HET NIEUWE AVONDBLAD Hoe het wordt in het nieuwe hoofdbureau. De eerste kers. 23e JAARGANG No. 155 WOENSDAG 4 MEI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Va ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, overlijden ƒ400—, verlies van hand, voet of oog ƒ200—, belde leden duim 100— één lid duim 50- alle leden wiisvlnger ƒ60 een o f twee leden wijsvinger ƒ25-, alle leden anderen vinger ƒ15-, één of twee leden anderen vinger ƒ5-, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15-, polsbreuk 15—?Opvarenden renvisschers-maVevaaSen enï' ƒ400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolee mocht hehben visscners mannevaartmgen enz. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN. Veel ruimte en een practische indeeling. Alles wat in- en uitgaat passeert den wachtcommandant. Wat het terrein, gekozen voor den houw van het nieuwe hoofdbureau van poUtie zoo uitstekend voor het doel geschikt maakt is, dat er een ruime binnenplaats kan worden aan gelegd, zeide commissaris Weyburg ons, toen hij ons iets ging vertellen van de inrichting van het gebouw. Ruimte is het wat in een politiebureau het meest noodig is. De binnenplaats kan uitstekende diensten bewijzen, zooals voor het keuren van auto's, voor het opbergen van verongelukte auto's enz. Veel dat tot nu toe op den openbaren weg moest geschieden, kan bij het nieuwe bureau, zonder dat het publiek er belangstellend bij tegen woordig is, worden uitgevoerd. En nu wat liet gebouw betreft: De afdeelingen, die het meest met het pu bliek in aanraking komen, worden op den be- ganen grond ondergebracht. Allereerst komt men bij de kamer van den wachtcomman dant, uit wiens verblijf men alle gangen, die op den ingang uitkomen kan overzien. Ook de cellen zijn slechts te bereiken langs de ka mer van den wachtcommandant. Naast de kamer van den wachtcommandant is de ruime a@entenwa.cht, met daarnaast een vestiaire met een drooginrichting voor het drogen van de kleeren. In het lokaal van den wachtcommandant is voorts een box, waar bijv. getuigen, vondelingen, arrestanten, die tijdelijk vastgehouden moeten worden enz. kunnen afwachten wat er verder met hen ge daan zal worden. Verder zijn er in den langen vleugel kamers voor den motordienst, briga diers en hoofdagenten, een" localiteit voor het bergen van gevonden voorwerpen en de cel len. De cellen vormen een complex, dat in zijn geheel afgesloten kan worden. In den korten vleugel, dus aan de Brinio- straat zijn de kamers voor den inspecteur van dienst, een wachtkamertje voor het publiek, een kamer voor de overige agenten en één voor den hoofdinspecteur. Op de binnenplaats komt een z.g. rouwka mer voor identificatie van drenkelingen enz. Aan den anderen kant van de binnenplaats, dus aan den kant van de spoorlijn komt een bergruimte voor de motorrijtuigen en een werkplaats voor het onderhoud, voor onder zoek van verkeersmiddelen met een werkkuil. Op de eerste verdieping komen de locali- teiten voor onderdeelen die minder met het publiek in aanraking komen. Aan den korten vleugel bij het groote trappenhuis komt de kamer van den commissaris, voorts een ka mer voor de administratie en het archief. In den langen vleugel komen een wachtkamer tje, een kamer voor den chef van de recher che en eenige kamers voor de recherche, voor kinder- en zedenpolitie, verder een verhoor- kamertje en nog eenige arresstantenlokalen om noodeloos vervoer van gevangenen naar beneden te voorkomen en ook om er zeker van te zijn, dat elk contact tusschen arrestanten onmogelijk is. Verder is hier een vertrek voor fotografie en dactyloscopie. Op de tweede verdieping van het hoofdge bouw komen o.a. een kamer voor den lucht beschermingsdienst, een theorielokaal, een R.