HET NIEUWE AVONDBLAD Een Optimist. Vele branden tijdens weekeind. 23e JAARGANG No. 136 MAANDAG 11 APRIL 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52 Va cents, per kwartaal 1,55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. AD VERTENTIëN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Giutis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim J 100.—één lid duim 50.—alle leden wijsvinger 60 anderen vinger ƒ15.—, een ol twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- ot beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk 15—polsbreuk 15—, Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz." 400.— biji veidimkmgsdood door oiiöeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De oude Henry Ford heeft zich een blijde optimist getoond. En toen wij Zaterdag zijn verklaringen opnamen onder juichenden „bo ventoon": Een tijdperk van voorspoed ligt voor onsstraalde de zonnigheid dezer woorden uit over een heele pagina. De zon van het optimisme, zoo onontbeerlijk in ons korte menschenleven, koesterde al het overige nieuws. Waarom zijn er niet meer groote mannen die inzien dat een blijde voor spelling hunnerzijds, een moedig en krachtig woord dat het uitzicht op beter tijden geeft, op zichzelf al bijdraagt tot herstel in een we reld-malaise die vooral door achterdocht en ontmoediging veroorzaakt wordt? Want de ge voelens der menschen, die moeilijk te wegen maar machtige factoren, hebben zooveel meer invloed op den gang van zaken dan de nuch tere feiten van den dag. Er is een wissel werking, zult u zeggen en ik erken het. Maar levensmoed, optimisme kunnen die sterker influenceeren dan welke gebeurtenis ook en vele jongere mannen dan Ford, die even machtige of nog veel machtiger posten dan de zijne bekleeden zouden een voorbeeld aan hem kunnen nemen inplaats van hun einde- looze reeksen zwartgalligheden ten beste te geven, Henry Ford heeft rondweg gezegd: „Niets in de gebeurtenissen der laatste weken heeft wijziging gebracht in mijn geloof, dat een tijdperk van voorspoed voor ons ligt". En dat gold niet alleen de Vereenigde Staten die trouwens in economischen zin niet minder diep in de put zitten dan Europa v— maar ook de overzijde van den haring vijver, want hij pakte meteen uit over de nutteloosheid van oorlog, die door geen enkel land te winnen isdie alleen winst kan opleveren voor „financieele belangen, die hem bevorderen cn voorbereidingen daartoe maken". Ford's meening is dat zulke financieele belangen het niet winnen zullen. Hij ziet den uitweg uit de verwarring, een uitweg die er inder daad is. Van zijn bestaan zijn we ons telkens weer bewust geworden, ook in den laatsten tijd nog, als een of andere schokkende ge beurtenis plaats had die wéér niet leidde tot dien grooten oorlog, waarover men nu al zooveel jaren praat en dien men zoo voort durend en zoo verlammend vreest. Er wor den vaak vergelijkingen met den toestand vóór 1914 gemaakt, maar bijna altijd met het doel, naargeestige overeenkomsten aan te toonen. Die kan men altijd in de historie vinden. Maar als men een volledig beeld wil geven moet er bij vermeld worden, wat an ders is. En er zijn een paar dingen anders. Zeer groote dingen. Ik zal er enkele noemen. Vóór 1914 bestonden er twee machtige, te genovergestelde staten-groepeeringen in on derlinge militair verbond. Die zijn er nu niet. Er wordt vooral door Engeland integendeel voortdurend gewerkt om zulk een tegenstel ling te vermijden. En vóór 1914 brak een gansche reeks oorlogen uit door zulke geva ren als in de periode 1918—1938 juist bezwo ren zijn. En in 1914 meende men nog groote nationale winst uit een volkenstrijd te kun nen maken. Wie meent dat nu nog? En in 1914 was de groote massa volstrekt niet ver dacht op het gevaar. Er heersehte veeleer stilte. Er waren haast geen acute interna tionale geschillen. Er was een stilte, die den storm voorafging, evenals in 1870 voor den Fransch-Duitschen oorlog. Men was er