken. Het hangt er maar van af of men den toestand benard genoeg acht. Voelde Frankrijk zich direct door oorlogsgevaar be dreigd dan zou nationale eenheid desnoods binnen een uur bereikt worden .Maar dat voelt hp<- blijkbaar niet en de nijpende financieele loesrarfd schijnt voor de Fransche socialisten niet zoo vreeselijk verontrustend te zijn. Een regeeringsmeerderheid zonder commu nisten èn socialisten isvdók te bereiken maar zóu door Jouhaux blijkbaar met een algemeene staking begroet worden, hetgeen geen aanlok kelijk vooruitzicht is voor een kabinetsforma teur of hij nu Daladier, Flandin of Herriot heet en groote gevaren in zich bergt. Het belangrijkste verschijnsel van hët oogen- bük is evenwel de afbrokkeling van het Volks front. Als die heden bevestigd wordt door de houding van de radicaal-socialisten in den Senaat welk lichaam overigens toch al in meerderheid tegenover de regeering staat zullen de socialisten de hopeloosheid van een voortgezette Volksfrontpolitiek wellicht toe geven. Hoe het ook zij: herstel van vertrouwen is onontbeerlijk voor dit in zijn staatsfinanciën niet alleen verarmde maar zelfs op het oogen- blik uitgeputte land, dat in zijn bodemschat ten het rijkste land van Europa is maar dat door zelfzuchtig partij-drijven van velerlei politici in de ellende is geraakt. Er schijnt weinig twijfel aan dat een regeering van na tionale eenheid het vertrouwen zou herstellen met dit praetische resultaat, dat het ge vluchte kapitaal naar Frankrijk zou terug- keeren. Want in het buitenland zullen de bezitters zicli met hun bezit ook niet al te veilig voelen en velen hunner zullen in buitenlandsche be leggingen ook al heel wat verlies hebben moe ten nemen vooral in de laatste weken. Regee ringen van nationale eenheid vormen 111 het moderne Frankrijk de eenige soort in staat tot een jarenlang bewind. Het laatste kabinet- Clemenceau tijdens en vlak na den oorlog en het kabinet-Poincaré dat de vorige financiëele ramp bezwoer hebben daarvan het bewijs ge leverd. 1 Een Fransch herstel zou belangrijken in vloed op hetgeen men „het Europeesche evenwicht" noemt doen gelden. E11 vermoe delijk zou dit een invloed ten goede zijn, In HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk, N.-York n. Rott. 7 te Antw. Drechtdijk, Rott. n. Vancouver 7 te Swansea Lochgoil, Rott. n. Vanc. 6 te Cristobal. Veendam, n. Rott. 9 te Plymouth verw. HALCYON LIJN. Rozenburg, Rott. n. Bilbao p. 5 Dungeness. Stad Amsterdam, 9 te Vlaard. verw. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Aagtekerk (uitr.) 7 .te Melbourne. Marken (uitr.) p. 5 Perim. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) 7 v. Masulipatam. HOLLAND—AFRIKA LIJN Bloemfontein, vertr 9 v. Hamb. n. Amst. Nijkerk (uitr.) 6 te Antwerpen vertr. 8. Springfontein (thuisr.) 6 v. Port Sudan. Heemskerk (thuisr.) 7 te Dar es Salaam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitr.) 6 v. Lagos. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (thuisr.) 5 te Santos. Eemland, 6 v, Amst. te B.-Ayres. Amstelland, 6 v. Amst. n. Hamburg. MwaWerland, 7 Y« Hamburg n, Amst-, KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Bodegraven, Antwerpen 11. Hamb. p. 6 Vliss. Hebe, 7 v. Hamburg 11. Amst. Perseus, 6 v. Malaga n. Amst. Venezuela, Amst. n. W.