Waterstaatsbegrooting z.h.st. aangenomen. IQi Ossche marechaussees EERSTE KAMER Relativiteitstheorie. f. O.50 Grijsaard trachtte kind te redden vR TJDAG 29 APRIL 19.38 dienen aanklacht in bij am bte na ren ge recht. Vernietiging der genomen besluiten gevraagd. Naar de N. R. Crt. verneemt, hebben de zes onderofficieren, die tot de brigade der Ko- ninklijke Marechaussee te Oss hebben behoord en die eerst van hun opsporingsbevoegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, bij het ambtenarengerecht een klacht aanhangig «maakt tegen de besluiten en handelingen, welke tot de bovengenoemde ontheffing en hun overplaatsing' hebben geleid. pe klaagschriften van de zes onderofficie ren zijn Donderdag bij het ambtenarengerecht ingezonden. Van elk der klagers is er boven dien een verweerschrift bijgevoegd. De klagers vragen vernietiging van de besluiten, waar tegen zij beroepen inbrengen, ten eerste we gens onbevoegdheid' van den minister van justitie, en ten tweede omdat, al ware de mi nister bevoegd geweest, de klagers geen zoo danige handelingen hebben verricht, dat de door den minister getroffen maatregelen ge motiveerd zouden zijn. ]VTr. R. H. James, advocaat en procureur te Apeldoorn, zal als raadsman van de klagers Het blad voegt hieraan toe: Volgens de Ambtenarenwet en de Militaire Ambtenarenwet zijn de zittingen van het ambtenarengerecht openbaar, tenzij een van de partijen sluiting van de deuren verlangt. Deze kan ook dan echter nog worden gewei gerd, indien de voorzitter van oordeel is, dat algemeen belang behandeling in het open haar vereischt. Aangezien dit laatste ongetwij feld het geval is, is het te hopen, dat inder daad deze zaak in het openbaar zal worden behandeld. Evenzeer als het te hopen is, dat van deze procedure door de Tweede Kamer geen kap stok zal gemaakt worden om er de door mr. Wendelaar voorgestelde parlementaire enquête aan op te hangen. Het onderwerp en hiermede de omvang der enquête is in het voorstel- Wendelaar weliswaar nogal eng omschreven, maar de grenzen van het onderzoek kunnen tijdens de behandeling door de Kamer gevoe gelijk ruimer worden getrokken, waartoe alle aanleiding is om daarin het geheele politio- neele beleid in Oss en daarbuiten in het ambtsgebied van Noord-Brabant en Limburg onder den procureur-generaal in den Bosch te betrekken, opdat in dat district weer de uit een oogpunt van algemeen belang zoo wen- schelijke normale betrekkingen tusscben jus titie en politie (w.o. ook de marechaussee) weerkeer en. Het ambtenarengerecht, waarvoor de zaak gebracht is, zetelt in Den Haag. Dat ambte narengerecht van drie leden (waaronder de voorzitter mr. van Haeringen) wordt voor mi litaire ambtenarenzaken aangevuld met twee militaire leden. Deze worden benoemd dooi den minister van defensie uit de militairen of eervol ontslagen militairen van de land macht. EXAMENS. EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW- EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaten uit Meer en Bosch te Heemstede. De uitslag is als volgt: Eerste examen. 3 candidaten, afgewezen 1, geslaagd: A. W. Huizen, P. de Vries. Tweede examen 9 candidaten, geslaagd: H. P. Blom, J. Haverman, G. J. v. d. Kolk, H. W. J. Uilenreef, F. Veenstra, S. J. Visser, J. de Vries, J. G. de Weert, A. G. van 'den Berg. Aanvullingsexamen. 