ERNEST SOLVAY. KORT VERHAAL 1031 m.48 ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Uitvinder, filantroop en industriëel. Bij den honderdsten gedenkdag van zijn geboorte. Den 16deu April is het honderd jaar geleden, dat de Belgische uit vinder, industrieel en filantroop Ernest Solvay werd geboren. Alle scheikunde-leerboeken vermelden het naar hem genoemde procédé om soda uit keukenzout te bereiden. Deze vervaardigingsmethode maak te een rendeerende productie van soda mogelijk; het beteckende voor de industrie een besparing van hon derden millioenen franken, waarvan er ettelijke in de kas van den uitvin der belandden. Zijn verworven for tuin besteedde Solvay voor de stich ting en instandhouding van weten schappelijke en cultureele instellin gen; tijdens den wereldoorloog was hij de initiatiefnemer en organisator van de hulpverleening- aan de bevol king van het bezette België. Hij ge noot een populariteit zooals zelden iemand voor hem. ERNEST SOLVAY werd den 16den April 1838 te Rebeck-Rognon, een dorp in het Waalsche gedeelte van Bra bant, geboren. Zijn vader was eige naar van een steengroeve, tevens zout- zieder en grossier in olie en zeep. Ernest volgde te Rebecq het lager onderwijs en bezocht daarna een kostschool, tezamen met zijn twee jaar jongeren broer Alfred. Terwijl Alfred in Engeland vertoefde om zich In den handel te bekwamen, moest Ernest wegens een ernstige ziekte thuis blijven. Hij werkte op het kantoor van zijn vader en in zijn vrijen tijd studeerde hij en nam hij proe ven op het gebied van de natuur en de schei kunde. Zijn oom Semet, directeur van de gasfa briek te St. Josse-Schaerbeek liet, getroffen door diens aanleg voor scheikunde. Solvay bij zich komen en stelde hem aan als tweeden directeur van de fabriek. Daar bestudeerde. Ernest het bedrijf en zette zijn proeven voort. Het gelukte hem verbeteringen aan te bren gen in de verwerking van het ammoniakhou- dende spoelwater der gasfabriek en op 23- jarigen leeftijd ontdekte Solvay zijn nieuwe methode; met behulp van ammoniak keu kenzout omzetten in soda. Soda, een onmisbaar product. Deze stof, het natriumcarbonaat, is een product dat in de hedendaagsche industrie een rol van groote beteekenis speelt. Reeds de Perzen, Grieken en Romeinen der oud heid kenden het als reinigingsmiddel. Behal ve het gebruik in iedere huishouding en keuken en voor het ontharden van water, hebben de moderne industrieën nieuwe toe passingen van soda mogelijk gemaakt; voor de glas- en zeepfabricage, de papier- cellu lose- en textielnijverheid, de zuivering van petroleum, de bereiding van kleurstoffen is soda noodzakelijk. De soda-wereldproductie, ongeveer 350.000 ton bedragend ten tijde dat Solvay zijn uit vinding begon te exploiteeren. steeg tot 3.5000.000 ton voor 1914, terwijl tegenwoor dig Noord-Amerika alléén ruim 4.000.000.000 K.G. voortbrengt. Nederland voert jaarlijks 40 a 50.000 ton soda in met een waarde van meer dan f 2.500.000. De grootheid van de uitvinding van Solvay ligt in de buitengewoon economische wijze waarop de goedkoope grondstoffen, keuken zout en kalk, worden verbruikt, terwijl am moniak, hetwelk de soda veel te duur zou maken, uit de bijproducten wordt terugge wonnen. Deze mogelijkheid bracht de oplos sing van een gewichtig technisch probleem; de omzetting van keukenzout, dat in vrijwel onbeperkte hoeveelheden in de natuur voor komt, in soda waarna de vraag steeds meer en meer toenam. Twee uitvinders: Leblanc en Solvay. Anders dan bij het zuinige ammoniakproces van Solvay werkten tot dien tijd de sodafa- brieken volgens de methode van Leblanc, den eigenlijken grondvester der soda-industrie. Tegen het einde van de 18e eeuw had de Fran- sche regeering een prijsvraag over so.daberei- ding uitgeschreven. De geneesheer