Paschen SCHUDT UW LEVER WAKKER Spoorwegpensioenwet wordt gewijzigd. Het Nederlandsch bij eindexamens gymnasia KREYMBORG IS WAARBORG V R IJ D A G 15 A P R I L 193S Directie kan ontslag op 60-jarigen leeftijd geven. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet 1925 voor de spoor wegambtenaren, waarbij van de vol gende beginselen is uitgegaan: a. de directie verkrijgt de bevoegd heid, ieder lid van het personeel op 60-jarigen leeftijd ontslag te verlee- nen met dadelijk ingaand pensioen; b. aan wachtgelders van 60 jaar of ouder zal op den datum van inwer kingtreding der gewijzigde pensioen wet dadelijk ingaand pensioen wor den verleend; c. personeel van 55 jaar of ouder kan op eigen verzoek door de direc tie gepensionneerd worden; d. aan wachtgelders van 55 tot 60 jaar zal, indien zij binnen zes maan den na inwerkingtreding der gewij zigde pensioenwet daartoe aan de directie het verzoek richten, dadelijk ingaand pensioen worden verleend; e. artikel 24, eerste lid, letter b, der pensioenwet vervalt. In de Memorie van Toelichting wordt de omstandigheid, dat met ingang van 1 Jan. 1938 de exploitatie van de Nederlandsche Spoorwegen van de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen en de Holland- sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij naar de N.V. Nederlandsche Spoorwegen is overge gaan als motief voor deze wijziging naar vo ren gebracht. De inkrimping in de laatste jaren van het bedrijf der Nederlandsche Spoorwegen heeft geleid tot versterkte afvloeiing van personeel zoodat de geldende bepalingen omtrent toe kenning van pensioen of wachtgeld, welke hierop niet waren berekend, bij die af vloeiing minder gewensehte verschillen ble ken op te leveren. Om hierin verbetering te brengen, heeft de directie, na overleg met den personeel - raad en met de commissie van bijstand van het spoorwegpensioenfonds, voorgesteld de in aanmerking komende artikelen te wijzigen. De onderling afwijkende voorschriften ten aanzien van het tijdstip, waarop de verschil lende groepen van personeel voor toeken ning van pensioen in aanmerking komen, zullen zoodoende worden vervangen door voor het geheele personeel gelijkelijk gel dende bepalingen. Óp grond daarvan zal de directie voortaan bevoegd zijn, ieder van het personeel bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd ontslag met dadelijk ingaand pen sioen te verleenen. Overeenkomstige be voegdheid erlangt zij ten aanzien van hen, die den leeftijd van 55 jaar hebben bereikt, mits de belanghebbende neen daartoe strek kend verzoek tot de directie richten. Opmer king verdient, dat. in beide gevallen toeken ning van pensioen afhankelijk is van mede werking der directie, welke medewerking zij slechts verleent, indien wegens overtollig heid het bedrijfsbelang pensionneering vor dert. Zelfstandig recht op pensioen zullen de spoorwegambtenaren ook voortaan eerst bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd heb ben. Dezelfde beginselen zullen toegepast wor den ten aanzien van hen, die bij het in wer king treden van de wijzigingswet reeds op wachtgeld waren gesteld, met dien verstan de. dat wachtgelders, jonger dan 60 jaar. gedurende zes maanden na- den datum van invoering een aanvraag om toekenning van pensioen tot de directie kunnen richten. Om tegemoet te komen aan de hoogere pensioenlasten, welke hieruit voor het fonds voortvloeien, bepaalt artikel 5 van het ont werp dat de vennootschap aan het fonds de pensioenen zal vergoeden, welke worden uit gekeerd aan hen, die den leeftijd van 60 jaar nog niet hebben bereikt. VERTRAGING IN VERVAARDIGING ZOMERPOSTZEGELS. Het centraal propaganda--comité voor de zomerpostzegels deelt mede; Als termijn voor den verkoop van de zomer postzegels was aanvankelijk vastgesteld 1 Mei tot en met 15 Juli. Er is echter in de ver vaardiging van de postzegels vertraging ont staan, zoodat