mm i HET NIEUWE AVONDBLAD Vraagstukken van den dag in Umuiden 23e JAARCANC No. 145 VRIJDAG 22 APRIL 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12ets., per maancl 521/- cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - Umuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. J ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering .voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim 100.één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, u® Iede" wijsvinger ƒ25.—alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. "7 bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN. Het zwaartepunt verplaatst zich Oostwaarts. Politiebureau en postkantoor naar een nieuw centrum Het is thans zeven jaar geleden, dat inge-olge de nieuwe politieverordening een streep werd gehaald door den naai,. Velseroord. De aj'deeling Umui den zag haar Oostgrens verlegd van de omgeving van den Watertoren en de Napierstraat naar den spoonveg. Met dezen administratieven maatregel werd IJmuiden een „afdeeling" van onge veer 28000 inwonerseen zielental, dat sindsdien slechts weinig gestegen is. Op zichzelf was het verdwijnen van den rnaam Velseroord van de kaart van Velsen geen wereldschokkende gebeurtenis. De oude Velseroorders hebben natuurlijk eenige jaren noodig gehad om er aan te wen nen, dat ze niet meer in Velseroord, maar in IJmuiden woonden. Ze hebben zich met deze verandering getroost vooral toen ze ontdek ten, dat ze' zich als IJmuiden-Oosterlingen konden rehabiliteeren. Want Velseroord had niet zoo'n bijzonder goede reputatie. Dat er nog steeds in sommige kringen een neiging bestaat, om in IJmuiden slechts dat deel van IJmuiden te zien. dat ligt onder den reuk van de Visschershaven, bewijst het groote bord in de Willebrordstraat, dat den automo bilisten den weg wijst.naar IJmuiden. Dat is precies alsof op het Kennemerplein te Haar lem een bord zou staan met de richtingaan duiding „Haarlem". Maar dat zijn kleinig heden. Het is, alsof tegelijk met de administratieve samensmelting van Velseroord en IJmuiden een verlegging plaats vond van het zwaarte punt van dit deel der gemeente en wel Oost waarts, niet zoozeer wat de industrie en den handel betreft, maar meer op het gebied van den middenstand. Het oude IJmuiden was lange jaren de „winkelstad" van de Velser oorders, voorzoover men niet naar Haarlem* of Beverwijk ging., Dat is anders geworden en wie daaraan mocht twijfelen, wandele maar eens door de Kanaalstraat, de Oranjestraat, de Prins Hen drikstraat en over het Willemsplein. In het bekende vierkantje, een wandeling van even vijf minuten zal hij een twintigtal leegstaan de winkelhuizen kunnen vinden. En in het Oostelijk deel van IJmuiden breidt het aantal winkels zich voortdurend uit. Zoodat, wanneer Velseroord Velseroord was gebleven, we er van zouden kunnen zeggen, dat het IJmuiden over het hoofd was gegroeid. Dit zijn alle feiten, die genoegzaam bekend zijn. Waarom we er dan op terug komen? Om twee redenen, n.l. in verband met de plannen voor den bouw van een nieuw politie bureau en met plannen tot verbouwing van het postkantoor. Het is een uitgemaakte zaak, dat het nieuwe politiebureau aan den Ooste- lijken zelfkant van IJmuiden gebouwd zal worden, het is bijna een uitge maakte zaaik, dat het op het Tiberius- pleinhoek Briniostraat komt. De zetel van de centrale leiding van ons politie corps volgt dus den natuurlijken weg, die is aangegeven door de verplaatsing Ooshvaarts van het zwaartepunt van- IJmuidenwaardoor het evenwicht tus- schen het Oosten en het Westen nog meer verbroken zal ivorden. De schaal met de Oostelijke helft zal nog meer doorslaan, het Westen zal