Posterijen moeten zich aan gewijzigde dienstregeling aanpassen. Instantine EERSTE KAMER Eerste Kamer bezig te „spellen". Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 4 MEI 1938 In postdienst echter slechts geringe wijzigingen. Nieuwe postrijtuigen in dienst. De grondige verandering, die met ingang van den zomerdienst op 15 Mei a.s. de dienstregeling der Neder- landsche Spoorwegen ondergaat, zal belangrijke gevolgen hebben voor het binnenlandsche vervoer der poste rijen. Want hoezeer tegenwoordig te lefoon, telegraaf, radio en telex, dank zij hun op de verbeelding wer kende snelheid, de aandacht van het publiek hebben, de expeditie van poststukken blijft toch nog altijd de kern van het eeuwenoude postbe drijf, en de vanzelfsprekendheid, waarmee het publiek dit onderdeel van den P. T. T.-dienst beschouwt, is eigenlijk de beste vorm van waar deering voor de vlotte wijze, waarop deze bedrijfstak functioneert. In een persconferentie te Amsterdam heeft de inspecteur der spoorwegpostkantoren, de heer van Houwelingen, uiteengezet, welke veranderingen de postexpeditie, voor zoover deze met de posttreinen geschiedt, nu deze op vele trajecten hun diensten hebben ver sneld, op het z.g.n. middennet electrische tractie invoeren en daardoor dieselmateriaal vrijkrijgen voor andere trajecten, terwijl te- vens een ware razzia is gehouden onder de kleinere stations, waarvan er 148 zijn opge heven. Ook bij de sterk gewijzigde dienstregeling van de spoorwegen is het gelukt, het bestaan' de raam van het geheele postvervoer in groo- te lijn intact te houden, en men heeft zelfs in vele opzichten verbeteringen kunnen aan brengen. Alleen voor het vervoer uit de groote handelscentra ten behoeve van de avondbe- stelling in de provincies Groningen, Fries land, Limburg, Zuid-Oostelijk Brabant Twenthe was men genoodzaakt het vertrek ongeveer een uur vroeger te stellen dan thans het geval is, omdat door het twee-uren systeem van de Nederl&nidsche Spoorwegen gekozen moest worden tusschen een trein circa een uur vroeger of een uur later dan thans. Dit laatste bleek niet mogelijk, omdat daardoor de post te laat zou aankomen op de uithoeken omdat vele mooie aansluitingen op de secundaire lijnen, die nu zullen worden gehaald en welke nog uitvoering van de laat ste bestelling op een redelijk uur mogelijk maakte, zouden worden gemist. Op ruim 300 postinrichtingen begint de eerste bestelling bijna een uur vroeger dan thans., daartegenover zal op circa 70 de eerste bestelling later moeten aanvangen, doch hoogstens een half uur. Op ongeveer 380 postinrichtingen kan gesproken worden van verbetering van de avondbestelling. Nederlandsche Bioscoopbond vreesl verliooging der Personeele Belasting. Druk zou al te zwaar worden. De Nederlandsche Bioscoopbond heeft zijn jaarlijksche ledenvergadering te Rotterdam gehouden. De voorzitter, de heer D. Hamburger, con stateerde in zijn openingswoord, dat er onder de ondernemers in het Nederlandsche film en bioscoopbedrijf ongerustheid was ontstaan over het voornemen van de regeering, om de personeele belasting in verband met de uit gaven voor de defensie te verhoogen. Spreker wees er op, dat het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf het zwaarst van alle bedrijven belast is. Vooral de personeele be lasting legt een abnormalen en onbillijken druk op dit bedrijf. Wanneer dan ook de overheid thans een overigens gerechtvaardigde vermeerdering van inkomsten noodig heeft, zal dit er niet toe mogen leiden, dat deze druk op de bioscopen wordt verzwaard. Het jaarverslag over 1937 werd onder dank zegging voor kennisgeving aangenomen, ter wijl de rekening en verantwoording van het financieel beheer over het vorig jaar. sluitend met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 73.842.52, werden goedgekeurd. De begrooting voor het jaar 1938 