Nicolas Le blanc was de prijswinnaar. Hij gebruikte zwa velzuur ter omzetting van het zout en verkreeg chloorverbindingen als bijproduct, die een ren dabele exploitatie mogelijk maakten. Bijna een eeuw bleef zijn werkmethode in gebruik. Toen echter chloorverbindingen langs electrolyti- schen weg goedkooper geproduceerd werden, verviel de bijkomstige gunstige factor en het procédé van Leblanc werd vervangen door het meer economischesysteem van Solvay. Terwijl Solvay door zijn uitvinding tot rijk dom en aanzien was gekomen, verliep het leven van Leblanc minder gelukkig. Alle resultaten van zijn werk zag hij zich ontnomen: zijn fabriek werd in beslag genomen, de hem toe komende belooning op de prijsvraag werd nooit uitgereikt. Tot wanhoop gebracht en diep te leurgesteld maakte Leblanc in 1806 een einde aan zijn leven. Ernest Solvay had eveneens geen onmiddel lijk succes. Zijn familie had hem in staat ge steld een kleine fabriek te vestigen, welke hij samen met zijn broef Alfred, ook in latere jaren zijn trouwe medewerker, dreef. Zij had den aanvankelijk veel tegenspoed; door een gasuitstrooming werden de oprichters bijna gedood, de schuldenlast steeg, hun geheele onderneming scheen een volkomen mislukking. Maar door de verbetering van het een of ander onderdeel van de installatie wist Ernest de fabriek tot bloei te brengen. Het resultaat van zijn arbeid was een oogen- blikkelijk vergroote productie en een bedui dende prijsverlaging. In 1824 kostte een ton «oda f 360; toen Solvay begon te werken was de prijs f 160 en zijn bereidingsmethode ver laagde de kosten tot f 40 a f 50 per ton. In 1863 had Solvay zijn eerste fabriek te Couillet bij Charleroi opgericht. Ondernemin gen in België, Frankrijk en andere landen volgden. Niet minder geniaal dan zijn techni sche capaciteiten waren de organisatorische talenten en commercieele inzichten van Sol vay. Zelden heeft een uitvinder op een wijze zooals hij de vruchten van zijn arbeid kunnen plukken. Een voorlooper van Einstein? Behalve uitvinder en industrieel was Ernest Solvay een wetenschappelijke onderzoeker, een geleerde, die de moeilijkste problemen bestudeerde, welke het menschelijke denken ooit bezig hielden. Zijn wetenschappelijke en wijsg'eerige ideeën over het verwekken en voortplanten van energie, ontwikkeld en samengevat in zijn publicatie „Energétique", getuigen van een zeer vooruitstrevenden geest. In een ander werk „Gravitique", in 1894 verschenen, blijkt Solvay de uitkomsten te hebben voorzien, die Einstein later in zijn al- gemeene relativiteiasleer opstelde. Het is verbazend op hoeveel gebieden Solvay studies verrichtte, vooral daar hij een zeer eenvoudige schoolopleiding had genoten en zijn ruime kennis door zelfstudie was verkregen. Vijftig jaar geleden, in 1888, stichtte Solvay na ovSrleg met zijn vriend dr. Paul Héger het „Institut de Physiologie". Op soortgelijke wijze ontstonden de internationale instituten voor natuurkunde en voor scheikunde, het „In stitut de Sociologie" en verschillende onder wijsinrichtingen. Dank zij de vrijgevigheid van Solvay verrezen aldus een reeks van wetenschappelijke instellingen, bekend onder den naam van „Instituts Solvay". Onze be roemde landgenoot prof. H. A. Lorentz be kleedde het voorzitterschap van deze orga nisatie. Door Solvay zijn opgericht de „Eeole des Sciences politiques et soeiales" en de .Ecole de Commerce" te Brussel, waar de graad van handelsingenieur kan worden behaald. In 1912 schonk Solvay aan zijn instellingen een be drag van een millioen franken om studie beurzen voor Belgische geleerden en verschil lende wetenschapelij ke onderzoekingen te be kostigen. Ook steunde hij cultureele instel lingen van arbeiders. Economische denkbeelden. Solvay had mede veel belangstelling voor economische