nog lich ter worden. Toen IJmuiden een kleine halve eeuw ge leden iets begon te worden kwam er behoefte aan meer politietoezicht. Voor het politie corps moet een tehuis gezocht worden. Men bouwde dit niet in de nabijheid van de plaats, waar gemeentebestuur en gemeente-admi nistratie zetelden, maar zeer terecht daar, waar politietoezicht het meest noodig was, dus in IJmuiden. Het Willemsplein, gelegen bij de havens en de sluizen was de aangewezen plaats voor het politiebureau. En daar is het tot den huidigen dag gebleven. Maar zeer waarschijnlijk zal het óver één, misschien twee jaar zijn afgegleden met de balans van de weegschaal, die immers steeds meer naar de Oostelijke helft van IJmuiden doorslaat. Natuurlijk zou men het ook aan gene zijde van den spoorweg kunnen bouwen. Dit denk beeld, is niet nieuw, want de verplaatsing van het politiebureau (tegenwoordig spreken we heel grootsteedse!) van „hoofdbureau") naar Velsen was een onderdeel van het reorgani satieplan van "wijlen burgemeester Rambon- net. Dit plan werd indertijd uitvoerig door ons bestreden, niet alleen op historische gronden maar ook op practische. En het gemeentebe stuur heeft het ook losgelaten, getuige den voorgenomen bouw aan het Tiberiusplein. Er is sindsdien veel veranderd in IJmuiden. al is het plan van wijlen burgemeester Ram- bonnet niet ouder dan een jaar of vier. De evolutie, waarover we hierboven spraken, ging zich geleidelijk voltrekken en zet nog steeds door. Om die reden moet men de verplaatsing van den zetel van de centrale politieleiding onder een ander licht beschouwen dan eenige jaren geleden. En daarom zouden, we niet als voor heen, onze stem tegen de voorgenomen ver plaatsing durven verheffen. Want er is nog iets waarmede rekening gehouden dient te worden, n.l. met de ontwikkeling van de an dere deelen der gemeente, als Velsen-Noord en Santpoort, welke ontwikkeling voor de plaats van ons hoofdbureau van politie een meer centraal gelegen punt vraagt dan het Willemsplein. Er dient evenwel rekening mede te worden gehouden, dat het Westelijk deel van IJmui den met zijn havens, zijn vele cafés en zijn zeelieden aan onze politie het meeste werk zal blijven geven. Voorts komt daar in den zomertijd de strandpolitie bij, die ook voeling met het centrale gezag moet houden, wat wel via het Willemsplein zal moeten geschieden. En daarom zal in de toekomst het Willems plein niet gemist kunnen worden; men mag verwachten, dat het een belangrijk filiaal van het hoofdbedrijf aan het Tiberiusplein zal worden en een flinke bezetting noodig zal zijn, met als chef een hoofdinspecteur of minstens een inspecteur. Hetgeen we hier schreven over het politie bureau geldt ook voor het postkantoor. Met dat verschil, dat er niet de bouw van een nieuw postkantoor op het programma staat, maar een verbouwing, die echter zoo radicaal be looft te zullen worden, dat men misschien evengoed een nieuw kantoor kan bouwen. En in verband daarmee stellen we de vraag, of het gewenscht is, het hoofdkantoor der P.T.T. in een meer Oostelijke richting te ver plaatsen, opdat ook dit meer in het centrum van IJmuiden komt. Er is echter wel eenig verschil met het politiebureau; n.l. moet er bij een praatje over de plaats van het hoofdpostkantoor reke ning mee gehouden worden, dat het kantoor te Velsen op het punt staat te verdwijnen in verband met de op handen zijnde verbreeding van het Noordzeekanaal ter plaatse. Het stich ten van pen hulpkantoor want meer dan een hulpkantoor kunnen de Velsenaren niet verwachten zou misschien vermeden kun nen worden, waneer een nieuw kantoor in de omgeving van het Tiberiusplein gebouwd zou worden. Daar is echter geen