HET NIEUWE AVONDBLAD Cartographie. 23e JAARGANC No. 153 MAANDAG 2 MEI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000—, overlijden ƒ400—, verlies van hand, voet of oog ƒ200—, beide leden duim flOO—één lid duim ƒ50— alle leden wiisvineer f60 een of twee leden wijsvinger ƒ25.—alle leden anderen vinger ƒ15—, één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15— Opvarenden van visschers-, marinevaartuieen enz' 400— bij verdnnkmgsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Opening Fondskantoor. Nieuw tehuis van het Maatschappij Ziekenfonds. Zaterdagmiddag 4 uur vond in de Geref. Kerk aan den Velserduinweg de opening plaats door burgemeester mi'. M. M. Kwint van het Maatschappij Ziekenfonds „IJmuiden", dat vlak naast deze kerk verrezen is. Onder de vele autoriteiten e.a. aanwezigen bevonden zich o.m. burgemeester Kwint, de gemeentesecretaris, de heer M. K. Hofstede, de wethouders van Sociale Zaken, Openbare Werken en Financiën, resp. de heeren W. F. Visser, J. C. Dunnebier en J. P. Nijssen, eenige raadsleden, de doktoren J. F. Bekker, L. van Leeuwen, A. de Groot Sr., A. J. van Leusen, L. S. LimborghMeijer, L. J. Büller, Roorda, R. P. v. d. Veld, L. van Beusekom, Muysv. d. Moer, enz., de commissaris van politie de heer J. P. Weijburg, vertegenwoordigers der Mij. tot. bevordering der Geneeskunst, verte genwoordigers der zusterverenigingen te Bloemendaal, Beverwijk en Haarlem, het ge neeskundig genootschap Kennemerland, de heer P. Waardenburg, dir. van Maatsch. Hulp betoon, de heer R. C. Grimbergen hoofd der R.K. school te IJmuiden-Oost, de admini strateur de heer C. P. J. Maas, de binnenhuis architect de heer H. Nuijten en behalve het voltallige bestuur van „IJmuiden" vele leden van de commissie der vertegenwoordigers van verzekerden. Toen allen gezeten waren heette de voorzit ter van „IJmuiden", dr. J. F. Bekker, allen hartelijk kwelkom. Spr. memoreerde het heu gelijke feit, waartoe men dezen middag bij eengekomen was. Sinds 1927, het jaar der op richting van het ziekenfonds, heeft het leden tal zich zoodanig uitgebreid, dat men nu reeds voor de tweede maal een nieuw lokaal be trekken moet. Dank bracht spr. aan den aan nemer en den architect van het gebouw, de heeren de Bruin en A. ten Broeke voor hun schepping. "Voor spr. was deze middag' als de bekroning van een schoon bouwwerk. Daarna noodigde dr. Bekker den burgemeester uit tot de opening over te gaan. Mr. Kwint zeide, dat hij aan deze invitatie volgaarne gehoor gaf. 18.000 van de bijna 50.000 ingezetenen dezer gemeente zijn bij „IJmuiden" ingeschreven, wel een bewijs hoe belangrijk de zegenrijke taak van het zieken fonds in deze gemeente is. Het ziekenfonds „IJmuiden" groeide in de afgeloopen 10 ja ren 8 maal zoo veel als het gemeentelijke zie lenaantal. Spr. memoreerde de goede betrekkingen, welke 'er bestaan tusschen het ziekenfonds „IJmuiden" en het gemeentebestuur van Velsen en hoopte, dat deze steeds bestendigd mogen 'blijven. De burgemeester verklaarde daarna, na het uitspreken van zijn beste wenschen, het ge- bonw voor geopend. De heer dr. J. W. v. d. Berg, vertegenwoor diger van het hoofdbestuur van de Mij. tot Bevordering der Pharmacie bood zijn wen schen aan. Dr. Limborgh Meijer, voorzitter van het Geneeskundig Gezelschap Kenne merland vertegenwoordiger van de afd. Vel sen van de Vereen, tot Bestr. der T. B. C. en dir. van den Gem. Geneesk. Dienst feliciteer de het bestuur met deze nieuwe aanwinst en hoopte, dat het gebouw nog vele jaren van zijn belangrijke taak als centrale van „IJmui den" zal mogen beantwoorden. De heer A. L. de Pagter sprak namens de vertegenwoordigers der verzekerden woor den van gelukwensch en waardeering en bood namens hen het bestuur een voorzittersha mer, vergezeld van een oorkonde, aan. Spr. bracht den voorzitter alsmede