zij eerst 16 Mei verkrijgbaar zullen zijn. Wieringermeer komt 30.000 tekort. Zuid er zeefonds zal bijspringen. De raad van het openbaar lichaam de Wie ringermeer heeft gister (Donderdag) voor het eerst de gemeentebegrooting behandeld. Door gegevens van de Wieringermeerdirec- tie eif van de besturen der randgemeenten, waaronder de Wieringermeer voor 1 Januari 1938 ressorteerde, alsook van de inspecteurs van de directe belastingen te Alkmaar, Den Helder en Hoorn kon voor een groot aantal posten een min of meer betrouwbare basis worden genomen: een en ander was oorzaak, dat de gemeentebegrooting eerst nu in be handeling kon worden genomen. Het totaal der ontvangsten is geraamd op f 56.380 waarvan f 45.679 wegens opbrengst van belastingen. De uitgaven worden geraamd op f 86.180, waarin begrepen een post onvoorzien van f 5.670.50. Krachtens de wet van 31 Mei 1937, waarin is bepaald dat, indien de „Wieringermeer" over eenig dienstjaar niet in staat is de uit gaven. voortvloeiende uit de gemeentelijke taak, door de gemeentelijke inkomsten te dekken, haar naar door de Kroon te stellen •regelen een uitkeering ten laste van het Zui- derzeefonds wordt verstrekt, zal dit begroo- tingstekort wel uit dit fonds worden aange vuld. ..De Wieringermeer" ontvangt geen enkele uitkeering uit het gemeentefonds en het Werkloosheidssubsidie Fonds, doch daarte genover staat, dat de hoofdsom der Gemeen tefondsbelasting niet komt ten goede van het Gemeentefonds, doch van de ..Wieringer- meer-gemeente": terwijl bovendien het rijk op de vermogensbelasting 50 bijzondere op centen ten bate van ..De Wieringermeer" heft. Vrijstelling voor bewoners van andere provincies. De AJN.WJ3. schrijft. Voor het berijden van de provinciale wegen in Noord-Brabant is het nog steeds noodig, dat men voorzien is van een z.g. weggeldkaart, waaruit blijkt, dat men het weggeld heeft betaald. De A.N.W.B. heeft steeds krachtig geageerd voor een algeheele opheffing van deze hef fing en, als dat niet mogelijk zou blijken toch in ieder geval voor de vrijstelling daar van voor de niet-ingezetenen der provincie. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen nu deze wielrijders hiervan zijn vrijgesteld mits zij „hun hoofdverblijf niet binnen deze provincie hebben". Ofschoon het tot volledige afschaffing van deze bepaling nog niet is gekomen, mag het toch tot voldoening strekken, dat voorloopig althans dit eerste resultaat is bereikt. NEDERLANDSCHE GIST- EN SPIRITUS FABRIEK KEERT 15% DIVIDEND UIT. Naar wij vernemen, zullen directie en commissarissen der N.V. Neder landsche gist- en spiritusfabriek in de eerstvolgende jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhou ders voorstellen over het boekjaar 1937 een dividend van 15% uit te keeren. Ook een mondeling gedeelte In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer in zake de onderwijsbegrooting heeft de minister van onderwijs, ten bewijze, dat het onderwijs in het Nederlandsch zijn aandacht heeft, verwezen naar een Konink lijk Besluit van 28 Maart 1938, waardoor wij ziging is gebracht in het eindexamen van het Gymnasium en in het staatsexamen. Thans is bedoeld Kon. Besluit in het Staatsblad verschenen, en hieruit blijkt, dat de candidaten, behalve het te maken opstel bij het schriftelijk gedeelte van het examen, voor de Nederlandsche taal met ingang van het volgend jaar ook aan een monde ling examen zullen worden ondcr- 4 worpen. De eisch hiervoor is als volgt om schreven; Het op juiste wijze voorlezen en verklaren van een na 1600 In niet te gemakkelijk Nederlandsch geschreven stuk proza of poëzie. De duur van dit examen-onderdeel is bepaald op 20 minuten voorafge gaan door 15 minuten inzage van het te verklaren stuk. Inbrekerspaar veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank deed Donder dagmiddag uitspraak in de zaak tegen den 20-jarigen koksmaat