Peek Cloppenburg ASPIRIN Oslo-conventie ontmoette wel waardeering. VRAAGT STALEN! SCHUDT UW LEVER WAKKER Daden zijn echter uitgebleven. V R IT D A G 22 APRI C 193? Main-its Dekker voor de rechtbank W egens beleediging van Hitler. Honderd gulden boete geëischt. De Amsterdamsehe rechtbank behandelde Donderdagmiddag de strafzaak tegen den let terkundige Maurits Dekker, verdacht van be leediging van het hoofd van een bevrienden staat. Hem is tenlaste gelegd, dat hij in 1936 op zettelijk in het openbaar bij geschrifte het hoofd van den bevrienden staat Duitschland Adolf Hitler heeft beleedigd, door met het op zet om de eer óf goeden naam van dit staats hoofd aan te randen door tenlastelegging van bepaalde feiten met het kennelijk doel daar aan ruchtbaarheid te geven en opzettelijk be- leedigend heeft geschreven en doen uitge ven een -brochure, getiteld ..Hitler, een poging- tot verklaring". Vervolgens legt de dagvaarding eenige ter men uit de brochure tenlaste. die naar het oordeel van het Ö.M. beleedigend zijn. Ook is in de dagvaarding de brochure in haar ge heel opgenomen. Nadat de rechtbank den uitgever W. Salm heeft gehoord, die oa. verklaarde, dat hij alvorens tot de uitgave over te gaan nog enkele uitdrukkingen had geschrapt, die noo- dig waren, werd een getuige-deskundige ge hoord. Conclusie prof. Rümke. Prof. dr. H. L. Rümke, hoogleeraar in de psychiatrie had op last van den rechter-com- missaris een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin hij tot de volgende conclusie komt: „Uit het werk blijkt in ieder geval dat Dekker zich de moeite heeft gegeven, dat hij ernstig heeft gepoogd zich psychologisch in Hitier te verdiepen. Een deel van Dekkers uitkomsten kan ik aldus prof. Rümke - - als psychologisch juist aanvaarden, een deel acht ik onjuist. Verstaat men onder een psychologisch ver antwoorde inhoud een inhoud, die niet be staat uit in den wilde gedane beweringen, doch uit al of niet juiste resultaten van ern stige overwegingen, dan kan men zeggen dat de inhoud van dit boekje voor het aller grootste gedeelte als psychologisch verant woord mag wgrden beschouwd". Op een vraag van den verdediger rar. Th. Eskens zegt deskundige het met Dekker eens te zijn. dat men bepaalde dingen kan aan voeren. waaruit blijkt, dat Hitier de leugen heeft verdedigd. Hitier heeft in „Mein Kampf" zelf erkend, dat hij de leugen mag bezigen als propagandamiddel. Het is echter naar desk. psychologisch niet juist nu de leugen achtigheid" als kern van Hitler's karakter te kenschetsen. Dat zelfde geldt voor de qualificatie „hyste risch'". Dc officier van Justitie merkte op. dat ver dachte Hitier o.a. clown, leugenaar, drucke- berger, enz. noemde, het heele boekje ademt een geest van haat en minachting. De uitgever heeft reeds eenige van dergelijke uitdrukkin gen geschrapt, doch helaas heeft hij er nog een groot aantal laten staan. Zouden wij ons niet gegriefd voelen, merkte spr. op. wanneer een dergelijk boekje over onze Ko ningin in het buitenland uitkwam? Spr. vorderde f 100 boete. subs. 20 dagen hechtenis. De -verdediger mr. Th. Eskens hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij allereerst de dag vaarding aanviel, die z.i. op juridische gron den nietig is. Het laatste woord. Ten slotte maakte verdachte ruimschoots gebruik van het laatste woord. Hij zeide o.a. het volgende: Hitler is voor mij ik heb het. in mijn boekje diiidelijk gezegd een der belangrijk ste vertegenwoordigers van een politieke rich ting en als men het dezen naam geven mag van een wereldbeschouwing, die ik, voor het voortbestaan der Europeesche cul tuur en voor het behoud van den zoo bedreig den wereldvrede, niet alleen in hooge mate gevaarlijk acht, maar wier strijdmethoden ook van dien aard zijn, dat zij mij van af schuw vervullen. Mijn boekje was bedoeld als een ernstige waarschuwing en dit zal het blijven, onaf