den ad ministrateur, den heer C. P. J. Maas, dank voor hun arbeid al die jaren in het belang van „IJmuiden" verricht. Dr. Büller kwam namens het ziekenfonds Beverwijk, het.Roode Kruisziekenhuis en de Polikliniek Koningsplein zijn 'beste wenschen aanbieden en voegde er een hartelijk welge meend persoonlijk woord aan toe. Dr. v. d. Veld feliciteerde namens de medi sche staf van het Antoniusziekenhuis. Dr. Roorda, voorzitter van den kring Haar lem der Mij. tot Bevordering der Geneeskunst en dr. A. de Groot te Santpoort, nestor der aan het fonds verbonden artsen, sloten zich hierbij aan. De architect, de heer Ant. ten Broeke, gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor het door het bestuur in hem gestelde vertrouwen en de medewerking door hem van de zijde van de heeren dr. Bekker, dr. van Leeuwen en Maas ondervonden. Ook zijn medewerkers, de aannemers, was spr. zeer erkentelijk. Van deze laatsten voerde de heer de Bruin het woord; het personeel, vertegenwoordigd door denadministrateur, den heer Maas. bood het bestuur als stoffelijk blijk van gelukwensch een klok voor de hal aan. Dr. Bekker beantwoordde de verschillende sprekers en was hen voor al de goede wen schen zeer erkentelijk. Daarna ging men over tot de officieele opening; aan den burgemeester wercl door een 12-jarig meisje, lid van het grootste bij het fonds verzekerde gezin, op een kussen de sleutel van het gebouw aangeboden. Het gezelschap heeft op de rondwandeling door het nieuwe gebouw de keurige en prac- tische inrichting er van kunnen bewonderen. Vele organisaties hadden prachtige bloem stukken gezonden, die het zeer moderne, in strakke lijnen gehouden interieur opluis terden. Op de eerste étage bevindt zich de verga derzaal voor bestuur en vertegenwoordigers der leden, gelijkvloers zijn een wachtkamer, de kamer voor den controleerend geneesheer, het ruime kantoor van den administrateur en de kamer voor den tandarts gelegen. EEN ZILVEREN SPOORJUBILARIS. De heer J. P. Groot, arbeider bij de Neder- landsche Spoorwegen alhier, herdenkt 8 Mei a.s, den dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de maatschappij in dienst trad. De „Via Impero" te Rome is van een fantastische verlichting voorzien om de ontvangst van den Führer, die deze week in Italië vertoeft, extra luister bij te zetten. Het Meifeest der S. D. A. P. Een warm feest op een koud terrein. Het was maar gelukkig dat het terrein waar gisteren vele honderden jeugdige en minder jeugdige leden van S.D.A.P. en moderne vak beweging bijeen waren gekomen, aan alle kanten door boomen of huizen is ingesloten; anders zou het er heelemaal niet uit te hou den zijn geweest. Er stond een ijzige Oosten wind, die. eerder deed, denken aan een winter feest dan aan een feest ter viering van den eersten dag. van de lieve maand Mei. Moedig hebben de feestvierenden de koude getrotseerd en het feest heeft er maar weinig door geleden; al zou een warm lentezonnetje de stemming zeker verhoogd hebben. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van den Plaatselijken Raad den heer J. de Waal die allereerst een woord van dank richtte tot alle medewerkende personen en vereenigingen. Deze Mei-dag, vervolgde spreker, is even" somber als de verscheurde we reld om ons heen. Maar allen tegenslag ten spijt is ons vertrouwen in de komst van het socialisme ongeschokt. We putten uit de ge schiedenis de strijdkracht en de offervaardig heid, die in dezen tijd onmisbaar zijn. Onze gedachten gaan uit naar de slachtoffers van het barbarendom, naar de duizenden, die ge vallen zijn als slachtoffers van het barbaar- sche fascisme. En denken dan in het bijzondei' aan Spanje en China. In het verdere deel van zijn betoog wees spreker op den toestand in ons land met zijn 400.000 werkloozen. Ook in andere instanties dringt het