M. V.. wonende te Rot terdam, thans gedetineerd, die zich in Octo ber en December aan een reeks inbraken had schuldig gemaakt, waarbij hij in bijna alle gevallen hulp had van de 32-jarige werkster J. A. A., wonende te Eindhoven, die, terwijl verdachte in d^e verschillende kasten en laden een onderzoek instelde, in een der kamers op uitkijk stond. Bij deze inbraken was hem een waarde van ongeveer drieduizend gulden aan tafelzilver en gouden sieraden in handen gevallen. De rechtbank heeft de koksmaat tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De werkster werd wegens medeplichtigheid aan diefstal, veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar en drie maanden met af trek. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR VERSTERKING DEFENSIE. f 100 A. van N.: Rotterdam; f 100 P. W., den Haag; f50 Ned. H. Mij., Amsterdam namens mej. M. R. E. van E.; f50 Incassobank, den Haag namens A. D. G.. Bandoeng; f 10 N. N., Overveen; f 100 W. C., Laren; f 100 H. van W. C. van B., Heemstede; f55 gymnasium. Lei den; f100 K. L. C„ Utrecht; f250 mevr. E. C. de V. van R., den Haag; f 100 A. H., Wasse naar; f5 A. H. B., Bloemendaal; f 100 mevr. M. S. G. V.—V., den Haag. n Waarborg-Costuum aan te hebben is op z'n Paaschbest gekleed zijn. Want elk Waarborg-Costuum is iets aparts aan stof en bewerking en juist door dat aparte maakt Uw Waarborg- Costuum een uitstekende indruk bij ieder die U er mee gekleed ziet. En voor den prijs behoeft V het niet te laten, want Kreymhorg concurreert scherp! Waarborg-Kleeding alléén bij KREYMBORG (Adv. ïngez. Med.) Extra-Kalvertoewijzing. In verband met mond- en klauwzeer. Naar wij vernemen, *h e e f t de minister van Economische Zaken besloten, dat met het oog op de bij de laatste mond- en klauw- zeer-episoötie geleden verliezen, de aan de onderscheidene gewesten voor 1938 verleende kalvertoewijzingen alsnog een verhooging zullen ondergaan. Bij de bepaling van de uit dien hoofde aan de gewesten toe te kennen extra toewijzing is uitgegaan van een uitgebreid en nauwkeu rig door den centralen crisis-controledienst ingesteld onderzoek, alsmede van de cijfers, welke dienaangaande door den Veeartsenij- kundigen Dienst zijn gepubliceerd. Op dien grondslag is het aantal extra schet sen voor geheel Nederland op 28.506 vastge steld. Ten aanzien van de toewijzingen binnen de gewesten, de toewijzingen dus aan de ver schillende daarvoor in aanmerking komende veehouders, is bepaald, dat alleen zij, op wier bedrijf volgens officieele verklaringen na 1 Augustus 1937 mond- en klauwzeer heeft ge- heerscht, voor deze toewijzing in aanmerking kunnen komen. Voorts zal bij de vaststelling van dé toe wijzing rekening worden gehouden met: le. het aantal aan mond- en klauwzeer ge storven dieren boven 1 jaar tijdens de pe riode. gedurende welke het bedrijf door den veeartsenij kundigen dienst besmet ls ver klaard; 2e. het aantal de vorenbedoelde pe riode aan mond- en klauwzeer gestorven die ren boven één jaar en de tijdens en na die periode ten gevolge van genoemde ziekte plaats gehad hebbende noodslachtingen van dieren boven één jaar; 3e. door het aantal stuks vee boven één jaar, hetwelk door het mond- en klauwzeer wrak is geworden en dientengevolge spoedig zal moeten worden opgeruimd. Door de gewestelijke landbouw-crisis-orga- nisatiès zal zoo spoedig mogelijk bekend wor den gemaakt waar en op welke wijze aan vragen voor deze bijzondere toewijzing die nen te worden ingediend. