HET PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. De nationale kwestie besproken. Zaak-Kies afgehandeld. Nadat tal van voorstellen, o.a. alles wat op het huishoudelijk reglement en het staats pensioen betrekking had, van de agenda waren afgevoerd, was er op het Zaterdag te Arnhem begonnen Paaschcongres der S.D.A.P. gelegen heid voor de afgevaardigden het woord te voeren over de jaarverslagen, het beleid van het partijbestuur, de Kamerfracties, de redac tie van ,.De Arbeiderspers" enz. Zooals gewoonlijk gaven zich hiervoor tal van sprekers op. Twee kwesties bleken in het middelpunt der belangstelling te staan, n.l. het zoogenaamde nationale vraagstuk, de hou ding der partij ten aanzien van monarchisti- schen staatsvorm en vorstenhuis, en ten tweede de moeilijkheden in Friesland, veroorzaakt door het royement van den tijdelijken propa gandist in dit gewest Paul Kiès, die, toen hij op de candidatenlijst voor de Kamer-verkiezin- o'en niet de plaats kreeg, waarop hij meende recht te hebben, een zoodanige agitatie in Fiesland wekte, dat vele partijleden den heer Kiès volgden in de door hem opgerichte ver- eeniging „Het Vrije Woord". Het nationale vraagstuk. Reeds de eerste spreker, de afgevaardigde van Leiden, sprak als zijn meening uit, dat de partij-leiding en de redactie van de Arbeiders pers te veel buigingen naar de monarchie maken. Toch heeft men telkens met nadruk bevestigd, dat de S.D.A.P. principieel op repu- blikeinsch standpunt staat. Spr. verdedigde een voorstel Leiden, waarin wordt uitgesproken, dat het ongewenscht is. dat leden der S.D.A.P. ridderorden aanvaarden, vooral omdat de leden van S.D.A.P. en N.V.V. nog steeds uitge sloten blijven bij defensie. Spr. geloofde te recht hier het koninklijke woord te kunnen citeeren: „Wij willen ons zelf zijn en blijven". Verschillende afgevaardigden betoogden in denzelfden geest of waTen van meening dat het partij-bestuur in deze zaak niet voldoende leiding heeft gegeven. Er werd ook critiek ge oefend op de rede van den heer Boekman op 31 Januari j.l. De verhouding tot de R.K. Staats partij. Uitvoerig en op vrij onverwachte wijze is de houding der S.D.A.P. ten aanzien van de R.K. Staatspartij in dit congres ter sprake geko men. Verschillende afgevaardigden hadden reeds verklaard, dat in parlement en pers de katho lieke politiek te veel wordt ontzien en dat het katholieke volksdeel in politiek opzicht niet betrouwbaar is, toen het lid van het partij bestuur, de heer J. van der Kieft uit Bussum, ais minderheid in het partijbestuur het woord kreeg'. Hij verklaarde te willen spreken, om dat hij zwijgen niet langer verantwoord achtte. Hij was tot de conclusie gekomen, dat de voor de S.D.A.P. onbevredigende verkiezingsuitslag voor een belangrijk deel geweten moest worden aan het feit, dat men den arbeiders nu al jaren lang als perspectief de op niets geba seerde illusie van een roomsch-roode regeering voorhoudt. Deze voorstelling van zaken is poli tiek niet houdbaar. Maar erger is, dat men haar principieel nooit nader onder oogen heeft gezien. Democratie is geen staatsvorm maar een innerlijke gezind heid, die inhoudt vrijheid van godsdienst, van overtuiging, van levensopvatting. Hierbij zijn de katholieken zeker niet de gewenschte bond- genooten. Er heerscht dictatuur in het katho lieke Portugal, in Italië, in Polen; Spanje wordt overweldigd door het fascisme van Franco onder toejuiching der katholieken van de geheele wereld. Spr. wijst op de rol van Hitler, von Papen, kardinaal Innitzer en her innert aan een uitlating van oud-minister van Schaik in 1934, dat de katholieken het recht op godsdienstvrijheid van anderen niet er kennen. Direct na de Kerstrede van Albarda. die een beroep op de katholieke arbeiders deed, heeft de voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, De Bruyn, de katholieke arbeiders bezworen, toch achter het tegenwoordige kabinet te blij ven staan. Het is niet waar roept spr. uit dat er eenige neiging tot democratie in de R.K. Staatspartij