ruimte meer be schikbaar. Een plaats in die buurt zou alleen nog maar gevonden kunnen worden op het aan de gemeente behoorende terrein achter de U.L.O.school, daar waar de nieuwe bioscoop zal verrijzen. Maar meer nog dan voor het politiebureau geldt voor het postkantoor de factor, dat het Westelijk deel van IJmuiden, al heeft dit als woon- en winkelcentrum aan beteekenis ver loren, toch nog als centrum van handel (visch- handel) van groote beteekenis is. Zeker, het is lang geleden, dat IJmuiden's telefoon- en telegraafkantoor een der drukste kantoren van het land was, maar toch is het ook nu nog een zeer belangrijk kantoor. En daarom ko men we, rekening houdende met de verschil lende omstandigheden tot de conclusie, dat voor den hoofdzetel van P.T.T. in onze plaats het zwaartepunt in oud-IJmuiden is gebleven. Waaraan wij dan onmiddellijk willen toevoe gen, dat het centrum van het IJmuiden van zee tot spoor met één agentschap tusschen het hoofdkantoor in de Kanaalstraat en het hulp kantoor op het Velserduinplein wel zeer stief moederlijk bedeeld is. De royaalste oplossing zou zijn: een nieuw hoofdkantoor op het Kennemerplein met een kantoor in de Kanaalstraat; subsidiair: een hoofdkantoor in de Kanaalstraat en een hulp kantoor op het Kennemerplein. Thans is een stadsdeel met een kleine 10.000 inwoners aan gewezen op één agentschap. Voegen wij hier ten slotte aan toe, dat ook andere deelen van onze gemeente de huis vesting van politie en P.T.T. en de plaats daarvan dringend om voorziening vragen. Dit geldt vooral voor Santpoort-Dorp, waar een behoorlijk postkantoor geheel ontbreekt. Ook hier loopt de directie achter de ontwikkeling van dit deel onzer gemeente aan. En met de gemeente is het, wat de politie betreft niet anders. Maar daar hebben de financiën een rol gespeeld en Ir. Damme heeft geld genoeg. S. B. Doorloopend tekort aan zeevisch? Volendaminers staan klaar om aan den slag te gaan. Naar aanleiding van het telegram, door den Nederlandschen Bond van Kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf gericht aan de minister van economische en sociale zaken, waarin wordt gezegd, dat wegens het vrijwel doorloopend groote tekort aan versche zee visch de toestand in den kleinhandel onhoud baar is geworden, waarom men adviseert tot invoer van Deensche visch, heeft het Natio naal Comité „Redt Volendam" de aandacht der ministers gevestigd op het feit, dat te Volendam Nederlandsche visschershanden en Nederlandsche vakmanschap wachten op een mogelijkheid om de Noordzeevisscherij uit te oefenen Hel nieuwe programma van De Pont. „Broadway Melody 1938" en „De geheim zinnige Mr. X." Theater de Pont vertoont van hedenavond tot en met Dinsdag Broadway Melody 1938 en De geheimzinnige Mr. X. In eerstgenoemde film, een evenknie van haar voorgangster uit vorige jaren vertolken Robert Taylor en Eleanor Powell de hoofdrol len. Het volgende ontleenen wij aan den in houd Sonny Ledford en Peter Trot hebben geld noodig om de reis te betalen naar de Pimilico- racebaan. Daar zit de schatrijke Caroline Whipple, die een verzorger noodig heeft voor haar paarden. Sonny en Peter halen hun kap per en zijn neef Nicki over, hun twintig dol lar te geven om op de renbaan te wedden. In werkelijkheid koopen z-e van het geleende geld hun spoorkaartjes. Den volgenden dag echter kan het paard niet loopen. Sonny en Peter zit ten in zak en asch, omdat zij nu hun belofte niet kunnen nakomen om hun kapper uit te betalen, maar het is tenminste nog een troost dat ze de verlangde betrekking in de stallen van mevrouw Whipple krijgen. De beide vrienden hebben intusschen heelemaal niet meer gedacht aan den kapper, die nu komt op