hankelijk van het feit of ik daarvoor veroor- deld word of niet. De rechtbank zal 5 Mei vonnis wijzen. Lever Bros en Unilever verhoogen dividend. De raad van bestuur der Lever Brothers Unilever N.V. heeft besloten aan de alge- meene vergadering van aandeelhouders, welke gehouden zal worden op 13 Mei a.s., voor te stellen op de gewone aandeelen der vennoot schap een slotdividend uit te keeren van 4J/2 pet,, betaalbaar van 17 Mei a.s. en makende, tezamen met het op 1 December 1937 uitge keerd interimdividend van 3 pet, in totaal 71/2 pet. dividend over het jaar 1937. Voorts is door den raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever Ltd. besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhou ders dier vennootschap, welke op denzelfden datum zal worden gehouden, voor te stellen over te gaan tot uitkeering van een daarmede overeenstemmend slotdividend van 6 pet., eveneens betaalbaar op 17 Mei a.s. en maken de, te zamen met het op 1 December 1937 op de gewone aandeelen van Unilever Ltd. uit gekeerd interimdividend van 4 pet. in totaal 10 pet. aan gewoon dividend over het .jaar 1937. Vrijwillige bijdrageu voor produc tieve werkverschaffing. De minister van Financiën maakt bekend, dat met de bedoeling om te worden aange wend voor productieve werkverschaffing, de volgende vrijwillige bijdragen aan het rijk zijn overgemaakt: Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond'', afd. Amsterdam f 532. mevr. Br.-v. d. B. te G f 20. G. H. te D. f 5, N.N. te G. f 2.50. Met inbegrip van deze stortingen werd in totaal ontvangen f 1.397. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR DEFENSIEVERSTERKING 50 H. C. J.. Oegstgeest. 10 Oude dame, BÏoemendaal; 250 P. B.. Nijmegen; 50 J B.. Heemstede: 1000 Nederlandsche. in het buitenland;-3UÖ twee in het buitenland ver blijvende Nederlanders; 100 mej. M. S. T„ Amsterdam; 5 L. A. C„ Haarlem; 100 W. S. Heerlen; 484 leden der beurs van den groot handel in metaal-papier. Tot en met deze afrekening werd ont vangen 108.044.10. Juist aangekomen de nieuwste stoffen (Adv. Ingez. Med.) Twee ernstige ongelukken bij liet oversteken. Slachtoffers levensgevaarlijk gewond. Donderdagmiddag is de 75-jarige oud notaris Wildervanck de Blecourt uit BÏoemen daal, thans te Velp wonende, bij het over steken van den Utrechtschen Straatweg te Heelsum, doordat hij weifelde aangereden door een auto. De oud-notaris liep een hoofdwonde op en brak beide beenen. In zorgwekkenden toe stand is hij naar het ziekenhuis te Velp ver voerd. Den chauffeur van de auto treft geen schuld aan het ongeluk. Donderdagmiddag om vijf uur is nabij Veenendaal. de Klomp, de veertigjarige echt- jenoote van den heer de Breed uit Ederveen bij het oversteken van den Rijksstraatweg door een uit de richting Ede komende auto gegrepen. Zij werd zeer ernstig gewond. In hopeloozen toestand is zij naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Men vreest voor haar leven. Prinses Juliana en Prinses Bealrix op Soestdijk terug. Prinses Juliana en Prinses Beatrix zijn Don derdag. in den loop van den middag per auto uit Den Haag vertrokken en naar het paleis Soestdijk teruggekeerd. GEWETENSGELD. De voorzitter van den raad van ministers ontving Donderdag van een onbekende een bedrag van f 4500, onder het motto „onrecht matig verkregen en bestemd voor 's lands kas in Nederlandsch-Indië". Het bedrag is den minister van Koloniën ter hand gesteld. Belangstelling in West-Indië voor hel Prinses Beatrix-fonds. Het bestuur van het Prinses Beatrix-fonds deelt mede, dat het van de Hollandsche Bank- Unie N.V. te Amsterdam regelmatig op de hoogte is gehouden van de giften, welke op de West-Indische eilanden voor dit fonds zijn bijeengebracht. Het kantoor Willemstad van deze bank heeft een inzameling" gehouden, welke tot dusverre _'uim f 1.600 heeft opgeleverd. Dit voorbeeld moge velen in den lande