en sociale onderwerpen. Hij was van 1893 tot 1900 lid van den Senaat en ontwikkelde daar zijn sociale denkbeelden, uiteengezet in zijn boek „Notes sur le Pro- ductivisme et Comptabilisme". Met „pro- ductivisme" werd bedoeld een regeling van de productie over de geheele wereld volgens een vastgesteld plan, waarbij door bepaling van productiemaxima en een minimumprijs de marktprijs constant zou worden vastgelegd. Het „comptabilisme" had betrekking op het monitaire verkeer: Solvay beschouwde het muntsysteem als afgedaan en bepleitte een giro- en clearingverkeer als grondslag van de transacties. Tijdens den wereldoorlog', na de bezetting van België, organiseerde Solvay de distributie van voedsel en kleeding aan minvermogen den. Door zijn invloed werd het „Comité Na tional" opgericht, dat de hulpverleening in geheel België verzorgde. Voor deze instelling schonk hij 1.000.000 fr. Dit zegenrijke werk stond eerst onder bescherming van de gezan ten van de Vereenigde Staten en Spanje en werd na de deelname van Amerika aan deii oorlog omgezet in de „Commission Hispano- Neelandaise", waarvan de Hollandsche mi- nister-president van Vollenhoven bescherm heer was. Deze hulporganisatie was door Solvay in het leven geroepen. Door geheel België werd Solvay geëerd; hij genoot een groote populariteit. Dit bleek bij de viering van zijn 75sten en SOsten ver jaardag. Na zijn overlijden hij stierf den 26sten Mei 1922 eerde zijn land hem door een nationale huldebetuiging en de oprichting van een standbeeld in Brussel, dat den 18en October 1932 werd onthuld Solvay's sodaproces beheerschte heden de productie, hoewel de elctrolytische bereiding geleidelijk een concurrentie begint te vormen. Zou de electriciteit, de natuurkracht welke onze geheele techniek steeds meer en meer verovert, de sodaproductie volgens Solvay verdringen? Maar ook in dat geval zal de door Ernest Solvay geschapen nijverheid blijven voortbestaan, evena,ls de wetenschap pelijke instellingen, welke zijn naam dra gen. (Auteursrecht voorbehouden) CAROL SUGAR. De vijftien getuigen. Vrij naar het Engelsch van ALEX BARBER. EDCHESTER is een rustig dorpje in het Zuiden van Wales. Met een stil marktplein, waar de linden in den zomer koele schaduw geven en een eenvoudige herberg, waar de waard den vreemdeling een pot schuimend koud bier toeschuift over de met zink bekleede toon bank. Dat was al jaren zoo geweest en de waard van ,,De Drie Ossen" dacht, dat het wel altijd zoo zou blijven. Tot hij Petrie, zijn „ober-kellner" wat een veel te wijdsch woord was voor een bediende in „De Drie Ossen", maar Gurnand vond dat het wel stond ontsloeg, omdat hij te modern was. Gurnand zelf was niet modern. Hij had er zelfs een hekel aan. In zijn zaak was geen radio en de planken vloer was met zand be strooid. Maar Petrie was wel modern. En hij meen de dat Bedcbester zonder een modern restau rant, een onding was. Daarom opende hij na zijn ontslag, aan de andere zijde van het marktplein een modern restaurant, met sta len stoelen en glazen tafeltjes, met vroolijke meiskes die de bestellingen rondbrachten en een transpireerende negerband, die allerijse- lijkst veel lawaai produceerde. En het leek, alsof Petrie gelijk zou krijgen. De vreemde lingen, die in den zomer Bedchester bezoch ten, gaven de voorkeur aan Petrie's .