3'candidaten, geslaagd: P. C. Leeuwenburgh, G. W. Teunissen, B. J. de Wit. De examens worden voortgezet. Nederlandsche Reederijen hadden een goed jaar. Tonnage in Nederland belangrijk toegenomen. Te 's-Gravenhage is de algemeens vergade ring gehouden van de Nederlandsche reeders- vereenigingen, onder voorzitterschap van mr. D. A. Delprat, directeur der Stoomvaart Mij „Nederland" In het jaarverslag' wordt o.m. ge zegd: Het afgeloopen jaar kan voor het scheep vaartbedrijf als gunstig gekenschetst worden. Het vervoer van goederen en passagiers nam in bijna iedere richting toe, vrachten en ta rieven stegen en het hier en daar aan den dag tredend gebrek aan scheepsruim te bracht in de trampvaart de vrachten op sinds lang on bekende „boom" hoogte. Eerst in het najaar trad een zekere teruggang in. De opgelegde tonnage, die reeds in het begin van het jaar belangrijk was afgenomen, kwam geleidelijk weer in de vaart. Naar schatting was aan het einde van 1937 nog circa 1.7 millioen bruto register ton niet in gebruik; 1.2 millioen ton hiérvan bestaat evenwel uit verouderde Ame- nkaansche schepen, die niet meer voor nor male exploitatie in aanmerking komen. Na vele jaren van gestadigen achteruitgang is de Nederlandsche vloot eindelijk weer toe genomen en wél in totaal van 123.040 bruto register ton. Vergeleken met het jaar 1931, toen de Nederlandsche vloot het grootste was, bedraagt de vermindering Intusschen nog 15 Pet. Worden de tankschepen buiten beschou wing' gelaten, dan bedraagt dit percentage met minder dan 21. Nederland behield de achtste plaats onder de verschillende koopvaardijvloten. Het aan deel van de Nederlandsche vlag in het wereld - totaal steeg tot 4 pet. (in 1936: 3,9; in 1932: 4,4 pet.). Het percentage, dat de groep schepen jon ger dan 5 jaar, van de totale Nederlandsche yiootuitdrukt, is gestegen van 8.9 pet. in 1936. tot 12,3 pet. in 1937, waaruit blijkt, -dat weder vernieuwing van de vloot, zij het nog op on voldoende schaal, plaats had. Betrekkelijk hoog is net percentage van de Nederlandsche sche pen tussehen 15 en 20 jaar, d.w.z. van die sche pen. waarvan het type min of meer als ver ouderd kan worden beschouwd, gezien de groote vorderingen welke de scheepsbouw- teenniek juist in de la-teren jaren heeft ge maakt. De tonnage der tankschepen is weder be langrijk toegenomen (meer dan de helft van (ie stijging der wereldvloot komt voor hun tokening) en heeft thans vrijwel de 10 millioen ton genaderd of 15 pet. van de wereldvloot. De totale Nederlandsche koopvaardijvloot bestond op 1 Januari 1938 uit 1051 schepen, tezamen metende 2.554.325 bruto register ton, tegenover 968 schepen, met 2.412.334 b.r.t. in houd op 1 Januari 1937. De tank-tonnage bestaat thans uit 105 sche pen, metende 451.757 b.r.t. of 18.8 pet. van de totale vloot. Zonder uitzondering kunnen de Nederland- iche reederijen op een gunstig jaar terugzien. (Adv. lngez. Med.) Over Velsen's tunnel nog niets beslist; zoeken naar meest geschikte plaats duurt voort. Spellingsinterpellatie toegestaan. Tijdnood-deining. DEN HAAG Donderdag. Er was vandaag bepaald deining merkbaar in het gemeenlijk zoo statig-rustige gezel schap. dat de Eerste Kamer uitmaakt. President de Vos van S t e e n wij k be gon met een verrassing, tenminste.,,, voor de leden. Hij las een door hem van den Mi nister-President ontvangen brief voor. waar in Dr. Colijn er op aandrong de nog bij den Senaait aanhangige begrootmgshoofdstukken zonder verwijl te willen afdoen, opdat vóór 1 Mei alle begrootingsontwerpen ook wet kunnen zijn. Dit toch was z.i. noodig, wilde men niet verwikkelingen veroorzaken in ver band met hetgeen de comptabiliteitswet eischt omtrent het tijdstip, waarop, zonder dat de begrooting wet is geworden, eigenlijk niet zonder meer verdere uitgaven wettig zouden zijn. Onder de afge