opwekken alsnog een bijdrage aan dit fonds te schenken door stor ting op de girorekening nr. 75000. Gemeen lel ijke elee l r i ci leils- bedrijven geven den strijd niet op. Resultaat van proces tegen provincie wordt afgewacht Vergadering te Amsterdam gehouden. In het Polmanshuis te Amsterdam is een vergadering gehouden van het bestuur der Vereeniging van Stroomdistributiebedrijven tezamen met de besturen van een aantal Noord-Hollandsche gemeenten, die nog een eigen electriciteitsdistributiebedrijf exploi- teeren. Zooals bekend zal de gemeente Alkmaar een proces aangaan tegen het provinciaal bestuur van Noord-Holland inzake het be grip gegadigde, dat voorkomt in art. 4 dei- concessie, verstrekt aan dat bestuur. Het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland legt dit begrip uit alsof gelezen zou moeten worden: „gegadigde tot verbruik" en de regeering on derschrijft dit standpunt. Met de aanvaar ding daarvan verliezen de gemeenten auto matisch het recht tot distributie van elec- trïsche energie. De besturen van die gemeenten die nog in het bezit van een eigen electriciteits-dis- tributiebedrijf zijn hebben alle een schrijven van het departement van Waterstaat ont vangen, waarin geëischt wordt vóór 1 Juni a.s. te beslissen of het bedrijf aan de provin cie zal worden overgedaan overeenkomstig het voorstel van dat departement, dan wel de vaststelling der overnamesom te doen ge schieden door een arbitrage-commissie, dan wel dat rechtstrecksche onderhandelingen met het P.É.N. overneming tot stand zal doen komen. Het is uit het oogpunt van de gedwongen rechtelooze positie waarin de gemeenten zich zien geplaatst dat zij hebben besloten den uitslag van bovenvermeld proces af te wachten, alvorens een nadere beslissing op de voorstellen der regeering te nemen. Hun overweging is daarbij o.a. dat de uitlegging- van het begrip „gegadigde" door den mi nister een vóór beslissing inhoudt, die dooi de gemeenten niet kan worden aanvaard en volgens hun meening in strijd is met het •echt, terwijl bovendien geen volledige scha deloosstelling in uitzicht wordt gesteld. Voor- jesteld wordt, dat iedere gemeente een schrïj ven aan de regeering zal richten, waarin deze overwegingen zullen worden uiteengezet. Blijkens een schrijven van het bestuur der Vereeniging van NederlandsclT- Gemeenten aan den raad van ministers. nderschrijft deze vereeniging het star.dpur i der Noord- Hollandsche gemeenten, die bij deze zaak zijn betrokken ten volle. Signalceren van bosclibranden per vliegtuig. Proeven op de Veluwe. Tusschen één uur en half vijf Donderdag middag zijn, in samenwerking met de Neder landsche Heide Maatschappij en de Veluwsche boschbrandweer, op initiatief van de Vrijwil lige Organisatie van Sportvliegers (V. O. SA, onder de gemeente Apeldoorn proeven geno men met het signaleeren van bosch- en heide branden op de Veluwe. Om het half uur steeg een vliegtuig op van het vliegveld te Teuge, om de omgeving van Beekbergen, Hoenderloo en Loenen waar op een drietal plaatsen heide in brand gesto ken was te verkennen. Het voorneme is namelijk om in perioden, waarin het brand gevaar uitermate groot is, dagelijks een pa- trouillediehst in te stellen met vliegtuigen. Door middel van situatie-kaartjes, waarop de brandhaarden door den vlieger worden aange- teekend, en die vervolgens in een blikken bus worden gesloten, welke op een bepaalde plaats wordt uitgeworpen, wordt een snellere berichtgeving' verkregen. De Donderdagmiddag- gehouden proeven hebben dit volgens het A. N. P. wel duidelijk aangetoond. Alieen zullen de vliegers zich nog hebben te oefenen in het laten vallen van de kokers met het bericht op aangegeven plaats. Dit bleek enkele malen te mislukken en een der berichten kwam zelfs op een kilometer afstand van het met een witte lap gemarkeerde terrein, terecht. Tevens is door den entomologischen