^Ameri can Bar" en ook de boeren vergaapten zich op de marktdagen liever aan het glas en staal en de aardige meiskes van Petrie's eet- paleis, dan zich als van ouds, terug te trek ken in de rustige atmosfeer van ..De Drie Ossen". Gurnand zag het met leede oogen aan en meende, dat men spoedig genoeg zou krijgen van het lawaai en klatergoud in de .Ameri can Bar" en terug zou keeren naar de oude vertrouwde omgeving van „De Drie Ossen" Doch toen dit na een half jaar niet gebeur de, begon hij het lot te wantrouwen. Dat er zooiets als met-zijn-tijd-meegaan bestond, kwam niet in zijn trage hersens op. Daarom besloot hij. de kwestie zelf te i-egelen Petrie moest verdwijnen en met hem de nnrieM'gc ordinaire „American Bar': Hij nad de oudste rechten, en die liet hij zich niet door een weggejaagden loopjongen de ,.ober=kellner" die zeker de kans niet voorbij zullen laten gaan om nu eens niet alleen met Greta Keller's stem, doch met haar heele verschijning ken nis te maken. Greta Keller beschikt over een uitzonder lijk internationaal repertoire, en zoowel in het Duitsch, Engelsch en Fransch weet zij het typeerende van haar zangkunst tot uiting te brengen. Velen zijn Greta Keller, die o.a. ook de leerares was van Mariene Dietrich, gevolgd in haar kleinkunst, doch zij blijft toch nog' steeds onbetwist de eerste in het genre zang, dat zij in het leven riep. In Zuid-Sjantoeng hebben de Chineezen een niet-onbelangri.jk succes geboekt door de herovering van Taiertsjwang. De Japanneezen hebben den val van de stad toegegeven. Amerikaausche vliegtuigen voor Engeland. WASHINGTON. 15 April. Havas). Men verwacht in Washington, dat Engeland in de Vereenigde Staten vliegtuigbestellingen zal plaatsen om zijn bewapening aan te vullen. De in het Lagerhuis afgelegde verklaringen wijzen er op, dat dergelijke onderhan delingen zullen worden gevoerd. In luchtvaartkringen merkt men dien aangaande op, dat de Engelsche vliegtuig productie weliswaar toeneemt, maar nog niet voldoende is en dat de Vereenigde Staten wel 1500 vliegtuigen voor uitvoer ter be schikking zou kunnen stellen gedurende een jaar van l Juli a.s. af, indien de Ameri- kaansche productie zou worden aangewak kerd. In diplomatieke kringen verklaart men echter, dat Groot-Brittannnië dit onderwerp nog niet heeft aangeroerd. In kringen van leger en marine heeft men den indruk, dat de Amerikaansche regeering zoo weinig mo gelijk bezwaar zou maken tegen dergelijke voor Engeland en eventueel Frankrijk be stemde leveringen. Aardbeving in den nacht. Ambon's bevolking uit den slaap Opgeschrikt. AMBON, 15 April. (Aneta-A..NP.) In den afgeloopen nacht is tegen 00.30 uur een hevige aardbeving gevoeld. Deze aardbeving was zoo duidelijk te voelen, dat menigeen wakker ge schrokken is, terwijl de klokken ble ven stilstaan. De duur van de beving was een minuut. Richting vermoedelijk Oost-West. Staking in de Fransclie metaal industrie tlians spoedig ten einde? PARIJS, 15 April (Havas-A.N.P.) De Populaire, de Humanité en de Peuple publi- ceeren een communiqué, dat ouderteekend is door den algemeeiien secretaris van de vak- vereeniging voor metaalbewerkers in het district Parijs en waarin instemming wordt betuigd met de voorstellen der regeering in zake het conflict in de metaal-industrie. Onze vakvereeniging zal zich over de voorstellen uitspreken, aldus het comuniqué, maar nu leeds kan gezegd worden, dat zij tot grond slag van een regeling der conflicten kunnen dienen was inmiddels tot loopjongen gedegradeerd ontnemen. Daarom besloot Gurnand Petrie te dooden. En daar hij weinig lust had, om gehangen te worden,'beraamde hij zijn plannen zeer zorgvuldig. Petrie woonde buiten het stadje en hield zich 's avonds meestal op in zijn kantoortje, op de eerste verdieping. Gurnand wist- dit, omdat er sprake was van een sa menvoeging van de beide restaurants. Gur nand was daar zelf over begonnen, omdat hij voor alles wilde vermijden, blijk te geven van eenige vijandschap tegenover Petrie. Hij wist, dat men Pf trie op een morgen zou vin den, met een mes in de borst, en dan mocht er geen enkele aanwijzing tegen hem zijn. Den avond voor den moord bezocht hij Petrie. om de samenvoeging definitief te re gelen. Dat was een Dinsdag, want hij wist, dat