werd vast gesteld op een bedrag van f 67.320. De leden van het hoofdbestuur, de heeren D. Hamburger Jr.. C. S. Roem. M. P. M Ver min, W. K. G. van Royen, D. v. d Berg. L. Groen, S. Kinsbergen. Joh. Miedema, en J. Wessel, die aftredend waren, werden met alge- meene stemmen herkozen. Met algemeene stemmen werden voorts eenige technische wijzigingen gebracht in het minimum-prijzen-reglement en het prijsbe- scherming-reglement van den bond. Op vele postinrichtingen is de lichting voor de nachtpost later gesteld, doch de gewijzig de treinenloop heeft meegebracht, dat op een aantal, vooral in Groningen, een vroeger tijdstip moest worden vastgesteld. De schijnbaar ingewikkelde gevolgen van het opheffen van zoo vele stations hebben de postadministratie niet de meeste hoofd brekens gekost. Men heeft hierin voorzien door auto-tractie, waarmede men reeds lang vertrouwd is. Het postvervoer is hoofdzake lijk toeverrtouwd aan particuliere onderne mingen, die de passagiers- en vrachtdiensten in de betrokken streken onderhouden, en slechts, wanneer men van deze particuliere diensten geen gebruik kan maken of zij duur der zouden zijn dan eigen exploitatie, voor ziet men met eigen postauto's in de behoefte. Na 15 Mei a.s. zal door opheffing van sta tions en weinig productieve spoorlijnen auto-tractie worden uitgebreid met ruim 4000 K.M. per dag. De nieuwe treinen eischen ook nieuwe post- rijtuigen, welke langer moeten zijn dan de andere, omdat in verband met den korteren rijtijd meer personeel in de rijtuigen moet werken. De nieuwe postrijtuigen, Aan het slot van de persconferentie be stond er gelegenheid een der nieuwe postrij tuigen te bezichtigen, op het emplacement van het Centraal Station, waar ter vergelij king tevens drie oudere typen postrijtuigen stonden opgesteld. De uitwendige bouw moest uiteraard overeenstemming met het nieuwe treinmaterieel, en dus is het nieuwe postrij- tuig eveneens van staal, gestroomlijnd en in dezelfde kleuren gehouden als Diesel- en electrische treinen. Het is voorzien van een buffer met automatische koppeling, die op vernuftige wijze zoodanig is geconstrueerd, dat zij zoowel voor electrische als voor diesel- treinen bruikbaar is. De wagon is 23 Meter lang en heeft drie flinke schuifdeuren voor in- en uitladen, dat zeer snel moet geschie den. Men bedenke, dat in de nieuwe dienst regeling de treinen te Rotterdam, 's Graven- hage en Haarlem slechts 2 minuten stoppen en dat te 's Gravenhage des avonds dikwijls 60 a 100 zakken post ingeladen moeten worden Evenals in de oudere postwagens is de nieuwe wagon ingedeeld in een sorteer-, een pakaf- deeling en een laadruimte, maar overigens toont de wagon van binnen een geheel ander beeld, tengevolge van de geheel metalen constructie, de dwars op de rijrichting staan de sorteervakken en het zeer heldere licht, dat des daags door de groote ramen kan bin nenkomen. Ouderwets doen slechts aan de gewone kachels, waarmee het postrijtuig verwarmd moet worden, aangezien stoom ontbreekt in electrische of dieseltreinen en electrische verwarming op technische moei lijkheden stuitte. Het personeel beschikt over zeer veel ruimte, zoodat men elkander niet in den weg behoeft te staan. Drie van de zes postrijtuigen zijn gebouwd bij Beijnes in Haarlem, drie bij Werkspoor in Utrecht. De heer van Houwelingen herinnerde ten slotte eraan, dat het postpersoneel zich in de eerste weken van den nieuwen dienst geheel aan de gewijzigde dienstregeling zal moeten aanpassen, hoe zorgvuldig de nieuwe gege vens ook van tevoren zijn bestudeerd. Veel van wat deze menschen in het hoofd zat ge- grif d moet worden weggevaagd en nieuwe fei ten moeten erin gehamerd worden. Wellicht zullen er dan ook in de eerste weken wel eens fouten gemaakt worden. En daarom waagt het P..T. T.