vaardigden be stond een sterk vermoeden, dat de voorzitter, wien 't mooie weer meer toit wandelen dan tot vergaderen lokt dit ministerieele schrijven had uit gelokt. Als de Pre mier het inder daad al dringend noodzakelijk had geacht, dat de Ka mer vóór 1 Mei door de heele be grooting heen zou zijn, had hij trou wens zulk een ver- Mr A. Ridder ven Rappard (Vrijheidsbond) zoek wel wal eerder kunnen doen. Maar bo vendien, dan moesten de Ministers van hun kant ook eens beter zorgen voor tijdige in diening van hun Memories van Antwoord! Voorts ware er aan den anderen kant wel een praktischer werkmethode denkbaar dan nu wordt toegepast door denvoorzitter, die noodeloos de vorige week heelemaal geen vergadering' had doen houden, om nog van andere gebreken in de organisatie te zwij gen. Want al mogen verschillende leden en fracties reeds geruimen tijd de verkeerde neiging tot veel en lang spreken aan den dag leggen, zoodat dus ook de Kamer als zoodanig heelemaal niet vrij uitgaait, het ware onbillijk om uit 't oog te verliezen wie mede in sommige opzichten boter op hun eerbiedwaardige hoofden hebben! Onmiddellijk nadat men kennis had geno men van den brief van Minister Colijn en van 's voorzitters standpunt, dat voor hem deze wenk als 't ware een bevel was lief had er veel van, dat hij zich buitengewoon verheugde over de wenk staken de hee- ren de koppen bij elkaar. Druk geconfereer tussehen Prof. Woltjer (a.-r.), die heel wat op zijn spellingshart heeft, en den Pre sident volgde .Eindelijk leek <lit overleg goede vruchten te hebben opgeleverd. Men zou het spellingsdebat thans uit de beraadslagingen over de Onderwijsbegrooting uitschakelen en dat later door middel van een interpellatie houden. Aldus het voorstel-Woltjer. Maar neen, daar doemde opnieuw een moeilijkheid op. Voorzitter de Vos v. Steenwijk wilde eerst Vrijdag over dit verzoek laten beslissen en toen de heer De Zeeuw (s.-d.) terecht had opgemerkt, dat zulks toch vóór de behan deling der Onderwijsbegrooting diende te ge beuren, gaf de President dit toe. Eind van het debat was, dat aleen de v.-d. en nat.-soc. fracties plus Mr. v. Rappard (lib.), de heer De Bruyn (R.-K.) en de voor zitter (c.-h.) tegen het toestaan van een in terpellatie waren, zoodat Prof. Woltjer met 279 stemmen per H. B Wiardi Beekman (S.D.A.P.) ap-g, missie kreeg op een nader te bepalen dag Minister Slote- maker de Bruïne aan den spellings- tand te voelen. Het geen. wonderlijk genoeg, den Presi dent niet belette er de heeren op te wijzen, dat ze niet- temin thans toch SHLÊ ,^11H dc spelling gerust PPPP^ bij de Begrooting konden bespreken. Hiervan stond men paf, gelijk menig een er zich ook over verbaasde dat reeds te 10 minuten voor vier toen het Onderwijsdebat nog niet lang aan den gang was de voorzittershamer viel. met de me- dedeeling, dat er avondvergadering was. Voor dit alles was men door Waterstaat heengekomen. Mr. de Rij ke (nat. soc.) had o.m. over een verkapt colportage verbod op de terreinen der staatsmijnen geklaagd en over het logge ambtelijk apparaat zooals dat in 'n kwestie betreffende het hoogheemraadschap Amstel- land weer eens gebleken zou zijn. Z'n partij genoot Marsingh toefde bij hooge brug gelden in Zeeland, Mr. v. Rappard (lib.) zocht het hooger, toen hij zich met de K. L. M. bezig hield. Eindelijk kon Minister v. Buuren de ver schillende heeren beantwoorden, daarbij al lereerst opmerkende, dat de verkeers-coördi- natie niet zoo eenvoudig is en dat men, wil men praktisch werk doen, nu eenmaal van den bestaanden toestand moet uitgaan. Bij op