Petrie's huishoudster 'sWoensdagavonds naar de bioscoop ging. Gurnand had heel wat detective verhalen gelezen en hij wist, dat de meeste moordenaars den strop kre gen, omdat ze te knap waren. Maar hij had geen illusies omtrent zijn eigen hersencapa- citeiten en wist, dat er van die zijde geen gevaar te duchten was. Hij was een eenvou dig man en hij besefte heel goed, dat de eenige moord, dien hij tot een goed einde kon brengen, heel eenvoudig moest zijn. Toen hij Petrie's huis bereikt had, opende de huishoudster de deur. „U weet den weg", zei ze kort. „Dank u". gromde Gurnand en klom naar boven. Petrie ontving hem hartelijk. ..We moeten nu een besluit nemen", zei hij. ..Als je het goed vindt, kunnen we morgen de overeen komst teekenen". „Laten we zeggen Donderdag" meende Gurnand. „Ik heb morgen iets anders te doen en wil den avond vrij houden". Zij praat ten een half uur terwijl Gurnand's blikken onderzoekend door de kamer gleden Hij zag tot zijn voldoening, dat op het bureau een Indische kris lag, die Petrie waarschijnlijk als briefopener gebruikte. Het zou een heele voldoening zijn hem met zijn eigen waper ,te kunnen dnoden. En het leek hovend''3'" '•ni' brui1-'' wapen. Gurnanci -'et-zonk in gepeins, terwijl Petrie doorpraatte. Den volgenden avond zou hij Petrie opnieuw bezoeken. Die zou hem zelf Greta Keller in Haarlem. Voor een optreden in het Rembrandt Theater HAARLEM Vrijdag. Hedenmiddag' zal de chansonnière Greta Keller, die in haar genrekunst wereldver maardheid heeft bereikt, voor het eerst voor het Haarlemsche publiek optreden. In het nieuwe filmprogramma van het Rembrandt- theater vormt zij een nummer op het too- neel, dat Haarlem binnen dit kader zelden gekend heeft. Greta Kieller bracht reeds verscheidene bezoeken aan ons land, en zij trad in vel schillende plaatsen op. Ook voor de A.V.R.O. microfoon liet zij haar bijzonder stemgeluid hooren. Het is echter voor de eerste keer dat het Haarlemsche publiek een persoonlijk optreden van de chansonnière kan bewonde ren. Greta Keller behoeft eigenlijk geen nadere introductie. Haar faam is tot allen, die van haar genre zang houden, doorgedrongen. En het lijdt geen twijfel dat zij ook in Haarlem vele open doen en hem mee naar boven nemen. Het kantoortje lag aan de straat, maar op de eerste verdieping, zoodat men van de straat af niet naar binnen kon zien. Hij zou handschoenen aantrekken. Dan zou hij een ongeopenden brief uit zijn zak halen en den briefopener oppakken, alsof hij den brief wil de openen. Maar in werkelijkheid Petrie zou sterven, zonder een kreet te kunnen slaken. Het zou een eenvoudige roof moord lijken, zonder een enkele aanwijzing, Hij kon Petrie's huis door de velden berei ken, zonder iemand te ontmoeten, en langs denzelfden weg terugkeeren. Zijn bediende kreeg vijaf en niemand zou kunnen bewijzen, dat hij niet den geheelen avond thuis was geweest. „Ik zal blij zijn, als deze zaak afgedaan is", zei Petrie. Gurnand uit zijn gepeins opschrik kend. „Ik ook", stemde deze in, en er was een leelijke grijns op zijn vleezig gelaat. Alles ging precies, zooals Gurnand het zich zich gedacht had. Niemand zag hem zijn huis verlaten, door het raam van den salon, en hij ontmoette ook niemand toen hij dwars door de velden naar Petrie's huis wandelde. En ook nadat Petrie hem zelf had binnen gelaten, met een verontschuldiging dat hij hem zoo lang had laten wachten, verliep alles heel vlot. Ze wisselden enkele woorden. Toen haalde Gurnand den brief te voor schijn. „Geef me even die kris", zei hij ter loops en Petrie reikte hem het voorwerp aan, argeloos als een kind. Toen siste Gurnand tusschen de tanden; „Je bent een gemeene hond Petrie, en ik ga je dooden". Hij hief het wapen op en zag Petrie verbléeken. Toen stak hij toe en zijn