-K. MILITAIREN TEHUIS. Hedenavond 6 uur zal het R.-K. Militairen Tehuis in de Kanaalstraat in gebruik worden genomen. Het lokaal ziet er gezellig uit en alles is er aanwezig om de militairen, die ver van huis in het fort moeten verblijven een prettig en aangenaam tehuis te bieden. Ook radio is aanwezig en daar het fort geen aan genaam verblijf biedt voor de soldaten in hun vrijen tijd, zullen deze het tehuis zeker op prijs stellen. Be officieel© opening zal over eenigen tijd plaats hebben. VERLOTING „VOLKSONDERWIJS". De trekking der verloting ten bate van de ibeide neutrale kleuterscholen voor „Volks onderwijs had den volgenden uitslag: le pr. fiets 1437; 2e pr. autoped 24; 3e pr. babycape 1169; 4e pr. boek 2128; 5e pr. clivia of palm 1373; 6e pr. 1 HE. anthraciet 2198; 7e pr. damespantoffels 1944; 8e pr. schemer lampje 504; 9e pr. kinderschoentjes 2679; 10e pr. pantoffels 1312; 11e pr. taart 2474; 12e pr. thermometer 361; 13e pr. worst 820; 14e pr. rookgarnituur 592; 15e pr. tulband 2120; 16e pr. sierklompjes 1982; 17e pr. postpapier 2749; 18e pr. worst 2999; 19e pr. snijkoek 1308; 20e pr. zaklantaarn 2473. De prijzen kunnen afgehaald worden aan de bewaarschool in de President Kruger- straat tegen inlevering van het lot. CHRISTELIJKE BESTURENBOND. De jaarvergadering van den Chr. Besturen bond wordt a.s. Vrijdag 6 Mei in een der za len van het Herv. Vereenigingsgebouw gehou den. Na de opening en de bespreking der jaarverslagen zal een verkiezing van nieuwe bestuursleden plaats vinden. Aftredend zijn de heeren H. J. Fidder, secretaris en M. Schouten 2e voorzitter, terwijl tevens in de vacature van den heer H. de Bruine (Chr. Politiebond) die wegens drukke bezigheden moest bedanken zal moeten worden voorzien. Na afdoening van deze huishoudelijke za ken zal de heer K. de Boer, vrijgestelde van de Chr. Bouwvakarbeiders een opwekkende rede hordei rustkamer, een magazijn en een localiteit voor het houden van lichaamsoefeningen en voor de wapenlbehandeling. In de torenruimte wordt het oude archief geborgen. Zoo is het geheele gebouw practisch inge deeld, ruim zonder overdadig groot te zijn. En mocht in de toekomst uitbreiding nood zakelijk zijn. dan kan aan den anderen kant van den gang een rij lokalen bijgebouwd worden. De heer Weyburg wees ons er nog op, dat het werk der politie in onze gemeente veel omvangrijker is dan men over het algemeen denkt. Er zijn vele steden in ons land met de zelfde gevolking als Velsen, waar het aantal politiezaken niet. veel meer dan de helft is dan welke de Velsensche politie te behande len krijgt. En eerst wanneer men de beschik king heeft over een behoorlijke huisvesting, kan alles naar behooren worden afgedaan. GEREFORMEERDE SCHOOLVEREENIGING. In de onder leiding van den heer S. Bos gehouden jaarvergadering der Gereformeer de Schoolvereeniging werden de jaarversla gen goedgekeurd en bleek dat het aantal le den dank zij de propaganda in 1937 ongeveer 300 bedraagt. Aangezien thans ook van de zijde der Chr. Gereformeerden het zoolang begeerde con tact is verkregen was wijziging der statuten noodzakelijk en passeerden deze artikelen stuik voor stuk de vergadering. Spoedig hoopt men hierop de koninklijke goedkeuring te ontvangen. De heer A. de Koning Sr. heeft na 'jaren lang trouwen dienst zijn functie als voor zitter neergelegd. Hij werd tot eere-voor- zitter benoemd, waarvoor hij hartelijk dank; bracht aan de vergadering. Tot nieuwe leden van het bestuur werden gekozen de heeren H. Hendrikse, Th. ten Na gel, H. Kruiswijk en Rr Datema. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. J. Dickér-Gomes, d., Zeeweg 369, IJmuiden. H. Slatman-Nielen, d., Be verwijk. G-. Kuiper-van Pel, z., Kanaal straat 196, IJmuiden. H. Stevens-Stevens, z., Iepenstraat 28, IJmuiden. C. IM. Voor- ma-Albers, d., Meervlietstraat 52, Velsen. A. M. Meerkerk-Dekker, z., Casembröotzij - straat 10, IJmuiden. J. v. d. Wiele-Weesie, z., Lindenstraat 29, IJmuiden. A. Baarda- Bossc'her, z., Waterlandweg 8, Velsen. Overleden: «C. Roest, 78 jaren, weduwe van L. v. d. Gaag, Ruysdaelstraat 4, IJmuiden. A. D. v. d. Horst, 2 maanden, dochter van H. v. d. Horst, Groeneweg 4, IJmuiden. G. Baak, 78 jaren, echtgenoote van J". A. Sla- man, Stationsweg 38, IJmuiden. H. M. Handgraaf, 88 jaren, weduwe van P. A. Cas- tien, Voorplaats 11, Santpoort. D. Wilhelm, 86 jaren, weduwnaar van H. W. Pieper, Wa- tervlietstraat 9, Velsen N. Hoogere vischomzet in April. Voornamelijk door de „dikke" reizen der groote booten. ƒ527.339.- tegen ƒ436.759- in 1937. Vergeleken bij April 1937 vertoont de omzet in den Rijksvischafslag in April 1938 een vooruitgang van meer dan f 90.000. De omzet was in deze jaren resp. f 527339.en f 436759, waarmee het totaal in de eerste vier maanden steeg tot f 2.370.796.te gen f 2.246.269.in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, zoodat we tot nu toe f 124.000.boven 1937 itkomen. De kans is dus groot, dat we dit jaar met den omzet boven de zeven mil- lioen gulden komen. Maar ook dan zijn we nog lang niet aan de cijfers van de normale jaren. Om -deze eenigszins te benaderen moet eerst de tien millioen gepasseerd zijn. Er kwamen in April binnen: Van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 123 (134) stoom- en motor trawlers met f 323682.— (f 268246.—) besomming, 281 (250) rnotorloggers met f 136169.(f 116695. 717 (769) motonkustvisschers met f 59083.— (f 41211.29 (36) open booten met f 665.— (f 708.en 1 (6) Deensche motorkotter met f 696.— (f 3795.—). De opbrengst der consignaties bedroeg f 7041.— (f 5827.—). Bij de trawlers viel dus een belangrijke stij ging van de gemiddelde reisbesomming te constateeren nl. van f 2000.in 1937 op f 2630.— in dit jaar. Men weet echter, dat deze belangrijke stijging alleen het gevolg is van het feit, dat eenige groote trawlers de capaciteit der vloot hebben versterkt, zoodat het niet alles goud is wat er blinkt. In de eerste vier maanden kwamen o.a. binnen: 616 (652) trawlers met f 1.567.444 (f 1.496.749), 900 (810) rnotorloggers met f 526.231..— (f 525.034.—), 1591 (1600) open booten met f 135.324.— (f 115439.-) 1 (0) Engelsche trawler met f 1440.— en 51 '23) Deensche kotters met f 44.786.(f 18.225. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers yan het oveerenkomstige tijdvak van 1937), (Op de veiling te Honselersdijk zijn de eerste kersen aangevoerd en voor vijf cent per stuk verhan deld.) Vijf centen voor één enkle kers, Dat is een thema voor een vers, Wel heb ik van m'n leven; Wie, of hij nog zooveel bezit. Haalt het nou in zijn kersepit, Om dat ervoor te geven. En dat 's dan nog de veiling maar, Een plaats dus, waar de handelaar En niet de smullers koopen, Die kers moet weer verkocht met winst En zal in prijs dan, op z'n minst, Wel naar een duppie loopen. Ik denk maar, als ik zooiets lees: Eén knikkertje van sappig vleesch En nog een pit, een groote; Een zuig, een slik, en 't is voorbij. Dat 's voor zoo'n dure lekkernij, Wat al te snel genoten. Maar, dit is nog maar een begin, De Betuwe staat alweer in Zijn kersenbloei te prijken; Straks komt de groote kersenvloed, Die tot een prijspeil dalen