door, dat het zoo niet langer kan blijven. Verder betreurde spre ker het, dat geen toestemming voor het hou den van een optocht verkregen kon worden. Heel anders was het zes jaar geleden, toen de 1-Meidag op een Zondag viel. Wijlen burge meester Rambonnet, zeker geen vriend van het socialisme, stond op een ander standpunt. De Meirede werd uitgesproken door Dr. H. Brugmans. Bijna een halve eeuw geleden, al dus spreker, vierde de internationale socialis tische beweging den eersten keer den 1 Mei dag. Sindsdien is er veel veranderd in de we reld en de omstandigheden, waaronder het Meifeest gevierd wordt. De tientallen van vroeger waren het opkomende leger. Het is geen overrompeling geworden. De jongeren hebben den Meidag wel onder verschillende omstandigheden gevierd. Zij hebben gezien de opkomst van het fascisme in Italië en andere landen. Ons vriendelijk optimisme moest over gaan in een feilen strijd. Velen voelen zich thans één in geest met de eerste socialisten. Zij hebben gezien, hoe Rusland zich ontwik kelde van een land, waarin het socialisme heerschte tot een land, waar het kwam tot heerschappij van het partij-apparaat. De jongeren zijn de wereld, de beweging ingegaan met teleurstellingen. Velen gevoelen dat ech ter niet eens als een kwaad. Wat in Spanje gebeurd is, is voor ons een obcessie, omdat we daarin zien onze eigen zwakheid. We denken daarbij aan den recht vaardigen strijd tot den opbouw van een volk, dat niet sterven wil. Spreker memoreerde de woorden van een Spaanschen markies, die de ontevredenheid van het volk daaraan weet, dat men het had leeren lezen en schrijven. Ignacio Silone, de beroemde Spaansche schrij ver, zeide; „sedert iedereen deel heeft in de opvoeding en ontwikkeling wil niemand meer honger hebben". Daarom worden in Duitsch- land de boeken verbrand en bouwt men kazer nes. Gisteren hebben velen hun huizen ge tooid met verschillende nationale symbolen. Wanneer dit meer is dan een leeg gebaar, moet dit zijn een symbool van strijd voor ons on afhankelijk volksbestaan en voor de vrijheid van ons land: Een Spaansch volkswijsje luidt: „De boomen zijn geen boomen zonder bladen, de vromen zijn geen vromen zonder daden". Dit beteekent, dat het niet moet blijven bij uiterlijk vertoon, maar dat we ook daden ver wachten. Wanneer men op dit oogenblik Ne derland behouden wil zooals men dit gekregen heeft, moet men begrijpen, dat men daarbij het socialisme en de vakbeweging niet missen kan. De socialisten zijn de grootste dragers van de vrijheid en de onafhankeliikheid van Nederland. Dan moet men ons niet treffen met kleine plagerijen, waarvan deze bijeen komst de getuigenis is. In 1933 hebben velen zich gewend naar den (In de Amsterdavische Bijenkorf wordt een tentoonstelling gehou den van kaarten en atlassen ut verleden en heden.) Daar wordt ons nu eens, zoogezegd. Ter afwisseling de kaart gelegd Over een wijd verleden; Ter vergelijking heel veel waard, Speelt men er tevens open kaart Over het woelig heden. Al zijn de mensehen heengegaan, Hun kaarten bleven wel bestaan En kunnen ons nu leeren; Hoe 't in de wereld van den mensch, Ten opzichte van macht en grens, Door d' eeuwen kan verkeeren. 't Staat'hier te lezen in de kaart: Niets is constant op deze aard, Behalve variatie; En dat is ook een wijze les, Zoover nog noodig, aan 't adres, Van onze generatie. Daar liggen de verleden tijd En 't heden voor ons uitgespreid, In onbewogen klaarte; Het kan voor velen nuttig zijn Om eens speciaal in deze lijn Met aandacht na te kaarten. filiaalhouder van Duitschland en toen is het de S.D.A.P. geweest, die het appèl heeft ge blazen. Verder besprak dr. Brugmans de groote werkloosheid en herinnerde hij aan de inter pellatie die Prof. van Gelderen hierover in de Tweede Kamer zal houden. Stormachtig is de tijd, maar rustig is ons