-bedrijf, dat onder de leiding van den directeur-generaal ir. M. H. Damme wel eens het best-geleide staatsbedrijf van Ne derland wordt genoemd, het erop, voor deze eene gelegenheid de clementie van het pu bliek in te roepen, waarbij het de verzekering geeft, dat het ernaar zal blijven streven, bij zoo zuinig mogelijk bedrijfsbeheer het pu bliek de best mogelijk service te geven. Ex-wethouder voor de rechtbank. Hulp verleend bij valsche belasti ngaangifte. NOODLANDING VAN MILITAIR VLIEGTUIG. Dinsdagmiddag om vijf uur heeft het mili taire Fokker-vliegtuig D. 26 wegens een klein motordefect een noodlanding moeten maken op een weiland te Ruinen. De landing werd veilig uitgevoerd. De inzittenden bleven on gedeerd. Het toestel zal waarschijnlijk ter plaatse worden hersteld. KROMHOUT MOTORENFABRIEK. De Kromhout Motorenfabriek heeft in 1937 een winst gemaakt van f 217.833 tegen f 44.982 in 1936. Een jaar gevangenisstraf geëischt. In het begin 1938 werd de toenmalige wet houder der gemeente Schagen, J. S., gear resteerd in zijn kwaliteit van accountant, wegens medeplichtigheid aan belastingont duiking. Wel werd hij enkele dagen daarna op vrije voeten gesteld, maar spoedig daarop leidde een inval, op last van de justitie, te zijnen huize tot een hernieuwde arrestatie, omdat men in zijn papieren aanteekeningen had gevonden, waaruit bleek, dat de man met het indienen van een valsche balans en het doen van valsche aangiften bekend was ge weest. Sindsdien zit S. in voorarrest. De accountant S. was opzettelijk den ma- nufacturier J. G. L. B.. eveneens te Schagen, behulpzaam geweest, of had dezen manufac turer tenminste opzettelijk inlichtingen ver schaft en gelegenheid gegeven tot het doen van valsche aangifte van den toestand in diens vermogen. Aan den verdachte B. wordt dan ook ten laste gelegd, dat hij in liet eerste half jaar van 1937 zijn balans valschelijk heeft opgemaakt en in strijd met de waar heid daaraan een waarde had toegekend van f38.633,28, terwijl het in het bedrijf belegde kapitaal f 13.166,71 hooger was. Voorts wordt dezen verdachte ten laste gelegd, dat hij op 8 Mei 1937 een opzettelijk valsche aangifte heeft gedaan van zijn vermogen. Naar den toestand op 1 Mei 1937, door als zijn vermogen, belegd in zijn onderneming, een bedrag van f 38.633 aan te geven, terwijl dit moest zijn f 51.799, althans aanmerkelijk hooger dah f 38.633. Tenslotte wordt hem ten laste gelegd, dat hij in Mei 1934 en 1935 ae opbrengsten voor de inkomsten belasting opzettelijk onjuist en onvolledig heefc opgegeven, door voor 1934 zijn inkomsten aan te geven f4890,33, het geen f 2000 te weinig was, en voor 1935 f 6701,37, zijnde f 994,27 te weinig. Door beide onjuiste aangiften is het rijk benadeeld. Den ex-wethouder S. wordt ten laste ge legd, den verdachte B. behulpzaam te zijn geweest bij het plegen van bovengenoemds misdrijven, door opzettelijk terwijl hij als boekhouder, accountant of belasting-advi seur van B. fungeerende en als zoodanig vol komen op de hoogte zijnde van den toestand in diens bedrijf bij het samenstellen van bovengenoemde balans met verdachte B. rug gespraak heeft gehouden, terwijl hij wist, dat deze een deel van den aanwezigen voorraad goederen niet in de bezittingen wilde oonemen. Voorts wordt verd. S. ten laste gelegd, dat hij B. opzettelijk is behulpzaam geweest bij de andere aan dezen ten laste gelegde mis drijven, terwijl hij fungeerend als diens boek houder volkomen van alles op de hoogte was. Dinsdagmiddag diende deze zaak voor de Alkmaarsche rechtbank. Als getuigen waren gedagvaard de heeren E. Th. Holema, brigade commandant der rijksveldwacht te Schagen. C. M. Steenken, rijks-accountant te Haarlem en T. J. v. d. Maat, eveneens rijks-accountant. Na een zeer uitvoerig requisitoir eischte de Officier tegen B. zes maanden en tegen S. een jaar gevangenisstraf. TUINDER DOOR DIESELTREIN GEGREPEN. Toen Dinsdagmiddag omstreeks half vier de 73-jarige tuinder v. d. H., wonende te Utrecht, met een kruiwagen den onbewaakten overweg te Maartensdijk passeerde, werd hij gegrepen door een Dieseltrein, die een proefrit maakte tusschen Utrecht en Amersfoort. De man werd met een verbrijzeld been en een bekkenfractuur naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Zijn toe stand was Dinsdagavond redelijk wel. ..