niet op bedacht. Nu? Er is niets waar men meer op bedacht en waar men men voor beducht is. De sfeer is geladenmaar het is een gansch andere sfeer dan die van het ramp jaar een kwarteeuw geleden. En de kans is er immers dat het oude spreekwoord bewaar heid wordt van de redding, die het meest nabij is als de nood op het hoogst komt? Ik weet niet of Ford ieder oogenblik van iederen dag volkomen gelooft wat hij giste ren gezegd heeft. Ook hij moet zijn momen ten van twijfel hebben. Maar hij heeft ge lijk als hij zich in dezen toon uitlaat en daarmee de gedachten uit die in zijn geest overheerschen. Meer levensmoed, meer durf. meer optimisme. Ze zijn hard noodig. R. P. SANTPOORT BAZAR. Het comité, dat de organisatie van den bazar ten bate van het Jeugdhuis der Ned. Herv. Gemeente op zich nam, heeft besloten den bazar te houden op 12, 13 en 14 Mei. Het is de bedoeling hem te houden in de groote zaal van het Jeugdhuis zelve DAMMEN. Hedenavond wordt in het clublokaal van „Stabiel" de derde ronde om het kampioen schap van Groot-Velsen Zooals wij Zaterdag" reeds mededeelden be staat er thans gelegenheid om per trekschuit de bloeiende bloembollenvelden te bezoeken. De eerste proeftocht had reeds een zeer groot succes. VELSEN Een voornaam concert in Concordia. „De Eendracht" op haar best. Voor een beschamend gering aantal bezoe kers gaf de harmoniekapel der papierfabrieken „De Eendracht" Zaterdagavond een concert in het gebouw Concordia. De avond, waar een Haarlemsch strijkkwar tet aan medewerkte, werd met een inleidend woord van den voorzitter, den heer J. Vel, geopend. Spr. bracht o.m. dank aan den eere directeur, den heer K. H. Kerkhoff, voor het geschenk aan den kapel, n.l. Grieg's suite Sigurd Jorsalvar. Boedijn liet ons in het openingsnummer het Noorsche Carnaval door Svendsen, genieten van een fraai ensemblespel en een tot in alle onderdeelen verzorgd passagespel van dit technisch knap gecomponeerde werk. Uitste kend klonken de solo trekjes van hobo, fluit en klarinet alsmede het spel der koperinstru menten. Onderling stemde de kapel, behalve in het saxofoonregister, goed. Bekend is Boedijn's voorliefde voor de ver zorging en „uitdieping" der dynamiek; tref fend kwam dit mede tot uiting in de Noorsche suite Sigurd Jorsalvar van Grieg, die alle aandacht van de blazers vergde. Wat was de klank van het corps in de Prélude van een bijzonder fraai gehalte. Fijntjes werden klari netten en 't hooge koper geaccentueerd. Het hout was dezen avond zeer goed op dreef en ontwikkelde een prachtigen, warmen toon. Het Intermezzo schilderde de dirigent zijn man netjes geheel voor; met zulk een veeleischend toonwerk was dit dan ook wel noodig, want de attentie voor den leider in al de grillige wendingen van deze Grieg partituur mag hier zeker geen moment verslappen. Tintelend was de inzet van den Marche Solenelle van het hooge koper, lof voor de melodieuze hoornsoli en het zoo knap bestir deerde werk der houtblazers. En ten slotte hebben we in het bijzonder genoten van het markante rhythme, dat Boedijn dezen marsch door zijn blazers, met de fameuze bas- hoog koperblazers aan het hoofd, liet mee geven. Hoe „puntig" bliezen die trompetten en pistons, 't was een lust om te hoor en. Pablo de Sarasate's Romanza Andaluza leent zich niet gemakkelijk voor harmonie-bezet ting, maar de kleurrijke vertolking maakte veel, hoewel niet alles goed. Er was een te vroege inzet van de pistons, de stemming had even beter kunnen zijn en het was o.i. nog niet fijn genoeg (toegegeven, dat dit moeilijk te bereiken is in een compositie voor vioolsolo geschreven)Het tempo hadden we ons snel ler gedacht; Boedijn hield het tamelijlk slee- pend en in eigen opvatting. De begeleiding- was terdege afgewogen en domineerde ner gens; het hout, welks nummer dit eigenlijk is; verrichtte er verdienstelijk werk in. De Suite van Debussy was. zooals vooruit te concludeeren viel, een experiment; tevens was het voor harmonie de