HET NIEUWE AVONDBLAD Nieuwe V riendscliappen. 23e JAARCANC No. 142 DINSDAC 19 APRIL 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52J/2 cents, per kwartaal ƒ1.55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000—, overlijden .f400.verlies van hand, voet ot oog ƒ200—, beide leden duim 100—één lid duim 50—alle leden wijsvinger 60.— of an rfn eniger ƒ15—, één of twee leden anderen vinger f5.—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk 15—polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnes tengevoige mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Zaterdagavond is 't Britsch-Italiaansche ac- coord in het Palazzo Chigi te Rome door den Britschen ambassadeur Lord Perth en den Ita- liaanschen minister van Buitenlandsche Za ken graaf Ciano onderteekend. Het is een voorwaardelijk accoord. Het zal pas in wer king treden als Italië zijn troepen uit Spanje zal hebben teruggetrokken en Engeland de er kenning van de Abessinische verovering te Genève tot een feit heeft gemaakt. Maar beide landen schijnen van zins deze dingen door te zetten en de Italiaansche pers 'schrijft over de nieuwe vriendschap met Londen als een vol dongen feit. Intusschen houdt zij ook vast aan de as Rome-Berlijn, hetgeen vanzelf leidt tot het trotsche standpunt: wij Italianen zijn bezig' den vrede in Europaop vaste basis te brengen. Dit klinkt nog wat vreemd, want al leven we ook zoo snel, ieder herinnert zich Chamberlain's initiatief waaraan hij Eden op offerdeen ieder herinnert zich ook den toon van Mussolini's jongste, schallende rede voeringen over zijn geweldige bewapening. Was dat vredelievend? Sommigen zullen aan nemen dat het eigenlijk als een waarschuwing aan Berlijn's adres bedoeld was. Want Italië vindt het toch kennelijk niet aangenaam, thans aan Duitschland te grenzen. En ande ren zullen zeggen'dat die redevoeringen voor namelijk „voor binnenlandsch gebruik" in Ita lië bestemd waren. Deze toon hoort nu eenmaal bij de dictatuur. Hoe het zij: de nieuwe vriendschap tusschen Rome en Londen is zichtbaar en onmiskenbaar in aanmaak. Wellicht gaan we straks nog spre ken. over "de as LondenRome. En daar blijft het niet bij. Ook de as Rome- Parijs schijnt nu al in wording. Bonnet, thans meester aan den Quai d'Orsay, laat zich gun stig over toenadering tot Italië uit. De Engel- schen zitten er. achterheen en de Fransche pers wil ook wel. Wladimir d'Ormesson, die een invloedrijk journalist is en het temeer schijnt nu „iedereen op Daladier stemt", schrijft zelfs in de (rechtsche) Figaro, dat er vooral niet ge sjacherd moet worden. Door te marchandeeren loopt Frankrijk gevaar, tijd te verliezen in- plaats van den verloren tijd te herwinnen. En wij leven in een tijd waarin elke minuut kost baar is. Zoo schrijft de graaf d'Ormesson en de Matin vindt de wijze, waarop de Fransche ambassadeur te Rome geaccrediteerd zal worden, „alleen nog maar een formule". Velen zullen met een gevoel van verlich ting van deze berichten kennis neaien. Er is ontspanning tusschen de groote mogendheden. Een paar weken geleden leek daar nog geen kan op te zijn. Chamberlain heeft zich duide lijk 'n vaste koers voorgenomen en volgt die met volharding. Hij heeft de Franschen heel handiglijk tot zich getrokken door conferen ties- tusschen de Britsche en Fransche gene rale staven te bevorderen. Hij behandelt hen als bondgenooten-met-voorkeursrechten. Hij gaat door met zich zwaar te bewapenen en stuurt, over twee zenders, gelijktijdig een vredeshymne en een militaire marsch den ether in, maar met de aanbeveling, af te stem men op de hymne. Het is echt iets voor dezen tijd. Nu schijnt zich een soort ketting van ac- coorden te vormen: Berlijn-Rome-Londen- Parijs. Hij slingert nog wel wat vreemd, want het Berlijnsche eind hangt er nog bij. Men kan zich voorstellen dat Chamberlain het voornemen heeft, dit aan te haken en het ge heel om Europa's hals te hangen ter decoratie