•en juist nü Hoe moeilijkis hetsoms zich goed te houden en niemand iets te la ten merken. Het lukt nauwelijks. Maar Instantine doet de pijn on middellijk verdwijnen! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Adv. Ingez. Med.) Interpellatie van prof. Woltjer. Wielrijder gaf le laat richting aan. Dinsdag is de ruim zestig jarige wielrijder Op den Velde uit Zaandam op den provincialen weg te Assendelft nabij de brug over de Nauemaschevaart door een auto aangereden. De man heeft vermoedelijk te laat richting aangegeven. Hij was op slag dood. - Een talrijk publiek op de tribunes gaf blijk, dat wie in ons land aan de spelling komt, met een de gemoedsrust verstoort van heel wat landgenooten, die anders voor hetgeen er in 's lands vergaderzaal voorvalt niet zoo bijster veel belangstelling aan den dag leggen. Achter de Regeeringstafel zat de Minister van Onderwijs, K. en W. ofschoon het geens zins vreemd ware geweest, indien de Minister- President zijn ambtgenoot Slotemaker de Bruine gedurende gansch de interpellatie- Woltjer, laat het slechts wezen als stille getui gen, ter zijde had gezeten. Want de spelling is nu toch in elk geval Kabinetsaangelegen heid. Dat had Dr. Colijn bv. duidelijk kenbaar gemaakt, toen hij in Januari jl. bij het alge meen begrootingsdebat o.m. haid verklaard, dat er ongetwijfeld wat haperde aan de staats rechtelijke wegen, vroeger van Regeeringszijde ten opzichte van het spellingsvraagstuk be wandeld en dat thans de Regeering spoedig anders te werk hoopte te gaan. Het plan scheen te zijn vrijwel het geheele probleem nog eens met spoed via een commissoriaal onderzoek in oogenschouw te nemen. Tevens zou men er naar streven een oplossing tot stand te bren- gen waarbij men de gewenschte overeenstem ming met België zou bereiken. Maar ziet, inmiddels schijnt er weer een verandering in de voornemens van Januari j.l. te zijn ingetreden. Zeker, we mochten ver nemen, dat de Regeering tot een regeling bij de wet wil overgaan, dochonderwijl loopt zij daarop reeds vooruit door haar mededee- ling, dat eenige belangrijke hervormingen, die Minister Marchant destijds aanbracht (enkele e, enkele o, verdwijning van de sch) in stand zullen blijven. De Kroon krijgt toch weer de bevoegdheid wijzigingen aan te brengen, en de overeenstemming met onze Zuidelijke buren laat men loopen. Aldus kort samengevat de hoofdpunten welke de interpellant heden aanroerde en hem aanleiding gaf tot zijn vraag: waarom dit alles. Minister Slotemaker de Bruïne zat in een lastig parket. Dat kon men vooral opmaken uit zijn geenszins afdoende beantwoording van de verschillende vragen en uit de manier, waarop hij in sommige opzichten ook den in druk maakte een beetje in en uit te praten. Met name denke men hier aan wat hij b.v. zeide omtrent de al of niet bereikte harmonie met België, terwijl hij ongetwijfeld ook lang niet iedereen overtuigde, dat de uiteenzetting door hem in zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Onderwijsbegroting ten beste gegeven pre cies klopt mét wat de Premier in Januari verkondigde. Duidelijk was 's Ministers opmerking betref fende het zgn. economische probleem. Op nieuw het risico van spellingswijzigingen door het bedrijfsleven te laten dragen, werd onge- wenscht geacht. Reeds hebben de uitgevers een schade-van 2 a 2V2 millioen geleden en waar de Regeering geen gelden beschikbaar kon stellen voor nieuwe schade, meende zij veroorzaking daarvan