dienst van de Nederlandsche Heidemaatschappij het effect nagegaan met behulp van groote hoeveel heden talkpoeder voor eventueele bestrij ding van insectenplage;i vanuit de lucht. Kasteel „De Binkhorst'' volledig gerestaureerd. Historisch gebouw behouden gebleven. Een oude en eerbiedwaardige huizinge. waar nog slechts eenige bouwvallen van over waren en die zoo grondig verwaarloosd was dat zij nog nauwelijks den naam van gebouw verdien de is na drie jaar voortreffelijk werk van vak lieden totaal gerestaureerd en tot een geheel nieuw en practisch zeer bruikbaar huis ge worden. Aan den zuidelijken kapt van de residentie, ergens onden den rook van de Haagsche gas fabriek lag tot voor enkele jaren het over blijfsel van het kasteel de Binkhorst, donkel en vervallen. Er was een cafétje in gevestigd en het zag er naar uit, dat de geheele histo rische plaats, die in den tijd der Hoeksche en Kabeljauwsche twisten een centrum van het toenmalige veelbewogen leven was, denzelfden weg opging als zoo menig oud buitenverblijf. Gelukkig is dat voorkomen. De gemeente Den Haag kocht enkele jaren geleden, omwille van zijn historische beteekenis, den wrakken bouwval en besloot tot wederopbouw met de bedoeling' het later voor een nuttig doel te bestemmen. Het geheele herstelwerk is, met subsidie van het rijk, door de „jongens" van den gemeen telijken vakcursus voor jeugdige werkloozen in werkverschaffing- uitgevoerd en thans is men. aLs hierboven gemeld, met het werk ge reed. Een volhardende klant BOTERNOTEERING EN BOTERPRIJS. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 89 cent per K.G. (vorige week 86 ct.i Het bedrag.yan de.heffing.is.van 50 op 45 ct. verlaagd. Maar zeven sigarenwinkeliers zijn door hem gedupeerd. In den sigarenwinkel van H. G. aan de Put schelaan te Rotterdam vervoegde zich een man, die een bestelling wilde opgeven. Aan gezien de winkelier zelf niet thuis was, stond de vrouw des huizes hem te woord. De klant vertelde, dat hij een groote partij rookarti kelen noodig had, welke waren bestemd voor het s.s. „Veendam". Voor hij echter definitief kon besluiten, wilde hij de diverse benoodigde artikelen even zien, waar natuurlijk niets te gen was. Verschillende artikelen werden hem getoond, maar één daarvan had de winkelier ster niet bij de hand, dat moest zij even uit- den kelder, die als opslagplaats dient, halen. Zulks geschiedde. De klant was ingenomen met de kwaliteit en hij bepaalde definitief zijn keus. Alle gekochte artikelen moesten worden bezorgd aan het s.s. „Veendam". De bestelling geschiedde ten name van een der koks van dit schip. Daarop ging de klant zijns weegs. Even later moest de vrouw iets betalen en toen kwam zij tot de ontdekking, dat uit de eene toonbanklade een bedrag van acht gulden was verdwenen. Toen zij de tweede lade open trok bleek daaruit een bedrag van honderd- negentig gulden te zijn verdwenen. Onmiddellijk werd van den diefstal aangifte gedaan aan het bureau Sandelingplein. De po litie vertrok direct naar de „Veendam". Daar trof zij nog zes andere winkeliers aan, die eveneens met rookartikelen derwaarts ont boden waren. Bijlkbaar heeft de goede klant dus bij zes personen bot gevangen en is hij er pas den zevenden keer in geslaagd om de lade te lich ten. De koks van de „Veendam" wisten van de geldaffaire natuurlijk niets, de politiezoekt thans naai- deii- volhardenden klant. Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. (Adv. Ingez. Med.) Verschenen is de Memorie van Antwbord op het voorloopig. verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 28 Mei 1937 te 's-Graven'hage tusschen België, Denemarken. Finland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Zweden gesloten overeenkomst tot ontwikkeling van het han delsverkeer met toegevoegde protocollen en bijbehoorende lijsten. In deze memorie merkt de regeering op, dat in het voorjaar 1937 uiteraard voor de regeering van belang was, de vraag in hoe verre het initiatief van de z.g. Oslo-staten bij andere landen weerklank zou vinden en dit initiatief zich zoodoende tot een groote ren kring van landen zou kunnen uitbrei den. De regeering" kan niet verhelen, dat de te dien aanzien bij de sluiting der overeenkomst gekoesterde ver wachtingen niet geheel zijn verwe zenlijkt. Wel is waar is het initiatief van de Oslo-staten in een aantal lan den met een zekere mate van waar- deering ontvangen, maar deze waar deering heeft zich in geen enkel ge val omgezet in daden, die er op zou den kunnen wijzen, dat de groep landen, die thans een eerste poging gewaagd hebben, binnen afzienbaren tijd zou worden uitgebreid met lan den, die voor den wereldhandel van groolere beteekenis zijn dan die van de Oslogroep. Nimmer is het de opzet noch de bedoeling van de onderhavige overeenkomst geweest om het geheel der handelsbetrekkingen tus schen de daarbij aangesloten landen uitput tend te regelen. Het mag dan ook niet in strijd met de gesloten overeenkomst worden geacht of. als een gebrek dier overeenkomst worden beschouwd, indien bepaalde daarbij aangesloten landen tijdens den duur daar van ten aanzien van niet in de overeenkomst geregelde onderwerpen maatregelen hebben getroffen, welke wellicht de verdragspart ners schaadden. Ook de Nederlandsche re geering Is in alle opzichten vrij in haar eco nomische politiek, zoolang zij slechts de door haar op zich genomen verplichtingen in met het buitenland gesloten verdragen eerbiedigt. DE MAASTUNNELBOÜW TE ROTTERDAM. De werkzaamheden aan den tunnelbouw onder de Nieuwe Maas te Rotterdam vorde ren gestadig. Eén van de kokers, welke den tunnel onder het rivierbed zullen vormen, nadert allengs zijn voltooiing. Den stapelloop er van kan men tegen half Augustus tege moet zien. Ministers laten zieli voorlichten over IJ-timnelplannen. Donderdag hebben de ministers van Wa terstaat en van Sociale Zaken. dr. ir. J. A. M. van Buuren en prof. mr. C. P. M. Romme, een bezoek aan Amsterdam gebracht om kennis te nemen van de plannen voor het graven van twee tunnels onder het IJ, waar over een rapport is opgestèld dat aan den gemeenteraad zal worden voorgelegd. De ministers lieten zich uitvoerig inlich ten omtrent de technische beteekenis van het werk. de economische mogelijkheden er van en de financieele problemen, die er aan vast zouden zitten. Aanrander gearresteerd. Moeizame opsporingsarbeid met succes bekroond. Na ruim twee weken van moeizamen opspo- ringsarbeid, waarbij de politie van Arnhem, Velp en Roozendaal krachtig samenwerkten, is het gelukt den dader te arresteeren van een aanranding, welke op 4 April j.l. op de Velp- sche heide is geschied en waarbij een meisje uit Arnhem door een onverlaat zoodanig met een stuk hout op het hoofd werd geslagen, dat zij met enkele diepe hoofdwonden in het gemeente ziekenhuis te Arnhem moest worden opgenomen. De dader is de vijfentwintigjarige kermis reiziger uit Arnhem, die in zijn woning, waar hij zich had schuil gehouden, werd gearres teerd. Hij is met het meisje geconfronteerd, dat hem terstond herkende. De man heeft daarop een bekentenis afgelegd. Hij is in het bureau van politie te Velp ingesloten en zal ter beschikking van de justitie te Arnhem worden gesteld. Het meisje is herstellende. JEUGDWEDSTRIJD IN WELSPREKENDHEID In Den Haag is weer een jeugdwedstrijd ge houden in welsprekendheid. In groep A, deel nemers geboren na 1 Juli' 1919. viel de medaille van den Minister van Onderwijs ten deel aan den heer H. C. B. Bijieveld; no. 2 werd de heep W. H. de Rooij; no. 3 mej. M. M. van Soeren. In groep B, deelnemers geboren vóór 1 Juli 1919 werd de eerste prijs gewonnen door mej. A. K. Top. de 2de door mej. Ch. J. Weddepohl en de derde door den heer G. W. de Vries. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze. stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgebhty.cn, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eisclit Carter's Lever pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. lAdv. Ingez. Mei.) Binnenscheepvaart vraagt verlaging en afschaffing van heffingen. Conclusies van het Congres. Te Nijmegen is dezer dagen het twaalfde Nederlandsche binnenscheepvaartcongres ge houden. Aan het slot zijn verschillende con clusies aangenomen, waarvan wij de volgende vermelden Het twaalfde binnenscheepvaart-congres. gezien het rapport van de commissie, inge steld door het elfde binnenscheepvaart congres en de daarop betrekking hebbende praë-adviezen, uitgebracht aan ditcongres,- gehoord de daarover gevoerde discussies, dringt aan op beperking' van de tonnage door afvloeiing van kleinere schepen en op den grondslag van voormeld rapport, dringt aan op afschaffing van de op de scheepvaart rustende heffingen, zooals deze voor de rijks- vaarwegen reeds heeft plaats gehad en ver laging der heffingen, zoowel wegens het aan leggen en verblijven van schepen als wegens het verwerken van lading, met toepassing van het beginsel, dat de overheid van de scheep vaart geen betaling vordere voor diensten, die zij aan anderen kosteloos bewijst, verzoekt de regeering te bepalen, dat door de met de goedkeuring der 'heffingen belaste instanties aan de georganiseerde binnen scheepvaart advies zal worden gevraagd over alle haar ter goedkeuring voorgelegde heffin gen. zulks met overlegging van de gegevens omtrent de opbrengst der heffingen en de te dekken lasten. Betref Jende de co'ardinatie van vervoer. Het twaalfde binnenscheepvaart-congres, van oordeel, dat het algemeen belang coördi natie van vervoer vordert, meent, dat het wel slagen dezer coördinatie zal worden bevorderd door het eigen vervoer te regelen: le. door a. zorgvuldige omschrijving van het begrip eigen vervoer, b. registreering van dat vervoer en c. waarborgen, dat slechts bonafide eigen vervoer als zoodanig erkend en gere gistreerd wordt. 2e. door zoodanige maatregelen als het al gemeen belang in de praktijk zal blijken te vorderen. ONDERTEEKENING NIEUWE CONTRAC TEN DELISCHE ZELFBESTUURDERS UITGESTELD. Aneta meldt uit Medan, dat de onderteeke- ning van de nieuwe lange politieke contrac ten met de Zelfbestuurders ter Oostkust van Sumatra, welke onderteekening Woensdag op plechtige wijze zou geschieden, om onbe kende redenen, plotseling voor onbepaalden tijd is uitgesteld. De „Deli-Courant" ver neemt, dat ook de reis naar Nederland van de sultans van Deli en Langkat (voorgeno men in verband met het aanstaande regee- rïngsjubileum van H.M. de Koningin) voor- loopig is uitgesteld. Bevoegde autoriteiten weigeren commen taar te geven. Utrecht verhoogt de belastingen. Na zeer langdurige discussies heeft de Utrechtsclie gemeenteraad Donderdagmiddag het voorstel van B. en W. tot verhooging van de gemeentefondsbelasting van 65 op 75 op eenten z.h.s. aanvaard. B. en W. achtten deze verhooging noodzake lijk om een tekort te dekken, groot f 200.000. ontstaan door de verhoogde uitgaven voor maatschappelijk hulpbetoon en de werkloo- zenzorg. Op deze verhoogde uitgaven had men bij de samenstelling van de begrooting 1'93'8 niet gerekend. De aangenomen belastingver- hooging levert een bedrag op van f 100.000.—, de helft van het tekort. De andere helft hopen B. en W. te vinden in versoberingen, toe te passen en te bezuinigen op de uitgaven, waar over nog nadere voorstellen aan den raad zui den worden voorgelegd. Verschillende leden van den raad spraken zich aanvankelijk tegen het voorstel uit. Zij, wenschen het geheele tekort te vinden in de bezuiniging op de uitgaven. Na het betoog van den wethouder van financiën, den heer Bot- terweg, gaven zij zich echter gewonnen en aanvaardden zij hét voorstel.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2