dagen om zijn 800 dollar op te eischen. Door een toevalligheid ontdekken zij, dat het paard het hardst loopt als hij Nicki hoort zingen. Hij belooft tijdens den wedstrijd door de micro foon te zingen en zal samen met zijn oom, af stand doen van de hem toekomende 800 dollar en genoegen nemen met een derde aandeel op het paard. Sally en Sonny besluiten om met het paard in te schrijven voor de wedstrijden op de be roemde Racebaan Saratoga. „Ster re kijker" heeft een slechte start en is ver achter, maal ais Nicki voor de microfoon gaat staan en zijn stem door de luidsprekers over het veld klinkt, vliegt „Sterrekijker" als het ware naar voren om na een spannenden eindstrijd te winnen. „Zeg het met bloemen" doet nu in het bloembollenland opgeld. IJmuider Operette Vereeniging. Het eenige Engelsche zeilschip, dat nog passagiers vervoert, de viermasler „Westward*, vertrok dezer dagen van Plymouth voor een reis naar de Azoren, Opvoering van „Victoria en haar Huzaar". Voor de IJmuider Operette Vereeniging was het Donderdagavond een gewichtig moment, want toen werd voor een volledig bezetten Thaliaschouwburg de operette „Victoria en haar Huzaar" voor het voetlicht gebracht en daar de IJ. O. V. aan het instudeeren van dit grootsche werk van Paul Abraham acht maanden besteed had, maanden waarin een voor den buitenstaander niet te begrijpen om vangrijke arbeid verzet is moeten wórden om tot een kloppende uitvoering te komen, kan men zich toch wel indenken, dat zulke ieder jaar terugkeerende avonden in de oogen der IJ. O. V.'ers evenzooyeele krachtproeven zijn. „Victoria en haar Huzaar" is geen operette in haar klassieken vorm, maar veeleer een show-operette; zij eischt tal van costumes, décors eneen regie, die tempo weet te geven teneinde het geheel als een soort roh prent aan de oogen der toeschouwers te laten voorbijtrekken. Zoo moeten we in dit verband onmiddellijk onze waardeering uitspreken voor de keurige costumes en de fraaie décors, welke uit de zaal gezien het zoo uitstekend deden. De solistische bezetting baarde de zakelijke en artistieke leiding der IJ. O. V. in den aan vang veel zorgen, want er wordt van deze niet alleen qua spel, maar zeer zeker qua zang heel wat gevergd. De partijen van den Huzaar Keltay en Victoria zijn b.v. geenszins een sinecure; en wat wordt er van den gezant Cunlight, den huzarenoppasser Janczi en graaf Ferry (om er maar enkelen te noemen) niet geëischt. Mimi Matthijssen zong de titelrol; ze was 'n charmante verschijning als gravin Victoria en gaf doorvoeld spel te zien. Een woord van lof voor haar uitstekend verzorgde costumes mag hier niet ontbreken. Haar zang had distinctie en al zou deze wat sterker mogen zijn haar geheele opvatting was van zulk een grandezza, dat ze de titelrol volkomen waar dig weergaf. Haar tegenspeler Koltay de Huzaar vond in den heer Jac Glas Jr. een vertolker, die ons zeer goed voldeed, hoewel de zanger het hier van den acteur won. Maar waar vindt men onder amateurs deze twee kwaliteiten in één ideaal figuur belichaamd? De heer Glas heeft zich met hart en ziel aan den persoon van Koltay gewijd en zong z'n partij met een glans, die cachet aan den zang gaf. Over welk een prachtig stemgeluid beschikt hij en hoe weet hij het te gebruiken! Cunlight, de man die als echtgenoot een goede verliezer is, werd door den heer Han Osendarp fraai - gezongen en vlot gespeeld Het warme baritongeluid van IJ. V.'s voor zitter hoort men immer gaarne; hij gaf deze moeilijke speelrol in het kader uitnemend weer; het gereserveerde ging hem goed af. Een prominente figuur door de geheele operette is de oppasser Janczi; hij was, met graaf Ferry, het lachsucces van