bestaat. Misschien zijn er enkele werkelijke democraten onder de katholieken, maar zij bepalen niet de marschroute van de staatspartij. Dat cloet baron van Wijnbergen. Spr. waarschuwde verder tegen liet meedoen aan militaire en nationalistische verdwazing. S.D.A.P. en E.D.D. Van de vele andere sprekers oefenden enke len critiek op de huns inziens te nauwe sa menwerking' met Eenheid door Democratie. De zaak-Kiès. Over de zaak-Kiès heeft namens verschil lende Friesche afdeelingen de heer Hoogeveen uit Heerenveen het uitvoerigst het woord ge voerd. Hij noemde het conflict in Friesland niet alleen pijnlijk, maar voor de partij hoogst nadeelig, omdat het in Friesland een groot ledenverloop had veroorzaakt en ontmoediging bij degenen, die de partij niet verlaten hadden. Hij diende tenslotte een motie in, in welke het beleid van het partijbestuur in deze kwestie wordt afgekeurd en in het bijzonder de wijze, waarop de partij-voorzitter den persoon van Kiès heeft bestreden. Verschillende andere sprekers, die critiek hadden op het beleid van. het partijbestuur in deze zaak, spraken hun voldoening uit over de publicatie van het rapport van de commissie van der Bergh. Een zoo openlijke behandeling van een interne kwestie achtten zij van groote moreele beteekenis. De eerste spreker namens het partijbestuur was de Amsterdamsche wethouder, de heer E. Boekman. Hij sprak zijn afkeuring uit over die sociaal-democratische raadsleden,' die van de plechtige raadszittingen ter herdenking van de geboorte van Prinses Beatrix waren weg gebleven. Sociaal-Democraten die_ openbare functies bekleeden, moeten bij officieele ge beurtenissen niet wegblijven. Ons land heeft 'n groote behoefte aan stabi liteit op politiek gebied. Deze stabiliteit wordt gewaarborgd door de continuiteit van het ko ningschap. Eigenlijk is ons land een republiek met een vorstin aan het hoofd. Spr. is in den laatsten tijd tot de conclusie gekomen, dat op het oogenblik de republikeinsche staatsvorm voor ons land een achteruitgang zou zijn. Ir. Albarda beantwoordt van der Kieft. Dé voorzitter der Tweede Kamer-fractie Ir. J- W. Albarda, constateert, dat de verkiezings uitslag in de groote steden voortreffelijk, maar op het platteland teleurstellend was. Op ver blijdende wijze heeft echter het geheele Ne derlandsche volk weerstand geboden aan den eersten grooten stormloop die door een drei gend gevaar tegen de democratie is onder nomen. Bij groote deelen van ons volk zijn daardoor de economische en sociale vraag stukken op den achtergrond geraakt. Geenszins kan spr. de verklaring aanvaar den, die Van der Kieft voor den teleurstel lenden verkiezingsuitslag gaf. Nooit is een roomsch-roode regeering in het vooruitzicht gesteld, maar wel is gewezen op de mogelijk heid van een zoodanige regeering, en daarmee is een groote verantwoordelijkhèid op de ka tholieken gelegd. Het zou een fout zijn, als de partij dat niet gedaan had. De geheele rede van Van der Kieft was negatief. Welk perspectief blijft er voor de Nederlandsche arbeiders als niet de twee grootste groepen ar beiders, de socialistische en de katho lieke arbeiders op politiek gebied zou den kunnen samenwerken? En welk perspectief zou er voor de S. D. A. P. overblijven als zij tientallen jaren tot oppositie gedoemd bleef, zonder kans, ooit een meerderheid te worden. Er is geen enkele andere groep om mee sa men te werken. Wanneer men ook den katholieken arbeiders het perspectief op uiteindelijke samenwerking ont neemt, dan geeft men de groepen, die van geen democratie willen weten, vrij spel. Van nationale verdwazing kan helaas in sommige kringen zooals het nationale jonge ren verbond, gesproken worden, maar niet in sociaal-democratische kringen. Daar heerscht een gematigd maar zeer zuiver en gezond na tionaal gevoel. De heer Drees antwoordde namens het par tijbestuur in de zaak Kiès. Deze gaf toe, dat ook het partijbestuur fouten heeft gemaakt, maar Albarda, Vorrink, en Banning, die de moeilijke taak op zich hadden