van deze zwaarbeproefde oude dame met haar vele interne kwalen, haar jicht en haar slechte humeur. Waarop de tooverketting haar zal verjongen tot een schoone fee, vrij van alle ziekten en in de toekomst ook van dokters rekeningen die ze eerst nog afbetalen moet stralend van vreugde, van liefde tot al haar lastige Europeaantjes, van schoone belofte voor de toekomst. Maar zoo ver is het nog niet. Voorloopig wor den alleen de Span jaar den-van-links er aan opgeofferd. Men heeft besloten Franco te laten winnen mits hij verder zelf zijn boontjes dopt en Italië huistoe marcheert. Het is nog de vraag of Franco dat zal kunnenals hij eerst werkelijk gewonnen heeft. Maar de Europeesche oorlog schijnt nu weer te zijn vermeden. Er gloort weer een Stresa- achtig, Pact-van-vier-achtig licht. En daar om herademt Europazonder dat al te veel Paaschverloven aan zijn soldaten zijn toe gestaan. R. P. UITVOERING „OLYMPIA" De Gymnastiek- en Athletiek-Vereeniging Olympia geeft Woensdag 20 April en Donder dag 5 Mei haar j aarlij ksehe zaal uitvoeringen in Thalia, tale waterverbruik aan de school. Dit verbruik bedroeg in: 1933 346 M3 (10 maanden) 1934 433 1935 402 1936 256 1937 318 Het bestuur deelde ons bij bovengenoemd schrijven van 8 December 1936 mede slechts l ketel te gebruiken. Hierin zal het lage water verbruik over 1936 zijn verklaring vinden. Een vergelijking van de waterrekeningen over be paalde maanden geeft een onjuist beeld. Men dient de jaarcijfers te bezien. Gezien de hierboven weergegeven cijfers kan o.i. moeilijk worden volgehouden, dat er waterverlies van eenige beteekenis heeft plaats gehad. Uit dit oogpunt bezien is er dan ook voor vergoeding van beweerde schade door water- verlies geen reden aanwezig. De vraag of centrale verwarming nadee'ii- ger is dan gasverwarming kan hier o.i. buiten beschouwing blijven. „Volksonderwijs" heeft beide scholen kosteloos in gebruik gekregen met de verwarmingen zooals die aanwezig wa ren, Het onderhoud is geheel voor rekening der gemeente gebleven. Met het oog op de daaraan verbonden kosten kan van eene ver vanging der centrale verwarming door een gasverwarming geen sprake zijn. Zooals wij U reeds eerder mededeelden is toekenning van eene subsidie niet mogelijk. Wij handhaven dan ook ons afwijzend ad vies op het adres om een subsidie en stellen U voor, het voorstel van de heeren van der Flier e.a. niet aan te nemen." Z.K.H. Prins Bernhard tijdens zijn verblijf te Rome, bespreekt, staande bij Zijn auto, eenige details alvorens een autorit te gaan maken. IJMUIDEN Het markten van Belgische trawlers in Engeland. Een waarschuwing van den waterschout van Oostende. De Waterschout der haven Oostende heeft de volgende waarschuwing doen circuleeren: „Den schippers wordt verzocht, voor taan hun vangsten in België te verkoopen en niet in den vreemde. De tijdelijke voordeelige prijzen in En geland zullen later hun terugwerkende kracht hebben op onze markten, daar bij onvoldoenden aanvoer van visch op de Belgische markten het Beheer van het Zeewezen zich verplicht zal zien, de grenzen voor den invoer open te stellen en de door hen gekende treurige toestand van vroegere jaren zich wederom zal voor doen." Uit deze waarschuwing blijkt, dat het in Oostende in dezen tijd al precies is als in IJmuiden. Alleen missen wij in IJmuiden een instantie, die de bevoegdheid heeft of althans het initiatief neemt een dergelijke waarschuwing in zee te zenden. Maar al was een dergelijke autoriteit aan wezig, dan zouden de reeders toch niet be vreesd behoeven te zijn, want van ons „Be heer van het Zeewezen", of het Visscherij -Cen trale heet dan wel iets anders, is een dreige ment als waarop de Oostendsche waterschout zinspeelt, niet te verwachten. STEUNBONNEN VOOR DE RADIO CENTRALES. De radiocommissie voor uitreiking van steun- bonnen aan de werklooze aangeslotenen bij de radio-centrales verzoekt ons te melden dat hernieuwde inschrijving voor de maand Mei zal plaats hebben voor de Centrale Kenne- merland en Velsen-Noord op 21 April en uit reiking op 28 April; voor de Centrale Kenne- merland van 78 uur en voor Velsen-Noord van 6.307.30 uur. Voor de Centrale Kennemerland is de in schrijving en uitreiking in het Gemeentelijk Stempellokaal in de Lorentzstraat. Voor de Centrales Huisman en v. d. Broek inschrijving op 22 April en uitreiking op 29 April van 7—8 uur bij v. d. Oudtenaar, En- schedéplein. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden te IJmuiden: Een portemonnaie, een huurboekje, twee portemonnaie's met in houd, twee rijwielbelastingmerken, een paar regenpijpen, een vulpen en aan komen loopen een hond. Gevonden te IJmuiden-Oost: Een huissleu tel, een paar pantoffels, een ceintuur, een boodschappentasch, twee portemonnaie's met inhoud, een brandpolis, een -kindertaschje, een stuk touw, twee handschoenen, een lage schoen, een kruiwagen en een kinderschop. Gevonden te Velsen-Noord: Een zak haver, een halsdoek, een notitieboekje, een Lips- sleutel. een collier, een rijwielbelastingmerk. een rijwielachterlicht, een handschoen en aan komen loopen een hond. Gevonden te Santpoort; Een stuk looper, een rijwielbelastingmerk en twee hand schoenen. MOELIJKHEDEN JN DEN KLEINHANDEL IN VISCH. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf heeft aan de ministers van economische zaken en van sociale zaken en aan de Nederlaudsche Visscherii Centrale een telegram gezonden waarin wordt gezegd,, dat' „wegens het vrijwel doorloopend groot tekort aan de meest gevraagde soorten versche zee- visch de toestand in den kleinhandel onhoud baar, is. waardoor de werkloosheid belangrijk wordt vergroot. Het hoofdbestuur vraagt hier voor de aandacht van de ministers en advi seert tot nader order de grenzen open te stel len voor Deensche visch. De „Utrecht'T door de „Catliarina Duyvis" binnengesleept. De roerkonïng' was gebroken. Toen de stoomtrawler Utrecht IJM 73 zich op ongeveer 200 mijl van IJmuiden bevond brak de roerkoning, waardoor het schip onbe stuurbaar werd. De trawler stoomde daarop, sturende op de borden, naar IJmuiden terug, doch daar het slecht weer was, durfde de schipper het niet langer te wagen, op deze wijze verder te gaan. Op het verzoek om hulp daagde spoedig de Catharina Duyvis IJM 60 op, die de Utrecht Zondagmorgen op sleep touw nam. Gisteren zijn beide schepen behou den in IJmuiden binnengekomen. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Evenals vorige jaren hebben de samenwer kende reclasseeringsinstellingen van alle rich tingen, waarvan de grootste zijn het Neder- landsch Genootschap tot Zedelijke Verbete ring van Gevangenen, de Roomsch Katholieke Reclasseeringsvereeniging, het Leger des Heils en de Protestantsch Christelijke Reclassee ringsvereeniging, het voornemen een nationa- len reclasseeringsdag te houden en wel op Zaterdag 7 Mei a.s. ten einde de geldmiddelen van de vereenigingen te versterken, die in ver band met de tijdsomstandigheden het toch al moeilijk hadden en bovendien door subsidie vermindering voortdurend worden bedreigd. Teneinde deze collecte bij alle gezindten aan te bevelen is er een Comité van Aanbeveling gevormd, waarin naast den burgemeester de zer gemeente tal van vooraanstaande autori teiten en personen van alle gezindten hebben zitting genomen. Alle instellingen doen aan deze actie mede. Ook in onze gemeente is een Comité gevormd dat speciaal met de uitvoering van de collecte is belast. Het secretariaat wordt waargenomen dooi den heer J. Dalmeijer, Dirk Hartoghdwarsstr. 