hart, besloot spreker. Niet omdat we weten, dat we morgen zullen overwinnen, maar om dat we weten, dat we de plaats bekleeden waar we staan mochten en staan moesten. Met vertrouwen gaan we het jaar tegemoet. Het feest werd verder opgeluisterd door mu ziek van de Voorwaarts, zang van de IJmuider Volksstem, den Arbeiders Sportbond, den conferencier J. Presser en liedjes van mej. Horn. Na afloop van het feest begaven velen zich naar Beverwijk om deel te nemen aan den aldaar te houden optocht. Des morgens werd op het terrein een feest voor de kinderen gehouden, dat eveneens goed Verjaardag Prinses Juliana. De verjaardag van Prinses Juliana droeg dit jaar een bijzonder kenmerk en wel, dat er feitelijk niets bijzonders is gebeurd. Alleen de vele vlaggen op rijks- en gemeentegebouwen en ook aan woningen toonden aan, dat 30 April een dag was van een bijzondere na tionale beteekenis. De muziekverenigingen Wilhelmina ii IJmuiden en Juliana in IJmuiden-Oost heb' ben met een muzikale rondwandeling een wei nig feestelijkheid in hun eigen omgeving ge bracht. DE WINTERCOMPETITIE WATERPOLO. Vorige week meldden wij reeds de presta ties van het 1ste V.Z.V.-zevental. Het 2de en 3'de hebben het niet tot een kampioenschap kunnen brengen. Dat zij de geheele winter competitie een geducht woordje hebben mee gesproken, blijkt wel uit het feit, dat beide op de tweede plaats zijn geëindigd Een zeer ver dienstelijke prestatie dus, vooral van het derde waarin niet minder dan vijf adspiranten mee speelden. Bovendien kwam laatstgenoemd zevental in een zware afdeeling uit. Het 2de zevental zou met wat meer enthousiasme in de eerste wedstrijden het zeker verder hebben gebracht, getuige nog de 60 zege op H.V. G.B. 4, die nu kampioen is. Wij kunnen echter ruim tevreden zijn over de prestaties onzer plaatsgenooten. Voor hen, die er belang in stellen, deelen wij nog mee. dat de laatstgenoemde wedstrijd van V.Z.V. I a.s. Donderdag 5 Mei gespeeld zal worden in Stoop's bad. Vijf jaar onder een valseken naam geleefd. Maar daar was ook wel reden voor. De gemeentepolitie heeft een man aangehouden, die alhier ongeveer vijf jaar onder een valsehen naam heeft geleefd. Toen de politie de identiteit van den aan gehoudene had vastgesteld, ging zij eens snuffelen in het Algemeen Politieblad. En het bleek, dat zijn naam daarin niet minder dan vijf maal voorkwam en wei driemaal tot het ondergaan van een week, eenmaal voor 14 dagen en eenmaal voor een maand gevan genisstraf. Voorts werd zijn opsporing wegens ver duistering en diefstal verzocht door de poli tie te Alkmaar en Zwijndrecht. Aanbesteding uitbreiding Rijks- vischafslag. Het maken van een skelet van gewapend beton met metselwerk voor een vischhal met pakruimte alhier is bij overeenkomst gegund aan N.V. Nederl. Beton Mij. Bato, voorheen H. Butzer's Beton- en Waterbouw te 's-Gra- venhage voor f 61100. Het leveren en aanbrengen van een dak bedekking is bij overeenkomst gegund aan N.V. Gebr. Kramer Rubberoïdfabriek te Rot terdam, het leveren en aanbrengen 'van bimsbetondak en vloeren aan de N.V. Beton- dak te Gorinchem voor f 15850.het leve ren en aanbrengen van Iichtkappen en raam- vakken aan de N.V. Industrie- en Handels onderneming „Normy" te Halfweg voor f 8677. VELSEN Afscheid L. J. van het Kaar. Een treffende plechtigheid in Concordia. Het was Zaterdagmiddag, na het einde van den werktijd, een treffend oogenblik, toen in gebouw Concordia, afscheid werd genomen van den heer L. J. van het Kaar, procuratie houder der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken dei- Fa. Van Gelder Zonen te Velsen, die na een dienstverband van juist 44 jaren de fabriek met pensioen ging verlaten om zich in zijn nieuwe woonplaats, Heemstede, in rust terug te trekken uit een zeer werkzaam leven. De groote zaal van Concordia was