-Indië 6, 650 fh. Z. v. Land's End. Agamemnon, Lipari n. Lissabon p. 6 Gibr. Perseus, Palermo n. Amst. 7 v. Gibraltar. Triton, 7 v. Piraeus te Candia. Vesta, 7 v. Lissabon te Genua. Achilles, 7 v. Amst. n. Rott. Ganymeaes, 7 v. Bourgas te Varna. Hermes, Bourgas n. Amst. p. 7 Lydd. Oberon, 7 van Thessalonika n. Stamboul. Tiberius, 7 v. Amst. n. Rott. MEIJER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Hector, Japan n. Rott. 7 te Marseille. Phemius, Batavia n. Londen 1 v. Amst. Glengarry, 6 v. Dairen n. Rott. Flintshire, Japan n. Amst. 6 v. Singap. Helenus, n. Amst. via Londen 6, 400 m. Z. t.W. van Land's End. Benlawers, n. Rott. via Londen 5, 320 m. ZW v. Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Nopan (uitr.) p. 6 Kaap del Arml. Sitoebondo, 7 v. Schiedam te Rotterdam, rjikembang, 7 v. Rott. n. Hamburg. Dempo (tli.7 v. Gibraltar. Sibajak (uitr.) 7 te Southampton. ROTTERDAMZU ID -AMERIKA LIJN. Alpherat (thuisr.). 6 v. Bio Janeiro. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Marnix (uitr.) 5 van Singapore. Mapia (thuisr.) 6, 160 mijl ZZW v. L's End. Poelau Roebiah (uitr.) 7 v. Suez. Poelau Laut, 7 v. Hamburg te Bremen. Tajandoen, 7 v. Amst. n. Hamburg. WIJK LIJN Naaldwijk, 7 v. Thessalonika n. Antwerpen. Stolwijk, 7 v. Baucau n. Newcastle. Katwijk, 7 v. Stettin te Rott. AANGEKOMEN. 6 April: Baarn s.s. Antwerpen Kaunas s.s. Vlaardingen. Iris s.s. Danzig 7 April: Oranje m.s. Gr. Yarmouth Anna W. m.s. Southampton Borthwick s.s. Lei.th Wi'ibo m.s. Londen Akeld s.s. Newcastle Nina Borthen m.s. Huil Hontestroom s.s. Londen Hodder s.s. Goole Vechtstroom s.s. Huil VERTROKKEN. 6 April: Bridgepool s.s. Plymouth Tri to s.s. Rotterdam Ne raus s.s. Odense Rhein s.s. Hamburg Mars s.s. Hamburg Fauna s.s. Kopenhagen 7 April: IJstroom m.s. Leith Tajandoen m.s. Hamburg SCHEEPVAART. Visscherijsclioener voor Portugal. De scheepswerf der firma De Haan Oer- lemans te Heusden heeft van een Portugee- sehe reederij opdracht gekregen tot het bou wen van een schoener met hulpmotor, welke gebruikt zal worden voor de vissc'nerij op de New Foundlandsche banken. Het schip zal gebouwd worden volgens de hoogste klasse van Lloyds en worden uitgerust met een mo tor van 400 P.K. Strijd om een scheepsnaam. Zooals eerder reeds vastgesteld werd. zou het nieuwe groote Engelsche passagierschip den naam Queen Elisabeth krijgen doch daar 1 aan blijken hans nog verschillende moeilijk heden verbonden te zijn. De Engelsche wet erkent namelijk niet. dat twee schepen on der de vlag van dat. land denzelfden naam hebben. Op het oogenblik vaart een schip met dien naam voor het doen van pleiziertochten op de Thames en de eigenaar is niet van zins om den naam van zijn schip te veranderen, waartoe trouwens niemand hem volgens de wet kan verplichten. Gebruik van traan voor hooge zee. Het gebruik van traan voor het stillen der hooge zee in plaats van olie was al eerder bekend doch nog niet algemeen in toepassing gebracht. Thans heeft de Deensche marine officieel proeven genomen; uit het uitge brachte rapport blijkt, dat traan een veel grooter wateropparvlak kan bestrijden dan oliè. Het is dus te verwachten, dat het middel steeds meer zal worden toegepast. Om te laden. Zooals wij dezer dagen reeds meldden heeft het Britsehe s.s. „The Earl" van Amsterdam komende aan de Papierfabriek te Velsen een partij celluloise geladen. Het schip heeft in middels de réis hiermede naar Engeland voortgezet. Om te repareeren. Het gisteren van Huil aangekomen Noor- sche m.s. ..Nina-Borthen" moet in het dok van de A. D. Mij. te Amsterdam belangrijke reparaties ondergaan. Het schip werd direct ipgenome ir dok V. Ankers opgevischt, In aansluiting op ons bericht over het ver lies van ankers met ketting van het s.s. ...Montferland" kunnen wij thans melden, dat deze ankers door de Duitsche sleepboot „Seenixe" .van de Bugsier siin opgevischt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7