genomen, de zaak in Friesland in het reine te brengen, heb ben gehandeld naar hun beste weten en in overeenstemming met de door het geheele partijbestuur aangegeven richtlijnen. Men vergete daarbij niet, dat het p.b. toen niet wist wat men nu weet. Het valt te betreuren, dat door persoonlijke kwesties de eenheid van de partij in gevaar kan komen. Men doet het beste, een streep onder deze geschiedenis te zetten en spr. hoopt dat Heerenveen haar motie van afkeuring zal intrekken en dat men in Friesland met nieu wen moed en kracht aan het werk zal gaan. De heer Hoogeveen trok, na repliek, de mo tie van afkeuring van de 'afdeeling Heeren veen over het beleid van. het partijbestuur in de zaak-Kiès in en verklaarde, dat het ant woord van den heer Drees veel had goedge maakt van wat het optreden van den partij voorzitter in Friesland had bedorven. Verschillende voorstellen op organisatorisch gebied werden ingetrokken of verworpen, ter wijl met groote meerderheid eveneens werdén verworpen het voorstel-Leiden, waarin de wen- scheLijkheid werd uitgesproken, dat de leden der partij, geen ridderorden aanvaarden. Daarentegen werd bij schriftelijke stemming een motie van de afdeeling Amsterdam-11 aangenomen met 1004 tegen 872 stemmen en 10 onthoudingen, welke motie luidde: „Het congres is van oordeel, dat de wijze, waarop sommige vooraanstaande partijgenoo- ten hun persoonlijk inzicht ten opzichte van 'den huldigen staatsvorm openbaar meenen te moeten maken, verwarring sticht onder de leden en afbreuk doet aan de werfkracht dei- partij Met slechts twee stemmen tegen werd ten slotte het beleid van het partijbestuur, als mede de verschillende verslagen over het af- geloopen jaar door het congres goedgekeurd. Verkiezing partijbestuur. Bij enkele candidaatstelling werden in functie herkozen de partijvoorzitter K. Vor rink de secretaris, C Woudenberg en de secre taresse mej. mr. E. Ribbius Peletier. Als overige leden van het dagelijksch be stuur werden herkozen de heeren E. Boekman en S. R. de Miranda, terwijl in de plaats van ds. W. Banning, die zich niet meer voor het dage! ij ksch bestuur beschikbaar stelde, werd gekozen het partijbestuurslid mr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam. Alle zittende leden van het partijbestuur werden eveneens herkozen in dien zin, dat ds. Banning thans de plaats inneemt van den in het dagelij ksch bestuur gekozen mr. in 't Veld. Werkloozen naar Duitschland. Door het congres werd een motie inzake het uitzenden van werkloozen naar Duitschland aangenomen, waarin er bij den minister van Sociale Zaken op wordt aangedrongen, dat overeenkomstig de ministerieele belofte, dat principieele bezwaren zullen worden geëer biedigd, zal worden gehandeld. Stad en Platteland. Geruimen tijd heeft men gewijd aan de be handeling van het probleem der verhouding tusschen stad en platteland, waarover dr. J. Kruyt uit Arnhem en ir. H. Vos, lid dei- Tweede Kamer hebben gerefereerd. Eerstge noemde behandelde den psychologisch-sociolo- gischen kant van 't probleem, laatstgenoemde sprak over de verhouding- tusschen loonen en inkomen in de stad en op het platteland. Ir. Albarda over den nationalen en internationalen toestand. Vóór de sluiting van het congres door den heer Vorrink heeft ir. Albarda gesproken over den nat'! nalen en internationalen toestand. Hij weest op het groote oorlogsgevaar. De toestand is ernstig, maar we mogen ons niet neerleggen bij een fatalistisch noodlots- geloof. Maar als nu nog de democratische lan den de handen ineenslaan, kan het fascistisch gevaar alsnog gestuit worden. Wij pi-ediken niet den anti-fascistischen oorlog zegt spr. en wij willen Europa niet in twee kampen verdeelen. Wij willen geen oorlogsinitiatief, maar een vredesinitiatief roept hij uit. Deze taak zal zeer, zeer moeilijk zijn, maar nog moeilijker zal het voor Europa zijn, de ge volgen van een alles-vernietigenden oorlog te boven te komen. De beslissingen, die nu nog in vreedzaam overleg genomen kunnen wor den, zullen dan