geheel met belangstellenden gevuld, waarbij onder entourage van veel groen aan de hoofdtafel hadden plaats genomen de heeren H. Smidt van Gelder en N. F. Allan namens de directie van de vennootschap, alsmede de heer Joan H. A. Kruimel voor het bestuur der vennoot schap en de heeren J. Smit en Ir. W. A. Sta ring, procuratiehouders te Velsen. Voor de directie van de fabriek te Wormer waren te genwoordig de heeren J. Allan 'én A. J. Ver schoor. Nadat de heer Van het Kaar en zijn eeht- genoote waren binnengeleid door den heer 'J. Smit richtte de heer Joan H. A. Kruimel zich had de scheidende procuratiehouder zich het het bestuur der vennootschap. Het was spr. een groot genoegen namens het bestuur en ook een persoonlijk genoegen, dat hij met waardeering mocht spreken over de lange loopbaan van den heer Van het Kaar, herinnerend aan den ouden tijd, toen de heer Van het Kaar, na twee jaren in Wor mer te hebben gewerkt, in 1896 het geheele kantoorpersoneel te Velsen uitmaakte, latei- bijgestaan door een groote staf. In dezen tijd had de scheiden procuratiehouder zich het vertrouwen der directie verworven en volgde zijn benoeming tot het voeren van procuratie. De heer Kruimel schetste voorts de groote nauwgezetheid en den ijver van den vertrek- kenden chef-de-bureaux en de groote har monie, die hij wist te ontwikkelen met direc tie en ondergeschikten, tot heil der, vennoot schap. Spr. bracht voor dit alles diepgevoelden dank en wenschte den héér en mevrouw Van het Kaar na dit werkzaam leven een vele jaren lange welverdiende rust. De heer J. Smit, sprekende namens de be- drijfsingenieurs e.a. de z.g.n. „elf apostels" (de heer Van het Kaar was de twaalfde apos tel), bracht dank voor de prettige wijze van samenwerken, die den heer Van het Kaar al tijd kenmerkte. Uw vriendelijkheid en min zaamheid waren voor een ieder, die met U in aanraking kwamen een voorbeeld. Bij den wensch, namens de apostelen ge daan, dat den scheidenden procuratiehouder en vriend een prettigen levensavond mocht genieten, voegde' de heer Smit een fraaie kleurets, als uiting van dankbaarheid. Vervolgens richtte de heer Smit zich per soonlijk tot den heer 'Van het Kaar. Hij her innerde er aan, hoe de heer Van het Kaar hem als jongste bediende aannam, om ge durende twintig jaren onder hem te mogen werken en IS jaren naast hem. „Wanneer men 39 jaren met elkander he(eft omgegaan", aldus spr., komt er beiderzijds weemoed in het hart. Spr. besloot met den wensch, dat de oude vriendschapsbanden nog lang mochten blijven voortbestaan. Voor de staven van het kantoor- en tech nisch personeel, bazen, arbeiders en gepen- sionneerden sprak de heer H. Groen, boek houder. waardeerende woorden van afscheid. Het is, zeide spreker, moeilijk te peilen wat in de harten omgaat. Er is zoowel weemoed als dankbaarheid en wat het kantoorpersoneel betreft, hebt U ons door Uw vriendelijken om gang steeds aan U doen hechten. Dat alles stemt tot groote dankbaarheid en namens allen wensch ook ik U een prettigen levens avond. Als herinnering werd den heer Van het Kaar aangeboden een album, samengesteld door de heeren C. Pels, G. Duinker en R. C. Veenstra, waarin vervat teekeningen van Jo Spier, weergevende het leven en werken van den scheidenden functionnaris. Voorts wer den aangeboden een boekwerk, bevattend de biografie van Schubert en een serie-gramo- foonplaten van Kreisler, Marek Weber en Schubert, terwijl mevrouw Van het Kaar een keurige maand roode anjers in ontvangst had te nemen. Namens de contact-commissie der vereeni gingen voerde het woord de heer H. J. Allan, door middel van een prachtig bloemstuk uiting- gevend aan de dankbaarheid voor alles, wat de heer Van het Kaai' als commissielid' van Concordia voor de vereenigingen had gedaan. Voor de personeelsvereeniging van de fa briek „Papyrus" sprak