18 te IJmuiden. Personen, die zich als collectant (trice) voor 7 Mei a.s. willen beschikbaar stellen, worden verzocht, zich aan te melden; Voor Velsen-Noord: Mevr. Fierstra—Hundt, Wij kerstraatweg Velsen: Mevr. Bronsgeest, Ned. Herv. Pastorie Driehuis: Mevr. Snoek, Marnixlaan 3; Santpoort (dorp): Mevr. de BruinBijl, Rijksweg 448: Santpoort (Station): Mej. U. van dei- Schaaf, Duinweg 50; IJmuiden en IJmuiden-Oost: bij het Se cretariaat. VELSEN SCHOOLVEREENIGING „UW KONINKRIJK KOME". Aan de school voor Chr. V. O. (Langeveld- straat), hoofd de heer A. Verhoeff. is tot on derwijzeres benoemd in de vacature, ontstaan door het overlijden van mejuffr. N. J. F. v. d Wart. mej. L Kuiper, vroeger tijdelijke leer kracht aan de school Tot onderwijzeres in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer A. M. van Bruggen naar Enschedé, is benoemd de heer J. L. de Visser, tot nu toe als kweekeling' met acte werkzaam. In de plaats van den heer de Visser is als kweekeling met acte aangesteld mejuffr. M. van Karsbergen van Driehuis De Ouderavond, welke pinde Maart zou hebben plaats gehad, maar die door het over lijden van mej, v. d. Wart werd afgelast, zal vervangen worden door een samenkomst met de leerlingen, die in den loop van het geëin digde cursusjaar de school hebben verlaten. Hun ouders worden ook genoodigd. Op dien avond worden bijbels en getuigschriften uitge reikt, terwijl het onderwijzend personeel voor de noodige afwisseling zal zorgen. De samen komst heeft plaats Donderdag 5 Mei a.s. Afwijzend advies van B. en W. Op het verzoek van „Volksonderwijs" om een subsidie van ƒ225.63. Door het bestuur van de afdeeling Velsen- IJmuiden van „Volksonderwijs" werd den 22en November 1937 verzocht om eene subsidie over 1938, gelijk aan het geraamd verschil dei- kosten van gasverwarming en centrale ver warming. Het bestuur was n.l. van oordeel, dat laatstgenoemde verwarming duurder was dan eerstgenoemde. B. en W. adviseerden den Raad hierop af wijzend te beschikken omdat de financieele toestand der gemeente de inwilliging van het verzoek niet mogelijk maakt. Bij de behandeling van het- adres in de raadsvergadering van 25 Januari 1938 dienden de leden Dr. Mr. A. van der Flier e.a. het vol gend voorstel in. ,,De Raad der Gemeente Velsen in zijn ver gadering van Dinsdag 25 Januari 1938, bijeen kennis genomen hebbende van een adres der Afdeeling „Velsen-IJmuiden" van „Volks onderwijs" d.d. 22 November 1937 in welk adres subsidie wordt gevraagd „in dezen vorm, dat de extra kosten van verwarming van de school te IJmuiden-Oost ten laste komen dei- gemeente"; overwegende, dat ten onrechte in dit adres gesproken wordt van subsidie, omdat in feite niet anders bedoeld wordt dan vergoeding te ontvangen voor de meerdere kosten veroor zaakt door het aanwezig zijn van centrale verwarming in het aan deze Afdeeling ten ge- bruike gegeven schoolgebouw te IJmuiden- Oost vergeleken met de kosten van gasver warming in het eveneens aan deze Afdeeling ten gebruike gegeven schoolgebouw te IJmui den-West; van oordeel dat vergoeding dier meerdere kosten alleszins billijk moet worden geacht: besluit aan genoemde adressante deze meer dere kosten ad f 225,63 te vergoeden." Bij de toelichting tot dit voorstel wees de heer van der Flier er op, dat de centrale ver warming in slechten staat verkeerde, waar door ei' een groot waterverlies was, wat ge paard moet gaan met warmteverlies. De voorzitter deelde hierop mede, dat noch bij den wethouder voor de bedrijven noch bij' hem, noch bij het college een klacht van he1 bestuur was ingekomen over het niet goed functioneeren der verwarming. De Raad besloot hierna het voorstel in han den van B, en W. te stellen om advies. Het college heeft een onderzoek laten in stellen en deelt den Raad thans het volgende mede „De verwarmingsinstallatie is een lagedruk- stoomverwarming. De hoofdleiding loopt door een tunnel, terwijl de andere leidingen onder de betonvloeren zijn aangebracht. Den 8en December 1936 deelde het bestuur ons mede. dat één der ketels defect was. 15 December d.a.v. werd door ons besloten dien ketel ce vernieuwen. De kosten bedroe gen f 551, In Juni 1937 zijn nieuwe afsluiters geplaatst, terwijl de leiding in den tunnel (expansie bocht) werd nagezien. Er werd