te moeten vermijden. Zonder meer intrekking van de spellings- besluiten van weleer zou een volledige onze kerheid met alle daaraan verbonden bezwaren scheppen. Daarom nu is het verreweg het beste voorloopig, in afwachting van wat komen zal, Weet U, waarom de sorteering Waarborg- Kleeding altijd iets aparts biedt? Omdat die eiken dag weer met de nieuwste snufjes wordt aangevuld. öHéénbj KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) DIRECTEUREN BENADEELEN N.V. VOOR 25 MILLE. Te Amsterdam zijn dezer dagen twee direc teuren van een zaak in pharmaceutische ar tikelen gearresteerd, verdacht van verduiste ringen ten bedrage van circa vijf en twintig duizend gulden ten nadeele van de N.V., waar in zij werkzaam waren. K. R. O. zendt doopplechtigheid uit. Naar de Msb. verneemt, zal de K.R.O de plechtigheid van den doop van Prinses Beatrix op 12 Mei in de Groote Kerk te 's Gravenhage per radio uitzenden over den lange golfzender van Hilversum (1875 M.) en den zender te Jaarsveld (415.5 M.) Iets over Greco, het raadsel van Toledo. Wel gaan wij deze week weer wat ver van huis, maar, een in het laatst van 't vorige jaar verschenen, uitmuntend samenvattend klein boek over Greco, den schilder uit het eind der zestiende eeuw, is aanleiding ge noeg om hier iets over dien zeer bijzonderen artist mede te deelen. Het werd geschreven door den zeer knappen Raymond Escholier (die ooik de groote Daumïer biographie be werkte) en bevat, naar het mij voorkomt, alles wat men tot nu toe met eenige zeker heid over den schilder heeft kunnen te berde brengen, En waar nu een goed deel der mo derne peintuur zich op Greco als geestelijk voorganger beroept, en bijvoorbeeld de groep die Cezanne en Matisse als hoogtepunten er kent, daarbij voorging, dient men toch al thans iets van den kunstenaar te weten, al zijn er in ons land geen werken van hem aanwezig waaraan men hem voluit kan be- studeeren. En ook de St. Paulus uit het Prado-museum te Madrid, waarvan wij hier een afbeelding geven vertoont nog niet alle facetten van de kunst van dezen singulieren schilder. Allereerst dan iets over het leven van Greco, voor zoover dat onbetwistbaar vast staat. De naam waarbij hij in den regel ge noemd wordt: Greco, de Griek) duidt slechts zijn afkomst aan en is de bijnaam, waaronder Domenico Theotocopoulos, gebo ren op Kreta, in de historie blijft voortleven. Over het geboortejaar heersoht nog altijd onzekerheid: met de meeste waarschijnlijk heid valt het tusschen 1537 en 1540. Hij wordt in zijn jeugd voor schilder opgeleid, de kunst beoefening in zijn vaderland bestaat dan hoofdzakelijk in arbeid voor de kerk en de huisaltaren alles onder invloed van de kunst van Byzantium, en als Greco twintig jaar oud is. acht men hem »en volleerd ikonen- schilder. Ikoon, dan te nemen in den ruim- sten zin van religieuse beelden en voorstel lingen voor den eeredienst. Hij verlaat zijn geboortestad Candia echter spoedig om naar Italië (Rome) te gaan. daarbij een traditie zijner landgenootën volgend. Hij ondergaat daar in de Eeuwige Stad den invloed van Tintoretto hoofdzakelijk, en andere groote Italianen maar maakt er zich gehaat door het schilderwerk van een Michelangelo te kleineeren en dien kunstenaar alleen als beeldhouwer te erkennen. Volgens hem was Michelangelo een beste brave man, maar schilderen kon hij niet. En hij gaat daarbij zoo ver, en in zijn uitlatingen zoo onbesuisd te werk dat het voor zijn veiligheid op een gegeven moment wenschelijk wordt te ver dwijnen. Hij steekt over naar Spanje en komt daar in contact met Philips II, een vorst, waaraan wij Hollanders nu niet bepaald aan gename herinnering bewaren, maar die in al zijn sombere zwaarmoedigheid toch ook een zeer kunstzinnig man moet zijn geweest, die Greco's beteekenis doorzag en probeerde den Griek door kerkopdrachten aan zich te bin