heffing van stations wordt er wel degelijk op de belangen van 't platteland gelet, op 15 Mei krijgt Maarn z'n autobusverbinding en Echt en Susteren komen misschien ook nog aan de beurt. Met betrekking tot de onbewaakte overwegen luidde het ministerieel parool vooral, dat 't publiek voorzichtig moet zijn; overigens zal Mr. v. Buuren bij verdere uit breiding van de automatische signaalinrich ting nagaan of financiering uit 't- Verkeers- fonds mogelijk is. De Minister ontkende, dat de lasten die op 't autoverkeer rusten, te zwaar zijn en betoogde verder, dat budgetaire moeilijkheden thans verlaging der lasten be letten. Nog in de eerste helft van dit jaar, zoo vernamen we o.m., zijn de wegenverkeersbe- slissing en het wegenverkeersreglement te wachten. Of er een spoorwegtunnel bij Velsen komt, staat nog steeds niet vast. Men stelt 'n onderzoek naar de meest geschikte plaats in, doch de heeren senatoren kregen meteen ook te hooren. dat het kostenvraagstuk mede 'n belangrijke factor uitmaakt. Naar aanlei ding van Mr. v. Rappard's opmerkingen, dat de zoo royaal door 't Rijk gesubsidieerde K, L. M. eigenlijk liefst uitsluitend Nederlandsch vliegtuigmateriaal moet aanschaffen, zei de Minister, dat het de vraag is of de nationale industrie op dit gebied zulks naast de be- lanagrijke militaire orders nog wel zou kun nen doen. Maar ook andere redenen hadden de laatste jaren tot bestellingen in den vreemde geleid Vermeld zij thans alleen nog, dat Water staat en wat daarmee samenhing stemming loos den presidalen hamer passeerder na aan- Vanmorgen ontmoette ik een klein vriend je van vroeger, die een groote kennis van thans is geworden. Het is merkwaardig, hoezeer het vriendje- zijn via het vriend-worden tot kennisschap wordt. In de prille jeugd uit zich het vriendje- zijn in bij-elkaar-limonade-drinken en mee- naar-de-bios-mogen op den verjaardag. In de rijpere jaren tussehen eerste smoking en laatste examenbul wordt de vriendschap: veel met elkaar praten over de groote din gen des levens, lange gesprekken aan knap perende haardvuren, in nachtelijke straten en bij elkaar op de studentenkamers. Totdat de herinnering aan dat alles ver- smeult tot hét kennisschap: mekaar de hand drukken, vragen: „hè Hendrik, hoe maak jij het!" en zeggen: „weet je nog wel van toen?" Zoo is de gang des levens. Vriendjes en vrienden vergaan tot asch, waaruit de Phoenix Kennis omhoog stijgt: gelouterd, getemd, geëpileerd van de wild heid en met een stomp snaveltje. Wanneer de man die vroeger vriend heette voorgoed naar Guatamala vertrekt, dan zeg je tegen je vrouw: „Chunst. de Bakema's gaan naar Guatamala. die vent heeft het aardig ver gebracht, 't was een beste kerel; vier maanden geleden heb ik nog 's een bor rel met hem gedronken, héél gezellig dat die nou óók al zoo ver weg gaat Maar dan ga je met je Hendrika naar de bioscoop en je droomt van daudette Col bert je avonddroomen en je denkt niet meer aan Bakema en den volgenden morgen ben je het lang- en breed vergeten en zoo wordt het menschelijk hart: heel klein en heel slapjes met een litertje slap, waterig bloed. Dat hart komt niet gauw meer in verrukking of in smart, het doet zijn dagelijkschen har- teplicht en daarmee uit, je zou er slecht van kunnen eischen dat het om Bakema een ander rythme ging aannemen. Maar dat oude vrindje van mij dan, dat oude vrindje dat vijftien jaar geleden bepaald een vriend van me was, die is nu een groote kennis geworden; een groot man, waar je dan. als laatste restje van den ouden tijd. amicaal jij en jou tegen zegt en die eens in de