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS- BANK N.V. Donderdagavond werd te Amsterdam onder vorozitterschap van ir. M. C. E. Bongaerts de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Middenstandsbank gehouden. Een bedrag ad. f 273.400 aan aandeelen, uit brengende 223 stemmen, was ter vergadering vertegenwoordigd. Het verslag van het tiende boekjaar en de balans en winst- en verliesrekening over 1937 werden behandeld en goedgekeurd. Besloten werd over het preferente kapitaal een divi dend van 5 procent uit te keeren. Als commissarissen werden herbenoemd de heeren H. G. J. van de Sand te Arnhem H. J. Peletier te Leeuwarden en P. Wieling?; te Utrecht. Knaap speelde op den rijweg! Op den Riikssfcraatweg nabij het kerkhof te Harderwijk is het zesjarig zoontje van d: familie Polhoudt. dat op den rijweg aan het spelen was. door oen personenauto gegrepen en met ernstige verwondingen! in het Piusge- sticht te Harderwijk overgebracht. In deze inrichting is de knaap overleden Ontspanning en spel voor werk- loozen te Breda. In Breda zal getracht worden aan de werkloozen ontspanning te verschaffen. Het is de bedoeling om de werkloozen in de gelegenheid te stellen te werken op volks tuintjes en in werkplaatsen die intusschen nog ingericht moeten worden. Verder zal men een zestal voetbalvelden ter beschikking stel len van de groepen werkloozen, die sport be oefenen willen, terwijl ook voor localiteiten zal worden zorg gedragen voor andere soorten van sport. Men wil ontwikkelingscursussen organiseeren en excursies. Er wordt ook ge dacht aan zangkoren en tooneelgroepen en aan het aanleggen van een openluchttheater voor de werkloozen. Teneinde de werkloozen naar dit werk te trekken, zullen zij die er aan meedoen vrijge steld worden van stempelen, terwijl de leiders van de groepen een vergoeding zullen ont vangen, die 20 pet boven het steunbedrag uit gaat. Meegedeeld werd, dat alle benoodigde materialen door de gemeente ter beschikking zullen worden gesteld. Het kostenvraagstuk is nog niet definitief geregeld. Als echter het experiment slaagt, zal ook aan andere gemeenten gelegenheid ge geven worden de werkloozen op deze wijze eenige ontspanning te verschaffen. NIEUW RAADHUIS TE HOOGEVEEN. De gemeenteraad van Hoogeveen heeft met. 14 tegen 2 stemmen besloten tot der. bouv. van een nieuw raadhuis volgens het ontwerp van der heer C. J. Blaauw. architect te Haarlem. De beide tegenstanders, de heeren dr. P. Kooiman en Sa Polak, konden zich met het ontwerp niet vereenigen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal jn Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. hot bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt.' tj^ lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt ci lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen u moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen, Eischt Carter's Lever' pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. (Adv. Irigez.'Med.) De verdeeling der grondstoffen. Slechts 3 pCt. van de grondstoffenproductie uit de koloniën van belang voor den wereld- handel, constateert Lord Plymouth. In het Engelsche Hoogerhuis heeft de La- bourvertegenwoordiger Morley het vraagstuk van de internationale verdeeling der grond stoffen ter sprake gebracht om de aandacht der regeering te vestigen op de moeilijkheden, waarmede een aantal staten te kampen heeft' Lord Plymouth, die namens de regeering sprak, zeide: Dit vraagstuk hangt samen met den inter nationalen handel en kan slechts geregeld worden door samenwerking van alle staten, op het oogenblik maakt de totale productie van alle grondstoffen, die voor den handel be langrijk zijn, in alle koloniale gebieden niet meer dan drie procent van de wereldproduc tie uit. Men kan niet volhouden, aldus Plymouth dat de moeilijkheid van het verkrijgen van grondstoffen een overheerschend koloniaal vraagstuk is en dat de koloniale zijde vari het probleem, indien zij geregeld werd, noodzake lijk zeer zou bijdragen tot de oplossing, van het grootere vraagstuk. De Eritsche. regeerine heeft de Volkenbondscommissie voor de grond stoffen geantwoord, dat zij over het algemeen instemt met de door de commissie geformu leerde beginselen. Plymouth zeide verder, dat de economische vraagstukken