doet, Voor ons ook te bereiken. Eén pit, één knikker en één steel, Daarvoor is mij vijf cent te veel, Maar later zal ik smullen; Als ze voor een paar stuivers slechts, Mijn beide handen, links en rechts, Met malsche kersen vullen. P. GASUS. De scheepvaart voor onze havens in de maand April. Zoo buitengewoon als de maand Maart voor de Hoogovens was met de zeescheep vaart, zoo slecht was weer de maand April. Er kwamen evenals in de korte maand Fe bruari maar 16 zeeschepen aan voor het be drijf, wat wel een groot verschil is met de 38 schepen in Maart. Er kwamen 8 schepen met erts aan en 2 met steenkolen, benevens 6 om te laden. Van de geladen schepen ver trokken er 3 met 'ijzer naar Zweden, 1 naar Denemarken en l naar Finland, benevens 1 met steenslag naar Denemarken. Verleden jaar kwamen in April 33 zeeschepen aan. voor de oogovens en toen waren er in Maart 30 geweest, terwijl toen in April 14 schepen met ijzer vertrokken en 1 met creosoot. Er gaat dan ook momenteel weinig ijzer weg met zee schepen en naar Noord-Amerika schijnt de export heelemaal afgeloopen te zijn. Voor de papierfabriek kwamen 6 zeesche pen aan in April, waarvan 3 met hout, 1 met houtpulp en 2 om een lading eelluloise in te nemen voor Engeland. De eerste lading Rus sisch hout kwam, evenals verleden jaar, op 30 April aan, maar op 26 April werd reeds een lading Canadeesch hout aangevoerd. Verle den jaar kwamen in April 4 zeeschepen voor de papierfabriek aan, waarvan 2 met hout, 1 met houtpulp en 1 met gasaarde. Voor IJmuiden kwamen dn April 9 zeesche pen aan, waarvan 3 met stukgoed, 3 als bij legger, 1 om te bunkeren en repareeren en 2 om passagiers in te nemen voor West-In- dië en Zuid-Afrika. Verleden jaar kwamen in April ook 9 schepen voor IJmuiden aan. In totaal kwamen dus in April -voor de ha vens in onze gemeente aan 31 zeeschepen, tegen verleden jaar 46, dus thans 15 schepen minder. Het doel van „Pro Juventute" is, raad te ge ven en hulp te bieden ten behoeve van jonge menschen, die moeilijkheden geven bij de op voeding. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat moeders, die moeite hebben met haar kinde ren, omdat ze niet goed willen eten of omdat ze niet op tijd naar bed willen of andere on hebbelijkheden vertoonen, zich maar tot haar moeten wenden om van die onaangenaamhe den verlost te worden. Het gaat bij „Pro Ju ventute" om ernstiger dingen; het gaat daar oni kinderen en jongemenschen tot 18 jaar, die zich zoodanig gedragen, dat zij gevaar loo pen met de politie in aanraking te komen. Deze jeugdige personen, die meestal uit zich zelf niet slecht zijn, maar door allerlei omstan- dighedeen op verkeerde wegen dreigen te ko men of daar reeds zijn aangekomen, hebben steun noodig. En ook de ouders hebben raad noodig. De omstandigheden zijn inderdaad voor velen buitengewoon moeilijk, langdurige werkloosheid van den vader, het zelf na het verlaten der school jaar in jaar uit rondslen teren, het is geen wondei-, dat zwakke figu ren het verkeerde pad opgaan. „Pro Juventute" wil in zulke gevallen helpen en raad geven. Zij houdt daarvoor geregeld spreekuur en zij beschikt over de medewerking van een aantal deskundige mannen en vrou wen. Zij staat in verbinding met allerlei ver- eenigingen, die op soortgelijk of aanverwant terrein werkzaam zijn. Zij is neutraal, maar houdt voortdurend rekening met de gods dienstige opvattingen van degenen, die om raad vragen. De plaatselijke commissie te Velsen van de vereeniging „Pro Juventute" zal te beginnen op Woensdag 4 Mei geregeld spreekuur houden in het bureau van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst in het