slachtoffer zakte ineen, zonder eenig geluid. Kalm verliet hij het huis en ongezien be reikte hij zijn eigen woning weer. Den volgenden ochtend trad brigadier Wil- kins ..De Drie Ossen" binnen. Gurnand ver bleekte, maar.hij vermande zich. Zijn plan was goed geweest, en niemand kon hem iets ten laste leggen. Maar Wilkins stapte zonder aarzelen op hem toe en legde hem de hand op den schouder Een korte klik. en de hand boeien sloten om Gurnand's polsen. „William Gurnand, ik arresteer je wegens moord op John Petrie! Je plan was goed. maar je hebt een ding over het hoofd ge nen En dat zal je den strop kosten. De bus. die om kwart over zes van de markt vertrekt oasseert om nail zeven Petrie's huis 1-Iet is een twee-verdiepmgsbus en er zijn vijftien passagiers, die met eigen oogen zagen b$e je John Petrie neerstak". REISBOEK DER NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. Dezer dagen is het Reisboek voor 1938 der Nederlandsche Reisvereemgmg verschenen, dat door de zeer vele gegevens en informaties die het bevat, niet alleen voor de duizenden leden van deze groote toeristische organisatie, doch ook voor niet-leden een goede gids en welkome vraagbaak zal zijn. Het boek. dat 500 bladzijden telt, bevat de programma's van de meer dan 700 reizen van •erschillenden aard en voor alle beurzen, die door de N.R.V. zijn uitgeschreven, alsmede verschillende artikelen, waarvan o.a. dient genoemd; „Hoe men het voordeeligst reist". Voorts wordt een overzicht gegeven van de voornaamste gebeurtenissen in 1938, terwijl het opgenomen overzicht naar de vertrekdata van de verschillende reizen, ons zeer doelmatig toeschijnt. Evenals vorige jaren is bijzondere aandacht besteed aan het illustratieve deel van dit Reis boek. zoodat vele bijzonder goed geslaagde en fraaie foto's den tekst verluchten. Het geheel is goed verzorgd. KENNEM1ER BRIDGEBOND. Woensdagavond is onder leiding van den heer O. Kluit de kampioenswedstrijd voor de hoofdklasse K.B.B. gespeeld tusschen cte teams van den N.B.B. en Beverwijk. Die is geëindigd met een overwinning van 5046 voor de N.B.B.De as. wedstrijd Alkmaarl N.B.B, I kan nu reeds de beslissing brengen met gelijk spel. De stand in de hoofdklasse is nu: gesp. gew. verl. score M.P. N.B.B. I 3 3 0 151—137 6 Alkmaar I 2 1 1 9993 2 Beverwijk I 3 0 3 134—154 0 In afd. Ie klasse is de Berger Bridge Club kampioen. Eindstand competitie Kenn. Br. Bond. Hoofdkl. afd. 1. voor-tegen M.P. N. B .B. I 327—249 10 Bloemendaal I 304272 8 H.B.C. I 278—298 4 B.C.H.N. I 243—332 2 Afd, 2. Beverwijk I 213y2—170y2 8 Kennemers 1183 Vz200 '/2 2 IJmuiden I .179205 2 Afd. 3. Alkmaar I 241 y2—142'A 8 B.CH. '32 I 184—200 4 Santpoort I 154 !/2—229 y2 0 lste klasse afd. I. Bergen I 3-25V2—250 V2 11 IJmuiden II 300275 8 B.C.H.N. II 275—301 4 Rosehaeghe I 251V2—324V2 1 Afd. H. H.B.C.n 227 V21568 B.C.H.N. III 1941/2—188V2 2 Santpoort II 154—230 0 Kampioensklasse le klasse: Bergen I 150138 44 H. B. C. H 138—150 2 ELEGANT MODEL VOOR ZWAARDERE FIGUREN. Een zeer gekleede japon voor de minder slanke dame is die, waarvan hierbij de af beelding' gaat. Het bovendeel, dat geheel gedrapeerd Is, is ingestikt in plooitjes, evenals de bovenkant der mouwen, die op den elleboog nauw toe- loopen. De vierbaans rok valt vrij klokkend. Mo dern is de breede ceintuur, die losjes vast geknoopt wordt. Benoodigd materiaal: 4 meter van 100 cen timeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 48; bovenwijdte: 112 centimeter; taillewijdte: 96 centimeter en heupwijdte: 128 centimeter. Door het al of niet aanknip pen van naden, kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Dinsdag af gedurende een week verkrijgbaar bij Kennemerlaan 42, IJmuiden en Bree- straat 29. Beverwijk.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5