de heer C. Pels, voor zitter, woorden van afscheid, waarbij den heer Van het Kaar het eere-lidmaatschap der ver eeniging werd aangeboden, zoodat deze het eerste eere-lid van „Papyrus" is geworden. Deze mededeeling ging vergezeld van het spe ciaal aan dit afscheid gewijde nummer van „Papyrus" „wel en wee". De heer Smit las enkele telegrafische dank betuigingen voor van de Vereen, tot bestrij ding der TJ3.C. te Velsen, van de niet aan wezige leden der hoofddirectie te Amsterdam en van de heeren Reerink en Van der Weel, procuratiehouders te Amsterdam. Na al deze waardeerende getuigenissen van weemoed en dankbaarheid bracht de heer Van het Kaar diepgetroffen dank aan alle sprekers en voor de fraaie geschenken. Spr. aanvaardde in dank het eere-lidmaat schap van „Papyrus". Tenslotte dankte de heer Van het Kaar alle dames en heeren voor hun door hem zeer op prijs gestelde belang stelling', waaraan hij den wensch verbond, dat het de Vékapé goede moge gaan in het belang van de aanwezigen en vele anderen. Alle aanwezigen maakten daarna gebruik van de gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen. Mevrouw Van het Kaar deelde in deze hul de, die zeker uit aller hart voortsproot. Ben treffend afscheid! Het schoolgeld van de Gem. Handelsavondschool. Een nieuw tarief voorgesteld. De verordening op de heffing van school geld voor bovengenoemd onderwijs is slechts goedgekeurd tot 1 September 1938, omdat zij niet voldoet aan den vanwege den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gestelden eisch, dat een jaarlijksehe op brengst aan schoolgeld moet worden verkre gen van 20 a 25 pCt. van het bedrag der uit- taalde salarissen. De Minister heeft er voorts op gewezen dat de marges tusschen de verschillende aanslagen te groot z-ijn en dat inrichting van de verordening overeenkom stig de voor de Rijks Hoogere Burgerscholen geldende regeling, waarbij een trapsgewijze vermeerdering van de gemengde hoofdsom met 2.— een verhooging van het schoolgeld ten gevolge heeft, tot verhooging van de schoolgeldopbrengst zou leiden zonder aantas ting der thans vastgestelde normen. De Mi nister meent, dat op deze wijze de vereischte opbrengst zoo al niet geheel dan toch nage noeg geheel kan worden verkregen en ver zoekt bij vaststelling van een nieuwe verorde ning met de hiervoren aangegeven richtlijnen rekening te houden. De opbrengst aan schoolgeld bedraagt thans 412—, terwijl het bedrag der uitbetaalde sa larissen aan het personeel der school is te stellen op 2.621.—. Volgens den minister zal dus de opbrengst aan schoolgeld moeten be naderen 1/5 van 2.621.is ongeveer 525.—. B. en W. hebben een nieuw tarief ontwor pen, waarbij zooveel mogelijk met den wensch van den Minister rekening is gehouden. Bij aanvaarding van dit voorstel zal de opbrengst aan schoolgeld pl.m. 500 zijn. Maatstaf der heffing is het overeenkomstig artikel 63, lid 4 sub b, der Lager-onderwijswet vastgestelde totaalbedrag van de hoofdsom men over een vol jaar, door de niet van tafel en bed gescheiden ouders tezamen of, bij hun ontstentenis, door de leerlingen zelf verschul digd wegens gemeentefondsbelasting en ver mogensbelasting over het bij den aanvang van het schoolgeld jaar loopend belastingjaar, of, zoo de aanslagen in die belastingen nog niet zijn vastgesteld, over het aan genoemd be lastingjaar onmiddellijk voorafgaand belas tingjaar. Het schoolgeld bedraagt per maand en per leerling bij een gemengde hoofdsom van: 2- 0.35 34.- 3.55 4.— 0.55 36.— 3.75 6.— 0.75 38.— 3.95 8— 0.95 40.— 4.15 10.— 1.15 42.— 4.35 12.— 1.35 44— 4.55 14— 1.55 46.— 4.75 16.— 1.75 48.— 4.95 18.— 1.95 50.— 5.15 20— 2.15 52.— 5.35 22.— 2.35 54.- 5.55 24.— 2.55 56.— 5.75 26.- 2.75 58.— 5.95 28.- 2.95 60 30.— 3.15 en hooger 6.15 32.— 3.35 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1