raadhuis te Velsen en wel op eiken len en 3en Woensdag van de maand des avonds van 8 tot 9 uur. De eerste Woensdag is in het -bij zonder bestemd voor jongens van 12 jaar en ouder, de 3e Woensdag voor meisjes van eiken leeftijd en voor jongens beneden 12 jaar. Ieder kan daarvan kosteloos gebruik maken. Het spreekt vanzelf, dat de besprekingen strikt vertrouwelijk zijn. De spreekuren worden niet gehouden door de commissie in haar geheel, maar door één of twee leden afzonderlijk, het geen natuurlijk de vertrouwelijkheid ten goede komt. In vele gevallen zal het natuurlijk niet mogelijk zijn direct raad en hulp te verschaf fen; er zal dan eerst een nader onderzoek moe ten worden ingesteld door een deskundigen medewerker der vereeniging. Ten slotte wederom een opwekking tot allen, die belang stellen in dit werk en mee willlen helpen om het in stand te houden. Hun aller steun is hard noodig. Zij kunnen helpen door c'ontribueerend lid van „Pro Juventute" te worden. De minimum contributie bedraagt slechts f 1 per jaar. PERSONALIA. Tot diaken der Geref. Kerk is na gehouden stemming door den kerkeraad als gekozen verklaard de heer P. Verhooy Jr., die deze benoeming Iheefü aanvaard. HITLER NAAR ROME. Het vertrek van den Führer van het Anhalter Station in Berlijn. Behalve den Führer ziet men op de foto o.a. Gbering, Hess en een aantal leden van de Italiaansche kolonie. Een trainingsfonds voor Storm vogels 1 IJ. V. V. Stormvogels heeft thans alleen des winters een trainer, maar de behoefte doet zich hoe langer hoe meer gevoelen, om ook in den tijd tusschen de competitie over trainer te kunnen beschikken, vooral om de vele veel belovende jonge krachten, die zich in de ge lederen der blauw-witten bevinden, rijp te ma ken voor de hoogere elftallen. Maar het engageeren van een trainer het geheele jaar door kost veel geld, althans te veel voor de kas van Stormvogels. En om nu de beschikking over de noodige contanten te verkrijgen loopt men in de Stormvogelswereld met plannen rond om te komen tot de stich ting van een trainingsfonds. Voor dit doel is een commissie in het leven geroepen, bestaan de uit drie bestuursleden van Stormvogels n.l. de heeren J. Martens, P. Heere en J. Zwemmer en uit twee bestuursleden van de Supporters vereniging Stormvogels n.l. de heeren J. v. d. Bos en H. Stertefeld. Binnenkort zal een cir culaire worden verzonden, waarin de vrienden van Stormvogels worden opgewekt en in de ge legenheid gesteld een bijdrage, hetzij ineens, hetzij periodiek, voor het fonds beschikbaar te stellen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te IJmuiden en het daaronder behoorende ambtsgebied werd ge durende de maand April 1938 ingelegd f 65417.50. terugbetaald f 71:232.55. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 28275. VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Donderdag 12 Mei 1938. des namiddags 7 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededeeling. 2. Vaststelling van de 4e suppletoire be- grooting der gemeente, dienst 1937. 3. Toestaan van een crediet voor extra hulp aan werkloozen 'B-steun). 4. Toestaan van een crediet in verband met feestelijkheden bij het 40-jarig regeeringsju- bileum van Hare Majesteit de Koningin. 5. Wijziging van de verordening op het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf en de gemeentelijke waterleiding. 6. Vaststelling van eene verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het onderwijs aan de gemeentelijke handels avondschool. 7. Wijziging van begrootingen voor 1938. 8. Sluiten van een overeenkomst met de N.V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels", in zake vervoer van schoolkinderen. 