vier maanden misschien nog 'ns een bor rel met je gaat drinken. En nu is hij groot man. Zeg prof. Of zeg: Kamerlid. Zeg zelfs: Minister. Of: gezant. In den vrindjestijd beteekende „groot man' niet veel voor je. Dat was zóó groot dat je het heelemaal niet kon begrijpen. In den vriendentijd daarentegen was groot man, ge weldig. Een prof. was een soort achtste wereldwon- del'; een Kamerlid was bijna een prof, een minister daar kwam je heelemaal niet eens aan te pas en een gezantnoudat stond niet eens zoo heel ver van een konin; af. Maar op den leeftijd der kennissen geko men en in den jare der kennisse aangeland ga je dat allemaal zoo ontnuchterend, désillusio- neerend anders zien. Door de hoogleeraarstoga heen, zie je met permissie 's hooggeleerden jaegertje en des- zelfs harige kuiten-met-sokophouders. Au fond kun je dan toch in 't prof je niet an ders zien dan dat vriendje van vroeger met warme handen, een groote Adamsappel en een klein hartje. En achter den steek en den degen van den minister ontwaar je in het geestelijke de losse verkeeringen van Zijne Excellentie, je ziet 'm nóg dat kind van Dinges het hof maken en wie weet nü nog dat die geweldige Oome van de vierde naar de vijfde gezakt is en dat-ie tweemaal vier maanden voor zijn candidaats gekregen heeft, laaskijke dawwas in 1918, geloof ik. Het Kamerlido ja, dat joch van Ter linde. Hij verloor altijd met knikkeren. Droeg altijd blauwe matrozenpakjes en tegen Mien van den Leidschen bakker heeft hij zich erg misdragen. Dat kind dacht dat 't iets worden zou en hij heeft 't zoo maar, zonder boe of ba, laten stik- PARKER HAT De hoed van Amerikaansche allure Aparte modellen en modetinten. Bij diefstal of vermissing van Uw hoed, gratis een nieuwe hoed bij Meuwsen! Vraagt ons certificaat. Haarlem, Groote Houtstraat 32, Telef. 13410 (Adv. lngez. Med.) ken, omdat ie in zijn stand moest trouwen En die Excellentie die overal afstapt waar een gewoon mensch komt logeeren.jó lamenouriie lacheda's Piet immers, Piet die altijd van de kroeg gegooid werd, als hij er tenminste überhaupt nog durfde binnenko men. Die Piet toch.... die suffe Piet dat die nognoufijjunanie-om-te- gille Ik bedoel dat hoe ouder je wordt, hoe meer kennissen groote mannen worden: mannen die naar Genève moeten wil de wereld niet in storten, mannen die in alle eerecomités zit ten; mannen die d'r portret ten minste drie maal per maand in de krant staat; mannen die linten doorknippen en lintjes rondstrooien. Ik bedoel, dat hoe meer kennissen groote mannen worden hoe meer de grootheid haar glans en gloi'ie verliest hoe meer je dénkt: Jan was altijd een Streber; Willem was bijna aan dat rare kind blijven hangen en Kees droeg indertijd gummiboorclen en had altijd last.van steenpuisten. En dat is doodelijk voor den eerbied, voor 't ontzag, voor de chapeau-bas-met-een-glim- lach-jnentaliteit. Ach ja, dat kleine vrindje van vroeger, dat ik vanmorgen ontmoette Was altijd een vlotte knaap. Altijd een vroolijke uitgaan der. Altijd één van de eersten om gekke dingen te doen. Maar vanmorgen was-ie bepaald groot. Hij had het over conferenties met de Din- gesen en déjeuners met de Jeweetwels. Ik zeg: „Henk, herinner jij je nog dien avond in het Scala-Cabaret toen jij zoo Hij zegt: „Amice", zegt-ie „ik moet beslist om tien voor elf op Buitenlandsche zaken zijn." En hij steeg gewoonweg omhoog op de hards teen en stoep. Henk, mijn vriend en kennis, denk jij nu nooit meer aan toen? En wat gaat er dan wel in je om, wanneer je je voor den spiegel staat te scheren? Mr. E. ELIAS. Aan particulieren en ziekenfondsleden wordt bekend gemaakt, dat het TANDHEELKUNDIG INSTITUUT, RIJKSSTRAATWEG 16 Haarlem-Noord, vanaf MAANDAG 2 MEI zijn tarieven heeft VER LAAGD. Geheel gebit f52.pijnloos trekken inbegrepen Plaatje van een tand f2.50, iedere tand meer f 1.75. Vulling van tand of kies f2.50, zenuwbehandeling f2.50, goudvullingen f?.goud- kroon f 15.Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50. Inlichtingen kosteloos. Behandeling uitsluitend door Ned. mond- en tandartsen Spreekuren iederen morgen van 912, behalve Donderdags, lederen middag van 1.304 uur, behalve Vrijdag en Zaterdag. Avondspreekuren Dinsdag en Donder dag van 79 uur (Adv. lngez. Med.) teekening van 't tegen der N. S. B. en dat men ook de begrooting van het Zuiderzeefonds z. h. st. aannam. In de avondvergadering ging het debat over onderwijs K. en W. verder, nadat 's middags de heer de Jong (R.K.) op verlaging van de leerlingenschaal had aangedrongen en Prof. Barge (R.K.) voor in nood verkeeren- de kasteelen en tegen de voor de studenten te bezwarende regeling der collegegelden was opgekomen. Na het eten bepleitte de Leidsche Rector-magnificus allerlei belangen van zijn Academie om vervolgens te verklaren dat hij verlaten van de Vries en te Winkel zou be treuren, terwijl hij tevens op spellings-een- heid met België aandrong. Mr. de Rij ke (nat. soc.» vond ons onderwijs veel te veel van partij-politiek doordrongen en bovendien allesbehalve het geld waard, dat er aan wordt besteed. Spellings-schadevergoeding aan de uitge vers en 'n proefproces tegen oud-Minister Marchant zou hem toelachen. Doch de heer Sikkes (s.d.) moest hem er op wijzen, dat 'n dergelijke persoonlijke aansprakelijkheid door de wet op de ministerieele verantwoor delijkheid niet bestaat. Was deze afgevaar digde verder duchtig aan het tomen tegen de leerlingenschaal-politiek over het kabinet, zijn fractiegenoot Mr. Wiardi Beekman bepleitte handhaving van het Grieksch op de gymnasia hij wenschte geen geestelijke vervlakking en brak o.m. een lans voor ruimere subsidieering onzer orkesten. Van de kunst kwamen we dank zij 'n derden soc. dem. spreker, den heer V ij 1 b r i e f bij de am bachtsscholen te recht waarvan de 2-jarige z.i. weer een 3-jarige moest worden. DE FEESTELIJKHEDEN OP JULIANADAG. HAARLEM Vrijdag. De kinderen, muziekcorpsen en Padvinders bands, die deelnemen aan den ballon op tocht op Julianadag, komen om 2 uur niet bijeen in de Kazerne Koudenhorn, maar op denzelfden ijd in den Doelen, Gasthuisstraat Beiden verdronken Tragisch ongeval te Krimpen aan de Lek. Donderdag kort na vier uur heeft zich te Krimpen a. d. Lek een nood lottig ongeluk voorgedaan, dat een kind van vier jaar en een 68-jarigen bewoner van Krimpen a. d. Lek het leven heeft gekost. Het vierjarig zoontje van de familie De Groot, dat aan den kant van de Bakkerskil aan het spelen was, viel plotseling voorover in het water. De 68-jarige heer W. van Wij nen te Krimpen a. d. Lek, die het ongeluk zag gebeuren en zelf niet kon zwemmen, be gaf zich gekleed te water, teneinde het kind te redden, doch beiden verdwenen in de diepte Omwonenden kwamen onmiddellijk toesnellen. Vier van hen sprongen ijlings in het breede water om de beide drenkelingen op te halen, hetgeen hun weldra gelukte. In middels waren ook de geneesheeren von Lin- dern uit Krimpen a. d. Lek en Blom uit Krim pen a.d. IJsel ter plaatse gearriveerd. Ge durende langen tijd hebben de doktoren ge poogd de levensgeesten op te wekken. Dit mocht hun echter niet meer gelukken,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5