niet geheel van de politieke kunnen worden losgemaakt. Een bevredigende oplossing van de grootere internationale eco nomische moeilijkheden zou een zeer gunstigen invloed hebben op den algemeenen toestand De regeering hoopt, dat de atmosfeer binnen niet al te langen tijd zal verbeteren en dat het dan mogelijk zal zijn deze moeilijke punten opnieuw in behandeling te nemen en te komen tot een verstrekkende regeling der problemen van den wereldhandel. Cissy van Bennekom voor Het Hof. Wegens het slaan van een man Een gulden boete geëischt. De actrice Cissy van Bennekom moest Don derdag in het verdachtenbankje van het; Am- sterdamsche Gerechtshof plaats nemén; Mis handeling was haar ten laste gelegd. De po litie rechter had haar f 5 boete opgelegd, om dat zij op een Novemberdag op den hoek van de Marnixstraat en de Rozengracht een man een stevige klap in het gezicht had ge geven, „omdat hij mij lastig viel en ïk mij verwêerde", hield de actrice voor den politie rechter vol, die dit beroep op noodweer échter verwierp. Hoewel de boete laag was ging de actrice in hooger beroep, zoodat het hof Don derdag deze zaak behandelde. Ik vind, dat ik uit noodweer handelde en bovendien heeft de politierechter zijn vonnis gemotiveerd met het argument, dat een vrouw niets zal overkomen wanneer zij zich fatsoen lijk gedraagt, antwoordde verd. op de vraag, waarom zij in hooger beroep was gekomen. De man. die aangifte heeft gedaan, dat hij door de actrice is mishandeld, komt dan voor het getuigenhekje. Bij het uitstappen van de tram op den hoek van de Marnixstraat en de Rozengracht werd hij door verdachte ge hinderd. President: „En riep u toen „brutaaltje", liep u haar achterna. Getuige: „Ik liep haar niet expres achterna, maar we gingen dezelfden kant uit en toen zei ik omdat ik boos was brutaaltje, Direct daarop kreeg ik een klap op m'n wang. Toen was ik dubbel ontzet. President: „Vond u daarin reden om naar de politie te gaan. Getuige: Ja, we mogen onze eigen rechter niet zijn. Als het een man geweest was, zou ik misschien een klap terug hebben gege ven." President; En toen dat niet ging, liep u naar de politie." „Zoo is 'f', antwoordde getuige. De actrice en de mishandelde worden dan beiden op het podium geroepen om op een situatieteekening, die door den verdediger mr. Sternheim is gefourneerd, aan te wijzen waar het conflict in alle hevigheid is losgebarsten. Beide voorstellingen kloppen niet precies, „maar dat komt meer voor" merkt de presi dent op. Volgens de actrice had getuige niet de min ste reden gehad om „brutaaltje" te roepen, „trouwens, ik had het niet eens gehoord, ik werd lastig gevallen." President: „En toen gaf u hem een fikschen draai om de ooren." Cissy doet dan voor, hoe de getuige tegen haar aan was geloopen. De verdediger speelt de rol van „den man die lastig viel". Tot groote hilariteit van het Hof speelt de actrice dit kleine rolletje en haar houding laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De getuige wordt dan weer uitgenoodigd om voor het hekje te komen om te antwoorden op eenige vragen van den verdediger, die nog eens precies vast wi] stellen, of getuige haar opzettelijk achterna is geloopen. President (tot getuige)„Kan het ook zijn, dat u uw gezicht wat dicht bij het hare bracht?" Getuige (verontwaardigd)„Geen sprake van. Trouwens voegt hij er zedig bij ik ben getrouwd". President: „Dus u houdt vol „dat er van las tig vallen geen sprake was. „Zoo is het en zoo blijft het", concludeert de mishandelde. President (tot verd.): „U moet niet te gauw slaan, het zal in de tram, die dikwijls nogaJ schommelt, ook wel eens gebeuren, dat - iemand tegen u opbotst". Requisitoir. De procureur-generaal verwierp het be roep op noodweer, hij wilde echter rekening houden met de omstandigheden een eischte een boete van een gulden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2