9. Verhuur van een woning. 10. Verlaging van den huurprijs van een woning. 11. vaststelling van een straatnaam. 12. Verbetering van de voetpaden langs de Meervlietstraat te Velsen. 13. Verleenen van machtiging tot het aan gaan eener overeenkomst, inzake het in erfpacht aanvaarden van een gedeelte Staatseigendom te Velsen. 14. Schrijven van A. B. Kres te Santpoort betreffende de aansluiting van het perceel Kenkerinklaan no. 44 aldaar op de rioleering. 15. Verleenen van een voorschot aan de Woningbouwvereniging „Velsen" voor verbe tering van een blok van 49 woningen. 16. Aankoop van grond te Velsen. 17. Verleenen van machtiging en toestaan van hetl noodige crediet voor den bouw van een hoofdbureau van politie. 18. Voorstel van de led.e.n van den Raad Dr. Mr. A. v. d. Flier e.a, inzake toekenning van een vergoeding aan de .afd. Velsen-IJmuiden -van „Volksonderwijs" 19. Verleenen van medewerking tot het in exploitatie brengen van gronden te Driehuis. 20. Verleenen van eervol ontslag aan Amb tenaren van den Burgerlijken Stand. „Pro Juvenlute". Men schrijft ons: Het onlangs gepubliceerde artikel over „Pro Juventute" heeft zoozeer de aandacht getrok ken, dat het de commissie wenschelijk voor komt nog eens op een en ander terug te komen. Nog voordat de geregelde spreekuren in deze gemeente zijn begonnen, zijn reeds verzoeken om inlichtingen in verband met moeilijke kinderen, binnen, gekomen. SANTPOORT GOUDEN ECHTVEREENIGING Zondag 15 Mei a.s. herdenkt het echtpaar N. van Geldorp-Willemse, Terrasweg 15 alhier zijn 50-jarige echtvereeniging. Ofschoon het gouden bruidspaar nog slechts een 10-tal ja ren in Santpoort woont, zijn beide oudjes hier geheel ingeburgerd. De heer van Geldorp is geboren in Haarlemmerliede in den bekenden watermolen „De groote Slokop"; de bruid is afkomstig van Zuid-Schalkwijk. Zij zijn resp. 75 en 74 jaar oud. De heer van Geldorp was vele jaren werkzaam als aannemer en vele boerderijen in Haarlemmerliede, als ook de R.K. school met zusterhuis zijn door hem ge bouwd. Hun echt is met 12 kinderen gez-egend en er zijn niet minder dan 62 kleinkinderen. Beiden mogen zich nog in een goede gezond heid verheugen. Engeland en Japan sluiten een douane-overeenkomst. Regeling* voor Noord-China getroffen. LONDEN, 3 Mei: In een tegelijkertijd te Londen en te Tokio gepubliceerd communiqué, wordt de overeen stemming tusschen Engeland en Japan be kend gemaakt ten aanzien van douane-kwes ties in Noord-China. Onderhandelingen, zijn sedert Februari gevoerd door den ambassa deur van Groot-Brittannië en den vice- minister van buitenlandsche zaken van Japan. De in het communiqué vervatte bepalingen vormen voor de Britsehe regeering den besten waarborg, dat het mogelijk zal zijn de belan gen te behartigen van de houders van door China in het buitenland uitgegeven obligaties, welke door douane-ontvangsten beschermd zijn en daarmede het crediet van China te helpen handhaven. Bepaald is, dat alle inkomsten, welke ge- ind worden door de douane in elke Chinee- sche haven, die door de Japanners is bezet, bij de Yokohama Speciebank gedeponeerd zullen worden. Uit deze deposito's zullen quota's voor buitenlandsche leeningen overgemaakt wor den aan den inspecteur-generaal der douane, ten einde volledig den dienst der buitenland sche leeningen en der schadeloosstellingen, die gegarandeerd worden door de douane inkomsten te verrichten. Naar verluid zullen de Vereenigde Staten en Frankrijk geen bezwaren maken tegen de tijdelijke toepassing van deze regeling.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1