toen geen lek gevonden. De kosten bedroegen f 45,22. Den llen Januari 1938 ontving de Directeur van Openbare Werken een klacht van het Be stuur over waterverlies. Hiervan is toen zoo spoedig mogelijk werk gemaakt. De leiding in den tunnel is nagezien. Een lek werd niet gevonden. Daarna zijn de betonvloeren opge broken en gedeelten van de leiding met de waterzakken vernieuwd. De kosten van een en •nder bedroegen f 385.44. Wanneer men een en ander m oogenschouw» neemt kan men toch niet zeggen dat de ge meente aan de verwarming niet voldoende aandacht heeft geschonken. Wij hebben ook nog eens nagegaan het to- „Hel Vrije Woord" wordt „Troels trabeweging''. Het hoofdbestuur van de Sociaal-democra tische vereeniging „Het Vrije Woord" heeft in zijn Maandag te Amsterdam gehouden ver gadering, gemachtigd door een op 12 Decem ber 1937 te' Leeuwarden aangenomen resolutie besloten deze vereeniging om te zetten in een politieke organisatie, onder den naam „Troel- strabeweging". Een uiterlijk met Pinksteren te houden congres zal program en doelstelling' nader vaststellen. Verhuizers vinden 11.000. In een oude wasclitafel. Op een bovenhuis aan d-, Overtoom te Am sterdam hebben twee ver vdzars Zaterdag avond een merkwaardige ontdekking gedaan. In een oude waschtafel vonden zij onder een marmeren dekblad een damestaschje, waarin eenige enveloppen met bankbiljetten van f 300 en f 100 in totaal voor een bedrag van f 11.000 Kort geleden is de bewoner van het perceel na den dood van zijn vrouw naar het buiten land vertrokken. Eenige oude meubelen waren in het huis achter gebleven en werden op zijn verzoek naar kennissen overgebracht door de transportfirma P. H. Saam uit Diemen. De vinders hebben de politie onmiddellijk van de vondst in kennis gesteld, die zich met den eigenaar in verbinding zal stellen. Ontslag van ir. Bakhoven nietig verklaard. De Commissie van beroep bedoeld in art. 13 van het reglement voor de hoofdambtenaren in dienst der gemeente Amsterdam (H.A.R.) heeft in haar uitspraak het door ir. A. F. Bak hoven ingestelde beroep tegen het besluit van B. en W. van 30 Juli 1937, waarbij hem met ingang van 1 Septembera 1937 eervol ontslag uit den gemeentedienst werd verleend, als hoofdingenieur van den woningdienst, ge grond verklaard en het besluit van B. en W. vernietigd. PAASCHCONFERENTIE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Zaterdagmiddag is de centrale driedaagsche bestuurderenconferentie der Vrijzinnig Demo cratische jongeren Organisatie in het bonds- huis van de Nederlandsche Protestantenbond te Soesterberg door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer D. J. A. Geluk, ge opend. Spr. schetste de groote moeilijkheden, waarvoor de jongeren zich geplaatst zien. In het bijzonder in ons land is dringend hulp noodig en zullen spoedig maatregelen genomen moeten worden. Uit de laatste Vol kenbondsstatistieken bleek, dat in Nederland verhoudingsgewijs de werkloosheid nog vrij wel het grootst is. De overheid maakt misbruik van de ellen dige positie van deze jongeren door op groote schaal met volontairs of zeer laag betaalde krachten te werken en vele particulieren vol gen deze onzedelijke methoden. He tweede probleem, dat van de oorlogs dreiging, is voor de jongeren van minstens 'evenveel belang. In de avondbijeenkomst van Zaterdag sprak mr. A M. Joekes over ..Prineipieele afbake ning van de vrijzinnig democratie ten op zichte van sociaal-democratie en liberalisme. Zondagmiddag sprak dr A. J. van Leusen over: „De taak van een politieke jongeren organisatie als dp V.D.J.O. in dezen tijd". De rest van de besprekingen van Zondagavond en den geheelen Maandag was aan interne kwesties gewijd. Besloten werd op 26 Juni een grooten algemeenen landdag te Bilthoven bij Amersfoort te houden. Als sprekers zullen alsdan o.-m. optreden mr. A. M. Joekes en oud-minister mr. P. J. Oud.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1