door den wraakgieriger, over winnaar worden opgelegd en leiden tot een nieuw Versailles. Wat den binnenlandschen toestand betreft, zeide spr., dat van de blijde verwachtingen, waarmede het vierde kabinet-Colijn bij velen werd ontvangen, niet veel meer over is. Spr. pleitte voor een krachtige bestrijding der werkloosheid door kapitaal en arbeid met elkaar in verbinding te brengen om produc tieven arbeid te verrichten, want de geest kracht, waarmede ons volk het extremisme van links en rechts heeft afgewezen kan be zwijken en wordt dagelijks ondermijnd door de ellende der werkloosheid Record-zweefvliegen gebroken. Vlucht van Ypenburg naar Namen. De zweefvlieger Nauta is Maandagmiddag te 2.15 uur met de Grunau Baby van het Neder- landsch instituut voor zweefvliegen van Ypen- burg gestart en 's middags te 6.15 uur op het nieuwe militaire vliegveld bij Namen (België) gedaald. Door deze tocht heeft Nauta het Neder landsche record, dat tot nog toe op naam van Hoekstra stond (120 K.M.) op zijn naam ge bracht. De heer Nauta heeft op ongeveer 1500 meter boven starthoogte gevlogen. Het toestel zal in Namen gedemonteerd worden en naar Ypenburg worden vervoerd. De Bijenkorf keert 9 procent uit. Winst echter iets gedaald. Aan het verslag over 1937 der n.v. Magazijn de Bijenkorf, te Amsterdam, ontleenen wij het volgende: De matige verbetering van de omzetcijfers in het eerste kwartaal van 1937 bleef ook ver der over het afgeloopen boekjaar gehand haafd. Van een krachtige opleving In den detailhandel en een algemeene verhooging van de koopkracht hier te lande was evenwel tot dusver geen sprake. Anderzijds heeft zich sinds de devaluatie van den gulden een tendenz tot verhooging van de onkosten geopenbaard. De regeering ziet zich daarenboven door de om standigheden genoopt maatregelen voor te stellen, welke bij toepassing de reeds hooge lasten van het bedrijfsleven in de toekomst nog zullen verzwaren. Tot dusver waren de in het loopende boekjaar behaalde bedrijfsresultaten met volkomen bevredigend. Na afschrijving- van f 1.010.007 (1.123.856) op onroerende goederen e.d. bedraagt de nettowinst over 1937 f 1.037.280 (1.128.844). Tegen over een verdere besparing op interest, tengevolge van de algeheele aflossing van de obligatieleening, stond o.m. een aan zienlijk verhoogde uitgavenpost, verband houdend met diverse voorzieningen ten behoeve van het personeel. Aangezien ditmaal geen bijzondere voorzie ningen behoeven te worden getroffen, veroor looft het beschikbare bedrag een verhooging van het dividend op de gewone aandeelen. Voorgesteld wordt, uit te keeren 6 pet. (onv.) op de preferente aandeelen, 5 pet. (onv.) op de prioriteitsaandeelen, 9 (7 1/2) pet. op de ge wone aandeelen en f <16 (10) op de winstbe wijzen. In de toelichting tot de balans wordt o.a. opgemerkt, dat de onroerende goederen e.d. op de balans voorkomen tegen kostprijs, onder af trek der afschrijvingen. De totale kostprijs is wegens den nieuwen bouw enz. met f 2.025.000 gestegen tot f 22.955.893. De balanswaarde bedraagt thans f 9.470.011. Congres van de Communistische Partij van Nederland. In Amsterdam. Zaterdagavond werd in het Concertgebouw het congres van de Communistische Partij van Nederland .geopend.'De voorzittervan het partijbestuur der C.P.N.. de heer Ko Beu- zemaker, hield de openingsrede. Hij herinnerde aan de gebeurtenissen sinds het laatste congres der partij eind 1935 gebeurtenissen die aldus spr., tot nieu we aanvalsoorlogen van het fascisme hebben gevoerd. Het fascistische statenblok is ge heel uit den Volkenbond verdwenen en orga niseert den aanval op de democratische staten. In Nederland is de aaneensluiting der arbeidersklasse, van de democratische krach ten uitgebleven en daardoor werd de regee- ring-Colijn afgelost door een nieuwe recht- sche coalitie. Thans leven wij in een Nederland, dat- bedreigd wordt door het buitenlandsche fascisme, ondermijnd door het binnenland sche fascisme, en geregeerd wordt door een regeering, die geen krachtige democratische