den. Doch deze trok zich tenslotte in het rustige Toledo terug en in de kathedralen dier stad vonden zijn meest typeerende wer ken een plaats. Het was, omstreeks 1900, de Fransche schrijver Maurice Barrès, die ze daar voor zichzelf ontdekte en er zijn be roemd geworden boek over schreef, dat hij „Le secret de Tolède" noemde. Dat boek heeft er veel toe bijgedragen den bijna in het ver geetboek geraakten Greco weer aan het dag licht te brengen, al waren anderen, vooral de Spaansche schilder Zuloaga, hem daarin voorgegaan. Het is zeker een opmerkelijk verschijnsel dat, na drie honderd jaar een schilder wordt herontdekt en tot „patroon" der modeiTien wordt aanvaard. Wat er in de kunst van Greco aanwezig is, waardoor dat verklaard wordt? Dat is niet zoo gemakkeliik te zeggen. Ongetwijfeld wa ren het niet alleen de groote schilderkun stige qualiteiten van het werk. doch ook de geest er van Na de kalmte der 18e en 19e eeuw bracht de gespannenheid, de barokke overdadigheid van dien ouden Toledaan weel de gemoederen in beweging. Zulke beroerin gen komen als door den wind eedragen. men wpet niet hoe. noch vanwaar he+ geestelijk •^vep in <5*- irip'st v^ront.niri.en om ^ot nieuw*- liting aan 'a zetter loitct-p ^eei <jp- vorige eeuw is rijk aan fieuren die onder die spanning hun belangrijkste dingen doen: Van Gogh, Gauguin, Cezanne, om maar en kelen der grootsten te noemen. En steeds wordt daarbij' door de partij die in haar rust niet wenscht gestoord te worden, eenzelfde argumentatie gebruikt: die anderen zijn geesteskrank of hebben optische afwijkingen of zijn charlatans. Per slot van rekening zijn dat dooddoeners, want uit het werk, en uit het werk alleen moet de beteekenis er van blijken; en die staat of valt niet uitsluitend met den physieken toestand van den mensch, die het werk voortbracht. In den St. Paulus van het Prado zijn de Greco'sche eigenaardigheden nog niet zoo opvallend als in veel zijner meer samenge stelde composities. Het langgerekte van den kop, het kreeftige van de vingers en de hand, die op den bijbel rusten, het volumineuse daarvan en van het lichaam in de breedte, zijn wel kenmerkend Greco. Maar tegelijk spreekt er een hartstocht uit dit alles, die aan veel wat den angstvalligen burger on welgevallig is. doet denken. Aangenaam voor het oog Ls deze kunst zel den. ondanks het meesterschap der behan deling. Het is een kunst van een gekwelde, een gehalucineerde een kunst vol wonden en in bloed gedrenkt zooals Escholier zegt St. Paul is daarvan een tam specimen. Maar het zal duideliik zijn dat zoodanig artist voo- de opvattingen van wat men in onzen tije neer wï1 n-nietigen, van overwegend belane geweest ls. J. H. DE BOIS. nog even de in 1934 gevolgde methode toe te passen. Prof. Woltjer scheen te betwijfelen, of er werkelijk zulk een groote schade geleden zou worden als de Minister had berekend en kon het niet bewonderen, dat feitelijk de belangen van een volgens hem betrekkelijk kleine groep die der uitgevers beslissen inzake de kwestie van het woordbeeld van onze taal. De interpellant wilde in de overgangsperiode, voorafgaande aan de wettelijke regeling en wat daarmee samenhangt, de keuze laten tus schen de Vries en te Winkel en de regels van 1934. Overigens verheugde hij er zich met zijn fractiegenooten over, dat de spelling op wet telijke basis zal komen te rusten, als was hij niet volkomen bevredigd door wat hij van minister Slotemaker de Bruïne te hooren had gekregen. Als nog vermeld is, dat Mr. v. Lan- schot (R.K.) staatsrechtelijke bezwaren ont wikkelde tegen de methode van het Kabinet om thans als het ware in Koninklijke Beslui ten vooruit te loopen op de later tot stand te brengen wettelijke regeling, kunnen we het voor heden hierbij laten. Woensdag nemen de heeren senatoren verder les in spelling, voor zooverre zij zelf niet de wijsheid