den avond. Kostelijk waren deze beiden, door de gerouti neerde krachten Hans, Klaasen en Jack Roza gespeeld als stonden zij in een milieu van uit sluitend vakmenschen. Na een. zwaarwichtige scène deed een komische zet van een hunner de spanning weer geheel wijken. Correct en gemakkelijk brachten zij hun schlagers over t voetlicht. Ons compliment voor dit uitste kende duo, waarbij als derde onmiddellijk Riquette het kamerkatje genoemd moet worden. Alsof zij reeds meerdere operettejaren ach ter den rug heeft debuteerde Bep Verwer in dit rolletje. Inderdaad zong zij reeds in meer werken als gewoon koorlid mede, maar dit maal kreeg ze haar kans. Ze heeft die weten te gebruiken en het resultaat was een vlotte tooneelvei'schijning, niet vrij van modern raffinement maar van een innemende slag vaardigheid. Keurig was haar costuumpje en niet minder haar acteeren, dat meermalen een welverdiend open doekje verwierf. Tot het succes van dezen avond heeft niet in het minst Dora AriszSchrama als de Ja- paneesche O-Lia-San bijgedragen. Haar ca paciteiten als operettester zijn te bekend dan dat wij daar lang over behoeven uit te weiden. Ook nu wist zij met haar krachtige, jonge stem veel bijval te behalen, al hoede zij zich voor te veel uiterlijk effect. Wat hebben we genoten van den burge meester in 3, waarvan de heer J. v. d. Kolk zulk een kostelijk type maakte, gul, rond zoo'n echte operette-burgemeester a la Fal- staff. Voor het 3e bedrijf was hij een niet genoeg te waardeeren kracht. Van de vele anderen noemen we o.m. de travesti van Lies Tol als de Japaneesche kwa jongen O-Miki. De dames Tinï en Letty Koning verzorgden de vele dansen en hadden de balletten met de danseresjes ingestudeerd. Vaardig verliepen zoodoende de Japansche Russische en Hon- gaarsche dansen, alles geestig en gracieus. Heel fraai was haar solo-dans; daar zat kleur en spirit in; ook weten zij haar costu mes te dragen. Het mooie orkest bezat in zijn onderling verband kwaliteiten; mooi was b.v. het koper, het slagwerk en het violencorps. Onderling klopte het vrijwel dooidoopend, maar het vel band tusschen „onder en boven" was, v.n.l. bij den aanvang nog wel eens niet zooals het eigenlijk wel moest. Directeur Leo Pielage had van de veeleischende en omvangrijke partituur terdege werk gemaakt en een wel verdiend compliment mogen we hem niet ont houden. Wenschen? De tempi wat aanzetten, vooral het solistische Good night en Pardon madame. Voor hem was het een debuut met zulk werk; des te prettiger daarom dat het muzikale gedeelte goed verliep. De regie, berustende bij Reinhard Rijxe, heeft eveneens aan deze operette met zijn 70 medewerkenden handen vol werk gehad. Het kon dan ook niet uitblijven, dat hier en daar wenschen onvervuld bleven. Het tempo had, v.n.l. m 1, steviger kunnen zijn; 2 en 3 liepen beter door het weinige koorwerk, maar 3 ging zwaar mank door een minder goede rolkennis van enkelen, die uitsluitend op den souffleur speelden, 't Werd trouwens in zijn' geheel veel te laat al was het dan 'n première. En wat een zotte vertooning is die geschie denis met lipt visioen, door vele toeschou wers nu niet begrepen, door de tooneeltech- niek niet gehaald en daardoor de sfeer geheel verstorend. Een schaar kan daar dingen, doen, welke het geheel ten goede zullen komen en zeker den totaal indruk zullen verbeteren. Gebrek aan tooneelruimte is ook een van de gevaren, die een showoperette bedreigen. De koren deden het verdienstelijk; v.n.l. de finales en het Russische aspect van 2 warén mooi. Voorzitter Osendarp sprak een openings woord en schonk de dames-solisten benevens de onvermoeibare pianiste Zus Pronk aan het einde bloemen, Beizen