politiek voert, maar een die de collectieve vei ligheid loslaat en de ,;aanpassing" voortzet. De C.P.N. is bereid iedere maatregel van deze regeering die gericht is op de verdediging van het land te ondersteunen, maar stelde tegelij kertijd een aantal eischen, die de verdedi ging van het land eerst krachtig kunnen maken en de posities der volksmassa verster ken. De partij wijst er daarbij op, dat slechts een democratische regeering steunend op de volksmassa's een werkelijke verdediging te gen het fascisme kan brengen. Daarna hield de heer Paul de Groot, secretaris der C.P.N., een referaat over den strijd voor een sterk en onafhankelijk Neder land. Spr. nam stelling tegen het fascisme en zeide dat men op dit congres duidelijk en onomwonden moest verklaren voor verdedi ging van de Nederlandsche onafhankelijk heid tot iederen prijs tegen de fascistische aanvallen te zijn. Wij willen aldus spr., geen onderdrukking van andere volken, maar willen odk geen onderdrukking van het Ne derlandsche volk. In de Zondagochtendzitting werden de dis cussies gehouden over de in de referaten van de heeren Beuzemaker en de Groot neerge legde richtlijnen. Talrijke afgevaardigden spraken over den toestand in hun district en de toepassing dezer richtlijnen in hun werk gebied. Vele sprekers schonken aandacht aan de toestanden op het platteland en de geza menlijke strijd van de arbeiders en boeren. De heer L. de Visser sprak in deze zitting over: „De vorming van het volksfront in In donesië tegen de fascistische overweldigers" De C.P.N. is in dit vraagstuk van stand punt veranderd. Actie voor de leuze „Indo nesië los van Holland, nu" zou thans niet minder beteekenen dan spelen in de kaart van den fascistischen vijand. Daarom wil juist het Trotzkisme deze leuze gepropageerd zien: aldus spr. Spr. eischte invoering van algemeen kies recht en instelling van een parlement in Indonesië en krachtige verheffing van den welstand en het onderwijs. Nadat de heer de Groot de discussie had beantwoord, aanvaardde het congres een besluit, al de bepalingen in de statuten te schrappen die betrekking hebben op het or- ganiseeren van communistische fracties in alle buiten de partij staande arbeiders- en boerenorganisaties en waarbij het nieuwe partijbestuur wordt opgedragen een herzie ning van de partijstatuten voor te bereiden, daar de thans geldende, statuten in verschil lende opzichten niet meer in overeenstem ming werden geacht met de politieke en organisatorische opvattingen der partij. De heer C. Schalker, hield een referaat over den strijd tegen het Trotzkisme. Chamberlain en Mussolini wisselen telegrammen. „Nieuwe periode van vertrouwen en vriendschap De Bilt voorspelt: In het Noordoosten zwakken tot matigen wind, uit Noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen buien, weinig verandering in tempera tuur. In het Zuidwesten zwakken tot matigen wind, gedeeltelijk bewolkt-, wei nig of geen neerslag, lichte nachtvorst, overdag iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 774.0 m.M. te Valentia. Laagste 750.0 m.M. te Isafjord, THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 48 F. Laagste hedennacht 44 F. Hoogste heden 46 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 767 m.M Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden NMIDDELLIJK na de onderteekening der Britsch-Italiaansche overeen komst heeft Chamberlain een tele gram gezonden aan Mussolini, waarin hij zegt, zeer verheugd te zijn over het resultaat. Chamberlain en zijn collega's hebben waardeering gevoeld, aldus het tele gram verder, voor den geest van goeden wil en samenwerking, die door Mussolini en Ciano bij de besprekingen is getoond. Hier aan voegt Chamberlain toe: „Ik hoop, dat wanneer de overeenkomst volledig in wer king treedt, zij alle bestaande punten van ge schil tusschen ons zal opheffen en met ver trouwen verwacht ik, dat daarna de betrek kingen tusschen onze beide landen wederom hecht gegrondvest zullen blijken op het ver trouwen en de