eerste uitvoering in ons land. Zeker zal het den blazers eerst wat on wennig in de ooren geklonken hebben, maar alras na de eerste maten viel te bespeuren, dat- er terdege op geoefend was en men het „in de vingers" had. Er werd vlot en veelal juist ge lezen, zoodat het een knappe reproductie werd, die ons uitstekend voldeed. Hulde voor deze keuze, die meer verwachten laat. Meesleepend was de introductie van de ouverture Le Roi d' IJs van Lalo met haar creseendi en fameuze fortissimi: het corps had wat alle onderdeelen betreft ditmaal weel een gelukkigen avond, want de stemming b.v. was voortreffelijk. En het voorname programma werd afge werkt op een wijze, de reputatie van. de kapel waardig. Het was een zeer gelukkig besluit van dit reeds zoo muzikaal geslaagde winter seizoen. De medewerking voor dit concert mocht eveneens gehoord worden. De heeren Jan Hoeben (1-e viool), K. H. Kerkhoff (alt), Ph. S. Vlessing (cello) en mej. Nel de Jager (2e viool) allen uit Haarlem werkten als strijkkwartet aan dezen avond mede. Reeds hadden wij het genoegen deze musici eerder te hooren. en waren wij er bij voorbaat van overtuigd, dat dit optreden een onverdeeld kunstgenot zou worden. En dat was het ongetwijfeld, al is niet over eiken toe hoorder de geest van kwartetspel vaardig ge worden. Maar dat lag dan zeker niet aan de voortreffelijke musiceerende vertolkers van Mozart's kwartet nr. 12 met zijn verrukkelijk Andante cantabile en het in climax juist op gebouwde meesterwerk van een der grootsten der toondichters, welke de wereld ooit gekend heeft. Schooner van melodie is zijn bekende klari- nettenkwintet, waarin de eerste klarinettist van „De Eendracht", de heer K. Hollander zoo boeiend solieerde. Het Larghetto uit dit opus met zijn rijkdom aan melodie is wel het schoonste wat men in dit genre op muziekgebied kent; ontroerend hebben de uitvoerenden, voor het grootste ge deelte uit amateurs bestaande, het vertolkt. We mogen gerust zeggen, dat het meester lijk was en dat er ademloos geluisterd is naar dit zoo minutieus verzorgd spel. Een langdurig en hartelijk applaus, dat in het bijzonder zeker wel oud-directeur Kerk hoff gold (zonder de anderen tekort willen doen) was de dank van de muziekliefhebbers, die zich eveneens jegens Boedijn niet onbe tuigd lieten voor het muzikaal genot, dat hij hen dezen winter geboden heeft. W. HARMONIE CONCORDIA OP HAAR LAATSTE BEENEN? Met de meer dan 40 jaar oude en daarmede de oudste muziekvereeniging in IJmuiden, de Harmonie Concordia, die eens zulk een be langrijke plaats in de dilettantenwereld in nam, gaat het den laatsten tijd hard berg afwaarts. Het repetitiebezoek werd steeds aninder en het ledental liep voortdurend ach teruit, wat tengevolge had, dat ook de inkom sten uit de contributies verminderden. Naar wij vernemen heeft het bestuur zich thans genoodzaakt gezien de repetities voor onbepaalden tijd uit te stellen. Dit beteekent dus dat Concordia, waaraan IJmuiden zoo veel verplicht is, vooral door de mooie con certen op het Willemsplein nu nog slechts in naam bestaat. Laat ons hopen, dat -de vereeniging spoedig uit haar asch mag herrij-zen. Koleninvoer Met het Nederlandsch stoomschip Schie land is van New Castle een lading steenkolen voor het Hoogovenbedrijf ingevoerd. Hout voor Velsen, Het- Duitsche stoomschip Possehl is van Danzig aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek te Velsen. PALMPAASCHOPTOCHT. IJMUIDEN Schietwedstrijd B. V. L. jKennemerland". De eindstrijd. Zaterdag heeft in het Patronaatsgebouw de eindwedstrijd plaats gehad van den door den Vrijwilligen Landstorm „Kennemerland" ge- organiseerden schietwedstrijd. De wedstrijd heeft een goed verloop gehad en vele autori teiten gaven door him aanwezigheid van hun belangstelling blijk. Bij dezen laatsten wed strijd waren o.a. aanwezig burgemeester Scholtens van Beverwijk, de luitenants A. P. v. Roozendaal, A. C. Kronenberg en P. Ver hoog, de heer S. Boerema, brigade-comman