in het licht van het gevorderd ama teurisme heeft de IJ. O. V, de Victoria weerge geven op een wijze, die allen, welke de moei lijkheden aan zulk een uitvoering verbonden kennen, zeer zeker waardeeren mogen. Donderdag 28 April a.s. volgt de herhaling, eveneens in Thalia. W. Hel nieuwe programma van Thalia. „De Dansende Zecroover" en „De Man, die terugkwam". „De Dansende Zeeroover" is een amuse mentsfilm van de bovenste plank. Zij ver- eenigt in zich alle goede kwaliteiten van een operette-klucht-musical comedie en revue-film en is een genot voor oor en oog De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" zegt over deze film: „Hier heeft men inderdaad en misschien wel voor het eerst een volledig sa mengaan van muziek, dans en kleur weten te bereiken." „De Telegraaf" vat zijn beoordeeling samen in: „En heel die atmosfeer van dat Spaansche stadje in al zijn schoone barbaarschheid zijn pracht van kleur, met op den achtergrond de altijd met zeeroovers onrustige zee en de vele avonturen van het binnenland, dat is in deze spannende film met zooveel talent ge daan een afwisseling van humor en muziek en dans en hier en daar een tikje maneschijn en liefde, zooals dat in een perfecte amuse mentsfilm behoort. „De Man, die terugkwam" is een film, die tot elk soort publiek zal spreken en die een diepe ontroering teweeg zal brengen. Zij be handelt de geschiedenis van een man, die zijn vrouw in de armen van een minnaar betrapt en hem in een aAnval van radelooze drift neerschiet. De man wordt in de gevangenis ge worpen, maar hij zweert een dure eed. dat zijn dochter een kind, dat hij liefheeft als nie mand anders op de wereld geen nadeel on dervinden zal van zijn ongelukkige huwelijk en nooit te weten zal komen, wie haar ware ouders zijn. Het meisje, dat nog een baby was, toen haar vader gevangen genomen werd. wordt door een rijke familie geadopteerd, maar haar moeder, die aan lager wal raakt, tracht haar te vinden om chantage op haar pleegouders te plegen en op die manier aan geld te komen. De man komt uit de gevange nis en voorkomt met alle middelen, die hem ten dienste staan, dat zijn vrouw het kind vindt. Het slot van de film, als man èn vrouw hun geheim in den dood meenemen, is een climax, zooals men zelden ziet. „De man, die terpgkwam" is een sterke film en den toeschouwèrs zullen vele scènes lang bijblijven; het oogenblik, dat Ashton zijn vrouw vindt in de armen van den vreemde, de waanzinnige angst van Cleo, als zij tèlkens en óveral weer de dreigende waarschuwing van de heliotroop vindt, Ashton's vreugde als hij ziet, hoe zijn dochter gehecht is aan het dekentje, waarin hij haar, achttien jaar gele den, in den fatalen nacht, toen hij haar uit zijn huis wegvoerde, wikkelde. ,De man, die terugkwam" is een dramati sche film van ongekende spanning! In het voorprogramma valt Popeye the Sai- lorman nog te bewonderen, die weer een van zijn krachttoeren uitvoert. Moeilijkheden in de haring- visscherij in Sclieveningen, Donderdag heeft op het departement van Sociale Zaken een bespreking plaats gehad met den rijksbemiddelaar in het derde dis trict, prof. mr. A. C. Josephus Jitta over de moeilijkheden in de haringvisscherij in Sche- veningen. Katwijk en Vlaardingen. Deze bespreking heeft geen resultaat op geleverd. Scheepsbouw voor het buitenland. Het door de firma Van Vliet Co. te Har- dinxveld voor Braziliaansche rekening ge bouwde dubbelschroef-tankmotorschip Po- tengry heeft een geslaagde proeftocht ge maakt en is daarom door het Braziliaansche Ministerie overgenomen. Het vaartuig is uit gerust met twee Kromhoutjnotoren van 400 P.K. elk.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1