vriendschap, die zoo lang in het verleden hebben bestaan". USSOLINI heeft hierop geant woord met een telegram, waarin hij zegt inderdaad verheugd te zijn, dat de besprekingen op gelukkige wijze- zijn geëindigd- en dat „de overeen komst, die tot stand is gekomen U evenals mij volledige voldoening schenkt ten opzichte van haar omvang en van den ten grondslag lig- genden geest. Het is mij een genoegen u de verzekering te geven, dat ik oprecht den goe den wil en den hartelijken geest van begrip heb gewaardeerd, die gij hebt getoond. Dat de tusschen ons hangende kwesties op. zoo openhartige en volledige wijze geregeld zijn, plaatst de betrekkingen tusschen Engeland en Italië op een hechte, duurzame basis. Ik ben er van overtuigd, dat thans tusschen on ze beide landen een nieuwe periode kan wor den geopend van vertrouwen en vriend schap, hetgeen gij en ik wenschen en hetgeen overeenkomt met onze traditioneele betrek kingen" „De nieuwe vriendschap'' Commentaar der Italiaansche pers. De Italiaansche pers ruimt een eerste plaats in voor de historische gebeurtenis van de onderteekening der overeenkomst tus schen Engeland en Italië, welke beschouwd wordt als een groote bijdrage voor den vrede en de veiligheid der wereld. De foto's van Mussolini en Chamberlain, alsmede van graaf Ciano en Lord Perth nemen een eereplaats in en vele kolommen zijn gewijd aan commen taar en indrukken uit het buitenland. Naar het oordeel der bladen toont een aan dachtige beschouwing der accoorden, dat de Italiaansche regeering vooral bedacht is ge weest op de bescherming harer rijksgebieden en zich onthouden heeft van alle hegemo- nische eischen, die de belangen van andere landen hadden kunnen schaden. De Gazette del Popoio schrijft: „Hetgeen zoojuist tusschen Engeland en Italië definitief is vastgesteld is een niet meer traditioneele, maar volkoïmen nieuwe vriendschap, waarbij Engeland de positie erkent, welke Italië thans inneemt. Tegenover het Italië van 1938, dat meester is in A-bessynië en overwinnaar in Spanje, geeft Engeland er zich rekenschap van, dat zijn vroegere opvattingen onhoud baar zijn en heeft het ingezien, dat het zijn belang is met Italië op een anderen voet te komen staan, een voet van samenwerking tusschen twee koloniale mogendheden. In zake Spanje schrijft het blad: „Het feit, dat Italië er niet naar streeft zich te verzekeren van een bevoorrechte economische positie, wil niet zeggen, dat het in Spanje geen werk zaam terrein kan vinden, dat het nieuwe bevriende Spaansche bewind zal inwilligen, en waarmede de Britsche regeering rekening houdt". Britsch commentaar. Zoowel de „Sunday Times" als de „Observer" leggen den nadruk op het succes, dat het Britsch-Italiaansche accoord vormt en wijzen op de consequenties daarvan voor de zaak van de vrede en den goeden wil in Europa. De Sunday Times wenscht Chamberlain ge luk met zijn persoonlijk sdcces. De Observer hoopt, dat de vier mogendheden, van wie de de vrede afhangt, een gelijke triomf als van Engeland en Italië zullen nastreven en weder om zullen trachten een viermogendhedenpact tot stand te brengen. „Bijdrage tot vrcedzamen heropbouw der wereld" De Duitsche bladen verwelkomen het ac- oord als een nieuwe bijdrage tot den vreed- iamen heropbouw der wereld. De „Deutsche Allgcmeine Zeitung" schrijft: Mussolini heeft weer bewezen, wat er met moed en volharding, overleg en inzicht te be reiken valt. De stuwende kracht was zijn op het Imperium gerichte wil. De as Rome-Berlijn vormde de achtergrond voor de wereldpolitiek De ontwikkeling der toestanden in Oost-Azië maakte het voorts voor de Engelschen noodig de spanningen in Europa weg te nemen. Pas met het verdwijnen van Eden werd de weg daartoe geëffend. De beteekenis van Cham berlain voor een nieuwe Europeesche politiek ligt in 't feit, dat hij juist in den blij venden tegenstand van Engeland ten opzichte van de nieuwe ontwikkeling in Europa, een gevaar ziet voor het Britsche Rijk. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft: Het verdrag tusschen Italië en Engeland iis een blijde Paaschboodschap voor geheel Europa. Elke verstoring door derden is uitgesloten, ook Genève kan hieraan niets veranderen. Het rechtstreeksere overleg tusschen beide be trokken partijen heeft ook hier bewezen de eenige weg te zijn om tot succes te leiden. Meening der Franschc bladen. Het Britsch-Italiaansche accoord is naar de meening van het „Petit Journal" niet maar een gentlemen's agreement, doch een waar vredesverdrag. De „Jour-Echo de Paris" schrijft: De weg is Frankrijk gewezen. Laten wij snel handelen. De „Populaire" stelt vast, dat in het accoord niets herinnert aan de algemeene richtlijnen der Europeesche politiek van „organisatie van den vrede". Voor een oplossing, die de aan vaarding zou beteekenen van internationale esamenwerking zonder beperkingen en een afstand doen van oorlog, daarvoor aldus be sluit het blad, reserveeren de socialisten hun enthousiasme en streven. De Humanité kan in het Britsch-Italiaansche accoord geen vredescontract zien. Het vormt volgens het communistische blad een soort premie voor den aanvaller. „Beste voorteeken sedert lang". Uit Washington meldt Havas: Terwijl men in diplomatieke kringen geen commentaar wil leveren op de Britsch-Italiaansche overeen komst, beschouwen de bladen het accoord over het algemeen als een poging tot herstel van den vrede in Europa, waarvan zij de juiste waarde nog niet kunnen vaststellen. De „Evening Star" schrijft, dat de gewekte hoop wellicht gerechtvaardigd blijkt te zijn, wanneer Mussolini woord houdt. Het blad ?iet in de overeenkomst vooral een Britsche poging om den driehoek Berlijn-Rome-Tokio te ver breken. Volgens de „Washington Daily News" bereidt het accoord een Fransch-Italiaansch verdrag voor. Een driezijdig verbond tusschen Rome, Parijs en Londen zou een algemeene pacificatie van Europa mogelijk maken, aldus het blad, doch de deelneming van Duitschland kan niet ge mist worden. Het is niet de soort vrede, dien Wilson wilde, maar het is het beste voorteeken, dat de wereld sedert lang gezien heeft. Veldsla»: in Midden-Palestina. Britsche troepen en Arabieren slaags geraakt. Vele tlootlen. Tijdens de Paaschdagen hebben in Palesti na eenige ernstige incidenten plaats gehad. Bij Bala Anepta in het midden des lands kwam het tot een formeelen slag tusschen Arabische opstandelingen en Britsche troepen, waarbij 50 Arabieren den dood vonden. Hier onder waren verscheidene aanvoerders. Het gevecht begon reeds zaterdagmiddag en duurde den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag voort. Schijnwerpers verlichtten het terrein van den strijd, terwijl vliegtuigen ver kenningen verrichtten. Zondagavond werden twee bommen tot ontploffing' gebracht, de eene in de Joodsche wijk van Jeruzalem, de andere in een Ara bisch koffiehuis te Caiffa. In het eerste ge val werd een oude Joodsche man gewond, in het tweede geval werd een bezoeker gedood, terwijl acht personen werden gewond, o.w. een Joodsche voorbijganger. Men vreest, dat het nog onrustiger zal worden. De sinaasappeloogst is thans bin nengehaald. Toch hoopt men, dat het einde der maand weer rustig zal zijn. Zooals men weet, wordt dan de koninklijke commissie van onderzoek in Palestina verwacht. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 19 APRIL Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Een stad op stelten" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: De Wiener Sanger Knaben. Op het tooneel Greta Keller, 2,30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Shirley Temple in „Heidi" 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Honderd mannen en een meisje", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het geheim van den halfbloed" en „Het Circuskind". Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 20 APRIL Gemeentelijk Concertgebouw: Cabaret-re vue „Met een lach door het leven", 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avoneb

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3