in pacht heb ben en meenen hun gehoor in dit moeilijke vak te" moeten onderwijzen. E. v. R. Nieuw waarschuwingssysteem bij onbewaakte overwegen. Men zij, na het opvoeren der rijsnelheid, zeer voorzichtig. De K.N.A.C. meldt, dat deze week bij dei onbewaakten overweg in den rijksweg va' Zwolle naar Almelo nabij Raalte de nieuwe waarsehuwingsbakens geplaatst zullen worden, waarmede op aandrang van de verkeersbonden hier te lande thans een proef zal worden ge nomen. Het betreft hier het systeem, zooals dit in Duitschland reeds algemeen en in andere landen, als België en Zwitserland, reeds ge deeltelijk in gebruik is en waarbij ter weers zijden van de spoorbaan ook bij bewaakte overwegen op regelmatige afstanden langs den weg laag geplaatste bakens zijn aange bracht, voorzien van reflecteerende schuine dwarsstrepen. De verst (150 M.) van den overweg verwij derde bakens vertoonen drie dwarsstrepen. Op 100 M. van den overweg vindt men het tweede stel met twee dwarsstrepen en tenslotte op 50 M, van de spoorwegkruising het derde stel met een reflecteerende dwarsstreep. De bakens zijn aan weerszijden van den weg iaangebracht, waarbij in overeenstemming met onze alge meene verlichtingsbepalingen (rood licht links passeeren en wit licht rechts) de bakens aan den rechter kant van den weg roode en die aan den linkerkant witte reflectoren hebben. Een bijzondere waarschuwing richt de K.N. A.C. tot alle weggebruikers nu in Mei op vele spoorlijnen de electrische tractie met ver hoogde rijsnelheden haar intrede zal doen, terwijl op andere lijnen, die tot nu toe stoom- tractie hadden, de geruischlooze en snelle Dieseltreinen worden ingezet, die het gevaar der onbewaakte overwegen weer in niet on belangrijke mate zullen verhoogen. Zeiljacht niet drie adelborsten omgeslagen. Redders kwamen nog juist bijtijds. Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur waren op het Amsteimeer, tusschen van Ewijcksluis en Wieringen drie adelborsten van de Koninklijke Nederlandsche marine te den Helder met een zeiljacht van de vergroote B.M.-klasse aan het zeilen. Tengevolge van het ruwe weer stond er een stevige golfslag en het jacht kreeg vrij snel water over, hetgeen oorzaak werd, dat het jacht omsloeg. De drie inzittenden wisten zich echter aan de boven drijvende zijde van het vaartuig vast te klam pen. Plotseling sloeg het jacht naar den an deren kant om. Daarbij geraakte de middelste van het drietal, die niet snel genoeg had kun nen uitwijken, onder het zeil. Hoewel hij bij zijn pogingen om hier onder uit te komen, door de beide kameraden werd geholpen, kreeg hij toch vrij veel water binnen. Inmiddels was het ongeval van den wal waargenomen, vanwaar men met twee motor- vletten, elk met twee personen bemand, te hulp snelde. Ongeveer een kwartier na het omslaan van het vaartuig waren de redders ter plaatse. Een der vletten heeft de drenkelingen onmid dellijk naar van Ewijcksluis gebracht, waar zij van droge kleeren werden voorzien. Met de andere vlet is het omgeslagen vaartuig binnen gebracht. De adelborsten zijn per rijwiel naar Den Helder teruggekeerd. Grensregeling tusschen Suriname en Brazilië. Voorloopige overeenkomst onderteekend. 's-GRAVENHAGE, 3 Mei. Naar gemeld wordt, zou te Belem een voorloopige overeen komst geteekend zijn, welke de grens tusschen Suriname en Brazilië regelt. Te bevoegder plaatse kon men ons geen be vestiging van dit bericht geven. Bekend is slechts, dat sedert geinimen tijd gemengde grenscommissies. waarin Engel- schen. Fransehen. Nederlanders en Brazilia nen zitting hebben, bezig zijn met het ontwer pen van een grensregeling tusschen Engelsch. Fransch en Nederlandsch-Guyana eenerzijds en Brazilië anderzijds en deze taak. althans wat de grenzen van Suriname betreft, spoe dig volbracht zal zijr*

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6