dant der Rijksveldwacht enz. Mejuffrouw Fenny Hoefakker, een dochter van een der leden, die ten bate der afdeeling speldjes had verkocht, mocht uit handen van overste P. S. Hartogh Heijs van Zouteveen namens het ge west Kennemerland een damestasch in ont vangst nemen. De wedstrijd werd gesloten door majoor Borren, die den wedstrijdleider Koelemeyer en anderen dankte voor hun medewerking. De uitslag was als volgt: Korpsen: Heemstede 240 p. (H. won hier mede voor de tweede maal het wisselschild) Beverwijk 239 p., Schoten 236 p., IJmuiden 235 p., Vogelenzang 234 p., Bloemendaal 234 p. Vrijw. Motordienst Haarlem 234 p., Zandvoort 233 p., Velsen-N. 23'! p., Heemskerk 229 p. Haarlem 226 p., Santpoort 225 p.. Wijk aan Zee 224 p., Bennebroek 221 p. Personeele wedstrijd: D. J. van Rijn Haarlem 50—47 (na loting), S. Zonneveld 50—47, H. P. van Roozendaal Velsen-N. 49—50, A. v. d. Steen IJmuiden 49—49, M. Kwaak Velsen-N. 49—48, R. L. v. d. Berg Haarlem 49—46. J. Hoendervos Bloemen daal 49—46, J. de Ruijter IJmuiden 4946, L. P Beentjes Velsen-N. 49—44, P. Strijbosch 49—41. De prijsuitdeeling zal geschieden in Bever wijk. Zondagmiddag is te IJmuiden Oost evenals verleden jaar een palmpaaschoptocht gehou den, uitgaande van de R.K. Speeltuinvereeni- ging „Vrij en Blij". Ruim 200 kinderen namen aan dezen kleurigen optocht deel. Dat dit in eere herstellen van een mooi, doch lang ver geten, gebruik ook de belangstelling van den burgemeester geniet, blijkt uit diens aanwezig heid met zijn echtgenoote. Voor den aanvang van den optocht, werden de palmpaschen door een jury, bestaande uit de hoofdzuster van de R.K. meisjesschool en de heeren Brui nenberg en Ranke, gekeurd en uit alle deel nemers de besten tien gekozen. Vervolgens moesten deze tien voor den burgemeester en diens echtgenoote verschijnen, die de beste drie aanwezen. De kinderen waren met deze keuze zeer blij, temeer nog daar de echtge noote van den burgemeester hen uitnoodigde Maandagmiddag te haren huize een extra prijs te komen afhalen. Hierna werd een be gin gemaakt met de opstelling van den stoet en alvorens deze een rondgang door IJmui den Oost zou maken werd bij het bestuurslid H. v. d. P., die juist zijn zilveren huwelijks feest vierde een zanghulde gebracht, waarna aan het bruidspaar een groote palmpaasch werd aangeboden. Na deze huldiging trok men door talrijke straten waar overal veel belang stellenden waren opgesteld. De stoet werd bij den speeltuin van Vrij en Blij ontbonden waarna aan de winnaars t.w. 1. C. v. Gooi, Steenbakker, 3. R. Knippers, 4. J. Meesters, v. Son, 6. J. v. d. Kolk, 7. Merlé, 8. T-hijssen, 9. Balm, 10. Groen, een prijs werd uitgereikt en aan alle deelnemers een paascheï gegeven. HOOGOVEN SCHAAKCLUB. De gedetailleerde uitslagen van de in het Casino gespeelde onderlinge wedstrijden zijn als volgt: Reeds enkele stukken heide door het vuur vernield. In de twee afgeloopcn dagen hebben op vele plaatsen in ons land bran den gewoed, waaronder een, welke, wanneer niet tijdig was ingegrepen, een groot stuk natuurschoon zou heb ben vernield. Deze brand brak Zondagmiddag uit op het ijksschietterrein bij Ede op de groote heide, in de nabijheid der militaire schietbanen. Aangewakkerd door een vrij feilen wind joegen de hoog oplaaiende vlammen over een breedte van 500 m. in de richting van het Edesehe bosch. Met man en macht werkten de boschbrandweer en de Edesehe politie onder leiding van den commissaris met schoppen en takken om den brand tot staan te brengen en een overslaan op het bosch te voorkomen. Groote donkere wolken stegen ten hemel en maakten tot ver in den omtrek dbn brand zichtbaar. Uit alle richtingen kwamen honderden be langstellenden opdagen. Militairen van het garnizoen werden ook gerequireerd om bij de blusschingswerkzaamheden assistentie te ver- Ieenen, Dank zij het kordate optreden is de brand gebluscht, toen de vlammen nog slechts 100 m. van het bosch verwijderd waren. In het geheel is een terrein van 3 H.A. vernield. Het vuur is ontstaan doordat eenige meisje-s met lucifers hebben gespeeld Drie woningen afgebrand. Te Mijdrecht zijn Zaterdagavond drie ar beiderswoningen onder één dak, bewoond dooi de gezinnen W. Rip, G. Rip en G. van Tol, tot den grond toe afgebrand. Opstal en inventaris waren, hoewel laag, verzekerd. Door het wegwerpen van lucifers zijn te Pu- tershoek een aantal rietschelven in brand ge raakt. Voor ongeveer 4000 gulden riet is ver loren gegaan. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. Vijf koeien en zeven varkens zijn bij een brand in de stallen, grenzen aan de groote boerderij van den landbouwer Zanting op het Bergje in de gemeente Dedemsvaart, in de vlammen omgekomen. De boerderij van den heer W. Sanders te Oerle is Zaterdagavond, vermoedelijk door een defect aan den schoorsteen, geheel afgebrand. Negen varkens kon men niet tijdig meer red den. Een en ander was slechts laag verzekerd. Brand in zoutfabriek te Boekelo. Door een defect aan een Dieselauto is Za terdagavond brand ontstaan in de zoutfabriek te Boekelo. Een deel van het dek en een deel van een zoldervloer werden door het vuur vernield. Het bedrijf ondervindt van een en ander geen enkele stoornis. De brand Is trou wens slechts van zeer beperkten omvang ge weest. Zelfs de Dieselauto is gespaard geble ven. Heide- en boschbrand. Zondagmiddag om vijf uur is een heide brand uitgebroken tusschen de Punt Norg en Eelde. Het vuur woedde in hoofdzaak op een stuk heide dicht bij het militaire kamp te Don deren. Onmiddellijk vertrokken uit het garni zoen Groningen twee detachementen militai ren om aan het blusschingswerk deel te nemen. De in Donderen gestationneerde munitiema gazijnen liepen geen gevaar. Na hard werken slaagde men er met vereende krachten in, het vuur te blusschen. Om half acht had men den brand onder de knie en konden de mili tairen naar Groningen terugkeeren. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Door tot nog toe onbekende oorzaak is Zon dagmiddag tusschen Lottum en Tienraay een perceel heide en jong opgaand hout over een oppervlak van ongeveer 10 h.a. in de asch ge legd. P. H. OortDr. H. J. Rutgers P. A. VeldheerG. J. Jansen 0—1 1—0 L. WanetchekC. v. Krimpen P. SnijderC. v. Krimpen 0—1 0—1 J. C. de Haas—Hubers T. C. de HaasMeijer 1—0 1—0 PaardekoperWaagmeester Pli. v. d. WelRodenberg Vz 1—0 J. BeentjesAndrea v. Alfen—v. Vuuren afgebr. 0—1 Voor den Politierechter. De bollebof. In dorpen treft men nog wel eens iemand aan, die de schrik is van de gemeenschap of een deel ervan. In Amsterdam zijn er ook wel geweest, maar daar is direct nog al veel politie bij de hand en als zoo'n bollebof dan eens een keer of wat begummistokt is en op een niet altijd comfortabele wijze naar het bureau gebracht, raakt de liefhebberij er af. Ten plattelande duurt de terreur gewoonlijk even langer omdat velen bang zijn naar de politie te loopen als 't niet erg is. Het scheen ons toe, dat- er in IJmuiden ook zoo'n bollebof in wording is, tenzij hij tijdig in zijn groei wordt gestuit. Het jongemensch heeft al eenige vonnissen op zijn rekening en heeft een zoodanige re putatie, dat, toen hij laatst met een klein ge volg, zooals die heeren gemeenlijk hebben, op straat was en zich met een 16-jarïgen jon gen, die hem niets in den weg lei, meende te moeten bemoeien, een kennis van dezen zei: „Ga mee, want ze maken altijd ruzie". Dit nu was voor den knaap tegen wien het ge zegde gericht was, een welkome aanleiding om den spreker bij de keel te grijpen, hem een stoot tegen de kin toe te brengen en met ge weld tegen een winkelruit te drukken, wat hem doezelig maakte. De jongen had niet lang geleden een hersenschudding gehad en zijn hoofd verdroeg de botsing tegen een ruit nog niet te best. De officier vroeg tegen den bollebof. die niet verschenen was, f 10 boete; de rechter keek in het strafblad en gaf f 12.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1